Israël creëert buffer tegen nieuwe raket BUITENLAND Kinderarmoede in Duitsland: tussen handys en honger Gletschers in de Alpen ten dode opgeschreven Militante sjeik bekent ontvoering journalist Gijzeling op universiteit in Connecticut voorbij Op wacht Zimbabwe blijft kat- en muisspel spelen met EU-waarnemers Natte voeten iger Filipijnen oodt militanten hboanga - Het Filipijnse le- heeft zeker tien leden van terreurgroep Abu Sayyaf ge- ud, die banden zou hebben t de groep al-Qaeda van Os- a bin Laden. Dat heeft een ^oordvoerder vanmorgen egd. De rebellen werden tij- is een vuurgevecht in de j Patikul op het eiland Jolo lood. Ze maakten deel uit teen groep van in totaal der- man. Elders werden nog drie ellen neergeschoten die lid i van Abu Sayyaf. In het land Amerikaanse militairen wezig die Filipijnse collega's nen op het eiland Basilan. ethouder weg dood jongetje b$el - Wethouder Smeulders de Belgische gemeente mthout, die begin dit jaar ongeluk een Nederlands getje doodschoot, neemt slag. Hij wilde aanvankelijk unctie blijven. Maar onder cvan zijn partij stapt hij op. Smeulders doodde het toen hij zijn pistool in zijn tertuin wilde uitproberen. [Ogel ketste af en raakte 200 er verder het zesjarige jon- e in het hoofd. Het kind tleed enkele uren later in ziekenhuis. eer doden bij fijd in Kashmir Bmu - Bij twee confrontaties let Indiase deel van Kashmir Bcht mensen om het leven Knen. Drie separatistische llen en drie politiemensen len gisteren gedood in een uur durend vuurgevecht op kilometer ten noorden van nu. Bij een ander gevecht 1 de politie werden twee le- I van de pro-Pakistaanse tul Mujahedeen doodge- R ten. Gewapende groepe- 'S in strijden tegen het India- R istuur in Kashmir. India It voornamelijk bewoond R hindoes, terwijl Kashmir lige provincie is waar mos- in de meerderheid zijn. stig vervuiling or aanslagen ngeles - De luchtvervui- ta de aanslagen van 11 mber op het World Trade 1 :r in New York was erger 1 lie in Koeweit toen daar is de Golfoorlog oliebron- ibrand waren gestoken, s onderzoekers van de siteit van Californië be- luchtmonsters die kort aanslagen werden geno- zwavel, silicium, titaan, lium en nikkel. Zij noe- de resultaten 'schrikwek- Veel reddingswerkers en Workers klagen over wat 'ordt genoemd 'World Tra nter Hoest', astma en ver- erde longcapaciteit. woensdag 13 FEBRUARI 2002 door onze correspondent Wierd Duk Berlijn - Elke middag staat de 11-jarige Katja Friedrichs om half één voor de deur van jeugd centrum Arche in de Oost-Berlijnse wijk Hellers- dorf. En met haar tientallen kinderen van 5 tot 15 jaar. Arche, een initiatief van de evangelische dominee Bernd Siggelkow, opent tussen de mid dag een gaarkeuken, de 'Kidsküche'. Kinderen die thuis geen warme maaltijd krijgen, kunnen hier gratis eten. „Sinds mijn vader werkloos is, hebben we geen geld om elke dag warm te eten", vertelt Katja. Na het middagmaal blijft ze meestal plakken. Zin om naar huis te gaan heeft ze niet. „Mijn ouders maken alleen maar ruzie. En m'n vader zit de hele tijd op me te vitten." Nee, dan hangt ze liever met haar vriendinnen rond in deze voormalige basisschool, waar de kinderen urenlang biljarten en tafeltennissen en hun huiselijke zorgen kunnen vergeten. Eén op de zeven kinderen in Berlijn groeit op in armoede, wat inhoudt dat een gezin minder dan 525 euro netto per maand heeft te beste den. De Duitse hoofdstad is failliet, de werkloos heid ligt rond 18 procent. Geld voor sociale projecten is er niet, want Berlijn torst een schuldenlast van maar liefst 40 miljard euro met zich mee. N Het nieuwe rood/rode stadsbestuur moet met man en macht bezuinigen. „Ik word nu nog door de gemeente betaald", vertelt de 37-jari- ge