a KUNST CULTUUR ipetterend begin Muziekdagen 1EIDS Kandidaten op dreef tijdens halve finale R7 Je ld en liefde scheuren zusjes uiteen La Passione: vol van temperament Première 'Saltimbanco' Zondag- Cultuurdag li cabaret HSTIV41 •ter geluid in mhuis Lisse Het Filmhuis Lisse instal- dit jaar een 'subwoofer leem'. Hiermee is het moge- de lage tonen weer te geven, geluidseffecten beter te en en te voelen zijn. Het ihuis betaalt de uitbreiding geluidsapparatuur met een van het Prins Bernhard Cul- rfonds van 2500 euro. litse promotie ine en Sita irsum - Kane, Sat-R-Day, ui en Sita krijgen dit jaar ex- jromotie in Duitsland. Het tweede lichting artiesten onder de vlag van musicX- inl onder de aandacht van Duitse publiek wordt ge- iht. MusicXport is een sa- iwerking van muziekorgani- ■sConamus, het Nationaal instituut en de brancheor- satie NVPI. ilumia! stopt even mee ITERDAM - Volumia! neemt !time out'. Na tien jaar wil aantal bandleden tijdelijk pen om andere activiteiten innen ontplooien. Deze en ende week voeren de pop- i en platenmaatschappij gesprekken over de toe- 1 van Volumia! Geruchten Ie band zou willen stop- spreekt de manager van inia! tegen. [hief Hermans ar Den Haag mag - De erven van schrij- l/illem Frederik Hermans 1995) hebben zijn archief uikleen gegeven aan de a nklijke Bibliotheek in Den j. Het Letterkundig Muse dat in hetzelfde gebouw ?hde Prins Willem-Alexander- >li ehuisvest is, gaat het ar- beheren en catalogiseren. vrijdag 15 FEBRUARI 2002 Amsterdam - Cirque du Soleil is weer terug in Amsterdam met de show 'Saltimbanco'. Gisteravond was de premièrevoorstelling in de Grand Chapiteau, naast de Arena in dam. 'Saltimbanco' is te zien tot 6 april. Foto: GPD/Phil Nijhuis theater recensie Dick van Teylingen telling: Paradise Lost door De srcompagnie en Luna's fridge. 14/2, LAKtheater, Leiden. Nog te zien aldaar: vanavond. zijn buitengewoon schoon szelf, maar desondanks tot tieid in staat", zingen de Anna en Luna, die zo'n e relatie hebben dat ze bijna niet meer weten de een ophoudt en de an- Jegint. Ze zijn de dochters ten schatrijke industrieel, mooi, uitdagend, verveeld, ek naar kicks en de ont- ling uit hun wereldje. jlen iets verschrikkelijk on- roord gevaarlijks doen. 1 zetten ze een ontvoe- 1 scène: met de gelegen- 'neel Nathan vertrek- fe naar een leegstaande fa briek in de hoop een flinke mep losgeld te incasseren. Ze gaan zo op in hun spel dat ze allebei een pink aanbieden om nog overtui gender te zijn. Nathan kiest die van Luna en strijkt buiten de zussen om een deel van het geld op. Wat Luna niet erg vindt, want zij is inmiddels verliefd. Dat maakt een einde aan de zusterlijke symbiose. Anna iso leert Luna, van wie de hand in middels is gaan zweren. Ze sterft met de naam van haar geliefde op de lippen. Zoals het hoort in de opera. 'Paradise lost', een 'opera noir', is een lekker vet verhaal, dat met de broodnodige relativering ge speeld en gezongen wordt. Ope ra, de dinosaurus onder de kun sten, hoeft niet zwaar en log te zijn. Mariecke van der Linden schreef de sfeervolle muziek en heeft op haar achtentwintigste al vier opera's op haar naam. Ze zingt ook de rol van Luna, net zoals haar toneelzus (Monique de Adelhart Toorop) in een stijl die raakt aan hedendaagse mu ziek (hier en daar tamelijk disso nant, maar niet al te onnavolg baar), jazz en cabaret. De viermansbegeleiding (bas klarinet/saxen, (alt)viool, con trabas en vleugel) sluit op een subtiele manier aan op de ex pressie van de zangers. Vooral Michiel van Dijk laat zijn rieten mooi meeklagen en -piepen. Regisseuse Marijke Schermer schreef ook het libretto van 'Pa radise lost'. De tekst is soms sterk, maar neigt soms wat al te veel naar het kitscherige cliché. En hier en daar wat meer tempo zou geen kwaad kunnen. Onder