Kopgroep begint met arrestatiebevel BUITENLAND Pijnlijk pedofilieproces herinnert Belgen aan Dutroux Bush bestrijdt broeikaseffect vrijblijvend Iran arresteert 150 mogelijke leden al-Qaeda In Kabul wordt weer gevoetbald De Amerikaanse James Bond rand na opstand i asielcentrum p0EN - Een brand heeft van- cht een belangrijk deel van H gloednieuw detentiecen- un voor asielzoekers in het he Bedfordshire in de as ge- Li, nadat een opstand was .ebroken. Volgens een irdvoerster van een vluchte- enorganisatie braken de rel- uit nadat een zieke vrouw in loeien was geslagen voor bezoek aan een ziekenhuis, roners van het centrum ihtten op verschillende atsen brand. In de chaos snapte een onbekend aantal lzoekers. ikmatyar wil el terugkeren mabad - De Afghaanse .sheer in ballingschap Gul- din Hekmatyar is bereid uit buurland Iran terug te >n naar Afghanistan. Dat f! zijn partij Hizb-i-Islami eren bekendgemaakt. De ij zei dat Hekmatyar klaar is te vertrekken als hij daar- eeen bijdrage kan leveren het verminderen van de ining tussen de Verenigde ten en Iran. De regering- li beticht het regime in Te- ui ervan dat het terroristen erdak biedt. De radicaal matyar is een tegenstander fade interim-regering in Af- Inistan, en riep onlangs op Istrijd tegen de interim-rege- fc en de VS. plosie doodt Idaten Israël izaiem - Drie Israëlische mi- ren zijn gisteravond gedood r een explosie toen ze met tank door de Gazastrook :n. Twee andere soldaten aen gewond. De verant- rdelijkheid voor de aanslag igeëist door de militante eging Harnas en een factie nen de Fatah-beweging van alestijnse leider Arafat. De peringen zeiden dat de ilag een reactie was op een ilische actie woensdag in iazastrook. Daarbij kwamen 'alestijnse agenten om. abische landen ;en aanval Irak oet - De Arabische Liga leert met een diplomatiek ïsief een Amerikaanse aan- ip Irak af te wenden. Secre- generaal Amr Moussa van iga zei dat gisteren na een ireking met de Libanese dent Emile Lahoud. Een al op Irak zo volgens issa in het hele Midden- en tot woede en meer ning leiden. De Ameri- se president George Bush foensdag nog dat hij alle ïlijkheden om de Iraakse dent Saddam Hussein ten brengen laat onderzoe- Hij suggereerde dat ook nilitaire actie tot die moge eden behoort. VRIJDAG 15 februari 2002 1tten haalt weer naar Amerika ^iem - Chris Patten, Euro- - commissaris voor buiten- n, e betrekkingen, heeft de j ligde Staten nogmaals ge- ichuwd de politiek van jdige actie te verlaten. In 1ancial Times hekelt Pat- :t Amerikaanse 'instinct 1(j|:igenmachtig optreden' ishingtons idee dat 'veilig- dleen wordt bereikt door iire kracht'. Vorige week je Patten ook al een emotio- yf >etoog over het Ameri- n ie beleid, waarin hij de re- oe gvan president Bush na nslagen van 11 september vt implistische en absolutis- c).je houding' verweet. op daten VS bij "Val verwond Mar - Bij een schietpartij Amerikaanse basis nabij jhaanse stad Kandahar in liden van Afghanistan zijn 0 «dagavond twee Ameri- e militairen gewondge- De Amerikaanse kapitein Rivers zei dat de Amerika- oor onbekenden werden 1111 oten, kort voordat twee •V ipters zouden landen om gengenomen strijders van tda en de Taliban op te door onze correspondent Hetty van Rooij santiago de compostela - ZeS EU-landen gaan het Europese ar restatiebevel versneld invoeren. Tijdens een informele vergade ring van de justitieministers in het Spaanse Santiago de Com- postela kondigden Frankrijk, Spanje, Groot-Brittannië, Luxemburg, België en Portugal gisteren aan dat ze begin 2003 teheran/anp-rtr - Iran heeft onlangs 150 buitenlanders aan gehouden die vanuit Pakistan het land waren binnengekomen. Het ging om