Paarse zangvogels overstemmen bonte knaagkevers KUNST CULTUUR Festivaljury speelt op safe Erik Brey is braaf, maar onderhoudend Spannend, stoer stuk met prettige dosis gevoel Kansen voor Sad o Sky het grootst LEIDS hstivüi R5 Enthousiasme en vrolijkheid bij dirigent en deelnemers Leidse Scratch Muziekdagen cabaret L maandag l8 FEBRUARI 2002 i Smit wint portprijs 2001 terdam - De Volendamse »er lan Smit krijgt 27 febru- e Exportprijs, omdat hij in de Nederlandse artiest niet de beste verkoopcijfers >t buitenland. Hij neemt de eind februari in ontvangst et Nederlands Muziekfeest nsterdam. De Vengaboys nen de afgelopen twee jaar nportprijs. Daarvoor kregen :r anderen Candy Dulfer, e Rieu en Bolland Bol de prijs. Smit is met name Duitstalige landen razend ilair, maar de volkszanger Nederland ook goed voor ekende verkoopcijfers. Mark Lamers Ivoor Lakenhal n - Stedelijk museüm De iihal krijgt 133.445 euro e Stichting Pape-Fonds, imd voor vernieuwing van ïuseum. C.P.D Pape, erfla- in het fonds, heeft het mu- 1 in het verleden ook finan- ondersteund, waardoor de ■vleugel kon worden bijge- fd. Het fonds viert dit jaar achtigste jubileum. derscheiding ir Henk de Zee n - Henk de Zee, oud- itter van Werkmans Wils- t, is gisteren koninklijk scheiden door burge ter Postma. Voorafgaand et jubileumconcert ter ge heid an het 100-jarig be- van deze muziekvereni- hij benoemd tot lid in de van Oranje Nassau. De ook mede-oprichter van leratie van Leidse Ama- 1 luziekgezelschappen v I). 1 istmanifestatie d Hofvijver j aag - Ruim 170 kunste- e en dichters uit Nederland anderen doen mee met istmanifestatie 'Hofvijver zie Beeld' van 30 maart met 9 juni in Den Haag. terpartij naast het Bin- f staat daarbij centraal, nifestatie bestaat uit drie ties met werken die geïn- rd zijn door de Hofvijver, de deelnemende kunste- rijn Philip Akkerman, Jan ts. Mariene Dumas, Ro- veel en Nadine Tasseel. dichters doen onder an- 3Eva Gerlach, Rutger Kop- -d 1 Hugo Claus mee. Pre- ok opent het evenement. ali den Beer ci r twee films w - De Gouden Beer, de rijs van het 52ste Film- Berlijn, is zondagavond ld over twee films: y Sunday' van de Britse ur Paul Greengrass en d Away' van de Japanner Miyazaki. De eerste film ■J locudrama over de ge- lissen op 30 januari 1972 y, toen Britse paratroo- ertien katholieke Ieren ihoten die deelnamen vreedzame protestde- itie. De tweede film is tienjarige meisjes mik- imatiesprookje van de eerder internationale ierf met 'Prinses Mo- chter van de harkt dood 'AM - Jan Huckriede, de oprichters van de en de Uitmarkt in Am- is eind vorige week in inplaats Amsterdam in. Hij is 87 jaar gewor- familie heeft dat afge- lekeinde bekendge- Pianist Huckriede was iro en 50 en 60 organisator ge Cunstmaand en stichter Kunstmaand Kameror- t groeide later uit tot het lams Philharmonisch n Het gezelschap is later n in het Nederlands b nonisch Orkest. door Theo de With leiden - De bonte knaagkevers moeten zich rot geschrokken zijn. Vier dagen lang een invasie van paarse zangvogels in de Pieters kerk. De Scratch Muziekdagen Leiden zitten er weer op, maar de decibellen galmen nog na. De 3500 gelegenheidsmusici hebben dan ook een muur van geluid neergezet. Een impressie van het musicalprogramma op zaterdag. Zes leden van het samen-op- wegkoor uit Houten staan 's ochtends om acht uur te ver kleumen voor de Pieterskerk. Ze moeten nog een uur wachten voordat 'de zaal' opengaat. Ze konden een lift krijgen en pro beren de wachttijd te verkorten door zich naar binnen te laten smokkelen door een van de or ganisatoren. „We doen voor de eerste keer mee", vertelt Mat- thijs de Winter. „Mijn moeder zingt al jaren mee met de Mes siah. Ik was er erg van onder de indruk en heb op het jeugdkoor gevraagd of anderen mee wil den." Dirigent Martin van der Brugge heeft te maken met debutanten en routiniers onder zijn ama teur-musici. In een dag tijd leert hij zijn 800-koppige koor en or kest een aantal hoogtepunten uit musicals met elkaar tot een goed einde te