TOERISME /Us een vip op vakantie in de Business Class-touringcar landen» VrtegSr- neder museum land Meer ongevallen door carvingski's Bürgerlich REISBERICHTEN Groot gezin Freeriding: de nieuwe, ultieme uitdaging voor veel skiërs en snowboarders. Foto: Zwitserland Tourisme Freeriders worden ze wel ge noemd. Snowboarders en skiërs die uitgekeken zijn op de regulie- I re pistes en voor wie geen grote- I re uitdaging bestaat dan naar be- I neden te gaan op hellingen waar- I op nog niet eerder een spoor I werd getrokken. Wie zich echter I zomaar overgeeft aan dit sportie- I ve pioniersgedrag kan zichzelf en anderen in groot gevaar brengen. I Reden waarom deze vorm van winterpret in veel Europese ski- I gebieden door de autoriteiten Imet argusogen wordt bekeken. |0p enkele plaatsen is het zelfs [geheel en al verboden. Maar [Zwitserland heeft dit seizoen het ier om gegooid. Freeriders wor- [den in vijfentwintig plaatsen met >en armen ontvangen en zelfs [net raad en daad terzijde ge staan. Informeren in plaats van üestraffen dus. let is de sportartikelenindustrie ie de sluimerende vrijheids zang bij skiërs en snowboar- lers enkele jaren geleden los- naakte. Met wervende reclame gelden van brede boards en iki's, speciaal vervaardigd voor jebruik op poedersneeuw, wer en zij de 'vrije witte wereld' in elokt Tussen de vijf en tien :ent van alle wintersporters' gt zich nu buiten de pistes n dat percentage groeit nog leeds. 'aarmee neemt ook de kans op ingelukken toe. Zoals onlangs, >en bij Sept-Laux in de Franse lpen twee skiërs omkwamen en een derde gewond raakte door een lawine die door freeri ders werd veroorzaakt. Vorig jaar vielen er in Zwitserland on geveer 80 lawinedoden. Het aandeel freeriders in het doden cijfer steeg in vijfjaar tijd naar 40 procent. Ook sneuvelden freeriders doordat ze in slecht weer geraakten of wegens onbe kendheid met het terrein regel recht een afgrond of gletsjer spleet insuisden. Geen wonder dat in menig win tersportgebied krampachtig wordt geprobeerd het vrije skiën met verboden, versperringen en waarschuwingen binnen de per ken te houden. Maar zowel de overheid als de toeristenbran che in de Zwitserse regio Len- zerheide-Valbella (Graubünden) zagen drie jaren geleden in dat dit vechten tegen de bierkaai zou zijn. In het gebied werden op strategische plekken zogehe ten freeride checkpoints ge plaatst met daarop belangrijke tips, aanwijzingen en veilig heidsregels voor freeriders. Pisten- en rettungschef Walter Eggenberger, verantwoordelijk voor de skihellingen op de 2865 meter hoge Rothom bij Valbella: „We hadden het freeriden ei genlijk willen verbieden, maar dat druiste in tegen de hele mar- ketingmachine van de toeristen branche. In het begin gingen we de mensen die de piste verlieten nog achterna om hun skipas in te nemen. Maar er was op den duur geen kruid tegen gewas sen. Daarom hebben we er uit eindelijk voor gekozen preven tief actief te worden. Met de checkpoints proberen we het gevaar in te dammen." Pas afgelopen zomer ontstond ook in andere delen van Zwit serland belangstelling voor het idee. Nadat een legertje juristen zich nog eens uitgebreid over de bordteksten had gebogen - zo dat toerismebedrijven zich ge vrijwaard weten van elke vorm van aansprakelijkheid - staan de freeride checkpoints nu in vijf entwintig skigebieden in Zwit serland. Niet uitgesloten wordt dat het idee ook navolging zal vinden in andere Europese ski gebieden. Of de checkpoints