erst een motor en dan goud Witty overwint Pfeiffer Timmer put hoop uit vierde plek Van Velde rekent af met trauma Geert Kuiper geniet met volle teugen b4 SPORT maandag l8 februari 2002 SI Alkmania en )OSR gaan op herhaling )TOP telt z'n egeningen egen Trigon 11 Shorttracker Versteeg denkt ian 'omscholing' 12 Hans Kroes iwemt alleen log op vakanties lgerer grijpt tionale titel - Martijn Ungerer is in Nederlands kampioen 60 »r geworden. De Alphense iter dook met zijn tijd van Ivoor de tweede keer in een onder de richttijd van de iekunie voor deelname aan ropese indoorkampioen- ippen. De gouden plak was jerste indoormedaille die ;rer ooit won bij de senio- [üat illustreert de nieuwe ;die de sprinter vorig jaar Deg om zijn sport serieuzer [te pakken. „Voor het eerst jf jaar ben ik niet gebles- i in de winter", aldus Un- r.Als ik zo constant blijf dan is de EK-finale haal- Over het Nederlands re- Ivan 6,63 wil ik niet specu- vvant dat soort verbete- en moet vanzelf komen. Verbaal gevecht tussen laferer en Douglas laait op door Cijs van Oosten salt lake city - De glinstering in zijn ogen en de lach op zijn ge zicht vertelden alles over zijn ge voel. Zoveel mensen hadden hem al gefeliciteerd, op de schouder geslagen en omhelsd. Maar toen zijn oog viel op zijn vriendin Pau- lien van Ellen kwamen de tranen. Ontroerd en intens gelukkig sloot Gerard van Velde, de olympisch kampioen op de 1000 meter in een nieuw fabuleus wereldrecord (i minuut 7,18 seconden), haar langs de baan in zijn armen. „Ik heb er geen woorden voor", sta melde Van Velde. De gemiste kans op een bron zen medaille op dinsdag op de 500 meter had diepe sporen in zijn ziel gekerfd.Als het zo vaak mis gaat, vraag je jezelf af: Waar om ik, waarom? Ik geloof dat dit na al die mislukkingen zo heeft moeten zijn. Mijn carrière is ge slaagd." De teleurstelling van de gemiste kans voor open doel knaagde zo aan hem, dat hij er twee nach ten niet van kon slapen. In tien jaar beklom hij niet een keer het podium op een wereldkampi oenschap of Olympische Spe len. Zo vaak was hij de verliezer, de man van 'net niet', dat hij vo rige week overtuigd raakte van het feit dat sport gemeen kan zijn. Vooral voor hem. Maar het was zijn vriendin die hem de afgelopen dagen weer moed insprak. Zij hield hem voor dat hij van ver was geko men, volledig was afgeschreven en in de grond getrapt, maar zich toch weer op karakter aan de top had gemeld. Niet voor niets werd de vergelijking ge trokken met Dan Jansen, de Amerikaan die pas op zijn vier de Olympische Spelen, op zijn allerlaatste afstand, in 1994 op de 1000 meter het goud pakte. Van Velde: „Paulien zei dat ik me niet op mijn kop moest laten zitten door die vierde plaats. 'Je vindt dit leuk, je hebt zoveel meegemaakt, geniet er van'. De knop ging toen om." De troos tende en opbeurende woorden brachten Gerard van Velde in de juiste stemming voor de 1000 meter van zaterdag. Hij sliep weer goed, trad het leven vrolijk tegemoet. Van Velde gelooft in een hogere macht. Hij is in Heerde, aan de zoom van de Veluwe, door zijn ouders christelijk opgevoed. Dat het olympisch goud, na een schaatsleven vol tegenslagen, was voorbestemd, daarvan is Van Velde overtuigd. Ontspan nen had hij naar de wedstrijd toegeleefd. Drie uur voor zijn rit kocht de parttime auto- en mo torhandelaar via internet voor zichzelf een gloednieuwe rode Ducati 748R. Die motorfiets kon er nog wel bij in de garage naast de Ducati 996 SPS F2 en de Fer rari 328 GTB. De autohandel is, na het schaat sen, zijn tweede passie. Als het niet aan ploeggenoot Rintje Ritsma, behalve vaste klant ook een vriend van hem, had gele gen, dan was Van