GELOOF SAMENLEVING Gefuseerde Pinksterkerk wil er 35 gemeenten bij De vernieuwend visie van het LH Hoog niveau op concours Katwijkse muziekschool God die onze pet te boven gaat 'Kerken veroordelen mening Fortuyi Bisschop steunt weigeren uitvaart na euthanasie Bisschop brengt blad aan de man KUNST CULTUUR Aan de Indische rijsttafel met een cowboyhoed op Een preekrecensie over een kerkdienst waarin geen preek werd gehouden, kan dat? Het moet maar. Want wat bleek gisterochtend in de Noordwijkse Vinkenlaankerk: er werd deze keer in groepjes gediscussieerd over het thema 'gelo ven is zo gek nog niet'. En niet gepreekt. Samen op Weg-dominee Broer Roolvink leidt de the ma-ochtend in. Uiteraard begint hij met uit te leggen waaróm geloven nog zo gek nog niet is. De kreet impliceert al dat geloof te genwoordig geen algemeen goed meer is. Dat geldt in ieder geval voor 'geloven' in de traditionele zin van het woord. Roolvink weet dat. En hij weet dat een goede gemeente af en toe iets aardigs organiseert; een discussie, een thema ochtend, om de mondige burgers van vandaag be trokken te houden bij de kerk. Het moet gezegd: de Vinkenlaankerk zit behoor lijk vol, en er zijn ook rela tief veel jonge mensen en kleine kinderen. De opzet lijkt dus te slagen. Aan Roolvinks korte intro ductie valt al op te maken dat hij een echte dominee is. Iemand die volkomen op z'n gemak over diepzin nigheden als de zin van het leven oreert - met af en toe een breed gebaar wanneer hij spreekt over God die onze pet te boven gaat - en intus sen feilloos de klemtonen dAéi legt waar zij ho ren om de woorden met gezag te bekleden. Roolvink neemt plaats op het podium, waar hij samen met drie andere kerkgangers aan de voo zitter van de kerkenraad mag uitleggen wat ge loof voor hem persoonlijk betekent. „Gaande 0 staande blijven", zei hij. Een mevrouw naast hem noemt het geloof een stootblok om tegenaan te schoppen. „Dat klinl raar", vindt de voorzit ter. Daarom voegt ze e aan toe dat het stootbli ook iets is om tegenaai te leunen. De jongema daar weer naast ervaait het geloof als iets dath leven zin geeft. En de laatste spreekster hield het op 'een manier van leven'. Over deze vier stand punten moeten veertie groepjes gaan discussi ren onder het genot va een kopje koffie met koek. Naderhand vert! ken woordvoerders vai diverse groepen de uit komst. Niemand blijkt op de proppen te kom met het standpunt 'da je wel stapelgek moet zijn om nog te geloven Tot teleurstelling vant voorzitter, die graag w meer peper in de disa sies had gezien. Het te gendeel blijkt waar: de ochtend heeft een hot EO-gehalte, met veel blije christenen die hetg loof en God zien als steun en toeverlaat in mot lijke tijden. Dit soort thema-ochtenden moetl gemeenschapgevoel goed doen, dat kan bijna niet anders. Misschien wel meer dan de gebm kelijke preek. PREEKTIJGERS aalsmeer - De Broederschap van Pink stergemeenten en de Volle Evangeliege meenten in Nederland gaan voortaan sa men door het leven als Verenigde Pink ster- en Evangeliegemeenten (VPE). Het nieuwe kerkgenootschap wil de komen de vijf jaar groeien tot 150 plaatselijke ge meenten. Dat zijn er 35 meer dan nu. Dat kondigde voorzitter P. Sleebos zaterdag aan in Aalsmeer tijdens de onthulling van de naam, het logo en de beleidsvisie van de VPE, die ongeveer 17.500 leden telt. Voorgangers, geestelijk werkers en bestuursleden van de gemeenten vierden daar, dat de twee pinksterkerken sinds 1 januari volledig