Jan Bos schikt zich in zijn lot OLYMPISCHE 4 SPELEN Sponsors in geweer tegen beperkingen bij Olympische Spelen Kjetil Andre Aamodt in illuster gezelschap Liefdesverhaal brengt ijsdanspaar bij elkaar Droom Wennemars spat uiteen 18( mannen 10km 4 x 7,5 km ^estafette m/v START/FINISH hoogte 1690 meter ai innen 12,5 km 9 ttervolging annen 20km mannen 10 km vrouwen 15km Vier magazijnen (ieder vijf patronen) kla Ceccarelli. er ook nog twee bochten in zo'n baan zitten." Jan Bos komt morgen uit op de 1500 meter. Door de zilveren medaille op de 1000 meter re kent iedereen hem ook op de mijl tot de favorieten. De druk zal daardoor toenemen. ..Toe nemen? Nee. integendeel. Het is belangrijk dat ik ontspannen aan de start van de 1500 meter verschijn. Door deze plak zal dat alleen maar gemakkelijker wor den." door Frank van den Heuvel salt lake city - Hij bevindt zich in goed gezelschap. Kjetil An dre Aamodt schaarde zich za terdag met de overwinning op de Super G bij een illuster groepje, want alleen de vedet ten Alberto Tomba. Toni Sailer en Jean-Claude Killy slaagden er eerder in om in het alpine skiën drie olympische gouden medailles te winnen. En Aam odt is nog niet klaar in Salt La ke City. De 30-jarige Noor hield Stephan Eberharter opnieuw af van goud. Nadat de Oosten rijker op de afdaling al mis greep (brons) moest hij het za terdag met zilver doen. Leuk. maar niet als je het hele sei zoen heer en meester bent ge weest en op de Super G drie van de vier wereldbekerwed strijden hebt gewonnen. An ders dan na de afdaling deed Eberharter nu geen moeite om zijn teleurstelling te verbergen. Een tiende van een seconde kwam hij tekort door een forse fout onderaan de piste. ..Ik kan niet blij zijn met zilver. Het ge voel dat ik goud heb laten Eg gen overheerst." Kjetil Andre Aamodt had min der reden om zich te beklagen. Hij koesterde zijn tweede goud van de Spelen in Salt Lake City - woensdag was hij al de sterk ste in de combinatie - en de zevende olympische medaille in zijn carrière. Hij scherpte zijn record nog wat aan. Behalve de Noor be haalde geen enkele alpineskiër ooit meer dan vijf plakken op de Winterspelen. Aamodt. geboren in Oslo en tegenwoordig woonachtig in Monaco, is al jaren een van 's werelds beste allround-skiërs. Eind jaren tachtig brak hij door. samen met zijn goede vriend Lasse Kjus. Het Dream Team' werd het jonge Noorse tweetal genoemd. Op de Spe len van 1992 in Albertville pak te Aamodt zijn eerste gouden medaille door de Super G op zijn naam te schrijven. In janu ari 2000 behaalde hij een nieu we mijlpaal, die blijk geeft van zijn uitzonderlijke kwaliteiten. In Wengen won hij de wereld beker slalom, waardoor hij op alle disciplines een keer de sterkste is gewee^Alleen Pir- min Zurbrigj^fc, Mare Girardelli en Günther Mader deden hem dat eerder na. In Salt Lake City had hij één groot doel. Zijn collectie moest uitgebreid worden met meer goud. In Lillehammer ('94) stond hij nooit op de hoogste trede, in Nagano vier jaar later was hij bij geen enkele huldi ging betrokken. Zijn eerzucht zat hem ondanks alle zeges op WK's en World Cups in de weg, maar wordt in deze we ken helemaal bevredigd. Aam odt: „Na de zege in de combi natie was ik tevreden. Het goud op de Super G was al een bonus, net als alles wat hierna nog komt." De slalom en reu zenslalom bijvoorbeeld? „Ik heb niets meer te