Voorschoten put 2 miljoen uit reserves Gemeenteraad Oegstgeest maakt ruzie over motie ethouder loopt stage als 'wereldburger' 'Valentijnsdag voortaan dag van W4' R5 Koudenhoorn langer dicht voor weghalen asbestresten CDA laakt kritiek belangenverstrengeling Treurnis over financiële malaise (stgeest blijft grofvuil gratis ophalen 973 vrijdag 15 FEBRUARI 2002 warmond - Recreatie-ei land Koudenhoorn in Warmond blijft nog zeker een week gesloten voor publiek. Op het eiland en in een klein gedeelte van de Veerpolder geldt tot die tijd een noodverordening in verband met de aanwe zigheid van asbestresten uit de verbrande boten - loods van Juffermans. Vanwege de kou is de sa nering gisteren stilgelegd. Volgens een woordvoerder van de gemeente is het met temperaturen rond het vriespunt niet mogelijk om het asbest te verwijde ren. „Het asbest moet deeltje voor deeltje met de blote hand worden opge pakt. Met deze kou is dat geen doen." Afhankelijk van het weer kan het sane- ringsbedrijf het werk maandag hervatten. Ook in de Veerpolder zijn nog asbestresten aanwezig. De gemeente garandeert dat de wegen en toegangen tot woningen asbestvrij zijn. Vorige week brandden een botenloods van Juffer mans en een groot deel van het bedrijf Dekker Hout volledig af. Naast de verspreiding van asbest zorgde de brand voor ver vuiling van het water in omliggende sloten. Kool stofdeeltjes in het bluswa ter leken een bedreiging te vormen voor de visstand, maar volgens het Hoog heemraadschap Rijnland zijn geen dode vissen aan getroffen. „Het vervuilde bluswater is via de Leede afgevoerd. We hebben het kunnen isoleren en met een extra pomp kunnen afvoeren naar de Noord zee". aldus een woord voerder van het hoog heemraadschap. De gemeente Warmond heeft inmiddels aan Dek ker een vergunning ver leend voor de sloop van de verbrande houthallen. De eigenaar van de boten loods, A. Juffermans. kan pas met slopen beginnen als alle asbest uit het puin is verwijderd. Hij heeft al een vergunning aange vraagd om zijn botenloods te herbouwen. oegstgeest - „Goedkope poli tiek", kreette PrO-fractievoorzit- ter M. Noort. „Ik voel me bela zerd", deed collega E. van Bellen van de WD een duit in het zak je. En fractievoorzitter L. Poell van het CDA zei: „Dit kan echt niet". Over een motie die Leef baar Oegstgeest indiende ont stond gisteravond flinke heibel. De partij vroeg om de aanstel ling van een tijdelijk deel-pro- jectmanager. Die moet de pro blemen in de nieuwbouwwijk Poelgeest snel oplossen. Die ac tie konden de drie andere frac ties totaal niet waarderen. „Vori ge week hebben we unaniem ons vertrouwen in de verant woordelijk wethouder uitge sproken en nu komt u achteraf met een papiertje aanzetten om opnieuw druk op de ketel te zet ten. Terwijl wethouder Meester nota bene garanties heeft gege ven", aldus Van Bellen. Vorige week schorste burgemeester Timmers de vergadering om op 14 februari weer verder te gaan. Bij aanvang van de voortgezette vergadering diende LO de motie in. PrO, CDA en WD benadrukten dat de raad met dezelfde verga dering bezig was als de week daarvoor en dat Leefbaar Oegst geest iets had gedaan dat vol gens de regels helemaal niet kon. „Je kunt niet in dezelfde vergadering terugkomen op een onderwerp dat afgehamerd is." Meester spiegelde voor, dat zij de bewoners van Poelgeest een brief heeft gestuurd om de er gernissen en problemen te in ventariseren en dat zij volgende week met hen om de tafel gaat zitten om spijkers met koppen te slaan. Bovendien heeft zij een extra kracht ingehuurd om snel resultaat te