De strijd om de stem GESPREK VAN DE DAG sLANDS STUURMAN f Honderden kabouters 'bevrijd' uit Nederlandse tuinen STEMT H.C0LIJN N81 van lijst 27 Verkiezingsaffiches in de twintigste eeuw 152 MENSELIJK MICHAEL JACKSON maakt zich grote zor gen over het idee dat zijn kinderen later misschien ook pop ster willen worden. Zijn 5-jarige zoontje Prince en 3-jarige dochter Paris krijgen het dan volgens hem zwaar. ,,Met de meeste kinderen van beroemdheden loopt het slecht af omdat zij niet aan dezelfde talenten als hun ou ders voldoen", aldus Jackson. .Mensen vroegen altijd aan Fred Astaire jr: 'kun je dansen? En dat kon hij niet. Hij kon absoluut geen ritme houden, terwijl zijn vader een geniaal danser was", zo vertelde de zanger.Ik zeg altijd tegen mijn kinderen: je hoeft niet te zingen of te dansen. Wees wie je zijn wilt, zo lang je maar niemand pijn doet. Dat is het belangrijkste." Inbrekers hebben het huis van popster GEOR- GE MICHAEL in Lon- den geplunderd. Vol- <7* *^9 ^ens Scotland Yard zijn 9 er voorwerpen met een totale waarde van 160.000 euro gestolen. 9 Bovendien is de Aston Martin van de zanger k verdwenen, een sport- 9 T\ wagen van een slordige 130.000 euro. De ^9. schade als gevolg van I de vernielingen beloopt M^^^9 liefst zo'n 322.000 eu- ro. Het pand was I gens de ex-Wham-zan- I ger overigens goed be- veiligd. PAUL MCCARTNEY heeft de kans om de best betaalde Britse entertainer aller tijden te worden. Hij heeft 4,8 miljoen euro aangeboden gekregen voor een avondje op treden in Las Vegas. Het hotel MGM Grand is dringend op zoek naar een evenement dat de bokswedstrijd om het wereldkampioenschap zwaargewicht kan vervangen. Op 6 april zouden Lennox Lewis en Mike Tyson om die titel strijden, maar de match werd uitgesteld nadat Tyson weer eens een keer in opspraak kwam. Tijdens een pers conferentie beet hij zijn opponenent in de dij. Daarop werd zijn licentie om in de staat Nevada te mogen bok sen, ingetrokken. De MGM Grand, met 5000 kamers het grootste hotel ter wereld, hoopt met de voormalige Beatle veel mensen te trekken die ook een gokje wagen in het casino. Actrice JOAN COL LINS is gisteren op een geheim gehou den locatie in Lon den voor de vijfde keer getrouwd. De nieuwe echtgenoot van de 68-jarige Col lins is de 32 jaar jon gere, in Peru gebo ren Percy Gibson, manager van een to neelgroep. De liefde tussen Collins, die vooral bekend werd door haar rol in de televisieserie Dynas ty, en Gibson bloeide op toen hij haar hielp met het boek 'Star Quality'. Col lins was eerder ge trouwd met acteur Maxwell Reed (1952-1957), zanger en acteur Anthony Newley (1963-1971), filmproducent Ron Kass (1972- 1983) en de Zweedse zanger Peter Holm (1985-1986). De Zuid-Afrikaanse politie heeft op de boerderij van PRINSES IRENE ongeveer vijftig hasjplanten in beslag genomen en vernietigd. De plantjes werden aangetroffen in de tuin van de manager en verzorger die zelf op het complex van de prinses woont. Irene zelf wist van niets. Een huis-aan-huisblad in Graaff-Reinet, niet ver van Ire nes boerderij Bergplaas in de Sneeuberg Mountains, bracht de zaak aan het rollen. Volgens de krant was de plaatselijke politie getipt over de verboden planten, die werden aangetroffen in verschillende stadia van weelde rige groei en bloei. De betrokken medewerker verklaarde tegen de politie dat de omstreden planten kans moeten hebben gezien om te gedijen als gevolg van zijn alterna tieve manier van tuinieren. Een hevig verstoorde prinses heeft in een verklaring laten weten dat zij niets hebben moet van hasjplanten en dat zij de Zuid-Afrikaanse wet geving op dit punt ook onverkort accepteert. De Muppets komen terug in de bioscoop. De popu laire poppen van Jim Hen- son hebben een kerstfilm gemaakt die in december van dit jaar in première gaat. De film, met helden als KERMIT DE KIKKER en Miss Piggy, is een pa rodie op beroemde kerst films. Een aantal Ameri- kaanse tv-sterren' krijgt gastrollen in 'Its a Won derful Muppet Christman Movie'. SYLVESTER STAL LONE heeft zijn voormalige manager Kenneth Starr aan geklaagd. De acteur, bekend van de films Rambo en Rocky, eist 8,4 miljoen euro