SPORT Dwight Davis en zijn cup Line-dancing LINKS BUITEN maandag 18 februar Japanse muziek mag weer seoul - Vier maanden voor de start van het WK voetbal heeft Zuid-Korea goede wil getoond door Japanse muziek tijdelijk te legaliseren. De maatregel geldt, zo benadrukte de Zuid-Kore- aanse minister van Cultuur, al leen voor de maand juli en af schaffing van het verbod komt niet ter sprake. Tussen Zuid-Ko- rea en Japan heerst nog steeds een grote rivaliteit. Dat vindt zijn wortels in de 35-jarige be zetting van Zuid-Korea door Ja pan die in 1945 eindigde. Sinds dien heeft Zuid-Korea alle vor men van Japanse cultuur zoveel mogelijk in de ban gedaan. Te laat door geestuitdrijving parijs - De excuses van voetbal lers die te laat uit hun moeder land terugkeren zijn legio. Maar de reden die de Senegalees El- Hadji Diouf opgaf is wel heel origineel. De speler van de Fran se club Racing Lens meldde zich zaterdag bij trainer Joel Müller af, omdat hij eerst boze geesten wil uitdrijven. El-Hadji Diouf haalde met Senegal de finale van de Afrika Cup, maar zijn team verloor na het nemen van strafschoppen van Kameroen. El-Hadji Diouf miste een penal ty en wijt dat klaarblijkelijk aan boze geesten. Hoeveel tijd de uitdrijving in beslag neemt, weet niemand in Lens. Auto Rommedahl terug gevonden Antwerpen - De gestolen Mer cedes van Dennis Rommedahl is na een halfjaar teruggevonden door de havenpolitie van Ant werpen. De Mercedes C 200 stond in de haven in een contai ner klaar om verscheept te wor den naar Libië. PSV-speler Rom medahl werd op 31 juli vorig jaar brutaal van zijn auto be roofd. De Deen reed met zijn auto door het centrum van Eindhoven. Op het moment dat hij voor een rood licht stil stond, tikte een man op zijn raampje. Rommedahl opende het portier, omdat hij dacht dat de man de weg wilde vragen. De PSV'er werd met een stok bedreigd en gedwongen om de auto af te ge ven. Zuid-Korea boos op Costa Rica san jose - De voetbalbond van Costa Rica heeft zich de woede op de hals gehaald van WK-or- ganisator Zuid-Korea. Het Mid den-Amerikaanse land slaat vlak voor het WK het trainingskamp op in medegastland Japan, ter wijl het de groepswedstrijden in Zuid-Korea speelt. „Een beledi ging van een heel land", oor deelde de Zuid-Koreaanse voet balbond. Costa Rica, dat is inge deeld in poule C met Brazilië, Turkije en China, krijgt 800.000 euro om naar Japan te komen. „We zijn een arm land dus we zijn puur om financiële redenen op het aanbond ingegaan", stel de bondsvoorzitter Navarro. Dwight Filley Davis (1879- 1945) maakte op 16-jarige leeftijd kennis met de tennis sport en groeide tijdens zijn stu dentenjaren aan de universiteit van Harvard uit tot een van de beste spelers van Amerika. Met Holcombe Ward vormde hij rond 1900 een bijkans onver slaanbaar dubbel dat drie keer Amerikaans kampioen werd. Door de groeiende belangstel ling voor tennis rijpte bij hem in 1899 het idee om ook interna tionaal voor die sport wat op gang te brengen, in de vorm van een landenwedstrijd. De voor zitter van de Amerikaanse Ten- nisbond, dr.James Dwight, ver leende meteen zijn steun. Dwight zou de Engelse tennis- bond warm maken voor zo'n wedstrijd. Aan andere landen werd nog niet gedacht, want daar stond tennis nog in de kin derschoenen. De jonge Davis, zoon van een schatrijke zakenman, liet voor duizend dollar, een zeer groot bedrag in die tijd, een (eeuwig durende) wisseltrofee maken van massief zilver, afgezet met goud. In de Cup was gegraveerd de tekst: 'INTERNATIONAL LAWN TENNIS CHALLENGE TROPHY, Presented by DWIGHT F. DAVIS'. Maar al vrijwel van het begin af kreeg de prijs de naam waaronder hij we reldfaam zou verwerven: de Da- vis Cup. De eerste wedstrijd (V.S.