Munnekeweij in beeld als jongerencomple: 7 DUIN BOLLENSTREEK Bulletje en Boonestaak blijven Statenbijbels de baas Winkeliers Noordwijk-Binnen willen best naar Kerkstraat Neem een proefabonnement BEL 071-5128030 Bollenexpo over grens half miljari Halfords verwijdert reelat Vragen over mislopen baatbelasting Noordw WEKEN VOOR 22,00 Veiling Bassets: 1800 euro sassenheim De bijzondere vei ling van de rugbydames van The Bassets heeft gisteravond 1800 euro opgebracht. In de kantine van de club werd gis teravond druk geboden op diensten, die de vrouwen aan boden. Zo kon er een avondje met de dames worden gestapt en lag en een aanbieding om het huis schoon te maken en te koken voor de liefhebbers. „De opbrengst overtreft onze ver wachtingen", zegt aanvoerster Jolanda Zuiddam. De vrouwen hebben het geld nodig om een reis naar Engeland te kunnen bekostigen. The Bassets maakt half april de oversteek. MVKV mag renoveren katwijk - De Katwijkse voetbal club MVKV krijgt 68.700 euro subsidie om de kleedkamers te renoveren. De bestaande kleed accommodatie dateert uit de jaren zestig en voldoet niet meer aan de eisen die de KNVB stelt aan hygiëne en waterkwa liteit. De vereniging heeft een renovatieplan opgesteld, dat zij in eigen beheer en onder eigen verantwoordelijkheid wil uit voeren. De hele operatie kost 72.900 euro. MVKV heeft zelf 4.200 euro weten in te zamelen, zodat de gemeente niet het hele bedrag op tafel hoeft te leggen. Niet schoon op elke zondag katwijk - Het Katwijkse cen trum wordt niet elke zondag morgen schoongemaakt. Het college van Katwijk heeft daar voor gekozen omdat het wer ken op zondag gevoelig ligt in het dorp. Alleen als het 'uit een oogpunt van veiligheid noodza kelijk is', gaat de schoonmaak ploeg op zondagmorgen tussen half zeven en negen aan de slag. Drie vuilnismannen heb ben zich vrijwillig aangemeld. Eis: vier jaar cel voor cokesmokkel den hjvag/katwijk - Tegen een 32-jarige Katwijker is vier jaar gevangenisstraf geëist. Justitie denkt dat hij de spil was in een organisatie van drugssmokke laars, die cocaïne in bolletjes- vorm van Curasao naar Neder land vervoerde. De Katwijker zou de hele operatie hebben gecoördineerd. Zelf ontkende de man dat hij een belangrijke rol speelde bij het aansturen van de bolletjesslikkers. Hij zat al eens twee jaar vast in Enge land als straf voor een soortge lijk vergrijp, maar die veroorde ling was volgens hem onte recht. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. maandag l8 FEBRUARI 200 NI Woonstichting Padua denkt aan 47 appartementen noordwijkerhout - De Noordwijkerhoutse Woningstichting Sint Antonius van Padua wil verzorgingshuis Munnekeweij aan de Schippersvaartweg ombouwen tot een appartemen tencomplex voor jongeren. In het gebouw, dat vrijkomt om dat het verzorgingshuis aan de Parallelweg wordt herbouwd, is ruimte voor 27 eenpersoons en 20 tweepersoonapparte menten van een kleine omvang. De tweekamerwoningen worden per stuk niet groter dan 50 vierkante meter met daarin ruimte voor woonkamer, slaapkamer, keuken en 'natte cel'. Verder blijft de recrea tieruimte van het verzorgingshuis in stand. Die zou in de plannen van Padua, de eigenaar van het complex, een functie kunnen krijgen voor het Noordwijkerhoutse vereni gingsleven. Het plan van Padua wordt donderdag voorgelegd aan de leden van de commissie ordening. Het college van Noord- wijkerhout staat achter de plannen van de woonstichting, omdat er met name voor de jongere starters tussen 20 en 30 jaar een schreeuwend tekort aan woonruimte is. Een ander gebruik van het gebouw en de grond eromheen ligt bovendien minder voor de hand. Sloop van het ge bouw voor bijvoorbeeld de huisvesting van een nieuwe ba sisschool of voor de nieuwbouwwijk