Reconstructie Gogerpolder teleurstellend RIJN VEENSTREEK Ter Aar krijgt felbegeerde fietspad langs de Westkanaalwt Boeren hadden vroeger veel meer te zeggen Wedstrijdbal is van Mooi Alkemade Werk wordt gecombineerd met de aanleg van riolering in het buitengebied Jan Kerkvliet neemt na 23 jaar even afstand van het bestuurswerk Weinig animo voor subsidieregeling Politici ding j naar stem j allochtonen S door Janneke Dijke alkemade - De grootste rivalen van Alkemade, de voetbalclubs Alkmania en DOSR, hebben gis teren geprobeerd eikaars doel te raken met een bal van Mooi Al kemade. Een handig trucje van de nieuwe poitieke partij, met dank aan winkelier Rob van der Geest. Hij was aan de beurt de wedstrijdbal te sponsoren en verkocht de bal door aan zijn ei gen partij. In de voetbalwereld zijn ze veel sponsors gewend, maar een politieke partij komt zelden voor. Volgens een woordvoerder van de voetbal bond KNVB is de actie op het randje. Ger van Emmerik, die evenals Rob van der Geest dingt naar een zetel in de gemeenteraad van Alkemade, kwam op het idee de wedstrijdbal te schen ken. „We dachten van tevoren dat er duizend man naar de wedstrijd kwam kijken. Uitein delijk stond er zelfs 1.500 man langs de lijn. Bij zulke grote eve nementen bereik je in één keer veel mensen. Meer steekt er ei genlijk niet achter." Het verbinden van de naam aan de bal was eenvoudig. Rob van der Geest had de bal eerder al op naam van zijn winkel laten zetten. Hij verkocht de wed strijdbal aan Mooi Alkemade. Zijn naam bleef wel verbonden aan de bal die bestemd was voor de winnaar. Die bal werd overi gens niet overhandigd, want de wedstrijd werd gestaakt wegens een blessure van de scheids rechter. Volgens de penningmeester van Mooi Alkemade, Jan Zandvliet, is het de bedoeling dat de poli tieke vereniging de bal betaalt. „We hebben er geld voor be schikbaar gesteld. Maar het kan zijn dat Rob de bal aan ons schenkt." En dan zegt Mooi Al kemade geen 'nee': „Veel van onze sponsoring gaat niet in de vorm van geld, maar in de vorm van tijd en materiaal." KNVB-woordvoerder Gieske be twijfelt of de sponsoring van een wedstrijdbal reglementair is toe gestaan. „Ik weet dat shirtrecla me door politieke partijen is verboden. De combinatie van sport en politiek kan problemen opleveren. De sponsoring van een wedstrijdbal lijkt me tame lijk neutraal, maar ik denk dat het niet mag." uit de Leidsch DagbladilKCIIIEVElX ANNO1902 Vrijdag 18 februari LEIDEN - Het merendeel van het 190 man tellende personeel bij de HCW aan de Zoeterwoudseweg heeft vanmiddag het werk - voorlopig voor de rest van de dag - neergelegd. Die beslissing werd geno men tijdens de middagpauze in de kantine van het fabriekscomplex. De stakingsactie werd uitgevoerd door de kaderleden van FNV en CNV binnen het be drijf. Op het ogenblik was men bij de NEM aan de overzijde van de weg nog in bespreking of men zich bij de actie zou aansluiten, Aan de demonstratieve bijeenkomst van de Federatie Nederlandse Vakbe weging, die vanmiddag in Den Haag werd gehouden, heeft ook een groot aantal werknemers uit de Leidse regio deelgenomen. Vanmiddag om kwart voor twaalf vertrokken vanaf het parkeerterrein bij molen De Valk in Leiden, drie bussen met ABVA- en KABO-le- den naar Den Haag om de bijeenkomst bij te wonen. De Industriebonden FNV hadden de leden bij de HCW gisteren opgeroepen om aan de FNV-demon- stratie deel te nemen. Bij de HCW en de Grol rij is aan die oproep in ruime mate gevolg gei Een woordvoerder bij Adler vertélde tegen h daguur; dat van die kant geen grote deputati Haag verwacht mag worden. Overigens besto dat ogenblik nog wel onzekerheid over wat di dagploeg, die om half een begint, zou doen. Vrijwel het voltallige personeel van de Konin Nederlandse Grofsmederij in Zoeterwoude h vanmiddag van één tot twee uur een demons werkonderbreking gehouden. Bij de Katwijkse plaatwerkerij Slotboom vert het eind van de ochtend tien man personeel Haagse Malieveld. In Leiderdorp werd de bo een aantal bungalows neergelegd door een d bouwvakarbeiders. De groep Leidse gemeen tenaren van de ARKA heeft de leden in een I ontraden om deel te nemen aan de demonsl optocht. ,,Het ambtelijk apparaat moet zich ten gebruiken door een dolgedraaide staking ne", zo staat in de brief. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een cxempla bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507,2003 PA onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d,d. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. maandag l8 FEBRUARI 20Q ter aar - Ter Aar krijgt zijn felbegeerde fiets pad langs de Westkanaalweg. De gemeente en de provincie kwamen onlangs overeen dat de provinciale weg vanaf de dorpskern van Aardam tot en met de Vijfgatenweg een twee zijdig fietspad krijgt, net als het noordelijke ge deelte in de richting van Alphen aan den Rijn. Over de precieze uitvoering van de werkzaam heden praat de overheid nog met de bewo ners, van wie een meerderheid in een ge meentelijke enquête voor een fietspad pleitte. De gemeente hecht extra belang aan het pad, omdat zij met de aanleg daarvan ook riolerin gen kan aanbrengen voor de huizen in het buitengebied. De sloot en wellicht ook stukjes tuin van sommige bewoners moeten daarvoor wijken. Om de wensen die de bewoners al in 1999 uit ten in te willigen, heeft Ter Aar de medewer king van de provincie Zuid-Holland nodig. Die is er nu, al maakt het provinciebestuur nog niet kenbaar wat de afspraak met de gemeente is. „Er komt binnenkort een persbericht over", zegt een woordvoerder. „Het ontwerp van die tekst maakt de gemeente, die het best op de hoogte is van de situatie ter plekke. Maar zon der toestemming van de provincie gaat dat be richt niet uit." Het fietspad heeft ook gevolgen voor de krui sing van de Aardammerburg met de Westka naalweg. De gemeente wil bij de kom van het dorp een fietsoversteek aanleggen. Aan de an dere kant van het nieuwe fietspad, dat geen plaats biedt aan bromfietsers, gebeurt hetzelf de bij de kruising met de Hertog van Beijeren- straat. Daarnaast wil de gemeente de maxi mumsnelheid op de weg terugbrengen i1£ tot 60 kilometer per uur. Met deze overeenkomst is het plan om Westkanaalweg alleen eenrichtingsverkf n' te staan van de baan. Bang voor veit !t door lange bezwarenprocedures is d.e meente Ter Aar niet, omdat veel ben 6| voorstanders zijn voor de aanleg van eei m pad. door Janneke Dijke roelofarendsveen - Het resul taat van de reconstructie van de Gogerpolder in Roelofarendsveen is teleurstellend. Dat concluderen diverse betrokkenen na de afron ding van het project, dat tot doel had het tuinbouwgebied ingrij pend te moderniseren. Slechts drie van de 46 tuinbouwbedrij ven verbeterd met behulp van subsidies. Het reconstructieplan, voorbe reid door de plaatselijke recon structiecommissie in samen werking met de provincie, liep van 1996 tot en met 2001. Het ministerie van landbouw had in die periode zo'n 900.000 euro beschikbaar voor de verplaat sing en de afbraak van bedrij ven. Hoeveel hiervan gebruikt is, is volgens reconstructiecommis sielid J. Klein niet exact te zeg gen. Maar dat er veel is blijven liggen, is volgens hem zeker. Slechts twee bedrijven stopten, één verhuisde naar een ander tuinbouwgebied. Buren namen de drie bedrijven over. Klein heeft een aantal verklarin gen voor de geringe animo. Deels verklaart hij dat doordat veel bedrijven hebben gekozen voor de intensievere tulpen- broeierij, waardoor ze konden blijven werken op hun kleine perceel. Daarnaast hield de lan delijke overheid zich volgens Klein al te strikt aan de recon- structieregels. „Als je voor de subsidies in aanmerking wilde