brengen. Ze heb ben thuis al kunnen studeren met behulp van de bladmuziek, maar dat is toch anders dan in een galmend godshuis in een vak met 250 andere alten. Alle deelnemers hebben een paars kledingstuk aan of op z'n minst een paars detail. Als vanaf half acht 's avonds het publiek binnenstroomt, wordt daar dan ook naar gezocht. „Kijk, daar op de negende rij met die paarse boa. Daar zit ze." Er wordt vol op gezwaaid tussen musici en toehoorders. Om acht uur wordt al voorzichtig de wave gepro beerd. De stemming zit er dui delijk in bij de deelnemers. Als de dirigent op zich laat wachten, wordt alvast een populair ope radeuntje ingezet. „Ik geloof dat jullie je een dag hebben vergist", zegt iemand van de organisatie. „De opera- avond is morgen pas." Ze vraagt om absolute stilte, zodat het or kest de instrumenten nog even kan stemmen. En dan kan musi coloog en NCRV-presentator Gregor Bak de avond inleiden. „Nee, wees maar niet bang. Ik ga niet op zoek naar de echte vader van Martin van der Brug ge", grapt hij. Bak toont zijn musicologische kant door uitleg te geven over het woord scratch. „Dat betekent startlijn. Jullie hebben vandaag vanuit het niets een programma ingestudeerd." Hij waarschuwt ook voor scratchy, krassig of samenge raapt zootje. Er is een programma ingestu deerd met fragmenten uit de wat oudere musicals. Geen 'Sa turday Night Fever', 'Grease' of 'Mamma Mia'. De keuze is ge vallen op klassiekers als 'West- side Story", 'Sound of Music' en 'Fiddler on the Roof. Hoewel het deelnemersveld een log ge heel is, loodst de dirigent het vaardig door het repertoire. De joodse muziek uit 'Fiddler on the Roof is erg aanstekelijk. Er zitten ook moeilijke passages in. Vlak voor de pauze moet Van der Brugge wegens een disso nant de musici even het zwijgen opleggen. „Dit kan gebeuren bij een scratch", zegt hij laconiek. Terwijl de pauze door bijna ie- „Kijk daar, met die paarse boa. Daar zit ze." Foto: Henk Bouwman dereen wordt benut voor het halen van koffie, eet Emma Beunder uit Apeldoorn in het vak van de sopranen uit haar broodtrommeltje. Met haar beugeltje is het 13-jarige meisje een opvallende verschijning. Ze moet een van de jongste deelne mers zijn. „Mijn moeder heeft eerder meegedaan en toen ben ik wezen kijken", vertelt ze. „Ik vond het heel mooi klinken en ben nu samen met haar." Ze heeft het reuze naar haar zin; al leen vindt ze het eng dat ze zo hoog op de tribune zit. „Ik kijk zo tussen de banken door de diepte in. Iemand liet zijn mu ziek er net nog door vallen." Bij de alten is Corrie Schweden uit Den Haag inmiddels een echte routinier. Ze is voor het vijfde jaar van de partij. Niet al leen doet ze vandaag mee in het musicalprogramma; ook een dag later bij het operaprogram ma zingt ze weer uit volle borst mee. „Ik ben een echte opera fan", verklaart ze, „Het is dode lijk vermoeiend om twee dagen achter elkaar mee te zingen, maar ik kan het niet laten. Dit is gewoon uniek. Maandag heb ik een vrije dag om bij te komen." Ze is blij dat er vanavond een paar nieuwe stukken op het programma staan. „Op die ma nier blijft het spannend voor deelnemers en publiek. Het mag natuurlijk niet saai worden." Dat wordt het vanavond zeker niet. Gregor Bak geeft na de pauze de tussenstand van 1000 meter schaatsen door en daarna wordt 'Maria' uit de "Westside Story' ingezet. De dirigent heeft een erg jolige aanpak, die zo te zien door iedereen wordt ge waardeerd. Hij weet ook de juis te toon te treffen voor zo'n scratch - evenement. De solisten delen niet in het en thousiasme en de vrolijkheid van de dirigent en de deelne mers. Zij staan vooral hun werk te doen. De in Alphen aan den Rijn woonachtige sopraan Liset- te Emmink zingt op een gegeven moment weliswaar de dirigent toe: 'Oh Martin, lekker ding, mag ik je telefoonnummer?', maar dat is overduidelijk inge studeerd. Van hun spontaniteit moeten zij en tenor Jack Brei- kers het niet hebben. Het mag de pret niet drukken. Swingend wordt de eindstreep gehaald met Jesus