Toenadering Marokko over kinderbijslag BINNENLAND 2 'Politieverhoor gaat niet meteen om bekentenis' I Rood staan voor sportclubjes kinderen Met huifkar naar het werk irst zegt 'ja, mits' tegen 'Bolletjesslikkers gaan uitwijken' nst maken in de zorg Verwarring neemt toe in Puttense moordzaak Delegatie wil ruzie sussen iderzoek naar od baby in UMC (HT - Het openbaar minis- in Utrecht is een strafrech- k onderzoek begonnen de dood van een baby vo lar maart in het Universi- ledisch Centrum (UMC) [recht. Het meisje van ze- naanden overleed aan de Igen van inwendige bloe- M en die ze opliep tijdens een atherisatie. De zaak kwam cember aan het licht, toen JMC bekendmaakte dat de ing kindercardiologie gere- liseerd was naar aanlei- van de dood van het kind. nderden kilo's tj in bedrijf ingensebrug - De politie gisteren een enorme hoe- ieid hasj in beslag geno- m bij een bedrijf voor auto- rdelen bij Breukelen. De ie spreekt van honderden s Vijf mensen zijn aange- jen. Naast de drugs trof de ""[ieook apparatuur aan mee xtc-pillen gemaakt en worden. (iDirekt op id faillissement Irdam - De Amsterdamse mtrale TaxiDirekt verkeert 'tt i rand van het faillisse- TaxiDirekt vroeg de ge- ite Amsterdam om 250.000 financiële steun, maar de >/Aente wees het verzoek af. xiDirekt zijn nog ongeveer il chauffeurs aangesloten. Dgtijdagen bedroeg dit te- e tweehonderd chauf- vrijdag IS FEBRUARI 2002 door Mare Brink den haag -Het heropende proces in de Puttense moordzaak lijkt duidelijk te ma ken dat niet alles volgens het 'verhoor- boekje' is gegaan. De twee mannen die tot tien jaar gevangenisstraf zijn veroordeeld, hebben mogelijk onder dwang bekentenis sen afgelegd. Hoe ziet de rechercheoplei ding er uit en sluit de theorie aan bij de praktijk? „Wij geloven niet in trucs", zegt A. de Vries die beginnende en gevorderde re chercheurs opleidt aan het instituut voor criminaliteitsbeheersing en recherche- kunde in Zutphen. De Vries wil geen oordeel vellen over de verhoormethoden die zijn toegepast bij de Puttense moordzaak. Maar hij zegt dat het er bij de opleiding vooral om gaat om verdachten 'niet de verkeerde kant op te sturen'. „Dat dreigt te gebeuren als je verdachten meteen als dader ziet. Het gaat om de waarheidsvinding. Wat is er werkelijk gebeurd? Het gaat niet meteen om een bekentenis", aldus psycholoog De Vries. De Vries geeft sinds tien jaar les aan het instituut. Daar legt hij vooral de nadruk op de psychologische effecten van ver hoormethoden. „Mensen zijn erg gevoe lig voor suggestieve vragen. Daar moet je rekening mee houden." Tijdens de oplei ding wordt ook aandacht besteedt aan zwijgzame verdachten. Wat is daarbij de schoolse aanpak? „Een verdachte die zijn mond houdt, kan daar allerlei redenen voor hebben. Dat hoeft helemaal geen criminele reden te zijn. Dat kan al een kleine opmerking van een verhoorder zijn waar de verdachte zich aan ergert. Vraag daar naar en je krijgt er mogelijk een antwoord op. En als de verdachte zwijgzaam blijft, dan toch gewoon je vra gen stellen. Het komt voor dat ze na veertig wagen toch plotseling spraak zaam worden." 'Verhoorlessen' vormen geen groot onderdeel van de politie-op- leiding. De basiscursus neemt vier weken in beslag. Daarna volgt voor fulltime re chercheurs een aanvullende cursus van vier weken. Zogenoemde expertrecher cheurs krijgen vervolgens verspreidt over twee jaar nog een cursus van 36 dagen. De Vries verzorgt zowel de cursussen voor de beginneling als de expert. Vol gens hem sluiten de opleidingen goed aan bij de praktijk. F. Ultée, recherchechef van het politie district Den Bosch en 25 jaar werkzaam bij het recherche bijstandsteam, beves tigt dat. „De rechercheopleiding is goed. En dat geldt ook voor de verhooroplei- ding. Maar het is vooral de praktijk waar in het verhoren echt wordt geleerd. Niet elke rechercheur is een goede verhoor der. je moet grote aanleg hebben om een hele complexe materie goed aan te kun nen