DUIN BOLLENSTREEK 'Een gezellige straat, alleen...' 'Waarom moet de één langer lijden dan de ander?' Zoektocht leraa naar bewijzen van zijn onschu vrijdag 15 februari 20c Eis ook in hoger beroep vier maanden door Maarten Dekker den haag/katwijk - Tegen een 49-jarige Noordwijker is gisteren in hoger beroep vier maanden gevangenisstraf geëist. De man - leraar bij een school in Katwijk - wordt verdacht van ontucht met een leerlinge. De vordering van het openbaar ministerie is gelijk aan de straf die de docent bij zijn eerste confrontatie met de rechter kreeg, omdat het OM zich niet verzet tegen omzetting van de celstraf in een werkstraf van 180 uur. Het vermeende slachtoffer werd gisteren door het gerechtshof aan een intensief verhoor on derworpen. Dat gebeurde achter gesloten deuren, 'om haar per soonlijke levenssfeer te eerbiedi gen'. Later moest het publiek nog een keer de zaal uit, toen de verdachte met de billen bloot moest. Letterlijk, want zijn ad vocaat meende op die manier overtuigend te kunnen bewijzen dat het meisje de aanklacht te gen haai' ex-leraar heeft verzon nen. De Noordwijker heeft op zijn bovenbeen namelijk zo'n groot en opvallend litteken, dat dat haar niet ontgaan kan zijn toen ze seks met hem had. Toch vertelde ze bij de politie en gis teren aan de drie raadsheren niets over het litteken, terwijl ze juist wel heel gedetailleerd sprak over alle andere facetten van het verhaal. Juist vanwege die nauwgezette verklaring van het meisje werd de leraar in mei schuldig bevon den aan het plegen van ontucht. Na de veroordeling probeerde het schoolbestuur hem te ont slaan, maar de Non vocht dat met succes a kantonrechter. Nu 2 maanden thuis, in de Sindsdien en ook al stelde de man alles in om zijn eigen doen rond de vermeende ini te reconstrueren. Hij ra de oude agenda's, sch ters en ging bij de tanda om te vragen of hij daai bepaalde dag op een tijd was geweest. Volj Noordwijker heeft hij in zo veel ontlastende verzameld, dat het zeeï nemelijk is dat hij tusj tember 1996 en mei '971 keer seks had met zijn k Het is de enige mogelijk zich te verdedigen, aangifte van het slachti gens de wet voldoend vormt om iemand te len. De beschuldigde k maar proberen de a ank geloofwaardig over te men. „Daarom heeft c21 registers opengetrokk zeilen bijgezet, alles b geharkt", zei de advoc; wanhopige zoektocht wijs voor zijn onschuli misschien wel de du aanwijzing dat hij ook schuldig is." Maar hoe de uitspraak 51 weken ook zal luiden, d r' wijker kan er niet blij i „Als ik word veroordee21 iedereen me een vies n21 Maar betekent dat dat i 0 daan heb? En als ik wo sproken, vinden ze me dige vent. Maar betekei ik het niet gedaan heb?' Voors en tegens van voorrang verpleegkundigen in de zorg len, is dat het nog erger is dan vlak achter de Hoofdstraat, waar zij twee weken geleden vandaan verhuisde. „Vlak achter de win kelstraat zou je meer parkeren de auto's veiwachten. Maar dat was niks vergeleken hierbij. Ik moet soms drie rondjes rijden door al die eenrichtingsstraten voor ik een plaatsje heb." Maar ja, wat kun je daaraan doen, vraagt ze zich af. „Er is geen op lossing. Betaald parkeren is dat ook niet. Er is domweg geen ruimte, alles staat volgebouwd. Of ze moeten nieuwe garages bouwen, maar dan nog - wie gaat daar dan betalen als je hier gratis kunt staan?" Voor de rest is ze ook maar ge matigd positief over het Noord - wijks gemeentebestuur. „In het centrum komen steeds meer jonge gezinnen. Dat komt ge woon omdat Vinkeveld (de vori ge nieuwe wijk in Noordwijk - red) vol zit. En nu gaan ze in die nieuwe wijk Boechorst drie een gezinswoningen bouwen voor achterin de vier ton - aan gul dens dan - en honderd apparte menten van boven de vijf ton! Da's toch idioot? Zo krijg je toch nooit doorstroming? Falend be leid, is dat. En dat zeg ik niet al leen omdat ik drie keer ben uit geloot voor een woning in Vin keveld." En dan nóg iets: „Er zijn twee scholen afgebrand, al een hele tijd geleden. Mijn zoon zit nu in groep zeven, in een an der gebouw. Tegen de tijd dat hij naar de middelbare school gaat, is er misschien weer iets opgebouwd. Lekker op tijd." Problemen, problemen. En toch wonen ze allemaal naar hun zin zo vlak bij zee. Ook Wil en Lia