Christ Super star' en de paarse zangvogels zijn niet meer te houden. Ze zingen zoals ze gebekt zijn. „Tot volgend jaar", roepen ze bij het verlaten van de kerk. F.n die boodschap was niet bedoeld voor de bonte knaagkevers. muziek recensie hans keijzers Halve finale Grote Pnjs van Zuid-Holland met Dog's Nop, Blissard, Sad o Sky, Nikky's Tnnity, Mercury's, Just another day, I drive a UFO Gezien: 16/2, LVC. Leiden Een volle bak was het zaterdag in het LVC bij de tweede halve finale van de Grote Prijs van Zuid-Holland. Als bandje wil je aan het eind van de avond toch graag horen of je tot de gelukkigen behoort, ook als je in de eer ste halve finale gespeeld hebt. Het sterk groovende Dog's Nop trapt af. Lekker moddervet klinkt de sound van de heren uit Roelofarendsveen met op zijn tijd strakke tempowisselingen en simpele, effec tieve soli. Na het tenenkrommende optre den van Blissard betreedt Sad o Sky het po dium. Die band, uitgedost met zwarte over hemden en fleurige stropdassen, heeft zijn podiumact al af. Lichtgevende strips zijn be vestigd aan de instrumenten. Lijkt net Kerst mis, hoor ik iemand naast me zeggen. Catchy deuntjes zijn het en de klanken van Das Pop en het Engelse Pulp zijn nooit ver weg. De Haagse band brengt eigenlijk lekke re wegwerppop die heerlijk weghapt en toch geraffineerd klinkt. Nikky's Trinity was vorig jaar al van de partij en maakt nu meer gebruik van tapes. De dance-achtergrond wordt door zanger Rob Verbunt aangevuld met supervette basto nen. Hij heeft voor een niet-rasta een ver rassend authentiek klinkende reggaestem. Mercury's zoekt het meer in het heftige werk. Lead zangeres Pauline Klever heeft voor een 18-jarige een bijzonder krachtige stem en de liedjes zijn redelijk doortim merd, alleen het uit de toon vallende ska- nummertje doet waarschijnlijk de band de das om. Just another day brengt de eerste tien minu ten ongecompliceerde lichtvoetige poplied jes met een zeer aangename tweede stem van gitarist Bram Bol. Het wat drukkere werk tijdens het tweede gedeelte klinkt een stuk minder aantrekkelijk. Met enkel gitaar en drums in hun midden maakt I drive a UFO het veld compleet Gitarist Maarten ge selt op een eigenzinnige manier zijn gitaar en heeft moeite zijn optreden te doseren. In een bomvolle bovenzaal is het toch nog lang wachten op de uitslag. De jury heeft een verrassing in petto. Op Sad o Sky, Dog's Nop en zelfs Nikky's Trinity was min of meer gerekend, maar I drive a UFO is het verrassende buitenbeentje in de finale. Javier Guzman voorspelbare winnaar Cabaretfestival man wint ours am - Kees Meerman idagavond in De Kleine jcj! in Amsterdam het ne- unj 'e Concours de la 1 gewonnen. Hij won ie liedjeswedstrijd met Ties mortes' en 'Le pa- la fleur', beide van ok won de in Antwer pen de Nederlandse zan- ïblieksprijs. In de jury der meer Liesbeth List, yk en Philips Freriks. «2 theater recensie wijnand zeilstra Finale Leids Cabaret Festival Gezien: 16/2, Leidse Schouwburg. De vakjury had niet alleen lof voor de uiteindelijke winnaar. Zo vond ze zijn bijdrage af en toe 'niet bijster origineel' en ontbrak bij sommige scènes een clou. Ook werd vastgesteld dat in Guzmans programma echte diepgang ontbreekt. Men be speurde zelfs hier en daar de neiging te gaan schmieren. Ook adviseerde de jury hem om niet te gemakkelijk te willen scoren. Dat Javier Guzman bij het festi val van dit jaar hoge ogen zou gaan gooien, was al direct na de voorronden duidelijk. En dat hij de voorkeur van het publiek zou krijgen, heeft ook niemand echt verrast. De 24-jarige student van de kleinkunstacademie heeft al de nodige podiumervaring die hij in zijn festivalbijdrage goed benut. Hij vertelt vlot, doet een paar geestige uitspraken en be speelt de zaal uiterst behendig. Zijn werkwijze doet sterk den ken aan stand-up comedy: veel grappen in hoog tempo zonder theatrale franje. Alleen de ken merkende brutale reacties op interrupties uit de zaal blijven achterwege en het improvise rende karakter dat daar eigenlijk