'Provincie schaad vertrouwen flink' RIJN VEENSTREEK DeVt zen neemt feestend afscheid van de veilin Ter Aarse lijsttrekkers beloven de kiezers vaker te informeren Grondaankoop Korte Goog onzeli Oud-inwoner mist Beatrixboom in Ter Aar Jacobswoude: geen ambtsgebed 'Geld voor Maximabrug van vitaal belang voor economie' Spitsuur Zaak tonster van Ter Aar' aangehouden iACOBSwouDE - Het ambtsge bed waarmee burgemeester Van Beek van Jacobswoude elke raadsvergadering begint, veran dert in een moment van bezin ning. Dat bleek gisteravond bij de voorbereiding van een regle ment van orde voor de nieuwe gemeenteraad. De huidige ge meenteraad moet het regle ment op 12 maart, weliswaar na de gemeenteraadsverkiezingen op 6 maart, vastgesteld. Alleen het CDA, met 6 van de 15 zetels, pleit voor handhaving van het gebed. Burgemeester Van Beek, ook van CDA-huize, stuurt aan op een compromis, zoals buur gemeente Ter Aar dat bijvoor beeld hanteert. In plaats van de bede die de burgemeester uit spreekt komt er een moment van stilte voor 'bezinning of ge bed'. 974 vrijdag 15 FEBRUARI 20( Muziekvereniging Liefde voor Harmonie organiseert in het najaar vierdaags slotfestijn door Janneke Dijke roelofarendsveen - Met een grootschalig, vierdaags knalfeest neemt Roelofarendsveen dit najaar afscheid van de veiling. Het thema 'De Veiling Plat' moet jong en oud uit de hele Veen en omstreken voor de laatste keer naar de Sotaweg lokken. Het idee voor het feest is ontsproten uit het brein van de evenementencommissie van de Veense muziekvereniging Liefde voor Harmo nie. De commissieleden brainstormen er sinds november over. Inmiddels heeft de gemeente Alkemade, die eigenaar van de veiling is, toe stemming gegeven. Het feest begint op don derdag 31 oktober en duurt tot en met zondag 3 november. De veilinghallen zijn dan leeg, want de huurcontracten van de bedrijven die de ruimtes huren lopen af op 1 november. „Dat de veiling plat gaat, gaat ons aan het hart", zegt Fred van der Meer, lid van de eve nementencommissie. „Natuurlijk zijn we blij dat de veiling plaats maakt voor huizen, maar het gebouw als evenementenhal gaan we ont zettend missen. Met Liefde voor Harmonie hebben we er al 25 jaar van alles georgani seerd." Het begon destijds met het Veense carnaval, waarvoor de veiling de vaste feeststek was. Een jaar of drie geleden bloedde dat dood. Liefde voor Harmonie miste echter het feesten én het geld dat het opleverde, en begon met de orga nisatie van de Lentefeesten. „Op vrijdagavond zaten we met 800 man te klaverjassen, zater dag was er een band voor de jeugd en op zon dag een concert of musical. Het was altijd een leuk weekend", zegt Van der Meer terugblik kend. Dit jaar liet Liefde voor Harmonie de Lentefeesten echter links liggen, vanwege de voorbereidingen voor 'De Veiling Plat'. Het precieze programma voor het afscheid van de veiling staat nog niet vast, net zo min als de kosten. „We hebben al wel veel ideeën", zegt Van der Meer. „Daarbij zijn we afhanke lijk van veel mensen, die we nog niet allemaal benaderd hebben. We wilden er eerst zeker van zijn dat we de veiling kunnen huren." Ze ker is dat een breed scala aan verenigingen uit Alkemade een bijdrage levert. „De gemeente heeft ons gevraagd het voor een breed publiek te doen, en dat willen we ook. Het wordt een programma met iets voor elke leeftijdscatego rie. We hopen al die mensen nog één keer naar de veiling te krijgen. Het moet een gran dioos slotevenement worden." De commissie denkt begin maart het programma i hebben. Een theaterstuk met een knipoog naai bloemenkwekerij in Roeiofarendsve°- breekt in geen geval. „Behalve de e tenhal verliezen we ook een