bij dragen aan een hogere veilig heid weet Eggenberger nog niet. „Daarvoor moet er eerst op gro tere schaal en over langere tijd ervaring worden opgedaan. Ik merk wel dat mensen er acht op slaan en meer respect tonen voor de krachten van de na tuur." Freeride boarden en skiën is be paald geen bezigheid voor le ken. Eggenberger: „Iemand die buiten de piste wil, moet zich echt eerst goed laten opleiden bij een van de sneeuwsport- scholen. Zo'n opleiding duurt tweeëneenhalve dag en dan weet je dat je eigenlijk nog niets weet." Tijdens de cursus wordt aandacht besteed aan zaken als het onderkennen van lawinege vaar, het zoeken van lawine slachtoffers, overleven in de ber gen, weersverwachtingen en omgevingskenmerken. Ook le ren de kandidaten dat ze nooit alleen moeten gaan en altijd een flink eind uit elkaar moeten blij ven, zodat niet beiden tegelijk slachtoffer worden van een la wine of ander onheil. Skiërs die buiten de piste gaan, zijn volledig op zichzelf aange wezen. Het feit dat ergens al sporen staan, wil niet zeggen dat de kust veilig is, waarschuwt Eggenberger. En hij vertelt het verhaal van een skiër die een spoor volgde en toch door een lawine werd gedood. „Wat die man niet wist was, dat het spoor al een halve dag oud was. Intus sen was de zon gedraaid en het sneeuwpakket in de schaduw instabiel geworden." Naast een opleiding is een juiste uitrusting van levensbelang voor de freerider. Daartoe behoort in ieder geval de lawinepieper: een zender-ontvanger met een be reik van circa 80 meter. Dit toe stel wordt strak op het lichaam gedragen, zodat het bij een lawi ne niet gemakkelijk kan worden weggeslagen. Wie een me desporter in de sneeuw ziet ver dwijnen zet zijn toestel op ont vangen en begint volgens een vast patroon te zoeken totdat een hoge, snelle piep de aanwe- Wie in de Zwitserse bergen in problemen komt, heeft de zekerheid dat er binnen een kwartier een reddingshelikopter van de Rega ter plekke kan zijn. De 20 helikopterbases van de door meer dan 1 miljoen donateurs ge steunde reddingsdienst, zijn zo over het land verdeeld dat de aanvliegtijd nooit langer dan vijftien minuten is. Daarnaast heeft de Rega de beschikking over drie jets voor repatriëring van gewonde of zieke Zwitsers vanuit welke plek op de wereld dan ook. Jaarlijks stijgen de Rega-helikopters, met aan boord naast de piloot ook nog een arts en een boordmecanicien/verpleger, circa 260 keer op voor een wintersportongeluk. Ongeveer even vaak levert de Rega een traumaheli voor het verzorgen en vervoeren van verkeersslachtof fers. Ook het verlenen van berghulp - dieren zoeken of van de berg halen en hooi naar bo ven brengen - behoort tot het takenpakket van deze hulpdienst. De ongevallencijfers laten een opmerkelijke toename zien van het aantal botsingen op de pistes, zegt Hans Luggauer, helikopterpiloot en chef van de Rega-basis Untervaz. Als reden geeft hij onder meer op dat de carvingski's van tegenwoordig veel sneller zijn dan de conventionele latten van voorheen. Het dra gen van een helm is daarom volgens Luggau er bepaald geen overbodige luxe. Dat veel mensen dat inzien mag blijken uit het feit dat de verhuur van skihelmen het afgelopen jaar meer dan verdubbelde. Niet alleen op de pistes, ook daarbuiten neemt het aantal ongevallen gestaag toe. Dat komt door de groeiende groep freeride skiërs. Volgens Luggauer gaat het hierbij vooral om groepen skiërs die lawines veroorzaken, waar van andere wintersporters het slachtoffer worden. In ongeveer eenderde van de geval len blijkt achteraf dat de hulp van de Rega he lemaal niet nodig was geweest. Bijna altijd heeft dat betrekking op mensen die als ver mist worden opgegeven. 