LEIDE overrompeld Stokoude genen bepalen aantal 'vingers' diersoort Politiek dolgelukkig met besluit over grand café Leiden-Noord Noorderkwartier vreest bouwplan gemeente MSEEIMm REGIO iad twijfelt over plan >or Zeevaartschool Postma krijgt model van modelbouwmuseum Duïnrelf^ R1 Uitwerking wijkplan valt slecht Uitgekeken op uw collega's www.autoheemskerk.com VERNIEUWEND, vrijdag 15 FEBRUARI 2002 Huisbroeier et zeventje ■beste Oud-inwoner 1st Beatrixboom Ter Aar leiden - Komt er straks een re clamebord van de bierbrouwerij uit Zoeterwoude aan de gevel van het stadhuis te hangen?, vroeg J. de Coo van LWG/De Groenen zich gisteravond be zorgd af tijdens de commissie vergadering voor financiën. Hij is en blijft tegen een grand café in het Leidse stadhuis, net als de SP. Maar dat waren dan ook de enige tegenstemmers tegen de overeenkomst die de gemeente met de horecaondernemers de gebroeders Van Leeuwen heeft afgesloten voor de verhuur van de zijvleugel van het stadhuis. De andere fracties zijn blij dat - met de ondertekening van de contracten - de schade voor de gemeente beperkt is gebleven. De verbouwing van de zijvleugel tot horecagelegenheid viel fors duurder uit dan verwacht. Bo vendien leek het lange tijd een onmogelijke taak om een uitba ter voor de ruimte te vinden. Vooral de gewenste combinatie met een bedrijfskantine voor ge- meentepersoneel bleek onhaal baar. Er is vanwege de aange scherpte rookvoorschriften geen horecaondememing die daar aan wilde beginnen. Nu de kan tine - straks in beheer bij de ge meente - van het grand café wordt gescheiden door een ge zandstraalde glazen wand, is dat probleem echter opgelost. De gemeente moet het verlies maar nemen van de duurder uitgeval len verbouwing en de lagere huuropbrengsten, meent een meerderheid in de raad. De schade is beperkt gebleven, zegt ook wethouder Van der Sande (WD), die blij is dat hij het dossier eindelijk kan sluiten. „Toen het grand-cafévoorstel in 1997 voorlag, kon de WD er niet mee instemmen vanwege de fi nanciële risico's", verwoordde hij terecht gebleken twijfels uit het verleden. „De tegenstanders van het grand café zijn de afge lopen jaren consistent gebleven, net als de voorstanders. Maar ik ben van mening veranderd. Ik heb er alle vertrouwen in dat het doorbreken van die dichte, doodse gevel langs het stadhuis plein een winstpunt is van dit dossier." Dat het een dure kwestie is geworden, is hij zich bewust. Totale kosten voor het grand café zijn uitgekomen op 1,25 miljoen euro. Een half mil joen euro wordt nu gedekt uit de reserve 'grote projecten'. De rest moet worden bekostigd uit de huuropbrengst van 45.000 euro per jaar. Dat de pot 'grote projecten' wordt aangesproken, stuit de SP juist tegen de borst. Vergeer wees erop dat die reserve voor een groot deel gevuld is met de opbrengst van de verkoop van bouwfondsaandelen. „Een on verkwikkelijke zaak, dat geld moet gewoon naar sociale wo ningbouw." De Coo (LWG/De Groenen) vulde aan: „Een café is het stadhuis onwaardig, ook al heet het een grand café te zijn. De gemeente kan die ruim te veel beter gebruiken. Ik be doel maar: onze fractie heeft nu bijvoorbeeld nog niet eens een fractiekamer." Zoals gezegd, ze kregen geen steun. Ondanks bedenkingen uit het verleden, zijn de andere fracties dolgelukkig dat ze het over het grand café niet meer hoeven te hebben. „Wat worden de openingstijden van de kanti ne? En mogen we er als raadslid ook gebruik van maken?" vroeg WD'er De Rooij zich af. En zijn fractiegenoot Hermans: „We hebben hier als raadscommissie zoveel energie in gestoken. Mo gen we straks de tent dein ook openen?" Het plan is duidelijk: uw de vroegere Zeevaart- aan het Noordeinde voor een miljoen euro, zodat roldoet aan de