Velde nu full time autoverkoper geweest. In 1998 smeet hij de klapschaatsen waarmee hij niet overweg kon in de hoek. Van Velde nam geruis loos en roemloos afscheid van zijn dierbare sport, ook omdat de Amerikaanse sprintcoach Pe ter Mueller het vertrouwen in hem had opgezegd. Een jaar later trok Ritsma de reeds vergeten Van Velde over de streep. In de herfst van 1999 reed hij weer zijn eerste test wedstrijd. Niet veel later was hij weer helemaal in competitie. Van Velde had de techniek van de klapschaats ditmaal wel snel onder controle. Hij boekte na ja ren van stilstand weer progres sie en haakte dit seizoen aan bij de wereldtop. Nu is Van Velde zijn ploeggeno ten, die hem uit de vergetelheid hadden gevist, ontstegen. Geen van hen - Bob de Jong, Martin Gerard van Velde na zijn overwinning op de duizend meter. Foto's: AP/Laurent Rebours/ANP/Jasper Juinen/GPD/Catrinus van der Veen. Hersman en Rintje Ritsma - zal ooit aan hem kunnen tippen. Gerard van Velde, olympisch kampioen, het drong langzaam tot hem door, nadat hij eerst voor 20.000 mensen op het Me dals Plaza en later door een hos sende menigte in het Holland Heineken House werd gehul digd. 's Middags had Van Velde de race van zijn leven gereden. Hij schaatste de snelste volle ronde ooit (24,67) en deelde in de laatste bocht rake klappen uit, waar juist de benen de con currentie pijn deden. Van Velde kwam uit op een onwerkelijk wereldrecord van 1 minuut 7,18 seconden. Daarmee snoepte hij ruim anderhalve seconde van zijn persoonlijk record en ruim een halve seconde van het we reldrecord van de falende Cana dese favoriet Jeremy Wother- spoon af. Het was een intimide rende tijd, waar niemand onder dook. Jan Bos, hij pakte na 1998 opnieuw het zilver, volgde op 0,35 seconden. De jonge Ameri kaan Joey Cheek, de nummer drie, klokte 1.07,61. Jan Bos drukte in een paar woorden uit wat iedereen voor hem voelde. Het goud wordt Van Velde, de sympathieke karakterjongen, na zo n lange periode zonder prij zen, zeer gegund. Bos: „Met zo'n winnaar moet je wel tevre den zijn met zilver." door Fank van den Heuvel salt lake city - Hij ging na de gouden race van Gerard van Velde even uit zijn bol, maar al snel keerde de rust terug bij Geert Kuiper. „Het zal nog wel even duren voordat ik ga besef fen wat er is gebeurd", zei de TVM-coach een uurtje na de eerste vreugde-uitbarsting. „Ik houd mijn emoties vaak even binnen. Als ik dan straks alleen ben op mijn kamer, spring ik een paar meter de lucht in." Vooral in mentaal opzicht had Kuiper een belangrijke rol in de dagen na de 500 meter. Van Vel de moest zijn teleurstelling over de vierde plaats verwerken en dat ging hem niet gemakkelijk af. Kuiper „In eerste instantie hebben we het verdriet gedeeld. Daarna hebben we gezegd: er is tenminste nog een kans. Dat heeft hij goed opgepikt. Gerard heeft zijn frustratie omgezet in energie. Als hij op de 500 meter brons had gepakt, had hij mis schien vandaag geen goud ge haald." Zelf raakte Kuiper niet gedemo tiveerd door de gemiste medail le op de 500 meter. Eerder was TVM'er Bob de Jong afgeser veerd op de vijf kilometer. „We hebben als team vijf starts. Dan ga je voor de prijzen. Na twee missers dacht ik: we hebben nog drie kansen." De coach wilde positief blijven denken. ,A1 kost te me dat na die vierde plaats op de 500 meter wel moeite." Kuiper behoorde halverwege de jaren tachtig tot Nederlands beste sprinters. Die specifieke ervaring komt hem in de bege leiding van Van Velde goed van pas. Hij weet hoe een sprinter zich voelt, hoe hij denkt, hoe hij zich moet opladen voor een rit. De Fries herkent veel van hem zelf in Van Velde. „Sprinters zijn