komen, moest je met drie partij en zijn: één die weg ging en twee die het overnamen. Maar daarin was de Dienst Landelijk Gebied (onderdeel van het mi nisterie van landbouw) heel streng." Zo was er een kweker die zijn land wilde verkopen aan een andere kweker en aan het waterschap. De DLG vond het stuk dat naar het waterschap ging te klein om voor subsidie in aanmerking te komen. „De kwe ker vocht het standpunt aan en kreeg uiteindelijk gelijk, maar het geeft aan hoe moeizaam het ging. Zoiets schrikt mensen af om mee te doen. Het is geen re clame." Burgemeester Meerburg, voor zitter van de reconstructiecom- Zicht op het tuinbouwgebied in de Gogerpolder, vanaf de dijk bij de Googermolen. Foto: Mark Lamers missie, sluit zich hierbij aan. „Ik vind dat er soms wat meer bege leidende regelingen nodig zijn. Deze regeling is te veel gericht op bedrijven die elders opnieuw beginnen. Terwijl er ook bedrij ven zijn die bijvoorbeeld na een paar jaar helemaal willen stop pen." Toch willen Klein en Meerburg de schuld niet helemaal bij de landelijke overheid leggen. „Voordat we begonnen hadden de kwekers nog wel aardig wat plannen, maar er kwam steeds minder belangstelling. Er was een gebrek aan animo", aldus Klein. En Meerburg: „Als ieder een echt zou willen, kreeg je he le mooie bedrijven, die de toe komst aankunnen." Dankzij het reconstructieplan zijn de wegen in de polder wel flink verbeterd. Alkemade kreeg zeventig procent van de kosten gesubsidieerd. Eind 2000 werd de fundering van de Googermo lenweg, de Sotaweg en De Baan verbeterd en kwam er langs de twee laatstgenoemde wegen een fietspad. Ook wordt er binnen kort aan de Sotaweg een vijver gemaakt die als waterberging dient. Zo kunnen op andere plekken in de polder sloten ge dempt worden. alphen aan den rijn - De f, te toewijzing van een g I voor allochtone jongeren 1 phen aan den Rijn is volg SP een verkiezingsstun N wethouder De Leest. SP-i R Blaauw verweet de st je stuurder gistermiddag ,r een verkiezingsdebat H Turkse Hagi Bayram mosi hij vlak voor de gemeenti g verkiezingen een gebou 0 de Polluxstraat beschikba jj de. Volgens De Leest (Dl de gemeente dit al veel a van plan. Onder de ongeveer hond langstellenden waren vc i woordigers van vrijwi plaatselijke politieke p k De Christen Unie en de ten verstek gaan vanvv zondagsrust die zij aan j, en ook Beter Alphen 0 Vertegenwoordigers van r< dere partijen kregen vijl ten om hun plannen e komende vier jaar aan 1 h hoor duidelijk te maken. van de SP kreeg de hans elkaar met zijn pleidooi v lochtone jongeren meer jeugdwerk te betrekken, d De Leidse tolk Ibrahim die het forum leidde, v j daarna vragen uit het j Vooral oudere Turkse 4 ren maken zich zorgen fl gezondheidsvoorziening! voelen zich niet altijd bil door de reguliere huisaflj De Turks Islamistische Kr Vereniging organiseerde r tieke bijeenkomst. r door Saskia Stoelinga hazerswoude - Als bestuurder voelde hij zich vaak een ambassa deur. Als boer heeft hij meer weg van een monnik. Als vader is hij gek met zijn drie zonen. Als man houdt hij van zijn ongelofelijk leuke vrouw. Wie schuilt er ach ter Jan Kerkvliet? Een bevlogen mens, die in de sfeervolle woon keuken van zijn boerderij aan het Spookverlaat vertelt dat hij als re gionaal voorzitter afscheid neemt van de enige echte boerenvak- bond WLTO. Hij neemt een jaar rust om 23 jaar bestuurswerk in het juiste perspectief te plaatsen. „Alleen boeren, of dat gaat luk ken?" Hij herhaalt de vraag, maar geeft geen antwoord. Met enige twijfel eindigt het gesprek. Bij iemand die zo gepokt en ge mazeld is in het bestuurlijke le ven van het boerenbedrijf zit be sturen toch in het bloed? „Dat klopt. Mijn vader, die boer was in Hazerswoude-Dorp, troonde mij als 22- jarige mee naar de kring Meerlanden van de katho lieke LTB, toentertijd één van de drie verzuilde