Gewelddadig weekeinde in Midden-Oosten: elf doden BUITENLAND W*. Speculaties over pikorde China Kardinaal Boston beschermde pedofiele priesters Doodstraf Speight in levenslang omgezet EU zal sancties Zimbabwe niet meer uitstellen Goma wacht nog op hulp 'Rotterdamse terrorist was ook in moskee Londen' Nieuwe aanhoudingen na dood Afghaanse minister Milosevic overweegt advocaat ider blijft toch delijk actief fi - Jörg Haider, de voor- <e leider van de extreem - se Oostenrijkse Vrijheids- j(FPÖ), blijft toch actief in adelijke politiek. Haider bij zijn ontslag uit het be- jjkste besluitvonnende or- van de FPÖ, maar 'hij is likbaar als ik hem nodig zei vice-premier en FPO- [itter Susanne Riess-Passer m crisisberaad van de par- I, De crisis in de partij ont- jtoen Haider vrijdag zei jj zich uit alle landelijke jorganen zou terugtrekken, eed dat nadat fractieleider IVVestenthaler scherpe kri- iphem had uitgeoefend, iizie is inmiddels gesust. nbo's botsen na op elkaar p - Twee Australische lojets met samen meer dan pensen aan boord zijn op 1 ki net ontsnapt aan een hje botsing boven de Stille jan. De twee Qantas-toe- b vlogen op elf kilometer e recht op elkaar af, hoe- j onder toezicht stonden e luchtverkeersleiding op aldus de Sydney Mor- jerald. Toen de vliegtui- ak bij elkaar waren, waar de een computer aan 1de piloten. Volgens voor onderzoek zou de ver- eider een verkeerde vlieg- e hebben doorgegeven. luilplaats van adzic bekend' evo - De schuilplaats van imialige Bosnisch-Servi- eider Radovan Karadzic is d. Dit meldde de in het ;che Banja Luka verschij- krant Nezavisne Novme ag. Als gevolg van een eVS georganiseerde tie kan Karadzic zijn ver- lats niet meer verlaten, le krant, die zich baseert ernationale bronnen', de zou mogelijk van plan :h over te geven aan het lavië-tribunaal. Dat heeft eeft aangeklaagd wegens misdrijven en genocide. den least de ir Force One' n De Britse premier To- r krijgt binnenkort de kking over een nieuw igvoor dienstreizen. Dat nu al 'Blair Force One' nd, naar het Amerikaan- identiële vliegtuig dat ree One' heet. De Britse er van financiën Brown Igens The Sunday Times ren tegen de aanschaf nieuw vliegtuig, gezien kosten. Er zou daarom den gekozen voor een estel van British Airways, stel moet wel worden t en beveiligd. yens gestolen imp Nigeria Tijdens de explosies en i een munitiedepot in Nigeria op 27 januari, zeker duizend doden s een grote hoeveelheid gestolen. Dat meldde j riaanse krant The Sun- I iguard op gezag van Ni- se militairen. Zij zeggen de explosies vermoede- Ig waren van sabo- "fe Nigeriaanse president ijo had eerder al op gegeven tot een onder- ndat hij vermoedde dat osies met opzet waren aakt door tegenstanders li regering. Hen in Nepal en 129 mensen Cdu - Maoïstische re bben zaterdag een dskantoor en een nabij- ^vliegveld in het noord van Nepal aangevallen, I bij zeker 129 mensen De meeste slachtoffers genten en soldaten, )k vier burgers werden De regering kondigde mber de noodtoestand 01 tte het leger in tegen de 1, die na vier maanden 1 hadden gemaakt aan and De rebellen willen toninkrijk Nepal een che republiek maken. f iporezen in I explosieven ■s - Dertien mannen tember in Singapore epakt op verdenking Drisme, beschikten over te hoeveelheid explo- jiat ze daarmee twintig "federale overheidsge- Oklahoma City hadden opblazen. Dat zei pre- h van de Aziatische it gisteren. Hij verwees aanslag die in 1995 op uw in Oklahoma werd L Volgens Goh wilden 'en, die ervan worden lid te zijn van al-Qae- 1 vrachtwagens met ex il bij doelen in Singa- ■n ontploffen. maandag l8 februari 2002 door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Zelfmoordaanslagen, beschietingen en bombardemen