Kopers woontorentjes haken af LEIDSE REGIO WD Leiderdorp in isolement Verhuizing van cultureel centrum Voorschoten nabij Progressief R5 Bouwer Poelgeest in problemen door bezwaarschriften Opvallende entree annen voor dorpskern eterwoude later bekend Meerrust i zee met Moerbei Meer ruimte voor golfers UDO 973 irkiezingsavond armond @nders imond - Warmond @nders idt vanavond een verkie- Bbijeenkomst in De Saloon, kandidaten van de partij ir de gemeenteraad zijn aan lig om uitleg te geven over pannen van Warmond @n- 5. De partij wil een impuls en aan het toerisme en de teatie in Warmond. De ind in De Saloon begint om |0 uur. veede debat Zoeterwoude jiwouDE - Het tweede ■kkersdebat in Zoeter- |e is woensdagavond in De ;nkooi aan het Kooikers in Zoeterwoude-Rijndijk. Ates (CDA), Sjaak Stuijt ressief Zoeterwoude) en van der Kooi (WD) gaan kwart over acht met el- in discussie. itie oud papier n Rijntamboers rERWOUDE - Drumfanfare ijntamboers haalt zaterdag bruari van half tien tot half huis aan huis weer oud pa- en vodden op in Zoeter- le-Rijndijk. Bewoners kun- van negen uur tot half lf ook papier inleveren op arkeerterrein van De Een- ikker door irekers rdorp - Bewoners van een aan de Brugwacht in Lei- orp schrokken vanochtend fier uur wakker van inbre- Via het keukenraam waren inengekomen, waarna het i afging. Zonder buit gin- le inbrekers er weer van- De politie slaagde er niet daders te betrappen. maandag l8 FEBRUARI 2002 OP LOCATIE door Nancy Ubert oegstgeest - Zeven kopers van apparte menten in de woontorens die nu in Poel geest worden gebouwd, hebben hun con tract laten ontbinden. L. van der Vos, pro jectleider van bouwbedrijf Jos Jansen bv, spreekt van een vervelende situatie. „Maar ik wanhoop nog niet." Op last van de rechter mag Jos Jansen de zes woontorens, die in de Oegstgeestse nieuwbouwwijk in aanbouw zijn, voorlo pig niet hoger maken dan vier verdiepin gen. Omwonenden hebben een bodem procedure aangespannen en in afwach ting daarvan heeft de rechter een voorlo pige voorziening getroffen. Als het bouw- bedrijf de zes torens volgens plan kan af bouwen, worden in totaal 81 apparte menten opgeleverd. Woedende buurtbe woners die naast de appartementencom plexen aan het Heemland Terras huizen hebben gekocht, voelen zich misleid en zeggen dat zij nooit goed geïnformeerd zijn over de hoogte en omvang van de woontorens. Als de rechter de omwonen den in het gelijk stelt en beslist dat Jos Jansen het complex moet verkleinen, kan een groep kopers zijn appartement ver liezen. Van de 81 appartementen staan er nog 40 te koop. Van de gekochte woningen ligt een aantal op de hoogste verdieping, die straks misschien niet gebouwd kan worden. Vanaf het moment dat de om wonenden bezwaar aantekenden, heeft het bouwbedrijf een speciale clausule in het koopcontract opgenomen. Deze 'vrij ongebruikelijke' regeling geldt ook voor de kopers die al voor die tijd een contract ondertekenden. Jos Jansen koopt de ap partementen terug als dat noodzakelijk blijkt. Desondanks kunnen kopers toch flink gedupeerd raken, geeft Van der Vos toe. „Als ze hun huidige onderkomen al verkocht hebben, hebben ze inderdaad een rotprobleem." De projectleider is 'bepaald niet blij' met de ontstane situatie. ,,De omwonenden van de laagbouw hebben indertijd een contract ondertekend waarin staat dat ze geen bezwaar zouden maken tegen de woontorens. Het heeft ons hoogst ver baasd dat deze hachelijke kwestie is ont staan." Of het bouwbedrijf uiteindelijk de omwonenden aansprakelijk gaat stellen voor geleden schade, kan hij nog niet zeggen. Volgens de oorspronkelijke planning zouden eerst de woontorens worden ge bouwd en daarna de omliggende eenge zinswoningen. „We hebben de twee bouwprojecten vrijwel tegelijkertijd bij de gemeente ingediend, maar kregen voor de woontorens veel later toestemming. De buurtbewoners hebben dus altijd ge weten hoe groot het appartementencom plex zou uitvallen." Met spanning wachten de bezwaarma kers en het bouwbedrijf op de uitspraak van