landbouworgani saties. Ik werd onmiddellijk se cretaris en daaraan zat ook het penningmeesterschap vast. Hij zei: doe dat maar. Ik help je." En zo is het gekomen. Na veel ruilverkavelingplannen te heb ben aanhoord en beschreven bouwde Kerkvliet in 1985 aan het Spookverlaat zijn eigen melkveehouderij. Op het be stuurlijke vlak stortte hij zich op fusies, samenwerking van sec ties, kringen en bonden. „Met drie aparte organisaties voelde ik dat je werd uitgespeeld. Met een verdeeld front kun je geen strategie ontwikkelen." De Hol landse Landbouw Organisatie werd de voorloper van de WL TO. Nu zit zijn voorzitterschap van WLTO Rijnwoude erop. Ook zijn bemoeienis met de door hem opgerichte Agrarische Na- tuurvereniging Wijk en Wouden en de gelijknamige gebiedscom- missie wordt minder. Voor Kerkvliet was het de afge lopen jaren belangrijk dat de verschillende bestuursleden na de fusie een goede relatie kre gen. Daarin is veel geïnvesteerd. „Veel leden volgen ons kritisch en dan is het belangrijk dat je als een ambassadeur naar buiten treedt. Vijf jaar geleden zaten we Jan Kerkvliet vreest dat het vestigingsklimaat voor boeren zich slechter ontwikkelt dan voor weidevo gels. Foto: Eric Taal nog met de ruggen tegen elkaar, nu zitten we met elkaar rond de tafel: bestuurders, politici en boeren. We kijken niet alleen naar de verschillen, maar meer naar waar we elkaar kunnen vinden. Meestal heb je dan al negentig procent gewonnen en moet er over tien procent de scherpe kantjes worden afge haald." De laatste tien tot vijftien jaar is er voor Kerkvliet en de zijnen veel veranderd in de samenle ving. „Vroeger was er bewonde ring voor ons vak. Het voedsel kwam van de boeren. Je werd gewaardeerd. Nu wordt het eten net zo gemakkelijk van de ande re kant van de wereld gehaald. In de tijd van mijn vader bepaal de de producent wat er was. Nu de consument. Ze willen melk van een koe die goed leeft, er goed verzorgd uitziet, weinig ziek is en qua samenstelling het vet en cholesterolgehalte laag houden. Boeren hadden het vroeger veel meer voor het zeg gen. Zij maakten deel uit van de waterschappen en de gemeen teraad. Nu mag je blij wezen als er één boer in zit. Daarom is het zo belangrijk dat wij als groep tactisch meedoen." De lagere status van de boeren en het veranderde platteland zijn onlosmakelijk met elkaar verbonden, schetst Kerkvliet. „Als de boeren wegtrekken uit het Groene Hart blijft er van dat hart niets over. Voor Wijk en Wouden, het platteland van Rijnwoude, Zoeterwoude en Leidschendam, barst het van de plannen: bos, moeras, recreatie, hogesnelheidslijn. Als ik al die plannen die ik in mijn bezit heb op elkaar leg, kan ik mijn dak goot eruit halen. Het gebied staat onder enorme druk. Dacht je dat iemand vroeg: wat willen de boeren? Het is een soort schaken. Je moet vier zetten vooruit denken, anders vis je achter het net. Tegenover een Milieu Effect Rapportage zetten wij een Landbouw Effect Rap portage. Je moet alles inzichte lijk maken en vooral kennis van zaken hebben." Kerkvliet geeft een voorbeeld: „Ons bedrijf stond aan de basis van het agrarisch natuurbeheer. Noem het idealisme. Ook bij mij kwam het besef dat je als boer niet kunt blijven verzetten tegen natuur- en milieuwetgeving. De zorg voor de weidevogels was zo'n punt. Als wij als Hollanders er niet voor zorgen, sterven de grutto's en kieviten uit. Dat wist ik in het begin ook niet. Met kre ten als 'intensieve landbouw staat haaks op natuurbeleid. Vo gels belangrijker dan boer' red je het niet. Dus die vogels moesten worden beschermd." „De eerste regel luidde: mestuit rijverbod tot 1 mei, anders gaan de eieren kapot. Kan niet, riepen wij. Maart, april zijn onze be langrijkste maanden. Proeven gedaan. In oktober kippeneieren in het land gelegd. Inderdaad: bij het mesten gingen negen van