zijn gefuseerd. Het aantal gemeenten moet groeien door 'werving' en nog meer door het stichten van nieuwe gemeenten, zei de oud-voor zitter van de Broederschap. De VPE wil volgens hem een missionaire beweging zijn, die behalve om gemeentestichting en zending ook bekend staat om haar dienstbaarheid aan de samenleving. Sleebos riep de plaatselijke gemeenten op uit de eigen cultuur te breken en de buitenwereld te leren kennen. „Dan pas kunnen we iets betekenen voor de we reld om ons heen", zei hij. Sleebos hoopt ook dat de achterban van de VPE politiek bewuster wordt. De pinksterbeweging was vroeger nogal a-politiek. „Pinkster mensen moeten met hun hoofd in de he mel blijven, maar met hun voeten op de aarde", zei de voorzitter. Het bestuur van de VPE zal geen stemad viezen aan de achterban geven, bena drukte vice-voorzitter B. Niehof, oud voorzitter van de Volle Evangeliegemeen ten. „Maar wij herkennen ons wel het meeste in de stellingname van de Chris tenunie", voegde hij eraan toe. Sleebos en Niehof maken zich ernstige zorgen over het geestelijk klimaat in Ne derland, dat volgens hen van een christe lijk land is veranderd in een ontkerkelijk te natie. „We zijn er armer op gewor den", zei Sleebos. Onder het paarse kabi net zijn de normen en waarden verder 'vervaagd'. Kerkelijk Nederland heeft een 'geestelijke vernieuwing' nodig. Pas dan kunnen kerken het evangelie weer kwijt aan de samenleving, menen de bestuurs leden. De gesprekken tussen de Broederschap, opgericht in 1952, en de Volle Evangelie gemeenten, in 1978 ontstaan, begonnen in 1997. Daarbij kwamen de besturen tot de conclusie dat er binnen de pinkster beweging wel accentverschillen zijn, maar geen duidelijke verschillen in de leer. Uit die constatering en de bijbelse opdracht tot eenheid kwam het verlan gen naar samenwerking voort. preek recensie Onno van 't Klooster Vinkenlaankerk, Noordwijk, dominee Broer Roolvink Hilversum - De Europese kerken hebben in diverse verklaringen opvattingen zoals Pim Fortuyn die verwoordt, heel uitdrukkelijk veroordeeld. Dat zei de oud voorzitter van de bisschoppelij ke commissie voor gerechtig heid en vrede, dr. HA. van Munster, zaterdag voor de KRO- radio. Hij trok zelfs een vergelijking met de wijze waarop de kerken in de vorige eeuw het nazisme hebben veroordeeld. De opvat tingen van Fortuyn stroken vol gens Van Munster in het geheel niet met die van de Rooms-Ka- tholieke Kerk. De gelovigen kun nen en moeten dat weten. De Europese kerken hebben op conferenties in Basel (1990) en Graz (1997) en vorig jaar in de Charta Oecumenica uitgespro ken dat het volstrekt onaan vaardbaar is als bepaalde a diensten worden buitengj ten. Al in de jaren zestig va vorige eeuw spoorde het Tl de Vaticaans Concilie ova verhoudingen christenen-j lims allen aan te werken wederzijds begrip in het bi van alle mensen, zei Munster, die ook oud-secri van de Nederlandse bissc penconferentie is. hilversum/anp - bisschop Hurkmans van Den Bosch steunt de priesters die na eutha nasie een kerkelijke uitvaart voor de overledene hebben ge weigerd. Hij zei dit gisteren in het RKK/KRO-tv-programma Kruispunt. „Voorzover ik geïnformeerd ben, moet ik de priesters gelijk geven", zei de bisschop. Kortge leden weigerden pastoor B. van Oudheusden en kapelaan C. Rutz van de parochie Heilig Hart van Jezus in Eindhoven de medewerking aan een kerkelijke uitvaart voor A. Timmermaris- Krijn, omdat zij door actieve eu thanasie was overleden. In