vaak een beetje sloom en slor dig. Ze zijn gewend om in korte tijd alle energie in het lichaam in beweging om te zetten. Ook in het dagelijks leven zie je dat. Gerard kan ook erg sloom over komen om dan plotseling de pi as uit te hangen. Dat heb ik zelf ook." Het goud is de ultieme bekro ning, die zelfs even terug deed denken aan de 1000-meterzege van Dan Jansen bij de Spelen van Lillehammer in 1994. Kui per: „Het verschil is dat Jansen een andere status had. Gerard was hier immers geen favoriet, Jansen destijds wel. Maar op ba sis van de persoonlijke verhalen achter de twee medailles zijn er zeker raakvlakken." tet wint open I snelschaken xht - Jeroen Piket heeft iidag het open NK snelscha- n bp zijn naam gebracht. In cht verzamelde de ieester uit Leiderdorp 24 :n uit 34 partijen. De twee- lats werd gedeeld door van Wely, Friso Nijboer, lokolov, Yasser Seirawan fael Vaganjan. Het vijftal :n half punt achterstand, jrdrecht deden tweehon- :hakers, onder wie twin- itmeesters, een gooi Ie titel. Elke ronde be- uit twee duels, met wit en Voor elke partij had de nsb vijf minuten bedenktijd, ingaan van de zeven en laatste ronde had So- de leiding. De in Oegst- wonende Bosniër verloor il twee keer van de Bul- ilov. Jeroen Piket verloor irste duel in de zeventien de van de Engelsman ie. Door winst in de le partij passeerde hij So- ni op de valreep. etl pari met oud del naar GP Olympische titel was 'medisch uitgesloten' |uo - Wereldkampioen Mi- I Schumacher rijdt de eer van het seizoen in de le 1 met het Ferrari-mo- vorig jaar. Volgens Jean Todt laat Ferrari implaren van de F 2001 iegen naar Melbourne. :uwe wagen, de F 2002, bij testen nog niet be- Ibaar. Todt verwacht niet- op[dat Ferrari in de eerste Prix op 3 maait punten Het team werd vorig sei- let de F 2001 wereldkam- bij de coureurs en de Schumacher ging vrijdag is met de F 2002 van de ip het Toscaanse circuit lugello. De Duitser spinde testritten in de regen. door Gijs van Oosten salt lake ciTV - Medisch gezien was het zo goed als uitgesloten dat Chris Witty op de 1000 me ter een medaille zou winnen. Op mentale kracht behaalde de 26- jarige Amerikaanse sprintster uit Wisconsin toch haar doel. Ze veroverde vannacht de olympi sche titel in een nieuw wereldre cord: 1 minuut 13,83 seconden. Op 16 januari van dit jaar sloeg Eric Heiden de deur van Witty's hotelkamer in Ham ar achter zich dicht. Even voor het avond eten had de vijfvoudig olym pisch kampioen van Lake Placid 1980, de rossige schaatsster met turbodijen meegedeeld dat ze geïnfecteerd was met het Epstein-Barr virus. De diagnose, beter bekend als de ziekte van Pfeiffer, heeft volgens de teamarts van de Amerikaanse schaatsploeg een vernietigende uitwerking op het lichaam van een topsporter. Heiden zag het heel somber in voor Witty. „Ik deed de deur dicht en dacht: arm meisje, daar gaan je kansen op een medaille." Witty verwerkte het slechte be richt in de twintig minuten dat ze alleen op haar bed lag. „Ik trilde, voelde dat ik moest hui len, maar ik dacht: niet doen, dat is stom. Ik was ook een beet je opgelucht. Ik voelde me al een paar maanden moe, wist dat er iets niet in orde was. Mijn gedachten gingen naar een ern stige ziekte, maar met Pfeiffer valt te leven." Witty moest haar trainingen be perken, want medicatie is er niet. Op dagen dat ze zich moe voelde, moest ze volstrekte rust houden. Kwaliteit ging voor kwantiteit, en dat is nog zo, want het vims zit nog steeds in haar lijf. „Ik ben redelijk her steld. De hoop op een bronzen medaille had ik wel, maar goud leek me onhaalbaar." Heiden had besloten tot een bloedonderzoek op grond van de symptomen die zich