ten hebben het afgelopen week einde drie Israëliërs en acht Pales- tijnen het leven gekost. Twee van de Israëlische doden, een meisje van 14 en een jongen van 15, vie len zaterdagavond bij een aan slag in een winkelcentrum in Karnei Shomron, een Israëlische nederzetting op de Westelijke Jordaanoever. Meer dan twintig mensen raakten gewond, van wie vijf ernstig. Een Palestijnse zelfmoordterro rist blies zich op bij een terras voor een pizzeria, waar zich op de avond na de sabbat tientallen pretoria-8russel/gpd - De EU- ministers van buitenlandse za ken zullen vandaag in Brussel vrijwel zeker zullen besluiten om sancties in te stellen tegen Zimbabwe. Na de uitwijzing van de Zweedse diplomaat Pierre Schori, leider van de EU-delega- tie die de Zimbabwaanse verlae- zingscampagne volgt, is een an der besluit nauwelijks denkbaar. Waarschijnlijk zal vandaag ook besloten worden om de overige waarnemers terug te halen. Schori arriveerde vorige week zondag als kwartiermaker van een groep EU-waarnemers in Zimbabwe. Na een onderhoud met de immigratiedienst moest hij zaterdag weer vertrekken. Zijn 'toeristenvisum' werd niet verlengd omdat hij zich niet aan de regels had gehouden en met journalisten had gepraat. Schori arriveerde gisteren naar eigen zeggen 'gefrustreerd' in Londen. In Zimbabwe is inmiddels een bizarre situatie ontstaan. Er zijn nog dertig Europese waarne mers in het land, die geen dele gatieleider meer hebben. Tegen de verkiezingen van 9 en 10 maart zouden dat er 150 moe ten zijn. President Mugabe had vooraf laten weten dat hij geen Britten, Zweden, Finnen, Duit sers, Denen of Nederlanders over de vloer wilde. Volgens het ministerie van communicatie komen journalisten uit die lan den er ook niet in om de verkie zingen te volgen, vanwege een te kritische houding en steun aan de oppositiepartij MDC. Maar bemoeienis met de sa menstelling van de waarne mersdelegatie is voor de EU on aanvaardbaar. Als leider van de delegatie is bewust gekozen voor een Zweed. De ministers van buitenlandse zaken moeten vandaag beslissen of ze de hele missie afblazen of doorgaan met waarnemers uit landen die vol gens Mugabe wel deugen. In het Spaanse Caceres spraken de bewindslieden vorige week af om het instellen van sancties af hankelijk te maken van de ma nier waarop de waarnemers uit landen op de 'zwarte lijst' in Zimbabwe zouden worden be handeld. De Unie dreigt al we ken om de Europese tegoeden te bevriezen van Mugabe en veertig mensen om hem heen, plus hun families. Die groep hoeft ook niet meer te rekenen op een visum voor een EU-land. jongeren hadden verzameld. De gewapende vleugel van het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina (PFLP) zegt de aanslag te hebben uitgevoerd. Soldaten en leden van de veilig heidsdienst hebben het afgelo pen weekeinde op de Westelijke Jordaanoever drie Palestijnen aangehouden die op weg waren zelfmoordmissies uit te voeren. Gisteravond probeerden twee Palestijnen een aanval uit te voeren op een legerbasis ten noorden van de Israëlische stad Hadera. De politie hield hun auto voor controle aan. Een van de inzit tenden stapte uit en opende het vuur, waarop hij door de agen ten werd doodgeschoten. De bestuurder wist weg te rijden, achtervolgd door de politie. Na vijftien kilometer explodeerde een bom in de auto, waarbij de bestuurder om het leven kwam. Drie agenten raakten gewond, van wie een ernstig. Later maakte de aan Yasser Ara fats Fatah-organisatie gelieerde Aksa-brigade bekend dat twee van haar aanhangers de militai re basis hadden willen aanval len. Volgens de verklaring had een van de twee, Mohammed Hamuda (18), zich binnen het kamp moeten opblazen, terwijl Abdeljaber Khaled (22) met