M 'Rapport over Srebrenica niet eerder af BINNENLAND 1 Tentoonstelling over discriminatie vooral familie-uitje :;hh:H nn 'Derde van patiënten met HIV is asielzoeker' World Press Photo Limburgers kwakkelen jaren langer 17 FEB. Partijgeld Leefbaar Nederland wil geldschenkingen houden 'Het politieke buikgevoel of de stabiele onderstroom' tetvoeten eren bieb Zware tijden voor de bi- tekvan de Technische siteit Delft. Al ruim een stert een 39-jarige Rot- jner met een uiterst pe te zweetvoetengeur per en bezoekers van het ge- De man heeft de onbe- >are neiging zijn schoe- te trekken als hij in de leek is. ,,En als hij dat )opt de hele bibliotheek rerzucht bibliothecaris Ma herhaalde maar ver- waarschuwingen werd tie ingschakeld. De etenman moet zich op I voor de politierechter voorden voor huisvrede- De man vindt het alle- elachelijk. „Bolletjesslik- irden vrijgelaten en ik istgezet." vrijdag 15 FEBRUARI 2002 noei met lebanken /int; dieI bes (advertentie) te - Veel zonnebankstu- erken niet volgens de re- tchts twee procent van honderd bedrijven in and beschikt over een ng. In fitnesscentra met anken wordt nauwelijks laai geen voorlichting voordat iemand de itige zon opzoekt, willen de Stichting oord Zonnen en der en (huidartsen) dat de I zich gaat bemoeien vildgroei aan studio's. der eist Tioek lm - Een moeder eist jmiologisch onderzoek twee kinderen. De zijn onderzocht in het het Medisch Onder- igramp Bijlmermeer. Er geen wetenschappelijk vsAek verricht naar het ch I tussen hun klachten iegramp. Dinsdag eist snog in een kort geding it ministerie van volks- leid. I il plaksel toed hebben m la am - De Socialistische Vla 1 dat burgemeester Co- 1. Amsterdam twee door ni) e weggegooide potjes Bij ;oed. De üjm werd kl igavond in beslag ge rit van plakkers die voor de ezingsposters wilden lig) gen. „Het betreft twee kin iet de allerbeste kwali- o[ irijft SP-gemeente- ligi Paquay. Z igscode ns [enluiders ges c - Minister Vermeend Cis zaken) wil een gedrags- j 0 ir zogenoemde klok- rict irs, werknemers die lm ien op hun werk naar 70 rengen. Uit onderzoek rv het slecht afloopt met >yd van de klokkenluiders uil edrijfsleven. Vermeend Stichting van de Arbeid ïeii 1 een gedragscode op te ni 'aarin wordt vastgelegd in 1 welke procedure met ori enluider moet worden »ng in. Ook moet daarin no n welke rechten en ■ikt scherming een klok- ;tg r heeft, iet lat >r verdrinkt a il in vijver haa in - Een 2-jarige peuter Dor liddag in zijn woon- tig leldoorn verdronken 1 va in een vijver was ge- liss e jongen was volgens e aan de aandacht van il d ileiders ontsnapt toen 151 j de vijver aan het spe- zel Een voorbijganger ont- isai peuter en haalde hem [ie] ater. Een andere pas- ichift het kind gereani- 1 dellle inspanningen ink niet baten, het kind (in het ziekenhuis. 7f\ Ar latum voor ■n ie 'Petten' den 19! Er is grote onenigheid vaairuim honderd perso- in van de kernreactor ie 1 en de directie over de 5e A lorwaarden. De bon- nge en Abva/Kabo hebben 3 bi latum gesteld aan de ïva toezicht van het Ener- ritii zoek Centrum Neder- de *0. Ze willen een nieu- irs ie-onderhandelaar. epc -CN-directievoorzitter i da ar die heeft het ver- de bonden. Bovendien ien rijn vertrek per 1 sep- wf angekondigd. onn COMMENTAAR den haag/gpd - Het rapport van het NIOD, het Nederlands Insti tuut voor Oorlogsdocumentatie, over de val van Srebrenica kan niet eerder verschijnen. Publicatie voor de voorgenomen datum van 10 april zit er absoluut niet in, al dus onderzoeker Barnouw. Een Kamermeerderheid van CDA, WD en D66 dringt er op aan het rapport eerder te pre senteren, nu het NIOD blijkbaar geen toegang heeft gehad tot de archieven van de Joegoslavische regering. Het onderzoek in Bel grado was vorig jaar immers de reden om het rapport een paar maanden uit te stellen, zo zegt het CDA. „Het wordt bij de drukker en de binder al keihard aanpoten om april te