Europeanen, Ara bieren en Afrikanen, die in het bezit waren van paspoorten uit onder meer Nederland, België, Groot-Brittannië, Spanje en Frankrijk, aldus het Iraanse persbureau IRNA. De ambassa des van de betrokken landen zouden zijn ingelicht. Volgens een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag is er 'iemand met een Nederlands paspoort' in Iran opgepakt. Nadere details ontbreken nog. De Nederlandse ambassade in Teheran zal zo spoedig mogelijk een bezoek brengen aan de arrestant. Onder de arrestanten waren verscheidene vrouwen en kin deren. De Iraanse autoriteiten onderzoeken wie zij precies zijn en of ze banden hebben met terroristische groeperingen. Uit de eerste ondervragingen is naar voren gekomen dat zich geen kopstukken van de Taliban of al-Qaeda onder de arrestanten bevinden. Volgens IRNA blijkt uit onder zoek dat de meeste van de ar restanten eerder naar Afghanis tan reisden. Zij zouden daar naar toe zijn gegaan na het be gin van de Amerikaanse militai re operatie op 7 oktober. Eerder deze maand zei de Amerikaanse minister van defensie Rumsfeld er zeker van te zijn dat leden van het terroristennetwerk al- Qaeda hun toevlucht hebben gezocht in Iran. De regering in Teheran heeft dit bij herhaling tegengesproken. IRNA baseert zich op 'welingelichte kringen', die melden dat de controle aan de grens met Pakistan niet wa terdicht is. van start kunnen gaan. Italië, dat de invoering het liefst op de lange baan wil schuiven, dreigt steeds verder achterop te raken. In december vorig jaar werden de vijftien EU-landen het er over eens dat de uitlevering van ver dachten binnen de EU bij be paalde misdrijven een automa tisme moet worden. Na de aan slagen van 11 september werd het besluit over het arrestatiebe vel er als een 'wapen in de strijd tegen het terrorisme' in de abso lute recordtijd van drie maan den doorgedrukt. De Spanjaarden, die momenteel voorzitter zijn van de EU en in hun eigen land te maken heb ben met terrorisme, vrezen dat de aandacht verslapt. Ze probe ren daarom zo veel mogelijk druk op de ketel te houden. Ze hebben medestanders gezocht en gevonden in andere landen waar terroristen actief zijn, zoals Frankrijk en Groot-Brittannië. „Jammer", reageerde minister Korthals. „Ik had liever gezien dat we tegelijk waren begon nen." Nederland is door Spanje gevraagd om deel uit te maken van de kopgroep, maar heeft be leefd bedankt. Korthals: „Spanje wilde een bindende afspraak, maar wij kunnen geen garantie geven. We moeten rekening houden met verkiezingen en de formatie. Het is vrijwel onmoge lijk om daarna binnen een paar maanden de wetgeving door de Tweede en Eerste Kamer te loodsen." Volgens de Spaanse minister van justitie Angel Acebes kan de 'kopgroep' er voor zorgen dat in 2004 de invoering in de hele EU soepel verloopt. Maar of die op zet werkt, is zeer de vraag. In al le EU-landen is wetswijziging nodig. In een aantal landen moet de grondwet worden ver anderd, zodat het mogelijk wordt om eigen onderdanen uit te leveren. Het enige land waar de politieke wil volledig ontbreekt, is Italië, waar premier Berlusconi vreest voor zijn eigen belangen en pro beert om de invoering zo veel mogelijk te vertragen. „De lan den in de kopgroep doen hun best om Italië onder druk te zet ten", aldus een diplomaat. De Italiaanse minister Scajola haastte zich om te ontkennen dat het hier een actie tegen Italië betreft. „Er zijn acht andere lan den die meer tijd nodig heb ben", zei hij. kabul - Drommen naar een verzetje dorstende Afghanen proberen binnen te komen in het stadion van Kabul, waar vandaag voor het eerst in zeven jaar weer een internationa le voetbalwedstrijd