afgelost vanwege JSF BINNENLAND 2 Rotary brengt jonge crimineel in gareel Staatsschulden later Meer doden door griep dan in het verkeer Beenmerg met 'zelfmoordgen' ingezet in strijd tegen leukemie Kamerfracties verwonderd over kabinetsplan Vijfde Floriade in opbouw Advocaat: Nader onderzoek moordzaak Schiedams park RSI doventolken Balkenende: Paars heeft voorspoed niet gebruikt >enpeace pt nieuw schip idam - Milieuorganisatie peace doopt vrijdag in irdarn de nieuwste aan- van haar vloot. Het gaat n voormalig Russisch bestrijdingsschip dat de ipen maanden is omge- i Het schip, de Esperan- rvangt de vijftien jaar ou- «enpeace en krijgt net als hip een helikopterdek. irlichtingsfilm r diabetes iam - In Amsterdam steren drie voorlichtings- iver diabetes speciaal ge- ip allochtonen gepresen- Jit onderzoek is geble- Turken, Marokkanen, i, Hindoestanen en An- in een relatief grote kans diabetes te krijgen. In rdam hebben 35.000 diabetes. De helft daar- eet dat zelf niet, waarvan erendeel allochtoon. istenUnie toch en heffing aag - De ChristenUnie is jen heffing op bestrij- niddelen. Dit heeft Twee- nerlid D. Stellingwerf gis- jezegd. De partij was jorstander van een be- op gewasbeschermers, s Stellingwerf heeft het t besloten de opbreng- n de heffing niet terug te naar de boeren. De nünie stelde als voor dat de belasting zou gebruikt voor de ont- ngvan milieuvriendelij- m jiijdingsmiddelen. eltransport eschort ag - Het ministerie van en waterstaat en ver drijf Railion hebben gis- [gesproken voorlopig einen met gevaarlijke la- n ior de spoortunnel in ;te laten rijden. De af- geldt tot duidelijk is hoe itie juridisch precies in teekt. Burgemeester van eist gedetailleerde in- e over de stoffen die tunnel zijn vervoerd. lovense thuis jlgeschoten Een inwoonster s 1 dhoven is gisteravond woning door haar ex- odgeschoten. Een man -K laar in de woning was, de te vluchten. Buiten t werd ook hij neerge- Hij is zwaar gewond laènen in een ziekenhuis, di achte heeft zichzelf bij sc|e aangegeven. woensdag 13 FEBRUARI 2002 amsterdam/gpd - Rhythm Blues heet het project voor criminele jongeren dat in Am sterdam-West moet komen. De naam klinkt swingend, maar jaarlijks moeten daar zo'n zestig randgroepjongeren een heropvoeding ondergaan. Het plan komt van de Rotary Amsterdam, een club welgestelde mensen dat goede doelen ondersteunt. „Het wordt zeker geen gevangenis, we willen juist voor komen dat ze daar belanden", bezweert voorzitter Frits Spangenberg. „We willen de lacune opvullen voor jonge ren die in een negatieve spiraal zitten. Het begint met winkeldiefstalletjes en voor je het weet zitten ze in de harde criminaliteit. Met hun gedrag berokkenen zij veel schade aan hun omgeving. Wij willen een plek in hun eigen buurt, waar zij op basis van vrijwillig heid hun gedrag leren corrigeren. Voor sommigen betekent dat zij daar intern ver blijven, voor anderen betekent dat hulp op maat", aldus de Rotary-voorzitter. De pro bleemjongeren krijgen een traject aangebo den, dat onder meer bestaat uit het volgen van beroepsopleidingen en sport. De plannen voor de inrichting komen voort uit het project 'Beware, Watch Out', dat tien jaar geleden begon in Amsterdam-West. Dat was een initiatief van de Amsterdamse poli- tie-inspecteur Rob Raat, die randgroepjon geren inzette als straatsurveillant. Zijn idee bleek zo aan te slaan, dat inmiddels in het hele land ongeveer dertig soortgelijke pro jecten draaien. Ook na tien jaar is het Am sterdamse project dat jongeren met strenge regels weer in het gareel brengt, nog steeds succesvol. Van de 267 jongens die aan het project deelnamen, kwamen er slechts ne gentien opnieuw in