stukje verleden. Daarvoor komt ook aandacl der Meer wijst erop dat met de sloop hallen de veiling niet helemaal uit R« arendsveen verdwijnt. „Het komische oude veiling aan het Zuideinde er nog staat, terwijl die allang dicht is. De oui ling overleeft de nieuwe. door Marijn Kramp leiden - Het besluit om geen geld te steken in de Maximabrug tussen Alphen en Koudekerk aan den Rijn heeft het vertrouwen in de provincie flink geschaad. Vol gens C. Broeksma, plaatsvervan gend directeur van de Kamer van Koophandel Rijnland hebben on dernemers in het gebied boos ge reageerd. „De provincie is in hun ogen een onbetrouwbare partner", zegt Broeksma Zelf heeft hij ook geen enkel begrip voor de 'merkwaardige oprisping' van de provincie. Begin deze week werd duidelijk dat Gedeputeer de Staten geen geld willen ste ken in een nieuwe brug tussen Alphen en Koudekerk. De be trokken gemeenten reageerden verbijsterd omdat zij samen met de provincie plannen ontwikke len voor de verbetering van be drijventerreinen in deze regio. En een brug over de Oude Rijn (met de werknaam Beatrixbrug en later Maximabrug) is essenti eel voor de bedrijvigheid in dit gebied. Broeksma is net als de gemeen tebestuurders uit het lood gesla gen door deze opstelling van de provincie. „We hebben de afge lopen jaren zulke grote stappen gemaakt in de samenwerking. En dan volgt er zoiets. Dat is doodzonde. Je vraagt je af waar om je met de provincie samen werkt." Of de provincie met voorbe dachten rade naar buiten trad of dat de verkeerde persoon zich uitsprak, weet Broeksma niet. „Maar wat ik wel weet is dat de provincie haar standpunt moet heroverwegen. De Móximabrug is van vitaal belang voor de eco nomie van deze regio en voor de leefbaarheid in de dorpen, daar kan de provincie niet omheen. De ontwikkeling en verbetering van de Gnephoek en Rijnhaven in Alphen kan alleen maar als er een brug is die het vrachtverkeer buiten Alphen en Koudekerk om naar Rijksweg 11 leidt" Ook voor de toegankelijkheid van bedrijventerrein Hooge- waard in Koudekerk is de brug van groot belang. „Hoe denk je die grote ondernemingen daar over te halen om mee te werken aan zo'n ingrijpende operatie als de provincie niets eens die miljoenen voor zo'n bruggetje wil neerleggen. Want zo denken ze er in de bestuurskamers over. De ondernemers op de Hooge- waard zijn van mening dat er twintig jaar achterstalling on derhoud is aan de infrastructuur daar. Het vertrouwen in de overheid was dus al voor deze rare slinger van de niet zo groot. En dan 11\| Dat kan toch niet." Hoewel de provincie dat de Méximabrug lokaal belang dient en nieuwe infrastructuur d leggen verwacht Broei i dat zij op haar besl e komt. Zuid-Holland hi I belang bij om de pro dat gebied niet te meent Broeksma. „Ne bedrijventerrein Ho Daar kun je veel ruiml ken - misschien wel tv cent - als je het gebied indeelt. Het Rijk streel naar een efficiënter bedrijventerreinen. M< dememingen die di storten zich natuurlijk rt niets in een hoop moeten voor hun wel aan zitten. Een beti structuur is daar hard Politieke verschillen nauwelijks uitgediept tijdens debat in Dorpshuis door Tim Brouwer de Koning door Tim Brouwer de Koning ter aar - De kloof tussen het ge meentebestuur en de inwoners van Ter Aar moet verdwijnen. Daarover zijn alle deelnemers aan het lijsttrekkersdebat het op don derdagavond in Het Dorpshuis roerend eens. Hoe zij dat de ko mende vier jaar gaan fiksen, zeg gen Nico Jonker (CDA), Frans Hoogervorst (WD), Rien van Kes- sel (Gemeente Belangen) en Jo- han van der Veen (Progressief Ak koord) er niet bij. Ook gespreks leider Arie Epskamp, in het dage lijks leven burgemeester, heeft de oplossing