hedendaag- tooreisen, en verhuur het mentale pand aan advo- antoor Geelkerken en ins voor 145 euro per vier- meter. Een kostendekken- bovendien marktconfor- ïurprijs, volgens wethou- van der Sande (financiën- Toch stuitte hij gister- op veel bedenkingen, lanciële specialisten van Links, D66, SP, CDA en mUnie willen het er nog a de fractie over hebben jnks heeft bijvoorbeeld angen tegen een verbou- in opdracht van de ge- 1 Van Hees: „In de zake- irkt is het toch steeds 'n trend dat de huurder kommert over wat er in het gebouw allemaal (advertentie) Morgen vindt u de baan die bij u past in verbouwd moet worden?" Hij is bang dat het advocatenkantoor wellicht minder lang in het ge bouw blijft dan gewenst en dat een volgende huurder nieuwe verbouwingseisen stelt. Waar door de huidige werkzaamhe den weggegooid geld zijn. Als Geelkerken en Linskens de ver bouwing betaalt, is dat risico niet zo groot. Van Hees vraagt zich bovendien af hoe markt conform de 145 euro per vier kante meter is. „Ik denk dat dat bedrag te laag is." Van Dijk (CDA) wilde daarnaast weten waarom de exercitie rond de Zeevaartschool - nu nog in gebruik door het Modelbouw museum - alleen in de commis sie financiën wordt besproken. Volgens hem zouden ook ande re raadscommissies - vanwege het culturele en toeristische ka rakter van het pand - er eens naar moeten kijken. Hij zet ver der vraagtekens bij het verhaal dat de gemeente al in een ver verleden stadsadvocaat Geelker ken en Linskens het gebruik van het gebouw had toegezegd. Ook sprak hij de vrees uit dat de ge meente duur verbouwt en dat de kandidaat-huurder op het laatste moment afhaakt. Van der Sande probeerde de twijfels weg te nemen. „Om het gebouw marktconform te kun nen verhuren moeten we inves teren", zei hij. En: „Als we nu af spreken dat we wachten met verbouwen tot de huurovereen komst definitief is getekend? Dan kunnen we nu toch wel een beslissing nemen over het bouwkrediet?" De twijfels bleven echter. Van der Sande hoort het definitieve oordeel pas dinsdag. Burgemeester Postma heeft een model van de voormalige Zeevaartschool aan het Noordeinde in ontvangst genomen van een aantal mede werkers van het Modelbouwmuseum: mevrouw De Roode en de heren Menge, Bes en Van den Broeke (vanaf links). Foto: Henk Bouwman door Jos van Duinen leiden - De jongste uitwerking van de verbeteringsplannen voor Leiden-Noord zijn gisteren slecht gevallen bij de bewonersvereni gingen. Nog minder zijn de buurtvertegenwoordigers te spreken over de manier waarop deze plannen totstandkomen. Dat bleek gisteren tijdens de bij eenkomst van de wijkgroep. Directeur R. Gerritsen van de af deling economische zaken van de gemeente presenteerde dins dag, tijdens een eerste raadsde- bat over de plannen voor 'Noord' enkele van de jongste ideeën voor het gebied rond de Groenoordhallen. Tegenover de hallen, op de plaats van de hui dige flats, wil de gemeente bij voorbeeld kantorencomplexen die acht lagen hoog zijn. Op de strook waar nu korfbalvereni ging Pernix speelt, aan de Gooi meerlaan, komen enkele hoge kantoorgebouwen. Er komt, als het aan de gemeente ligt, bo vendien een nieuwe ontsluiting in Groenoord. Een weg aan de noordzijde van het Hallenge- bied moet de economische be drijvigheid daar in goede banen leiden. In het Hallengebied wil de gemeente bedrijven voor dienstverlening en in de bouw nijverheid realiseren, vergelijk baar met het bedrijventerrein aan de Gooimeerlaan. Op het terrein van autobedrijf Rijsber- gen komt kinderopvang. H. Dijkerman, voorzitter van buurtvereniging Groenoord- Noord, zei gisteravond tijdens een wijkgroepvergadering dat hij zich volledig overrompeld voelt. „Ik hoorde van Gerritsen dingen waar ik nog nooit iets over had gehoord en waar we in de wijk