de rechter. De zitting staat voor eind maart gepland. Van der Vos denkt niet dat de rechter de omwonenden in het gelijk stelt. „Maar om op alles voorbereid te zijn, zijn we wel aan het stoeien met het bouwplan." Als de woontorens ver laagd moeten worden, staat het bouwbe drijf voor een 'reusachtig probleem'. „Het valt niet mee om een nieuwbouw- plan te ontwikkelen voor een complex dat je al voor een groot deel hebt gereali seerd. Onmogelijk is het niet, maar er moet dan wel heel veel gebeuren." voorschoten - De nieuwe show room van autobedrijf Baak in Voorschoten zorgt voor een op vallende entree van Starrenburg II, de wijk in wording aan de Vliet. Het gebouw op de hoek van de Starrenburglaan en de Veurseweg is waarschijnlijk in april of mei klaar. Het huidige be drijf aan de Veurseweg blijft in gebruik als garage en plaatwer kerij. Foto: Hielco Kuipers Ze hebben stevige wandel schoenen aan. Zijn op het hob- beligste parcours voorbereid. Klaar voor een fikse tocht langs alle oneffenheden van War mond. Langs groene en grijze plekken. Langs mooie en lelijke locaties. Zo n 25 sympathisanten van de politieke partij Progressief Warmond verzamelen zich op zondagmiddag vol goede moed rond de dorpspomp. Een strak blauwe lucht en een aange naam gebrek aan wind i>erge- zelt de dorpsbewoners. Ze ma ken zich op voor een politieke wandeling. Lijsttrekker Hans Goudsmit geeft het sein voor vertrek. Na dat hij nog even het misver stand heeft opgehelderd over de P van zijn partij. Die staat wel iswaar voor 'progressief, maar dat wil niet zeggen dat de partij 'alles wil veranderen'. Dat hoeft niet als je wensen al gereali seerd zijn. Je moet het woord ook niet als tegenovergestelde zien van het woord 'conserva tief, ofwel, 'alles bij het oude houden'. „Dat wij progressief zijn betekent dat we de goede dingen van Warmond willen beschermen. Bij het pleintje voor restaurant Meerrust gaat het over de lang verwachte komst van een Cl000. Raadslid Gerard Slin gerland praatte daar vijftien jaar geleden ook al over, herin nert hij zich. ,Al was de invals hoek toen meer dat we de komst van een supermarkt wil den tegenhouden." Sinds 1995 is het tij gekeerd. „Uiteindelijk kun je het in Warmond ook niet droog houden.Hij zal de opening van een supermarkt niet meer meemaken. Althans, niet als raadslid, want Slinger land stopt met zijn raadswerk. Op zijn vroegst gaat de Cl 000 begin 2004 open. Op andere plekken gaat het ook over de vraag of je wel of niet moet bouwen. Extra recre atievoorzieningen op eiland Koudenhoorn: liei>er niet. Een theehuis in de Hofpolder: liei>er niet. Ouderenwoningen rond om verzorgingshuis Liduina liever niet. Luxe ouderenappar- tementen achter geriatrisch centrum Mariënhaverv liever niet. „Wij willen Warmond niet anders, maar béter ma ken", zegt de lijsttrekker, ver wijzend naar nieuwbakken concurrent Warmond @nders. Slingerland heeft het over 'rek- kelijken en preciezen'. De eerste groep sluit compromissen, de laatste niet. Die houdt vast aan principes en grenzen. „Ik be hoor tot de laatste categorie. Ze groeten om de haverklap be kende voorbijgangers. ..Ha Hans. Ha Gerard."„Ha Tineke. Ha Wilma.Een van de beken den trukeert Gerard op een gul le lach, met sarcastische onder toon: .Anders hè, Gerard, is Warmond op zo n zonnige zon dagmiddag. Bij de brug naar Koudenhoorn vraagt een be langstellende wat het 'doel' van Progressief Warmond is. „Wij willen wel iets, maar niet te veel", zegt wethouder John van de Velde. „En wat is dan het verschil met de andere partij en", wil de vragensteller weten. „Dat moet je aan de andere partijen vragen. Erna Straatsma Onderzoek naar gevolgen voor verkeer 'oude - Zoeterwoude pas in april bekend wat iranderen aan de dorps- i| Weliswaar heeft het ste lkundige Bureau 113 Zoeter- voor- voor nieuwe' lim al tijd ge- rnge- bij bur- ester en luders, het ten is op llende onderzoeken. Vol- ïet college heeft het geen met plannen naar buiten ïen als nog niet bekend is e gevolgen zijn voor het Bovendien