omdat Starr hem be wust verkeerde fi nanciële adviezen zou hebben gegeven. Daardoor is de film stervoor miljoenen het schip ingegaan. De zaak speelde en kele jaren geleden, toen Stallone voor 8,4 miljoen euro aan aandelen had in de inmiddels failliete restaurantketen Planet Hollywood. Starr vond het destijds geen goed idee als Stallone zijn aandelen zou verkopen. Maartegen anderen vertelde hij dat de restaurant keten zich aan de rand van de afgrond bevond. MAANDAG l8 FEBRUARI 200 Honderden tuinkabouters zijn de afgelopen maanden uit tuinen weggehaald en in bossen neergezet. De diefstallen vinden plaats in heel Nederland en zijn het werk van orga nisaties die zeggen de kleine mannetjes en vrouwtjes te wil len 'bevrijden'. Dat meldt het blad Dier Tuin, het vakblad voor de huisdieren- en tuincentrumbranche. De 'bevrijders' opereren onder de namen Kabouter Actie Front (KAF) en Kabouter Bevrijdings Front. Vooral dwergen die in voortuinen staan worden door hen meegenomen. Het doel van de organisaties is om de kaboutertjes uit de 'doodsaaie tuintjes te halen en ze terug te brengen naar de bossen waar ze thuishoren'. De meeste van de verdwenen kobolten worden dan ook enkele dagen na hun verdwij ning teruggevonden in naburige bossen. Volgens Dier Tuin krijgt de politie sinds de zomer van 2000 regelmatig mensen over de vloer die aangifte komen doen van diefstal van hun tuinkabouter. De politie gaat er van uit dat er tot nu toe in totaal enkele honderden bebaar de hengelaartjes en versteende kruiwagenrijders zijn ver dwenen. Dat is een grove schatting omdat de politie denkt dat veel eigenaren de vermissing van hun kaboutervriendje niet eens aangeven en gewoon overgaan tot de aanschaf van een nieuw exemplaar. Of de eigenaren de gestolen kabouters echt missen is een tweede vraag. Want volgens de politie houden de gnomen soms maandenlang de agenten op de politiebureaus gezel schap omdat hun echte eigenaar ze nooit komt ophalen. Het KAF werd enkele jaren geleden in Amsterdam opge richt. Hoeveel leden de club heeft is onbekend. Maar ieder een kan lid worden mits hij of zij de rechten van tuinka bouters respecteert. Het Kabouter Bevrijdingsfront deed in juni 2000 voor het eerst van zich spreken. Toen haalde het front in Bergambacht tien kabouters uit tuinen. Een groep je jongeren werd in het holst van de nacht met een kist vol tuinkabouters gesnapt. Ze wisten zich uit de voeten te ma ken. De kist, met de tekst Kabouter Bevrijdingsfront, lieten ze achter Drie weken geleden werden de bewoners van Bergambacht opnieuw opgeschrikt door de kabouterrovers. Er werden 18 kabouters en een trol uit de tuinen gehaald. De 'bevrijders' zijn overigens niet alleen in Nederland ac tief. Ook in België en Frankrijk ontdekken bewoners regel matig dat hun vissende tuinvriendje in de nacht is verdwe nen. Zo lieten activisten van het Franse Front de Libération de Nains de Jar din (FLNJJ vorige zomer maar liefst enkele honderden tuinkabouters 'vrij' in een bos in Noord-Frank rijk. In dat land - waar het FLNJ begon bij wijze van studen tengrap - zijn de bevrijders intussen de schrik van de eige naren van de vriendjes van Sneeuwwitje. Sylvia Marmelstein gens", wappert hij met zijn hand, ergens ter hoogte van zijn onderbuik. Thuis probeert hij dat verhaal aanvanke lijk te verifiëren bij zijn opa, die op vrijdag tussen de middag de naschoolse opvang bij ons thuis verzorgt. Maar die beschouwt het als zijn taak om er alleen maar pesterig een vraag aan toe te voegen. „Hoe komen die baby's er dan in?" Daar denkt mijn zoon slechts kortstondig over na. Dat is niet bekend", zegt hij, met een stelligheid die je doorgaans alleen in de exacte wetenschappen aantreft. Maar als mijn vrouw van haar werk thuis komt, wil hij het hele begin van de levens cyclus toch nog wel even met haar nalopen. Want dat Dirk-van-mijn-klas er met zijn ei naast zat, wist hij nu wel. Hoe zit het dan wel?