aanraking met de poli tie. De Amsterdamse politie ziet wel iets in het idee. Tot nu toe werd het project van Raat voornamelijk uit'eigen middelen betaald. „De opvang van criminele jongeren behoort eigenlijk niet tot de taken van de politie", al dus een woordvoerster. Spangenberg: „Dat is ook de reden waarom wij dit project heb ben omarmd. We willen kleinschalig en overzichtelijk blijven. Veel werkzaamheden moeten door de jongeren zelf worden ge daan. Dat de Rotary dit nu oppakt is niet zo vreemd. In de prakrijk is het altijd al zo ge weest dat vernieuwingen voortkomen uit particulier initiatief. Uiteindelijk is het de bedoeling dat overheid en bedrijfsleven het project gaan dragen." De gemeente Amsterdam en justitie reage ren vooralsnog terughoudend op het plan. Burgemeester Job Cohen heeft de aanpak van de harde kern jeugdige criminelen hoog op zijn prioriteitenlijstje staan. Ook de Amsterdamse hoofdcommissaris Kuiper pleitte onlangs voor maatregelen om hardnekkige 'draaideurcriminelen' aan te pakken. In zijn visie zouden meerdere 'Glen Millsscholen', waar door middel van groepscontrole de deelnemers weer op het juiste spoor worden gezet, in de hoofdstad een optie zijn om jonge criminelen herop voeding te geven. In opdracht van politie, justitie en gemeente onderzoekt op dit mo ment een adviesgroep welke aanpak het meest effectief is. De beoogde Rhythm Blues-inrichting is daarbij een van de moge lijkheden. den haag/gpd - Om de ontwik kelingsfase van het gevechts vliegtuig Joint Strike Fighter (JSF) te bekostigen, lost de overheid 300 miljoen euro van de staats schuld later af. Dit blijkt uit een brief die het kabinet gisteren naar de Tweede Kamer heeft ge stuurd. Fracties in de Kamer vragen zich af hoe het plan te rijmen is met de strikte begrotingsregels die stellen dat aflossing van de staatsschuld voor alles gaat. PvdA, WD, D66 en CDA ver wonderen zich verder over een subsidie ter grootte van 42 mil joen euro die het ministerie van economische zaken beschikbaar stelt. Die is nooit eerder ter sprake gekomen, menen zij. Het kabinet heeft vrijdag beslo ten dat de Nederlandse indu strie mee mag doen aan de ont wikkeling van de Amerikaanse JSF. Daarvoor moet ons land 920 miljoen euro te betalen. Dit bedrag schiet de overheid voor. De industrie dient een groot deel terug te betalen. Volgens een woordvoerder van het ministerie van financiën wordt een deel van het over schot op de begroting gebruikt, 300 miljoen, voor de financie ring van de JSF. Normaal ge sproken wordt dat overschot aangewend om de staatsschuld af te lossen. Nu loopt de over heid de besparing op de rente kosten door de aflossing van de staatsschuld mis. „In de regeling over de terugbe taling van de 300 miljoen euro door het bedrijfsleven is daarom afgesproken dat het gemiste rentevoordeel ook door de indu strie moet worden betaald", al dus de woordvoerder. Daardoor kunnen de ministeries dus net doen of de rentebesparingen al zijn gerealiseerd en mogen ze het extra geld uitgeven. De reke ning wordt over een tiental jaren door de industrie betaald. Meedoen aan de JSF-ontwikke ling betekent feitelijk dat Neder land straks ook dit toestel aan schaft ter vervanging van de 137 F16's, zo meldt het kabinet. Voor deze aankoop is een be drag van 5 tot 6 miljard euro be schikbaar. Hoeveel JSF's Neder land koopt, weet het kabinet nog niet. Om vergelijkingen met andere toestellen te maken, is het kabi net steeds uitgegaan van 85 straaljagers. Maar als de stuk prijs van de JSF hoger uitvalt dan nu geraamd, koopt Defen sie minder jachtviiegers, schrijft het kabinet. „Merkwaardig", oordelen zowel de Kamerleden Timmermans (PvdA) als