'Al-Qaeda zit achter moord op minister' lleJlehang Lugubere vondst in Huizense tuin BODEMWEKEN ITorting Als Nuyt verspeelt brons op 500 meter 099 Ouderschap leidt tot traditioneel gedrag Cieba Afghanen: Sabotage vredesproces Scratch in Pieterskerk en plakt rs op e fietsen Gratis bodem bij een matras Leidsch Dagblad NR. 42850 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 erland ikt steeds der bier baar erland wil houden derkwartier ip en roer r bouwplan houder it stage als eldburger itewagen op svan Ford :a heet Fusion Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad vrijdag 15 FEBRUARI 2002 MO !f v aou; van 10.00- 16.00 uur De gróótste selectie kantoormeubelen T 2000 m SHOWROOM! antoormeubelen kabul/afp-anp-ap - Het terreur netwerk al-Oaeda van Osama bin Laden zit volgens de Af ghaanse autoriteiten achter de moord op de minister van toe risme, Abdul Rahman. Dit heeft een woordvoerder van het mi nisterie van defensie vandaag gezegd in de hoofdstad Kabul. „Het was een poging van al- Oaeda om het vredesproces en het werk van de regering te sa boteren", aldus de woordvoer der. Abdul Rahman werd gisteren op het vliegveld van Kabul ver moord door een menigte woe dende pelgrims, nadat het ge rucht de ronde had gedaan dat de minister een pelgrimsvlucht naar Saudi-Arabië had geannu leerd. Hij zou het vliegtuig wil len gebruiken om met zijn ge zin naar India te vliegen. De naar schatting duizend pel grims hadden al twee dagen in de bittere koude gewacht op een vliegtuig naar de heilige stad Mekka, omdat een aantal vluchten was vertraagd. Het is niet duidelijk waarom Rahman naar de luchthaven was gegaan. Mogelijk wilde hij de boze pelgrims tot bedaren brengen, maar op het vliegveld werd hij aangevallen. Zijn lijf wachten en de politie slaagden er niet in hem te ontzetten. De minister overleed korte tijd la ter aan zijn verwondingen. De woordvoerder van het mi nisterie van defensie zei dat journalisten de gebeurtenissen op het vliegveld hadden ge filmd en dat die opnamen nu worden bestudeerd. „Het on derzoek duurt voort. Wij zullen degenen arresteren die deze moord op hun geweten heb ben. Maar eerst moeten wij er achter komen wie de aanstich ter van het complot is." Abdul Rahman wordt morgen in Kabul begraven. De toegang tot de luchthaven was vanmor gen nog afgesloten. De jaarlijkse pelgrimstocht, de hadj, naar De Saudische stad Mekka begint op 20 februari. De Saudische autoriteiten ver wachten dat de hadj dit jaar wordt volbracht door 2,5 mil joen mensen. De tocht naar Mekka, de geboorteplaats van de profeet Mohammed, vormt een belangrijk onderdeel van het islamitische geloof. Gezon de moslims die zich de reis kunnen veroorloven, moeten minimaal eenmaal in hun le ven de hadj volbrengen. leiden - De Scratch Muziekdagen, het grootste jaarlijkse muziekfestival voor amateurmusici, trekt tot en met zondag weer zo'n 3500 deelnemers naar de Leid- se Pieterskerk. 'Scratch' houdt in dat de deelnemers in één dag een groot mu ziekwerk instuderen en dat diezelfde avond uitvoeren, althans: proberen uit te voeren. Want of dat helemaal volgens de regels der kunst lukt, is altijd de vraag. Gisteravond slaagde de deelne mers daar in elk geval perfect in. Onder leiding van dirigent Martin van der Brugge bracht het zeshonderd koppige koor een indrukwekkende uitvoering van de 'Messiah' van Handel ten gehore. Pagina R7: Spetterend begin Muziekda gen Foto: Taco van der Eb I Lameijer ian den rijn - Inwoners in aan den Rijn wor- it van de overlast van 'eparkeerde