te genstelling tot de Nederlandse wetgeving wijst de Rooms-Ka- thoüeke Kerk actieve euthanasie onder alle omstandigheden af. Een priester zal volgens Hurk mans luisteren naar de zieke en de familieleden en zo lang mo gelijk met hen zoeken naar een weg om te leven. Als iemand blijft kiezen voor actieve eutha nasie, dan kan de priester daar in niet meegaan, zei de bis schop. „Hij zou dan meegaan op een weg die tegen ons geloof is. De kerk blijft geloven in God die het leven geeft en terug neemt." Als iemand het moment dat God hem tot zich neemt, niet kan afwachten, dan is dat zijn keuze. Daar heeft de kerk res pect voor. „Wij verwachten om gekeerd respect voor het stand- nijmegen - Het bisdom Den Bosch heeft een nieuw bisdomblad. Daar zelf de Nijmeegse winkelstraten op ging om de eerste exemplaren aan van e ^erk ais vrij aan ons is bisschop Hurkmans van het bisdom zo trots op, dat hij dit weekend het winkelend publiek uit te delen. Foto ANP/Charlotte Dirkse geloof vasthouden. muziek recensie Lidy van der Spek Concert: Leiderdorps Kamerkoor o.l.v. Peter Dijkstra, m.m.v. Maja Roodveldt, sopraan, Matthijs van de Woerd, bariton, Jaco van Leeuwen, orgel en een Orkest van het Koninklijk Conservatorium. 16/2, Lutherse Kerk Den Haag, 17/2 Jeroenskerk Noordwijk Het concert dat het Leiderdorps Kamerkoor zaterdag gaf in de Lutherse Kerk Den Haag en een dag later in de Jeroenskerk Noordwijk, stond in het teken van evocatieve kracht. Zowel vóór de pauze met voornamelijk delen uit missen en requiems, als in het vervolg met een mo numentaal integraal uitgevoerd Requiem van Gabriel Fauré. Peter Dijkstra legde op een on verbiddelijke manier zijn wil op aan koor en orkest. En het LKK liet onverminderd horen dat het zijn dirigent begreep tot in de kleinste nuances. Fauré heeft in zijn requiem het 'helse' Tuba mirum weggelaten. Een dramatische angst voor de dood had hij dan ook niet; hij zag de dood als een blijde be vrijding. Zo vermijdt hij elke pa thetiek, blijft zijn stemmingsly- riek discreet. Hoewel Fauré's Requiem ele gisch verstild is, schroomt Dijk- sfra niet de stromende melodie lijnen een enorme lading te ge ven. De dynamiek die hij soms in één frase, zelfs in één noot laat opdoemen, uitvergroot en weer laat vervagen krijgt zo een mystieke lading. De laatste har monie van het Libera me Domi- ne (bevrijd mij Heer) voor strij kers is daar een geraffineerd voorbeeld van. Het orkest heeft een merkwaar dige bezetting. Maar liefst zes al ten zitten links van de diligent en vier celli, een contrabas en twee hoorns aan de andere kant. De samenklank die Dijk stra afdwingt van de strijkers en koor is overweldigend, 11 genstaande zijn uitspraak vrede en intimiteit. Maar 0 een of andere manier werl ze visie van kracht en tedt als sterke armen die een wiegen. De vier verschil stemmen verweven hom en transparant. Een enke nor en sopraan zorgen I voor een hinderlijk scherp je in solerende fortissimo ges. Beven en zweven volg kaar organisch op, zoal 'Tremens factus sum' en radisum deducant' (mog engelen u begeleiden na; paradijs). Het orgel bej met hoekige gorgelende 1 gen het mensenkind oj naar de hemel. Jacco van wen begeleidt zeer muzik alert. Tot het einde toe Dijkstra de balans tussen en berusting indrukwekki evenwicht. Voor de pauze staan I Poulenc, César Franck, minder bekende Joseph op het programma. Var Belgische componist zin LKK delen uit de Mis o| (1946). De smekende han en in de dwingende bei