Siggelkow. „Maar alle sociale instellingen worden doorgelicht, en de kans is groot dat ik vanaf volgende maand geen salaris meer Mg" De sociale nood heeft een lelijk gezicht. In troosteloze Oost-Berlijnse wijken als Hohen- schönhausen, Marzahn en Hellersdorf, ver van het bruisende centrum van de hoofdstad, slui ten ontevreden jongeren zich aan bij nazi bendes die jacht maken op buitenlanders. „Wij willen die kansloze kinderen van de straat halen", zegt Siggelkow. Armoede in één van de rijkste westerse landen is altijd relatief, dat weet Siggelkow ook. „Het is hier natuurlijk geen Afrika. Maar bij ons ko men kinderen die geen ontbijt krijgen en geen middageten. Soms reizen ze met de S-Bahn naar de Alexanderplatz om daar te bedelen. Vijfendertig procent van de scholieren in Hel lersdorf krijgt slechts twee keer per week een warme maaltijd. Door de honger hebben ze moeite zich op school te concentreren, en hun gezondheid verslechtert." Toch behoort Hellersdorf, gedomineerd door ellenlange rijen pastelkleurige 'Plattenbauten', de typerende DDR-hoogbouw, niet eens tot de armste wijken van Berlijn. Probleem is echter dat in dit in 1986 gestichte stadsdeel oneven redig veel kinderen wonen. De DDR-autoritei- ten lokten destijds vooral jonge echtparen en gezinnen naar Hellersdorf. „En nu is dit de kinderrijkste wijk van Europa", weet Siggel kow. Bijna 54 procent van die kinderen wordt opgevoed door alleenstaande moeders, die vaak van een uitkering moeten zien rond te komen. Ook Katja Friedrichs moeder, die vier uur per dag als secretaresse werkt, moet creatief om gaan met haar inkomsten. „Sinds november heeft ze geen salaris gekregen", vertelt Katja. terwijl ze speelt met haar 'handy', haar mobie le telefoon. ..Haar baas zegt dat ze moet wach ten tot zijn klanten hem hebben betaald. De auto gebruiken we al niet meer omdat de ben zine zo duur is, en ik kom niet meer met de S- Bahn naar Arche maar op de fiets. Wie haar gsm betaalt? „Mijn moeder. Ik mag al niet meer bellen, alleen nog sms'en." Volgens Siggelkow, die als kind van geschei den ouders in armoedige omstandigheden op groeide aan de Hamburgse Reeperbahn, ont breekt het de Duitse politiek aan een overtui gende gezinspolitiek. „Ook de christen-democraten steken hun hoofd in het zand." Dat Duitse kinderen hon ger lijden, wordt glashard ontkend, is zijn er varing. „Het is blijkbaar te beschamend." kabul - Met een raketwerper en een machinegeweer op een geïmproviseerde controle post waken Afghaanse agenten over de weg naar het vliegveld van de hoofdstad Kabul. De beveiliging rond de luchthaven is flink verscherpt, nu ook flinke aantallen Afghaanse moslims per vliegtuig vertrekken naar Mekka in Saudi-Arabië, waar de traditionele isla mitische bedevaart, de 'Hadj', inmiddels is begonnen. Foto: AFP/Jewel Samad laar cel voor nse pedofiel béry - Een gerechtshof in inse stad Chambéry heeft 6-jarige man tot dertig jaar roordeeld omdat hij zich ks eerdere veroordelin- ter schuldig had gemaakt lofilie. Tijdens het pro hij toe twee buurjon- [e hebben betast, maar hij ide de tenlastegelegde :htingen. Zijn twee iffers waren de zoontjes in man die in zijn jeugd door hem was misbruikt. Ihij in 1998 was vrijgeko- fllia zijn derde veroordeling, "i in Chambéry naast zijn lige slachtoffer gaan 1. Daar speelde hij de rol •otvader en zorgde hij Ie kinderen als de ouders g waren. ctioneren FBI IA onderzocht |ngton - Het Amerikaanse n Afgevaardigden en de llgaan vanaf april een ge- llijk onderzoek instellen Te vraag waarom de in- fgendiensten FBI en CIA ^en van 11 september febben voorzien. „Wij wil- itdekken waarom er zo- jategische fouten zijn ge- T, aldus een commissie- onderzoek, dat in juli