de vleugels van De Thea tercompagnie en Luna's fridge is een getalenteerd groepje mu ziektheatermakers bij elkaar ge bracht dat zich niet stoort aan de gebruikelijke grenzen tussen de genres. De zangers hebben geen klassieke operaopleiding, die mis je soms, maar daar staat veel expressie en speelplezier te genover. muziek recensie Lidy van der Spek Concert: La Passione: Vincent de Lange, zang, cello en Jan-Paul van Spaendonck, zang, gitaar en bouzouki. Gehoord: 13/2, de Waag, Leiden. Als je ze daar ziet staan: donke re, grijzende krullenkoppen flik kerende ogen, mooie bewegelij ke handen, fiere houding, dan zou je zweren dat we met twee Napolitanen van doen hebben. Pas na drie sappige zuidelijke liedjes verraden zij hun afkomst. Vincent de Lange bespeelt de violoncel en Jan-Paul van Spaendonck de gitaar en spora disch de bouzouki. Ze zingen over de altijd smeulende Vesuvi us, over een meisje als vervlogen ideaal en over hun lief, die Sor rento heeft verlaten (Torna a Sorrento). Door hun perfecte uitspraak, exotische uitstraling, onvervalste 'Bel canto', zijn ze niet van de ware Napolitaan te onderscheiden. Pas als zij de liedjes - humoristisch en char mant - aan elkaar gaan praten. Die Nederlandse uitleg heeft z'n voordeel: zo worden de poëti sche teksten min of meer ver staanbaar. Beide musici zijn veel vaardiger en vaktechnischer met hun stem dan op hun instrument. Solo en samenzang getuigen van professionaliteit, groot mu zikaal talent en temperament volle betrokkenheid. De Lange heeft een wollige, kleurrijke (helden) tenor die aangenaam vibreert, als wijlen Willy Alberti, en Van Spaendonck bezit een weelderige wendbare bariton die alle emoties tot uitdrukking brengt. Voor de instrumentale begeleiding schat ik ze minder hoog. Beiden spelen lekker voor de vuist weg, simpele akkoor den, gevoelvol pluk- en tokkel- werk, sfeervolle harmonieën, sensuele melodielijnen, gloed volle samenklanken. Maar op de keper beschouwd stelt het niet zo veel voor; een zeventje. Het stoort niet echt want zang en begeleiding komen rechtstreeks uit twee puur muzikale harten. De vertedering druipt van 'Can zone per Sarahhet liedje voor de pas geboren dochter van Jan- Paul. 'Je bent veilig in mijn huis, zolang ik leef, woorden en mu ziek van een trotse vader. De va gebond, de nachtegaal, de volle maan, al dat soort 'attributen' komen ruimschoots aan bod. Aanbiddelijk klinkt het liedje over de nachtvlinder in dubbele betekenis. Hoertje, kindje toch, fladder niet te dicht om de hete lamp, je brandt je vleugels en je zal ongelukkig worden. Teder en vol mededogen zingen en spe len 'de mannen van plezier'. De naam La Passione is het tweetal op het lijf geschreven. Gepassio neerd en vol vuur 'con fuoco', weerklinkt een van de laatste canzones: 'beter één dag hier als Napolitaan, dan een heel leven prins in den vreemde'.. De socioloog Lodewijk Brunt heeft de stad al eens beschreven als een steppe vol dwalende wolven. Hij moet dat idee wel haast zeker hebben opgedaan op een koopzondag in Amster dam: het koopzieke publiek, de mobiele babbeljunks, de krij sende kinderen, de troep op straat van al die vretende men sen en weekendtoeristen die zich lam zuipen of roken in coffeeshops. Ik ben blij dat het succes van de koopzondag Leiden en veel an dere steden bespaard is geble ven. Om de zondagse vrijetijds besteding nog een extra zetje te geven de andere kant op, is er een mooi alternatief: de cultu rele zondag. De Leidse koopzondagen heb ben al een cultureel tintje. In de Waalse Kerk aan de Breestraat wordt sinds het najaar van 2000 elke maand, op koopzon dag een culturele middag ge houden met muziek, poëzie en een kleine expositie van beel dende kunst. En het loopt als een trein. De gemeente Utrecht is vorig jaar begonnen met 