vrede vertolkt Dijkstra 01 in uitslaande dynamiek a schreeuwen tot aan de verstilde gelatenheid. De bariton Matthijs v Woerd zingt het 'Libel (Fauré) veel mooier bene de kerk dan Poulencs pour paix' hoog bij het gel. Bij Maja Roodveldt is mindere maté) omg Hoog verheven naast he heeft haar stem een sti gloed, is zij goed versta (in het Avé Maria van Franck). In het Fauré's 'P klinkt haar ijle stem we engelachtig maar articul zeer matig. Het Leiderdorps Kamer! het Conservatoriumorke ben een vernieuwende, visie op de uitvoerings van Requiem en Mis gege muziek recensie Lidy van der Spek Muziekconcours. Gehoord: 15/2, Tripodia, Katwijk aan Zee In samenwerking met de Gemeentelijke Muziek school van Katwijk hield het Andreas College voor de tweede keer een concours voor jonge muzikan ten. Na selectie bleven er tenslotte 12 over, die in de finale hun kunsten mogen vertonen. Het enige duo speelt klarinet en dwarsfluit, de rest doet het op z'n eentje; op viool, dwarsfluit, harp, saxofoon, cello, trompet, piano, gitaar en euphonium De juiy, bestaande uit Caecilia Andriessen (piano pedagoog/componist), Jan van Dijk (componist) en Nico de Raad (organist) moet uitmaken wie met de prijzen naar huis gaan. Er zijn twee cate gorieën: t/m 13 jaar en 14 t/m 19 jaar. Vier deelne mers ontvangen de 'Rabokaal' ontvangen en ook nog eens 570 en 1135 euro. Denk niet dat de win naars daar drop van mogen kopen. Nee, ze moe ten de euro's besteden aan muziekstudie en/of de aankoop van een instrument. De spanning is meer te horen dan te snijden als de presentator de eerste kandidaat introduceert, de 16-jarige pianist Stephanie van Zijtveld. De Fuji in de regen, en vanuit hoge zee van B. van den Sigtenhorst Meijer speelt Van Zijtvelt sprookjes achtig licht, tinkelend laat ze de regen spetteren en stoer en zelfverzekerd vallen de zware akkoor den, woelen de vingers van haar linkerhand in de baskant als het gaat over de Fuji en de hoge zee. Als Erik van der Plas op z'n altsax in de huid van de Pink Panther kruipt, begeleid door de pianist Natan Heikens, dan wordt zijn spel lekker smeuïg met een stevige dynamiek. Het liedje voor Grace klinkt nog een beetje schools en braaf. De violist Annerien Stuker waagt zich op glad ijs met een Thema en negen variaties van I.M. Komarowski. Stuker begint wat stijfjes, maakt nog niet veel klank. Al snel blijkt dat ze wel degelijk een volle toon kan maken en in de variaties zet ze er een pittige vaart in. Ze doet alles uit haar hoofd en dat is al een hele prestatie. Dan komt Annabeth op met rode konen en klas siek gitaar. Mauro Giuliani's derde Sonata begint met een heel rustig deel, mooi sfeervol afgerond. Het middenstuk sprankelt al een beetje. De her halingen houden de boog niet supergespannen, maar muzikaliteit breekt steeds door in subtiele afwerldng van frasen, en in het pittige slot. Ze componeert, speelt dwarsfluit en piccolo en ze richt zich al op het Conservatorium. Marinda Kus- ters speelt een duet met de klarinettiste Denise van Leeuwen. Ze huppelen achteloos door een Pastorale heen. In het Moderato van James Hook lopen twee vriendelijke stemmetjes dwars door el kaar heen. Mooi op elkaar ingespeeld zijn de mei den. Het euphonium van Dennis glanst je tege moet, evenals de gloedvolle klank uit de koperen opgerolde buis. Zijn optreden heeft iets professio- neels.Arbans 'Brilliant Fantasy' is oorstrelend, met virtuoze snelle loopjes, warme lange melodielij nen, en grappige dynamische