Versteeg haalt klapschaatsen even uit het vet SPORT Saturnus legt zich neer bij het onvermijdelijke RDC stelt plek in hoofdklasse veilig AZC is weer eens veel en veel beter Verbaal gevecht tussen Ungerer en Douglas laait op S11 Teleurgestelde shorttracker flirt met andere disciplines en Doel e plaats De Leidse groot- rik van den Doel heeft e open schaaktoer- ;apelle la Grande i een gedeelde der- its bereikt. De Leide- de 6.5 punten uit ne- nwat normaal vol- voor de eindzege, rroep namen echter [meesters en sterke nale schakers deel, iet een groot slag- iduardas Rozentalis lernooi, hij kwam als •en score van 7.5 pun- iakers deelden de jats met zeven pun- iggend was dat Van ijn dertiende positie t dertig schakers. In en ruim zevenhon- ;ers mee uit 56 lan- i de Vreugt in Italië Grootmeester Dennis uit Lisse kwam tij- oemooi in het Itali- l Vincent tot een sco- punten uit negen ij deelde daarmee in feld van 225 deelne- jftigste positie. De üeuwe Nederlandse ter Harmen Jonkman eneens vijf punten, was dat De Vreugt n de laatste drie ron- t winst kwamen en it de top vielen. De Sergey Tiviakov deel- lrie Russen Malak- n en Volokitin de u ts met 6.5 punten. voor boksers c rie Leidse boksers afgelopen weekein- 1 gewonnen van de chappen van het rd. In Groningen dMousasi (16 jaar, tegenstander in de e knock-out. Peter iw (18 jaar, 62 kilo) in zijn categorie, fianou (24 jaar, 62 p punten. Mousasi Louw wonnen drie den ook al de kam- Is ipen in het district wijk kiest 'IMahoney Golfprofessional toney van de Golf Club is don- oordwijk gehuldigd n van het jaar. De "tjalde vorig jaar de s in de Baumler voor senior profes- rtvrouw van het anet van der Laan, leinTer Leede, datvo- skampioen werd en in, en van het Ne- al. Het eerste korf- Fluks, dat vorig en werd in de vier- erd de sportploeg Sporttalent werd kitesurfer Kevin I itel voor dt/Westra lef j.cent Ramondt uit G den Rijn en Berry en otterdam zijn giste- n Nederlands kam- N in voor paren ge- eduo behaalde uit on (46 speelrondes) Tii percentage van 5g I lab en Gert-Jan rsei idigden met 54,45 L ie tweede plaats. ta° in Voorhouter Louk 81 den derde (53,91). 35 Westra behaalden j et DOO ook al de lands- verzekerd van deel tje WK bridge eind ed) Montreal. maandag l8 FEBRUARI 2002 (sets vliegt iertoernooi 'ei The Bassets is het ivoorbij. In de d tegen landskam- faren de Sassen- iloos: 0-92. In Lei- 0K de 30-0 over- éosendaal vrijwel rabanders waren ireken van enkele ;een volwaardige In de vrouwen loten DIOK op in- Kuy Ie wijze de uitwed- geningen. In de d werd het 3-50 ,|y's van Vera Ro- isha Arends (2). kansloos ,3 ussen Het Nederlands peft ook zijn twee- ids^duel verloren. In irdhet 73-10 voor rt w and. Voor Oranje noof Meek en James DlOK-coach Ro- as voor deze wed- tent-bondscoach e toegevoegd. shorttrack - Dave Versteeg stapt mogelijk over naar een andere tak van de schaatssport. De Lissese shorttracker, die zich niet plaatste voor de Spelen, reed vorige week maandag in Heerenveen een 500 en een 1000 meter en deed vrijdag mee aan een regionale marathon over vijftig ronden op De Uithof in Den Haag. Versteeg (25) maakte de verrassende uit stapjes uit teleurstelling over het missen van de Spelen en uit onvrede met de trainingen van bondscoach Yves Nadeau. „Wat ik volgend seizoen ga doen, weet ik nog