verliezen. Dat is een lekker gevoel om mee te starten." «arelli verrast k favorieten basin - Tien jaar na De- iCompagnoni heeft Da- Ceccarelli bij de Wïnter- n van Salt Lake City het Ie olympisch goud voor op de Super G gewonnen, i-jarige slrister uit Frascati ste gisteren in Snowbasin ivorieten met haar tijd van 19. Daarmee was ze 5 100e ide sneller dan Jana Koste- Kroatië, de winnares van iud in de combinatie. Het i ging naar Ceccarelli's enote Karen Putzer in 6. Voor Ceccarelli bete- ide overwinning de eerste u loopbaan. tt en Bon Jovi door Gijs van Oosten salt lake city - Een aantal schaats sponsors voelt zich niet op z'n gemak in Salt Lake City. IOC en NOCNSF beknot ten, tot ergernis van die bedrijven, de mogelijkheden zich commercieel te profileren. Op de wandelpromenade stromen de schaatssupporters uitgedost in jassen, truien en petjes van Ben, DSM, Heine- ken en ATT naar de olympische hal in Salt Lake City. Het meest in het oog springt Jan-Willem van Dijk. De direc teur van Spaar Select heeft een grote blauwe vlag met de naam van zijn be drijf om zijn schouders gedrapeerd. Volgens het olympisch handvest is Van Dijk in overtreding op het mo ment dat hij in de hal met zijn vlag in beeld komt. Het bureau Meridian turft de gevallen van sluikreclame en deelt zonodig waarschuwingen uit. Van Dijk ziet de vlag die hij de hal bin nendraagt niet als een provocatie, maar als een uiting van enthousiasme. Op die manier wil hij de trots die hij voelt voor zijn ploeg - met Gianni Romme, Erben Wennemars en Mari anne Timmer - uitdragen. „Ik ben hier supporter." Dirk Scheringa, directeur van concur rent DSB, is ook supporter, maar voelt zich daar minder goed bij. Hij kan pu blicitair geen kant uit, want alle uitin gen zijn een exclusief recht van de sponsors van NOC*NSF, de partners in sport. De man met een groot ego voelt zich door de sportkoepel gene geerd. Scheringa stopt jaarlijks 2,3 miljoen euro in zijn schaatsploeg, met Jan Bos en Ids Postma als blikvangers, maar hij kan er tijdens de periode van de Olympische Spelen niets mee. Scheringa is slecht gehumeurd. „Ik moet zelf achter kaarten aan en kan niet bij mijn schaatsers komen." Scheringa staat op het punt te stop pen met de sponsoring van zijn schaatsploeg. „Ik heb miljoenen in het schaatsen gestoken, maar ik word hier niet voor vol aangezien. Het is een overweging om te stoppen met spon soring. Een ding is zeker, de verhou dingen liggen scheef." De sponsors van de schaatsploegen - DSB, Spaar Select en TVM - en bonds- sponsors Aegon, Deloitte Touche en Ernst Young zijn door NOC*NSF be knot in hun communicatiemogelijk heden. Advertenties waarmee de be drijven zich associëren met de Olym pische Spelen of de olympische rin gen, zijn niet toegestaan. Alles wat olympisch is, is het exclusie ve recht van de wereldwijde sponsors van het IOC en, in Nederland, de ne gen partners van NOC*NSF, die elk ruim een half miljoen euro per jaar betalen. De schaatssponsors willen in de toekomst meer speelruimte. Jan Driessen, directeur communicatie van verzekeraar Aegon, veavijt NOC *NSF 'starheid'. Hij kan het moeilijk verkroppen dat zijn bedrijf investeert in de schaatssport en de partners in sport de sportieve successen exclusief mogen uitbuiten. Jan-Willem van Dijk (Spaar Select), Dirk Scheringa (DSB) en Arjen Bos (TVM) hebben in Salt Lake City de koppen