Lammermarkt krijgt kunstentree Nuyt houdt zicht op podiumplaats Leidsch Dagblad j ■4^ Luba Groep vestigt zich in toren van Groenoord Plaza Gemeente ontvouwt ambitieus plan voor gebied rond Lakenhal ^QC^KORTING! op=op Brugman 999 HTTi I I i I: Leidsch Dagblad 'Washington bereidt oorlog tegen Irak voor' Tiel negeerde negatief bouwadvies Van der Valk Leidse archeologen stuiten op dubbelmasker Fortuyn wierf leider extreem-rechts NR. 42849 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 oektocht naar ichaamsdeiën lowena Rikkers [rillende Arafat on geen pistool neer rouwen kan iu ook in eidse Hortus eiderdorp 1st ecotax erug in proces Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad donderdag 14 FEBRUARI 2002 f DE ANDERE JUWELIER '"n-e/iers^ Maarsmansteeg 21 (naast V&D) Centrum Leiden Tel. 071-5120778 www.vanGerner.com door Herman Joustra leiden - De gemeente Leiden wil de 'culturele rijkdommen' van de stad toegankelijker maken voor Leidenaars en toeristen. Cultuur wethouder Pechtold heeft giste ren een zeer ambitieus plan ge presenteerd om het Lammer- marktgebied op te knappen en opnieuw in te richten, met als meest opvallende verandering de aanleg van een zogeheten 'Kijk- plein'. Dit bevat een ondergrondse uit breiding van Stedelijk Museum De Lakenhal en een Stadstoon- zaal waar allerlei culturele in stellingen delen van hun collec tie kunnen laten zien. Het gaat vooralsnog om een globaal plan dat weliswaar nog niet minuti eus is uitgewerkt, maar in de ogen van de wethouder ook niet gezien mag worden als een los se flodder. Het is een eerste aanzet tot een grootscheepse opknapbeurt met culturele, stedenbouwkun dige en economische effecten, aldus Pechtold. Behalve de aanleg van een ver hoogd plein tussen Molen De Valk en de noordelijke gevel van de Lammermarkt behelzen de gewenste stedenbouwkundige ingrepen onder meer de bouw van een ondergrondse parkeer garage en een doorbraak van de gevelwand van de Lammer markt ten gunste van een nieu we toegang tot De Lakenhal. Op de route station/Lammermarkt komen kunstobjecten die, in de ogen van de gemeente, de 'cul turele entree' van de stad mar keren. Bovendien moet er een cultureel informatiepunt op de Lammermarkt komen. Bij de huidige entree van De La kenhal, aan de Oude Singel, komt een maquette te staan, waar bezoekers kunnen zien waar de belangrijkste beziens waardigheden van de stad zijn te vinden. Een aanlegsteiger in de Oude Singel moet het bezoe ken van bezienswaardigheden De achterliggende gedachte van het Masterplan is dat Leiden, met al zijn musea en monu menten, een echte 'kijkstad' is. De stad mist evenwel een cultu reel centrum dat voldoende uit straling heeft om in de toe komst meer bezoekers te trek ken. Het nieuwe plan speelt daar op in. Ook met een toe komstige Rembrandtmanifesta- tie, nieuwe hotels, horecagele genheden en terrassen wil de gemeente meer toeristen naar Leiden trekken. door Wim Koevoet leiden - Het hoofdkantoor van de Luba Groep vestigt zich in de nieuwe kantorenflat bij de Groenoordhallen aan de Willem de Zwijgerlaan. De uitzendon derneming betrekt er de twaalf de tot de zestiende verdieping. Ook komt er een Luba-filiaal op de begane grond. De verhuizing naar Groenoord Plaza zal in het derde kwartaal van dit jaar een feit zijn. In de toren krijgen tachtig Luba-medewerkers een werkplek. De van oudsher Leid se onderneming is actief in Noord- en Zuid-Holland, telt zestig vestigingen