Sauerbreij staat voor raadsel ica Kostelic bezorgt oatië eerste skigoud OLYMPISCHE SPELEN ISU zit met 'skategate' in de maag NOC*NSF spant proces aan tegen hoofdsponsor Aegon Gehavende Söndral heeft training hervat Tweede bocht Met zulke fouten, zulke tij den rijden. Twee keer on der de 38 seconden en nog dik ook. Dat is niet misselijk. Het zegt iets over de snelheid van Andrea Nuyt. Jammer, net naast het podium. Ik luid haar wel een medaille gegund. Ik vind het klasse dat ze zo snel voor de televisie wilde verschij nen. Dat is heel moeilijk hoor. Ik vind het onbegrijpelijk hoe ze die tweede bocht zo ruim heeft kunnen aansnijden. Ik zeg altijd, je rijdt zo recht mo gelijk op de pion af om de laat ste slag naar buiten te maken. Dan blijf je gemakkelijker bij de blokjes. Ik snap het niet. Dit is honderden keren geoefend. Misschien heeft ze het niet eens gezien, het niet eens gemerkt in alle consternatie. Misschien is ze bezweken onder de druk. Andrea Nuyt heeft er lang over gedaan om de top te halen. Ze was een meisje dat lang aan zichzelf heeft getwij feld. Ze zat vol met twijfels. 'Kan ik het wel?' Met dergelijke vragen worstelde ze vaak. Dat is ook de reden geweest waar om de schaatsbond Nuyt tot twee keer toe tuuir het gewest wilde sturen. Eerst uit Jong Oranje, later uit de kernploeg. Ik heb het tivee keer tegen we ten te houden. Voor het seizoen had ik haar 25 procent kans op een medaille gegeven, maar naar luiar twee de plaats op het WKsclwtte ik haar kansen in op tachtig pro cent. Ze ging steeds beter rijden en leek steeds beter met de druk te kunnen omgaan. Nuyt was onbevangen, was nergens bang, reed haar eigen race. Dat was de grote winst van dit seizoen. Dat vond ik heel knap van Gerard Kemkers. Juist in dit olympisch jaar haalde hij die twijfels bij haar weg. En dan rijdt ze twee verre van vlekkeloze 500 meters. Ze is gelouterd, maar iemand als Sa bine Völker kan kennelijk beter met de druk omgaan. Ze ver loor in de tweede bocht te veel snelheid om in de buurt van Völker te eindigen. Ze krijgt nog een kans. Op de 1000 meter, maar ik denk dat Marianne Timmer hogere ogen gaat gooien. Zeker gezien de goede tijd van gisteren. Dat was echt een opkikker. Ik denk niet dat Aruirea Nuyt zondagnacht op het podium zal staan. Ook gisteren sneuvelde er geen wereldrecord. Tot grote teleur stelling van de ijsmeesters. Het is nu tweemaal mislukt op de korte afstanden. Alle tijden van gisteren waren ovenvegend langzamer dan op de eerste dag. Wereldrecords op de korte afstanden rijden wordt steeds moeilijker, omdat het met hon derdsten van seconden gaat. Op de lange afstanden kan het nog met seconden, maar er zijn grenzen aan records. Leen Pfrommer sin/anp - Janica Koste- Kroatië de eerste olym- kimedaille bezorgd. Ze Snowbasin de alpine- itie. Kostelic, precies op :l-n ug na een langdurige finishte in beide man- n de slalom als i fdaling eindigde ze als at was goed genoeg om Igemene rangschikking inrijkse Renate Götschl •uitse Martina Ertl voor rige Kostelic moest vo- S( an het eind van het we- "^rseizoen onder het mes aanhoudende proble- t de linkerknie. Ze on- in totaal drie operaties gewricht, maar gaf de )oit op. Eind vorig jaar 13 pas weer op ski's op de "elonale pistes en in Salt y was de typische all een van de belangrijk sten. bewees dat op haar cipline, de slalom. De toren hadden dat on- van de combinatie het iet programma gezet in met de weersomstan- L Een juist besluit, zo bleek. Het klaarde tijdig op en het zicht was uitstekend. Het kwam Kostelic, die vorig jaar acht van de negen WB-sla- loms won, bovendien goed uit. Ze stortte zich met een gerust stellende voorsprong van meer dan twee seconden (2,26) op Götschl naar beneden. Aan de tijd van de Oostenrijkse wereld bekerhoudster op de afdaling kwam ze niet. Het eerste goud ooit voor haar land bij Olympi sche Winterspelen - de handbal lers gingen haar in Sydney als team voor bij de Zomerspelen - kwam