- Enge land) om de Davis Cup had plaats in 1900 in Boston. Zonder zijn gastheren iets te zeggen ging het Engelse team na de overtocht eerst de Niagara wa tervallen bezichtigen. Het meld de zich pas vlak voor het duel in Boston, waar men zich al af vroeg waar de Britten toch ble ven. Voor de Amerikaanse ploeg speelde Dwight Davis zowel en kel- als dubbelspel. Ruim 1200 toeschouwers waren getuige van de match die al op de tweede dag beslist was. Het Engelse team, bepaald niet op z'n sterkst samengesteld, werd door Davis en zijn companen eenvoudig weggeslagen. Dat zat de Britten niet lekker. Thuisgekomen ging een der spelers, Roper Barrett, een arro gante kwast, over van alles en nog wat zeuren: de baan in Bos ton was niet goed geprepareerd, het gras te lang en de ballen wa ren te zacht,' alleen de dames aan de kant waren aangenaam om naar te kijken'. In de loop der jaren gingen steeds meer landen zich in schrijven voor de Davis Cup. De enorme populariteit van het landentoemooi vanaf de jaren twintig verbaasde zelfs de schenker van de Cup. „Als ik dit geweten had, zou ik hem wel van goud hebben laten maken", zei Davis er eens van. Heel zijn verdere leven volgde hij de bele venissen rond zijn Cup op de voet. Zelf bleef hij ook tennis sen. In 1922 werden hij en zijn oude maat Ward veteranenkam- pioen van Amerika. In het gewone leven ging Davis voor de Republikeinse partij in de politiek, eerst plaatselijk in zijn geboortestad St. Louis, later landelijk. Als vrijwilliger nam hij dienst in het Amerikaanse leger toen dat zich in 1917 in Europa in de Eerste Wereldoorlog mengde. Als militair toonde hij zich onverschrokken. Hij werd gedecoreerd wegens 'uitzonder lijke moed betoond onder vijan delijk vuur'. Opmerkelijk, want Davis stond bekend als een kal me, bedachtzame, wat gereser veerde man. Volgens zijn echt genote hield hij nog lang nacht merries over aan die oorlogspe riode. Van 1925-1929 was Davis minis ter van Oorlog onder president Coolidge, van 1929-1932 gou verneur-generaal van de Filipij- nen, destijds een Amerikaanse kolonie. Daarna leidde hij een vrij teruggetrokken leven. In de Tweede Wereldoorlog deed men nog kort een beroep op hem om specialisten voor het leger te werven. Dwight Davis overleed op 28 november 1945, 66 jaar oud. Hoewel zijn carrière be paald eervol en van betekenis was geweest, werd hij bij zijn dood toch vooral geëerd als 'de man van de Davis Cup'. Ruud Paauw Dit is aflevering zeventien van een se rie over de geschiedenis van de sport Dwight Davis had de Cup wel van goud willen maken. Foto: Archief SPORT IN BEELD Skeleton, de Amerikaan Jim Shea. Salt Lake City, februari 2002. Foto: AP/David J. Phillip Lang voordat het eerste televisietoestel werd uit gevonden hadden de Amerikanen al de televi siereclame bedacht. Geen programma is heilig. Ook de door NBC live uitgezonden openingscere monie van de negentiende Olympische Winter spelen werd om de haverklap otiderbroken door 'boodschappen'. Van de 77deelnemende landen paradeerden er, schat ik, maar een kleine 40 de Amerikaanse huiskamers binnen. Het opvallendste reclameblok volgde direct na een voor Amerikaanse begrippen lang - bijna drie minuten durend - vraaggesprek met president George W. Bush. Gevraagd naar zijn favoriete wintersport antwoordde Bush: „Skating.Schaat sen. Als favoriete schaatser uitzijn jongensjaren noemde de president de tweevou dig olympisch kampioen Dick Button. Zegt ons niks, deze naam. Je moet ook altijd weer even wen nen aan het idee dat als Amerika nen het hebben over schaatsen, kunstrijden wordt bedoeld. Meteen na het brave gesprekje met de wereldleider vervolgde NBC met reclame. Kennelijk had net op dat moment de dienstdoende ge luidstechnicus een aanval van hik te verduren. Het beeld schakelde wel over, het geluid niet. Zo was 'heel Amerikaer onbedoeld getui ge van dat zijn president de inter viewer bedankte voor (het niveau van) de gestelde vragen: zo gemakkelijk dat zelfs Bush de antwoorden wist. Zaterdag: Jochem Uytdehaage wint goud, zoals voorspeld door Sports Illustrated. Bob de Jong - dertigste - suggereert dat Gianni Romme beter in zijn plaats had kunnen rijden. Had-ie dat niet eerder kunnen bedenken? Zondag: De Japanse televisie is al in de ban van de 500 meter en nodigt mij uit in een panel met één van de Japanse coaches, Toshihiko Osano en een journalist van, zeg maar het Japanse ANP, Hiroshi