'Ze zijn dan op de af gesproken tijd niet op de plek waar ze werden verwacht. Meestal blijken ze onderdak te heb ben gevonden in een berghut. En vaak zijn ze dan nog dronken ook.' Meer Informatie over de Rega: vindt u op www.reg- a.ch zigheid van het slachtoffer ver raadt. Kameradenhulp is voor de freer ider de enige echte kans op overleven. Op de piste zijn er patrouilles, maar daarbuiten komt de georganiseerde hulp volgens Eggenberger bijna altijd te laat. „Twee procent wordt di rect gedood door het geweld van een lawine. Na een kwartier is veertig procent van de slacht offers overleden door verstik king. Als het nog langer duurt wordt onderkoeling een pro bleem. Iemand die bedolven is onder de sneeuw, koelt elke tien minuten twee graden af. Omdat dit zo langzaam gaat, ontstaat hersenschade. Bovendien gaat dit proces na de redding nog lang door. Opwarmen kan soms nog redding betekenen, maar vaak overlijden deze slachtoffers na enkele dagen alsnog." Ondanks de risico's kent freeri ding in de meeste Zwitserse ski- regio's nauwelijks nog tegen standers. Directeur Urs Wagens- eil van het toerismebureau in Lenzerheide: „Wintersport is een kwestie van aangenaam ver blijven in de natuur en daarbij is altijd sprake van risico's. De ei gen verantwoordelijkheid telt zwaar. En ach, er zijn elk jaar wel doden te betreuren, maar gerekend naar het aantal men sen dat op wintersport gaat, is dat maar een heel klein percen tage. Er is geen recratieve sport waar zoveel aandacht aan veilig heid wordt geschonken als in de wintersport." Henry van der Wal Freeride checkpoints zijn vanaf dit winterseizoen ondermeer te vinden in Arosa, Davos, San kt Moritz, Savognin, Lenzerheide, Les Diablerets, Rouge- mont, Champéry, Zweisimmen, Grin- delwald, Haslibcrg, Engelberg, Ander- matt, Sörenberg, Bettmeralp, Belalp, Ixuikerbad en Verbier. Informatie: www.seilbahnen.org en www.freeride-mountain.ch ichoolreisjesvervoer' - met z'n vijfti en op hardleren, plakkerige bankjes in :n bus - bestaat niet meer. Touring- trs zijn in de loop der tijd aanzienlijk 1 inifortabeler geworden. Maar het kan lemaal nóg beter, nóg mooier en nóg xueuzer. Reden waarom reisorgani- tor De Jong Intra Vakanties vanaf 'dl op een groot aantal trajecten Bu- less Class-bussen gaat inzetten. Een igelnieuwe touringcar met slechts 30 plaatsen; tien rijen van twee aan de e kant en tien eenpersoons stoelen n de andere kant. Daartussen een el breed middenpad. I t is dus echt héél comfortabel reizen, ek tijdens een proefrit tussen Eind- ven en Maastricht. Voor mensen die I eens per vliegtuig op vakantie gaan vanuit die altijd veel te krappe stoel- jaloers naar het veel duurdere maar ;veel comfortabelere business class- Qpartiment geloerd hebben, kan de droom om ook eens zo gerieflijk te kunnen reizen nu in vervulling gaan. Al is het dan in een bus. Business class-fauteuils zijn vijftig cen timeter breed, tien centimeter meer dan gebruikelijk. De beenafstand is 94 centimeter. De stoelen zijn voorzien van voetsteunen en verstelbaar. Maar dankzij al die ruimte is er geen kans dat je in slaapstand op de schoot van je achterbuurman terecht komt. De stoe len zijn ook plezierig bekleed en ge vormd; voor je slaperige hoofd is altijd wel een