werd gespeeld. De beste spelers van Kabul namen het op tegen een team van de internationale vredesmacht die in de stad is gelegerd. De latten van de goals, waaraan de Taliban nog niet zo heel lang geleden criminelen ophingen, waren gis teren van een fris wit laagje verf voorzien, net als de palen. De 30.000 plaatsen waren lang van tevoren uitverkocht. Het stadion is jarenlang alleen gebruikt voor publieke exe cuties en amputaties, die overigens ook altijd op vrijdagen plaatshadden. De wedstrijd was georganiseerd door het Britse ministerie van defensie in samenwerking met de FA, de Britse voetbalbond en de Premier League. Ongeveer de helft van het 'vredesteam' be stond uit Britten, maar er speelden ook Nederlanders mee. Bij het ter perse gaan van de ze krant werd er nog gespeeld. Onder de Taliban was voetbal een van de vele dingen die verboden waren. De afgelopen jaren stapte Afghanistan zelf uit de wereldvoetbalbond FIFA en werd het door het IOC uitgesloten van deelname aan de Olympische Spelen, me de omdat vrouwen niet aan sport mochten doen. Foto: EPA/Chris Ison Berlusconi heeft nu ook conflict met Zwitserland door onze correspondent Hans Celeijnse rome - De persoonlijke belan gen van de Italiaanse premier en mediamagnaat Berlusconi staan opnieuw ter discussie door een conflict met Zwitser land over justitiële samenwer king. Bern heeft kenbaar ge maakt een akkoord over juridi sche samenwerking, zoals het toelaten van buitenlands be wijsmateriaal en ondervragen van getuigen, met Italië voor alsnog niet te zullen onderteke nen. Bij de introductie van het ak koord, vorig jaar oktober, was er al heftige binnen- en buiten landse kritiek. Zo sprak de hoofdaanklager bij het Joego- slavië-tribunaal, Carla del Pon- te, van 'een slag in het gezicht van de internationale recht spraak'. De wet maakt het vrij wel onmogelijk om buitenlands bewijsmateriaal toe te laten bij processen in Italië. Dat is in het voordeel van Berlusconi, die in verschillende fraude-processen is verwikkeld waarbij buiten lands bewijs doorslaggevend kan zijn. Officieel willen de Zwitsers wachten met ratificatie tot het Italiaanse Constitutioneel Hof zich heeft uitgesproken over de nieuwe wet. Volgens de Zwit serse minister van justitie Ruth Metzler-Amold bemoeilijkt de nieuwe wet echter de juridische samenwerking, terwijl de be doeling van het in 1998 met de vorige Italiaanse regering in principe overeengekomen ver drag juist was die te vereenvou digen. Berlusconi liet gisteren meteen weten dat de wet voor hem hei lig is. Minister van justitie Castelli zei niets te begrijpen van 'het Zwitserse gedoe'. „Ze gaan heus wel tekenen. En zo niet, wat dan nog. Zwitserland hoort niet bij de Europese Unie." Zijn staatssecretaris Vietti sug gereerde in de Berlusconi-krant II Giomale dat Bem wordt ge dreven door wraakzucht. De Zwitsers zouden uitermate boos zijn over de miljoenen die van Zwitserse banken naar Ita lië verhuizen, dankzij een door Berlusconi afgekondigde legali sering voor bij buitenlandse banken ondergebracht geld. Berlusconi heeft de schijn van eigenbelang in elk geval tegen. Bij het nog lopende fraudepro- ces tegen zijn vriend en partij genoot Previti beriepen de ad vocaten zich meteen op de nieuwe wet. IN MEMORIAM m itenschappers lonen huiskat york - Onderzoekers van ij iniversiteit in Texas heb- e een kat gekloond, zo maak- a ij gisteren bekend. De kort- |e poes werd op 22 decem- ie eboren en is 'CC' gedoopt. a itaat voor 'copycat'. CC is w erste gekloonde huisdier r ereld. Omdat veel baasjes d ïen van een kloon van hun de hond of kat als deze is n( eden, verwachten de on- n lekers grote belangstelling, een