een automatisch wapen zo lang mo gelijk om zich heen had moeten schieten. Een Israëlische soldaat kwam vrijdagavond om het leven, toen Palestijnse militanten het vuur openden op militairen die ten noorden van de Palestijnse stad Jenin een wegversperring be manden. Zaterdag maakte in Jenin een zware autobom een eind aan het leven van Nazi Abu-Saba, een 30-jarige activist van de islamitische verzetsbe weging Harnas. De aanslag is waarschijnlijk het werk van de Israëlische veiligheidsdienst. In antwoord op de terreuraan slag in Kamei Shomron heeft de Israëlische luchtmacht gisteren een aantal doelen op de Weste lijke Jordaanoever aangevallen. In Nablus verwoestten F-16 straaljagers het plaatselijke kan toor van Arafat. De Palestijnse president verblijft nog altijd in zijn residentie in Ramallah, die hij van Israël niet mag verlaten. door onze correspondent Gert-Jan Broere Peking - Het zijn gouden tijden voor China-watchers, de 'peki- nologen' die aan de hand van de presentielijsten van politieke bij eenkomsten de nieuwe pikorde in de Chinese Communistische Partij denken te kunnen vast stellen. De politiek top van Chi na wordt deze herfst op het zes tiende partijcongres verjongd - de zeventigers worden vervan gen door zestigers - en dat leidt tot wilde speculaties. De afgelopen dagen staat de po sitie van parlementsvoorzitter Li Peng (72) daarbij centraal. Door zijn rol bij het neerslaan van de studentenopstand in 1989 staat hij eenzaam aan de top van de ranglijst van meest gehate politi ci in China, maar tegelijkertijd is hij een overlever pur sang. En overleven in het Chinese poli tiek klimaat van 'voor wat hoort wat' doe je niet door je nek ver uit te steken. En deze Li Peng, zo beweert nu de krant The Washington Post goma - Trésor Mbere (links) en zijn vriendje Olivier Kachuva, beiden 11 jaar oud, halen de waardevolle koperen bedrading uit verwoeste wo ningen in de Congolese stad Goma. Zo hopen ze nog aan een beetje geld te kunnen komen. Een kleine maand nadat een allesverslindende lavastroom uit een nabijgelegen vulkaan de stad grotendeels ver woestte, is er van echte hulp bijna geen sprake. Goma is in handen van rebellen, en dat bemoeilijkt de hulpverlening flink. Daarnaast kan vaak niet worden begonnen met de herbouw van huizen, omdat de lava nog heet is. Foto: AP/Rodrique Ngowi londen-rijswijk/anp - De ill Rotterdam aangehouden mos limextremist Jerome Courtaillier is ook gesignaleerd in de Fins- bury Park-moskee in Londen. In die gebedsruimte hebben Britse militante moslims wapentrai ningen gekregen met AK47's. Dit meldde de Britse krant The Observer gisteren op gezag van bronnen binnen de Britse veilig heidsdiensten. Ook de in de Arabische Emira ten gearresteerde Franse Alge rijn Djamel Beghal werd er ge zien. Courtaillier wordt samen met onder meer de Tunesische ex-voetballer Nizar Trabelsi ver dacht van het beramen van een bomaanslag op de Amerikaanse ambassade in Parijs. De moskee in Londen is al eer der in het nieuws gekomen als een vermeende haard van mos limextremisme. Onder anderen Richard Reid, de man die met bomschoenen een Amerikaans vliegtuig wilde opblazen, zou deze gebedsruimte hebben be zocht. Courtaillier werd twee dagen na de aanslagen in de VS in Rotter dam opgepakt, samen met twee andere verdachten. In hun wo ning vond de politie diverse val se paspoorten, rijbewijzen en betaalkaarten. Politie en justitie zijn nog druk bezig met het on derzoek, zo bleek in december tijdens een pro forma-zitting bij de rechtbank in Rotterdam. Beghal heeft inmiddels toegege ven dat Trabelsi de aanslag in Parijs beraamde. De Franse jus titie brengt Beghal direct in ver band met het terroristennetwerk van Bin Laden. Zowel