Steenvoorden, die op nummer 36 even aan de thee zitten tus sen het verbouwen door. Zij hebben samen met hun kinde ren twee huizen naast elkaar ge- De Stelling Het parkeerprobleem in Noordwijk aan Zee is onoplos baar. G. Duijndam, Noordwijk To taal: „Onoplosbaar is het niet. We hebben in de raad net het be sluit genomen om parkeren voor vergunninghouders in te voeren. Dan wordt het beter voor hen, maar lastiger voor be zoekers, dagrecreanten en de mensen die daar werken. Dus vinden wij dat je in de omge ving een overloopterrein moet aanleggen, zodat die mensen kocht. „Dat moest haast wel, want die wilden op zichzelf wo nen en er was voor hen niks te krijgen. Nu wonen we op 34, 34A en 36." Heel mooi, heel leuk. Alleen. „Al dat personeel van de hotels parkeert hier, want op hun ei gen terrein mogen ze niet staaji. Daar verdienen ze geld op. En je kunt wel een garage bouwen op het Wantveld, maar dat moet dan de hoogte in want onder de grond mag het niet van het Hoogheemraadschap. En dan krijg je weer commentaar van de bewoners daar." Parkeren, dus. De enige oplossing? „Een ver gunning en dan zo'n opklap- paaltje op je parkeerplaats. Dat is de enige manier om zeker te zijn dat je je auto ook echt kwijt kunt, als je er veel geld voor hebt betaald." Maar ja, dit plan gaat zoals zoveel plannen in Noordwijk, zegt Wil. „Gebrek aan daadkracht, zo kun je het wel noemen. Voor die boulevard hebben ze al vijfentwintig plan nen gemaakt, en er is nog niks aan gebeurd." Dat duurt al zó vreselijk lang, hoofdschudden de twee. Hij zegt een beetje la chend: „Ja dat weet ik precies. Mijn grootvader heeft hem na melijk indertijd nog bestraat." Ze gaan zeker stemmen, bewe ren Wil en Lia. „We proberen maar weer mensen te kiezen die wél wat voor elkaar krijgen. Maar ja, na de verkiezingen zit je weer met andere mensen in de raad, en die hebben weer an dere ideeën, en dus maken die ook weer andere plannen. Hij zucht, zij lacht, en in het huis ernaast krijgt een baby net een schone luier onder zijn blauwgeruite kiel. Anton Diedrich niet om het uur van hun werk moeten lopen om geld in een meter te gaan storten. En dat moet tegelijk met het vergun ningenstelsel, anders werkt het niet, dan verschuif je alleen maar het probleem naar andere straten." M. van der Vlugt, WD: „In Noordwijk aan Zee én in Noordwijk Binnen is er een par keerprobleem. Ik heb zelf in de De Ruijterstraat gewoond, en toen was het ook al zo. Vooral in de zomer. Maar er zijn best mogelijkheden om te zorgen dat de bewoners in ieder geval in hun eigen buurt kunnen par keren. Wij zijn erg voorstander van een garage, en van dubbel grondgebruik. Dat betekent on dergronds parkeren. Dat is ook veel mooier dan een boven grondse garage. Ik vind hoe dan ook dat de bewoners niet de dupe moeten worden van het feit dat ze in zo'n mooie ge meente wonen, dat anderen er ook graag komen. Een soort ge biedsgebonden parkeren zou wellicht een oplossing zijn." D. van Rooyen, CDA: „Iedereen in Noordwijk kan zien dat er een probleem is met auto's. De stilstaande nog meer dan de rijdende. Als de ruimte zo beperkt is, dan moet je voor de bewoners een vergunning systeem invoeren én zorgen dat er plaats voor ze is. Als dan ie mand zonder vergunning daar parkeert, geef ze dan maar lik op stuk. Verder denk ik: veel au to's, weinig grond, dat betekent dat we de grond in moeten. Ik denk dan aan het Palaceplein, het Jan Kroonsplein Op het Haakterrein gaan ze huizen neerzetten. Als daar toch al een bouwput is, ga dan maar met een wat dieper de grond in." A. Eijs, De Combinatie PvdA/ Groenlinks/ D66: „Onoplosbaar is het niet, maar een lastig probleem is het zeker. We moeten ervoor oppassen niet in een standaardreflex te vervallen, zoals extra parkeerga rages bouwen. De oplossing ligt eerder in een vergunningenstel sel. Om te zorgen dat mensen die er wonen ook een plek heb ben, moeten we dan goed be kijken hoeveel vergunningen er nodig zijn. En die parkeerplaat sen kunnen eventueel, overdag, als de bewoners weg zijn, ge bruikt worden voor betaald kortparkeren. We kunnen er ook aan denken een onder scheid te maken tussen woon straten en straten waar het om hotelpersoneel en -gasten gaat. Daarnaast helpt het verbeteren van het openbaar