Kleine Subaru nog niet uit beeld Ruimtewagen op basis van Fiesta heet Fusion Terugval truckmarkt komt ook door Euro 3-norm Ducati werlct aan 4-cilinder HUISMAN Nieuwe Bovag-voorwaarden klantvriendelijker Jipacte Fordbesteller "41 der Boon Auto's Weg Wiel vrijdag 15 FEBRUARI 2002 trider welkom feel plaatsen witserland selijk worden e rijsimulator de ANWB 'msysteem stuurfouten ls-Vrachtauto's en lij morden in de toekomst e m uitgerust met een n dat chauffeurs een af eeft als hun voertuig la jstrook dreigt te raken. Netelenbos van ver- 't digde tijdens de ope- ai de BedrijfsautoRAI f aan met het zoge- ki Advanced Driver Assis- iii eem (ADA). Aanleiding va iroef zijn veel ongeluk- jachtwagens door n [en en afwijken van de t het nieuwe systeem chauffeurs dan direct schuwing, zodat ze orrigeren. LENDER door Peter Lodewijks aalsmeer - Het zijn zorgelijke tij den voor Subaru. Het kleine Ja panse merk wordt in ons land steeds kleiner. Afgelopen jaar ging het verkoopaantal voor de zoveelste keer doormidden en bleef steken op 1306 auto's. Subaru heeft, net als de andere Japanse merken, ontzettend veel last van de hoge koers van de yen en de zwakke positie van de euro daartegenover. Daarom zijn de auto's bij ons nogal duur geworden, vooral doordat ze al lemaal uit Japan moeten ko men, want produceren in Euro pa zit er voorlopig niet in. Het merk probeert tegenwoor dig aan de weg te timmeren met grotere auto's met vierwielaan- drijving waar vroeger vooral de kleine auto's het moesten doen. De compacte Vivio en Justy kwamen in 2001 samen nog maar net boven de 100 verkoch te auto's, terwijl er bijvoorbeeld van de grote Forester ruim 500 de deur uit gingen. Subaru wil zich in de toekomst blijven onderscheiden van 'de anderen' door alle auto's te voorzien van All Wheel Drive, aandrijving op alle vier de wie- De HM01, een leuke compact voor de toekomst. Foto: Subaru len dus. De vraag is of dat een verstandige keuze is, maar in elk geval hebben de kleintjes bij Subaru nog wel de aandacht. Zo komt er mogelijk tussen de Justy en de nieuwe Impreza een nieuw model. Want de financië le ruimte tussen die twee is nu voor veel mensen tamelijk on overbrugbaar. En op recent ge houden autoshows was de HM- 01 te zien, een aantrekkelijk wa gentje in de stijl van de Fiat Punto en de Ford Ka, twee com pacte auto's die momenteel goed verkopen. Het studiemodel is ontworpen om zowel praktisch, milieu vriendelijk als sportief voor de dag te komen en is voorzien van hybrideaandrijving. Onder de kap ligt een 658 cc metende 4- cilinder benzinemotor die de voorwielen aandrijft, gekoppeld aan een continu variabele trans missie (CVT, voortgekomen uit het vroegere 'pientere pookje van Daf) en een automatisch start/stop-systeem. De achter wielen daarentegen worden in beweging gezet door een 42 Volts elektromotor. Daarmee is de HM-01 niet alleen een hybri deauto, maar ook meteen een volwaardige vierwielaandrijver, geheel volgens de huidige Suba- ru-filosofie. De HM-01 is ultra- compact (3,42 meter), maar des ondanks een heus 2+2-model (twee volwaardige zitplaatsen voorin en twee ldeinere achter in) met een veilige, lichtgewicht carrosserie. Subaru heeft voor alsnog geen plannen om de conceptauto in productie te ne men, het model is vooral be doeld om reacties te peilen en om te laten zien welke technie ken momenteel door de ontwik kelingsafdeling van Subaru wor den beproefd en productierijp worden gemaakt. Het Desmosedici-blok dat bij Ducati op stapel staat. Desmosedici staat voor desmodromische bediening van de in totaal zestien klep pen. Foto: CPD 2002 '1lore Sportivo ;li eo, Science Museum, 020 3421 711. jdrijfsautoRAI, ;in 8, Amsterdam. 212. 0 rijfsautorai.nl Ri tromobile, Porie de ly .Parijs. 