fietsen en en in het stationsge- emeente pakt de over- let stickers die zij op tste fietsen of brom- akt. Wie buiten de lestemde vakken par it de kans zijn voertuig ken. Een slagvaardige in het probleem was niet mogelijk. Voor deren van een fiets of moest de gemeente 'je procedure door- lar nu heeft de ge- algemene verorde- ipast en kan zij direct vergaan. Ongewenste in het stationsgebied st een sticker. Als ze tijdje nog staan, wor- Nijderd. Daarna moet ite de tweewielers nog ken bewaren, voordat worden vernietigd. ïnte houdt in de ko- ee maanden drie keer en opruimactie, daar- tar eens per week. De worden tijdig aan- Voor Sauerbreij zitten de Spelen er al op SALT LAKE 2002 salt lake city/gpd - Andrea Nuyt heeft in Salt Lake City de kans verspeeld om als eerste Nederlandse schaatsster een olympische medaille te winnen op de 500 meter. Ze verloor af gelopen nacht in de tweede manche door een te ruim aan gesneden buitenbocht het brons aan Sabine Völker. Catriona Le- May-Doan (37,45 seconden na 37,30 op de eerste dag) uit Ca nada prolongeerde haar olympi sche titel van 1998. De Duitse veterane Monique Garbrecht (33) won het zilver. Nuyt trad in de voetsporen van Gerard van Velde. Ze had een medaille binnen handbereik, maar in de laatste buitenbocht van haar tweede 500 meter zag ze de bronzen plak door haar vingers glippen. De Goudse schaatsster maakte een paar misslagen en had zelfs een hand op het ijs nodig om in even wicht te blijven. Het kostte haar te veel tijd de derde plaats van de. eerste race te consolideren. Haar teleurstellende tijd van 37,83 seconden was niet vol doende de Duitse Völker voor te (advertenties) Een huilende Andrea Nuyt verlaat samen met Renate Groenewold (links) en fysiotherapeut Saskia van Exter de schaatsbaan. Foto: ANP/Jasper Juinen blijven. Net als Van Velde een paar dagen eerder, restte er voor de pupil van coach Gerard Kern- kers de vierde plaats. De slecht ste plaats voor een sporter op de Olympische Spelen. De teleurstelling was van Nuyts gezicht af te lezen. „Het is effe slikken ja, als je er zo dichtbij bent", aldus de rijdster. „In de laatste bocht ging het echter fout. Ik voelde al dat ik niet meer alle macht in m'n benen had. Ik maakte een paar misser- tjes en werd daardoor naar de buitenkant gedwongen. Het is vreselijk balen, maar in zo'n tweede race, als je dichtbij een medaille bent, moet je alle risi co's nemen. Helaas is het ver keerd uitgepakt." In de schaduw van Andrea Nuyt bekroonde Marianne Timmer een uitstekende, strakke race met een tijd van 37,87 seconden en een achtste plaats in de eind stand. Daarmee dook ze voor het eerst in haar carrière onder de grens van 38 seconden. Ma rieke Wijsman moest genoegen nemen met een tijd van 38,79 seconden. Snowboardster Nicolien Sauer breij stelde op de parallel reu zenslalom zwaar teleur. De Ne derlandse vaandeldraagster werd 24ste in een veld van der tig, waar een plaats bij de eerste zestien noodzakelijk was om in de finale te komen. Meer nieuws over de Winterspe len op de olympische pagina's en op www.leidschdagblad.nl door Rivka Groenier en Laura van Zutphen huizen - In de achtertuin van het huis van Pieter Hagedoom in Huizen zijn gisteren menselij ke resten gevonden deels inge kapseld in beton. Naar alle waarschijnlijkheid gaat het om het stoffelijk overschot van zijn echtgenote Wendela, die sinds een jaar wordt vermist. Pieter Hagedoom is gearresteerd en vandaag voorgeleid aan de rech- ter-commissaris. Dé vondst werd gistermiddag rond twaalf