Trabelsi als Beghal stond in nauw con tact met Courtaillier. De bijdra ge van de drie verdachten die in Rotterdam zijn opgepakt, be staat volgens het openbaar mi nisterie uit het leveren van valse papieren aan Trabelsi. Courtaillier is een tot de islam bekeerde 27-jarige Fransman. Hij ontkent tot nog toe elke be trokkenheid. Eerder werd al be kend dat Courtaillier korte tijd in Londen woonde bij Zacarais Moussaoui, de man die door de VS wordt beschouwd als de twintigste kaper. Maussaoui werd in augustus opgepakt om dat zijn verblijfspapieren niet in orde waren. Een vliegschool- houder had de FBI over hem ge tipt. door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Het Amerikaanse aartsbis dom Boston is het middelpunt van een steeds groter wordend pedofilieschandaal. Parochianen zijn boos op de kardinaal, die het imago van de katholieke kerk belang rijker vond dan het beschermen van kinde ren. Het vertrouwen van de twee miljoen ka tholieken in het oosten van de staat Mas sachusetts in de leiding van hun kerk is geschaad. Volgens een peiling van de krant Boston Globe wil 48 procent dat kardinaal Bernard Law aftreedt. Maar hij denkt daar niet aan. „Een bisschop is geen directeur of een politicus", zei hij vanaf de kansel.Als er problemen zijn in de familie, dan loop je niet weg." Volgens vele katholieken is er echter alle reden voor zijn vertrek. Want heeft Law ex-priester John Geoghan niet jarenlang naar andere parochies gestuurd, terwijl hij al sinds 1984 wist dat de man pedofiel was en telkens weer in de fout ging? Law bood daarvoor vorige maand zijn excu ses aan, en kondigde een harde aanpak van pedofiele priesters aan. Maar zijn cri tici vinden dat Law - die een warme band heeft met Rome én Washington - zijn morele autoriteit heeft verloren. De conservatieve National Review verge leek het schandaal deze week al met En ron, vanwege het geschonden publieke vertrouwen en de mogelijk verstrekkende gevolgen. Het is een misvatting te denken dat je 'de kerk helpt' door Law te laten zitten, schreef columnist William Buck ley. Hij noemde de nonchalante en nala tige afhandeling van de zaak 'symptoma tisch' voor de manier waarop de Ameri kaanse katholieke familie omgaat met kindermisbruik. Het werk van goede pas tores wordt erdoor ondennijnd, omdat ook zij nu met achterdocht worden beke ken. Het schandaal begon in januari met de rechtszaak tegen John Geoghan, die in middels is veroordeeld voor aanranding van een 10-jarige jongen. Hem wachten nog twee strafzaken en zeker 80 civiele zaken. Tenminste 130 mensen hebben hem beschuldigd van seksueel wange drag. Ook de kerk is aangeklaagd. Het schandaal werd zo groot nadat de Boston Globe zich er in had vastgebeten. De krant documenteerde wat Geoghan op zijn kerfstok had, en riep Law ter ver antwoording omdat hij Geoghan de hand boven het hoofd had gehouden. Na zijn excuses gaf Law onder druk van de krant een lijst aan justitie met veertig namen van geestelijken die in het verleden wa ren beschuldigd van seksueel misbruik. Maar inmiddels is het aantal namen bij het openbaar ministerie al tot meer dan tachtig opgelopen. Nog onlangs zijn acht priesters op non- actief gezet, alhoewel Law had bezworen dat geen enkele actieve pastoor een 'pedofilieverleden' had. Justitie klaagt over de gebrekkige medewerking van het aartsbisdom. Pedofilie onder priesters is een terugke rend probleem voor de katholieke kerk, al is het een uitzondering dat een kardi naal zo diep door het stof gaat. De katho lieke bureaucratie behandelt seksueel wangedrag al decennia lang liefst ver trouwelijk. Via schadevergoedingen wordt de zaak geregeld. Ondanks andere seksschandalen in de afgelopen jaren wordt het