pakken. Een goede verhoorder maakt contact met de verdachte. Hij be seft dat een verkeerde zin van hem een zorgvuldig opgebouwd verhoor van an derhalf uur teniet kan doen. Hij moet zich niet laten leiden door emoties. Rechtspsycholoog P. van Koppen, heeft woensdag tijdens een van de 'Putten-zit- tingen' bij het hof in Leeuwarden kritiek geuit op de Puttense verhoren. Na de be kentenissen en belastende verklaringen hield het onderzoek op, terwijl het vol gens Van Koppen juist had moeten be ginnen. Van Koppen vindt de rechercheopleiding 'goed'. Maar hij maakt er wel kritische kanttekeningen bij. „Tijdens de opleiding wordt geleerd dat iemand schuldig, ge deeltelijk schuldig of onschuldig is. Maar in de praktijk komt het te vaak voor dat een verhoorder begint met de overtui ging dat een verdachte schuldig is. Op een vriendelijke manier wordt iemand naar een bekentenis geleid. Dat zie je steeds meer", aldus Van Koppen. "I "pschuim in isolatie slecht fg iaag - Het gebruik van chuim als isolatiemateri- or daken moet verboden ;n. Dat vindt de brand je in de regio Den Haag. De weer komt tot dit advies lanleiding van de brand, Iteren in de hofstad le. Het vuur ontstond bij in elkaar hechten van as- ikbedekking die op isola- W ten lag. 'h i-offensief eh: in Rotterdam dam - De Rotterdamse i begint maandag in na- I g van de collega's in Am- m met een sms-bombar- it voor gestolen mobiele '61 ms. Door een enorme lelheid sms-berichten jen gestolen mobieltje te n, wordt dit zo goed als ikbaar. Het succesvolle rdamse initiatief krijgt idelijk vervolg maar daar i polite in Rotterdam niet villen wachten. roermond - De enige toegangsweg naar gehucht De Weerd in de buurt van Roermond is door het hoge Maas water afgesloten voor het verkeer. De bewoners van het buurtschap konden op een huifkar en tractor stappen die tot een diepte van i meter door het water kan rijden. Zo konden ze toch naar hun werk. De Maas kreeg gisteren in Maastricht tijdens de piek 2500 kubieke meter water per seconde te verwerken. Normaal is dat 200. De nieuwe waterkeringen weerstonden de druk succesvol. Ook de Roer kolkte behoorlijk. In de loop van de dag begon de waterstand in het zuiden iets te zakken. In het Maasdorp je Nattenhoven (gemeente Stein) zorgden mollen in de dijk gisteren nog voor wat onrust. De inwoners vreesden dat de dijk in een molshoop veranderd was, waarmee het hoge water korte metten zou maken. Dat bleek mee te vallen. In Borgharen zakte een stukje kade 7 centimeter weg door een defecte las. Ook daar leverde dat geen pro blemen op. In Venlo en Well zijn inmiddels honderden meters demontabele damwanden opgestapeld tegen het hoge water. Cisteren begon het peil van de Waalse rivie ren hier en daar te zakken. Foto: ANP/Bas Rutten aag/gpd - De ziekenhui zen het al van plan en nu ook een voornaam rap- at het bepleit: 'winst ma de gezondheidszorg. Pri- ieken en private thuis- en 'inzorg moeten concur- lieden aan de reguliere igen. Het rapport 'Winst indheidszorg' van de tor de Volksgezondheid (RVZ) dat gisteren werd .'nteerd, onderkent een lappelijke realiteit: men- len geld uitgeven aan :ondheid, en al helemaal op een wachtlijst staan. wil daarom dat in 2005 telijke verbod op winst- jrk in de gezondheidszorg ter Borst nam het rapport igst. Nadat zij zich ja renlang verzette tegen de komst van privé-klinieken, die er in middels gewoon zijn, onder schreef zij gisteren de hoofd conclusie van de RVZ: „Winst maken in de gezondheidszorg moet kunnen mits wordt vol daan aan voorwaarden." Een voorwaarde van Borst zelf wekte bevreemding bij haar ge hoor. Zij wil niet dat collectief geld, opgebracht via de ver plichte verzekeringen van de burger, private ondernemingen spekt. In de zaal klonk gemor. 