boeken in de wijk. „Zie je wel dat ze haar beloften nakomt", zeidende drie boze partijen. G. Eegdeman, fractievoorzitter van Leefbaar Oegstgeest. be greep de commotie niet zo. Hij vond dat hij met de motie in zijn volste recht stond. En niet alleen omdat het reglement volgens hem daartoe wel ruimte biedt. „Als ik niet meer mag ingaan op geluiden vanuit de bevolking, voel ik mij gekort in mijn taak als volksvertegenwoordiger." Aan het einde van de verhitte discussie trok Eegdeman de motie in. Niet vanwege de reac ties van de andere partijen, maar omdat wethouder Meester zijn partij had overtuigd van haar voortvarende aanpak, zo maakte hij duidelijk. „Ik höop dit nooit meer mee te maken", eindigde Van Bellen de ruzie. door Nancy Ubert oegstgeest - De fracties van de WD en Progressief Oegstgeest hebben boter op het hoofd, meent CDA-raadslid E. van den Bosch. Ze verwijten Leefbaar Oegstgeest en CDA belangen verstrengeling, omdat bij deze partijen mensen op de kandida tenlijst staan die diensten verle nen aan de gemeente. „Maar naar hun eigen lijst hebben ze niet gekeken." Op de lijst van de WD prijkt bij voorbeeld de naam van de voor zitter van de Stichting Welzijn Ouderen Oegstgeest. „En die gilt altijd het hardst dat er maar één partij is die het echt goed voor heeft met de ouderenorganisa- tie. De WD dus." Op de kandi datenlijst van PrO staan mensen die regelmatig zaken doen met de gemeente. De directeur van werkvoorzieningschap 't Heem, een lid van het bestuur van het openbaar onderwijs en een be stuurslid van de plaatselijke stichting kinderopvang. „Het is nu eenmaal zo dat de maatschappij in twee soorten groepen is te verdelen: de men sen die altijd en overal actief zijn en de mensen die zich niet of nauwelijks voor de gemeen schap inzetten", stelt Van den Bosch. „Ik ben zelf ook actief buiten de politiek, zo maak ik deel uit van het bestuur van zorgcentrum Rustenborch." PrO-fractieleider M. Noort heeft tijdens de raadsvergadering aan de orde gesteld dat een advo caat, die op plaats tien van Leef baar Oegstgeest staat, door de gemeente is ingehuurd om be zwaar aan te tekenen tegen de beslissing van staatsecretaris Remkes om een deel van de subsidie voor Poelgeest terug te vorderen. „Wie politieke ambi ties heeft, moet daar conse quenties aan verbinden." De advocaat heeft de klus aan een collega gegeven, maar Noort wilde de kwestie toch aan de kaak stellen. Ook met de tijdelijk medewerker bij de afdeling communicatie, een man die on verkiesbaar op de lijst van het CDA staat, zijn de VW) en PrO niet blij. Van den Bosch vindt dat zoiets 'per geval' bekeken moet wor den. „Noort is directeur van Meteoconsult. De gemeente neemt van dat bedrijf ook dien sten af. Dan zou Noort dus ei genlijk ook niet politiek actief mogen zijn." WD-fractievoor- zitter Van Bellen heeft gepleit voor een commissie die zorgt, dat politiek niet gemengd wordt met werk voor of bij de gemeen te. Het CDA-raadslid ziet zo n commissie wel zitten. „Maar la ten we die dan wel als opdracht meegegeven te kijken of functies elkaar bijten. Want als je men sen buiten de gemeente of een politieke partij houdt omdat ze nevenfuncties hebben of een baan bij een bedrijf dat contac ten onderhoudt met de ge meente. vind je geen enkele ge schikte kandidaat meer." eitrappen LEIDSE REGIO iderdorp - cy Ubert POrp - Het Leiderdorpse apkampioenschap is op 26 februari in het ld De Does in Leider- eze titelstrijd is een van fiteiten, die het bad heeft liseerd voor de voor- antie. Andere evene zijn: 'Aqua kids' (dan- >t water op maandag 25 'Ren