niet in huis. Hij praat de avond vlot aan elkaar, maar geeft de microfoon en de touw tjes nooit uit handen. Zo'n zestig belangstellenden, merendeels behorend tot de harde kem van de deelnemende politieke partijen, horen tame lijk lijdzaam aan hoe de lijsttrek kers om beurten stokpaardjes berijden. Pas als de voormalige CDA-voorman Henk Schouten zich erover beklaagt dat wet houder Hoogervorst beloften aan bewoners van de Westka- naalweg schendt, komt er leven in de brouwerij. „Ik begrijp zo iets niet", zegt Schouten fel. „U belooft ons een brief, maar die komt er niet." Hoogervorst steekt de hand in eigen boezem. „Wij hadden u tussentijds moe ten melden dat wij er bij de pro vincie niet doorheen kwamen met ons verzoek om een fiets pad." Een bewoonster van de Langer- aarseweg meldt dat ook de brie ven van wethouder Jonker lang uitblijven. Jonker belooft beter schap met de mededeling dat hij zijn ambtenaren er meteen op gaat aanspreken. De min punten van de gemeentebe stuurders nodigen de andere sprekers echter niet uit tot meer vuurwerk. Wel werpt Ewald van der Blij, die de onervaren lijst trekker Van Kessel van GB mag bijstaan, Hoogervorst weer voor de voeten dat hij bij gemeente lijke grondaankopen niet mag speculeren. Van der Blij herhaalt daarmee de discussie van de af gelopen gemeenteraad, waarin de wethouder het rammelende plan moest terugnemen om grond van aannemer Rietveld aan de Oostkanaalweg te kopen. Hoogervorst verwijt hem dat hij met zijn kritiek zijn eigen ondes kundigheid blootlegt, want de gemeente kan de grond bene den de marktprijs kopen. Oppositieleider Van der Veen komt nauwelijks aan aanvallen toe, omdat hijzelf wat steekjes laat vallen. Zo bekent hij zonder blikken of blozen dat hij het CDA-programma niet heeft ge lezen. En in zijn eigen PAK-pro- gram staat bijvoorbeeld geen ouderenparagraaf. „Maar al on ze programmapunten zijn ook op ouderen toegesneden", zo manoeuvreert de PAK-man handig. Ook zijn collega's weten zich meestal wel raad met de vragen die quizmaster Epskamp hun stelt. Opmerkingen uit de zaal bevatten meer venijn, maar die laat de gespreksleidermond- jesmaat toe. Na afloop van ruim twee uur heen-en-weergepraat conclu deert Epskamp dat de opzet is geslaagd. Hij heeft zijn burge meesterspet vrijwel niet ge bruikt, ook al spreekt menigeen hem gewoontegetrouw aan met ter aar - Niemand in Ter Aar had de Beatrixboom gemist, toen Willem Paalman zijn oude woonplaats weer eens aandeed. Bij sporthal De Vlinder aan de Aardamseweg zag de instru mentmaker uit Kortgene tot zijn verbijstering een bouwput zon- der de markante Koningslinde die er in 1988 was geplant ter ere van de vijftigste verjaardag van koningin Beatrix. Paalman trok aan de bel bij de gemeente met als resultaat dat er een nieuwe boom komt: de 'Maxi- maboom'. Burgemeester Epskamp zegde de vervanging snel toe. „Ik vind het vervelend dat een boom waaraan herinneringen zitten is verwijderd." Volgens hem heeft het collectieve geheugen van Ter Aar gefaald, want de bijzon dere boom is al maanden gele den geveld. De bijbehorende plaat is er nog wel, maar die ligt op de gemeentewerkplaats. „Van opzet is geen sprake", zegt de burgemeester. „Voor de bouw van onder meer een nota riskantoor moesten bomen wij ken. Daarvoor zijn bouwvergun ningen aangevraagd. Als de bouw af is, planten we een nieu we knappe boom op dezelfde plek. Hij zal alleen niet zo dik zijn als linde van weleer." Paalman vindt die oplossing te gemakkelijk. De instrumentma ker, wiens hart ligt bij karakteris- Oud-Ter Aarder Wim Paalman laat op een oude foto zien waar de Beatrixboom ooit stond: onder zijn lo go van de vlinder, waar nu enkele