Misselijk in de rij simulator van de ANWB WEG WIEL 2 Nieuwe landelijke hulpdienst voor autoschade nke groei verwacht n Europese merken Vijftien automerken onder een dak In korte tijd veel meer leren dan in een echte auto rkeersevenement 'Traffic Fety On Tour' in Nuenen eer motorbeurs laarbeurshallen cht - De futuristisch vorm- ven Suzuki B-King vormt jrimeur op de 18e Motor- in Utrecht, waar ruim 300 santen in vijf Jaarbeurshal- an donderdag 21 tot en indag 24 februari alle ve modellen laten zien. ..cent ligt sterk op avon- ijke motorbeleving, veilig- en service. Vorig jaar trok ■urs meer dan honderd- ind bezoekers. Organisator ir Events in Breda richt een in waar motorrijders hun :hting, remmen en banden laatgeluid kunnen laten en. ieer informatie: www.motor- itrecht.nl m Lathouwers pr acht dealers osch - Lathouwers Auto- eft deze maand haar dealers in Brabant dezelf- iam: Lathouwers. De 'erandering gaat ge- I met een nieuw logo en lieuwe inrichting van de billende showrooms. Lat ers in Den Bosch is al 150 jaar actief in de auto- ;he. De onderneming bij de grootste dealers in dand met vestigingen in losch, Geldrop, Uden, '1, Oss, Zaltbommel, Hel en Vught. rcedes duurder is i februari ht - Mercedes-Benz re folds 1 februari hogere n voor haar personenwa- Gemiddeld worden de idessen 2,5% duurder. 140 kost voortaan 20.550 een C180 sedan 33.900 vrijdag 15 FEBRUARI 2002 door Joris Roes In de simulator waarin de ANWB sinds kort rijles geeft kan volgens de bond in korte tijd meer ge leerd worden dan in een echte auto. Een verslaggever maakte een proefrit. En kwam er groen uit. „Je kunt er ziek van worden", waarschuwt instructeur Yvo Maas van de ANWB Rijopleiding in Eindhoven voordat ik in de simulator stap. Ik geloof hem niet. In een echte auto word ik nooit misselijk, dus waarom in deze doorgezaagde Volkswagen Golf wel? Hij rijdt niet eens echt! Te ongeduldig voor verdere uit leg neem ik plaats achter het stuur. Twee weken na de intro ductie van de rijsimulator die het slagingspercentage van toe komstige automobilisten moet doen stijgen, wil ik het ding on derhand wel eens proberen. „Start maar", zegt Maas. Oh, moet dat ook? .Alles gaat net als in een echte auto", legt de in structeur uit. „Het enige verschil is dat het alleen lijkt of je vooruit gaat." Vol goede moed draai ik de sleutel om. Tien jaar mijn rij bewijs en nog nooit brokken ge had. Ik zal die ANWB-jongens met hun grote computerspel wel eens even laten zien wie hier kan rijden. Ik zet de versnelling in zijn één en geef gas. Vol verwachting kijk ik naar het grote scherm voor me. Er gebeurt niets. „Waarom rijden we niet?", vraag ik ver baasd. „De handrem staat er nog op en je geeft te weinig gas", antwoordt de instructeur droog. Ach, kan gebeuren, denk ik bij mezelf. De handrem ge bruik ik nooit en als ik in mijn auto zoveel gas geef als nu gaat- ie al vijftig. Mijn arrogantie brokkelt verder af als ik na honderd meter op een recht stuk weg de berm in scheur. Het sturen voelt welis waar heel anders dan in een echte auto, maar ik rij nu toch In de simulator lijkt het alsof de bestuurder werkelijk deelneemt aan het verkeer. Foto: Van de Meulenhof wel heel belabberd. Wanneer ik iets verderop dan ook nog eens uit de eerste de beste bocht vlieg, begin ik te twijfelen aan mijn rijcapaciteiten. En dat ter wijl we alleen nog maar op een landweg buiten de bebouwde kom rijden, zonder ander ver keer. „U rijdt in de berm", klinkt een vrouwenstem. De virtuele instructeur, ook dat nog. Ze houdt alles bij. Elke gebruiker van de simulator krijgt na afloop van de rit een lijstje waarop fou ten als snelheidsovertredingen, stuurfouten en bumperkleven geregistreerd staan. „Zodat daar de volgende les aan gewerkt kan worden", legt Maas uit. Ja, dat zal best. Ik ben intussen de bewoonde wereld in gereden en nader net als al het verkeer om me heen de snelweg. Maar dat is niet mijn grootste zorg. In mijn hoofd krijg ik een steeds rijfsmago «he sterkste Porsche heeft het Ite bedrijfsimago van