niet in gevaar. De voor sprong van de Kroatische was uiteindelijk bijna anderhalve se conde. „Ik zal er eerst een nachtje over moeten slapen, voordat het tot me zal doordringen wat me hier is overkomenzei Kostelic. „Het is fantastisch. Zeker na het blessureleed.'' Götschl vond dat ze gedaan had wat in haar mo gelijkheden lag. „Op die kleine misser in het bovenste gedeelte van de afdaling na. Maar m'n achterstand was toch al te groot. Dan had ik op de slalom alle ri sico's moeten nemen, met de kans er helemaal uit te vliegen." Ertl, ook een naam in zowel het wenden als het racen, schoof op naai' de derde plaats. De 28-jari- ge skister uit Lenggries, die vier jaar geleden in Nagano zilver won achter haar landgenote Katja Seizinger, begon met een achterstand van 1,10 seconde aan het slotonderdeel. De Duit se moest echter zowel in Koste lic als Götschl haar meerdere er kennen. Het deerde haar niet. De vaak rebelse Ertl kwam zonder ver wachtingen naar Mount Allen. Ze vergeleek haar bronzen race met die van het WK in 2001. Ze ging toen geblesseerd naar Sankt Anton en keerde met het combinatiegoud naai" huis te rug. Dat hield ze nu niet voor mogelijk, na de diepste vormcri sis uit haar carrière. „Zoiets herhalen, ging helaas niet", zei de Zuid-Duitse politie beambte, die zich lang afvroeg of ze wel iets te zoeken had in Salt Lake City. Dat het toch lukte een medaille te halen, verbaasde haar bij nader inzien toch ook weer niet. „Ik was niet favoriet, had niets te verliezen en was zeer gemotiveerd. Ik was vrij in het hoofd." Janica Kostelic won beide manches van de alpine-combinatie. Foto: EPA door Cijs van Oosten salt lake city - Aan de kant met Tonya Harding en Nancy Kerrigan, er is nu een veel groter schan daal: 'skategate'. Het is een onderwerp dat 24 uur per dag op de Amerikaanse en Canadese televisie stations uit en te na wordt besproken. De blokvorming onder juryleden - het onder scheid tussen door oost en west beïnvloedt het stemgedrag - is al jaren een bekend fenomeen. Opvallend is dat die nationale voorkeur door de Noord-Amerikaanse media klakkeloos wordt overgenomen. Over nationale voorkeur gesproken: de toegestane valse start van schaatser Casey FitzRandolph, dat hem zeker op weg heeft geholpen naar het goud op de 500 meter, is geen 'issue' voor de Ameri kaanse journalisten. Maar dan het paarrijden. Alle deskundigen en voormalige kunstrijders zijn opgetrommeld om het met elkaar eens te zijn. Het Canadese paar Dave Pelletier en Jamie Sale verdient het goud! Maar is dat wel zo? Het lastige van een jurysport is dat er een duidelijk subjectief element in de waar dering van een prestatie zit. De Amerikaanse me dia, en het Canadese nationaal olympisch comité, kijken alleen naar de vrije kür, waarin Sale en Pel letier een betere technische waardering kregen, maar het zeker niet foutloze Russische paar Elena Beresjnaja en Anton Sikharoelidze beter scoorden op presentatie. Het discussiepunt is dat het Russische paar voor hun technische uitvoering in de vrije kür volgens Canada en zijn bondgenoten meer aftrek had moeten krijgen. Wat vergeten wordt is dat er twee dagen eerder ook nog een verplichte kür - éénder de van de totale waardering - werd geschaatst. Het was toch echt waar dat Sale en Pelletier zes seconden voor het einde over elkaar heen duikel den en languit over het ijs gingen. Het schandaal kreeg woensdag een heel andere dimensie nadat de Amerikaanse scheidsrechter Ronald Pfenning een rapport had gekregen over 'bepaalde beschuldigingen' jegens één van de juryleden. De integriteit van de jurering is in het hart getroffen, los van de vraag of de Canadezen hadden moeten winnen. Didier Gailhaguet, voorzitter van de Franse schaatsbond, maakte vervolgens bekend dat de persoon in kwestie zijn landgenote Marie-Reine Le Gougne is. De Fran^aise was volgens zijn curi euze verklaring een 'kwetsbaar persoon die door personen in haar omgeving onder jfuk was ge zet'. Een