niet." In Heerenveen liet Versteeg tijdens een clubwedstrijd 38,74 op de 500 meter klokken en 1.18,45 op de dubbele sprintaf stand. Tijdens de marathonwedstrijd won de debutant twee tussensprints. Hij waagde zelfs een uitlooppoging, maar liet zich terugzakken in het peloton. Uiteindelijk werd hij knap zevende. ,,Ik liep er al een enige tijd mee in mijn hoofd", erkent de Lissenaar. „Het is voor mij een grote teleurstelling dat ik de Spelen niet heb gehaald. Dat komt door Yves Nadeau. De trainingen van de bondscoach spreken me niet aan. Ik ben van origine een sprinter. Dat aspect heeft hij er helemaal uitgewerkt door me alleen maar duurwerk te laten doen. Ook dat is er niet beter op geworden. In februari had ik niets, daarom heb ik dit gedaan. De trainer was er toch niet." Versteeg zegt er nog niet uit te zijn of hij een overstap naar een andere discipline gaat wagen. „Ik had een aantal doel stellingen en die heb ik niet gehaald. Het wordt steeds moeilijker om me te motiveren. Dat sprinten ging vrij goed. Het marathonschaatsen was een moeilijker 'testcase', want ik ben die constante schaatshouding niet gewend. Maar m'n klapschaatsen heb ik weer in de kast gelegd. Voor dit seizoen dan, want ik wil hard trainen voor het Nederlands kampioenschap shorttrack. Als ik de titel in de wacht sleep, kan ik naar het WK en alsnog wat van mijn seizoen ma ken." Zaterdag won Dave Versteeg de afsluitende wedstrijd van de nationale shorttrackcompetitie. De Lissenaar kon onbe dreigd naar de zege soleren. Achter hem ging Thomas Mo- gendorff in de fout. De rijder van de KNSB-kernploeg Jong Oranje wilde plaats vier verruilen voor de tweede positie. „Hij beukte Niels Kerstholt en Knut Alsemgeest eruit, heb ik gehoord, en werd gediskwalificeerd", aldus Versteeg. Zelf snelde de ervaren shorttracker weg van het tumult om te finishen in een bevredigende tijd: 1.36,700. Versteeg kwam in het eindklassement, opgemaakt na vijf wedstrij den, uit op de vierde stek. Die ldassering zegt hem niet veel: „Ik heb de eerste twee wedstrijden gemist, omdat ik me volkomen gericht heb op de Spelen. Nu ik die niet heb gehaald, kon ik naar Groningen. Niet om slechts mee te doen, maar om te winnen." Vrouwen Melanie de Lange bleef ranglijstaanvoerder bij de vrouwen. De kemploeggenote van Versteeg reikte in Groningen tot de finale. Daarin moest ze het hoofd buigen voor Mariëlle Lootsma (eerste) en Anke-Jannie Landman, maar ze bleef haar tweelingzus Maureen voor. Zij kwam uit op de derde plaats in het eindklassement. Nog een rijdster van de In- door Hardrij Club Leiden schaarde zich in de topvijf: Lies- beth Mau-Asam uit Woubrugge (vijfde). Mark van de Meij haalt uit namens Saturnus. De Leidse handballers verloren opnieuw. Foto: Mark Lamers door Peter Groenendijk handbal - De handballers van Saturnus degraderen dit jaar naar de tweede klas se. Dat weet trainer Nico Mooren nu al zeker. Na de 25-33 nederlaag tegen een andere degradatiekandidaat, Ventura, gooit Saturnus de handdoek in de ring, vijf wedstrijden voor het einde van de competitie. „We kunnen maar beter vast aan volgend seizoen gaan denken", zegt Mooren somber. „Juist tégen deze ploeg hadden we nog punten kunnen pakken. We heb ben in deze wedstrijd ook genoeg kansen gehad. Als je het dan nog laat afweten, moet je eerlijk zijn: we