ook bij hoort, ontbreekt nage noeg geheel. Wat Voor Guzman geldt, geldt trouwens ook voor de twee andere finalisten. Hun I KKH Kees van Kooten verzorgde tijdens het juryberaad een gastoptreden op het cabaretfestival. Foto: Taco van der Eb programma ligt muurvast. Wie het gehele festival volgt, krijgt van de uiteindelijke fina listen drie keer een bijna iden tiek programma te zien. De durf en het lef ontbreken om meer dan alleen een - met professio nele hulp - gepolijst programma te laten zien. Kennelijk zijn toch de belangen in de loop der jaren te groot geworden. Vrijwel nie mand doet zo maar mee; men wil duidelijk het festival als springplank benutten om daar mee 'het vak' in te kunnen. Ook Renee van Bavel heeft dui delijk ambities. De 20-jarige stu dente van een theaterschool viel echter geheel buiten de prijzen. En dat is niet helemaal eerlijk. Zelf vond ze na afloop haar op treden van zaterdag minder dan tijdens de overige dagen van het festival. Reageerde de zaal stroe ver of waren het de zenuwen? Dat blijft onduidelijk. Het is ook de vraag of dat bij de uiteindelij ke beoordeling door de jury een rol gespeeld heeft. Wat door slaggevend is geweest, wordt niet meegedeeld. Dat is jammer, want op vele punten is Van Ba- vel even goed als Guzman en past haar festivalbijdrage beter in de traditie van het Neder landse cabaret en dus van het cabaretfestival. Eigenlijk is de cabaretière Van Bavel veelzijdiger dan de stand- up-comedian Guzman. Ze heeft een prachtstem, is muzikaal, kan ontroeren en werkt theatra ler. Qua timing laat ze echter nog te veel steken vallen - op dat punt is Guzman haar onmisken baar de baas. Ook de festivalbij drage van Guzman is als geheel beter uitgekristalliseerd dan die van Van Bavel. Maar als je nu eens naar het ontwikkelpotenti- eel kijkt. Op dat punt lijkt Renee van Bavel gezien haar veelzijdi ge capaciteiten over betere pa pieren te beschikken. De jury heeft deze discussie kennelijk willen mijden. Door voor Guz man te kiezen heeft zij in zekere zin op safe gespeeld. Het werk van de Vlaming Wim Helsen is op zichzelf een aan winst voor het festival. Zelfs als je driemaal naar zijn verhaal moet luisteren, blijft het mede door zijn aanstekelijk spel in al zijn absurdistische gelaagdheid boeien. Hij heeft zijn tekst dan ook uiterst zorgvuldig gecompo neerd. Ook de jury had opval lend veel lof voor het buitenissi ge personage dat ten tonele wordt gevoerd. Men roemde Helsen als woordkunstenaar: 'hij woont in zijn taal'. Maar zijn werk staat erg ver af van onze Nederlandse cabarettraditie. Het is dan ook niet verwonder lijk dat hij buiten de prijzen is gebleven. muziek recensie susanne lammers Voorstelling: Morgana door Enk Brey Voorprogramma: Anica de Wijs Gezien 16/2, Stadsgehoorzaal, Leiden Niets is wat het lijkt. Zelfs Schubert is Schubert niet als Erik Brey hem onder handen neemt. Het derde solo-pro gramma van Erik Brey is een zoektocht naar de waarheid achter vastgeroeste ideeën, veelal op muziek van Franz Schubert. Brey, gekleed in een roestrode pandjesjas en breed- gulpige, negentiende-eeuwse broek, geeft muzikaal college. De intrigerende constructie die naast zijn vleugel hangt, een open raam met een laken dat zowel omhoog als omlaag voert, suggereert dat er naast die scherpe thematische lijn een ontsnappingsroute is, maar dat wordt helaas niet be waarheid. Brey blijft bij zijn les. Na de pauze breit hij er een zij lijntje van 'onvervuld verlan gen' in - en dat is verstandig, want het geeft hem de moge lijkheid ook een serieuzer en wondermooi liedje als Voorbij' op tekst van Adama van Schel- tema te zingen, waardoor Mor gana aan inhoud wint. Maar hij houdt zich strak in de hand en consequent aan de gouden for mule liedje-praatje-liedje. 