bij elkaar gestoken. De onvre de onder de niet-olympische sponsors in Salt Lake City, is een voorbode van wat er in de toekomst te wachten staat. Ze willen de afspraken herzien. Theo Fledderus en Marcel Sturken- boom, directeuren van NOC'NSF, wil len praten. Ook wil NOC*NSF de kla gende partijen meer ruimte te geven. „Maar niet tijdens de olympische pe riode", zegt Sturkenboom. Energieconcem Eneco is een van de negen partners in sport. Roeland Kim man, directeur communicatie, vindt dat NOC'NSF juist hard moet optre den. „Aegon moet niet moeilijk doen. Het punt is dat wij het NOCNSF be talen en in ruil exclusiviteit verwach ten. Als we dat niet krijgen, dan stop pen we er mee." Kimman stoort zich aan een door Es- sent gesponsorde bijlage over de Olympische Winterspelen in een maandblad. Eneco wil dat tegen de concurrent op de energiemarkt juridi sche stappen worden ondernomen. Kimman: „Essent pretendeert een olympische sponsor te zijn. Wij ac cepteren dat soort geintjes niet." Spaar Select-directeur Jan-Willem van Dijk zegt, opvallend genoeg, met de regels van NOCNSF te kunnen leven. De beleggingsadviseur. „Wij hebben een radiocampagne van zes weken lo pen. NOCNSF heeft als voorwaarde gesteld dat we niet het woord 'olym pisch' zouden gebruiken. Prima. En ach, we waren toch al niet van plan om advertentiepagina's in te kopen." Van Dijk kan zich de klacht van met name Aegon goed voorstellen. Maar enig leedvermaak is hem niet vreemd. Aegon beperkt als sponsor van de schaatsbond het aantal logo's dat Spaar Select op het nationale pak tij dens internationale wedstrijden mag voeren. „Nu voelen zij eens wat wij al die jaren hebben gevoeld. Veel beta len, weinig terugkrijgen." Voor Spaar Select verloopt de zaterdag met de 1000 meter voor de mannen teleurstellend. Erben Wennemars wordt vijfde. Van Dijk verlaat de olym pische schaatshal met de vlag opge vouwen onder zijn arm. sluitingsfeest ake city - Bij de sluitings- ïonie van de 19de Winter treden bekende kunstrij- >n popsterren op. Zo zul- 24 februari in het Rice- Stadion onder meer rijdsters Katarina Witt Kristi Yamaguchi (VSt) en lelik (Rus) het ijs betre foor de muzikale hoogte- n moeten Gloria Estefan, Harry Connickjr., tina Aguilera, Bon Jovi, Reeves en Earth, Wind Velde eerste iprintranglijst ake city - Gerard van Vei lt sinds zaterdag hoven de wereldranglijst voor :rs. De Nederlander dat aan het wereldrecord 1000 meter (1.07,18), ïee hij in Salt Lake City isch goud veroverde. Met rsoonlijk record op de :ter (34,72) staat hij op punten. Hij maakte een tvan de negende plaats, nadees Jeremy Wother- is verdrongen van de positie. son schip in Canada iloeg i asin - De Canadese ski- ie heeft forse maatrege- lomen na de tegenval- irestaties van de natio- iploeg in Salt Lake City. Dorzitter Nick Wilson het ontslag van liefst vijf is bekend. „We zijn diep esteld in de prestaties ize skiërs. We hebben be- aan een nieuwe, frisse laarbij kunnen we de t trainersstaf niet meer ken", stelde Wilson. door Frank van den Heuvel salt lake city - De zilveren me daille van Jan Bos op de 1000 meter raakte een beetje onderge sneeuwd door het goud van Ge rard van Velde, maar de vreugde was er niet minder om. De 25-ja- rige Hierdenaar wist al voordat hij startte dat de tweede plaats het hoogste haalbare was. „Die tijd van Gerard was absurd. Idi oot gewoon." Jan