je rot' op don- n Flippo-duiken op 'an maandag tot en nderdag wordt begon- elf uur. Op vrijdag 1 m half twaalf. Leiderdorp iwerfvuil op p - Het CDA Leider- at zaterdagochtend opruimen. Met deze aagt de partij aandacht vele zwerfvuil in het irtijleden zetten vanaf ir op de Engelendaal beentje voor, gewa- prikstokken en vuil- n luisjes aiiseerd orp - Leiderdorp gaat il- plaatste tuinhuisjes in (bouwwijk Leyhof lega- let gaat om bouwwerk- Ie Jacoba van Beieren- Dijkwacht en de Brug- forige maand gingen in- rs van de gemeente nieuwbouwwijk, op r illegale bouwwerken, in er 25. De eigenaren een brief van de ge- gekregen, met het ver- nog een vergunning agen. Dat hebben alle s gedaan. Leiderdorp dsdien twintig tuin- elegaliseerd. De overi- orden eind februari ge- rd. Daarvoor is een ig op het bestem an nodig. Dat betekent nvragen vier weken ter orden gelegd. door Pieter van Langevelde voorschoten - De Voorschotense politiek gaat unaniem akkoord met het voorstel om twee mil joen euro uit de reserves te halen voor nieuw beleid. Dat bleek gis teravond tijdens een gecombi neerde commissievergadering. GroenLinks greep de gelegenheid aan om opnieuw aan te dringen op dubbele glas in scholen. Het voorstel om de reserves aan te spreken volgt op de goedkeu ring door de gemeenteraad van een sobere begroting, in decem ber vorig jaar. De financiële po sitie van Voorschoten is belab berd en de gemeente moet be zuinigen. Het grootste deel van de twee miljoen euro die nu aan de reserves wordt onttrokken willen burgemeester en wethou ders besteden aan het opknap pen van wegen. De rest wordt uitgegeven aan welzijn, vracht- wagenparkeerlocaties en plan schadeclaims. Met deze keuze negeren B en W de motie van de gemeenteraad om zo snel mo gelijk dubbel glas aan te bren gen in de openbare basisschool De Vos en de rooms-katholieke Emmausschool. CDA-wethouder A. Draijer (on derwijs) wil dat pas in 2003 de eerste school dubbel glas krijgt. S. Harlaar (GroenLinks) heeft aangekondigd in de gemeente raad met een amendement te komen om daar nog dit jaar aan te beginnen. Alle Voorschotense partijen be treuren de financiële malaise waarmee de gemeente heeft te kampen. PvdA, GroenLinks en D66 wijten het geldtekort aan het relatief lage tarief van de on- roerendzaakbelasting (OZB). Tijdens de bespreking van de begroting in december dienden zij al een amendement in om het OZB-tarief sterker te laten stijgen. Doordat de WD en het CDA tegenstemden, kreeg dat amendement geen meerder heid. WD-wethouder P. Ver schoor wil ook nu niet ingaan op het voorstel van de partijen om het OZB-tarief te verhogen. Wel staat hij welwillend tegen over het voorstel van Groen Links om bij de burgers te pei len wat ze vinden van de voor zieningen in Voorschoten en wat ze bereid zijn voor die voor zieningen te betalen. Op 28 februari neemt de ge meenteraad een definitief be sluit over het voorstel om de re serves aan te spreken voor nieuw beleid. Voor die tijd komt het college met een financieel plan voor de renovatie van zwembad Het Wedde. De reno vatie gaat ongeveer 3,2 miljoen euro kosten, maar het is nog volstrekt onduidelijk waar de ge meente dit geld vandaan moet halen. CDA'er H. Horlings: „We wachten met spanning." ST - Inwoners van Oegstgeest hoeven niet n voor het ophalen van grofvuil. De ge- aad stemde gisteravond tegen dit voor- krijgt de gemeente een 'milieustraat', er Meester (PrO) had aanvankelijk voor at alle Oegstgeestenaren zelf hun grofvuil nilieustraat moeten brengen. Wie daartoe aat is, zou 25,50 euro moeten betalen om •n