open baarden en de slechte prestatie tijdens de wereldbekerwedstrijd in Heerenveen op 13 januari. Witty eindigde toen als zestien de. „De tijd die ik toen reed (1.19,46), reed ik zes jaar gele den toen de klapschaats er nog niet was." Witty, in 1996 wereldkampioene op de sprint, is een van de ne gen Amerikaanse atleten die op zowel de Zomer- als de Winter spelen is uitgekomen. In Naga no won ze brons op de 1500 en zilver op de 1000 meter. Op de Olympische Spelen in Sydney, anderhalf jaar geleden, werd Witty als wielrenster vijfde op de 500 meter tijdrit op de baan. Sinds maart vorig jaar had Chris Witty geen wedstrijd meer ge wonnen. Ze won toen de we reldbekerfinale op de 1000 me ter, in een wereldrecord. Witty liet zich op sleeptouw nemen door Catriona LeMay-Doan, van wie bekend is dat ze de snelste starter is. De Canadese was gis teren opnieuw haar tegenstand ster. „Het was een voordeel. Ik bleef op haar jagen. Ik was com pleet geschokt door de tijd." salt lake city/gpd - Haar stem ming hield het midden tussen deceptie en hoop. Marianne Timmer was teleurgesteld over haar vierde plaats op de 1000 meter, maar ze hield er deson danks een goed gevoel aan over met het oog op de 1500 meter van woensdag. Timmer mocht afgelopen nacht (Nederlandse tijd) even hopen op een podiumplaats op de kilo meter, de afstand waarop ze vier jaar geleden in Nagano verras send de hoofdprijs greep. De pupil en echtgenote van Peter Mueller zette als eerste van de favorieten een scherpe tijd neer. Met 1.14,45 minuten bleef ze bijna een seconde onder haar persoonlijk én Nederlands re cord. Uiteindelijk werd ze echter zonder pardon van het podium geduwd door de Amerikaanse Chris Witty, haar landgenote Jennifer Rodriguez en de Duitse Sabine Völker. Het was niet de eerste keer dat een Nederlandse schaatser net buiten de prijzen viel. Andrea Nuyt en Gerard van Velde waren na hun tweede 500 meter gedes illusioneerd en boos. Bij Tim mer viel weinig frustratie van haar gezicht af te lezen. Reden was de voorbereiding op de ki lometer. De Groningse kreeg in de voorbije dagen het gevoel dat ze langzaam naar haar topvorm toegroeide. „Ik was er klaar voor." Op het moment dat het moest gebeuren zaten er echter te veel schoonheidsfoutjes in haar race. Ze liet vooral bij de start tijd lig gen. „Ik werd even uit mijn con centratie gebracht door de apar te starthouding van Amy San- nes, met de handen op het ijs. Dat duurt even iets langer, waardoor je langer stil moet staan. Ook de eerste volle ronde was te langzaam. Ach, ik was ge woon niet goed genoeg, dat wist ik al meteen na de rit. Om goud te winnen hadden we ingeschat dat je een hoge 1.13 moest rij den. Dat is ook gebleken. Het zure is dat ik beter had gekund." Haar slotronde (28,90 seconden) gaf wel vertrouwen dat er op de mijl nog iets mogelijk is. Voor Timmer is topvorm iets ongrijp baars en moeilijk in woorden te vatten. Het is zoeken naar het gevoel van de 'Dancing Queen". „Soms heb je het, soms niet. Ik moet iets meer 'het danserige' in mijn slag krijgen. Je probeert in een trance te komen, zoals Gerard van Velde zaterdag. Door die slechte start lukte me dat vandaag nooit." Timmer heeft nog een mogelijk heid om zich te revancheren, voor Andrea Nuyt zijn de Olym pische Spelen voorbij. Ze zal zich het toernooi in Salt Lake Ci ty vooral herinneren als 'een ge miste kans', doelend op de 500 meter waar ze het brons uit haar vingers liet glippen. Hoewel haar 1000 meter dit seizoen be ter was dan ooit, behoorde ze op voorhand niet tot de topfa vorieten. Onder het motto 'de dood of de gladiolen' ging Nuyt als een speer weg. In de laatste ronde betaalde ze de