halen", benadrukte Bamouw. „Er is ab soluut geen denken aan dat het sneller zou kunnen." Hij wilde niet reageren op de uitzending van 2Vandaag eerder deze week, waarin de Joegosla vische generaal Stankovic zei dat de archieven in Belgrado ge sloten zijn gebleven voor het NIOD. „Wij doen al vanaf het begin geen uitspraken over het verloop van het onderzoek", al dus Bamouw. De regering vroeg het NIOD in november 1996 de val van de moslimenclave Srebrenica in kaart te brengen. Dit Bosnisch stadje werd in juli 1995 door Bosnisch-Servische troepen on der de voet gelopen. Na de ver overing werden naar schatting zevenduizend moslimmannen vermoord. De Nederlandse blauwhelmen die de enclave moesten beschermen, bleken machteloos. Oorspronkelijk zou het NIOD al in het voorjaar van 2000 met haar rapport komen. De publi catie werd echter twee keer uit gesteld omdat het Instituut meer informatie wilde verzame len. Dat betekent dat het rapport nu vlak voor de verkiezingen van mei uitkomt, waardoor de Ka mer daarover met demissionaire ministers zal moeten debatte ren. Vooral oppositiepartij CDA heeft er keer op keer op aange drongen het rapport eerder, 'desnoods als een stapel papier met een nietje erdoor', naar de Kamer te sturen. Expert vindt dat preventie gevaar loopt peshawar - Het lichaam van een Afghaans vluchtelingetje wordt voorbereid op zijn begrafenis. Voor deze foto, genomen in een opvangkamp in Pakistan, heeft de Deense fotograaf Erik Refner de World Press Photo 2001 gekregen. Foto: GPD/Erik Refner den haag/gpd - Inwoners van Zuid-Limburg kwakkelen ge middeld zo'n tien jaar langer met him gezondheid dan bewo ners van de Veluwe. In Neder land lopen de jaren dat iemand gezond is per regio fors uiteen, blijkt uit een onderzoek van het Rijksinstituut voor Volksgezond heid en Milieu (RIVM). Rond Haarlem, Delft, Alkmaar en Zoe- termeer leven Nederlands het gezondst. Dat rijke en succesvolle mensen meestal gezonder zijn dan men sen die het minder breed heb ben, was al langer bekend. Ook dat plattelandsbewoners meest al fitter zijn dan stedelingen is niet nieuw. Maar dat er ook per regio grote verschillen zijn, ver baasde de onderzoekers zeer. Is het verschil niet te verklaren doordat er in de ene regio sim pelweg meer arme mensen wo nen dan in de andere? „Ik geloof niet dat mensen in de Veluwe rijker en succesvoller zijn dan in Zuid-Limburg", zegt onderzoe ker Zwakhals. „Rijkdom en suc ces zijn redelijk gelijkmatig over Nederland verdeeld. Er moet dus nog iets aan de hand zijn." Wat dat is, weet het RIVM niet. Nederlanders worden gemid deld 78 jaar oud. De gemiddelde Nederlander is in zijn leven 61 jaar gezond en 17 jaar ziek. De 'ongezondste' regio's zijn de vier grote steden en Zuid-Limburg. De 'gezondste' gebieden liggen rond Haarlem, Amstelveen, Zoetermeer, Delft en Alkmaar. Maar ook in Midden-Drenthe en Veluwe is het gezond. den haag/gpd - Naar schatting een derde van de HlV-patiënten die in ziekenhuizen binnenko men is asielzoeker. Dat zeggen aids-specialisten Danner van het Amsterdamse VU-zieken- huis en Ten Napel van het Me disch Spectrum Twente in En schede. Zij spreken van 'een sterke toe name' van het aantal HIV-pati- enten onder vluchtelingen. Ten Napel vindt dat het preventiebe leid in Nederland gevaar loopt. Ten Napel: „Het is simpel: we weten dat vluchtelingen een ri sicogroep is. Door ze niet te tes ten op HIV lopen we risico's. Het zou standaard onderzoek moeten zijn." Dit najaar pleitte de Raad voor het Gezondheids Onderzoek (RGO) al voor een landelijke aidsmonitor. Minister Borst (volksgezondheid) heeft dat advies inmiddels overgeno men. Zij zondert asielzoekers echter uit, 'omdat zij toch naar het land van herkomst terugke ren', aldus de bewindsvrouwe in november vorig jaar. Directeur Beuze van de GGD Nederland vindt die argumenta tie nergens op slaan. „We weten allemaal dat veruit het meren deel