'Culturele zondagen' die voorzien in een keur aan laagdrempelige, en waar mogelijk kostenloze, kunstzinnige activiteiten. Voor het initiatief is een budget van circa 1 miljoen euro per jaar beschikbaar. En wat Utrecht voor heeft op Leiden is dat de Stadsschouwburg daar al pak weg veertig zondagen per jaar geopend is, en die in Leiden nog geen veertien keer. Toch is Leiden, met z'n histori sche binnenstad, Hortus, hof jes, kerken rijks- en andere mu sea, Stadsgehoorzaal, oudste schouwburg van het latid en alle activiteiten die al in het weekeinde plaats vinden, de ideale stad om Utrecht naar de kroon te steken als het er om gaat het begrip 'Culturele zon dagen' inhoud te geien. En er valt nog een heleboel bij te be denken: van bijzondere rond leidingen in stad en musea (met korting op de toegangs prijs) en een speciaal filmpro gramma tot (straat)theater en speciale concerten (van klassiek tot experimentele pling plong). Kortom: de culturele zondag is een uitstekend alternatief voor de koopzondag. Niet dat we nu met een hordes cultureel publiek de stad door moeten jagen. Alstu blieft nietHet moet ook niet té leuk worden, dan heb je bin nen de kortste keren weer een culturele braderie waar je- uit glijdt over de mayonaise. Als het om veel publiek gaat, kun nen de musea net zo goed zi geunerjongetjes met een traan aan de muur hangen en de Kunstuitleen, als hoeder van de laagdrempeligheid, posters van Frans Bauer gaan verhuren. De tijd van feesten in de Neder landse musea is nu wel voorbij, zei de algemeen directeur Rik Vos van het Instituut Collectie Nederland (ICN) vorige maand. Het moet in zijn ogen maar eens afgelopen zijn met het lokken van publiek met op pervlakkige randverschijnselen CWat kan het schelen wat er in de vitrines ligt'). Musea veranderen steeds meer in partycentra en de stad in een pretpark. Zoals de musea de strijd aangaan met andere vrijetijdsaaribieders, zo is de stad Leiden in competitie met andere steden om de gunsten van de vrijetijdsbesteder. Over enkele maanden breekt het sei zoen weer los van de festivals, evenementen en manifestaties, van de verhapsnapping i>an de cultuur om zoveel mogelijk pu bliek te trekken. Ik kijk er niet naar uit. Leiden, de musea en andere culturele instellingen van deze stad, zou den er goed aan doen niet te veel naar andere grote steden te kijken, niet alleen hun 'leuk' zijn te benadrukken, maar ook het lef moeten hebben om hun eigenheid te manifesteren. In marketingtermen betekent dat zoiets als het afscheid nemen van de doelstelling alsmaar het publieksbereik te vergroten. Dat druist, net als de opmerkingen de directeur van het ICN over de musea, vooralsnog een beet je in tegen de tijdsgeest. Dat moet dan maar. Hopelijk wint de komende ja ren, bij de ontwikkeling van de plannen voor De Lakenhal, de opvatting terrein dat kunst niet omwille van de concurrentie positie aan vermaak gelijkge steld kan worden en publieks gerichtheid er ook in is gelegen de kunst serieus onder de aan dacht van een geïnteresseerd publiek te brengen. JAN RIJSDAM AD VAN KAAM )lg van voorpagina muziek recensie Lidy van der Spek Scratch 'Messiah' o.l.v. Martin ft Brugge, m.m.v. Caroline Stam, Jn, Sytse Buwalda, countertenor, :rt Getchell, tenor en Bas lar, bas/bariton. Gehoord: 14/2, Pieterskerk, Leiden. ligt het nou aan, dat ver en met vorig jaar deze weer zo spannend is te luisteren, met de avond een vrolijk feestelijk jq, :1? Niet omdat het zeshon- koppig koor veel beter écht niet. Ook niet omdat rkest beter speelt, integen- slechter kun je rustig zeg- intoch! igt in de eerste plaats aan yrigent. Kavelaar was vorig :eker niet slecht, maar wel e serieus, veel te zwaartil- Hij sprankelde niet. En is broodnodig wil de ch Messiah een happening Bn. Verder is er nog iets aan