Van Ar- denne (CDA). Zij vinden beiden dat militair-operationeel geke ken moet worden hoeveel er no dig zijn. De WD vindt het kabinetsvoor stel er al met al 'veelbelovend' uitzien. Van Ardenne vindt het ondanks enkele kanttekeningen een 'financieel sterk voorstel'. D66 vindt dat juist weer niet het geval. Deze fractie is tegen deel name aan de JSF-ontwikkeling. De verwachting is dat de PvdA uiteindelijk akkoord zal gaan. PvdA-leider Melkert heeft eerder gezegd niet onwelwillend tegen over deelname te staan. vijfhuizen - Van 6 april tot en met 20 oktober vindt de Floriade, de wereldtuinbouwtentoonstelling van Nederland, plaats in Vijfhuizen. Het park van de vijfde editie is 65 hectare groot. Naar verwachten ko men er drie miljoen bezoekers naar dit tienjaarlijkse evenement. Me dewerkers zijn al druk bezig aan de opbouw van de centrale kassen. Foto: GPD/Marisa Beretta ere files Rotterdam am - De files rond Rot- waren het afgelopen c korter, zowel in tijd als dan het jaar daarvoor, er wel meer. Dat minister Netelenbos eer vanochtend bekend iet jaarlijkse ontbijt van ilan regio Rotterdam, ^werkingsverband van en Rijkswaterstaat, e files na ongevallen if: met ruim 15 procent. ek zware criminelen g - De tbs-kliniek Veld- Balkbrug (Overijssel) ministerie van justitie een compleet nieuwe igvoor tachtig tot hon- itig minderjarige, ge- criminelen te mogen n. Het zou de eerste 'chiatrische kliniek van id worden voor deze nten. Tot dusver wor- ipgevangen in jeugdge- sen en -instellingen, ussen de 'gewone' inquenten vertoeven. leptelers rt bij Bazel istéin - De Zwitserse seft twee Nederlanders ïerd die in de buurt van I hennepkwekerij run- is gisteren bekendge- le politie kwam de Ne ts van 35 en 37 jaar vo nd op het spoor. In een hal vond de politie mepplanten en 56 kilo na gevonden. aken over venbeleid Suriname en Ne- 'aan informatie uitwis- II emancipatiezaken en mgerschappen. Deze heeft staatssecretaris in Paramaribo ge- et minister Jullah (bin- zaken) en een aantal ies. Het aantal tiener- neemt toe beide lan- ederland is daar voor van in de grote steden Surinaamse' gemeen- rotterdam/anp - Het laatste on derzoek naar DNA-materiaal in de moordzaak van het Schie- damse meisje Nienke is onvolle dig uitgevoerd. Dat heeft advo caat J. Taekema gisteren gezegd. Hij verdedigt vandaag in hoger beroep een man uit Vlaardingen die vorig jaar door de rechtbank in Rotterdam werd veroordeeld tot een celstraf van achttien jaar en tbs met dwangverpleging voor het misdrijf. Nienke werd op 22 juni 2000 vermoord in het Beatrixpark in Schiedam. Maikel, een 11-jarig vriendje, werd seksueel mis bruikt en zwaar mishandeld, maar overleefde het drama. Vanaf vandaag behandelt het gerechtshof in Den Haag het hoger beroep in de zaak. Taekema stelt dat diverse voor werpen die op de plaats van het delict werden gevonden, niet zijn meegenomen in het aanvul lende onderzoek naar DNA-ma teriaal. Eind december gelastte het ge rechtshof in Den Haag in een tussenvonnis dat onderzoek naar DNA-materiaal, dat op het lichaam van Nienke is aange troffen. Taekema laat weten dat hij het hof vraagt om een onderzoek, waarbij de nog niet onderzochte voorwerpen alsnog worden be keken. Ook vraagt hij om een 'descente'. Dat houdt in dat de drie raadsheren van het ge rechtshof zelf gaan kijken op de plaats van het delict in Schie dam. Tijdens de eerste verhoren be kende de verdachte dat hij de moord had gepleegd. Deze be kentenis trok hij later weer in. Er werden geen DNA- sporen van de verdachte gevonden op het stoffelijk overschot van Nienke. De raadsman laat in hoger be roep ook drie of vier getuigen voorkomen. Deze mensen wa ren ten