van de afgewezen asielzoe kers niet terugkeert, maar in de illegaliteit verdwijnt", zegt hij. „Dan kun je maar beter weten hoe groot het probleem daad werkelijk is en waar de geïnfec teerde mensen zich bevinden. Al was het alleen maar om ze adequaat te kunnen voorlich ten." Het is volgens Beuze nog te vroeg om te spreken van een ca tegorie asielzoekers die speciaal voor de goede gezondheidszorg naar Nederland komt. „De constatering van de medi sche specialisten hoeft niet eens te betekenen dat asielzoekers vaker met HIV geïnfecteerd zijn dan Nederlanders, zegt hij. „Het kan ook zijn dat deze groep ge woon goed op de hoogte is van de risico's en eerder een arts raadpleegt. Om daar achter te komen is ge woon goed onderzoek nodig." IKTHALLEN door Carine Neefjes Amsterdam - De ritmische hiphopartiest Eminem verschijnt levensgroot op het vi deoscherm. Een swingende jongen met kort blond haar, hip trainingsjack en wijde broek, hét idool van veel jongeren. Vooral zijn provocerende, agressieve nummers, waarin homo's en vrouwen worden mis handeld én seksueel vernederd, spreken tot de verbeelding. De videoclip van Eminem maakt onder deel uit van de tentoonstelling Grensge vallen' in het Anne Frank Huis in Amster dam. In een serie korte filmpjes wordt het publiek geconfronteerd met racis tisch getinte uitspraken, van paus tot po liticus en popartiest. De centrale vraag luidt: hebben zij recht op vrijheid van meningsuiting of is'hier sprake van dis criminatie? Met een druk op de knop kunnen toeschouwers hun stem uitbren gen. De tentoonstelling, waarin het span ningsveld tussen de twee grondrechten treffend zichtbaar wordt, is met het ver trek van Leefbaar Nederland-leider Pim Fortuyn, een actueel familie-uitstapje. Een videoclip met Fortuyn in krijtstreep- pak, waarin hij zegt dat 'de islam een achterlijke cultuur is', en 'er komt geen asielzoeker meer binnen', had hier zeker niet misstaan. Op de knie van hun vader kijken de zus jes Tessa (12) en Sanne (14) geboeid naar het televisiespotje 'Je bent een rund als je met vuurwerk stunt'. Twee mooie, opge dofte pubers komen sjansend een disco theek binnen. Ze vleien zich aan tafel bij drie vrienden, één van hen heeft een half verbrand gezicht. Ongegeneerd keren de meiden hun rug naar de jongen met brandwonden toe en storten zich volle dig op de twee goed uitziende knapen. Dan komt er in het filmpje een meisje in rolstoel in beeld. Ze zegt: „Ik vind het spotje discriminerend, alsof mensen met een handicap geen vrienden kunnen ma ken. Zelf heb ik wielen, maar ik ben geen kneus. De 14-jarige Sanne vindt dat het filmpje wel kan. „Waarschuwen voor vuurwerk is belangrijk, ook al vind ik het wel zielig voor die jongen." De Franse nationalist Jean-Marie Le Pen Actief meedoen met de tentoonstelling over de grensgevallen van discriminatie. Foto: GPD/Phil Nijhuis verschijnt op het doek. Hij is politiek lei der van Front National, een extreem rechtse partij die nog niet zo lang gele den tien tot vijftien procent van de kie zers achter zich kreeg. In 1997 baart Le Pen opzien als hij op een persconferentie in Duitsland voor de tweede keer betoogt dat 'de gaskamers van de nazi's een de tail van de Tweede Wereldoorlog zijn'. Openlijk trekt hij de holocaust in twijfel, 'ik heb de gaskamers niet gezien'. De Duitse justitie wil hem vervolgen wegens antisemitische uitspraken, maar als lid van het Europese Parlement is hij on schendbaar. Heeft een parlementariër al tijd het recht op vrijheid van meningsui ting of moeten hier grenzen aan worden gesteld? Het publiek in het Anne Frank Huis stemt unaniem voor het laatste: dergelijke politici moet de mond worden gesnoerd. Dat geldt echter niet voor paus Johannes Paulus II. In 2000, het jubeljaar voor het Vaticaan, dansen schaars geklede homo's tijdens de Gay Pride door de heilige stad Rome. De paus kan de blote stoet niet aanzien, voor de leider