gekloond huisdier is ns hen niet identiek aan rigineel. Zo hebben ge ide huisdieren niet vanzelf fde genegenheid voor hun e als hun voorganger. De Amerikaanse gepensioneer de generaal, diplomaat en ge heim agent Vemon Walters is op 10 februari op 85-jarige leeftijd overleden in een ziekenhuis in de Amerikaanse staat Florida. Dat meldde The Washington Post gisteren. Volgens de Amerikaanse krant speelde Walters' loopbaan zich af in 'de schemerige wereld van politieke en strategische gehei men'. Hij werd wel omschreven als 'de Amerikaanse versie van James Bond', een bijnaam die hij zelf terzijde schoof als 'ab surd'. Walters' militaire loopbaan be gon in 1941, toen hij werd opge roepen voor het leger. Tijdens de Tweede Wereldoorlog diende hij in Noord-Afrika en Europa. Kort na de oorlog voegde presi dent Truman hem toe aan zijn persoonlijke staf. In de jaren zestig was Walters militair attaché in Italië, Brazilië en Frankrijk. Hij diende ook in Vietnam. De oorlog daar be schouwde hij als 'een slagveld voor de vrijheid' en 'één van on ze nobelste gevechten'. Vernon Walters 1917-2002 Van 1972 tot 1976 was Walters onderdirecteur van de Ameri kaanse inlichtingendienst CIA. Tijdens de Watergate-affaire in 1973 fungeerde hij tijdelijk als directeur. In die hoedanigheid verzette hij zich'tegen pogingen van het Witte Huis om deze zaak, die uiteindelijk leidde tot het aftreden van president Nixon, in de doofpot te stoppen. Tussen 1981 en 1985 was Wal ters algemeen ambassadeur van president Reagan. In deze perio de bezocht hij meer dan hon derd landen. Hij sprak behalve zijn moedertaal nog zeven talen, waaronder Nederlands. In 1985 werd hij ambassadeur bij de Verenigde Naties, waarna hij van 1988 tot 1991 ambassadeur was in Duitsland. Walters was ervan overtuigd dat diplomatie niets anders is dan vrienden maken. Hij zei eens in een interview dat mensen die eraan twijfelden dat op cocktail party's serieuze diplomatieke zaken werden besproken, 'er zelfwaarschijnlijk nog nooit één hadden bijgewoond'. De diplomaat schreef twee boe ken: 'The Mighty and the Meek', een serie profielen van beroem de personen waarmee hij had gewerkt, en 'Silent Missions', een autobiografie. washington/anp door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - President Bush wilde nog voor zijn reis naar Azië een eigen plan voor het tegen gaan van broeikasgassen rond hebben, als alternatief voor de door hem afgewezen C02-reduc- ties uit het verdrag van Kyoto. Dat is gelukt. Maar de vrijblijven de Amerikaanse bijdrage biedt weinig reden tot vreugde. Een nieuwe milieukoers voor Amerika die de hele wereld ten goede zal komen. Met die wer vende woorden presenteerde Bush gisteren zijn alternatieve plan voor 'schone lucht'. Het is gebaseerd op het volgens hem praktische en verstandige uit gangspunt dat economische groei nodig is om investeringen te kunnen doen in schone tech nologie. Bedrijven en particulie ren worden met belastingkortin gen gestimuleerd om hun uit stoot van kooldioxyde - C02, het gas dat het meest bijdraagt aan opwarming van de wereld - te rug te dringen. Dwang is er niet bij, laat staan een verplichte re ductie. In maart vorig jaar kondigde Bush plotsklaps aan dat de VS zich zouden onttrekken aan de milieu-afspraken die in 1997 in Kyoto waren gemaakt, omdat de Amerikaanse industrie er te veel onder zou lijden en er te weinig werd gevraagd van ontwikke lingslanden als China en India. Hij kwam daarmee terug op zijn verkiezingsbelofte de uitstoot van kooldioxyde aan te pakken. Op de milieuconferentie in Bonn in juli, waar Kyoto in de praktijk uitgewerkt werd, draai den de VS niet bij. Ondanks het afhaken