poet zijn, zal deels achter n deuren plaatsvinden. tocht voor Hachte Algerijn - Een rechtbank in Lon- ift gisteren de Algerijnse 'fti Raissi tot 28 maart ocht vrijgelaten. De en zien Raissi als een ioofdverdachten van de len van 11 september in •rk en Washington. De 1 werd vorig jaar septem- jroot-Brittannië gepakt, dt er van verdacht dat jles heeft gegeven aan de van de aanslagen in de Britse rechter zei echter beschuldiging dat Raissi en had met terroristi- ganisaties niet langer vaardig' is. door onze correspondent Eelco van der Linden pretoria - President Robert Mugabe blijft doorgaan met zijn kat- en muisspel rond de EU-waamemers die de komende pre sidentsverkiezingen in Zimbabwe willen controleren. Het hoofd van de delegatie, inmiddels aanwezig in Harare, is alleen welkom als 'toerist'. Als de patstelling voortduurt, kan Brussel vandaag alsnog besluiten tot sancties over te gaan. De Zweed Pierre Schori wordt geacht een team van 150 Europese waarnemers te leiden. Hij deed dat twee jaar geleden ook, toen bij parlementsverkiezingen Mugabe's ZANU-PF op het nippertje won van de nieuwe partij MDC. Schori rapporteerde kritisch over het geweld van ZANU-PF, wat hem niet in dank werd afgenomen en hem nu - met een nog veel heftiger geweldscampagne in volle gang - voor Harare onacceptabel maakt. Schori is bovendien een Zweed. Samen met Britten, Duitsers, Finnen, Denen én Nederlanders zijn die op een zwarte lijst beland. Ze komen uit landen die te veel kritiek op Mugabe hebben of, zoals Ne derland, plaats bieden aan een radiosta tion dat te horen is in Zimbabwe. De staatstelevisie en de ZANU-krant The Herald adviseerden Schori de 'Victoria Watervallen te bezoeken.' Harare zegt alleen uitnodigingen te heb ben gestuurd aan individuele Europese landen en heeft bovendien geëist dat de Europeanen zich aansluiten bij een dele gatie uit Afrika, het Caribische gebied en de Stille Oceaan. Die delegatie wordt ge leid door twee Namibiërs en twee Soeda- nezen, die gisteren overigens niets wisten van deze afspraak. Schori, die Zweeds ambassadeur is bij de Verenigde Naties, zei gisteren nog te wachten op wat zijn status precies zal zijn en hoe de Europeanen in het alge meen zullen worden behandeld. Hij zei niet af te willen gaan op wat kranten schrijven en van de Zimbabwaanse rege ring een officiële reactie te venvachten. De kans dat Schori alsnog toestemming krijgt als waarnemer te werken, lijkt ech ter zeer klein. Het woord is dan aan Brussel, dat het meest actief is geweest met sanctiedrei ging in geval er geen uitzicht is op vrije en eerlijke verkiezingen. Vandaag of uiterlijk komende maandag wordt een besluit venvacht. De aanwe zigheid van Schori, die gezegd heeft 'zijn' waarnemers gewoon te zullen gaan in strueren, maakt de situatie delicaat. De Zimbabwaanse regering heeft nog niet gezegd hoe ze tegen Schori zal optreden als hij zich niet als een toerist gedraagt. door onze correspondent Bob Kroon genève - De Alpengletschers smelten weg. In Zwitserland hebben de beroemde Rhóne: en Aletschgletschers de laatste vijf tien jaar een vijfde van hun vo lume verloren. Er is geen twijfel mogelijk dat de roemruchte kli maatverwarming hier toeslaat, zegt de World Glacier Monito ring Service (WGMS) van de Universiteit van Zürich, die na mens de Wereld Meteorologi sche Organisatie van de VN het afkalven van de gletschers over het hele aardoppervlak regi streert. Als het zo doorgaat, aldus de WGMS-experts, zijn in 2050 alle gletschers in de Europese Al penketen verdwenen. Het ver schijnsel is vooral in deze onge woon zachte winter niet moei lijk te verklaren. Door de geringe sneeuwval in de Alpen krijgen de ijstongen van de gletschers een