033 1- omobile.fr de d of Speed, rk andvoort, eri 750. ;e lland Flowers Rally, Sj spel. 075 6215 804. campprojects-tsp.nl 10102 m itobeurs, Sporthal k, Almere Stad. 354. ifz ospoor.nl d ralië Formule 1, ie relèRAI, Europaplein 8 trfm. 020 5491 212. .nl •sièish Cars Lifestyle, >te Rosmalen. „0 300. isieke rally van 0033 140-899010 ne leisië Formule 1, npur. ainingsdag, vrij ?lo cuit Park Zandvoort. '50. Ian iit-zandvoort.nl on zilië Formule 1, eg Wiel, Postbus 507, riem, of: specialeproduc- iiate.hdc.nl onder verantwoording fende organisatie. De uit- verantwoordelijk voor af- jf gewijzigde data. Voor de bel het vermelde te ler of ga naar het betref- etadres door Peter Lodewijks Amsterdam - Het gaat weer de goede kant op met Ford. In de eerste maand van dit jaar ver kocht het merk in ons land 8.513 auto's (marktaandeel ruim 12 procent), waarmee het alle concurrenten voorbleef. Tweede in januari was Renault met 8.066 verkochte auto's, ge volgd door Peugeot, dat de afge lopen maand 7.314 registraties liet noteren. Volkswagen en Opel staan respectievelijk op de vierde en vijfde plaats met 7.014 en 6.272 stuks. Vorig jaar stond Ford sinds lange tijd weer met twee auto's genoteerd in de Ne derlandse modellen top-10. Succesvolle auto's zijn de Ka, de Focus en de nieuwe Mondeo, terwijl ook net de nieuwe Fiesta is gelanceerd, al komt die pas in september op de markt. Een bij zondere uitvoering van die Fiesta is de ruimtewagen Fu sion. Deze zal op de komende autosalon van Genève worden gepresenteerd. De Fusion is een zogeheten compact-MPV, een ruimtewa gen die een slag kleiner is dan de midi-MPV (de Zafira-achti- gen). Twee weken geleden lieten we al zo'n compact-MPV van Opel zien, de Concept M op ba sis van de Corsa, die eveneens in Genève wordt voorgesteld. De Ford is ongeveer even groot (4,02 meter) en gaat door het le ven als UAV, een Urban Activity Vehicle, een auto voor 'stedelij ke activiteiten'. Hij heeft een ruim, multifimc- De Fusion is een UAV, een Urban Activity Vehicle, een auto voor 'stedelijke activiteiten'. Foto: Ford tioneel interieur en is rijk uitge rust wat betreft veiligheidssyste men. Beschikbare motoren voor de Fusion zijn de Ford TDCi 1.4 common-rail turbodiesel met 68 pk, de Duratec 16V benzinemo toren, verkrijgbaar als een 1.4 li ter 80 pk en als een 1.6 liter 100 pk variant. Na het verschijnen van de 5- deurs Fiesta in september, ko men volgend jaar de 3- Fiesta en de Fusion op markt. Een prijs is nog kend. deurs de niet be door Rob van Cinneken Het motormerk Ducati, bij de liefhebbers befaamd om zijn doorgaans supersportieve V- twin motoren, verbaasde deze week vriend en vijand met de mededeling dat er op het Itali aanse testcircuit binnenkort een 4-cilinder machine te horen zal zijn. Er wordt namelijk gewerkt aan een V4 met een cilinderin houd van 989 cc en zogenaam de desmodromische klepbedie- ning, bij de bestaande produc tiemodellen ook al een kenmer kend Ducati-snufje. Het sluiten van de kleppen gebeurt dan niet door een veer, maar ze worden door een vork dichtgetrokken. Het Italiaanse motorfietsenmerk neemt die op zijn minst opmer kelijke stap naar eigen zeggen 'met het oog op toekomstige sportactiviteiten'. Ducati hoopt in het volgende seizoen -in 2003- deel te nemen aan de strijd om het MotoGP wereld kampioenschap, zeg maar de Formule 1 op twee wielen. In eerste instantie wordt de Ducati Desmosedici - zoals hij voluit heet - voor racegebruik ontwik keld. Het zit er echter dik in dat soort gelijke machines ook in de showroom zullen opduiken. Al vanaf de oprichting in 1926 bouwt de fabriek immers mo torfietsen die op racetechniek zijn geïnspireerd. Overigens lij ken de ontwikkelingstechnici de klap voor de Ducati V-twin lief hebbers bewust te verzachten. De