fietsen gestald staan. Foto: Taco van der Eb tieke plekjes in het dorp, ver wacht een volwassen boom van een jaar of achttien op de plek voor de sporthal. Paalman schat dat de originele boom die leef tijd nu zou hebben. „Mij is die boom vooral bijgebleven, omdat ik destijds betrokken was bij de verfraaiing van de sporthal. Ik heb het logo op De Vlinder ge maakt." Aanvankelijk dacht de levenspartner van oud-wethou der Emma Kraak dat aannemer Hartol zich had vergaloppeerd. Ook al zegt burgemeester Eps kamp dat daarvan geen sprake is, toch sluit Paalman toeval uit. „Er moeten mensen geweest zijn die de boom hebben ge mist, maar zij hebben daarvan nooit melding gemaakt." burgemeester en niet met voor zitter. Oppositiepartij PAK daar entegen gromt nog wat na in de gang van Het Dorpshuis. Voort aan toch maar een buitenstaan der als voorzitter, stelt de voltal lige oppositie. Want op deze manier hebben met name de wethouders geen lastige vragen te duchten van gespreksleider Epskamp, met wie zij ruimeen jaar het college vormen. De kans dat zij vier jaar op de zelfde voet kunnen verdergaan is groot. PAK maakt volgens Hoogervorst weinig kans op een plek in het college, omdat de partij twee wethouders wel ge noeg vindt voor een kleine ge meente als Ter Aar. „Dan zijn we gauw uitgepraat", zegt Hoo gervorst. „Tenzij de kiezer er an ders over denkt", countert Van der Veen. Als het PAK aan de macht is belooft hij, in navol ging van de collegepartijen, een goede communicatie met de in woners. Misschien, zo besluit Epskamp optimistisch, lukt dat de politici in het nieuwe duale stelsel beter. Hij is in elk geval blij dat Ter Aar na jaren van po litieke opwinding weer zo ge woon is. kaag - Spitsuur bij de Kaagse pont betekent lange files op de Huigsloterdijk en het eiland. Bewoners van Kaag vrezen dat dat nog erf als de zeventig stacaravans op camping Kagereiland worden vervangen door veertig zomerwoningen, het plan van eigenaar en bouw' Jansen. Hoewel er in dat geval plek is voor minder recreanten, is een meerderheid van de Kaagse bewoners bang dat de recreanten e deel van het jaar in hun recreatiewoning verblijven. De gemeente Alkemade, die in haar bestemmingsplan ruimte wil scheppen voor plan, laat daarom een verkeersonderzoek houden. Een deskundig bureau moet berekenen hoeveel verkeer straks te verwachten valt. drijf Jos Jansen betaalt het onderzoek. Foto: Dick Hogewoning 1 ter aar - De zaak tegen de oud-Ter Aarder die wordt verdacht van de moord op drie Groningse prostituees, is voor onbepaalde tijd aangehouden. Vermoedelijk duurt het nog een half jaar voordat de zaak in behandeling wordt genomen. Intussen houdt de zaak de gemoederen in zijn woonplaats Harkstede en in zijn voormalige woonplaats Ter Aar nog altijd bezig. De zitting van gisteren in het Groningse paleis van justitie was noodzakelijk, omdat het arrest van de verdachte moest worden verlengd. Volgens de normale termijnen had de zaak gisteren al inhou delijk behandeld moeten worden, maar dat is niet gehaald. „Het politieonderzoek is bij lange na niet afgerond", meldt een woordvoerder van de politie Groningen. „We hebben het over drie moorden en dus over een gecompliceerde zaak." De man heeft de moorden weliswaar bekend, maar de po litie heeft meer bewijsmateriaal nodig. Daarom zijn veel goederen uit het huis van de verdachte opgestuurd naar het Nederlands Forensisch Insti tuut in Rijswijk, waar een sporenonderzoek wordt uitgevoerd. Mogelijk kunnen resultaten daarvan ook nog iets zeggen over twee andere moorden op Groningse prostituees in de jaren negentig. De politie sluit niet uit dat de verdachte ook achter die moorden zit, hoewel hij