van Amerika hebben 180 landen daar beloofd hun uitstoot van broeikasgassen te rug te dringen. Japan voelde er weinig voor te tekenen als de VS niet meededen, maar gaf zijn blokkade op omdat premier Koizumi niet zijn 'eigen' Kyoto- akkoord wilde laten mislukken. Het blijft echter een gevoelig punt dat de grootste vervuiler van de wereld zijn eigen econo mie beschermt tegen verder gaande milieumaatregelen, en daarmee een concurrentievoor- sprong heeft op de rest van de wereld. De VS zijn verantwoor delijk voor 20 procent van alle broeikasgassen. Maar uitvoering van Kyoto zou miljoenen banen op de tocht hebben gezet, aldus Bush. Zijn regering is gisteren meteen begonnen met een tele fonisch rondje om zijn alterna tief voor Kyoto te promoten in Europa. Zaterdag vertrekt Bush naar Japan, in de hoop dat zijn mooi verpakte milieuplan daar goed ontvangen wordt. Het vrij willige karakter van het plan biedt daar weinig aanleiding toe. De milieubeweging heeft het plan gisteren al meteen de grond in geboord. Waarom zou den vervuilers nu ineens het licht zien, zei een kritische Phi lip Clapp, president van de Na tional Environmental Trust. Bush legt vooral de aandacht op de verplichte beperking van ver vuilende stoffen als stikstof, zwavel en kwik om zo de smog en zure regen tegen te gaan. Hij wil het vervuilers die daar moei te mee hebben toestaan hun verplichtingen af te kopen, door geld te geven aan bedrijven die meer doen dan noodzakelijk is. Dat werkt goed, zegt Bush, en voorkomt dat er almaar rechts zaken moeten worden gevoerd. De echte boosdoener C02, vooral veroorzaakt door elektri citeitscentrales en auto's, wordt niet hard aangepakt omdat het probleem 'complexer en ondui delijker' is. Bedrijven die vrijwil lig werken aan'vermindering van hun C02-uitstoot - schone re auto's, biomassavergassing, zonne- of windenergie - krijgen niet alleen belastingkortingen, maar ook 'krediet' in geval er in de toekomst toch besloten wor den tot dwingender maatrege len. Het doel is dat de uitstoot van broeikasgassen in de komende tien jaar een vijfde minder stijgt dan de economische groei, iets wat nu overigens ook al een trend is. Zodra de wetenschap het mogelijk maakt, wordt de uitstoot van C02 teruggedron gen, aldus het plan. Duurzame economie noemt Bush dat. Hij beveelt zijn beleid aan de hele wereld aan, ook al zal hij 'geen enkel land tegenhouden Kyoto te ratificeren.' Volgens de milieubeweging be tekent dit alles dat de Ameri kaanse uitstoot van C02 voor onbepaalde tijd mag blijven groeien, terwijl Europa. Japan, Australië en Rusland hun bijdra ge aan het broeikaseffect terug dringen. Het Wereldnatuur- fonds heeft berekend dat de VS in 2010 zon 20 tot 30 procent meer zal uitstoten dan in 1990. De Kyoto-landen moeten dan zitten op een gemiddelde ver mindering van 5,2 procent. door onze correspondent Pascale Thewissen brussel - Een rosse buurt of een bor deel; in de Waalse Ardennen moetje er lang naar zoeken. De hoertjes werken er thuis. Zoals Murielle, die samen met haar aan drank verslaafde pooier Pascal T. orgies organiseerde in de schaduw van de dorpskerk van het dorpje Lava- cherie. Ook de minderjarige dochter van T. werd, net als haar zusje, neefjes en nichtjes gedwongen tot betaalde seks met de houthakker, de lokale an tiekhandelaar, de Belgacom-medewer- ker en de huisarts. Voor de rechtbank van Neufchateau staan sinds deze week negentien mensen terecht voor kinderprostitutie en pedofilie, het grootste schandaal in België sinds het losbarsten van de zaak-Dutroux. Volgens justitie zijn in de periode tussen 1998 en 2001 der tien kinderen seksueel misbruikt in de woning van Pascal T. in het