F Fikse ruzie over WAO BINNENLAND De nieuwe hardheid van Ad Melkert 'Het is verschrikkelijk wat daar gebeurt' Spooktrein ramt LPG-tank 'Voorschriften in Petten zijn niet eenduidig' Verzetje Standpunten over WAO ent schiet op ituurder auto Irdam - Een agent van het 5 Landelijke Politiedien- KLPD) heeft gistermorgen tterdam een 22-jarige au- bilist in zijn schouder ge en Twee agenten wilden an aanhouden omdat hij 80 kilometer per uur over elweg A16 reed. De man ■erde te ontkomen en reed in, waarop de agent zijn rapen trok en door de uit van de automobilist De twee agenten kon- man even later aanhou- ivaarbij zij ook een wegge- vuurwapen vonden. maandag l8 FEBRUARI 2002 o 'i« erker dood ongeval - Een 44-jarige wegwer- [5> Ochten is zaterdagoch- n het leven gekomen na was aangereden op de - issen Eist en Rhenen. :htoffer stond tussen itelbus en een aange- le aanhanger, toen de ger werd aangereden in in personenauto uit de Eist. De man was op n )d. Zijn collega, die op i anger stond, werd er 7C ïslingerd en raakte licht l De toedracht van de uh no8 n'et duidelijk. •j' e zoekactie ens onnodig De vermissing van en ïgens uit Tegelen heeft an jmiddag voor fikse op- etl >rgd in de bossen bij De politie begon een leepse zoektocht met n een helikopter en as- (J(-;evan agenten uit Duits- ta igen de avond bleken de l( apen van 9 en 11 jaar veilig terecht te zijn bij in Tegelen. De twee wa ft bos hun vader kwijt- COMMENTAAR dachte eerder veroordeeld ioven - De 37-jarige man ijdag is opgepakt in ver met vier verkrachtingen idhoven was eerder be en bij zedendelicten en dsmisdrijven. Voor de ge- delicten is de man veroor- Onduidelijk is of de ver- ;e eerder voor verkrachtin- aangehouden. Bij de man tDNA-onderzoek verricht, ordt vandaag voorgeleid Ie rechter-commissaris. etineerden uit vang ontsnapt mstad - Zes gedetineer- dit weekeinde ont- uit de Bon Futuro-gevan- op Curasao. De mannen en de tralies van hun cel :n slaagden erin weg te i. De politie vermoedt dat nnen hulp van buitenaf in gehad. De zes ontsnap ten lange celstraffen uit is geweldsmisdrijven. De genis heeft al geruime tijd nstig personeelstekort. In intsnapten in totaal 29 neerden uit de voormali- aal Specht gevangenis. nkverkoop aan ;d onder loep aag - De Keuringsdienst aren gaat meer controle- de drankverkoop aan en. Nog voor juni komen controleurs bij de dertig ids dit jaar rondreizen :afés, disco's en super- in. De controle moet er- orgen dat ondernemers an de nieuwe drankregels in. Ze mogen geen alco- ïdende drank verkopen ngeren onder de zestien oor sterke drank ligt de )ij achttien jaar. :i-diefstalchip r fietsen' iag - Minister Netelenbos ir) voelt er wel voor om in de toekomst uit te met een zogeheten anti- Ichip. Eerst moet er een ijk fietsregistratiesysteem I, waarin de gegevens van n fietsen komen te Tweewielers voorzien ktronische identificatie vervolgens „een goede Daarmee komt vast te een fiets is ontvreemd, letelenbos in een brief Tweede Kamer weten. ie toename S eersboetes rden - Het Centraal Jus- ncasso Bureau (CJIB) jelopen jaar 1,3 miljoen sboetes meer verwerkt jaar daarvoor. Dat bete- ^.n stijging van bijna 16,5 t. Van de 9,2 miljoen is zeventig procent op hoor te hard rijden. Vol- et CjlB zijn er veel meer uitgedeeld, omdat er vo- extra veel op de Neder- wegen is gecontroleerd. iste overtredingen wer- je or automatische flitsap- ir geregistreerd. arnhem - Een ontspoorde locomotief is zaterdagavond in Arnhem tot stilstand gekomen op een ondergrondse LPG-tank bij een benzinestation. De afsluiter van de tank brak af, waardoor het gas kon ontsnappen. Doordat de tienduizenden liters LPG niet ontbrand den, bleef een calamiteit uit. De treinmachinist liep een snijwond op en kwam met de schrik vrij. Het benzinestation staat pal naast een