lekker plekje te vinden. De bussen worden gebouwd bij de Bel gische fabrikant Van Hooi en er zijn er inmiddels drie in gebruik. Beuk Tou ringcars had de primeur en het bedrijf zet ze in voor Japanse toeristen die ons land bezoeken. In april gaat de eerste business class bus van De Jong Intra rijden. In eerste instantie voor zowel excursies als voor rondreizen door Frankrijk, Oostenrijk, Zwitserland, Spanje, Griekenland, Italië, Groot Brit- tannië en Ierland. Aan deze zogeheten Golden Class- trips 'hangt' veel luxe zo als koffie of thee met gebak bij vertrek en overnachtingen in viersterrenhotels onderweg. Verder geen 'allemaal tege lijk met elkaar aan tafel-toestanden' en - voor het steeds grotere aantal 'singles' - geen eenpersoonskamertoeslag. En de prijs? Voor een 15-daagse Golden Class Grand Tour-rondreis door Frank rijk moet - inclusief de overnachtingen, halfpension en de excursies - 1820 euro worden betaald. Dat is inderdaad iets duurder dan wanneer je in een 'norma le' bus stapt. Maar je krijgt er ook werl iets voor. Meer informatie over de Golden Class-reizen met de Business Class-touringcar is te krijgen bij De Jong Intra Vakanties, Havenkade I, 2984 AA Ridderkerk, tel. 01 80 45 77 77 en/of internet: www.dejongintra.nl Het Nederlands Openluchtmuseum in Arnhem legt de laatste hand aan de inrichting van het Waldhuske dat werd overge bracht uit het Friese Damwoude. Vanaf 29 maart kunnen bezoe kers een kijkje nemen in deze kleine landarbeiderswoning uit 1880. Om het nog echter te laten lijken, zoekt het museum een kinderrijk gezin (vijf of zes koters beneden de achttien jaar) dat twee dagen en nachten in de stijl van 1947 in het huisje wil wo nen. Wie interesse heeft kan een brief met motivatie en foto stu ren naar: Nederlands Openluchtmuseum/Groot Gezin, Antwoordnummer 1518, 6800 WC Arnhem, of per e-mail info9openiuchtmuseum.nl Carnaval De wintersportplaats Tignes, midden in de Franse Alpen, viert nog de hele maand februari carnaval. Het feest staat dit jaar in het teken van groenten en fruit. Er worden tal van optochten ge houden, kinderen kunnen zich laten schminken of deelnemen aan sportieve wedstrijden. Tignes is populair bij gezinnen vanwe ge de vele skischolen en faciliteiten voor de jongste winterspor ters. Meer informatie bij de Nederlandse medewerkster Nienke Nije Bijvank, tel. 00 33 47 94 00 662 of via de Nederlandstalige website www.tignes.net Museumland Regenachtige zondagmiddagen zijn en blijven de populairste tijdstippen voor een bezoek aan een museum. En daarvan zijn er nogal wat in Neder land, meer dan twaalfhonderd. In de sober uitgevoerde maar buitenge woon overzichtelijke gids Nederland Museumland 2002 staan ze zo goed als allemaal vermeld, net als de oud heidkamers, kastelen, dierentuinen en hortussen. Voor het eerst zijn er ook 25 belangrijk Vlaamse musea in- het boek opgenomen, geen gekke ge dachte met het oog op Brugge, dat dit jaar Culturele Hoofdstad van Euro pa is. De editie 2002 (de veertiende achtereenvogende alweer) is in de winkel te koop voor 8,50 euro, en kan ook besteld worden via www.muse- umkaart.nl oa Motorreizen Een 24-daagse rondreis door Griekenland, met onder meer een tocht door het Piliongebergte behoort tot de nieuwigheden in het reisaanbod van motorreisorganisator Pavarue. Eigenaar Paul van Ruiten verzorgt onder meer ook reizen door Polen en Fin land. Van Ruiten is van 21 tot en met 24 maart in de Jaarbeurs in Utrecht met een stand