heel and. Een onderzoek van >er Magazin onder 2.500 «gevenden resulteerde in irste plaats voor Porsche, 'd door BMW en Audi. Op rde plek eindigde Coca- iat weer gevolgd werd Jaimler-Chrysler, VW, en Siemens en Sony op deelde achtste plek. ida CR-V in irt leverbaar kerk - De Honda CR-V 50 pk) 4WD, die half leverbaar wordt, gaat euro kosten. De basisuit- g heeft standaard ABS, emassistentie, voor- en lags, afstandsbediende Ie vergrendeling, elek- jedienbare zijruiten en spiegels, in twee delen verschuifbare achter oor öf meer beenruimte e achterinzittenden öf lagageruimte. De achter- uning is in twee delen baar en in twee delen ipbaar voor het vervoer )te stukken bagage. De it o.a. airco) is 1.815 euro er, de topversie ES komt >70 euro. Voor pech onderweg is er de Wegenwacht. Er is nu ook een hulpdienst voor schade onderweg. Foto: GPD door Rien van der Steen Groningen - ,,De automobilist loopt bij schade aan zijn voertuig vaak met de ziel onder de arm. Hij mag zijn au to bij elk schadeherstelbedrijf laten repareren, hoewel de verzekeringsmaatschappij de indruk wekt dat het al leen maar mag bij een door haar aangewezen bedrijf. Wij willen een vangnet bieden voor mensen die zoeken naar zoveel mogelijk zekerheid als hun auto in de prak zit". Groningers Mark de Vos en Kars Potze, alletwee af komstig uit de autobranche, hebben een netwerk van verschillende bedrijven opgezet voor hulp aan de auto mobilist met schade. Het lidmaatschap is gratis. „En ik ga ervan uit dat het gratis blijft," relativeert De Vos maar meteen. Een nieuwe hulpdienst dus. „We zijn al ruim een half jaar aan de gang, maar we hebben tijd nodig om het goed op te zetten Inmiddels zijn er al ruim honderd le den," aldus Mark de Vos. In Nederland rijden ongeveer zes miljoen automobilisten per jaar ongeveer 1,1 mil joen keer schade. Wie met de auto met pech langs de weg staat, heeft de Wegenwacht. Al moet je daar wel dikbetalend lid van zijn om door zo'n reddende techni sche engel weer aan de praat geholpen te worden. Maar wanneer je met schade langs de kant staat komt er geen mannetje met een geel wagentje langstuffen. Daarom is '0800-Autoschade' in het leven geroepen. De Vos: „Het ligt er natuurlijk aan hoe je verzekerd bent. Wie alle risi co's dekt kan rekenen op volledige hulp. Maar wij gaan uit van de WA-verzekerde, zeg maar de helft van alle au tomobilisten." Bundeling 0800-Autoschade is een bundeling van diverse bedrij ven en landelijk opererende organisaties. Wie lid wordt kan in Nederland aanspraak maken op gratis juridisch advies, terwijl ook vervangend vervoer wordt gegaran deerd. De Vos: „Ook om drie uur 's nachts midden op de Veluwe. Wij zorgen dat de schadeauto opgehaald wordt en dat de beller met een huurauto naar huis kan. Daar rekenen we hetzelfde tarief voor als een verhuur bedrijf zoals Budget." De nieuwe hulpdienst zegt niet zo te zitten met zaken als polisvoorwaarden en schuldvraag. Iedere beller kan rekenen op berging, repatriëring en inschakeling van eerste hulp, maar bovendien gratis juridisch advies, ga ranties op de kwaliteit en de mogelijkheid van uitgesteld betalen. Inmiddels nemen 51 schadeherstelbedrijven over heel Nederland aan de hulpdienst deel. Dat zijn zogenaam- Voorstel liberalisering op hoofdpunten dam/gpd - Autofabrikan- wachten dat het aandeel Europese merken in de wijde markt de komende il groeien, vooral ten kos- le Noord-Amerikaanse IL Daarnaast zien zij een oei voor de Aziatische Dit blijkt uit onderzoek MG. De problemen ee de Amerikaanse auto- ie op dit moment te n heeft, worden bena- loor de verwachte daling t marktaandeel van een aantal typisch Amerikaanse mo dellen. Zo voorziet ruim 40% van de onderzochte fabrikanten de komende vijf jaar een forse daling van het aantal MPVs. Voor pick-up trucks verwacht bijna 50% een daling van het aantal verkopen. Groei wordt verwacht van het marktaandeel van cross-over voertuigen (krui sing tussen sedan, MPV, 4WD en stationcar) en luxe terreinau to's, de zg. SUV's (sports utility