'De overheid doet immers op al lerlei terreinen zaken met priva te partners die winst maken, ook in de zorg'. De kwaliteit van de private zorg moet volgens de RVZ wel aan een norm voldoen Een soort 'marktmeester' moet' de prijzen in de gaten houden. Korthals waarschuwt zijn Europese collega's door onze correspondent Hetty van Rooij Santiago de compostela - Mi nister Korthals (justitie) heeft zijn Europese collega's gewaar schuwd dat zij op korte termijn te maken krijgen met grote aan tallen 'bolletjesslikkers' op hun internationale vliegvelden. Naarmate de controles op Schiphol beter worden, zullen steeds meer drugskoeriers uit wijken naar Brussel, Frankfurt, Parijs of Londen, zo verwacht de minister. Korthals heeft zijn plan van aan pak met een begeleidende brief in het Engels naar zijn Europese collega's gestuurd om hen op de hoogte te brengen van het pro bleem en de Nederlandse oplos sing. In het Spaanse Santiago de Compostela, waar de EU-justi- tieministers informeel vergade ren, had de minister gisteren een gesprek met zijn Britse col lega Blunkett over wat de grote Londense vliegvelden mogelijk te wachten staat. Hij is van plan om ook zijn Belgische, Franse en Duitse collega's persoonlijk te benaderen. Korthals is ervan overtuigd dat hij het 'probleem-Schiphol bin nen een half jaar onder controle heeft', zo deelde hij gisteravond ongevraagd mee. Hij maakte niet duidelijk waaraan hij die ze kerheid ontleent. Volgens de be windsman zal het aantal bolle tjesslikkers richting Amsterdam automatisch afnemen wanneer duidelijk wordt dat ze op Schip hol niet meer door de controle komen. Bovendien is er dankzij de noodmaatregelen straks vol doende opvang, verwacht de minister. Korthals voorziet dat de noodwetgeving, die op 1 maart ingaat, minstens een jaar van kracht zal blijven. Hij schat het aantal bolletjesslikkers dat in Amsterdam arriveert op onge veer duizend per maand, een 'verschrikkelijk aantal'. Er is op Schiphol nog steeds geen 100 procent controle van de 'verdachte' vluchten, maar er wordt, volgens de minister, nie mand meer heengezonden. Volgens Korthals zal uiterlijk over een half jaar gegarandeerd geen bolletjesslikker meer door de controle komen. leeuwarden/gpd - De waarheid in de al acht jaar slepende Put tense moordzaak lijkt na drie dagen in het herzieningsproces in Leeuwarden ongrijpbaarder dan ooit tevoren. Het proces leek bij heropening een 'hamer stuk' te worden. Maar de ver warring is alleen maar gegroeid. Het unieke besluit van de Hoge Raad van vorig jaar, dat het on derzoek in de zaak moest wor den heropend, kon niet anders dan tot de glorieuze vrijspraak van De Twee van Putten (Wilco Viets en Herman du Bois) lei den. Het gerechtshof, justitie en verdediging doen hun werk in Leeuwarden zo grondig dat het proces alles op losse schroeven lijkt te zetten. Het optimisme van de twee zwagers dat ze nu eindelijk van alle schuld worden gezuiverd, kan wel eens flink zijn geslonken. Het bewijs voor de veroordeling van De Twee van Putten rustte destijds behalve op hun zo fel omstreden bekentenissen, voor al op de kroongetuige Willem Bettink. Die hield tot en met het hoger beroep in 1995 vol dat hij de moord op stewardess Chris tel Ambrozius had zien gebeu ren. Dinsdag trok de 'kroongetuige' onder ede zijn belastende ver klaringen in; hij had helemaal niets gezien. De tweede oogge tuige, Gerrit Schuchard. schoonvader van de twee ver oordeelden, deed nog eens een flinke schep op zijn eerdere ont kenningen. Was de zaak voor justitie daarmee al niet geheel verloren? Maar woensdag kreeg de advocaat-generaal weer wat meer grond onder de voeten. De rechercheurs, die De Twee van Putten en beide 'kroongetuigen' door zware psychische druk en dreigementen tot de bekente nissen zouden hebben bewo gen, bleven tijdens urenlange ondervragingen stuk voor stuk behoorlijk overeind. 