grote affaire, maar ook niet nieuw. In Nagano, vier jaar geleden, speelde een soortgelijke zaak bij het ijsdansen. Het Canadese jurylid Jean Senft liet in een bandopname een telefoongesprek horen van het Oekraïense jurylid met ten minste drie an dere Europese juryleden, waaruit bleek dat er af spraken werden gemaakt. In Salt Lake City slaat de ISU een modderfiguur Zo lenig als de kunstrijders zijn. zo houterig rea geert de organisatie van Ottavio Cinquanta. De voorzitter van de ISU wil vijf dagen wachten, voordat er eventuele maatregelen worden geno men. Het schip zinkt, de bemanning moet snel van boord, maar Cinquanta wil eerst een grondig onderzoek naar de precieze locatie van het lek la ten verrichten. Niet vreemd dus dat IOC-voorzitter Jacques Rogge meteen een brief op hoge poten stuurde naar de ISU. Met het dringende verzoek om op zeer korte termijn 'adequate actie' te ondernemen om het probleem zo snel als mogelijk op te lossen. Een mogelijkheid is, als daar goede reden toe is. het zilver van het Canadese paar om te ruilen voor goud. estKE city - De Winterspe- Jo Salt Lake City verlopen 'ai ;elijk gladjes. Zozeer ne|t de dagelijkse vergade- de coördinatiecom- ^steren in een olympi- rordtijd werd afgewerkt, w gebrek aan agenda- duurde de bijeenkomst, >1 oor IOC-voorzitter Jac- A igge en zijn vier plaats- ;ers, slechts 8 minuten J randen, ar inger voelt er toch veilig en ke city - Anni Friesinger 0p /olgende week toch deel iluitingsceremonie. De schaatsster bleef uit ir terroristische aansla- bij het openingsfeest im dezelfde reden van ook de afsluitende leid te vergeten. ;r voelt zich bij nader :h wel veilig in Salt La- „De controle is liet de Duitse weten, het olympisch dorp 'oortdurend bewa- ;opters vliegen. Dat VVaJe een heel veilig gevoel." door Johann Mast salt lake city - NOC*NSF wü een proces aanspannen tegen verzekeringsmaatschappij Ae gon. Volgens voorzitter Hans Blankert heeft de hoofdsponsor van de KNSB afspraken over re clame-uitingen tijdens de Olym pische Winterspelen aan zijn laars gelapt. Reclame-uitingen zijn tijdens de Spelen uitslui tend voorhouden aan partners van het Internationaal Olym pisch Comité. In Nederland is dat NOC*NSF. Blankert reageerde gisteravond geprikkeld op het feit dat NOC *NSF inmiddels twee waarschu wingen over sluikreclame van het IOC heeft gekregen. Door het bureau Meridian, dat in op dracht van het IOC tijdens de Spelen in de gaten houdt of de reclameregels worden nage leefd, is vastgesteld dat Neder landers in 25 gevallen de recla meregels hebben overtreden. Alleen de officiële sponsors van het IOC mogen tijdens de Spe len reclame maken. Ook de te nues van sporters vertonen geen reclame-uitingen. Volgens Hans Blankert heeft Ae gon een foto gepubliceerd van de medaillewinnaars Jochem Uytdehaage en Renate Groene- wold, waarop reclame-uitingen van de verzekeringsmaatschap pij zichtbaar zijn. Dat is volgens de voorzitter van de Nederland se sportkoepel in strijd met de gemaakte afspraken en niet te tolereren. Aegon weigert in te zien dat niet zij hier met een ploeg zit, maar NOC'NSF", al dus Blankert. „Hetzelfde geldt voor TVM en Spaar Select, al hebben die de regels nu niet overtreden." Een jurist van NOC'NSF is bezig met een rechtszaak tegen Ae gon. Blankert: „We hebben voor de Spelen duidelijke afspraken gemaakt. Het beeldrecht is al leen voorbehouden aan de sportkoepel. Ik vind de manier waarop de Nederlandse spon sors daar nu mee omgaan rond uit flauw. Ze weten hoe de zaak er voor staat, maar ze proberen het toch steeds weer." Blankert vindt dat de commerci ële schaatsteams en de bonds- sponsor moeten inzien dat ze gedurende de twee weken van de Olympische Spelen buiten spel staan. „We komen met de commerciële ploegen aan het einde van een grens. Ze kunnen vier jaar lang hun gang gaan op de ijsbaan, maar er zijn veertien dagen waarin dat niet kan. Het is nu het Team Holland en dat vinden de sponsors niet