Mossenest- 2 is geen optie omdat het verzorgingshuis nog niet is afgeschreven. De waarde die het nu nog vertegenwoordigt zou dan zo maar verdwijnen, en dat is een te kostbare optie. Het ge meentebestuur en de woonstichting denken dat het ge bouw nog tussen de 10 en 15 jaar prima dienst kan doen als jongerenhuisvesting. Daarmee kan de gemeente een beetje onder de last van de nijpende woningnood bij de jonge starters kunnen uitkomen. De omvorming tot appartementencomplex kan niet zon der slag of stoot gebeuren. Eerst moet in het geldende be stemmingsplan de bestemming van bejaardenhuisvesting worden gewijzigd en moeten er op het terrein van Munne keweij vier extra parkeerplaatsen bijkomen. De genu ziet echter genoeg kans om die hindernissen te ove nen en gaat ervan uit de plannen te realiseren nad nieuwbouw van Munnekeweij aan de Parallelweg is leverd. Aan de ontwikkeling van de nieuwbouwplannen van| nekeweij wordt nu gewerkt. Het is de bedoeling dat 1 alleen een nieuw verzorgingshuis verrijst, maar ook renwoningen en een gezondheidscentrum. Woning ting Sint Antonius van Padua presenteert binnenkc eerste bouwontwerpen. Hoop op snelheid door bouwplannnen Hoogvliet door Saskia Decorte NooRDWijK - De winkeliers uit de St. Jeroensweg en Molen straat in Noordwijk staan posi tief tegenover plannen van de gemeente om hen naar de Kerk straat, Zeestraat of Tramsteeg te laten verkassen. Met deze maat regel wil de gemeente de cen trumfunctie van de Kerkstraat versterken. Eén ding stuit de winkeliers echter tegen de borst: het gaat allemaal zo verschrik kelijk langzaam. De gemeente is al twaalf jaar be zig met het plan de winkeliers uit de St. Jeroensweg en Molen straat naar de Kerkstraat te laten verhuizen. Voorzitter L. Mes man van de winkeliersvereni ging Kerkstraat vindt het idee op zich goed. „Zo worden er meer klanten richting Kerkstraat ge trokken. Daar kunnen alle win keliers van profiteren." Het stoort hem dat er tussen plan nen en uitvoering veel tijd zit. „Het ontbreekt de gemeente aan daadkracht." De winkeliers hopen dat de plannen van de gemeente in een stroomversnel ling komen nu grootgrutter Hoogvliet een stuk grond in de Kerkstraat heeft gekocht om daar een supermarkt op te bou wen. Vanaf dit stuk grond, dat nu nog kaal op de bouw van de super markt ligt te wachten, is het maar honderd meter lopen naar de St. Jeroensweg die overgaat in de Molenstraat. Daar is het rustig. In elektronicazaak 'Ex pert' verkoopt S. de Lange een spaarlamp. Hij ziet het nog steeds somber in. „We hebben de gemeente wel een paar keer gesproken, maar uit die onder handelingen is echt helemaal niks gekomen. De gemeente weet zelf niet wat ze wil." Ook over het financiële gedeelte van de operatie verkeren de winke liers in onzekerheid. „We heb ben nog niet eens over geld ge praat." De winkeliers vermoeden dat de verhuizing berust op een soort ruilsysteem: de winkeliers ver kopen hun huidige pand aan de gemeente in ruil voor een nieuw onderkomen in of bij de Kerk straat. Aan de Molenstraat en St. Jeroensweg komen woningen terug. Maar hoe dat alles precies in zijn werk zal gaan en of zij er geen verlies op lijden, blijft voor hen de vraag. 'Expert' is samen met fotozaak 'Van Kempen' en doe-het-zelf- zaak 'Fixet' door de gemeente al benaderd om te verhuizen naar een van de drie nieuwe winkel panden bij de Tramsteeg en Kerkstraat. Eigenaar P. de Haas van 'Fixet' is blij met het aan bod. „Mijn nieuwe winkelruim te is twee tot drie keer zo groot en de plek is ook een stuk beter. Maar voor het zover is, moeten ze eerst het verenigingsgebouw De Kuip afbreken en ergens an ders weer opbouwen. Dat duurt even." Daar stipt ook hij het hei kele punt aan. „In afwachting van die verhuizing kunnen wij al tien jaar niet uitbreiden. Dat doet pijn." In de loop van maart heeft hij nieuwe gesprekken met de gemeente. „De schets voor de nieuwbouw is er. Ik hoop dat ze daarmee akkoord gaan, dan kunnen we eindelijk verder." 