grijsblauwe tint. Sneeuwitte gletschers kaatsen de zonnestra ling vrijwel volledig terug, maar 'naakte' ijsmassa's absorberen de zonnewarmte, waardoor het smeltproces versnelt. En door de klimaatverwarming komt de sneeuwgrens steeds hoger te lig gen. zoals iedere wintersport toerist dit seizoen heeft kunnen constateren. „Gletschers zijn perfecte baro meters voor klimaatveranderin gen", aldus Wilfried Haberli, di recteur van de WGMS. „Sinds de laatste ijstijd zijn alle Europe se gletschers, met uitzondering van die in Noorwegen, geleide lijk ingekrompen, maar er waren fluctuaties. Sinds 1900 is er een geleidelijke teruggang gemeten, maar die kwam in 1920 en 1970 tijdelijk tot staan. De laatste twintig jaar is de afkalving ech ter in een stroomversnelling ge raakt." De sneeuwval in de Alpen en het wel en wee van de Al pengletschers beïnvloeden rechtstreeks de waterhuishou ding van de West-Europese laagvlakten, Nederland niet uit gezonderd, zegt de Wereld Me teorologische Organisatie, want de Alpenboog is de 'watertoren' van West-Europa. Het smeltpro ces van de sneeuwlaag in het voorjaar reguleert de watertoe voer naar de Rijn en andere ri vierbekkens. Iedere verstoring kan overstro mingen. maar ook water- schaarste in de zomer teweeg brengen. york-brussel - Bewoners van de Britse stad York moeten over zandzakken lopen om hun huizen te bereiken. Aanhoudende regen zorgde er voor dat de rivier de Ouse buiten haar oevers trad. Ook het zui den van België heeft te lijden van overstromingen door de hevige regen van de afgelopen dagen. In de omgeving van Charleroi is de rivier de Sambre bui ten zijn oevers getreden. In het dorp Thuilles staat het water een meter hoog. Ook aan de Lesse bij Ro- chefort en de Maas in Dinant zijn er problemen. Aan de Maas in Belgisch-Limburg doen die zich nog niet voor, maar het waterpeil wordt er wel nauwlettend in het oog gehouden. Foto: EPA/John Giles door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Een grote Israëlische le germacht is vannacht de Gaza- strook binnengetrokken, met het doel een bufferzone te creëren tegen Palestijnse beschietingen met mortiergranaten en Kassam- 2 raketten. Drie Palestijnse poli tiemannen kwamen om het le ven toen een Israëlische bulldozer hun positie verwoestte. Aan Isra ëlische kant zijn geen slachtoffers gemeld. De troepen hebben een strook grond bezet van het noorden tot het centrum van de Gazastrook, evenwijdig aan de grens met Is raël. Volgens Palestijnse bron nen hebben ze in Beit Hanoun een aantal huizen geconfis queerd, en zijn bulldozers bezig met het egaliseren van land. Het dorp Beit Lahiya is omsingeld en de noordelijke ingang van het Jabalya-vluchtelingenkamp is afgesloten. Zondag sloegen voor het eerst twee Kassam-raketten in op Is raëlisch grondgebied, overigens zonder schade aan te richten. Met de operatie die afgelopen nacht is begonnen, wil Israël een einde maken aan 'de fabri cage, het transport en de lance ring' van Kassams. Palestijnse milities gebruiken al langer mortieren bij aanvallen op ne derzettingen in de Gazastrook, en soms ook op kibboetsiem in Israël. De veiligheidsdienst is tot de conclusie gekomen dat het leger daarop in een vroeg stadium hard had moeten reageren. Het ministerie van defensie zegt daarom niet dezelfde fout te wil len maken, nu de islamitische Hamas-beweging is overgegaan op het gebmik van raketten. „Zolang het gevaar bestaat dat er Kassams worden gelanceerd, nemen we alle noodzakelijke stappen waarschuwde giste ren minister van defensie Benja min Ben-Eliezer. De Kassam-2 raket wordt ge bouwd door Harnas. Het is een primitief wapen, met een explo sieve lading van drie tot vijf kilo. en een geschat bereik van acht