tol. De Goudse reed nog wel een per soonlijk record (1.14,65 minu ten), maar meer dan een achtste plaats bracht het haar niet. Ze reageerde nuchter, „ik ben nu minder teleurgesteld dan na de 500 meter. Ik rijd een seconde van mijn pr, dus ga ik hier niet lopen chagrijnen. Ik heb goed gereden en dan moet je vrede hebben met de plaats die daar bij hoort." De twee andere Nederlandse schaatssters op de 1000 meter vielen buiten de top tien. Anna- marie Thomas werd vijftiende (1.15,20), Marieke Wijsman kwam niet verder dan een acht tiende stek (1.16,48). Beide da mes konden zich troosten met een persoonlijk record. IN DE HERHALING De materiaalhokken liggen vol, de schoenen staan in het vet, de kantine is dicht. Het weekeinde is voorbij, maar nog niet vergeten. Gerard Bakker, die dit seizoen met Jeanet van der Laan, Wim Rijsbergen en Peter Blangé wekelijks op het sport weekeinde terugblikt, windt zich op over de manier waarop de schaatsers in Salt Lake City worden geïnterviewd. „De sport tijdens de Olympi sche Spelen is het bekijken meer dan waard. Ik heb ge boeid en gefascineerd zitten kijken naar het schaatsen en natuurlijk vond ook ik vooral het goud voor Gerard van Vel de fantastisch. En ik verheug me nu al op de komende week, want bij de langere afstanden gaan ze zeker nog een paar plakken pakken. Maar in alle eu forie wil ik toch even teruggaan naar de 500 me ter voor mannen. Gerard van Vel de miste op tweehonderdste van een seconde het podium, we hebben het ver haal allemaal wel gezien of ge hoord. Maar waar ik dan de koude rillingen van krijg, zijn de interviews langs de ijsbaan. Twee minuten na die teleur stellende race voor Van Velde, staat- 'ie al weer voor de came ra. „Ben je teleurgesteld? Ben je al bezig met een revanche op de duizend meter?" Ik vind dat je als interviewer dan beter niks kan vragen. Het is sowieso belachelijk dat je al twee minuten erna met een microfoon onder z'n neus staat. Dat kan ook wel na tien minuten of een kwartier, lijkt me zo. Maar het meest stuiten de vind ik het gebrek aan inle vingsvermogen bij die journa listen. In 99 procent van de ge vallen kun je niet verklaren waarom je wint of verliest. Het is echt onzin om dat zo plompverloren aan een sporter te vragen. Dan geef je echt blijk van heel weinig feeling met het leven van een topsporter. Van Velde had tien jaar getraind om zijn doel te bereiken. Als het dan mislukt, ga je niet vlak daarna vragen of hij gelovig is en of hij daarin een verklaring denkt te kunnen vinden. Maar Van Velde was niet het enige slachtoffer. Ook de Ca nadees Jeremy Wotherspoon verscheen voor de NOS-came- ra, na zijn valpartij op de eer ste 500 meter. Na vragen als 'ben je teleur gesteld?' en 'heb je slecht geslapen van nacht?' zag je zijn blik af dwalen. weg van de inter viewer, weg van de came ra, naar er gens in de leegte van de schaatshal. Ik vind dat heel herkenbaar. Je weet je als sporter op zo'n mo ment ook geen houding te ge ven. als er zulkeQallotige vra gen gesteld u oraen. Iets soortgelijks gebeurde fxis- geleden nog bij de uitreiking van de Leidse sportprijzen. Ik was erbij. Zwemster Lenneke van Schaik had een van de tro feeën gewonnen en werd voor een volle zaal geïnterviewd. Ze legde uit dat haar dagen be staan uit trainen, naar school gaan, een uurtje huiswerk ma ken, eten, trainen en nog wat huiswerk. „En doe je verder nog leuke dingen vroeg de in terviewer. De hele zaal moest lachen over zoveel domheid en Lenneke kon alleen maar 'eeuuhhh' uitbrengen. Stel dan ook een normale vraag!" Gerard Bakker uit Leiden is tafel- tenniscoach bij ScyUa

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 17