vervoer, en het bevorderen van het fietsge bruik binnen Noordwijk." B. Houwaart, ChristenUnie: „De oplossing ligt in een goed parkeerbeleid. Met een vergun ningenstelsel - ik geloof u 50 gulden per twee j kosten, voor de bewonei il het al beter. Dan kuni i zoekers nog voor twee t uur parkeren, maar als paar uur aan het winkel i of op het strand ligt, d< dat ook hoog op. Als d sen uitwijken naar het i en het zuiden, dan mo e daar gefaseerd ook vei k gen gaan invoeren. Het vooral om twintig a hoogtijdagen, waarop woon te veel auto's in d wijk zijn." samenwerking tussen de zorgin stellingen. Het is toch van de gekke dat instellingen nog men sen bij elkaar wegkopen? Werk samen om een loopbaanbeleid dwars door de hele zorg te ont wikkelen. Vind je het niet leuk bij die stichting? Dan kan je aan slag bij een andere." Dirk Ketting, woordvoerder van directie van het Leids Uni versitair Medisch Centrum (LUMC): „Dit spreekt ons wel aan. Als we een collega eerder op de been krijgen, kan die sneller aan de gang om de achterstanden - laat ik het woord 'wachtlijsten' nu maar eens niet in de mond ne men- in te halen. Als iemand van het ziekenhuis zes weken lang met buikpijn ziek thuis zit omdat hij op een blindedarm operatie wacht, kun je overwe gen hem voorrang te verlenen. Dan kan hij weken eerder weer aan de slag. Dat is goed voor de zorg. Maar je moet deze maatre gel wel genuanceerd toepassen. Het heeft geen zin om iemand met een kleinigheidje voor te trekken. Je moet het van geval tot geval bekijken." Irma Gehner-Ellenberger, voorzitter van de Regionale Commissie Gezondheidszorg: „Uitstekend idee. Het is goed voor alle zieken als werknemers in de zorg weer snel aan het werk zijn. Er zijn nota bene af delingen in ziekenhuizen geslo ten omdat er onvoldoende han den aan het bed waren. Maar ik vind wel dat deze maatregel niet ten koste mag gaan van mensen die niet meer in het arbeidspro ces zitten. Werklozen en WAO'ers mogen niet de dupe worden. Dus daar moeten we nog wat op vinden." De De Ruijterstraat ligt niet toevallig in Noordwijk aan Zee. Vernoemd naar Michiel Adriaanszoon de Ruijter, zee held uit de Gouden Eeuw, die ooit in een blauwgeruite kiel touw stond te vlechten. Touw- vlechten doen ze niet meer zo veel in Noordwijk, en het favo riete vervoermiddel is ook niet meer het galjoen. Net als overal willen de mensen ook in de De Ruijterstraat een auto voor de deur. En daar zit 'm nou net nou de kneep, in Noordwijk aan Zee. Alle bewoners van deze rustige, normale woonstraat zijn het er over eens: parkeren is een cri me. „Op zondag, zelfs 's winters, doe ik alles met de fiets", zegt Janneco van Hensbergen (nr 9). „Want als je je auto weghaalt, dan is meteen je plekkie inge pikt." De Hoofdstraat - de win kelstraat van Noordwijk aan Zee - ligt vlakbij, en daar zijn zeven dagen per week de winkels open. „Zoveel volk als dat trekt op zondag, niet te geloven", zegt zij. „En die zoeken allemaal een gratis parkeerplaats." Het is een bekend probleem, ook bij de gemeenteraad. „Par keren", is het allereerste wat de bewoners van deze straat roe pen als hun mening over wonen in Noordwijk en over de plaatse lijke politiek wordt gevraagd. Verder heeft iedereen het gewel dig naar zijn zin. „Een gezellige straat", zegt Edwin van den Berg (nr 51). „We kennen elkaar ook bijna allemaal, nou ja, op dit stuk zeker", wijst hij van de Quarles van Uffordstraat tot de Golfweg. Hij is nog jong, en noemt als grote voordelen: „We zitten hier tweehonderd meter van het strand en 500 meter van De Grent." En - natuurlijk - als na deel: „Alleen jammer van dat parkeren. Elke toerist plant hier voor de deur z'n auto neer." De gemeenteraad is van plan om, in ieder geval in een groot deel van Noordwijk aan Zee, betaald parkeren in te voeren. Dan mo gen de inwoners een vergun ning kopen. „Ja, dat plan", zegt Van den Berg. „Moet je een pas je kopen voor driehonderd piek en dan ben je nog niet verzekerd van een plaats. Dat schiet toch ook niet op?" Van de gemeentelijke politiek is hij redelijk op de hoogte, zo blijkt. „Het is ook wel een goed idee dat je op wijkavonden de kans krijgt om mee te praten", vindt hij. „Dan kun je ze zelf vragen waarom al die schitte rende plannen zo lang