en zo n 275 werknemers. Met de verhuizing naar de toren wil algemeen di recteur Rob Mantel de hoofd kantoren die nu nog elders in Leiden en in Zoetermeer en Lei derdorp zijn gevestigd, bijeen brengen. Dat er nog een toren op het Groenoordhallen-terrein bij komt met daarin een hotel, noemt hij 'ideaal'. De verhuizing van de hoofdkantoren werd gis teravond bekend op een verkie zingsbijeenkomst van de WD. Pagina Ri: Volop parkeerruimte voor Luba bij Groenoord Plaza irque du Soleil terug ie formule van et karting ka Jong het spookt in de cht, valt er in een iegtuig geen atheist bekennen aal-directeur Sreef vertrekt j - Portaal-directeur Johan Bef (50) vertrekt uit Lei- Hij is 'na een hectische pe- f toe aan wat anders en werken bij de Amersfoort- itiging van de woningcor- le. De Greef wilde in Lei- e aanzet geven tot een ucturering binnen de liuisvesting. Hij kondigde op aan van huurhuizen |de Diamantlaan en die oningen aan de Oranje- jt en de Waardgracht. iRl indi moet naar 'janda-tribunaal Ri l - De Rwandese asielzoe- 83 non Bikindi wordt defini- ergeleverd aan het Rwan- (0? lunaal. Bikindi, die een g in Leiden woonde, verdacht van oorlogsmis- l Hij had hoger beroep act tekend tegen de overleve- ah raartoe minister Korthals v* e) al eerder besloten in? Maar de rechter heeft dat i>0 vandaag afgewezen. p tijaar geëist r taxi-overval >0 lei i - De officier van justitie ;ni techtbank van Zwolle gisteren tien jaar cel geëist r j een 31-jarige man uit foort. Hij wordt ervan lei ht vorig jaar oktober teel Nederland veertien )rb( luffeurs te hebben be- -ij D onder bedreiging van een apen. Bij alle overvallen L:n lij hulp van zijn 17-jarige 113 in uit Den Haag. Uit- op 27 februari, i Binnenland ïii erland a in recessie w»g - De Nederlandse nie groeide in 2001 veel dan in de voorgaande le economische groei eken op 1,1 procent. Het cijfer sinds 1993. In het twartaal was de groei /aii aar 0,4 procent. Dat vooral door het inzakken export en consumptie, ectie van seizoenseffec- 53i nt de laatste kwartaal - P 0,0 procent. Dit bete- it Nederland net niet in essie is beland. (advertentie) op Keukens, Bodkamers en inbouwapparotuur- Er zijn zelfs enkele modellen die tegen elk aannemelijk bod weg mogen. KEUKENS BADKAMERS Deze unieke aanbieding geldt alleen voor particulieren. Zoeterwoude, Hoge Rijndijk 195, Telefoon 071-5892086 voor meer informatie bel gratis: 0800-0234560, of kijk op www.brugman.nl Shorttracker Juffermans uitgeschakeld salt lake city/gpd - Catriona Le- May heeft een voorschot geno men op prolongatie van haar olympische titel op de 500 me ter. De Canadese favoriete won vannacht de eerste manche in 37,30 seconden. De koningin van de sprint was slechtst drie keer sneller in haar carrière. Haar tijd betekende een olym pisch record. Andrea Nuyt deed van zich spreken met een derde plaats in een Nederlands record. On danks een verre van vlekkeloze race finishte ze in een tijd van 37.54 seconden. Daarmee dook ze ruim onder haar oude toptijd (37,76), maar was ze niet snel genoeg om haar directe tegen stander Monique Garbrecht achter zich te houden. De Duit se neemt in de tussenstand de tweede plaats in met 37,34 se conden. Nuyt was niet tevreden over SALT LAKE 2002 haar race. Het wegwerpgebaar na afloop sprak boekdelen. „Het is geen slechte tijd, maar er zat vandaag meer in. De start was een beetje problematisch, ik be woog iets, maar dat scheelde geen tijd. De laatste bocht