Desmosedici lijkt uiterlijk verrassend veel op de bestaande tweecilinders. En krijgt een zo genaamde big bang (grote klap pen) constructie mee. Waarbij de twee voorste en de twee ach terste cilinders gelijktijdig ont steken. Hij zal dus ook klinken als een V-twin. De mogelijkheden zijn echter veel groter dan met hun bestaande motormodellen. Zo meldt technisch directeur Filip- po Preziosi in Bologna, dat de V4 zeer hoge toerentallen kan draaien. „Op basis van de eerste berekeningen denken we aan meer dan 18.000 toeren per mi nuut. We rekenen op een ver mogen van rond de 220 pk bij 16.000 toeren." De Italianen zetten bij de ont wikkeling een hoog tempo in. Inmiddels worden de eerste Du cati Desmosedici motorblokken al gebouwd en die draaien over enkele maanden op de proef- banken. Testritten staan voor het begin van de zomer in de agenda. Afgaand op de traditio nele innige relatie tussen motor sport en productie is het geen al te gewaagde gok om te veron derstellen dat misschien al in de loop van volgend jaar de eerste Desmosedici motoren in de showrooms opduiken. (advertentie) Gazelle Yamaha-pas Batavus 1 Tomos Loekie 100% service meer dan 100 modellen topkwaliteit in tweewielers tweewielers b.v. Levendaal 76 Leiden TeL: 071-5131515 Suma trastraat/hoek Willem de Zwijgerlaan Leiden Tel.: 071 -568 0680 Sombere voorspelling voor dit jaar Transit Connect. Foto: Ford «/gpd - Op de Be- ïRai die morgen voor Duii 1 Amsterdam draait, s' Transit Connect een 4 £ieur. Met de bestaan- beeft hij niets van e r Ford koos de naam sifde volgens het merk sy- 7-0 voor betrouwbaar k' De Transit Connect, vd wordt in het Turk se Izmit, is aanzienlijk kleiner, maar zal in vele uitvoeringen ge leverd worden. Zoals een korte en lange wielbasis, waarbij de korte al ruimte biedt voor twee europallets. De auto heeft vier airbags en ABS. De auto komt in de plaats van de vroegere Escort Van en Courier. Komende zo mer komt hij te koop. (advertentie) 5 '4, '9 3 (autoboulevard Alphen a/d Rijn), :ga a/d Rijn 2-473216 m 16. Leimuiden 13r508142 ion.nl SUBARU door Harrie Verrij Zou de Europese truckmarkt dit jaar werkelijk zo ver inzakken als topman Leif östling van Scania voorspelt? Bij het bekendmaken van de jaarcijfers van de Zweed se vrachtwagenproducent deze week, somberde hij over de zware truckmarkt (boven de 15 ton), waarop zijn bedrijf vooral actief is. In 2001 was de totale Europese vraag naar zware trucks volgens hem vier procent gedaald tot 235.000 stuks. „Als gevolg van de lage economische groei in West-Europa zou de vraag naar zware trucks dit jaar wel eens te rug kunnen vallen naar 180.000 tot 190.000", zei hij. Een ver mindering dus van tussen de 19 en 23,5 procent. Niet iedereen is zo somber; DAF bijvoorbeeld schat de markt voor zware trucks in 2001 op 248.000, een daling van één pro cent. De definitieve cijfers zullen uitsluitsel moeten geven. Dat de kaarten er voor dit jaar minder goed bijliggen, is duidelijk. De vraag naar vrachtauto's kan met forse cijfers schommelen. In Noord-Amerika halveerde in het tweede kwartaal van vorig jaar het aantal verkochte trucks bij na. Nu is de Europese markt wel wat minder beweeglijk, maar te gelijk ook vaak volgend ten op zichte van de Amerikaanse. In ieder geval staan de truckpro ducenten schrap. Er is geen tij delijke arbeidskracht meer te vinden in de truckbranche en ook heel wat vaste truckbou wers, vooral van MAN en Sca nia, zitten inmiddels thuis. Als de markt zich inderdaad ont wikkelt volgens het sombere scenario van Scania dan zullen er nog heel wat meer naar huis gestuurd worden. Een van de verklaringen voor de verwachte grote terugval dit jaar is de invoering van de Euro 3- norm per 1 oktober 2001. Op vallend is dat in september nog een stijging van zes procent te zien was en de maand daarna de afzet sterk in de min schoot. 