de hand. Maar liefst ïvijftig leerlingen van een Blbare school uit Middel- e 5 doen mee. Een mega- ze^j met hele jonge gezichten, it belangrijker is, met hel- alli 0n8e stemmen- 5 int Martin van der Brugge, "nt n al bevlogenheid, kiest ebroken voor een lekker tempo. De bijna integrale iring is dan ook ruim een ier eerder afgelopen dan J ld. Dat is een prestatie s 1 :o'n groot log zing- en ichaam. e ate koren zoals 'The glory ore 1 Lord' en 'Lift up your 71 en het indrukwekkend de Dirigent Martin van der Brugge en countertenor Sytse Buwalda bezorgen de luisteraars een feestelijk gevoel. Foto: Taco van der Eb mooie slotkoor Worthy is the Lamb' krijgen hun eigen sfeer, eigen vitaliteit en dynamische ontwikkeling, en alledrie zijn heerlijk om naar te luisteren. En dan heb ik het nog niet eens over de topper, het 'Hallelujah'. Van der Brugge draait zich om en met één zwaai heeft hij de honderden luisteraars van hun stoelen en dirigeert hij niet al leen het kakelverse koor, maar de hele Pieterskerk neemt hij mee. Dat is sfeer maken! Laten we het niet hebben over het orkest. Dat moet het ko mende jaar nog heel hard stu deren om in 2003 beter te sco ren. Alle lof overigens aan de eerste en tweede violen, die maken er wat van. De inspire rende, constant alerte Van der Brugge, puntgaaf de maat slaand, elke stem aangevend, sleept het orkest door diepe da len en gemene valkuilen. Maar laten we het mooi houden, de bas/bariton Bas Ramselaar treft het enorm in zijn aria 'Why do the nations'. Hier is het orkest op z'n best; mooi licht verend samenspel. En wat is de sopraan Caroline Stam gegroeid! Haar stem, glas helder en hoegenaamd vibra tieloos, wordt steeds expressie ver en glanzender. Zij heeft het meest te lijden van het orkest. De tenor Robert Getchell zingt het recitatief 'Thy rebuke hath broken His heart' ontroerend mooi. En Sytse Buwalda past zich geweldig aan bij de sfeer van dit feestelijke concert. Hij maakt de meest verrassende vrije versieringen en kleurrijke uitschieters binnen de vastlig gende melodielijnen. Maar zijn stem wordt sereen en teder in een fluisterzacht 'He was despi sed, rejected' (geminacht en af gewezen). Tot slot nog het 'Amen' als een grote deinende zee vol luchtig zwierend schuim. Na een overdonderend applaus en een heleboel bloemen mag het nog één keer: als uit één mond, een spetterend 'Hallelu jah!' theater recensie Wijnand Zeiistra Halve Finale Leids Cabaretfestival. Gezien: 14/2, Schouwburg, Leiden. Zelden zal een jury het zo ge makkelijk hebben gehad. Van de vijf halvefinalisten van het Leids Cabaretfestival mogen er drie naar de finale van zaterdag. Welke twee kandidaten moeten afvallen, kan iedereen moeite loos aangeven. Voor Philip Wal- kate en Mariska Vollering is het festival afgelopen. Renee van Bavel, Javier Guzman en Wim Helsen gaan tijdens de finale de strijd met elkaar aan. Omdat vrijwel alle kandidaten goed op dreef zijn, levert de hal ve finale een positief totaalbeeld op. Afvaller Philip Walkate bij voorbeeld zit merkbaar beter in zijn vel dan tijdens de voorron de. Hij bespeelt het publiek be hendiger, waardoor hij ook snel ler reacties uit de zaal krijgt. Zijn ironisch vragenspelletje on der de titel 'de regels van het spel' is hiervan het beste bewijs. Wat tijdens de voorronde nog wat stroef verliep, is nu het hoogtepunt van zijn optreden. Samen met het trends-onder zoek, waarbij hij het publiek naar zaken vraagt die al dan niet 'in' zijn. Terecht ontvangt hij dan ook lof van de vakjury, bij monde van voorzitter Gerard Peijs, voor zijn kritische kijk op de wereld die aanzienlijk min der puur ik-gericht is dan bij de overige deelnemers van het hele festival het geval is. Niettemin is hij terecht een af valler, omdat zijn programma nog onevenwichtig van opbouw