Sato. Ik spreek mijn vertrouwen uit in Shimizu en oogst applaus. Na de opnames vraag ik Osano (waarbij Sato als tolk fungeert) wat Shi mizu naast schaatsen nog meer bezighoudt in het leven. .Auto's en stewardessen", zegt Sato. Ik ver moed enige taalverwarring en stel de vraag nog eens, maar dan eenvoudiger. Heeft hij hobby's?. Yes, yes. Auto's en stewardessen. Maandag: Onze chauffeur en spraakwaterval Spencer, enthousiast belijder van het mormoonse geloof, brengt de NOS-equipe van de ijsbaan te rug naar het hotel. Spencer legt uit waarom mor monen niet drinken, zelfs geen koffie of thee. Slecht voor je gezondheid. Juist dan passeert ons busje een State Liquor Store (de staatsslijterij). Op ons verzoek te stoppen voldoet Spencer onmid dellijk en trapt op de rem. We slaan een voor raadje wijn in voor drie weken en rijden verder, met een vanaf nu zwijgende chauffeur. Dinsdag: 'USA Today' meldt dat de FBI voor de vierde keer sinds 11 sep tember het land heeft gewaarschuwd voor een terroristische aanslag. Salt Lake zou geen specifiek doelwit zijn, maar de angst (voor chemische wa pens) zit er goed in. Verscherpte be waking dus, ook van de ijsbaan. Ik moet een buisje mondspray afstaan. Woensdag: Met drie collega's ga ik eten in een Texaans restaurant, waarbij om het halfuur het bedie nend personeel een demonstratie 'li- ne-dancing" geeft. Daarbij wordt tel kens een aantal gasten vrijwillig ver plicht om mee te doen. We bereke nen dat één op de vier 'eters' de klos is. Dit klopt - maar waarom ik altijd? Donderdag: Telefoon! Het thuisfront meldt zich. „We kijken naar hetsnowboarden. Nicolien gaat naar beneden. Zie jij dat nu ook?" Nee, ik zie Ni colien niet. Ik zie niets van de Spelen. NBC heeft weliswaar 545 miljoen dollar neergelegd voor de televisierechten, maar dat is vooral gedaan om CBS en ABC te beletten het uit te zenden. NBC zendt niets van de Spelen uit. Niets live althans, 's Avonds in een programma van twee uur vat NBC de olympische dag voor de Amerikaanse kijkers samen. Op een tijdstip dat ik aan het eten of aan het line-dancen ben. Frank Snoeks UIT HET OOG Op de Olympische Spelen van 1984 behaalde de toen 19-ja- rige zwemmer Hans Kroes enke le finaleplaatsen op de estafette en persoonlijke nummers. Vier jaar later werden de Spelen in Seoul een deceptie voor de Lisse- naar, die zich niet kon vinden in de aanpak van de toenmalige bondscoach. In 1991 stopte Kroes, veelvuldig houder van na tionale records, met de zwem- sport. Hans Kroes, 36 jaar oud, woont nog steeds in Lisse, sa men met zijn vrouw en vijf maanden oude dochter. „Ik zwem helemaal niet meer, alleen op vakanties, als het warm is. Ik heb wel een paar keer geprobeerd om vrij te zwemmen, maar iedereen zwemt dwars door elkaar, dat schiet niet op. Het komt er ook niet van omdat ik het druk heb met mijn werk. Maar vorige week was er baby- zwemmen en daarna heb ik nog een paar baantjes getrok ken, borstcrawl. Het viel niet te gen, met de snelheid en sou plesse was het nog prima in or de. Nadat ik ben gestopt, ben ik wel altijd twee, drie keer in de week wat aan sport blijven doen. Eerst heb ik voor mezelf hard- gelopen en sinds een jaar of ze ven, acht doe ik aan fitness in een sportschool. Ik ben directielid van een me diabureau in Amsterdam, een schakel tussen adverteerder, re clamebureau en uitgeverij. Met het zwemmen ben ik gestopt toen ik ging werken, de combi natie trainen en een baan wordt wel een heel grote opof fering. Van die beslissing heb ik geen spijt van gehad, je groeit Hans Kroes in 1982 in Guayaquil (Ecuador) waar hij een nieuw Nederlands record zwom op de 200 meter vrije slag. Foto: Archief er ook langzaam naar toe. Op mijn zwemcarrière kijk ik met veel plezier en trots terug. Ik zou het zo weer doen. Ik heb er veel van geleerd; doorzet tingsvermogen, omgaan met te leurstellingen, hard werken, discipline, knokken als iets niet gaat zoals je wilt. De combinatie zwemmen en school vroeg om een strakke planning. Ik heb de heao ge daan in de drie jaar die ervoor stond, met een 7,6 als