uur gedaan. Aanlei ding was een tip aan het mis daadprogramma van Peter R. de Vries, die op 27 december aan dacht besteedde aan de vermis sing van de Huizense. Hagedoom, die sinds de ver dwijning van Wendela door het openbaar ministerie als hoofd verdachte in de zaak wordt ge zien en al twee keer eerder werd gearresteerd, is 's ochtends al ingerekend. Dat gebeurde nog voordat de graafwerkzaamhe den bij het huis aan de Visser straat begonnen. De tip is een van de vele aanwij zingen die bij misdaadverslag gever Peter R de Vries zijn bin nengekomen. In opdracht van het OM zijn de tips sinds de be wuste aflevering een voor een nagetrokken. Het stoffelijk over schot was pal tegen de achter muur van het woonhuis begra ven, bovenop was beton gestort. De lugubere vondst is in z'n ge heel overgebracht naar het Ne derlands Forensisch Instituut in Rijswijk voor nader onderzoek. Pas als dit onderzoek is afge rond kan onomstotelijk worden vastgesteld of het om Wendela gaat. Buren van de architect, die in zijn huis aan de Vissersstraat woont en er ook zijn bedrijf heeft, zeggen dat zij Hagedoom vorig jaar, een dag na de vermis sing, hebben zien graven in de achtertuin. De buurvrouw: „Mijn kleinzoon was bij me en die was buiten op zijn fietsje. Hij vertelde me dat de buurman aan het graven was. Ik heb hem toen ook bezig gezien in de tuin. Maandag hoorde ik pas dat Wendela verdwenen was. Op woensdag ben ik naar de politie gegaan om te vertellen wat ik had gezien. Maar ze hebben er verder niets mee gedaan." Het OM en de politie weigeren verder elk commentaar op de onderzoeksmethode. Politie woordvoerder Dick Bakker zegt dat er rondom het huis wel eer der is gezocht maar dat hij niet precies weet waar. Dat de infra- roodcamera's van de straalja gers waarmee Huizen en de wij de omtrek is afgespeurd de menselijke resten in de tuin van Hagedoom niet hebben opge merkt, valt te verklaren uit het feit dat die apparatuur niet in staat is om door beton heen te kijken. De mogelijke oplossing van de verdwijning lijkt uit de lucht te vallen. Op 7 maart zou er bij de rechtbank van Amsterdam een zaak dienen om het dossier te sluiten. Het OM erkende vorige week nog op een dood spoor te zitten en hield zich nauwelijks nog bezig met de zaak. GR0EN00RDHALLEN-LEIDEN ZA.+ ZO. 16+17 FEBR. 10-17 UUR HARD- SOFTWARE INTERNET GSM DVD GAMES DIREKTE VERKOOP INFORMATIE DEMONSTRATIE projectvoorbereider in de bouw toe aan een nieuwe stap in uw carrière? Kijk dan morgen in deze krant. Kondor W es seis Amsterdam Teleurstelling over klimaatplan Bush Washington - Van veel kanten is teleurgesteld gereageerd op het alternatieve klimaatplan dat de Amerikaanse president Bush gisteren presenteerde. Duits land vindt het plan niet effec tief, Japan is matig positief en het internationale Wereld Na tuur Fonds (WWF) toont zich zelfs verbijsterd. Pagina Buitenland 'Bom ambassade was gepland' den haag - Het NAVO-bombar- dement op de Chinese ambas sade in Belgrado was geen ver gissing, zoals westerse leiders beweren. Dit verklaarde Milose vic vandaag voor het Joegosla- vië-Tribunaal. De bommen op de ambassade, waardoor Chi nese diplomaten en journalis ten om het leven kwamen, leid den tot een diplomatieke crisis. (advertentie) Kijk in onze folder van deze week of ga naar één van onze filialen bij u in de buurt. BETER BED bij u in de regio: Amsterdam Noord, Amsterdam, Beverwijk, Den Haag. Gouda, Hoofddorp, Utrecht+junior, Woerden, Zaandam, Zoetermeer en Zoeterwoude+junior. Voor adressen raadpleeg de