en samenstelling is. In het korte tijdsbestek van zijn festivalbij- drage vallen nog te veel gaten. Het zijn momenten waarop er nauwelijks iets te beleven is. Wat Walkate eerst zo handig heeft opgebouwd, raakt hij dan ook bijna even zo snel weer kwijt. Mariska Vollering mag evenmin door naar de finale. Ook dat zal niemand echt verbazen. Helaas is zij ook de enige die tijdens de ze halve-finaleavond minder goed op dreef is. De spanning zal ongetwijfeld een grote rol hebben gespeeld waardoor zij haar onzekerheid met een mis plaatste overaccentuering tracht te maskeren. En daar wreekt zich een gebrek aan podiumer varing. De indruk die ze nog tij dens de voorronde maakte, ver bleekt daardoor. Mariska vertelt een persoonlijk verhaal, waarbij ze zich kwets baar en integer durft op te stel len. De manier waarop zij bij voorbeeld een soort anti-verle genheidstherapie aanprijst, ver raadt gewoon dat de problema tiek haar zelf niet totaal vreemd zal zijn. Nadeel van haar bijdra ge is dat het - zoals zo vaak bij jonge cabaretiers - heel sterk ik- gericht is. Achter de metamorfo se van kleurloos wezentje in on bestemde kleding naar een vrouw in de mooie jurk van haar zus gaat waarschijnlijk een indi viduele zoektocht naar de eigen identiteit schuiL Hoe bereik je dat dit soort getui geniscabaret het puur persoon lijke ontstijgt? Dat is haar nog onvoldoende gelukt. Wat niet wegneemt, dat haar bijdrage mooie dingen bevat. In haar slotgedicht stelt ze in alle een voud: neem me maar zoals ik ben. Juryvoorzitter Gerard Peijs roemt die afsluiting als een 'goudeerlijk gedicht'. Kees Torn Winnaar van de jury- en pu blieksprijs van het Vara Leids Ca baret Festival in 1994: 1Waar zou je zijn zonder het Leids Cabaret Festival? ,,Er zijn nóg drie springplanken: het Amsterdams, het Gronings en Cameretten. Daar had ik er ook wel eentje van kunnen win nen. Bovendien is zonder festi val ook wel aan de bak te ko men. Als je op het podium thuis hoort, ben je daar toch niet van af te houden, al verlies je nog zo veel festivals." 2. Wat was in 1988je beste grap? „De buste van Beethoven op de piano. Nadat ik had betoogd dat mensen naarmate zij vol- wassener worden ook verstij ven, met hun beroep vergroei en en minder kneedbaar wor den, stak ik een sigaar op en merkte dat ik de as nergens kwijt kon. Tijdens een babbeltje pakte ik dat beeld van de piano en kleide er een asbak van. De grap was uniek: visueel, verras send, want wie kon vermoeden dat dat beeld van boetseerklei was (ik moest ook voor elke voorstelling opnieuw die beel tenis boetseren)." 3. Wat onderscheidt jou van andere cabaretiers? „Omdat ik niet leuk doe. Ik heb schijt aan wat het hooggeëerde publiek van mij vindt." 4. Welk taboe zou je willen doorbreken? „Voor zover ik van het bestaan van taboes op de hoogte ben, heb ik het idee dat ik taboes juist kan gebruiken bij het creë ren van spanning, bij het pla gen van mijn publiek. Ik hoef ze niet zo nodig te doorbreken. Ik ben nota bene zelf nog niet eens doorgebroken." 5. Wie is de beste Nederlandse cabaretier? „Dat zeg ik niet Dat vind ik niet netjes. Maar er zip|er maar heel weinig die inaanmerking komen. Onderling zijn die wei nigen niet langs een meetlat te leggen." 6. En wie is de slechtste? Arie Vuijk. Op de voet gevolgd door tachtig procent van de rest. Omdat ook de rest op het podium staat om op het podi um te staan. Om in de spot lights te staan. Zonder iets te vertellen te hebben, zonder iets voor te stellen. Uit op het effect. Egocentrisch. Kijk mij leuk doen. Niets is erger dan grap penmakers die zichzelf leuk vinden. Ware humor wordt ge voed door beleving, verdriet en zelfspot. Anders vind ik er niets aan. Daarom." Tekst: Coen Polack Publiciteitsfoto

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15