vehicle). I - Op het terrein van ^centrum Zuid Neder- in Nuenen wordt op !4 februari Traffic Safety ir gehouden. Dit ver- eiligbeidsevenement k georganiseerd door 12 irende studenten van de iusinessopleiding in m. De toegang en deel- ipan de meeste evene- s gratis. Het evene- |leeft een actief karakter. ieker van Traffic Safety •r kan deelnemen aan f foal activiteiten: rijsimu- remtest, off-road-rijden theorie-examen. Ook ;ns - wagens die gekan- rden en waaruit men zich vervolgens bevrijdt - en een anti-sliples maken deel uit van het programma. Daarnaast zijn er diverse instanties op het gebied van verkeersveiligheid aanwezig, zoals 3VO en CBR. Verkeersveiligheid krijgt mo menteel in ons land veel aan dacht. Er zijn veel initiatieven om het verkeer veiliger te ma ken. Stichting Traffic Safety On Tour brengt instanties die deze initiatieven ontplooien bijeen op haar evenement. De doel stelling is: automobilsten be wuster maken op het gebied van de verkeersveiligheid in Ne derland. Voor meer informatie: www- .trafficsafety.nl Het voorstel van Europees Commissaris Monti is erop gericht de concurrentie in de autobranche te stimuleren met als doel dat de consu ment er beter van wordt. Op dit moment bepalen de au tofabrikanten voor een groot deel aan welke eisen een dealer moet voldoen. Deze eisen komen er in grote lij nen op neer dat dealers doorgaans niet meer dan dat ene merk mogen verkopen, dat ze een minimaal aantal auto's per jaar moeten ver kopen en dat de werkplaats- apparatuur en opleiding van de monteurs aan zware cri teria moeten voldoen. Bin nen een regio mag niet meer dan één officiële dealer van een bepaald merk zijn en dealers mogen niet buiten hun rayon opereren. In die situatie zal verandering ko men, als het voorstel van Monti doorgaat. De belangrijkste voorstellen op een rijtje: Iedere door de fabrikant geselecteerde dealer mag voortaan actief worden in het rayon van andere dea lers, waardoor meerdere dealers hetzelfde merk verte genwoordigen in een rayon. Fabrikanten kunnen voort aan dealers niet langer ver plichten zelf reparatie en on derhoud van de auto's uit te voeren. Iedere garage die aan de kwalitatieve eisen van de van de fabrikant voldoet, moet worden aangemerkt als er kend reparateur. Niet merkgebonden auto bedrijven moeten gemakke lijker kunnen beschikken over technische informatie, apparatuur, speciaal gereed schap en software die nodig zijn voor reparatie van elk merk. Als een autofabrikant het contract met een dealer wil beëindigen, moet gedetail leerd worden beargumen teerd waarom het dealer schap hem wordt ontno men. Volgens de Europese Com missie leveren de maatrege len veel voordelen op voor de consument. Nieuwe dis tributienetwerken voor au to's komen in beeld, zoals internet. Er zal meer concur rentie tussen autodealers ontstaan, waardoor de prij zen zullen dalen. Ook wordt het gemakkelijker om een auto over de grens te kopen, als hij in het buitenland goedkoper is. Doordat meer reparateurs worden erkend, kan de klant op meer adres sen terecht voor mogelijk een lagere prijs. hoogeveen/gpd - Doordat au tofabrikanten niet meer mogen bepalen dat hun dealers uit sluitend hun merk verkopen, kunnen dealers meerdere mer ken onder één dak gaan verko pen. Chris Verheijen, directeur van Autodröme in Hoogeveen, doet het al jaren. En met veel succes. Het bedrijf op bedrijventerrein De Wieken in Hoogeveen is flink uitgestrekt. Honderden auto's staan er zowel in de showrooms als op de parkeer plaatsen er omheen. Er worden van vijftien merken nieuwe au to's te koop aangeboden, zowel Amerikaanse als Europese en Aziatische merken. Daarnaast kunnen klanten er terecht voor gebruikte auto's, leasen, huur en reparaties en onderhoud. Het bedrijf telt 225 werkne mers. Inmiddels is er ook een succesvolle vestiging in Em- men. In Assen en Groningen worden vestigingen opgezet. „Indertijd zagen wij al dat de kosten van dealers steeds ho ger worden, terwijl de winsten steeds lager worden", zegt Ver heijen in zijn kantoor