tijde van het misdrijf aanwezig in het park. Volgens Taekema is er onvoldoende on derzoek gedaan naar een man die omstreeks het tijdstip van de moord is gezien in de buurt van de kinderboerderij. De jongen wordt niet meer als getuige ge hoord omdat hij te ernstig ge traumatiseerd is. utrecht/gpd - Onderzoekers en medici van het Universitair Me disch Centrum Utrecht mogen leukemie-patiënten binnenkort beenmergcellen toedienen rnet een ingebouwd 'zelfmoordgen'. Door deze gentherapie kunnen bij levensbedreigende afsto tingsverschijnselen de getrans planteerde witte bloedcellen weer worden vernietigd. Het Utrechts academisch zie kenhuis krijgt daarvoor binnen kort toestemming van de Cen trale Commissie voor Mensge bonden Onderzoek (CCMO) in Den Haag. Het ministerie van VROM heeft eerder al toestem ming verleend voor de benodig de laboratoriumwerkzaamhe den. Inzet van beenmerg met het gen moet leiden tot betere gene- den haag/gpd - De beroepsziek te rsi heeft een nieuwe groep slachtoffers geveld: de doven tolk. De Nederlandse Beroeps vereniging Tolken Gebarentaal spreekt van een serieus pro bleem. „Nederland heeft 65 beroeps tolken. Van heb zitten er twaalf met klachten thuis. Als dit zo doorgaat houden we geen tolk meer over", zegt woordvoerster M. de Wit. zingskansen dan de vijftig pro cent bij de gebruikelijke behan delwijze. Daarbij zetten artsen een combinatie van chemothe rapie en bestraling in om zoveel mogelijk kankercellen te vernie tigen. Probleem is dat hierdoor ook het normale beenmerg, ver antwoordelijk voor de aanmaak van bloed, onherstelbaar be schadigd raakt. Om toch weer bloed aan te kun nen maken, krijgt de leukemie patiënt beenmergcellen van een donor. Die bevat echter witte bloedcellen, die bij de ontvanger een afstotingsreactie op gang kunnen brengen. Daardoor worden leukemiecellen aange pakt, maar de afstotingsreactie kan ook levensbedreigende vor men aannemen. „Die afstotingsreactie willen we in het begin alle ruimte geven, zodat de resterende leukemie cellen nog even stevig worden aangevallen en zo alsnog wor den opgeruimd'zegt hoogle raar hemato-oncologie Ton Ha genbeek. „Maar zodra ernstige afstotingsverschijnselen dreigen te ontstaan, moeten we die re actie onmiddellijk kunnen stop pen." Hagenbeek ziet het zelfmoord- gen als een 'schakelaar', die in de witte bloedcellen van het do- norbeenmerg wordt ingebouwd. Inzet van zelfmoordgenen wordt wel vaker toegepast bin nen de medische wetenschap. In de Rotterdamse Daniel den Hoedkliniek is eerder al een vi rus met zelfmoordgen ingezet na operatieve verwijdering van een hersentumor. Toenemend aantal besmettingen, maar nog geen sprake van epidemie door Loek Moor Rotterdam - Nederland slaat bij na alarm, want er is een nieuw griepvirus opgedoken. Naast de varianten van de bekende A- stam, is nu ook de B-stam opge doken. Niet iedereen die zich 'grieperig' voelt, heeft ook griep. En hoewel het aantal gevallen in het zuiden van het land is opge lopen tot 24 gevallen per 10.000 inwoners, is er officieel nog geen sprake van een epidemie. Soms voelt iemand zich 'wat grieperig': beetje loopneus, warm gevoel zonder koorts te hebben, het hoofd is gevuld met watten. Zal het een griepje zijn? .Absoluut niet", reageert prof. dr. A. Osterhaus van het Natio naal Influenza Centrum in Rot terdam. „Dan ben je verkouden. Echte griep wordt vaak onder schat. Influenza kan zeer ernstig zijn. Het is een ziekte die in Ne derland jaarlijks duizend dode lijke slachtoffers eist. Dat zijn er meer dan het aantal doden per jaar door verkeersongelukken." De meeste mensen die aan griep overlijden behoren tot risi cogroepen zoals ouderen, hart