probleem niet bij de wortel aangepakt. Anderen menen dat het gedwongen celi baat van priesters een rol speelt, een dis- op basis van bronnen bij het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken, zou verant woordelijk zijn geweest voor het plaatsen van de afluisterappara tuur in het presidentiële vlieg tuig van 's lands leider Jiang Ze- min. Chinezen zijn gek op com plottheorieën, maar de sugges tie alleen al dat Li Peng - wiens 'intelligentie' een onuitputtelijke bron is van grapjes - daartoe in staat zou zijn, werkt bij de meesten op de lachspieren. Zijn vrouw Zhu Lin, die vooral wordt gezien als Li's betere helft, acht men er wel toe in staat, maar dan nog komt de theorie heel onwaarschijnlijk over. Li Pengs carrière loopt na melijk op zijn einde, en hij heeft Jiang Zemin en diens Shanghai - kliek veel te hard nodig om na zijn 'pensionering' onaantast baar te blijven. Dat geldt niet alleen voor Li zelf, maar voor zijn gehele gezin. Zo wel zijn vrouw als zijn twee zoons hebben de afgelopen maanden in de media onder vuur gelegen in verband met fraude bij ondernemingen waar ze bij betrokken waren. Het feit dat die zaken naar buiten kwa men was op zich al opmerkelijk. Dat zegt iets over de toenemen de rol van de media én de afne mende macht van de factie Li Peng. Maar minstens zo ge denkwaardig was Zhu Lins be slissing om zich publiekelijk te verweren tegen de aantijgingen aan haar adres. De strubbelingen hebben de positie van de Li-clan weinig goed gedaan. In een Japanse krant werd afgelopen week ge suggereerd dat Li Peng nu zelfs probeert president te worden om buiten schot te blijven, maar het realiteitsgehalte van die be wering is zeer gering. Zowel het presidentschap als de positie van secretaris-generaal van de partij lijkt vergeven aan Hu Jintao (59), die Jiang Zemin (74) opvolgt als de nieuwe sterke man van China. Alleen zijn de pekinologen het er nog niet over eens wat Jiang Zemin gaat doen om ook na zijn terugtreden in vloed te behouden. lijk wel in een grote menigte pelgrims die naar de heilige stad Mekka wilde, maar die lang moest wachten op het vertrek van een vliegtuig. Een woordvoerder van het Af ghaanse ministerie van defensie zei vrijdag dat de regering ver moedt dat het terreurnetwerk al-Qaeda van Osama bin Laden achter de aanslag zat. Rahman is zaterdag in Kabul begraven. De uitvaart werd zwaar be waakt, onder meer met behulp van boven de stad vliegende he likopters. De duizenden gestrande pel grims op het vliegveld van Kabul hebben dit weekeinde hulp ge kregen van buitenlandse vlieg tuigmaatschappijen. Honder den mensen zijn naar Mekka gevlogen met vliegtuigen die be schikbaar waren gesteld door Saudi-Arabië, Groot-Brittannië en Pakistan. De Afghaanse na tionale vliegmaatschappij be schikt slechts over één toestel, en is daarom niet in staat alle pelgrims te vervoeren. kabul/afp-rtr - In verband met de moord op de Afghaanse mi nister van toerisme zijn zaterdag opnieuw arrestaties verricht. Onder de arrestanten bevinden zich volgens een woordvoerder van de regering ook regerings functionarissen. Hoeveel perso nen er zijn opgepakt, wilde de woordvoerder niet zeggen. Een aantal arrestanten is na ver hoor heengezonden, maar de anderen blijven vast zitten. Meer arrestaties worden ver wacht, zei de zegsman van de regering van interimpremier Karzai. Vrijdag waren al vier per sonen aangehouden in verband met de aanslag, onder wie twee generaals. Drie anderen vlucht ten naar Saudi-Arabië. Karzai zei vrijdag dat de moord op minister Rahman om 'per soonlijke redenen' is gepleegd. Hij baseerde zich daarbij op ge tuigenverklaringen. De moord is niet gepleegd door woedende bedevaartgangers, zoals aanvan kelijk