'Een gevolg van de aanslagen op 11 september' wordt dan snel gezegd en de economische dip die hierop volgde zal zijn in vloed ook wel hebben gehad. Maar het feit dat na 1 oktober de duurdere trucks met motoren die voldoen aan de Euro 3 mi lieu-eisen verplicht werden, heeft menig vervoerder zijn be stelling doen vervroegen. Vol- geiis -H Britse onderzoeksbu reau DRI-WEFA deed dat ver schijnsel zich vooral voor in Spanje, Groot-Brittannië en De nemarken waar de afeet tot 40 procent steeg. Het trok de totale verkoop van trucks (boven de 6 ton) vorig jaar op naar 323.000, een daling van 'slechts' 4,8 pro cent. Het Euro 3-effect zal zijn invloed hebben op de afeet van trucks dit jaar. Volgens DRI-WEFA moeten de producenten reke ning houden met een terugval van de prqductie met twaalf procent dit jaar, terwijl de pro ductie wereldwijd met 2,4 pro cent stijgt. Deze vermindering wordt volgens Scania dus vooral veroorzaakt door de lagere vraag naar zware trucks, terwijl er een hogere vraag vanuit landen bui ten Europa tegenover staat. Pas in 2003 zal de vraag volgens het onderzoeksbureau weer aan trekken. DAF Trucks plukt duidelijk de vruchten van de twee nieuwe ty pes CF en LF die er mede voor hebben gezorgd dat vorig jaar flink wat meer vrachtauto's in Europa zijn verkocht. Wellicht dat de gegroeide populariteit en de stijging van het marktaandeel de Eindhovense fabrikant dit jaar in een goede positie houdt. Maar achteroverleunen kan ook DAF allerminst. Want als de markt in 2003 aantrekt kan het effect van de nieuwe types zijn uitgewerkt. Wellicht dat een ver nieuwde versie van het model 95XF op korte termijn de vaart er dan in kan houden. den hjlag/anp - Door nieuwe Bovag-voorwaarden zijn de rechten van kopers van nieuwe en gebruikte auto's verbeterd. Onderhandelingen tussen de ANWB, Bovag en de Consu mentenbond hebben een aantal vernieuwingen opgeleverd. Er komt voortaan een standaard garantie op occasions vanaf 4500 euro. Dit maakten de par tijen woensdag bekend. De ruim 6000 bij Bovag aange sloten autobedrijven zijn ook sterker gebonden aan de leve ringstermijn. De nieuwe voor waarden gelden voor alle over eenkomsten die vanaf 30 maart dit jaar worden afgesloten. Bij reparaties moet het autobe drijf voortaan contact opnemen met de klant als de reparatie kosten meer dan 10 procent ho ger uitvallen dan vooraf was be rekend. Bij garantieclaims moet het bedrijf in het vervolg voor een passend alternatief vervoer middel zorgen tijdens de repa ratie. BLIK IN HET VERLEDEN In 1952 werkte Alfa Romeo aan een raceversie van de 1900 Sprint. Dat leidde tot een futuris tisch ontwerp, dat aan een vlie gende schotel deed denken, een veelbesproken onderwerp in die dagen. Het is dan ook niet vreemd dat de 'buitenaardse' verschijning al gauw de naam Disco Volante kreeg vliegende schotel in het Italiaans). De over dadige welvingen waren be doeld om de luchtweerstand 20 klein mogelijk te maken en sa men met een laag wagenge wicht (735 kilogram) moest dat tot uitstekende prestaties leiden. Toch kwam de Tipo 1900 C52 (of ficiële naam) niet verder dan het experimentele stadium omdat de fabriek er niet een echte win naar in zag. De Disco Volante was evenwel een goede vinger oefening voor latere ontwerpen en ook andere merken lieten zich er graag door inspireren. Ja guar bijvoorbeeld kwam met een soortgelijke type D, de race wagen waaruit later de beroem de E-type ontstond. Van de Disco zijn slechts vijf exemplaren ge bouwd, vier open versies en een coupé. De Disco Volante is tot 1 mei te zien op een bijzondere Al fa-tentoonstelling te Londen. Foto: Alfa Romeo

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 21