Bos scherpte zaterdagavond zijn persoonlijk record op de ki lometer met ruim een halve se conde aan tot 1.07,53. Erben Wennemars bleef met 1.07,95 zevenhonderdsten bo ven zijn pr en eindigde op de vijfde plaats. Teleurstellend, want Wennemars droomde van een podiumplaats. Zijn Olympi sche Spelen zijn voorbij. In de catacomben van de Utah Olym pic Oval oogde de Zwollenaar „Ik heb een goede race gereden en er alles aan gedaan. Harder kan ik niet. Het is niet anders", luidde zijn korte reactie. Ids Postma, die zijn olympische titel verdedigde, moest genoegen ne men met een zeventiende stek (1.09,15). Terwijl alle aandacht in het Ne derlandse kamp naar Van Velde uitging, genoot Jan Bos in de luwte. Deze plak was hem meer waard dan de zilveren medaille op de 1000 meter in Nagano, vier jaar geleden. Toen bleef hij zevenhonderdsten verwijderd van goud. „Toen had ik zoiets onderdelen sprint ri alette moet twee 33 (orden gestopt schieten. Een leidt tot een istrafbaan. individuele i|den wordt Biathlon een zware sport: Op topsnelheid vele kilometers skiën (hartslag loopt op tot boven de 180 per minuut) en tussendoor volkomen rustig met gecontroleerde ademhaling de doelen op 50 meter afstand raken. <na Straf baarj vrouwen 10 km achtervolging laagste punt 1680 meter V r (kaliber .22) N is uitgehold om i t te besparen w-* t tevens dienst als voor munitie n(m) O.E. Bjorndalen Noor n (m) H. Hanevold Noor 5km estafette (m) Cf» (w) G. Kukleva n(w) Y. Dafovska fom Relay (v) Duits Rusl. Buig. Duits Deelnemers moeten zowel staand als liggend het doel zien te treffen FEBRUARI 9 110111112|13|14|15|16|17|18|19|20|21 k W Medailles Duitsl 34 Rusl 33 Noorw 12 Bron SLOC GRAPHIC NEWS/GPD van: ik ga hier winnen. Nu wa ren er misschien wel tien kandi daten." Hij verbaasde zichzelf over zijn tijd. Bos had in de dagen voor de 1000 meter last van stramme, harde spieren. Na 600 meter was hij al 'compleet dood', waarna de laatste ronde een martelgang werd. „Eigenlijk is het nog een wonder dat ik aan deze tijd kon komen. Ik was al blij dat ik in de laatste bocht on der Casey FitzRandolph door kon. Die heb ik tenminste, dacht ik. Maar ook als ik goede benen had gehad, was ik waarschijnlijk niet aan Gerards tijd gekomen." Bos zette met zijn zilveren me daille de kroon op het seizoen waarin hij naar eigen zeggen weer plezier kreeg in het schaat sen. Na twee hectische jaren - hij vertrok met veel trammelant bij Spaar Select en botste bij DSB met Leen Pffommer - bloeide hij op onder de nieuwe trainer Konstantin Poltavets. De medaille was voor hem geen be vestiging dat zijn keuzes in de zomer goed zijn geweest. „Die bevestiging kreeg ik al in de eer ste week dat ik met Kosta sa menwerkte. Zijn aanpak bevalt me. Hoe groot het aandeel van Leen Pfrommer is in deze me daille? Nou, daar zeg ik niets over." De bochtentechniek van Bos bleef nog tot ver in het seizoen een zorgenkindje. Ook de val partij op het WK sprint in Ha- mar en later de blunder bij het wisselen van baan, die hem tot de schlemiel van het toernooi Jan Bos rijdt naar het zilver op de duizend meter. Foto: AFP maakten, waren deels te wijten aan de problemen in de boch ten. „We hebben daar hard aan gewerkt in de weken voor de Olympische Spelen. Vandaag ging het goed. Bij de Canadezen leerde hij veel bij over de rondingen van de schaatsen en het buigen van de buizen. Bos