'Verhuizingsopruiming' staat er in knaloranje letters op het raam van de schoenenwinkel verder op. Eigenaar Aad van den Berg was het wachten beu en koos ei eren voor zijn geld. „We gaan verhuizen naar ons filiaal aan de Hoofdstraat in Noordwijk aan De winkeliers aan de Molenstraat willen best verhuizen. Maar het duurt allemaal zo lang, vinden ze. Foto: Dick Hogewoning Zee." In de Molenstraat en St. Jeroensweg blijven straks nog een fietsenwinkel over - die vol gens eigenaar De Lange door de gemeente 'volledig wordt gene geerd' - een groenteboer, een slager en een kaasboer. De laat ste drie zijn niet bang voor te ruglopende klandizie als het stil wordt in de straat. „Welnee", zegt kaasboer Peter den Elzen, terwijl hij een stuk mozzarella in plakjes snijdt. „Samen staan we sterk. Wij hebben alles vers en er komen mensen uit heel Noord wijk hierheen. Ik denk niet dat dat zal veranderen."' meente wat minder daadkracht, toont, zijn P. van de Zalm en zijn zus, die een huisje aan de Tramstraat bewonen. Zij moe ten vertrekken om plaats maken voor de nieuwe winkels. Boven de deur hangt een bord: 'Sal man's CDA is politiek verrot.' De enigen die willen dat de ge- Victor Salman is al een jaar ver trokken uit de Noordwijkse poli tiek, maar Van de Zalm is nog steeds kwaad. „Wat zegt u, ik ben een beetje doof. Wat ik van de gemeente vind? Ach, ze flik keren altijd eerst de oudjes eruit. Maar ik ga hier niet weg, je woont nergens meer zo goed koop. Ze kunnen de pot op!" lisse - De export van bic A' bollen zit in de lift. Vooi eerst sinds jaren is in de ste zes maanden van he Ei portseizoen voor meer een half miljard euro bollen geëxporteerd. Het om 516 miljoen euro, 30 joen meer dan in het y seizoen. In totaal werdet geveer 2,4 miljard bloembollen geëxport waaronder meer dan 1,1 jard tulpen. De stijging is vooral he volg van de groeiende ui naar landen uit de Eurt rti Unie. Dat deel van de e w steeg met 5 procent tot miljoen euro. Met nart het Verenigd Koninkrijk 4( den veel meer bollen kocht. De afzet groeide 14 procent tot 47,5 m cir euro. Naar Duitsland m. voor bijna 61 miljoen eu gezet, een groei van 2 cent. De afzetgroei Frankrijk bedroeg 1 pr F tot een totaal van 34,1 joen euro. De Belgen, r|, tenrijkers en Grieken ko 0 minder bollen. De export naar de buiten de Europese steeg met 7 procent to totaal van 277 miljoen Naar de USA, de groots^" nemer van bollen, ging! va cent meer. Daar ging ov maanden in totaal voor miljoen euro naar toe. 1 port naar Japan nam procent toe tot 60,9 n euro en ligt daarmee hoog als de verkoop Duitsland. De export Canada steeg met 4 tot 19,4 miljoen euro. Taxateurs: 'Merendeel oude bijbels niets waard' door Margrit Tibboel katwijk - Het gros van de boe ken die vandaag de dag van de pers komen overleeft z'n lezers nauwelijks. Literaire meester werken, wetenschappelijk baan brekende verhandelingen, ge- schiedschrijvingen en bijbels worden in grote oplagen uitge geven in liefst zo goedkoop mo gelijke vorm. Dat deze pockets en paperbacks in een ommezien vervallen tot verfomfaaide exemplaren die rijp zijn voor de oud-papierbak zal de doorsnee lezer een zorg zijn. Dat is wel eens anders geweest. In vroeger dagen was een boek een metgezel voor generaties. En nadat talloze lezers zich aan de inhoud tegoed hadden ge daan, kreeg het uiteindelijk als pronkstuk een ereplaats in de boekenkast. Maar of ieder boek werk dat de tand des tijds heeft doorstaan ook het predikaat 'antiek' verdient, daar kan alleen een specialist een uitspraak