kilometer. Nauwkeurig richten is niet mogelijk. Als lanceerin- richting dient een metalen sle de. die door iedere amateur smid kan worden vervaardigd. Milities stellen doorgaans een paar raketten ergens verdekt op, waarna een tijdmechanisme zorgt voor de ontsteking. Als het leger een lancering waarneemt zijn de daders al niet meer in de buurt. Militair gezien vormt de Kas sam-2 geen enkele bedreiging voor Israël. Maar de veiligheids dienst is bang dat Harnas het wapen ook zal inzetten tegen bevolkingscentra. Gelanceerd vanaf de westgrens van de West oever kunnen de Kassams voor steden van Tel Aviv bereiken, en bijvoorbeeld ook het internatio nale vliegveld Ben-Gurion. Als er raketten op het vliegveld te recht komen, met of zonder schade, zouden buitenlandse maatschappijen waarschijnlijk besluiten hun vluchten op Tel Aviv te staken. Islamabad - De islamitische mi litant sjeik Ahmed Omar heeft bekend dat hij opdracht heeft gegeven tot de ontvoering van de Amerikaanse journalist Da niel Pearl. Hij weet volgens de Pakistaanse politie niet waar Pearl is. De journalist werd op 23 januari ontvoerd. Omar is gisteren aangehouden. Hij wordt gezien als een van de belangrijkste leiders van de ver boden islamitische beweging Jaish-e-Mohammad, die op de Amerikaanse lijst van terroristi sche groepen staat. De politie meldde dat de sjeik in zijn eerste verhoor had gezegd dat Pearl nog in leven is, en in Karachi wordt vastgehouden. De Pakistaanse politiechef Syed Kamal Shah erkende echter dat Omar misschien zijn ondervra gers om de .tuin heeft geleid. ,Als een verdachte met een eer ste verklaring komt. kan die on waar zijn. In het begin probeert elke verdachte zijn ondervragers te slim af te zijn en probeert hij ze te misleiden", aldus de poli tiechef. Het onderzoek van de politie spitste zich op Sjeik Omar toe nadat drie verdachten hadden gezegd dat zij in zijn opdracht enkele weken geleden e-mails hadden verstuurd met dreige menten en foto's van Pearl. In de e-mails stond dat de Ameri kaan op 1 februari zou worden geëxecuteerd, als de VS de in Af ghanistan gedetineerde Pakista- nen niet hadden vrijgelaten. Voordat hij werd ontvoerd, pro beerde Pearl, verslaggever van de Amerikaanse krant Wall Street Journal, in contact te ko men met léden van radicale isla mitische groeperingen, waaron der al-Qaeda. fairfield/anp-afp - Een man in de Amerikaanse staat Connecti cut heeft gisteravond gedurende enkele uren ruim twintig stu denten en een professor gegij zeld. Rond middernacht (lokale tijd) liet de man, die zei bewa pend te zijn met een bom, de laatste gijzelaars vrij. De gijzelnemer zit nog in het ge bouw. Bij het sluiten van deze krant praatte de politie nog in op de man om zich over te ge ven. Over zijn eisen is niet on derhandeld, aldus de lokale au toriteiten. De actie op de universiteit van Fairfield begon even na vier urn 's middags. De man drong een lokaal binnen waar een werkcol lege Religieuze Studies werd ge geven. Aanvankelijk hield hij 23 mensen vast. Vrij snel na aan vang van zijn actie liet hij vijf studentes gaan. Enkele uren later, na gesprekken met onderhandelaars van de politie, besloot de gijzelnemer nog eens elf mensen te laten vertrekken. Enkele uren later werden ook de docent en de laatste vijf studenten vrijgelaten. De man was volgens de univer siteit onlangs afgestudeerd. Zijn naam werd niet bekendge maakt. Volgens de zender WCBS-TV in New York had de man een van zijn gijzelaars naar het station laten bellen met de eis een verklaring van hem voor te lezen. Een woordvoerster zei dat de verklaring 'warrig en anti semitisch' van inhoud was. en niet was uitgezonden.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7