leuk." vrijdag 15 FEBRUARI 2002 Blessure Noor valt mee salt lake city/anp - Met zestien hechtingen in zijn linkerarm en een pijnlijke schouder ging Ad- ne Söndral gisteren gewoon weer het ijs van de Utah Olym pic Oval op. De Noorse schaat ser kwam woensdag zwaar ten val tijdens de training, waarbij de linkerarm uit de kom schoot. Na uitgebreide onderzoeken in het universiteitsziekenhuis van Salt Lake City bleken de ge wrichten niet beschadigd. Söndral had de laatste tijd veel pech. Anderhalve week geleden schoot de rechterarm uit de kom, bij een val in Calgary. „Toen viel ik voorover en wilde ik met mijn rechterarm de val breken", keek Söndral terug. „Gisteren viel ik weer en ving ik met mijn linkerkant de klap op, om die rechterschouder te ont zien." Veel hielp het de regerend olym pisch kampioen op de 1500 me ter niet. Nu is ook de linker schouder pijnlijk en stijf. „De kans dat dit je overkomt is net zo groot als dat je de hoofdprijs van de loterij wint", zei de Noor met een zuur lachje. Desondanks begon de 30-jarige inwoner van Oslo gisteren vol goede moed weer aan de trai ning. Zaterdag moet Söndral voor het eerst schaatsen op de 1000 meter. Zijn belangrijkste afstand volgt pas dinsdag, de 1500 meter. „Gelukkig is het nu de linkerarmzag hij nog een voordeel in de malaise. „Want die hou je tijdens een groot deel van de race toch op de rug." Söndral was opgelucht nadat uit röntgen- en MRI-scans was ge bleken dat er niets beschadigd was. Hoewel de regerend we reldkampioen op de mijl fysiek niet in topvorm kan zijn, ver wacht hij wel mee te doen om de hoofdprijzen in Salt Lake. „Ik zal me alleen wat meer op het mentale aspect moeten richten. Ik tref natuurlijk concurrenten bij wie alle schouders prima in orde zijn. Dus moet ik het er gens anders vandaan zien te ha len." Ervaring heeft Söndral genoeg, in het verleden heeft hij her haaldelijk lichamelijke tegenslag gehad. Eind 1996 was hij al een paar maanden uitgeschakeld met een blessure, twee jaar gele den ging de linkerarm bij een val in Baselga di Pinè al uit de kom en voor het huidige seizoen onderging de winnaar van olympisch zilver in Albertville (1992) nog een knie-operatie. ,Ach, dit soort dingen gebeurt iedereen wel eens. Ik zal mijn training wat aanpassen. Hope lijk is mijn lichaam dinsdag re delijk hersteld." iia Estefan is luiting Spelen ke city - Gloria Estefan de sluitingsceremonie Olympische Winterspe- !4 februari op. De van Cubaanse popdiva zorgt n medley van haar groot voor salsa in de sneeuw, de zomerspelen van Atlanta trad ze ook op [haar lied 'Reach' het of- lema van het evene- rspelen ■in gesmeerd door Frank van den Heuvel park city - De conclusie was een voudig, Nicolien Sauerbreij pres teerde in de kwalificatie van de olympische parallel reuzenslalom ver onder haar niveau. Een ver klaring bleef daarentegen achter wege. De snowboardster uit De Hoef stond gisteren voor een groot raadsel. „Toen ik beneden was, dacht ik in eerste instantie: dit is oké." De Nederlandse vlaggendraag ster kwam in het Park City Mountain Resort niet eens in de buurt van de beste zestien, de klassering die nodig was om door te dringen tot de finales van vandaag. Ze werd 24ste op maar liefst 3.27 seconden van de nummer één, de Oostenrijkse Maria Kirchgasser. Nicolien Sauerbreij maakte in haar run geen grote fout, had het gevoel dat ze lekker in haar ritme zat en kreeg pas argwaan toen ze on deraan de piste haar eindtijd op het scorebord zag. „Dat is nog het meest frustrerend. Ik heb écht geen flauw benul van wat er mis is gegaan", reageerde ze. Verder bleef ze opvallend nuch ter onder de deceptie. „Ik kan huilen, schreeuwen en ontzet tend boos worden. Maar wat schiet ik ermee op?" Haar optreden stond in geen verhouding tot de resultaten van de voorbije maanden. Sauer breij brak dit seizoen door met een aantal finaleplaatsen in de wereldbeker. De trainingen in de aanloop naar de kwalificatie verliepen de