aanwezig tijdens de 'Vier Machtige Mo tordagen'. Q Lissabon In Lissabon werd enige tijd geleden het Carlton Palace geopend. Het tot de Pestana-groep behorende vijfsterren-hotel is geves tigd in een buitenwijk van de Portugese hoofdstad op zo'n tien kilometer afstand van de luchthaven. De 173 kamers en 17 suites zijn ondergebracht in een ige-eeuws gebouw, voorheen residen tie van graven en markiezen. Er hebben inmiddels al diverse be roemde gasten overnacht in het hotel onder wie Catherine Den- euve. Meer informatie: tel. 00 351213 61 56 00 en/of internet www.pestana.com Chartervaart De traditionele chartervaart in Nederland heeft sinds kort een nieuw sterrenclassificatiesysteem. Het is de bedoeling dat klan ten hiermee een beter idee krijgen over het comfort aan boord. De classificatie Is een initiatief van de belangenvereniging voor charterschippers en de vereniging van charterkantoren. De for mule werd gebaseerd op het 'minimum-norm'-systeem waarbij de klant net als in de hotelsector weet wat hij minimaal kan ver wachten bij een bepaald aantal sterren. Het comfortniveau loopt van één naar vijf sterren. Onderscheiding De Travel Weekly Globe Award, voor de beste touroperator in het reizigersvervoer over Het Kanaal is toegekend aan P&O Stena U- ne. De maatschappij sleepte deze eer voor de derde achtereen volgende keer in de wacht. Russ Peters, managing director van de Britse rederij: „Dit is een van de meest begeerde onderschei dingen. Om voor de derde achtereenvolgende keer de beste ge noemd te worden is een geweldige prestatie." De tijd dat ik in één dag naar m'n wintersportbestemming reed, ligt al lang achter me. Ik doe het tegenwoordig in tweeën. Als ik zes-, zevenhonderd kilometer heb afgelegd, zoek ik een etablissement met slaapgelegenheid. Liefst op een minuut of vijf van de Autobahn. Een mens doet verrassende ontdekkingen op zo'n speur tocht vlak voor het vallen van de avond. Wel eens van Castell gehoord? Het ligt in de heuvels van het Steigerwald iets ten zuiden van Würzburg. Het dorp heeft een burcht, een paar stinkend steile straatjes, heel veel wijngaarden er een hotel/restaurant dat 'Gasthaus zum Schwan' is gehe ten. Je hoeft alleen maar de gelagkamer in te lopen en je weet het al: lekker bier, propere kamers en een glit bürgerliche Kiichen, zoals ze in Duitsland een keuken noemen waarin een eenvoudige maaltijd van verse, regionale producten wordt bereid. In 'Gasthaus zum Schwan' was de keus laatst snel gemaak De één nam Zanderfilet auf gebratenem Spitzkohl mit Safrankartoffeln-, de ander Damhirschfilet mit gebratenen Pilzen und Kartoffelplatchen. Ooit at ik bij Dieter Müller in Bergisch Gladbach: drie Mi- chelinsterren. Ook schoof ik eens aan bij een diner in de fc meuze Schwarzwaldstube in Baiersbronn: eveneens drie sterren. Ik mag dus vergelijken. Wel, dat kok Markus Lösch van 'Gasthaus zum Schwan' niet eens één ster heeft is al heel vreemd. Maar dat je in d< Micheiingids zelfs tevergeefs naar de naam van zijn restau rant zoekt, zegt meer over de gids dan over Markus. Want wie in Duitsland braadt het hert en de snoekbaars perfect» aan? Zelden zo voortreffelijk gegeten. Prijs (inclusief terri ne, dessert, een karaf rood, een karaf wit en twee espres so): 46,70 euro. De nieuwe bus telt slechts 30 zitplaatsen in een zogeheten een-twee-opstelling. Publiciteitsfoto En ook dat is glit bürgerlich. Rob van den Dobbelsteen

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 25