redden het dit jaar niet." Saturnus zag voor en tijdens dit seizoen belangrijke spelers vertrekken, en kan dat domweg niet opvangen. Mooren: „Vooral het benutten van scoringskansen is een probleem. Ook vandaag misten we weer heel veel open kansen. De overtui ging ontbreekt. De jongens geloven er gewoon niet meer in." Mooren denkt al aan volgend seizoen, wanneer Saturnus moet proberen om te rug te keren naar de eerste divisie. Als de ploeg dat wil, moet er nog een hoop ver anderen. „De zelfkritiek ontbreekt bij de spelers", zegt Mooren. „Diverse jongens klagen wanneer ze gewisseld worden, ook al hebben ze net meerdere kansen gemist. Daar baal ik van. Je moet kritisch naar je eigen prestaties durven te kijken, anders wordt het niks. Tijdens de trainin gen gaat alles goed, maar in de wedstrij den is de instelling niet in orde." Satur nus haalde dit seizoen pas twee punten, nota bene uit tegen Ventura. Nu de thuiswedstrijd tegen die ploeg verloren ging, houden de Leidse handballers het voor gezien. Mooren: „Er is geen enkele kans op lijfsbehoud meer. Saturnus gooit de handdoek in de ring." En zo zou eersteklasser Saturnus volgend jaar wel eens uit kunnen komen tegen derdeklasser Rijnstreek. Want die ploeg staat na de ruime overwinning op Wings stijf bovenaan, en kan komend weekein de al kampioen worden. De 26-16 over winning was overtuigend, maar bij rust stond de ploeg nog met 9-11 achter. Even leek Rijnstreek te verzaken, maar in de tweede helft stelde de ploeg vooral dank zij topscorer Remco Pabst (acht goals) orde op zaken. Sprongschot is volgende week in Alphen aan den Rijn de laatst te nemen hindernis voor de titel. De vrouwen van Foreholte, die goed meedoen in de tweede klasse, boekten een sensationele zege. Vrijwel de gehele wedstrijd was het hoger geplaatste Hellas 2 veel beter dan Foreholte, en met nog dertien minuten te spelen stonden de Voorhoutse vrouwen met 19-11 achter. „We dachten allang dat het voorbij was", zegt trainer Nicole Donners. Maar toen verslapte Hellas enigszins, en Foreholte sloeg toe. De ploeg kwam terug tot 21-17, en zorgde in de laatste vijf minuten voor een mirakel door vijf keer op rij te scored en op voorsprong te komen. In de laatste seconde kreeg Hellas nog een schietkans, maar keepster Anita Reu man bracht redding. Na het laatste fluit signaal trokken de speelsters van Hellas zich diep bedroefd terug in een hoekje van de sporthal, terwijl de Foreholte-da- mes nauwelijks raad wisten met hun vreugde. Donners: „Ik heb echt nog nooit zoiets meegemaakt." De vrouwen van Stompwijk '92 verloren met 26-16 van Wings. Vervolg van Si door Wilmar Kortleever gent - Records worden verbe terd, maar kampioenschappen blijven meetellen op de erelijst van een sporter. Daarom deerde het Ungerer zaterdag maar wei nig dat concurrent Virgil Spier al in de series van de 60 meter een waarschuwingsschot afvuurde met zijn tijd van 6,70 seconden. De Rijswijker plaatste zich net als Ungerer voor het EK indoor. „Zo'n serie is niet meer dan in- joggen", vond Ungerer (die zelf 6,78 liet noteren, wat tot vorige week nog een persoonlijk record zou zijn geweest). „Het gaat om de finales. En hoewel ik een snellere tijd in mijn hoofd had, gaat het om het kampioen schap." Ungerer werd in de finale geen moment bedreigd door Spier (6,73) of