patiënten en mensen die een longziekte hebben. Toch is er ook een aantal dat niet tot deze groepen behoort en ook over lijdt nadat een griepvirus heeft toegeslagen. De griepvirussen worden ver deeld in stammen en varianten binnen een stam. Er zijn drie stammen: A, B en C, Griep zeer besmettelijk Griep is een infectieziekte die zeer besmettelijk is. Inademen van speekseldruppeltjes met het griepvirus is voldoende. Hoesten, met elkaar praten of zelfs elkaar de hand geven, kan genoeg.zijn om de ziekte over te brengen. Kenmerken van griep: plotseling worden bevangen door hoge koorts, koude rillingen, overal pijn, vermoeidheid, misselijkheid, keelpijn en een loopneus. Boosdoener is het influenza-virus, dat huist in de luchtwegen. Daar veroorzaakt het een infectie die ook de rest van het lichaam in haar greep houdt. De eerste griepver- schijnselen doen zich 24 tot 72 uur na de besmetting voor. Jaarlijks raakt één op de tien mensen geveld door griep. Het virus wijzigt zich steeds, zodat niemand er immuun voor kan worden. In tachtig procent van de gevallen beschermt de griepprik tegen griep. Tijdens een griepepidemie zijn er naar schatting vijftien- tot dertigduizend extra ziekenhuisopna- waarbij de laatste meer een ver koudheid is. In Nederland kwam tot vorige week alleen de A-stam voor, die als eigenschap heeft elk jaar een beetje te ver anderen. In de wetenschap wordt dit fenomeen 'driften' ge noemd. Maar vorige week kregen twee Nederlanders griep veroorzaakt door de B-stam, een virus dat normaal gesproken alleen in Azië voorkomt. Osterhaus: „De B-stam is veel minder aan veranderingen on derhevig dan de bekende A- stam. Ze is via Canada en Euro pa naar Nederland gekomen. Je hoeft niet beduchter te zijn voor dit virus dan voor de A-stam en zijn varianten. Maar oplettend heid is wel geboden. Vandaar dat de Wereld Gezondheidsor ganisatie vorige week in Genève heeft besloten om in de griep prik, die altijd in het najaar wordt gegeven, nu ook de B- stam toe te voegen." De virussen zwerven volgens Osterhaus over de hele wereld. Het zijn echter heel andere vi russen die Spaanse griep, de Hongkong-griep of de kippeng- riep hebben veroorzaakt. „Deze worden altijd meegenomen door vogels en direct van vogels op mensen overgebracht. Als zo'n virus wordt gemengd met een andere dan krijg je onher roepelijk een golf van griepge vallen omdat er geen weerstand tegen is." Het is altijd in de wintermaan den dat de griep toeslaat. Waar om juist die maanden is weten schappelijk niet bekend. Oster haus: „We vermoeden dat dit toch de tijd is dat de mens min der weerstand heeft. Bovendien ben je in de donkere maanden dichter bij elkaar. Dat zien we ook in tropische gebieden. Zo dra de regentijd aanbreekt en de mensen meer in huis zijn, neemt het aantal griepgevallen sterk toe." En dan kan het snel gebeurd zijn, want bij elke hap adem (17.000 maal per dag) komen er miljoenen bacteriën, schimmels en virussen mee naar binnen. Niet elk virusdeeltje veroorzaakt een infectie. Dit heeft weer met het afweermechanisme van de mens te maken. Maai' toch gaat het jaarlijks weieens mis. Zo krijgt een volwassene jaarlijks gemiddeld driemaal met een in fectie aan de luchtwegen te ma ken. Kinderen vaker, omdat hun afweersysteem nog niet hele maal volgroeid is. Volgens Osterhaus zijn er in Ne derland veel mensen die in no vember een griepprik halen. De vaccinatiegraad ligt volgens hem hoger dan in andere landen. Ook zijn er nieuwe antivirale middelen op de markt versche nen die de griep kunnen ver lichten. Momenteel liggen in het zuiden van het land flink wat mensen onder de wol. Het gaat om 24 mensen per 10.000 inwoners die de