eindcij fer. Daar was ik ook wel trots op. De Olympische Spelen van 1984 heb ik heel mooi gevon den. En verder zijn er drie bij zondere races geweest. In 1980 werd ik Europees jeugdkampi oen, in 1983 was ik de eerste Nederlander die onder de 50 seconden zwom op de 100 me ter vrij en de eerste die op de 200 goed onder de 1.50 zwom. In 1988 zwom ik als eerste on der de 49 seconden op de 100 meter vrije slag. Dat zijn echt van die mijlpalen. Het dieptepunt waren de Spe len van 1988 in Seoul. Ik had in mijn hoofd dat ik op een be paalde manier moest trainen en de bondscoach vond dat het anders moest, dus met hem lag UIT GESPROI Marcel Well mer in het van Arend het CP-verk Glas in de Ti „Het is langgeleden e niets illegaals gedaan, informatie zijn wij al de tafel gekropen, om sen of we door kon de niet. Daarbij stond vt ding voorop: kan ik h mijn zoontje of docht leggen waarom papa aan de Olympische Sj meegedaan en daar e plezier heeft gehad. Ik antwoording kunnen voor mijn beslissing, sche Spelen of niet, n ten gaat voor." Arend Glas, in Troui „Ik heb toch een beet makkelijk over somn gedacht. In de weekt naar buiten kwam, u maal paranoïde. Ik h schuldig als ik met et stond te praten. Ik di pet niet eens af te dot Rintje Ritsma in het Dagblad: Voor mij zijn de Spe speciaal. Ik vind heti helemaal geen leuk U Het draait om comm een bekrompen werel groot bobo-feest. Ik m Olympische Spelen et haald evenement. Idem, over het onee pen kwalificatietoer Thialf: „Als het op het ijs -3j kun je geen mannen 90 kilo laten schaatst ter wereld is het -6 gr dat Thialf-verhaal is schrikkelijk. Maandt brullen dat Heerenvt baan ter wereld wort krijg je dat gepruts. I is een aanfluiting. goed idee om het vo\ lificatietoerrwoi te h plaats van de Winter Turijn. Op dat ijs zal welke jongens de met hebben op de Spelen Idem: „Rogge? Wie is R ranch geen IOC-vooi Al meer dan een ha' wist ik niet. Tonny de Jong in I „Van Annamarie Th Marianne Timmer h foto's gezien. Maar zt duidelijk niet zo ver het doet, moet je het En bovendien vind i bladen geen semi-m moeten brengen. Da dere bladen voor. Idem, over haar faa voor atlassen: „Op het moment da\ boek kon openen, wt atlas. Ik kom nu voo zeifin veel landen, n zijn dat nooit tropist mingen. Ik denk wel schien had ik beter z volleybal kunnen kit domme gedachte ruit want daar ben ik vet Joop Alberda over I Uytdehaage in Niet „Er zit zo'n goeie ko\ hem maar het best g gang laten gaan, hij wat hij doet. Ik denk de perfecte balans h den tussen lichaam ik overhoop en de prestaties waren navenant. Het trieste is dat je weet dat het de laatste keer is dat je er staat. Ik ben nog steeds van mening dat ik toen niet in de gelegenheid was om me goed voor te bereiden. Om een voorbeeld te geven: er za ten ook meisjes van 14,15 jaar in onze ploeg en die moesten dezelfde trainingen doen als ik. Ik was toen 23. Het goede is wel geweest dat de individuele voorbereiding waar wij toen om gilden, vier jaar later in 1992 werd gezien als de manier om te trainen. Zo gebeurt dat nog steeds." Jochem Uytdehaag X Revu: „Tot vorig jaar heb kele keer op een poe staan. Daarom vind 0 grappig dat iedereen die Uytdehaage doelF even. Zo gewoon is 4= niet." Johann Olav Koss iii delsblad over zijn xL. Olympic Aid: l| „In 1993 was ik vooi Eritrea. Heel inspire»ie in de loop der jarenl veranderen, je ziet /il latenheid verandertfe me, woede verandert it en hoop. Het is ongèrs sport met kinderen 4 Onze coaches en oni laten de kinderen iei ze leuk vinden. Geuf l haalt de spanning una chaam. Elke keer alb kom, word ik zachtiu dat ik die kinderen I. rlie Idem: fee Tijdens mijn bezone kinderen in de karnjL. ik te trainen. Ik hadr' fiets meegenomen of01 in te gaan. De locale wilde met me meegtot zestig jongens op een kemikkige fiets. BijrL top was natuurlijk K deel er al door mij Ineens kwam een joJcl mij rijden op een fi^ dikke wielen. Hij fcej me aan, grinnikte uj de trant van: 'Hé, j'M 1 heb je'. Op de top moest ik afstappen, j was kapot.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 28