„Nou", begint mijn vrouw, meteen abstractiegraad die je doorgaans alleen aantreft bij ouders die iets precairs hebben uit te leggen, „je hebt een zaadje van een man, dat komt bij een eitje van een vrouw, en daar groeit dan een baby'tje uit." Dus toch uit een ei", concludeert mijn zoon gelaten, in de zojuist venvorven we tenschap dat hij Dirk-van-mijn-klas een excuus verschuldigd is. Nee, dat ook weer niet, probeert mijn eega, duidelijk in verwarring gebracht, te corrige ren. „Dat baby'tje zit niet in dat ei. Als het zaadje van de papa bij het eitje van de ma ma komt, groeit daar het baby'tje uit. En dat kruipt op een gegeven moment, daar ergens onder bij je plassertje, uit je buik. Ja, zover was mijn zoon ook al. „Maar", herinnert hij zich opa's vraag opeens, „hoe komt het er dan in?" En voor het antwoord dat volgt, koester ik grote bewondering voor de vrouw die zich mijn echtgenote mag noemen. „Dat", zegt ze, met de mysterieuze glimlach die je door gaans alleen aantreft bij lien die vraagstuk ken die niet van deze wereld zijn dienen te verklaren, „dat kan alleen als de papa en de mama héééééééél véééééél van elkaar houden. Opgelucht merk ik dat mijn zoon genoegen neemt met die uitleg waarmee de hele kwestie zich waarschijnlijk de komende ja- d ren buiten mijn blikveld verder onti11 Want dat er achter die schermen va opvoeding wel degelijk wat gebeurt,3 ik diezelfde avond uit een gebeurten1 de eettafel. Op de ach tergrond berió Journaal-lezer op de televisie van dt tense moordzaak, waarbij een stewi vermoord en verkracht. „Wat is verkracht, mam?", wil mijn ter weten. Mijn vork blijft even voor mijn mot gen. „Dat iemand seks met je heeft, tem niet wilt", zegt mijn vrouw, met eenn lijkheid die je doorgaans alleen aan tussen moeders en dochters die wett 1 er in de wereld te koop is. Begrijp je dat?" Jazeker, knikt mijn dochter (9). De korte woordenwisseling laat mij geheel aan zich voorbij gaan. En tol 'Dirk-van-mijn-klas' erover begint, dat graag zo houden. In het Universiteitsmuseum Groningen is de tentoonstelling 'En dan barst de strijd los' te bezichtigen, over verkiezingscam pagnes in de twintigste eeuw. Tegelijker tijd is een boek verschenen van Douwe Jan Elzinga en Gerrit Voerman, waarin de ver kiezingsaffiches uit die periode worden uit gelicht. Het boek voert ons langs slangen en blote vrouwen, grootse leuzen en be trouwbare koppen. 'Welvaart en vrijheid geofferd aan den af god Staat': op het verkiezingsaffiche van de Bond van Vrije Liberalen hangen de maagden 'welvaart' en 'vrijheid' machte loos aan een kruis, terwijl de socialisti sche leider Troelstra in wit hogepriester gewaad tevreden toekijkt. Het is 1918. De Grote Oorlog heeft gewoed, in Rusland zijn de communisten aan de macht geko men en de kleine burger, tot dan geleid door dominee, pastoor en koopman, beeft onder de schaduw van de nieuwe ideologieën. Het is de tijd van de grote verzuiling, de ideologische tegenstellin gen die ook ons land beroeren. In schrille kleuren en met grote woorden bestoken socialisten, liberalen, christelijken en communisten elkaar. Beurtelings afge beeld als slang, gier, hyena of draak, wordt de politieke tegenstander als ge vaar voor de tere stemmersziel neergezet. Zwart en rood zijn de overheersende kleuren op de affiches, kleuren van de af grond en het bloed. Hoe schril steken die affiches af tegen de eenvormige, saaie politieke affiches die we tegenwoordig op billboards zien. Elke partij heeft zijn vaste kleur (PvdA-rood, WD-blauw, CDA-groen), en vanaf de plakkaten kijken de politieke leiders met een vertrouwenwekkend gezicht naai' de passant. „Die op de persoon gerichte campagne is overigens niet helemaal nieuw", zegt Gerrit Voerman, medeau teur van het boek. „In het midden van de negentiende eeuw speelde tijdens verkie zingen voor het parlement ook de per soon een hoofdrol, niet een politieke par tij of een ideologisch programma." Dat had alles te maken met het districten stelsel, waarbij per district parlementari ërs werden gekozen. Voerman: „Met de invoering in 1917 van het algemeen kies recht en het nieuwe kiesstelsel van even redige vertegenwoordiging werd ons land feitelijk één groot kiesdistrict." In plaats van te stemmen op een verte genwoordiger uit het eigen kiesdistrict, kon de nieuwe stemgerechtigde nu voor een kandidaat op landelijke kieslijsten kiezen. Die