van de katholieke kerk is de homoseksuele levensstijl zon dig. Hij spoedt zich naar zijn balkon van de St. Pieterskerk en spreekt de gelovige goegemeente op het plein toe: „Homo seksualiteit is tegen de wetten van de na tuur." Het publiek vindt een aanklacht tegen de paus wegens discriminatie te ver gaan en stemt voor vrijheid van me ningsuiting. Vooral oudere kinderen zijn onder de in druk van de 'interactieve tentoonstelling'. „Discriminatie kan echt niet", zegt Justi ne (12). „En trouwens, ik vind Nederland helemaal niet vol. Wij zijn hier gelukkig en hebben het goed. Mensen die hier naartoe komen omdat ze het slecht heb ben, moeten wij gewoon helpen." De kleintjes begrijpen nog weinig van het educatieve uitstapje. Een jochie tegen z'n vader: „Pap, wat heeft dit nou met Anne Frank te maken?" Fundraising en collecteren zijn lang onbekende begrippen geweest in de Nederlandse politiek. De partijkassen werden gevuld met contributies en - via omwegen - wat overheids subsidie. Politieke partijen behoren daarnaast giften van meer dan 4.500 euro openbaar te maken, maar meer dan een morele verplichting is dat niet. Het gevolg van die krap pe boekhouding is dat de politici zich nooit te buiten kon den gaan aan geldverslindende campagnes. Met folders langs de deuren gaan, is nog altijd gebruikelijker dan een bombardement van dure reclameboodschappen. Nu de ledenaantallen van de politieke partijen al jaren ge staag dalen, komt ook de bodem van de partijkassen vaker in zicht. Tegelijkertijd worden de campagnes duurder, nu kost bare reclamebureaus worden ingeschakeld om de lijsttrekker 'in de markt' te zetten. WD-voorzitter Eenhoorn doorbrak enige jaren geleden een taboe door te pleiten voor openlijke sponsoring van het partijwezen door bijvoorbeeld het be drijfsleven. De meeste partijen reageerden afwerend, bang als ze zijn voor Amerikaanse campagnes. De kwestie van de partijfinanciering is opnieuw actueel ge worden, nadat Pim Fortuyn Leefbaar Nederland beloofde rij ke geldschieters mee te brengen voor een stevige campagne. Nagel en de zijnen gingen er gretig op in. Wat er van die mil joenen terecht is gekomen, blijft vooralsnog een raadsel. Maar nu Fortuyn aan de dijk is gezet, eisen enkelen hun geld van Leefbaar Nederland terug. Dat is het bedenkelijke slotak koord van een even bedenkelijke ontwikkeling. Partijen moeten er voor waken dat zij zelf, en niet de finan ciers, bepalen wie de lijsttrekker wordt en wat het program ma gaat inhouden. Er is niets op giften tegen, wel op een on doorzichtige boekhouding en het 'kopen' van politiek. De miljoenen van Fortuyn waren waarschijnlijk, zoals zoveel bij de professor, grotendeels bluf. Maar Leefbaar Nederland zou ook op dit punt met hem moeten breken door nu absolute openheid van zaken te betrachten. Een eis overigens die voor de boekhouding van alle politieke partijen geldt. den haag/gpd - Leefbaar Neder land wil de giften van welgestel de Nederlanders voor de verkie zingscampagne houden, on danks het beslag dat de weldoe ners hebben laten leggen op het geld. „De giften werden gedaan aan de stichting Vrienden van Leefbaar Nederland", aldus campagneleider Van de Linde op de vraag of het geld bedoeld was voor voormalig lijsttrekker Fortuyn. Een groep zakenlieden, onder wie makelaar/tv-presentator Mens, liet gisteren weten het geld te hebben gedoneerd onder voorwaarde dat Fortuyn lijst trekker zou zijn. Die moest ech ter het veld ruimen na voor het bestuur onverteerbare uitspra ken. Het geld was onder meer bestemd voor advertenties en spotjes op tv. Om hoeveel het gaat is niet bekend. Van de Lin de weigert te zeggen hoeveel van de acht miljoen gulden aan toezeggingen die Fortuyn naar eigen zeggen had, ook daadwer kelijk zijn nagekomen. PvdA-voorzitter Koole noemde het gebruik van Leefbaar Neder land van giften van welgestelden gisteren 'naïef en 'onthutsend'. De