wordt nog ;n naar de technische en iële haalbaarheid, smeenteraad heeft bijna rdduizend euro uitgetrok- oor het centrum. Een n voerder gaat er van uit, ik t bedrag ook voldoende is ode onderzoeken die nog iri 5 worden uitgevoerd. Het eindrapport van Bureau 113 wijkt waarschijnlijk niet veel af van de tussentijdse rapportage in juli vorig jaar. H. Barend van het eenmans- bureau stelde toen onder meer voor de supermarkt C1000 te ver plaatsen naar de hoek Dorp straat/Veld zichtstraat, de kop van de Dr. Kortmann- straat aan de kant van het cen trum af te sluiten, daar dure ap partementen te bouwen en de Verlaatweg open te stellen als doorgaande route. Eerder kwam Barend al tot de conclusie, dat het centrum ge zelliger en levendiger kan wor den door winkels te concentre ren en uit te breiden en erboven een 'woondeken' van apparte menten te leggen. Daarbij ging hij steeds uit van tien a vijftien woningen extra. Kolman erpert zich aan eigen lijsttrekker leiderdorp - WD-wethouder Pauline Kolman, nummer twee op de liberale kandida tenlijst, ergerde zich zaterdag middag zichtbaar aan haar ei gen lijsttrekker. In de zaal had ze regelmatig commentaar op Langenberg. Zo beweerde de liberale voor man dat een nieuw woonzorg complex bij Dillenburg 'in principe alleen voor Leider dorpers' bestemd is. „Dat kan helemaal niet", mompelde de wethouder duidelijk ontstemd. „Dat bepaalt de provincie." Ook was zij het niet eens met Langenberg, dat afbreken van de bibliotheek en de Muzen- hof niet nodig is als de Dillen burg een dependance krijgt op het terrein van Sjelter. „Op die manier wordt zorg onbetaal baar", merkte ze nauwelijks hoorbaar op. Toen Langenberg CDA-wet- houder Arie Roest 'een klein complimentje' gaf omdat hij zich inspant voor behoud van het postagentschap in het Ou de Dorp, werd het Kolman bij na teveel. „Sjonge jonge", mompelde ze zichtbaar geïrri teerd. „Gelukkig is er dus ook nog iets goed." De WD-wethouder zit in een moeilijke positie, omdat de nieuwe WD van Langenberg resoluut breekt met het ge voerde liberale partijbeleid van de afgelopen vier jaar. Kolman maakt als wethouder van de huidige coalitie deel uit van dat afgezworen verleden. Deze netelige positie weerhoudt haar er niet van zich opnieuw kandidaat te stellen, zij het als nummer twee. „Ik wil graag nog een periode verder als wethouder", gaf ze aan. door Eric Went leiderdorp - De vernieuwde WD van lijsttrekker Hugo Lan genberg dreigt in een politiek isolement te raken. CDA en PvdA hebben weinig trek om na de gemeenteraadsverkiezingen van 6 maart met de Leiderdorp- se liberalen in zee te gaan. Al leen Groenlinks houdt nog een piepklein slagje om de arm. Daarmee loopt de WD het risi co dat zij als grootste Leider- dorpse partij naar de oppositie- banken moet. Zaterdagmiddag bleek tijdens het Leiderdorpse lijsttrekkersde bat in De Hollandsche Tuyn dat de vernieuwde WD diep in de politieke nesten zit. De veelge plaagde partij heeft openlijk ge broken met het tumultueuze verleden en wil met een 'frisse' eensgezinde ploeg pas op de plaats maken met de grote cen trumplannen van de huidige co alitie. Maar daarmee heeft de partij zich de gramschap van de PvdA en het CDA op de hals ge haald. „Die plannen zijn de afgelopen vier jaar juist met instemming van de WD in gang gezet", be toogde PvdA-lijsttrekker Victor Molkenboer zaterdagmiddag verontwaardigd. Hij gaf aan dat hij er een hard hoofd in heeft dat zijn partij na 6 maart nog za ken kan doen met de nieuwe WD, vooral als het gaat om de uitvoering van de centrumplan nen. „Met de WD-club van de afgelopen vier jaar ging dat pri ma. Maar ik twijfel of dat met de WD van de toekomst ook kan." Ook CDA-collega Roest heeft niet veel op met de vernieuwde WD van Langenberg. „Deze partij is flink gedaald als moge lijke coalitiepartner", gaf hij za terdagmiddag aan. Venijnige speldenprikjes over en weer maakten nog eens extra duidelijk, dat er ook heel wat mis is in de chemie tussen Mol kenboer aan de ene kant en Langenberg en