tierelantijnen. Ike Zwaan houdt zich niet alleen bezig met ro mantisch klassiek. De New Blues van Deborah Henson-Conant doen het fantastisch op haar harp. En dan laat Steven van den Oever z'n trom pet zingen in een bewerkt Trompetconcert Wat kan die jongen prachtig zuiver spelen met kogel- harde vuurspuwende uitsmijters. Annemieke Luyk valt op met haar doordachte timing en haar veertjeslichte fluitspel. De 11-jarige Jasmijn danst met haai- grote cello mooi zuiver en maatvast door een Gavotte van Lully. Na de tikkende Najaarsregens van de hekkenslui ter Cecile van der Bent (harp) gaat de jmy in be raad. Na twintig minuten wikken en wegen komt de jury plechtig op. In de categorie A (t/m 13 jaar) gaat de eerste prijs naar de 13-jarige Dennis Haze- noot (euphonium) en is de tweede prijs voor het nijvere duo fluit/klarinet Marinda Kusters en De nise van Leeuwen. En in de B-klasse (t/m 19 jaar) vallen de trompettist Steven van den Oever en An nerien Stuker (viool) in de prijzen. door Esther Barfoot leiden - De twee dansvloeren lij ken het culturele verschil te on derstrepen. Er is één vloer voor de linedancers en één voor de ji- vers. Oftewel, één vloer voor de country western-fans en één voor de aanhangers van Indo- rock. Of, één voor de Nederlan ders en één voor de Indo's. Maar niets is minder waar. Line- dance is namelijk razend popu lair onder Nederlanders van In donesische afkomst. Ook op an dere linedance-festivals, zonder Indo-Rockacts, zijn talloze In do's te vinden. Dus een rare combinatie is het niet: het Indo- Rock, Country Western Festi val dat zaterdag voor de vijfde maal in de Groenoordhallen werd gehouden. Wél het enige in Nederland. Maria Venderbosch uit Amstel veen en haar zus Wies Poolman uit Blokker leven elk jaar naar dit festival toe. Ze'zijn in 1960 met hun ouders uit Indonesië overgekomen en zijn gek op linedance. „Twee maanden van- tevoren bestellen we de kaarten en oefenen we alvast een nieu we dans om hier uit te voeren", vertelt Maria. Indonesische mensen zijn gek op nostalgische Amerikaanse muziek zoals rock 'n roll en country western. In do-Rock is tenslotte ook een variant op de rock 'n roll, legt Maria uit. „En dus kwamen In do's vanzelf in aanraking met linedance." Helaas blijft de populariteit van linedance onder Indo's niet zonder gevolgen voor de pure Indo-Rock. The Valiants worden aangekondigd als één van de weinige, echte Indo-rockbands die nog bestaat. Roel Ros, gita rist van de band, vertelt dat acts van weleer, zoals The Crazy Rockers en The Entertainers, niet hebben vastgehouden aan de stijl. Allemaal zijn ze 'met hun tijd meegegaan' en hebben de Indo-Rock ingeruild voor de veelgevraagde country wes tern en zelfs latin-muziek. „Bij deze bands bubbelt de Indo- Rock af en toe tijdens een optre den omhoog, maar vast onder- Cowboyhoeden en nasi rames op het vijfde In do-Rock in de Groenoordhal len. Foto: Dick Ho- gewoning deel van het repertoire is het niet meer", aldus Ros. The Vali ants daarentegen houden on wrikbaar vast aan de Indo-Rock. In tegenstelling tot de tanende muziek blijven andere aspecten van de Indische cultuur zeer le vend. Een Hollandse linedancer in westernshirt hapt gretig in een loempia. Aan de strekkende meters lange eettafels genieten grote groepen Nederlanders en Indo's met cowboyhoed op van bakken nasi rames. Wat dat be treft voorziet het festival abso luut in een behoefte.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 10