landelijke partijen waren eind negentiende eeuw ontstaan langs de lij nen van levensbeschouwelijke opvattin gen. „De toegenomen verzuiling van de maatschappij in die periode verdroeg zich uitstekend met ideologische politiek. In de verkiezingscampagne kreeg het pra litiek debat een steeds principiëler kan ter. Socialisten, communisten, liberale II en confessionelen groepeerden zich in politieke partijen, die landelijk campap i1 voerden." Ze hadden weliswaar allems lijsttrekkers - zo was Troelstra het gezii van de SDAP - maar de kiezer stemde 31 toch vooral op het politieke programm Jc van de partij. e' Het affiche was in de beginperiode hét1 middel om de ideologie uit te dr agen. 1 le kleuren en grote kreten dus, en symlca lische voorstellingen als het zwaard deei gerechtigheid of het schild dat beschei:o' ming biedt. In later jaren verschenen d11 stuurman die het schip der staat door<!n woelige baren loodst (Colijn) of de dijkQ( die de stormaanval van de communist Q' moet keren (ARP, 1948). Fraai zijn ook sociaal-realistische arbeidersposters vi11 de SDAP, of de communisten. „We hebben affiches niet echt beoor- (I deeld op hun artistieke waarde, daan't zijn we niet opgeleid. Misschien kunn we voor een volgende editie een kunst historicus uitnodigen om dat te doen. w hebben met name gekeken naar de fuei tie van de affiches en de rol die ze spel 1 in de verkiezingscampagne^. En dan: je dat die gaandeweg de twintigste een .j steeds in belang afneemt. Met de op- komst van de fotografie, de introductii van de geluidsinstallatie en de film im f jaren twintig en de komst van de radio (1925) zijn nieuwe propagandamiddel1 voorhanden gekomen. Om nog maart vj te spreken van de televisie die vanaf dt ren vijftig de politicus in de Nederlani huiskamer brengt." En ook de eenvoudige kretologie van affiches werd in de loop der jaren steel vaker vervangen door partijprogram™ die zich van pamfletten van 1000 woo den tot enorme boekwerken ontwikke den. „De overheid is zich gaandeweg! twintigste eeuw op steeds meer terreit, gaan begeven. De samenleving is com^ plexer geworden, en dan red je het als litieke partij niet meer met algemene ideologische frasen. Een partij moet o veel meer zaken een standpunt innen waardoor je dus dikke partijprogramn krijgt." Volgens Voerman heeft het verkiezing fiche zijn langste tijd gehad: „In 1977 nog 8% van de burgers in verkiezingst een affiche voor het raam, in 1998 wat dat al teruggelopen tot 3%. Waarschiji zien we ze over niet al te lang alleen n maar op de speciale verkiezingsborde En misschien zelfs daar niet meer. Jacques Hermus De tentoonstelling 'En dan barst de strijd weer los' i 15 februari t/m 14 april te zien in het Universlteitsn C um Groningen. De tentoonstelling verhuist daamai het gebouw van de Tweede Kamer In Den Haag. 11 Uit het ei De meeste wijsheden waarmee hij van school thuiskomt, heeft hij van de juf. Die heeft daartoe tenslotte haar oplei ding genoten. Maar soms ook is de bron der kennis een klasgenoot van mijn zoon (5). Hij duidt zijn mede leerlingen in de regel aan bij de voornaam, gevolgd door de toevoe ging 'van-mijn-klas', zodat je niet in de war kunt raken met alle andere soortgenoten van die naam. En van de week wist hij te vertellen dat 'Dirk-van mijn-klas' beweerde dat baby's uit een ei kwamen. Alle vraagstukken het menselijk li chaam betreffende, ga ik zelf het liefst uit de weg. Wat onze nazaten op dit punt aan feitenmateriaal bezitten, heb ben ze van mijn eega. Die heeft daartoe tenslotte haar opleiding genoten. (Zij is jeugdbibliothecaresse.) Dus wist mijn zoon Dirk-van-mijn-klas te corrigeren met de mededeling dat baby's niet uit het ei, maar uitje buik komen. Daar er- Welvaart en vrijheid geofferd aan den afgod „Staat". - Wie dit gevaar wil keeren, stemme de Vrij-Liberale Candidates. De verkiezingsposters waren vroeger veel sprekender dan nu. Met de klok mee een affiche van de Anti-Revo lutionairen uit 1925, de Vrij-Liberale Candidaten uit 1918, de Vrijzinnig Democraten uit 1922 en de Sociaal Democratische Arbeiders Partij uit igt8. Foto's: GPD

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2