'Hoe kwa men de verdachten erbij dat ze onder druk waren gezet, de ver horen waren in een haast kame raadschappelijke sfeer verlo pen'. De talrijke mysteries in De Zaak Putten blijven intussen on opgelost. Zo is er nog altijd geen licht geworpen op het raadsel van de sleutel van de achter deur. Hoe kon die na het mis drijf weer in de schuur hangen, terwijl de voordeur van binnen was vergrendeld? Kende de da der het sleutelhaakje ver achter in in de rommelschuur? Gaandeweg het proces lijkt de waarheid alleen maar verder weg. En het vonnis ook. Want na de rustdag van gisteren en de zittingsdag van vandaag volgt in elk geval nog een zitting, op maandag, en waarschijnlijk nog een reeks procesdagen in de tweede week van april. Doorzoeken poel levert niets op harderwijk/gpd - De zoektocht langs het Veluwemeer bij Har derwijk naar vermiste lichaams delen van Rowena Rikkers heeft niets opgeleverd. Het onderzoek is gistermiddag stopgezet. De poel werd maandag droogge legd en daarna onderzocht door een hondenteam en recher cheurs die de plek met harken en grepen doorzochten. Politie woordvoerder A.de Ronde is te leurgesteld: We gaan ervan uit dat de ledematen wel op deze plek zijn achtergelaten, maar door stroming, wind of opstu wend water naar elders zijn meegenomen." door Hans van Soest den haag - Marokko stuurt maandag een hoge diplomatieke delegatie naar Nederland om de ruzie te sussen over het stopzet ten van uitkeringen aan dat land. Vorige week besloot het kabinet om met ingang van 1 juli geen kinderbijslag meer over te maken voor Marokkaanse kinderen die na die datum worden geboren. Minister van sociale zaken Ver meend toonde zich verheugd over de snelle toenaderingspo ging van Marokko. „Een paar uur nadat het besluit bekend werd gemaakt, ontving ik een brief waarin werd gevraagd om een nieuw gesprek", zei hij gis teren na afloop van een debat met de Tweede Kamer over dit onderwerp. Vermeend zei te ho pen dat de onderhandelingen iets opleveren en dat het dreige ment van de Nederlandse rege ring niet ten uitvoer hoeft te worden gebracht. Wel maakte hij duidelijk dat Nederland koste wat kost vast zal houden aan vrije toegang van Nederlandse ambtenaren tot Marokkaanse kadasters om daar te controle ren of Marokkanen die hier bij stand aanvragen geen eigen wo ning in him vaderland verzwij gen. Dit was de aanleiding tot het conflict. In het debat bleek eens te meer dat de plannen van het kabinet kunnen rekenen op een meer derheid in de Kamer. Na WD, CDA, D66, ChristenUnie en SGP voegde nu ook de PvdA zich aarzelend achter het voorne men. Alleen Groenlinks en SP bleven principieel tegen het plan om 'onschuldige ontvan gers van kinderbijslag te straffen voor mogelijke bijstandsfraude van anderen'. PvdA-woordvoer- der Santi bleef wel bedenkingen houden over de juridische houdbaarheid van het plan „Ik voorzie grote problemen als mensen naar de rechter stappen omdat ze ineens geen aanspraak meer kunnen maken op kinder bijslag, alleen maar omdat ze Marokkaan zijn." Behalve het stopzetten van de kinderbijslag, wil het kabinet per 1 januari 2003 ook alle sociale verzekeringen (WAO, AOW en Wajong) stopzetten naar Marok ko. Net als bij de kinderbijslag geldt de maatregel alleen voor nieuwe gevallen. Vermeend zei om die reden geen juridische proble men te verwachten. „Bestaande rechten blijven overeind. We zeggen alleen het verdrag op om de export van nieuwe uitkerin gen te kunnen stoppen. Dat recht hebben we. Geen enkel ander land is zo soepel met het uitvoeren van uitkeringen naar het buitenland." STEVENHAGEN a van Beek en teefjes dam -Eén op de drie kinderen in Amsterdam groeit in gezin dat moet rondkomen van een minimum- n. Dat is twee keer zoveel als het landelijk gemid- ooral in Surinaamse en Marokkaanse huishou- erst armoede. „Mijn kinderen moeten ook op altijd rood", zucht Ahmed, vader van vier kinde- it die stomme automaten kun je tegenwoordig tlijk geld trekken, ook al heb je niets." De Ma- man zit in de El Ouma-moskee waar oude- ur Mohamed Ettahriene spreekuur houdt, ai mannen, gekleed in lange winterjassen of de iele kaftan, wachten geduldig op hun beurt, rkt als toezichthouder op een school en moet )80 euro netto per maand zijn gezin onder- j. Om zijn kinderen - acht, tien, twaalf en dertien reden te houden, zoals de Marokkaan het for- leent hij regelmatig geld bij de bank. „Drie zo- tn op voetbal, dat kost 70 euro contributie per in mijn salaris kan ik dat niet betalen, dus ga ik want ik wil per se dat ze sporten. Anders ze maar op straat rond." ige Hassan komt binnen. „Ik zit in de WAO, per maand", vertelt hij nauwgezet. Vader van leren, drie daarvan moet hij nog onderhouden, [zijn vrouw die in Marokko woont. „Ik heb haar 'oor het laatst gezien." Tot 1991 werkte Hassan op de bloemenveiling in Aalsmeer, wegens psychische klachten is hij afgekeurd. Heimwee speelt hem parten, al jaren is hij niet meer in Marokko geweest. Veertig procent van de etnische minderheden in Am sterdam leeft onder het minimuminkomen. Behalve fi nanciële armoede is er ook veel geestelijke armoede, signaleert Ettahriene (36), werkzaam bij de Nederlandse Islamitische Bond voor Ouderen (NISBO). „Veel men sen kunnen niet lezen en schrijven, zelfs niet in hun ei gen taal. Ze leven in een isolement en dat wordt alleen maar erger." Ruim twintig procent van alle huishoudens in Amster dam leeft onder het zogeheten bestaansminimum, één op de drie kinderen groeit op in een arm gezin. Dat is twee keer zoveel als het landelijk gemiddelde. Veel kin deren blijven verstoken van sport en cultuur. Dit staat in een rapport van het Groningse onderzoeksbureau KWIZ dat eind deze maand verschijnt. Door alle bestanden aan elkaar te koppelen - van sociale dienst tot belasting dienst - ontstaat voor het eerst een compleet beeld over armoede in de hoofdstad. Hoeveel gezinnen in andere grote steden onder het be staansminimum leven, is nooit onderzocht. Het aantal huishoudens met een minimuminkomen, is wel be kend. In Groningen en Rotterdam is dat twintig procent. Den Haag kampt vooral met veel éénoudergezinnen: maar liefst 15.000 kinderen groeien op in armoede. Utrecht staat er het beste voor: de stad telt slechts 1.650 minima-huishoudens. Alle steden hebben speciale potjes voor mensen in fi nanciële nood. Zo put Den Haag uit het 'ooievaars fonds' en geeft de gemeente gezinnen extra geld voor een nieuwe rugzak, broodtrommel en drinkbeker. Met de ooievaarspas krijgen ze korting bij het zwembad, de bibliotheek en de bioscoop. In Groningen krijgen alle minima per basisschoolkind 27,50 euro. Voor zoon of dochter die naar het voortgezet onderwijs gaat, is er een extraatje van 45,50 euro. Ook deze stad telt 3.600 kinde ren die opgroeien in een arm gezin. „Dat Amsterdam zich in negatieve zin onderscheidt van andere grote steden, komt onder meer omdat nu alle minima in beeld zijn gekomen. Met eenzelfde onder zoek in andere steden, zouden die aantallen ook wel eens hoger kunnen zijn", denkt Kees Hulsman, Amster dams projectleider armoedebestrijding. De stad geeft jaarlijks 45 miljoen euro uit aan armoedebeleid. Zo is er de Plusvoorziening, waarbij eens per drie jaar 450 tot 750 euro extra wordt uitgekeerd. Daarnaast bestaan al lerlei regelingen als aanvulling op ziektekosten en bij stand. Probleem is dat mensen uit schaamte of onwe tendheid vaak niet van deze middelen gebruik maken. „Wat is armoede? We hebben te eten en een dak boven ons hoofd. Vergeleken met een groot deel van de we reldbevolking, is dat niet arm", zegt Piet van der Lende van de Bijstandsbond. „Je kunt ook zeggen: armoede is als je structureel het gevoel hebt minder te kunnen doen dan je zou willen. Nooit geld hebben om iets leuks te kopen. In winkels dingen zien die je nooit zult aan schaffen. Dan is de kloof tussen je wensen en wat je kunt te groot. Zo ken ik een vrouw die het drie maanden vol hield heel zuinig te leven. Ze kwam langs een eet huis en toen brak er iets. Ze ging naar binnen en ging uitgebreid schransen. Dat gedrag krijg je als je chronisch overal op moet let ten." Uit overwegingen van privacy is een aantal nanien in het verhaal verzonnen.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5