was een probleem. Ik ging er vol ver trouwen in, maar ik had moeite met de hoge snelheid, waardoor ik één, twee slagen moest laten lopen." Nuyt schaatst komende nacht in de voorlaatste rit haar tweede 500 meter. De Wit-Russische Anzelika Kotiega is haar tegen standster. Marianne Timmer, dertiende (38,30) in de tussen stand, komt in de elfde rit uit te gen de Japanse Watanabe. Ma rieke Wijsman, na de eerste dag gedeeld veertiende (38,31), treft de Russin Kaikan in race tien. Shorttracker Cees Juffermans werd in de eerste ronde van de 1000 meter uitgeschakeld. In een bijzonder sterk bezette heat met oud-wereldkampioen Mare Gagnon en de Europese titel houder Fabio Carta werd hij derde. Een plaats bij de eerste twee was voor de Stompwijker noodzakelijk voor het bereiken van de kwartfinales. Meer nieuws over de Winterspe len op de olympische pagina's en op www.leidschdagblad.nl Ja, Ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam2M:v Straat Postcode Plaats Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 Handtekening: °et (i.vm ccntn* nabercirgng) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bq automated* teötng is mjn berk-orararvner 712141 400114 V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Lelden www.leidscbdagblad.nl de wereld om je heen londen/anp - De Verenigde Sta ten zijn begonnen met de voor bereidingen voor een aanval op Irak, die later dit jaar moet plaatsvinden. Washington stelt zich tot doel om het bewind van Saddam Hussein omver te wer pen. Dit schrijft de Britse krant The Guardian vandaag. Aan de aanval zouden zo'n 200.000 Amerikaanse troepen moeten deelnemen. De aanval wordt voorbereid door het Amerikaan se ministerie van defensie in sa menwerking met de CIA. Volgens The Guardian, die zich beroept op Amerikaanse en di plomatieke bronnen, is de be slissing om openlijk strijd in Irak te leveren eind januari genomen door het oorlogskabinet van de Amerikaanse president George Bush. Toen werd men het er over eens dat de politiek van het 'indammen' van Saddam, onder meer door sancties, was mislukt, en dat er concrete stappen te gen de Iraakse leider moesten worden genomen. Bush zou echter pas enkele dagen geleden uitgewerkte plannen onder ogen hebben gekregen om dit doel te realiseren, zo melden Ameri kaanse veiligheidsbronnen. De Amerikaanse president liet dinsdag weten dat hij 'alle op ties' openhoudt voor de aanpak van de drie landen die hij eerder als de 'as van het kwaad' betitel de: Irak, Iran en Noord-Korea. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Powell be nadrukte dinsdag echter nog dat de VS geen plannen hebben voor een nieuwe oorlog in welk land dan ook. Maar een Ameri kaanse veiligheidsbron verklaar de tegenover The Guardian dat Washington vastbesloten lijkt om Irak militair aan te pakken. De directe aanleiding zou zich in mei kunnen voordoen, als de sancties tegen Irak opnieuw in de Verenigde Naties worden be sproken. Irak zal naar verwach ting weigeren om wapeninspec teurs toe te laten. Dat zou het startsein voor de Amerikaanse operatie kunnen zijn. Pagina Binnenland: Commentaar tiel/anp-gpd - Burgemeester en wethouders van Tiel hebben be gin jaren tachtig bij het verstrek ken van de bouwvergunning voor het Van der Valk-motel Tiel het negatieve advies van de af deling Bouw- en Woningtoe zicht naast zich neergelegd. Ambtenaren hadden tekortko mingen geconstateerd, maar het college wilde het motel graag in de