titelverdediger Troy Douglas (6,81). Daarmee bete kende de race ook een revanche voor de Alphenaar, want Doug las nam hem afgelopen zomer in Tilburg de nationale 100 me- tertitel af. De Hagenaar vervolg de het seizoen met een halve fi naleplaats bij het WK in Edmon ton en nationale records op de 100 en 200 meter. Ungerer is echter geen man met veel ont zag voor anderen en zijn verkla ring had dus niets te maken met een griepje waar Douglas eerder last van had. „Troy wordt ou- Martijn Ungerer (uiterst rechts) is Spier, Joseph en Douglas (v.l.n.r.) te snel af. Foto: ANP der", zei hij over de 39-jarige oud-Bermudees. „Dat begint te tellen. Terwijl ik jong ben en al leen maar harder zal gaan lo pen." Gepokt en gemazeld in het in ternationale atletiekcircuit denkt Douglas dat alleen snelheid niet genoeg is om ook internationaal succes te boeken. „De Neder landse atletiek moet blij zijn met jonge jongens die het zo goed doen", zei hij zaterdag in Gent over Ungerer (23) en Spier (21). „Maar ze moeten niet in hun ei gen wereldje blijven. Drievoudig olympiër Douglas is namelijk kritisch over de (eigen wijze) houding van Ungerer c.s.: „Respect verdien je niet door Troy Douglas te verslaan, maar door elkaar te respecteren", vindt hij. „De vraag wat je moet doen om de top te halen, krijg ik echter niet. En dat verwacht ik ook niet, want dit is typisch Ne derlands: te trots om hulp te vragen als het al goed lijkt te gaan." Feit is dat Ungerer het op een aantal andere terreinen in ieder geval goed voor elkaar lijkt te hebben. Voor zijn opleiding kwam hij uit bij de Randstad Topsportacademie (economie). Trainingstechnisch heeft de Al phenaar het ook goed geregeld: „Oud-bondscoach Hans Vijfvin- kel is mijn trainer. Maar ook mijn oude trainer van AAV '36, Cees ten Broeke, begeleidt me nog. Dus ik heb eigenlijk een 2- op-1-situatie." Het verbale gevecht tussen Dou glas en Ungerer moet dus op de atletiekbaan worden uitgevoch ten, begin volgende maand in Wenen bij het EK indoor en ko mende zomer in München bij het EK in de buitenlucht. De koude oorlog zou wel de vor ming van een estafetteteam in de weg kunnen staan, terwijl de Nederlandse ploeg met Ungerer, Spier, Douglas en Patrick van Balkom hoge ogen kan gooien. Aan Europese 4x100 meters heeft echter Ungerer noch Dou glas goede herinneringen. Vier jaar geleden in Boedapest werd Douglas nog voor de estafettes gediskwalificeerd - wat Ungerer wel zijn eerste optreden ople verde in een internationaal seni- orentoernooi. Maar de Alphe naar besloot het toernooi op krukken na een struikelpartij bij festiviteiten rond de bronzen medaille van hordenloper Robin Korving. Ondanks het succes van Martijn Ungerer was het met de regio nale inbreng bij de Nederlandse indoorkampioenschappen in Gent droevig gesteld. Zeer ver dienstelijk was wel het optreden van Rick Wassenaar, want de meerkamper van de Spartaan veroverde achter oud-Alphenaar Chris Tarmminga (5,45 meter) het zilver met een polsstok- sprong van 4,85 meter. Op de 400 meter kwamen Wouter Spreij (vorig jaar nog medaillist) en Ger Wessel er echter niet aan te pas. Meer senioren kregen de vier regionale (baanatletiek)ver- enigingen niet op de been. Lichtpuntje was daarom het op treden Marina Schoenmaker uit Oegstgeest. De atletiekunie moest speciale toestemming ge