met uit zicht op rijen glimmend ge poetste occasions. „In Duits land wordt het aantal Opel- dealers gehalveerd, terwijl in Amerika in een jaar tijd drie duizend dealers op de fles zijn gegaan. Die ontwikkeling ver wachtten wij hier ook en toen zijn we gaan nadenken over de vraag hoe we de kosten omlaag konden brengen. Daarom zijn we in 1990 begonnen met vier merken tegelijk: Mitsubishi, Fi at, Hyundai en Renault. De be staande dealers van die mer ken waren failliet gegaan, zodat ze in deze regio geen dealer hadden. Ze hadden de keus: een dealer met meerdere mer ken onder één dak, of geen dealer in deze regio." Volgens Verheijen heeft dit concept voor de klant legio voordelen: „Er is maar één di recteur, één schadebedrijf, één verhuurbedrijf. De huisves tingskosten zijn per merk een derde van die van een zelfstan dige dealer en we hebben een veel grotere inkoopkracht. Het maakt nogal uit of je een paar banden bestelt of een paar honderd. En een kleine dealer die genoeg zou hebben aan één verkoper, moet er toch twee in dienst hebben, want die ene wordt wel eens ziek en wil ook wel eens vrij hebben. Dat vertaalt zich in een flink la gere prijs voor een nieuwe au to. Verheijen schat dat een zelf standige dealer een winstmar ge moet hebben van ongeveer tien procent om gezond te kunnen draaien. „Voor ons is een marge van vijf procent al voldoende." lichter gevoel en in mijn maag onderneemt die ene boterham van vanmorgen verwoede po gingen er weer uit te komen. „Eén op de vier mensen met een rijbewijs heeft daar last van", probeert Maas. „Ons evenwichtsorgaan is er niet aan gewend dat alles om ons heen beweegt terwijl we zelf alleen lij ken vooruit te gaan. Leerlingen hebben daar geen last van om dat ze nog geen rijervaring heb ben." Frontaal Bij het invoegen op de snelweg knal ik op de file voor me omdat ik veel te laat rem. Dan blijkt een groot voordeel van de simulator. Ik hoef niet op zoek naar een nieuwe invoegmogelijkheid want de computer zet me ge woon opnieuw aan het begin van de invoegstrook. „Zo kun nen mensen in twintig minuten wel 75 keer over een louising", aldus Maas. „Daar doe je buiten een halve dag over." Toch wel de Focwa-bedrijven die twee jaar garantie op de herstel de schade geven. „In Utrecht hebben we nog maar twee aangesloten bedrijven, in Friesland nog maar één." An dere provincies zijn volgens De Vos beter bedeeld. Combinatie 0800-Autoschade combineert dus de activiteiten van een reeks bedrijven en instanties. Eén daarvan is Scha de Alarm Service (SAS), de oudste alarmcentrale van Nederland. SAS zorgt dat beller veilig wordt thuisge bracht, schakelt berging in en regelt vervangend ver voer. EuroProtector zorgt voor het juridische traject, stelt desgewenst een schriftelijk rapport van de onge valsituatie op en helpt de automobilist met het verhalen van letsel- en materiaalschades. PrimeLine (SNS Reaal Groep) biedt de automobilist 30 dagen rentevrije uitge stelde betaling, zodat hij de tijd heeft om het succes van het verhalen van de schade af te wachten. Dan zijn er nog de Vereniging van Bergingspecialisten (VBS) en de WSN, Vervangend Vervoerservice Nederland. De naam van de nieuwe hulpdienst is tegelijkertijd het telefoon nummer 0800-AUTOSCHADE. Op (mobiele) telefoons is dat te spellen als 0800-2886724233. Internet: www.0800autoschade.nl handig, zo'n simulator. Mijn humeur wordt weer wat beter als het de volgende kilo meters veel beter gaat. Eenmaal gewend aan de andere manier van sturen krijg ik meteen mijn bravoure terug. De Smarts, La- guna's en Saabs in mijn achter uitkijkspiegel worden steeds kleiner. Ik voer de snelheid op tot 160 kilometer per uur. De virtuele instructrice grijpt niet in. „Dat zijn nog kleine foutjes grijnst Maas. „We zitten pas in de testperiode." Wat niet verbetert, is de toe stand van mijn hoofd en maag. Groen van misselijkheid sta ik mijn plaats achter het stuur na alle oefeningen af aan Maas. Die geeft gelukkig eerlijk toe dat ook hij na zijn eerste rit in de simu lator zo