WD-afdelings- voorzitter Berend Stolk aan de andere kant. „U stelt dat er op de Engelendaal twee bunkers komen van tien hoog. Maar dat is foutieve informatie waarmee u burgers op het verkeerde been zet", beweerde Molkenboer ge- irriteerd. „Dat heb ik dan van u geleerd", sneerde Langenberg terug. Ook Stolk gooide nog wat olie op het vuur. „Als het aan u had gelegen was de Bloemerd nu bebouwd en waren wij onze sportvelden kwijt", verweet hij Molkenboer. „Maar waar was de WD toen de Boterhuispolder en de Munnikenpolder gered moesten worden", vroeg Groen links-lijsttrekker Don Mac Gilla- vry zich af. Het antwoord van Molkenboer: „Nergens, want daar wonen geen kiezers. Alleen de Groenlinks-fractie hield de deur voor de WD za terdagmiddag nog op een kier tje. Niet voor niets, want het verkiezingsprogramma van de WD heeft volgens deze partij 'een hoog groen-gehalte'. „Het lijkt verstandig dat de mensen die de afgelopen jaren iets in gang hebben gezet dat ook af maken", wees Mac Gillavry na drukkelijk in de richting van Roest en Molkenboer. „Daaren tegen blijkt uit voorbeelden el ders in den lande dat de WD en Groenlinks samen tot goede af spraken kunnen komen. Ik sluit dus niets uit." Ook voor de WD lijkt een coali tie met Groenlinks, gezien de huidige verhoudingen in poli tiek Leiderdorp, een aantrekke lijke optie. Dat besefte ook WD- lijsttrekker Langenberg na af loop van Mac Gillavry's openlij ke vrijage. „Ik ga een biertje drinken met deze meneer kondigde hij geamuseerd aan. Maar achter zijn rug werden de eerste grappen al gemaakt. „Een coalitie met de VVDOch, we la ten ze nog maar even in de waan", merkte Groenlinks- raadslid R. Vons grinnikend op. Zo'n coalitie vereist sowieso flink wat zetelwinst. Want nu hebben beide partijen samen acht zetels. Om straks een meer derheid te hebben moeten dat er elf worden. .Anderzijds kan je je ook afvragen hoe groot de be tekenis is van de as Roest-Mol- kenboer", relativeerde WD-af- delingsvoorzitter Stolk na afloop van het debat. „Die twee partij en hebben nu maar zeven ze tels. Dat is ook bij lange na niet genoeg." - Restaurant De 3 bei Oegstgeest gaat Yarmondse hotel-restau- 'leerrust exploiteren. De 5P ve eigenaar van Meer- j? H. Hilders, heeft hier- overeenstemming be- met de eigenaar van De bei. Hilders zegt niet te of dit betekent dat De c bei uit Oegstgeest ver- I t. dit moment bevindt rust zich in een verbou- 111 die noodzakelijk is inj de slechte staat waarin eels achttiende-eeuwse II zich bevindt. Hilders e het gebouw twee jaar 3C en over van J. Kokjé. De re eigenaar bouwt aan e iterkant een dienstwo- voor zichzelf. De ver- ng wordt naar ver- eting pas volgend jaar af- 1 d. in Meerrust opent s, lehalve een nieuw res- it ook een hotel met vijf 1S s. Hilders, die geen er- lo 1 heeft in de horeca, is 3 't hij met de eigenaar 'e Moerbei, de familie 1 ont, overeenstemming [5. kunnen bereiken over l 'loitatie van het hotel- I rant. „Dat zijn hele ^ionele horecamensen rel ervaring", aldus Hil- •es enaars van De Moerbei le' niet voor commentaar 'SF baar gef Alleen D66 in Voorschoten tegen oegstgeest - Het heeft een kaalslag veroorzaakt, maar de baan van UDO-Golf in Oegstgeest is verlengd. En daarmee voldoet de golfclub aan de eisen die de Nederlandse Golf Federatie stelt en heeft de ver eniging een C-status gekregen. De totale baanlengte van een golfterrein met 18 holes bedraagt 2770 meter. Bij UDO-Golf zijn negen holes te vinden. Volgens de regels van de Europese Golf Associatie moet de Oegstgeestse club de beschikking hebben over de helft van het aantal meters van de officieel vereiste lengte. Om de baan te kunnen verlengen heeft de vereniging het groen in de omgeving drastisch moeten snoeien. Dankzij medewer king van Korfbalvereniging Fiks en Voetbalvereniging Oegstgeest en de gemeente kon UDO-Golf zijn gang gaan. De vereniging heeft wel beloofd om op de plaatsen waar gerooid is nieuw (laagblijvend) groen te planten. De club heeft een speciaal groenfonds in het leven geroe pen om hiervoor geld bijeen te sprokkelen. Om op de nieuwe baan te kunnen spelen, moesten acht afslagplaat sen verlegd worden. Een plek, afslag vier, moest zelfs verhoogd wor den zodat de spelers de bal over het groen kunnen slaan. 