A-stam bij zich dragen. Maar van een epidemie is pas sprake als het er tweemaal zoveel zijn. „Pas over enkele dagen weten we of deze griep doorslaat naar andere de len van ons land. Ik adviseer ze ker de risicogroepen die nog geen griepprik hebben gehaald, dit alsnog te doen." Tien tips Besmetting met het griepvi rus is niet te voorkomen, maar gezonde voeding, vol doende nachtrust, ontspan ning en lichaamsbeweging dragen bij aan een sterke weerstand. Slaat de griep toch toegesla gen, dan komen de volgende tips wellicht van pas: - Neem veel rust. Uitzieken is de beste remedie tegen griep. - Drink veel om het vocht verlies door koorts weer aan te vullen. - Vermijd lichamelijke in spanning. - Voorkom afkoeling bij het naar buiten gaan. - Medicijnen tegen griep be staan niet echt. Tegen koorts en pijn helpt paracetamol. - Stomen maakt verstopte neusholten vrij. - Zuigtabletten verzachten keelpijn. - Voorkom verdere versprei ding door bij niezen en hoesten neus en mond af te dekken. - Raadpleeg de huisarts bij kortademigheid, als de koorts langer dan vijf dagen duurt of opnieuw terugkeert. - Doe het na de griep rustig aan. Door te snel weer aan de slag te gaan, kunnen de griepverschijnselen terugke- CDA-lijsttrekker Jan Peter Balkenende (rechts) is aan de verkiezings campagne van zijn partij begonnen. Naast zijn geboorteplaats Goes bezocht hij gisteren een brandpreventiebedrijf op de Maasvlakte. Foto: GPD/Niels van der Hoeven CDA-leider mild over Pim Fortuyn goes/gpd - De paarse coalitie heeft de afgelopen vier jaar on voldoende gebruik gemaakt van de economische voorspoed om knelpunten in de' samenleving aan te pakken. En nu het wat slechter gaat, gaan vooral PvdA en D66 met een te grote wen senlijst op kiezersjacht. Dat zei CDA-lijsttrekker Jan Peter Balke nende gisteravond in Goes bij de aftrap voor de verkiezings campagne. Het CDA gaf de aftrap voor de verkiezingscampagne in Zee land omdat lijsttrekker Balke nende daar geboren is. Balke nende herinnerde eraan hoe hij door weer en wind naar school fietste. De afgelopen acht jaar, waarin het CDA in de oppositie zat, was volgens Balkenende te vergelijken met het trappen te gen de wind in. „Daar word je sterk van", hield hij zijn partij genoten voor. Paars I en 2 zijn kabinetten ge weest waarin de gedoogcultuur regeerde en de 'gemakzucht van de sorry-democratie' is ge grondvest, aldus Balkenende. Echte keuzes zijn achterwege gebleven. Hij noemde als voor beeld het inkomensbeleid. Mel kert banen zonder uitzicht op re gulier werk en het verstrekken van bijzondere bijstand houden mensen alleen maar gevangen in een armoedespiraal. Balkenende heeft zich geërgerd aan de uitkomsten van een on derzoek van de FNV waaruit zou blijken dat gemeenten met CDA-wethouders slechter sco ren in armoedebeleid. „Het is een campagne-achtige uitspraak die onvoldoende hard kan wor den gemaaktaldus Balkenen de. Het FNV-onderzMk zou. er bijvoorbeeld geen rekjfcng mee houden dat geld voor mini mabeleid landelijk wordt gege ven aan de gemeenten waar het probleem het grootst is. „Dat is dus meer in grotere gemeenten, waar het CDA per definitie min der bestuurders heeft." Balkenende toonde zich opval lend mild over Pim Fortuyn. de voormalige lijsttrekker van Leef baar Nederland. Volgens de CDA'er heeft Fortuyn wel de juiste problemen benoemd, maar daarbij verkeerde oplos singen aangedragen. Uitlatingen van Fortuyn over minderheden staan volgens Bal kenende 'haaks op mijn eigen verhaal over de multiculturele samenleving'. „Waar ik mensen direct en gericht bij integratie wil betreldten, sluit Fortuyn mensen uit."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5