ziek was dat hij geen trap meer op kon. Weer buiten in de frisse lucht maak ik een lange wandeling, voordat ik in een echte auto weer weg kan. FIETSSTROOK Parkeermeter voor fietsen Fietsenrekkenfabrikant Jan Kla ver heeft een systeem ontwik keld waarmee het mogelijk is te bepalen hoe lang een bepaalde fiets al geparkeerd staat. Het systeem werkt met een chip in een fietsenrek. Die chip geeft aan een centraal computersys teem wanneer de fiets uit het rek wordt gehaald en wanneer een fiets te lang blijft staan. Vol gens de fabrikant is het systeem de oplossing voor zogenaamde zwerffietsen, dat zijn fietsen die achtergelaten zijn door de eige naar en die plaatsen in stallin gen bezet houden. De gemeen ten Leiden, Zwolle, Groningen en de NS zouden belangstelling hebben. Met een bandana het fietspad op De nieuwe, typisch vrouwelijke kledinglijn van AGU werd naar de bijbelse schoonheid Rebecca genoemd. Foto: AGU Vrouwen op een sport- of race fiets. Tot voor kort een vrij zeld zaam verschijnsel. Als je er al één in zo'n fel getatoeëerd tricot met reclame-opdruk over een rijwielpad zag snellen, dan heet te ze waarschijnlijk Keetie van Oosten-Hage. Of Monique Knol. Of - ook zij maakte die periode nog mee - Leontien van Moor- sel. Dan waren het dus echte 'coureuses'. Kampioenen die in hun spurt naar de erepodia het dragen van de weinig flatteuze, geheel op mannenlijven toege sneden fietskleding op de koop toe namen. Maar die tijd is voorbij. Voor ra cende fietsvrouwen worden nu speciale kledinglijnen ontwor pen. Waarbij niet alleen reke ning wordt gehouden met de anatomie, maar ook met het heersende modebeeld. En het feit natuurlijk dat het gros van de vrouwen liever een bandana (zo'n kekke, speciaal voor spor ters bedoelde hoofddoek) op de krullen drukt, dan dat stroeve reclamepetje dat door winnaars van een Tour-etappe nog vlug wordt opgezet alvorens zij jui chend over de meet rollen. AGU uit Alkmaar brengt dit voorjaar zelfs bandanas op de markt, die zijn gemaakt van summerit. luchtige polyester met ademen de en vochtregulerende eigen schappen. Dit als onderdeel van de uitge breide, geheel nieuwe, typisch vrouwelijke kledinglijn die naar de bijbelse schoonheid Rebecca werd genoemd. En waarin naast de bandanas zeker ook de fiets- broeken opvallen. Of zoals ze in het snedige AGU-jargon heten: body's. Het zijn immers broe ken (voorzien van een anti-bac- terieel, makkelijk te wassen zeem) waarin het mouwloze lijf je zit vastgenaaid. De modieuze pakjes zijn gemaakt van het be proefde supplex (89 procent po lyamide en 11 procent elastan). een zachte, soepele stof die ook na herhaald gebruik strak om het lichaam blijft zitten, maar die tegelijkertijd toch vochtregu- lerend is. Natuurlijk dienen die door sportkledingfabrikanten bij voortduring opgesomde kwali teiten als 'ademend' en 'vocht- regulerend' met een zekere ach terdocht te worden bekeken. Want zweten blijf je. Maar het is zonder meereen feit dat fiets kleding in vergelijking met nog maar een jaar of tien geleden aanzienlijk comfortabeler is ge worden. Wat niet in het minst te danken is aan inderdaad stoffen als monolith, summerit. poly amide en bijvoorbeeld ook garz, een geruwd, bijzonder soepel en zacht aanvoelent^plyester De ontwerpers varAGU kozen die laatste stof uit voor de van een doorlopende rits voorziene Rebecca-jacks (met elastiek in de taille) waaronder dan weer bijpassende shirts van summerit kunnen worden gedragen. Die zijn er overigens ook weer in meerdere modellen, die shirts. Ze liggen in de winkel met lange mouwen, korte mouwen en geen mouwen en zelfs zitten er hippe hesjes in de collectie, die precies tot op het middel vallen. Zodat de smalle, witte streep op de Rebecca-broekspijp nóg be ter uitkomt. Wie helemaal tip^ top op de racefiets wil zitten draagt daar nog bijpassende sokken bij en zelfs nam meneer AGU - om echt compleet te zijn - een fietsbroekrok in de nieuwe lijn op. Rob van den Dobbelsteen

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 23