duren, waarom er altijd iets tussenkomt waar ze niet op gerekend heb ben zodat ze weer helemaal op nieuw moeten beginnen." Mevrouw De Bes, op nummer 37, woont al in de De Ruijter straat zo lang als er huizen staan. „Iets meer dan veertig jaar", legt ze uit. „En we hebben het hier goed." Van de politiek is ze niet zo op de hoogte, van het parkeerprobleem wel. „Er moet meer parkeergelegenheid ko men. Vooral in die paar zomer maanden." Wat Janneco van Hensbergen vooral is opgeval door Roelf Reinders leiden - Geef een verpleegkun dige voorrang bij operaties. Trek een rotte kies van een bejaar denverzorger eerder dan die van een vuilnisman. Geef een ver warde tandartsassistent eerder psychologische hulp dan een bollenteler die het niet meer weet. Voorrang in de zorg voor mensen die werken in zorg is een goedkoop en snel middel tegen de wachtlijsten en het personeelstekort, verklaarde verpleeghuisdirecteur D. van der Wedden afgelopen dinsdag in het Leidsch Dagblad. Hoe korter iemand in de zorg ziek is, hoe sneller een patiënt op de wachtlijst geholpen kan worden. Voorrangszorg, iedereen wordt er beter van, denkt hij. En het niet al te beste imago van de zorg krijgt zo ook een oppepper. Voortrekken van zorgpersoneel, ideetje? In de aanloop naar de gemeenteraadsverkiezingen bezoekt het Leidsch Dagblad één straat in elke gemeente in de regio. De bewo ners spreken zich uit over de problemen van die straat, hun politieke voorkeur en waar het op het gemeentehuis over zou moeten gaan. Daaruit komt een stelling voort, waar alle lijsttrekkers vervolgens op reageren. Welke straat wordt bezocht, bepaalt de burgemeester door blind te prikken op de plattegrond. Hans van der Sluijs stuurde de re dactie naar de De Ruijterstraat in Noordwijk. De Ruijterstraat - Noordwijk Leo Nijessen, huisarts in AI-. phen aan den Rijn: „Oei, dit is een heikele kwestie. Ik heb er grote moeite mee. De zorg in Nederland moet zo zijn georganiseerd dat dit soort exer cities niet nodig zijn. Mensen voortrekken, dat is onrecht. Ziek zijn is lijden en waarom moet de één langer lijden dan de ander? Pragmatisch is het wel een aar dig idee, maar ik weiger econo mie als uitgangspunt van zorg te nemen. Als lapmiddel keur ik het af, hoewel ik wel begrip heb voor Van der Weddens idee. Een vriend van mij is directeur van een verpleeghuis. Hoe lang hij het al niet met een tekort moet rooien schan-da-lig. Laten we bij de verkiezingen maar een keuze voor goede gezondheids zorg maken. Paars heeft jaren ellende voor de zorg opgele verd." Voorrang voor werkers in de zorg? De meningen over dit plan lopen uiteen. Foto: Dick Hogewoning George Witte, psychiater en di rectielid van het psychiatrisch centrum Rijngeest Groep in Oegstgeest: „Met uitzonderingen maken voor groepen ben je op de ver keerde weg. De problemen in de zorg moet je echt anders oplos sen. Hoewel ik me er als werk gever wel iets bij voor kan stel len, ben ik er als arts volledig te gen. Voorkeursbehandeling is een gevaarlijke tendens, want de zorg moet uit solidariteit be staan. Die solidariteit moet niet in gevaar worden gebracht. Er is geen enkele rechtvaardiging om autohandelaars, politieagenten en onderwijzers achter te stellen bij mensen die toevallig in de zorg werken. Dan krijg je: waar om zij wel en wij niet?" Hans van Dongen, directeur van de regionale belangenor ganisatie van patiënten RPCP: „Als mensen in de zorg het zo belangrijk vinden dat ze voor de zorg behouden blijven, laat ze dan afzien van riskante sporten als skiën. Nee, onzin natuurlijk. Voorrangszorg is oneerlijk. Je moet maar een hartaanval krij gen en een werknemer in de zorg die een been heeft gebro ken gaat voor. Dan baal je toch als een stekker. Van der Wedden omschrijft de zorgsector ook veel te eng. Daar horen ook de mensen bij die zorg verlenen aan patiënten met een per soonsgebonden budget. En wat denk je van de vervoers- en wel zijnssector die er toch ook is voor het welbevinden van de bevolking. En al die vrijwilligers in de ziekenhuizen en de man- telzorgers die familieleden ver zorgen? Maar dan wordt de groep zo groot dat het onwerk baar wordt. Begin er dus maar niet aan. Ik zie meer in betere

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 12