dat ontkent. „Het on derzoek is pas afgerond als we zeker weten dat de verdachte niet meer dan drie moorden heeft ge pleegd." De politie zoekt ook nog naar een motief. Tegen zijn zin moet de verdachte nog zeven we ken naar het Pieter Baan Centrum, waar deskun digen kijken of hij tijdens de moorden toereke ningsvatbaar was. Tijdens de zitting kwamen de verdachte en zijn advocaat W. Anker overigens niet opdagen. In Ter Aar houdt de zaak de gemoederen nog be zig. De man vermoordde in de jaren zeventig in Ter Aar twee vrouwen op gruwelijke wijze, een daad waarvoor hij tot 1990 in de gevangenis zat. „Er wordt nog elke dag over gesproken", zegt oud-burgemeester Verhoef. „Uit respect voor de familie van de verdachte gebeurt dat niet al te openlijk, want voor die mensen is het nog altijd een trauma. Maar de emoties zijn nog aanwezig. Als het proces echt begint, en de televisie er aan dacht aan gaat besteden, barsten die waarschijn lijk ook weer in alle hevigheid los." Gemeenteraad Alkemade verdeeld over prijs door Janneke Dijke roelofarendsveen - De politieke partijen in Alkemade zijn verdeeld over de prijs die het college van B en W wil betalen voor grond aan de Korte Goog in Roelof arendsveen. PvdA en het onafhankelijk raadslid Kees Uit den Boogaard zijn te gen, diverse CDA-raadsleden twijfelen nog. WD-wethouder Beelen gaat ervan uit dat hij op 27 februari een meerder heid in de gemeenteraad krijgt. De wens van de oppositie om de grond te onteige nen legt hij daarom naast zich neer. Alkemade wil het terrein van Houthandel Mooren aan de Korte Goog kopen, om dat het grenst aan het veilingterrein waarop in de toekomst huizen gebouwd worden. Het terrein van 2.000 vierkante meter, dat Mooren verhuurt aan Dobbe Transport, kost Alkemade bijna 800.000 euro. De houthandel koopt voor 580.000 euro een kavel van 8.000 vierkante meter op het Veenderveld. Mooren vindt deze prijs logisch, omdat hij compensatie wil voor de loodsen op de Korte Goog, die nog lang niet afgeschreven zijn. Boven dien is woningbouwgrond doorgaans duurder dan bedrijfsgrond. Desondanks zijn PvdA en het onafhanke lijke raadslid Kees Uit den Boogaard te gen. Zij willen de grond van Mooren ont eigenen en in de tussentijd alvast het vei lingterrein bebouwen. PvdA-leider Schoonderwoerd denkt dat een onteige ning in twee jaar rond is. Kees Uit den Boogaard sluit zich daarbij aan. Mocht Alkemade niet kiezen voor onteigenen, dan mag Mooren het terrein ook zelf be bouwen, vindt hij. „Wij stellen dan na tuurlijk wel vast wat het moet worden." De CDA-fractie twijfelt nog flink. CDA- voorman Jan Uit den Boogaard wil in stemmen met het voorstel, 'maar niet met applaus'. „Op basis van de prijs zeg ik 'nee'. Die is hoog", aldus Uit den Boogaard. Hij vreest echter voor langsle pende bezwaarprocedures. „We moeten het bestemmingplan voor het veilingter rein wijzigen. De eigenaars van de be drijfspanden zullen bezwaar maken, want dat betekent waardedaling van hun panden. Dat kan wel eens doorgaan tot de Raad van State." Hij sluit echter niet uit dat het CDA verdeeld stemt in de raad. Wie tegen is, wil hij i „We vergaderen er volgende v WD-fractieleider Van Velzen J dat hij het voorstel steunt. V duurt onteigenen geen twee tot vier jaar. „Dan wordt alle den. Je moet het plan in één I De grond is niet goedkoof moeten niet overdrijven. Er een verschil in de prijs vo bouwgrond en bedrijfsgrond. Ook WD-wethouder Beelen j de grond 'stijf aan de prijs' zijn redelijk overtuigd van menten. Daarom gaan we n onderhandelen met Moore niet altijd gokken op een mei de raad, maar als je goede hebt kan het wel."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 14