donateurs geven dat geld niet zomaar, zegt hij, maar om politieke invloed te kopen. Koole pleit voor een nieuw fi nancieringssysteem van politie ke partijen, waarin ook nieuwe partijen worden gesubsidieerd. De zoektocht van Leefbaar Ne- Fortuyn alleen verder Pim Fortuyn doet mee aan de verkiezingen voor de Tweede Kamer onder de naam Lijst Pim Fortuyn. Hij heeft zijn partij gisteren in geschreven bij de Kamer van Koophandel in Rotter dam. Hij kan zich tot en met maandag inschrijven bij de Kiesraad voor deelna me aan de verkiezingen. Twee andere bestuursleden zijn de Rotterdammers P. Langendam en A. de Booij. Volgens laatstgenoemde zijn ze „goede vrienden van Pim. „We hebben geen plannen om de politiek in te gaan. We willen hem alleen even op weg helpen. derland naar een opvolger van Fortuyn is voorlopig nog zonder resultaat. „Kandidaten kunnen zich alleen schriftelijk aanmel den en de post heeft nog niks gebracht", zegt Van de Linde. De partij heeft zichzelf tot 7 maart de tijd gegeven om een nieuwe lijsttrekker te vinden. Daarbij wordt ook naar niet-le- den van de partij gekeken. Enige voorwaarde is dat ze bereid zijn alsnog lid te worden. Dat gold indertijd ook voor Fortuyn. den haag/anp - Ze zijn geliefd en gevreesd, al naar gelang ze de Haagse politici welgevallig zijn: de opiniepeilingen. Onder zoeksbureaus zorgen nu vrijwel wekelijks voor nervositeit aan het Binnenhof wanneer zij aan geven hoeveel zetels in de Tweede Kamer de partijen zou den krijgen als er nu verkiezin gen zouden zijn. In 1948 maakte Nederland voor het eerst kennis met opiniepei lingen. Actueel konden ze toen niet zijn, omdat het ontzettend lang duurde voordat de gege vens bij elkaar waren geraapt. Desondanks waren zij meteen heel populair. In de jaren zestig steeg het aan tal peilingen plotseling enorm. Volgens C. de Boer van de Uni versiteit van Amsterdam, die een proefschrift schreef over opiniepeilingen in de media, was die toename het gevolg van de technologische vooruitgang. „Opeens was het mogelijk snel informatie van mensen te verga ren." Inmiddels kent Nederland ver schillende spelers op de markt van politieke peilingen. Naast de bekende Interview en het NIPO zijn dat onder meer Intomart, Centerdata en Motivaction. In de aanloop naar de raadsverkie zingen (6 maart) en de Kamer verkiezingen (15 mei) neemt het aantal peilingen snel toe. Als daar bovenop politiek tumult ontstaat, zoals afgelopen week rond Leefbaar Nederland, komt elk bureau snel met zijn eigen statistische gevolgen. Meestal zijn media de opdracht gever. Afgelopen maandag volg den na de peiling van het NIPO in het tv-programma 2Vandaag een Intomart-onderzoek in Net werk en een Interview-NSS-en- quête in Nova. De bureaus hadden geen eens luidende cijfers: bij het NIPO zakte Leefbaar Nederland na het vertrek van lijsttrekker Fortuyn van vijftien naar zes Kamerze tels, bij Interview viel de partij terug van 22 naar vijf. Vorige week vrijdag waren de verschil len nog groter. Beide waren het bijvoorbeeld eens over de neer gaande lijn bij de WD, maar de precieze omvang van de schade week af. Een verklaring voor de verschil len is moeilijk te geven. Voorop staat dat er bij elke péÉng reke ning moet worden genouden met een statistische afwijking. In het geval van grote politieke partijen kan dat oplopen tot vier of rijf zetels. Verder werkt het NIPO met een vaste groep van ongeveer 1.200 personen en zoekt Interview elke keer onge veer 1.200 nieuwe kiezers. „Een vaste groep geeft continuï teit waardoor we veranderingen goed kunnen zien", zegt R. Fre- richs van het NIPO. „Met elke keer een nieuwe groep kiezers voorkom je dat ze een soort po litieke waarnemers worden zegt R. Heutink van Interview. „Ik denk dat wij het politieke buikgevoel i'an Nederland weer geven en dat het NIPO zicht geeft op de stabiele onder stroom."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3