ophalen, zo luidde het plan. eigen partij pleitte echter voor een be- ratis-ophaalservice, bij een maximum n 50 adressen per week. PrO vreest dat inwoners van Oegstgeest en de mensen uto anders de dupe worden van Meesters maatregel. Om dat te bekostigen wil PrO de mi lieustraat minder vaak openstellen en de reini gingsrechten met twee procent verhogen. Leefbaar Oegstgeest en CDA steunden PrO. De WD-fractie stemde tegen. „Wij hanteren het prin cipe de vervuiler betaalt", zei WD-fractievoorzit- ter E. van Bellen. „Op deze manier betaalt de hele gemeenschap voor de mensen die zich minder milieubewust gedragen." Besloten is ook dat Oegstgeest in maart 2003 be gint met een tarievendiffeientiatie voor het opha len van gewoon huishoudelijk afval. Voor die tijd besluit de raad over de manier waarop de afval- productie per huishouden wordt berekend. ten - Een leskist sa- moeilijke vragen :ren beantwoorden en over de noodzaak imationale samenwer- dorpsniveau. Wethou- )raijer heeft op deze een pittige stageoch- oopt mee met het be de Stichting Jumelage ten-Kita. oeten zich veel meer iaal inwoner' gaan ge- ïnden de organisatoren landelijke campagne urgers.nl'. Een beetje rger kijkt verder dan breed en lang is en de welvaartskloof tus- en rijk te overbruggen, Om politici in Zuid- laarvan te overtuigen, op stage gestuurd. In ten bijt Draijer de spits collega-wethouder W. (PvdA) en GroenLinks- 1 Kleijweg volgen la- rijn onze belangenbe- zegt voorzitter C. van in de protestants- basisschool Fort- r de bijeenkomst zich )raijer, die westerse en landbouw heeft gestu- tnkt daar iets anders !t is altijd mijn ideaal m iets in de ontwikke- nwerking te gaan r als ik in de rol van word gedrukt, blijf ik jof indpunt dat je op be- niveau vaak minder ne iken dan met initiatie- joi len veel persoonlijker eebben." al smakingsrondje en de kelj duren een half uur. it Draijer naar de van groep drie van de •1. De jongens en no ebben spullen verza kt kunstwerken gemaakt leeftijdsgenootjes in I. Maandag vertrekken lursleden en een advi- le Stichting Jumelage en-Kita naar Mali officieel uitwisselings et is de bedoeling dat ist vol informatie over n Nederland meegaat, nen de kinderen daar wij hier leven", weet Wethouder Draijer en leerlingen van de Nutsschool tijdens de bijeenkomst over kinderen in Kita. Foto: Dick Hogewoning een blond jongetje. Voordat Draijer te zien krijgt wat de kinderen willen meegeven, moet hij eerst uitleggen 'wat voor een belangrijke meneer hij is'. De kinderen luisteren vol ontzag, maar uit hun reacties is te merken dat ze er niet veel van begrijpen. „Hij is een soort pa pa", verduidelijkt Van der Krogt dan maar. „Hij zorgt voor een heleboel dingen." Even later bekijkt Draijer teke ningen van de kust, foto's van sneeuwpoppen en tal van heb bedingen. zoals een kleine plas tic sneeuwbol. De kinderen ge ven ook kleding mee. Charlotte Bloem heeft haar eigen winter jas afgestaan. „Dan kunnen ze die aantrekken om te voelen hoe wij ons in de winter aankleden." Laarzen, sjaals en wanten aan een touwtje gaan ook in de les- koffer. Op naar het volgende leermo ment. Afgevaardigden van de groepen 6, 7 en 8 van de Fort- gensschool verwachten de wet houder voor een gesprek. En ook deze leerlingen, die Draijer in eigen woorden uitleggen waarom een stedenband met een plaats in een arm land zo belangrijk is, willen de kist (die na het bezoek aan groep 3 al propvol zit) met lesmateriaal vullen. De 'stagiair' keurt opna men van Nederlandse muziek, een kwartetspel met foto's van Nederlandse verschijnselen, een kalender met uitleg over de ty pisch Hollandse feestdagen en tal van andere zelfgemaakte arti kelen. Ook verzamelt hij de vra gen van de leerlingen. 