over doen. Enkele honderden Katwij- kers en belangstellenden uit de regio kwamen zaterdag naar de taxatie- en inkoopdag van oude en antieke boeken in de Doop- kamer van de Oude Kerk aan de Katwijkse Boulevard, om daar achter te komen. Zoals te verwachten was in een protestants-christelijke gemeen te hebben ze voornamelijk plas tic zakken en schoenendozen vol bijbels bij zich. In alle soor ten en maten en stadia van ver val. In het gunstigste geval vrij wel ongeschonden, maar ook als vormeloze bundels gerafeld en half verteerd papier, gaan ze over de tafel. Bijna allemaal da terend uit medio 1800 en al ja ren in het bezit van de familie. De taxateurs Molendijk en Van Gent bladeren, betasten en be kijken de aangedragen waar. In het bomvolle halletje aan de Andreashof hangt een nerveuze kunst-en-kitsch-spanning. De verwachtingen zijn hier en daar hoog gespannen. Dan mag de 'kostbare' lading op de tafel worden uitgeschud en Van Gent, tot in het buitenland ver maard om zijn vermogen feil loos onderscheid te kunnen ma ken tussen wat z'n beste tijd heeft gehad of beschouwd kan worden als een antiquarisch ju weeltje, kijkt over zijn bril schat tend naar de uitgestalde waar. Hij oordeelt snel en zonder aan zien des persoons. De Katwijkse R. van der Plas die triomfantelijk een fraai ogend in leer gebon den zakbijbeltje overhandigt, zo'n 150 jaar oud en puntgaaf, krijgt nul op het rekest. „Daar zijn er duizenden van in om loop. Voor bijbels uit die perio de geef ik geen cent", klinkt het onbarmhartig, waarop de vrouw in kwestie afdruipt met een ge zicht waar de teleurstelling dui- mendik op te lezen is. Als ze, al lerminst uit het veld geslagen, even later opnieuw in de Doop- kamer verschijnt, heeft ze meer succes. Vijf afleveringen van Bulletje en Boonestaak brengen negentig euro op. De groezelige en beduimelde boekjes veran deren van eigenaar, maar hele maal content is de verkoopster toch niet. Ze heeft de catalogi erop nageslagen en is tot de conclusie gekomen dat de boek jes, die zo'n eeuw van hand tot hand zijn gegaan, zeker het dubbele waard zijn. „Maar ja, ik ben oud, ik kom zo ver niet meer, dus doe ik het er maar voor." Mevrouw A. De Jong heeft een lijvige Statenbijbel bij zich, in leer gebonden, compleet, voor zien van gravures, maar met een paar beschadigingen. Hij stamt uit het eind van de achttiende eeuw. Van Gent ziet er wel wat in en wil er meteen 800 euro's voor uittrekken. Door die mede deling komt de eigenares voor een dilemma te staan. Haar man, die het boekwerk heeft ge ruild met een vriend, is niet be reikbaar en ze durft het risico niet te lopen dat hij het niet eens zal zijn met de transactie. „Die bijbel lag thuis onder ons bed en veel heb ik er niet mee. M'n man ook niet. Maar als ik 'm zomaar, zonder zijn mede weten, verkoop krijg ik vast voor m'n hersens", voorspelt ze. Van Gent, ook gerenommeerd res taurateur, biedt nog aan de bij bel op te knappen voor een be drag van 150 euro, maar ze be sluit het onderwerp van haar twijfel weer in te pakken. In een hoekje van de Doopka- mer zit de echtgenote van de 73- jarige Van Gent. Ze is zichtbaar opgelucht als de voorraad boe ken die opgelapt moeten wor den niet groeit. „Hij komt óm in het werk. Dag en nacht is hij be zig met het vernieuwen van de ruggen en de schutbladen. Het papier staat hij een week te strij ken", verzucht ze. „Maar dan ziet het er ook weer spiksplinter nieuw uit." Dan komt de kersverse burge meester Jos Wienen als een wer velwind de Doopkamer binnen vallen. Hij is een oude bekende van Van Gent, met wie hij jaren deel uitmaakte van de gemeen teraad in Ridderkerk. Ook hij is een liefhebber van boeken uit lang vervlogen tijden en de re cente aanwinsten van Van Gent worden