ook niet op zitten te wachten. Dijkerman vroeg zich af wat de beloofde bewoners participatie inhoudt. „Wij parti ciperen niet, wij moeten achter af het slechte nieuws aan de be woners vertellen." J. Rijsbergen, voorzitter van wijkvereniging Noorderkwartier: „Ik ben met stomheid geslagen. We worden niet serieus genomen. De wet houders luisteren naar ons, doen er vervolgens niks mee, en focussen alleen nog op hun ei gen ideeën." Zo hebben de wijkvoorzitters ja renlang geageerd tegen de groenstrook tussen het Noor derkwartier en Groenoord, die volgens hen geen verbinding maar een scheiding creëert. Die groenstrook werd dinsdag des ondanks doodleuk gepresen teerd. Ook werden daar plannen voor het Hallengebied op tafel gelegd, volledig haaks op de ideeën die in een wijkenquête naar voren kwamen. B. Pater, woordvoerder van de bewoners- vereniging in Noord: „Er keert in de plannen niets terug van de ideeën van de bewoners. En on ze bezwaren worden wegge- kauwd." P. Mulder, voorzitter van het be wonersplatform, maakt zich vooral zorgen over de sociale planontwikkeling. „Wethouder Laurier hamert altijd zo op die sociale pijler in het wijkontwik kelingsplan. Hoe rijmt hij dat met snijden in het opbouwwerk in Leiden-Noord?" Zij doelt hiermee op de geplande halve ring van de werkzaamheden van de LWO. „Zonder buurtop bouwwerk geen wijkontwikke lingsplan. zegt de wethouder al tijd. Dat zeg ik hem nu na." J. van Velzen, wijkchef stadsdeel Noord (milieu en beheer), vindt dit een essentieel punt. „We hebben de LWO nodig. Er zijn genoeg recente bewijzen van so ciale onrust in de wijk. We kun nen niet zonder ze. En het wijk ontwikkelingsplan ook niet." door Eric-Jan Berendsen leiden - Medewerkers van het Modelbouw museum aan het Noordeinde hebben van ochtend in het stadhuis burgemeester J. Postma 800 handtekeningen overhandigd. Met de steunbetuigingen willen zij proteste ren tegen de voorgenomen sluiting van het museum in de voormalige Zeevaartschool. Speciaal voor de gelegenheid was er een schaalmodel van het museum gemaakt dat de burgemeester cadeau kreeg. „Dan kan het nageslacht nog eens zien hoe het was", zo klonk het cynisch. Het museum moet aan het Noordeinde weg omdat de gemeente de huur heeft opge zegd. De Stichting Modelbouwmuseum kan simpelweg niet de totale huursom van on geveer 100.000 euro per jaar betalen. Een zoektocht naar een betaalbaar alternatief heeft nog niets opgeleverd. De medewerkers van het museum hebben het gevoel dat de gemeente hen in de kou laat staan. „Verdwijning van ons museum en bijvoorbeeld het Drukkerijmuseum valt maai' moeilijk te rijmen met de slogan 'Lei den Museumstad'. Bovendien wil de ge meente de culturele rijkdommen beter toe gankelijk maken door het gebied rond de Lammermarkt voor veel geld op te knappen en zo meer toeristen te trekken. Hoe moe ten wij dan uiüeggen dat er vlakbij een mu seum moet sluiten?" Volgens de medewerkers heeft het Model bouwmuseum zijn bestaanrecht meer dan bewezen. „Dat blijkt wel uit alle adhesiebe tuigingen die wij hebben ontvangen. We zit ten ruim vijf jaar aan het Noordeinde en moeten een andere, betaalbare locatie toe gewezen krijgen. We zijn meer dan een ver zameling uit een zolderopruiming, zoals een wethouder ons ooit heeft omschreven." (advertentie) OP ZOEK NAAR EEN VERTROUWDE OCCASION? EEN ZAAK VAN VERTROUWEN L. 071-5310811 Leiden Roelofarendsveen R. 071-3312866 bewoners van de Mare- en achterliggende straten e onrust ontstaan over ilannen van de geineen den wil aan de Tweeling- aan de achterkant van het inghuis (Langegracht 70a) intoorgebouw van zes pingen neerzetten. Het noet komen tussen het ouwhuis en het parkeer- n van Nuon. In het kan- imen de medewerkers sector Stadstoezicht erbeheer) die nu nog aan meveldstraat zijn gehuis- 1 regiomedewerkers van eudienst West-Holland. 