spoorwegemplacement. Daar werd za terdagavond gerangeerd. Dat gebeurt door spoorwegmedewerkers die niet als machinist op de bok zitten, maar met een afstandsbediening naast de trein lopen en gas geven of remmen. De politie wil nog niets zeggen over de verklaring die de bestuurder heeft afge legd. Foto: ANP/Hans van Oort petten/anp - De bedrijfsleiding van de hogefluxreactor in Petten heeft niet altijd alert gereageerd op klachten van de werkvloer dat de veiligheidsvoorschriften onduidelijk waren. Op verschil lende niveaus werden richtlij nen gebruikt, die soms niet met elkaar overeenkwamen. Dat zegt directeur Bergmans van de Nuclear Research and consultancy Group (NRG), de exploitant van de reactor. Na aandringen door minister Pronk (VROM) is de reactor van daag plat gegaan voor een on derzoek naar de veiligheidscul tuur binnen het bedrijf. Ook be kijkt een onderzoeksteam of een lasfout in het reactorvat groter is geworden. Directeur Bergmans heeft het lek al boven: de technische spe cificaties waar de reactormana ger zich aan heeft te houden, komen niet overeen met de werkinstructies voor de opera tors. Dit leidt tot discussies op de werkvloer, en vragen over de veiligheid, erkent de directeur. De 36 operators die in de reac tor werken, zijn gebonden aan de zogenoemde bedrijfsvoor schriften. Die zijn een prakti sche vertaling van de technische specificaties die bij de vergun ning horen. De richtlijnen in de bedrijfs voorschriften zijn strenger dan die in de vergunning, maar be vatten een marge waarbinnen de operators de richtlijnen mo gen 'overtreden'. Deze marge geeft de operators 'de ruimte om fouten te maken, zonder dat de veiligheid erdoor in gevaarkomt', aldus Berg mans. Problemen ontstaan als er iets gebeurt dat fout is volgens het protocol voor operators maar is toegestaan in de specificaties van de vergunning, waarmee de manager werkt. Bergmans: „Dan gaan mensen zich afvra gen of het allemaal wel veilig is wat ze doen." Ook staan er fouten in de docu menten. Zo zijn dé bedrijfsvoor schriften op tenminste een punt soepeler dan de technische spe cificaties, terwijl dat andersom moet zijn. Bergmans steekt hier over de hand in eigen boezem. „We zijn niet alert genoeg ge weest op eenduidigheid in de instructies." De aanvraag van een nieuwe vergunning slokte alle aandacht op van de directie. Als deze ver gunning binnen is, kan de reac tor over een paar jaar overscha kelen van hoog- op laagverrijkt uranium. In de tussentijd zijn en worden er maaüegelen genomen om de veiligheidscultuur te verbeteren. Bergmans heeft alvast het initia tief genomen voor een extra commissie met externe deskun digen die toezicht houdt op de veiligheid, naast de interne commissies die al bestaan. door Koos van Wees arnhem - Strengere straffen, mensen die vaker een misdaad plegen nauwlettend volgen, in el ke wijk misdaadstatistieken bij houden. PvdA-leider Ad Melkert ging afgelopen weekeinde bij de start van de verkiezingscampag ne alweer een stapje verder in zijn pleidooi voor 'een harde aan pak'. Een interview. Is dit nu de invloed van Leefbaar Nederland? „We zijn al veel langer bezig, dit soort ideeën ontstaat niet van vandaag op morgen. Het is het resultaat van veel praten met mensen in gemeenten, probe ren aan te voelen wat er onder de mensen leeft en daarover discussiëren met elkaar. In ons verkiezingsprogramma staat die hardere aanpak ook al." Maar nu gaat u verder dan het programma. Zó hard is dat nou ook weer niet. „Het is een uitwerking ervan. Overal waar je komt hoor je de zelfde litanie van klachten. Over straatrovers die nog geen uur nadat ze zijn opgepakt alweer vrij rondlopen. We moeten eens ophouden dit soort jongens over de bol te aaien en te verde digen. Het zijn meestal dezelfde. Van die groep zeg ik: keihard aanpakken." Het is een pleidooi dat je eerder bij de WD verwacht. „Dit is al jaren ook ons onder werp. Ik ben er als minister van sociale zaken al mee bezig ge- Ad Melkert balt zijn vuist na de campagnespeech in Arnhem. Foto: ANP/Olaf Kraak weest door zoveel mogelijk mensen als toezichthouder aan te stellen via Melkertbanen. Het heeft te maken met dat gevoel van veiligheid. Vaak hoor je: maar hoe zit het dan met de pri vacy? Ik vind dat onder het mom van die privacy te veel op lossingen voortijdig zijn afge schoten. Het mag niet zo zijn dat de privacy van de een de veiligheid van de ander be dreigt." U wilt 'veelplegers' laten volgen. „Als mensen hun straf er op hebben zitten moeten ze bege leid worden, beter dan nu ge beurt. Dat bedoel ik met volgen. Zorgen dat je ziet aankomen of er weer wat staat te gebeuren." U hebt het over misdaadkaar ten, waarop de criminaliteit in een wijk wordt bijgehouden „Je houdt bij waar het gebeurt en daar zet je ook je middelen in. Die informatie is openbaar. Stigmatisering? Gevaarlijke buurten zijn ook nu al bekend. Door die openheid dwing je het stadsbestuur en justitie tot actie. Mijn voorstel is om burgerpa nels in te stellen, die aan die hand van die kaarten controle ren of er wel genoeg gebeurt om de misdaad te bestrijden." Vorige week riep u om stopzetten van de bijstand voor mensen die niet willen werken. Nu eist u een keiharde aanpak van de crimi naliteit op straat. En volgende week? „Het denken staat nu eenmaal niet stil. Je moet je niet afsluiten voor wat je hoort. Je hebt als po liticus ook een verantwoorde lijkheid. Je kunt niet alleen maar in algemene statements blijven hangen, maar je moet ook met maatregelen komen. Daar zijn we dus nu mee bezig." Aangehouden Falun Gong-aanhanger terug uit China breda/gpd - Egon Knapen is terug in Breda. Doodmoe, maar redelijk voldaan. Omdat hij in ieder geval een aantal Chinezen heeft kun nen zeggen dat Falun Gong geen slechte of zelfs kwaadaardige religieuze beweging is en dat het martelen en vermoorden van aanhan gers van Falun Gong door het Chinese regime gestopt moet worden. „Het is verschrikkelijk wat daar gebeurt. Mensenrechten worden op grote schaal en op grove wijze geschonden." Op 14 februari werd de 28-jarige Knapen om ongeveer twee uur 's middags op het Tiananmen-plein (Plein van de Hemelse Vrede) in Peking tezamen met nog 58 Falun Gong-aanhangers aangehouden door de politie. Aangehouden en naar de gevangenis gebracht. Daar werd de groep soms op bru te wijze uit elkaar gehaald en apart ver hoord. Egon kreeg van zijn bewakers flinke klappen. Anderen kregen het nog zwaarder voor de kiezen, weet Knapen. De Chinese kranten meldden het nieuws op hun eigen wijze. Zo schreef de China Daily dat er 59 buitenlandse Falun Gong-aanhan gers, die een duivels geloof verkondigden, waren aangehouden door de Chinese poli tie. Hen was volgens de krant meegedeeld dat hun actie in strijd was met belangrijke Chinese wetten'. Na verhoor was hen ver teld dat ze het land direct moesten verlaten. En al die tijd waren ze, opnieuw volgens de China Daily, op menswaardige en zorgvul dige wijze behandeld. Knapen is veront waardigd. Hij was niet zo vreselijk bang geweest, voel de zich beschermd door Buitenlandse Za ken. „Consulaten kunnen druk uitoefenen en het zou voor de Chinezen niet positief zijn als ons iets zou overkomen of als ons verhaal te lang onderwerp van nieuws zou blijven." Hij mocht dan positief gestemd zijn, zijn familie was dodelijk ongerust. Wat hem dreef? „Iemand moet het doen", is het eenvoudige antwoord. „In China zitten tus sen de tien- en honderdduizend van de ze ventig miljoen Falun Gong-aanhangers ge vangen. De laatste twee jaar zouden volgens officiële cijfers 365 mensen in China vanwe ge dat geloof gemarteld