ven om de B-juniore mee te la ten doen bij de seniores, maar een week vóór haar zeventiende verjaardag maakte ze dat hele maal waar. De sprintster verbe terde zich op de 60 meter flink tot 7,84 en werd daarmee ne gende van Nederland - net éën plekje te laag voor een optreden in de finale. door Jan Bey rijnsburg - De Rijnsburgse damclub (RDC) heeft met nog een ronde te gaan al een plek veilig gesteld in de nieuw te vor men hoofdklasse. Concurrent TDV uit Tilburg werd met grote cijfers verslagen: 20-8. Michiel Kloosterziel maakte zijn status als topscorer van de eerste klas se waar tegen de nationale kam pioen van België, Mare de Meu- lenaere. Kloosterziel begon aan vallend en de Belg ging aan een paar finesses voorbij. Richard Kromhout hield zijn opponent heel lang van het strategisch be langrijke veld en toen Kromhout dat veld eindelijk 'weggaf bleek het vergiftigd: schijfwinst. Mare Bremer creëerde een fraai slot aan z'n partij door bijna alles weg te combineren, Bremer hield nog één schijf over op een verder leeg bord. Richard Meijer maakte gebruik van een op- bouwfout waardoor een tech nisch gewonnen vier-om-twee- eindspel op het bord kwam. De tegenstander van Arjan Hoge- woning ging in een gelijke stand door z'n vlag. Pieter-Jan Rijken overspeelde zijn tegenstander al in twintig zetten en won drie schijven, waarna de Tilburger z'n bord verliet om pas na een half uur terug te keren voor een paar nutteloze zetten. Samen Sterk maakt, na een abominabele competitiestart, een 'sprookjes comeback' in de tweede klasse. De Hazerswou- denaren delen de koppositie met Schiedam en zijn al zeker van een promotieplaats. Samen Sterk 'mazzelde' zich naar een 11-14 zege tegen Den Haag. Na een 6-0 achterstand door ver- liespartijen van Gijs de Groot en Micha van Tol, kwam Samen Sterk aan vijf borden niet verder dan puntendelingen. Captain Raymond van Es kreeg toen zijn partij cadeau van z'n jonge te genstander. In een remisestand gaf de nerveuze jongeman de partij op. Ruud de Kooter bracht daarna zowaar de 11-11 op het scorebord. Toen beide ploegen zich al hadden verzoend met een gelijkspel ging de Haagse opponent van Erik Hoogen- doom bij de tweede tijdcontrole door z'n vlag. Hij kwam twee zetten tekort. Het Leids Damgenootschap LDG) heeft promotie niet meer in eigen hand. Het Naaldwijkse VELO, dat met vier invallers vocht voor zijn laatste kans, won in Leiden met 10-19. Teamleider André van de Kwartel baalde: „Tegen Samen Sterk hadden we twee blunderende spelers en nu weer. Dat kost ons de promo tie." Al na twee uur bracht Piet Swart de Leidse ploeg op voor sprong. Maar na het falen van de gerenommeerde dammers Hans Tangelder en Fred Ong, die in een simpele één-om-twee liepen, kwam LDG in zwaar weer terecht. Henk Meester scoorde de gelijkmaker, maar daarna scoorde alleen Jan Slin gerland een driepunter en kop man Evert Bronstring had de twijfelachtige eer als enige een remise te boeken. Hekkensluiter de Katwijkse Damclub (KDC) verraste kampi- oenendoder DOS uit Delft met een 13-13 gelijkspel. Na winst partijen van Jan Passchier en Jan Schijff en verliespartijen van invaller Chris van der Meer (eindspelfout) en Jack van der Plas (traditionele blunder), won routinier Gijs van der Wiel van de blunderende NK-finaliste Christien Fung. Na vier consoli