2004 moet de bouw zijn id. Buurtbewoners vre- t het dan met hun uit- anaf de Maresingel ge- et zijn meer bedenkingen de voorgenomen bouw. ui de werkzaamheden ten /an 54 parkeerplaatsen Tweelingstraat. Volgens ïeente wordt er toch reinig van die plekken k gemaakt, maai' Leiden wil wel onderzoeken of vervan gende parkeerruimte op het Nuon-terrein kan komen. Lukt dat niet, dan worden er elders in de stad parkeerplaatsen aan gelegd. Alsof er daar al niet voldoende parkeerdruk is", al dus Bram Pater, bewoner van de Prins Frederikstraat. „Je kunt er vergif op innemen dat al dat blik bij ons in de straat wordt geparkeerd, omdat het hier nog gratis is." Overigens komen er voor de ge bruikers van het nieuwe kan toorgebouw 23 'privé-parkeer plaatsen'. Acht op eigen grond en 15 gehuurde plekken op het Nuon-terrein. De buurt is des duivels. „Waarom ambtenaren wel en de burgers niet?", aldus Pater. Nog bozer zijn de bewo ners omdat het nog te bouwen kantoor een fietsenkelder krijgt. Waarom geen parkeerkelder?, roepen omwonenden. Dat de gemeente de groenzone langs de Maresingel wil verbreden, zien de omwonenden als een doekje voor het bloeden. Overi gens spreken ze liever over de Leids biologie-instituut houdt symposium over evolutie Op het parkeerterrein aan de Tweelingstraat komt een kantoorgebouw van zes verdiepingen. Foto: Hielco Kuipers De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt. is het symbolische middelpunt van de stad Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 poepzone dan over een groen strook. Een woordvoerder van de ge meente begrijpt alle commotie niet zo goed. „Een gebouw van zes verdiepingen staat in ver houding tot de omgeving. Er is daar al hoogbouw. Om par keeroverlast aan de andere kant van de singel te voorkomen zijn er voor de ambtenaren juist parkeerplekken naast hun nieu we werkplek bedacht. Er wordt dus niet aan de overkant gepar keerd. Bovendien komen de meeste ambtenaren op de fiets, vandaar die fietskelder. Een parkeergarage onder het ge bouw? Dat is onevenredig duur, dus die komt er niet." De plannen en bouwtekenin gen liggen tot en met vrijdag 22 maart ter inzage in de biblio theek van het Stadsbouwhuis. Dinsdag 12 maart is er in het atrium van het Stadsbouwhuis een inspraakavond. Dat kan nog een heet avondje worden. Rood asfalt Het blijft voor het verkeer nog even een zootje rond de Jan van Houtkade en het er tegenover gelegen deel van de Zoeter- woudsesingel. Maandag 21 ja nuari werd daar een begin ge maakt met de herinrichting en het omdraaien van het eenrich tingsverkeer. De werkzaamhe den aan de singel zouden na twee weken zijn afgerond. Nu, een week of vier later, is de klus nog steeds niet geklaard. Vol gens de gemeente heeft het slechte weer van de afgelopen tijd daarin een niet onbelangrij ke rol gespeeld. Daar komt nog bij dat de fabrikant van het nieuwe, rode asfalt voor het wegdek, dit niet tijdig kon leve ren door revisie van de voor fa bricage benodigde apparatuur. Ijs en weder dienende begint maandag de asfaltering van de Zoeterwoudsesingel. Vrijdag de 22ste moet dat werk zijn afge rond. Dan is de Jan van Hout kade aan de beurt, die volledig wordt gereconstrueerd. Dat werk duu'tt een week of vier. Het goede nieuws is dat de ver foeide stoplichten rond de Jan van Houtbrug verdwijnen als het werk aan de Zoeter woudsesingel is afgerond. Dus vrijdagmiddag zijn de ellenlan ge files op de Hooigracht, Lam menschans weg en Korevaar- straat voorbij. De ergernis van de bestuurders in die rijen ook. Eric-Jan Berendsen door Wilfred Simons leiden - Het lijkt vanzelfspre kend dat mensen vijf vingers hebben aan elke hand en vijf te nen aan elke