'Morgana' is een braaf, maar onderhoudend programma. Brey is een scherp waarnemer en de voorbeelden die hij aan draagt om zijn stelling 'niets is wat het lijkt' te bewijzen, zijn niet ongeestig. Maar Brey neigt in zijn praatjes meer naar do ceren dan naar diverteren: alles moeten we weten, de goedge kozen voorbeelden verdwijnen achter de mindere observaties en die overdaad schaadt soms. De tournures in de liedjes zijn leuker, simpelweg omdat wie zingend en pianospelend een mooie frappe debiteert, minder ruimte voor zelfvoldaanheid en meer aanleiding tot tevreden heid heeft. Als hij de toetsen betrekt in zijn college wordt Brey pas echt knap. Zijn verkla ring van een arpeggio in het tweede pianoconcert van Rachmaninov is heerlijk een voudig en dus overtuigend en in zijn aanschouwelijk onder wijs waarin hij 'bewijst' dat jazzpianisten luie donders zijn, is hij op zijn best. Met een mi nimum aan nootjes bereikt hij een maximaal effect. Het is al leen maar een kwestie van ti ming, laat hij zien, terwijl hij languit hij op de vleugel ligt. Wat in elk geval niet klopt, is zijn stelling dat de waarheid saai is. Dat weerspreken de wrede liefdesliedjes 'Oud en le lijk' en 'Schatje, liefje'. Of de valse tango 'Daar lig je dan' over een vrouw die zich naar haar man haast die door een vreselijk ongeluk in het zieken huis is beland - om hem de waarheid te zeggen. Dat zijn de pareltjes in dit programma, meer dan de Schubert-liede- ren, die drijven op het contrast tussen de prachtige muziek en de nieuwe Nederlandse tek sten. Brey zelf is daar het meest trots op, maar hij toont er voor al mee aan hoe moeilijk het ei genlijk is om echt Schubert te spelen. jeugdtheater recensie paulien koopmans Voorstelling Hassan en Paars Krijtje' door Het Waterhuis Regie Roel Twijnstra. Choreografie Wies Bloemen Spel Bennie Semil. Martine van Ditshuyzen Gezien 17/2, LAKtheater. Leiden Buikdansen, balletten, break- dancen, regendansen, stijldan sen, krijgsdansen: elke cultuur op de aardbol heeft zijn eigen bewegingen. Het meisje Paars Krijtje en Hassan dansen vanuit zo'n verschillende achtergrond. Paars Krijtje kent alleen de ge bruikelijke disco- en stijldans pasjes. Hassan breakdancet er op los en draait rond op zijn hoofd tot hij er bijna duizelig van wordt. Het Waterhuis heeft met 'Has san en Paars Krijtje' een span nende voorstelling gemaakt met veel muziek waarbij de gewone wereld en een virtuele werkelijk heid in elkaar overlopen. De spelers filmen zichzelf, elkaar en het publiek met een digitale ca mera. De beelden worden - enigszins schokkerig - op een groot doek geprojecteerd. Ook zijn er bewegende, en vaak swingende animaties (van Has san en Paars Krijtje, maar ook een konijn dat poept en een kip die zijn keutels vervolgens op eet) die onverwacht in elkaar overlopen of op elkaar reageren. Het Waterhuis was bij het ma ken van deze voorstelling geïn spireerd door het prentenboek 'Paultje en het Paarse krijtje' van John Crawford en de choreogra fie 'Life' van Hans van Manen. Het verhaal is vooral associatief en gaat over het samenkomen van de twee werelden van Has san en Paars Krijtje. Als ze elkaar net hebben ontmoet, dansen ze gescheiden van elkaar. Het ver schil tussen beiden is weinig hoopgevend. Hassan trekt een lang gezicht bij de dans van Paars Krijtje, die op haar beurt weer niks van breakdancen bakt. Maar langzamerhand ont staat een ontroerende dansvari- ant, waarbij ze jgienden wor den, en uitein^Hjk zelfs een beetje verliefd. Bennie Semil. die tot de top van het Nederlandse breakdance be hoort (Freezone), danst de rol van Hassan deze keer niet zelf, vanwege een schouderblessure. Zijn vervanger begint misschien wat schuchter als silhouet ach ter het videoscherm, maar op gejut door het geklap vanuit het publiek breakdancet en 'spint' hij, met welgeteld drie mutsen op zijn hoofd ter bescherming, uiterst zelfverzekerd en 'cool'. Martine van Ditshuyzen die de rol van Paars Krijtje vertolkt, blinkt vooral uit door haar ster ke mimiek, waardoor ze de voorstelling voorziet van emotie. Daardoor is Hassan en Paars Krijtje niet alleen een stoer stuk over beweging en dans gewor den. maar er is ook een prettige dosis gevoel.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13