derende remises bij een 10-13 stand, zag Jan Vrolijk na uren lang laveren het allemaal niet meer zo scherp. Hij verloor, maar Katwijk is de hatelijke nul kwijt. Knappe zege LZ 1886 bij Polar Bears nis. Zelfs nationaal topscorer Bas de long van Polar Bears kwam er niet aan te pas. Joeri Klein wist namens LZ wel twee maal te scoren (0-2). In de twee de zeven minuten bouwde LZ 1886 de voorsprong geleidelijk uit tot 0-5. Coach Wïm Siera over die eerste helft: „We speel den erg goed. Polar Bears kwam er niet aan te pas. Jammer dat we in de derde en vierde perio de wat minder speelden." Polar Bears kwam in de tweede helft nog angstig dichtbij, volgens Siera mede dankzij de leiding. „De arbiters hielpen ons niet in die fase. We kregen bijna geen bal meer mee." Verder dan 5-6 liet LZ het echter niet komen. Door de zege blijft LZ 1886 vol op m de race voor een plaats in de kampioens-playoffs. Doelpunten LZ 1886: Joeri Klein (3), Frans Langerhorst (2) en Mathieu Spros. De vrouwen van LZ M66 verlo ren nipt van OZPC inoraenzaal. Na een spannende, gelijkop- gaande wedstrijd trokken de vrouwen van Otto Kolling met 6-5 aan het kortste eind. LZ 1886 is met OZPC en ZPB in een he vig gevecht gewikkeld om recht streekse degradatie naar de eer ste klasse te voorkomen. Juist daarom was het zuur dat LZ er niet in slaagde een puntje mee naar Leiden te nemen. Het was wel degelijk mogelijk geweest: de vierde periode begon met 5- 5. Nadat OZPC 6-5 maakte, kreeg LZ 1886 in de slotfase nog een numerieke meerderheid. De ploeg wist dat buitenkansje ech ter niet te verzilveren. Aanstaan de zondag krijgt LZ 1886 al een kans op revanche als OZPC naar het Vijf Meibad komt. Doelpunten LZ: Yvonne van der Velde (2), Noeki Klein, Bianca Huigens en Yvonne Flippo. door Dirk Kloos alphen aan den rijn - AZC re geert in de hoofdklasse. Ook het dit seizoen verrassend goed spe lende HZ/Zian bleek geen partij voor de Alphenaren. Vooral in de eerste twee perioden was AZC oppermachtig. De 18-9 overwinning was volkomen ver diend. Zian stemde zijn spel af op AZC- midvoor Tjerk Kramer. Als de lange midvoor in het bad lag, speelde Zian een zoneverdedi- ging. Zat Kramer op de bank, dan probeerden de Hagenaars over het hele veld te pressen. Maar pressen tegen AZC is le vensgevaarlijk, ook als Kramer niet in het water ligt. Dat bleek al rap. De beweeglijke Alphense voorwaartsen onttrokken zich gemakkelijk aan de Zian-verde- diging en scoorden er lustig op los. Verdedigend zat het bij de ploeg van coach Eric Noorde- graaf wel goed, waardoor de marge snel opliep. Na de eerste periode gaf het scorebord 4-1 aan. halverwege was het 7-1. Na 9-1 geloofde AZC het verder wel. De concentratie verslapte en Zi an bleef een grote afstraffing be spaard. Via 13-5 werd de eind stand bepaald op 18-9. Door de ze zege staat AZC riant aan de leiding in de hoofdklasse C. Doelpunten AZC: Björn Boom (4), Niels Zuidweg (4), Bob Brebde (3), Kimmo Thomas (3), Kjell Boom (2) en Tjerk Kramer (2). Ook LZ 1886 deed goede zaken. In Ede werd Polar Bears met 5-6 aan de zegekar gebonden. Voor al de eerste twee perioden wa ren de Leidenaars op dreef. De sterke defensie met aan het hoofd de uitstekend keepende Jan Schrama bleek voor Polar Bears een niet te nemen hinder-

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 27