'De preek stoel' (zie foto) is deze afslag inmiddels gedoopt. Binnenkort worden nieuwe grasmatten gelegd. Het is de bedoeling dat de vernieuwde baan, die zo'n 32.000 euro heeft gekost, in maart officieel wordt ingewijd. Foto: Hielco Kuipers door Jan Preenen voorschoten - Verhuizing van het Cultureel Centrum van de Prinses Marijkelaan naar het hart van Voorschoten is weer een stap dichterbij gekomen. Zaterdagmiddag spraken WD, PvdA en Groenlinks (goed voor twaalf van de negentien zetels) zich tijdens een verkiezingsde bat in het Ambachts- en Baljuw huis uit voor 'verlevendiging' van het centrum van het dorp. Het CDA, dat een jaar geleden nog tegen was, twijfelt. Alleen D66, eerder wel een voorstan der, is faliekant tegen. Als enige weet PvdA'er Wïm Ca- rabain al waar het nieuwe cultu reel centrum moet komen: in de Schoolstraat, op de plek waar nu nog de Gevers Deynoot- school staat. De leerlingen gaan over enkele maanden naar de nieuwbouw aan het Burgemees ter Van der Haarplein. Het vrij komende gebouw is een jaar ge leden gekocht door de gemeen te. Carabain denkt aan een klei ne zaal met honderd personen, die tevens als bioscoop kan die nen, een grote zaal met 250 300 plaatsen, een foyer en een ondergrondse parkeergarage, waarvan overdag ook het winke lende publiek gebruik kan ma ken. Appartementen en winkels moeten dienen als "kostendra- gers'. Vanuit de zaal werd er op aangedrongen ook ruimte te re serveren voor kinderopvang. D66 ziet niets in die plannen. „Nieuwbouw is financieel on haalbaar. Daarom kiezen wij voor het opknappen van het huidige centrum", aldus Freddy Blommers. Maar Carabain wees er op, dat zo'n renovatie in ver houding erg duur uitvalt. „Een nieuw centrum kost ongeveer drie miljoen euro (eerder noem de hij een bedrag van 2,2 mil joen, red.), terwijl je het bij ver bouwen al gauw hebt over 1,5 d 1,8 miljoen. Bovendien is met woningbouw op de huidige lo catie het nodige terug te verdie nen." Terwijl Steef Harlaar van Groen links dat allemaal wel ziet zit ten, waarschuwde Peter Ver schoor dat er geen behoefte is aan een cultuurpaleis. „We moeten goed kijken wat we pre cies in zo'n nieuw centrum wil len hebben. We moeten niet als een blind paard alles in het cen trum concentreren." Dat is ook het grote bezwaar van Aad Draijer van het CDA: „We moeten de consequenties van verhuizing goed bekijken. In fi nanciële zin, maar ook wat be treft de gevolgen van de al be staande accommodaties, zoals de Dorpskerk en het Ambachts- en Baljuwhuis waarin we nu zit ten. Daar zitten we nog tegen aan te hikken." Voor alle partijen staat wel vast dat het centrum van Voorscho ten attractiever moet worden. Overdag, maar vooral ook 's avonds. De Schoolstraat moet zo snel mogelijk autovrij wor den. Verschoor „We denken aan drie parkeergarages zonder parkeergeld." Carabain: „Hoe betaalt u dat dan? We praten toch al gauw over vijftigduizend gulden per parkeerplaats." Ver schoor: „Goed dat Carabain aan het geld denkt. Bjtendere zaken heeft hij het daar niet over. Maar u hoeft niet bang te zijn. Samen met de winkeliers is dit probleem op te lossen." Op lan gere termijn willen in elk geval CDA en Groenlinks ook de par keerplaatsen in de Voorstraat opheffen. Bij alle plannenmakerij staat de zelfstandigheid van Voorscho ten voorop. Als herindeling on vermijdelijk is, kiezen WD en D66 aan Wassenaar. Blommers: „Maar dan denk ik wel aan twee kernen." De voorkeur van Groenlinks gaat uit naar Lei den. PvdA en CDA wilden zich zaterdag niet over een mogelijke partner uitspreken. Of zoals Aad Draijer opmerkte: „Een jaar ge leden hebben we ons hard ge maakt voor een nieuwe burge meester. Die hebben we ook ge kregen. Daarom is discussie over herindeling niet aan de or de."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 11