nauwkeurig bekeken en op hun merites beoordeeld. Hij legt enkele Katwijkers, die zich afvragen waarom de boeken die momenteel op de markt komen geen langer leven beschoren is, vakkundig uit: „Vroeger werd papier gemaakt van lompen, maar tegenwoordig komt er hout aan te pas en dat is veel vergankelijker." Tegen drie uur zetten de experts er een streep onder. Antiquair/ veilinghouder Molendijk heeft alles in een schriftje genoteerd: 24 Statenbijbels, 72 Ideine bij beltjes en een kleine 400 boeken van een ander genre zijn aan een nauwkeurig onderzoek on derworpen. Eén ding zit de vei linghouder echter dwars: hoe wel de belangstelling overweldi gend was, bleven verassingen uit. „En juist daar doe je het als bibliofiel eigenlijk allemaal voor", verklaart hij. Dat hij twee keer een uitgave van Adriaan Pars over de ge schiedenis van Katwijk voorbij heeft zien komen maakt de dag naar zijn mening toch weer goed. „Die zie je zelden en als ze intact waren geweest hadden die toch al gauw 1000 euro per stuk op kunnen brengen. Maar ze waren beschadigd door plak band, het onverbiddelijke dood vonnis voor ieder boek dat van waarde zou kunnen zijn. Jam mer!" katwijk - Binnen vier weken zijn de twee lichtreclames aan de gevel van Halfords aan de Katwijkse Badstraat weg. Het bedrijf doet dit nadat de ge meente Katwijk met een dwang som heeft gedreigd als de illega le reclames niet snel verdwijnen. Het gaat om twee lichtreclames van zo'n veertig bij vijftig centi meter. In juli 2000 kreeg Halfords in de Badstraat toestemming voor het ophangen van reclame aan de voor- en zijgevel. Vlak daarvoor was zonder vergunning reclame opgehangen die niet aan de ge meentelijke eisen voldeed. Halfords probeerde een jaar la ter vergunning te krijgen om de bestaande reclame legaal f ken. Dat weigerde KatwjjjJ beslissing waar Halfords or gen in beroep ging. Rst werd het Katwijkse bes! P herroepelijk. Halfords ve de vervolgens een deel clandestiene reclame m twee bakken met een H hangen. Die moeten weg. Volgens B. van Ben bij Halfords verantwo voor de buitenreclame vooral sprake van 'misc nicatie' tussen Katwijk 1 fords. „Maar wij houd aan de gemeentelijke ning. Die lichtbakken, zijn ze klein en doen ze gaan weg." noordwijk - De grootste oppo sitiefractie in Noordwijk wil we ten wat er is misgegaan met de baatbelasting in de Hoofdstraat. Vorige maand werd bekend dat Noordwijk een fors bedrag mis loopt, omdat het besluit om baatbelasting te heffen over de opknapbeurt van de winkel straat niet is gepubliceerd. Vol gens de Progressieve Combina tie (PvdA/GL/D66) gaat het om 775.000 gulden, ongeveer 350.000 euro. „We zijn een beetje ongerust", aldus raadslid Fles van de pro gressieve combinatie. „Er is toch een fikse fout gemaakt. En uit de opmerkingen van burgemeester en wethouders krijgen we de in druk dat ze alleen een voorstel gaan maken om het geld terug te verdienen. Wij willen ook we ten wat er is gebeurd en wie ver antwoordelijk is." De progressieve Combinatie stelt daarom schriftelijke vragen aan het college. Het belangrijk ste punt is waarom de teraad pas op de hoog steld maanden nadat fout hadden ontdekt, „Om zo'n lange tijd v laten gaan, vind ik on bel." De fractie wil weten datum het verzuim om belasting te publiceren: stateerd, en door welke der. Daarnaast wil De sieve Combinatie wete j om het college dat niet aan de raadsfracties h teld - desnoods vertroui De Progressieve Comb benieuwd wat B en V gens gedaan hebben ot ter te komen waar de is lag en wat er eventueelr te doen was. Zij wil wet externe deskundige hit geraadpleegd, en hoe heeft gekost. Eventuele consequent!j ten wachten op de bet ding van de schriftelijke meent Fles.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 14