Telefoongids, de Gouden Gids (zie bedden) óf kijk op www.beterbed.nl tó.. (advertentie) EEN ZATERDAG 16 FEBRUARI m mjijej^ring van deze advertentie ^ilffizffin^erd speciale aanbiedingen) eterwoudseweg 11 loge Morsweg 152a t/m vr 09.00 - 21.00 uur, a 09.00 -17.00uur BOUWMARKT utrecht/gpd - Het gezin is nog steeds de hoeksteen van de samenleving. Maar de relatie tussen de twee partners die daaraan ten grondslag ligt, is veel minder hecht dan vroeger. In de post-moderne samenle ving heeft het belang van een hechte rela tie zijn waarde verloren. Zodra er echter kinderen komen, neigen de partners naar traditionelere relatieopvattingen. Dat concludeert de Utrechtse sociologe Miranda Jansen in haar onderzoek 'Waar denoriëntaties en partnerrelaties' waarop zij Utrecht promoveerde. Zij ondervroeg 1.500 mensen tussen de 32 en 40 jaar over hun opvattingen over relaties en gezinnen. „Het zijn vooral de streng religieus geori- enteerde mensen die vasthouden aan de traditionele waarden. Dat komt meer voor rekening van hun sociale omgeving dan vanuit hun eigen overtuiging," conclu deert Jansen. „De omgeving bepaalt of er traditionele keuzes gemaakt worden in het gezinsleven of niet." Mede door die druk van de sociale omgeving, trouwt deze groep mensen dan ook eerder dan ande ren, en stichten zij ook eerder een gezin. „De streng gelovigen vormen nog maar een beperkte groep. Meer dan de helft van de onderzochten gaven op geen religie meer aan te hangen. Volgens de onderzoekster zoekt de post- materialistische mens vooral naar zelfont plooiing en autonomie. „Dat wordt zelfs belangrijker geacht dan inkomen en carri ère. Het is feitelijk de nieuwe standaard in het normen- en waardenpakket. Je komt het bij bijna iedereen tegen. Behalve dan bij de streng gereformeerden. Maar over het algemeen is toch bij iedereen redelijk modem gedrag te zien." De moderne mens wil eerst uitgebreid tijd voor zichzelf. Samenwonen, trouwen en kinderen krij gen schuift de individualistische mens voor zich uit. Dat betekent niet dat de mo derne mens solistischer wordt. ,,In de meeste gevallen komt het uiteindelijk toch tot een vaste relatie. Deze is dan wel losser dan vroeger. De beide partners doen ook meer dingen op eigen houtje. Huishoude lijke taken worden redelijk tussen man en vrouw verdeeld, hoewel ook tegenwoordig nog steeds de man er minder geëmanci peerde opvattingen op na houdt, dan de vrouw." En als de relatie niet dat brengt wat een van beiden ervan had gedacht, dan is de stap naar een verbreking van de band sneller gezet dan vroeger. „De komst van kinderen leidt juist weer tot traditioneler gedrag. De vrouw doet weer meer in het huishouden, zeker als zij met werken stopt. Mensen gaan zelfs weer va ker naar de kerk of worden zelfs weer lid van een bepaald kerkelijk genootschap", zo merkte Jansen op. „In veel gevallen gaat het dan om mensen die met een geloof zijn opgevoed. Zij willen graag hun eigen kinderen ook bepaalde normen en waar den meegeven. Daardoor komt de grotere aandacht voor de religie. Zij laten hun kin deren bijvoorbeeld ook dopen. Dat past al lemaal in het patroon dat ouderschap leidt tot traditionelere waarden." Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam Straat Postcode Plaats Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling O 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 Handtekening: 400114 MD V 'el* ie nafceforgng) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl i

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1