voet. Maar dat is het niet, bleek gistermiddag tij dens het tweedaagse symposi um 'Evolution caught in the act' van het Leidse Instituut voor Ecologische en Evolutionaire Wetenschappen (EEW). Biologe Frietson Galis betoogde in het Van der Klauw Laboratorium aan de Sterrewachüaan dat ge nen op het eerste chromosoom bepalen hoeveel tenen en vin gers elke diersoort krijgt. Die genen zijn trouwens al stok oud. Dat bleek tijdens een eer dere lezing van EEW-onderzoe- ker Jonathan Jeffery, die onder zoek had gedaan naar de fossie le vissoort rhizodontidae, die tussen 370 en 310 miljoen jaar (advertenties) RENOVEREN MET LIEFTINK Voor het renoveren van uw huis neemt u natuurlijk de beste materialen. Bij Lieftink kiest u o.a. uit ramen van topkwaliteit in aluminium of kunststof. Onderhoudsarm, goed isolerend, perfect sluitend, minder inbraakgevoelig, uiterst duurzaam en met K0M0-keur. Welkom in de showroom. Showroom: Produktieweg 15-17 2404 CC Alphen a/d Rijn tel. 0172 46 96 70 - www.lieftink.nl Openingstijden showroom: maandag t/m vrijdag van 9.30 tot 16.30 uur zaterdag van 10.00 tot 16.30 rondzwom in een gebied tussen Newcastle en Edinburgh. Deze vervaarlijke roofvis, die tot zeven meter lang kon worden en die zich mogelijk zelfs met krokodil len en haaien voedde, had voor vinnen waarin alles al zat wat wij ook hebben, polsgewricht, handbeentjes en 'vingers'. Naar mate de evolutie voortschreed, ontwikkelden de rhizodontidae ook achtervinnen van hetzelfde type. Daarmee werden ze de voorvaders van de tetrapoden, alle dieren met vier ledematen. Er waren rhizodontidae met vijf 'vingers', maar ook met zeven en zelfs acht. Nog bestaande fa milieleden van rhizodontidae zijn het 'levende fossiel' coel- acanth en longvissen, hoewel die wel verder zijn geëvolueerd. Meervingerigheid ontstaat als tijdens de vorming van em bryo's genen hun informatie niet goed doorgeven. Vaak ligt het defecte gen op chromosoom 1. maar lang niet altijd. Het ge volg is een keten van mutaties in alle delen van het lichaam, wat in dieren en mensen resulteert in dieren en mensen met te veel of te weinig vingers en tenen. Galis liet afbeeldingen zien van katten en honden met extra te nen. Zo n fout wordt binnen een diersoort echter nooit door gegeven, want de beslissende genen bepalen niet alleen het aantal vingers en tenen. Ze zijn onder meer ook verantwoorde lijk voor het aantal ogen, longen en nieren. 'Meervingerigheid' of 'polydactilie' wijst daarom op grote gezondheidsproblemen. Vijftig procent van menselijke baby's met te veel of te weinig vingers sterft al in het eerste le vensjaar. Grote honden met meer tenen worden zelden ou der dan een jaar of zes. Galis heeft dit proefondervindelijk be wezen door muizenembryo's in de eerste dagen na de conceptie te beschadigen en de gevolgen te bekijken. De babymuizen wa ren totaal mislukt. Binnen een diersoort blijft het aantal vingers/tenen dus op merkelijk gelijk. In de evolutie ontstaan echter steeds nieuwe diersoorten, die soms voordeel hebben bij meer oyhinder 'vin gers'. Galis gaf aïf voorbeeld hiervan de plesiosaurus, een di nosauriër die een bestaan op het land verruilde voor een le ven in zee. Voor de plesiosaurus waren extra 'vingers' aan een 'hand' erg nuttig: hij gebruikte ze als peddels om snel mee te kunnen zwemmen. Kom deze winter voor een spetterend dagje uit naar het tropische Tikibad op Duinrell Jong en oud geniet nu van n meer dan een kilometer gli|baan Stap dit seizoen i nieuwe Space Bowl en tol onder een sterrenhemel door geniet van de geluidseffecten en beleef naast alle andere yy waterattracties dit spectaculaire ruimtelijk avontuur Nu het hele jaar door 7 dagen per week geopend I

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9