de tien eieren kapot." „Toen kwam de stelling: als we weten waar die eieren liggen, gaan we er omheen. We hebben vrijwilligers nodig om de nesten te markeren. Er kwamen cursus sen waaraan vrijwilligers en ook boeren meededen. Er kwam geld uit Brussel om dit alles te betalen. Wil je de massa mee krijgen moet je toch zwaaien met euro's. Minister naar de zin, vogels naar de zin, boeren naar de zin. Dus niet zeggen pro bleem is er niet." „Met elkaar kijken en doelge richt bezig zijn is mijn devies. Door het intensieve milieube leid zijn de sloten hier schoon en is het water helder. Mijn koeien drinken daar met plezier van. Toch moet ik de stadse mensen steeds uitleggen dat zo iets niet zomaar komt. Een voortrekkersrol vervullen is monnikenwerk. Waarom ik een bestuurloos jaar neem? Ik ben moe. Soms acht of negen verga deringen per week is enorm in spannend. Er staan geen finan ciële revenuen tegenover. Je zit altijd tegenover mensen van de provincie of gemeente die van vergaderen hun beroep hebben gemaakt. Mijn werk op het Spookverlaat blijft liggen." „Ik heb een vrij klein bedrijf 40 tot 45 melkkoeien op 22 hectare grasland. Mijn vrouw is wat meer gaan werken. Zij is lerares Frans op het Scala College in Al phen. Zij is een dijk van een boerin. Ze heeft alle vaardighe den van het boerenbedrijf onder de knie. Ik kon altijd met een ge rust hart weg. Nu is het haar beurt om eens over de grenzen van de boerderij te kijken. Dat is belangrijk voor de ontwikkeling. Ik vorm met de drie jongens van 16, 15 en 12 jaar een mannen huishouding. We doen alles, be halve koken. Denk niet dat ze iets achter hun kont kunnen neerkwakken. Ze helpen op ge zette tijden en hebben volgens mij veel plezier met ons." „Een jaar niet besturen betekent niet dat ik stop met denken. Staatssecretaris Faber wil in een aantal plattelandsgebieden dicht bij het stedelijk gebied de natuurontwikkeling en het plat- telandstoerisme vooruit helpen. Wijk en Wouden is een proef tuin. Wat denk je van al die bre de wegbermen zoals hier. Als je daar natuur van maakt, heb je er meer plezier van dan van die bloemrijke slootkanten diep in de polder." Eigenlijk stopt Jan Kerkvliet niet. Hij zegt te vrezen dat het vesti gingsklimaat voor boeren zich slechter ontwikkelt dan voor weidevogels. „Als je economisch verantwoord wilt boeren kom je niet uit met wat minister Brink horst wil. Die wil dat we extensi- veren terwijl de boeren door de hoge grondkosten dat niet kun nen. Dan kun je wel roepen dat we een slechte minister hebben, maai- dat helpt niet. Je moet als organisatie met een ander plan komen." ANNO 1977 Dinsdag 18 Februari ALFEN - De 'Martha-Stichting' voor onverzorgde kinderen te Alfen aan den Rijn ontving gedurende het jaar 1901 de som van ƒ44,885.07, waaronder ƒ25,031.01 aan verpleeggelden, ƒ6184.99 aan giften en ƒ4350 aan legaten. De uitgaven bedroe gen ƒ42,62100; 0. a. aan voeding ƒ18,106.13 en 2998.50 aan kleeding. De directeur zegt verder in zijn verslag, dat er dus wel een saldo van ƒ2264.07 was op 31 Dec. jl. doch dat dit slechts schijnbaar was, daar er nog ruim ƒ3000 aan rekeningen be taald moest worden. Thans heerst er een mazelen-epidemie in de i ting; 24 kinderen lijden er aan, 2 zijn overleef r. BOSKOOP - De massa sneeuw en de daaroij de vorst is een erge tegenvaller voor deze gem Reeds was de verzending van planten, vooral Vereenigde Staten van Noord-Amerika, in het van Januari begonnen en staat thans veel ten ding gereed nu men door de strenge vorst het moet staken. Ook door de Gouwe moet de soh vaart als gesloten beschouwd worden. Late w zijn voor deze gemeente altijd schadelijk. LEIDEN - Deel nemers aan de demon stratieve bij eenkomst in Den Haag, wachtend op de bussen bij molen De Valk. Foto: archief Leidsch Dag blad

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 12