en vermoord, dood geslagen, zijn. „Maar er zijn berichten dat het er tweeduizend zijn", zegt Knapen. Toch besloot hij naar China te gaan om daar midden op het Tiananmen-plein middels spandoeken en spreekkoren te vertellen dat het juist dat geloof is dat hem ruim twee jaar zo aantrekt. Falun Gong combineert li- chaams- en meditatie-oefeningen en ideeën uit het boeddhisme en het taoïsme met als doel de mens steeds verder in overeenstem ming te brengen met waarheid, mededogen en verdraagzaamheid. In hun visie het grondbeginsel van het uni versum. Officieel heet het dat de Chinese re gering de beweging afwijst omdat het onge zond voor het lichaam zou zijn. Bij Falun Gong Nederland denken ze er anders over. De Chinese overheid zou het zien als een bedreiging voor het regime. Dit weekend was hij nog bij de voorzitter van de beweging in Maastricht en aanslui tend bij zijn ouders in Breda. Binnenkort pakt hij zijn baan bij Siemens in München weer op. Hij is ook vastbesloten in Duitsland te blij ven vragen om aandacht voor de beweging en het lot van geloofsgenoten in China. Dat land zelf komt hij voorlopig niet meer in. Eén week moet de campagne voor de Tweede Kamerverkie zingen het nu zonder Pim Fortuyn stellen, en prompt zijn de traditionele partijen in hun vertrouwde patronen vervallen. WD-onderminister Hoogervorst wil een hardere aanpak van de WAO, premier Kok (staatsman maar tevens PvdA) kapit telt zijn staatssecretaris, D66 kondigt aan met een eigen plan te komen om de arbeidsongeschiktheid aan te pakken. En het CDA meldt bij monde van leider Balkenende over vol doende gekwalificeerde ministerskandidaten te beschikken mocht zijn partij na 15 mei geroepen worden het land te die nen. Het zijn de bekende verbale twistpartijtjes die tonen hoeveel moeite de grote partijen hebben hun draai te vinden in het post-Pim-tijdperk. De excentrieke voorman van Leefbaar Nederland zorgde voor beroering aan het Binnenhof en raakte een gevoelige snaar bij het stemvolk. Hij verwoordde de ontevredenheid: over de consensuspolitiek van Paars, over politici die met meel in de mond praten, over de kleine oplossingen voor grote problemen. De 'oplossingen' die pro fessor Pim voorstond waren weliswaar even simpel als radi caal en onuitvoerbaar, zijn optreden suggereerde in elk geval een behoefte te breken met het verleden. Nu de vertrouwde hoofdrolspelers weer op het toneel zijn geklommen, valt des te meer op hoe sleets en afgezaagd hun act is. Dijkstal, Melkert, Balkenende en De Graaf ontberen de persoonlijke charme, hun teksten zijn te vertrouwd, de strijd te behoedzaam. Pim bood even een verzetje. Maar achter dat ene woord 'verzetje' gaat ook een groot di lemma schuil. Het brengt de politiek terug tot amusements waarde. Dat kan alleen maar doordat Nederland geen land is van radicale koerswendingen, van paleisrevoluties of con frontatie. Het poldermodel van consensus en compromis, van overleg met machtige sociale partners en een onver slaanbare ambtenarij, hoort al tientallen jaren bij het Bin nenhof én de hele samenleving. Wat dat betreft had voorma lig WD-leider Bolkestein gelijk: hoe saaier de politiek, hoe beter het is voor het land. den haag/anp - WD en D66 hebben afgelopen weekeinde spijkerharde kritiek geuit op de 'afwachtende houding' van coali tiepartner PvdA bij het oplossen van het WAO-probleem. Er moet nu wat gebeuren, zo dreigen de fracties. Want wachten op de PvdA-ministers, onder leiding van premier Kok, duurt veel te lang, stellen zij. Prominent PvdA-Tweede-Ka- merlid Duivesteijn deed de drei gende taal van de twee coalitie partners gisteren af als ordinaire verkiezingsretoriek. „Belache lijk", sneerde hij. „Dat soort partijen zijn nauwelijks serieus te nemen." De sociaal-demo craten willen gewoon wachten op het