gemeente hebben. De toen malige burgemeester J. Pop, nu van Haarlem, wees op de posi tieve uitstraling van het horeca bedrijf voor Tiel en het belang van uitbreiding van de werkge legenheid. Ambtenaren stelden vast dat vereiste tekeningen en bereke ningen ontbraken en dat daar om geen vergunning kon wor den afgegeven. Het college wilde echter haast maken, aldus voor malig directeur Gemeentewer ken Dortmund in het Radio 1 Journaal van vanochtend. Zo'n motel wordt meestal naar de plaats van vestiging genoemd en dat geeft naamsbekendheid. Toen het pand eenmaal stond, heeft de gemeente Tiel bij her haling op het punt gestaan om de Van der Valk-vestiging aan de Al 5 te dwingen om de bedrijfs voering stil te leggen. Hiervan is verschillende keren afgezien, omdat Tiel de onderneming tel kens nog weer een 'laatste kans' wilde geven. Dat blijkt uit een nota van 5 januari 1988 van de toenmalige chef algemene za ken J. de Jongh aan het college van B en W van Tiel over het vergunningenbeleid van Motel Tiel. Hij wees het Tielse ge meentebestuur erop dat Van der Valk voortdurend de regelgeving aan zijn laars lapte. Al met al concludeerde De Jongh dat er alles voor te zeggen was om tot bestuursdwang over te gaan. De belangrijkste reden om dit niet te doen was volgens hem het gedoogbeleid in Tiel. sakkara - Leidse archeologen die momenteel in de woes tijn bij het Egyptische plaatsje Sakkara het graf van een hogepriester blootleggen, hebben pal naast de tombe een skelet gevonden waarvan de schedel is afgedekt door twee dodenmaskers. Het onderste masker, blijkt uit het motief, was bedoeld voor een vrouw. Het masker daar bo venop voor een man. „Een tamelijk uniek geval", volgens René van Walsem, een van de leiders van de expeditie die op poten gezet is door het Rijkmuseum van Oudheden en de Leidse universiteit. Pagina R7: Smokkelaar, grafrovers en mannen van de wetenschap. Foto: Rijksmuseum van Oudheden utrecht/gpd - Wim Vreeswijk, die veertien jaar lang vertegen woordiger van extreem-rechts was in de Utrechtse gemeente raad (eerst CP, toen Centrumde mocraten, daarna Nederlands Blok) is vorig jaar door Pim For tuyn persoonlijk uitgenodigd om lid te worden van Leefbaar Nederland. Vreeswijk toont dit aan met een brief die hij 6 oktober 2001 heeft ontvangen. De brief draagt het persoonlijke briefhoofd van Pim Fortuyn en is voorzien van diens handtekening. Met een soortge lijke brief trachtte Fortuyn tal van Nederlanders te werven om zijn kandidatuur voor het lijst trekkerschap te steunen. Vreeswijk zegt zowel in een tele foongesprek met Fortuyn zelf als schriftelijk zijn steun aan de beoogde lijsttrekker te hebben uitgesproken. Hij kreeg op 20 december 2001 schriftelijk be vestigd dat hij was ingeschreven als lid van Leefbaar Nederland. Op 14 januari 2002 volgde een brief van de partij dat hij werd geroyeerd omdat Leefbaar Ne derland niet geassocieerd wil worden met extreem-rechts. Hij kreeg dertig dagen de tijd om in beroep te gaan tegen dit besluit. Dat deed Vreeswijk, maar in middels heeft hij zijn beroeps- schrift ingetrokken omdat Leef baar Nederland Fortuyn aan de kant heeft gezet. (advertentie) Spectaculaire Opruimprijzen met kortingen tot wel 50%! Kom snel langs. Met de auto: A4. afslag Leiderdorp (afslag 6). Informatie nummer: 071-5416585. meubelplein leiderdorp KIJKEN KUN JE OVERAL, SLAGEN DOE JE BIJ MEUBELPLEIN LEIDERDORP.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1