'Hebben jullie het gezellig?', 'Kunnen jul lie computeren en televisiekij ken?' en 'Wat eten jullie'? Mede werkers van de stichting leggen de vragen later voor aan leerlin gen van een school in Kita, waarmee de Fortgens contacten onderhoudt. Het is de bedoeling dat niet alleen de antwoorden vanuit Kita terugkeren, maar ook Malinese lesmaterialen, zo dat de Voorschotense kinderen weer van hun leeftijdsgenoten in Mali kunnen leren. Aan het einde van zijn stage ochtend krijgt Draijer verplicht huiswerk mee. Hij moet een ver klaring opstellen om aan te ge ven wat hij heeft geleerd van de Voorschotense 'wereldburgers'. Lang niet zoveel werk als wij hebben gehad, vinden de leer lingen. „Wij hebben alles in het Frans moeten vertalen en zijn weken met die leskoffer bezig geweest." Netelenbos zet tijdens een feestelijke bijeenkomst een symbolische handtekening onder het W4-logo. Foto: Mark Lamers Bouwcontract voor verdiepte aanleg A4 getekend door Joris Rietbroek leiderdorp Minister Netelen bos zette gistermiddag, na ja renlang touwtrekken tussen di verse partijen, haai" handteke ning onder de overeenkomst die Leiden, Zoeterwoude en Leider dorp hebben gesloten over be bouwing van het gebied naast de A4. Hun gezamenlijke bouw plannen moeten voldoende geld opleveren voor een verdiepte aanleg van de verbrede rijksweg. Netelenbos is enthousiast over het zogeheten W4-project, dat staat voor 'wonen, water, wegen en werken'. „Het is een voor beeldproject voor hoe we in de toekomst met verkeer en ver voer willen omgaan. U heeft in Zuid-Holland zeer vasthouden de bestuurders die ervoor heb ben gezorgd dat we vandaag konden tekenen." Door W4 ontstaan er naast het nieuwe stuk rijksweg over een lengte van 1,4 kilometer ook be tere recreatieve verbindingen tussen de Leidse regio en het Groene Hart. Hierbij moet de Munnikenpolder het zogenaam de voorportaal van het Groene Hart worden. Verder kunnen aan beide zijden van de verdiep te weg aantrekkelijke woon- en werkgebieden ontstaan. De Leiderdorpse wethouder Molkenboer sprak over een bij zondere dag: „Valentijnsdag zal in Leiderdorp en omstreken voortaan bekend staan als de dag van W4. Dat onze kinderen later mogen zeggen: Dat hebben jullie goed gedaan." De officiële overeenkomst werd tijdens een boottocht van Zoe terwoude naar Leiderdorp gete kend door de wethouders van de drie betrokken gemeenten, de minister en gedeputeerde Norder. Daarna was er een feest in de Leiderdorpse Hoofdstraat, waai" alle partijen nog eens een symbolische handtekening zet ten op een groot bord met het W4-logo. Het feestje werd ge houden in een tent, vlak bij de plek waar in de toekomst de A4 onder de Oude Rijn door gaat. In het W4-contract is vastgelegd hoeveel de gemeenten, de pro vincie en het rijk betalen voor de verbreding en verlaging van de A4 bij Leiderdorp. De kosten be dragen bijna 79 miljoen euro. Erepenning Leiderdorpers R. Noe en J. Tieken kregen gisteren de erepenning van de gemeente Leiderdorp. Bei den hebben zich als be stuursleden van de Belangen vereniging A4/HSL jarenlang ingezet voor ondertunneling van de A4. Daarom ontvin gen zij de erepenningen vlak na de ondertekening van het W4-contract. Burgemeester Zonnevylle was zelf niet aan wezig, maar hij sprak beide heren toe in een videobood schap. „Jullie zijn een voor beeld voor alle Leiderdorpse burgers", aldus Zonnevylle.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13