werd gedacht. De moor denaars bevonden zich kenne- londen/anp-afp - De voormali ge Joegoslavische president Milosevic zou overwegen toch een advocaat in de hand te ne men om voor hem te pleiten bij het Joegoslavië-tribunaal. Dat meldde The Sunday Times op gezag van juridische adviseurs van het ex-staatshoofd. Milosevic, die vandaag weer aan het woord was voor het tribu naal, heeft tot dusver zelf het woord gevoerd. Het aanstellen van een advocaat zou in zijn vi sie namelijk impliceren dat hij het tribunaal erkent. De ex-pre sident meent dat het VN-hof il legaal is. Waarom Milosevic nu toch zou kiezen voor een advo caat, maakt het bericht in de krant niet duidelijk. Het tribu naal stelde eerder drie juristen aan om toe te zien op een eerlijk verloop van het proces. cussie die als een veenbrand blijft woe den in de katholieke kerk. Het gaat te ver te stellen dat pedofilie veroorzaakt kan worden door seksuele onthouding, maar het celibataire priesterbestaan is bijzon der aantrekkelijk voor seksueel gestoorde mannen, zo is de redenering. Philip Jenkins, die een uitgebreide studie heeft verricht naar pedofilie en priesters, stelt dat er geen bewijs is dat pedofilie meer voorkomt onder celibatair levende priesters dan onder bijvoorbeeld ge trouwde dominees. Maar de link tussen seksueel wangedrag en gedwongen celi baat blijft opduiken, al is het maar omdat er volgens godsdienstwetenschappers zo weinig bewijs te vinden is dat het Gods wens is dat priesters celibatair leven. En dan is er natuurlijk nog het geld. Veel parochianen in Boston willen niet dat hun geld wordt gebruikt om schade claims af te betalen. Volgens een peiling van de Boston Globe wil een op de vijf gelovigen minder geld geven aan de kerk. Er is eigenlijk maar een geruststelling voor de kerk. De katholieken in Boston zijn afgelopen week gewoontegetrouw een askruisje gaan halen. Want de kerk mag dan in de fout gaan. de rituelen worden gevolgd. Een militair leidt Speight weg na het vonnis. Foto: Reuters/Jason Reed suva/rtr-anp-afp George Speight, de man die in mei 2000 een groep gewapende mannen leidde bij een staatsgreep in Fiji, is vandaag door het hoogge rechtshof van zijn land ter dooti veroordeeld. Het doodvonnis wordt echter niet voltrokken. De straf is wegens de nationale vei ligheid' in levenslang omgezet. Speight had zichzelf al bij het begin van de zitting schuldig verklaard aan hoogverraad. Di rect na het vonnis werd hij in tranen weggeleid. In de rechts zaal ontstond door de uitspraak grote opschudding, omdat de algemene verwachting was dat Speight een minder zware straf zou krijgen in ruil voor zijn schuldigverklaring. Die verwachting was mede ge baseerd op het feit dat de rege ring vorige week had aangekon digd dat zij de doodstraf wil af schaffen. Die wet is echter nog niet in het parlement behan deld. Speights advocaat en de aanklager zeiden na de uit spraak van het hof^ dat zij er van uitgingen dat Bt doodvon nis niet zou worden voltrokken. Voor de zitting van maandag had Speights advocaat aange kondigd dat zijn cliënt zichzelf schuldig zou verklaren. „Dat scheelt een hoop justitietijd. Dit moet worden gezien als onze bijdrage aan de stabiliteit van het land en aan de nationale verzoening." Zakenman Speight en twaalf an deren namen in mei 2000 gewa penderhand het parlementsge bouw, en dwongen de toenma lige premier Chaudry terug te treden. De coupplegers zeiden op te komen voor de rechten van de inheemse bewoners van het eilandenrijkje in de Stille Zuidzee. Chaudry was de eerste etnisch-Indische regeringsleider van Fiji. De coupplegers hielden hem en verscheidene ministers 56 dagen gegijzeld.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5