afgelopen week zelfs 'subliem', vond ze. Woens dag deed ze over exact hetzelfde parcours vier seconden minder en werd ze vierde tussen dezelf de concurrenten. Haar vader en trainer Maarten Sauerbreij zat - anders dan zijn dochter - hele maal stuk. „Ik had aan alles ge dacht, behalve dit. Je kunt drie tienden langzamer zijn dan in de training, misschien achttien den, maar bijna vier seconden! Meiden die veertig A vijftig plaatsen achter haar staan in de World Cup-ranking zitten nu bij de eerste zestien. Ongelooflijk. Een voor de hand liggende uit leg is dat de druk die bij de Olympische Spelen om de hoek komt kijken haar te machtig werd. Dat ze mentaal niet sterk genoeg was. „Daar lag het niet aan", wierp ze die suggestie ver re van zich. Resoluut: „Het is de buitenwacht die je een ander gevoel wil geven als het om de Olympische Spelen gaat, maar ik heb deze wedstrijd voortdu rend benaderd als een gewone World Cup. Ik ben nooit meege gaan in de verhalen over me dailles en zo." Toch lag het niet zo simpel. Ca- rolien Sauerbreij mocht als achtste naar beneden, een ide aal startnummer. Van de zeven deelnemers voor haar raakten er twee uit balans. In het verleden liet Sauerbreij zich te snel impo neren door anderen, keek ze te veel naar haar concurrentes. Met de hulp van sportpsycho- loog Wim Keizer leek dat pro bleem onder controle. Mentaal was ze dit seizoen sterker dan ooit. „Misschien ben ik in een oude fout vervallen", gaf ze toe. „Na die twee valpartijen heb ik misschien iets te veel op save gespeeld op het steile stuk bo venaan." Maarten Sauerbreij had toen nog niet met zijn dochter ge sproken over de gedachten die kort na de kwalificatierun door zijn hoofd speelden. Hij had het waxen van de boards overgela ten aan een speciaal bedrijf, dat met een post bovenaan de piste staat. Tijdens de voorbereiding in alle vroegte bleek het board niet goed te glijden, maar werd vermoed dat het lag aan de ver se sneeuw. Sauerbreij schakelde toen tijdelijk over op haar trai ningboards. „Maar in de run heeft ze natuurlijk haar wed strijdboard weer gebruikt", al dus Maarten Sauerbreij. „Ik zag van bovenaf dat ze niet snel ge noeg ging, terwijl ze technisch alles perfect deed. Je moet voor zichtig zijn om de schuld bij zo'n serviceman te leggen, maar ik heb er vreselijke spijt van dat ik de boards uit handen heb ge geven." Meestal doet Maarten Sauerbreij het onderhoud zelf, maar het was niet de eerste keer dat hij het bedrijf inschakelde. „Je blijft denken dat zo'n iemand er meer kijk op heeft. Hij is gespeciali seerd." Vol twijfels: „Ik denk dat ik een fout heb gemaakt. Maar we zullen hierover nooit zeker heid hebben. Ik heb net al even naar het board gekeken. Je kunt niet meer achterhalen of er iets mis was." Vervolgens toog de familie weer terug naar Sandy, de locatie van NOC'NSF buiten het olympisch dorp. Nicolien Sauerbreij wil de komende anderhalve week nog proberen zo veel mogelijk te ge nieten van de Winterspelen. Dat zal haar lukken, liet ze weten. „Je moet hier overheen kunnen stappen. Dit kan gebeuren in sport en zeker in onze sport." Vader Maarten: „Gelukkig blijft zij er monterder onder dan ik." Nicolien Sauerbreij eindigde op de 24ste plaats in de kwalificatie en dat betekende uitschakeling voor de snowboardster. Foto: GPD/Catrinus van der Veen hlegg slaat lieuw toe üke city - Skiloper Johann egg is de derde tweevou- lympische kampioen in ike City. De 31-jarige - rvan geboorte, die in Tie Spaanse nationaliteit m, won gisteren in supe- Istijl ook de combinatie, op de 10 kilometer klas- 1 op de 10 kilometer vrije is Mühlegg een klasse Mühlegg won zaterdag al Slometer vrije stijl. In het jee deel van de wedstrijd jühlegg al ruim afstand Iconcurrentie. Met een Irong van ruim dertien len begon hij aan de 1 race. De Noren Thomas ti rd Frode Estil eindig- ivallend genoeg geza- k op de tweede plaats in idklassement.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 19