advies van de Sociaal- Economische Raad (SER). WD-leider Dijkstal opende za terdag de aanval op premier Kok, en nam het daarmee op voor WD-staatssecretaris Hoo gervorst van sociale zaken. Hoo gervorst heeft geen vertrouwen in het definitieve SER-advies over de WAO en wil zo snel mo gelijk een eigen plan maken. Hoogervorst voelde zich ge steund door de conclusie van het Centraal Planbureau (CPB) dat de WAO-voorstellen van de SER veel te duur zullen uitpak ken. Kok viel Hoogervorst vrij dag af door te zeggen dat het ka binet een definitief SER-advies dat half maart komt wel degelijk zal afwachten en dat het pas dan met een visie komt. Dit wekte de furie van Dijkstal die Kok eraan herinnerde dat hij 'al veel te lang op dit dossier wacht'. „Liever een staatssecre taris met daadkracht dan een premier zonder aldus de libe raal. PvdA-fractieleider Melkert reageerde zaterdag direct. Het is beter de 'wijsheid' van Kok te volgen, dan het 'jeugdige en thousiasme' van Hoogervorst. „Electorale flauwekul", zo ging hij Duivesteijn voor. PvdA kreeg gisteren bijval uit een weinig verrassende hoek. SER-voorzitter Wijffels was in het tv-programma Buitenhof slecht te spreken over het 'elec torale positiespel' van WD en D66. Hij benadrukte dat het uit eindelijke SER-advies er nog wel eens heel anders uit kunnen ko men te zien. Zo zou er nog ge sleuteld worden aan de zogehe ten keuringsprotocollen, waarin de criteria staan voor herstel kans van arbeidsongeschikten. Dat er meer geld moet komen voor volledig arbeidsongeschik ten, is echter onvermijdelijk, al dus de SER-voorzitter. Wijffels is niet onder de indruk van de plannen van WD en D66 om zelf met voorstellen te ko men voor de WAO. „Dat halen zij nooit voor de verkiezingen." Het gekissebis over de WAO wordt door andere fracties met stijgende verbazing gadegesla gen. CDA-fractievoorzitter Balkenen de: „Dit lijkt meer op een soap, terwijl er ondertussen niets ver andert." Hij wil wachten op het SER-advies. Groenlinks-leider Rosenmöller wil op korte ter mijn een debat. Vakcentrales FNV en CNV en werkgeversorganisatie VNO- NCW zijn kritisch over de toon van Hoogervorst en menen dat de WD de laatste tijd ook niet veel ambitie heeft getoond. Hoogervorst zelf houdt voorals nog vast aan zijn standpunt. SER-plan: - slecht plan - tegen verhoging maximale uit kering, tegen afschaffing Pemba den haag/anp - Hieronder volgt een beknopte opsomming van wat PvdA, CDA, D66 en WD over de WAO zeggen in hun ver kiezingsprogramma, plus hun standpunt ten aanzien van het SER-akkoord over de WAO. PvdA Programma: - geen harde maatregelen terug dringen WAO-instroom, nadruk op bevorderen uitstroom - WAO-boete voor werkgever (Pemba) blijft gehandhaafd - arbeidsongeschikte krijgen ei gen budget voor scholing en be middeling - oudere WAO'er krijgt bij reïn tegratie inkomensgarantie SER-plan: - prima plan, alleen mogelijk oneens met voorgestelde af schaffing Pemba WD Programma: - alleen WAO-uitkering bij mini maal 50 procent arbeidsonge schiktheid - alleen WAO-uitkering als vier van de vijf voorafgaande jaren is gewerkt D66 Programma: - voor werkgevers verplichte reïntegratie gedeeltelijk arbeids ongeschikten - volledige WAO-qÉkering alleen bij volledige arbeiflfongeschikt- heid - eventueel aannamequotum WAO'ers voor bedrijven SER-plan: - geen goed plan - bezwaar tegen verhoging maximale uitkering en afschaf fen Pemba - kritiek op réïntegratiegedeelte SER-plan CDA Concept - programma: - terugdringen WAO-instroom met eenderde, door aanscher ping verantwoordelijkheden werkgever en werknemer - verlenging termijn van loon doorbetaling door werkgever van een naar twee jaar. SER-plan: - in beginsel goed plan Ongovallenbttrdrljciiiig k/adtt 4L licht

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3