heeft sinds ruim een jaar een relatie met de Ca nadese schaatsster Susan Auch en zit dus dicht bij het vuur. „De Canadezen en Amerikanen lig gen op dat gebied mijlenver voor op ons. Iemand als Kip Carpenter pakt in elke bocht vijftienhonderdsten op ons." Lachend: „Nederlanders kijken alleen maar naar de rechte stuk ken en vinden het jammer dat Usdansen staat in de schijn- v werpers, eigenlijk meer dan dé Internationale Schaats Unie lief is. Op het eerste evenement na de afwikkeling van 'skategate' wordt de jurering met argus ogen bekeken. De eerste avond, met de ver plichte kür, verliep echter pro bleemloos. De enige curiositeit is dat van de negen juryleden er acht op het Franse paar Marina Anissina en Gwendel Peizerat 'stemden' en dat alleen het Itali aanse jurylid, haar stem gaf aan Italië. Maar de opinie is dat de jurering in het algemeen eerlijk is verlopen. Irina Anissina (26) en Gwendal Peizerat (29), die komende nacht hun vrije kür rijden, wer den vorige week zijdelings in verband gebracht met het schandaal rond het kunstrijden. Het Franse jurylid Marie-Reine Le Gougne gaf tijdens het paar- rijden haar stem aan Rusland, in ruil voor een stem op het Franse paar bij het ijsdansen. Anissina en Peizerat, wereldkampioen in 2000, hebben die hulp nog niet nodig gehad, want ze gaan met overtuiging aan de leiding. Dat kan ook haast niet anders want ze hebben Christopher Dean en Jayne Torvill als choreografen. Anissina is van oorsprong een Russische ijsdanseres, die haar partner Ilja Averbukh plotseling kwijtraakte in 1993 toen hij ver liefd werd op ijsdanseres Irina Lobacheva. Averbukh en Loba- cheva vormen nog altijd een paar, ook op het ijs in Salt Lake City. Sterker, ze staan tweede na het verplichte onderdeel. Sail lant is dat Anissina met Peizerat tegen haar voormalige Russi sche partner Averbukh strijdt, Marina Anissina en Gwendel Peizerat. Foto: Reuters met wie ze overigens in 1990 en 1992 twee keer juniorenkampi oen is geweest. Anissina stuurde na de breuk met Averbuk destijds een brief naar Peizerat, die ze had leren kennen op de internationale toernooien, met de vraag of ze naar Lyon mocht komen. Ze zocht een nieuwe danspartner. Peizerat reageerde positief, om dat zijn partner Marina Morel door blessures besloot te stop pen met ijsdansen. Aanvankelijk moesten Anissina en Peizerat aan elkaar wennen. Hun stijlen (flamboyant versus elegant) weken veel van elkaar af, ze verschilden enorm. Maar inmiddels zijn zij grote kans hebbers voor het goud. Ze wer den drie keer tweede op een WK, een keer eerste. In 1998 won het paar al brons in Naga no. Anissina reisde in 1993 naar Lyon met een visum voor drie maanden en een tas met kleren. In het begin sliep ze bij de ou ders van Peizerat, tegenwoordig woont ze in haar eigen flat. Anissina komt uit een sportief gezin. Haar vader was een ijs hockeyspeler bij de legerploeg van Rusland en haar moeder een kunstrijdster. Zij eindigde als zesde op de Olympische Spelen van 1972 in Sapporo. Ijsdansen wijkt voornamelijk af van het paartijden, doordat er meer op ritme en presentatie wordt gelet dan op atletische ga ven. In het ijsdansen zijn sprongen en pirouettes slechts in beperkte zin toegestaan. De sport bestaat uit drie onderdelen: verplichte kür, originele kür en de vrije kür. Gijs van Oosten

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 19