boeren dorp Lavacherie, in de gemeente Sain- te-Ode. Het schandaal kwam aan het licht toen T.'s dochter Christel (15) begin vorig jaar haar mond open deed. Het meisje vertelde haar lerares dat ze door haai- vader - aan wie ze na de scheiding van haai- ouders was toege wezen ondanks het feit dat hij al een veroordeling wegens pooierschap achter zijn naam had staan - herhaal delijk seksueel werd misbruikt en ge prostitueerd. Ook haar drie jaar jonge re zusje, neefjes en nichtjes, vriendjes en vriendinnetjes zouden tot seksspel- letjes zijn gedwongen. Wat op het eerste gezicht een banale incestzaak leek, escaleerde al snel tot een geruchtmakend pedofilieschan daal. Behalve Pascal en Murielle zitten vijftien mannen uit het dorp en direc te omgeving in de beklaagdenbank. De huisarts wordt vertegenwoordigd door Julien Pierre, ook de advocaat van Mare Dutroux. De leiding van het onderzoek was in handen van Jean- Marc Connerotte. Voor hem werd het een vorm van revanche, nadat hij in 1996 van de zaak-Dutroux werd afge haald omdat hij een bord spaghetti had gegeten met één van de slachtof fertjes, en daardoor 'zijn onpartijdig heid had prijsgegeven.' Het geruchtmakende proces roept meer herinneringen op aan de zaak- Dutroux. Net als toen vraagt België zich af hoe het mogelijk is dat de per versiteiten zo lang onopgemerkt ble ven. Waarom greep er niemand in? Pascal T.. een aan drank en drugs ver slaafde failliete cafébaas uit Bastogne, ging niet echt discreet te werk. Hij ronselde z'n klanten gewoon aan toog van het plaatselijke café, Borsalino ge heten. Zo'n honderd euro voor een triootje met Murielle en Christel. Wie dacht dat het na de arrestatie van Mare Dutroux in 1996 was afgelopen met pedofilieschandalen in België, kwam van een koude kennis thuis. Lavacherie - een wit kerkje met een pluk huizen eromheen, meer is het niet - telt zowat vijfhonderd inwoners die liever niet meer aan 'de affaire' worden herinnerd. De bewoners hul len zich in stilzwijgen. Ze zijn de nega tieve publiciteit meer dan zat. In het dorp, verscholen in de Waalse Arden nen. zorgden de onthullingen voor tweespalt en wantrouwen. De ver dachten zijn stuk voor stuk brave, hardwerkende huisvaders. En als zelfs de dorpsdokter naar de hoeren ging, wie ging er dan nog meer 'op huisbe zoek' bij Murielle? Een man met geruite pet en afgeklo ven sigaar in de mond wijst met te genzin de weg naar de inmiddels leeg staande woning. De seksbar van Lava cherie stond in de schaduw van de kerk, vlakbij het huis van de burge meester. Natuurlijk wist het hele dorp wat zich daar afspeelde, maar dat ook de dochter gedwongen werd om aan de seksspelletjes mee te spelen, dat was een schok. „Het meisje zag er al tijd volmaakt gelukkig uit", zei burge meester Jaques Pierre van Sainte-Ode enkele weken geleden in de krant De Morgen. Het meisje werd gisteren achter geslo ten deuren door de recMfcank ge hoord, net als haar jongere zusje. Va der Pascal gaf tijdens de eerste zit tingsdag al toe dat hij zijn oudste dochter regelmatig verkrachtte, maar volgens hem wekte het meisje nooit de indruk dat 'ze dat niet prettig vond'. Ook de andere beklaagden hebben toegegeven dat ze met Mu rielle en soms ook Christel het bed in doken, maar beweren dat ze niet wis ten dat het kind minderjarig was. Al leen de dokter ontkent stellig dat hij ooit seks heeft gehad met het meisje. Wel met MurieUe. Zij betaalde de dok tersrekeningen van het gezin in natu- ra. Het proces gaat over twee weken ver der. In totaal zijn er negen zittingsda gen voor uitgetrokken. Een uitspraak wordt pas over enkele maanden ver wacht.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7