Voorrang personeel in zorg bij operaties VALENTIIN VOORDEEL r vies succes Milosevic blijft uiterlijk onbewogen FS] Bakker Sprinter Van Velde wanhoop nabij Met vergunningen bij Van der Valk veel mis Officier heeft geen enkele twijfel Leidsch Dagblad Goedkope aanpak personeelstekort en wachtlijsten Mi BEGINT BIJ DE HES OPEN DAG 2 MAART Gewelddadige overval op boerderij in Woubrugge Alle bloeiende kamerplanten: Drie halen, ItvveebetalenJ Leidsch Dagblad u agi NR. 42848 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 Oprichters Sody Shop doen stap terug Meer doden door griep dan in het verkeer Gaarkeukens voor arme PM"?1 1 n onderzoek: Gerco Kroes gver de Semai Vliko naar lieuwbouwwijk (alkenburg' IB tijnwoude en llphen woest ip provincie "jsoneel Corus ei pet meer loon g( den - Corus IJmuiden en ra kbonden hebben vanoch- 00 vroeg een principeakkoord kt over een nieuwe CAO 1 ei 26 maanden. De ruim uüilO werknemers van het rsc ledrijf en DSM Agro krij- is iver deze periode een we iverhoging van 6,5 pro- <ee Daarnaast geldt een apar- jk kering van 0,5 procent als ziji edrijfsresultaat dat toelaat, ia Economie rderheid voor tning zaak-Vos n aan den rijn - Een "'iderheid in de Tweede Ka al dat de zaak tegen het leiènse bedrijf Vos BV wordt na lend. VVD, D66 en CDA i dat het openbaar minis- ti ipnieuw een strafrechte- ïderzoek tegen Vos begint, 'rijdt het bedrijf mogelijk ver- lordelijk kan worden ge- voor de dood van min- bai 66 kinderen in Haïti. Zij ekt en in 1996 na het drinken w oestsiroop, waarin onzui- lycerine, afkomstig van eei ras verwerkt. De drie par- V linden dat nieuw bewijs- M iaal is geleverd, dat het rail loet beoordelen. fferzone Israël zastrook iv - Het Israëlische leger l grote actie begonnen in rook land in de Gaza- Door grond langs de te bezetten, willen de Is- een buffer maken tegen ichietingen met mortie- 01 sinds kort ook met ra- i, vanuit de Gazastrook. zen dat radicale Palestij- eze wapens binnenkort illen inzetten tegen be- 0 gscentra en strategische en als vliegvelden, a Buitenland stel VS stort in lanistan neer har - In Afghanistan is lerikaans militair vlieg- De ergestort. Volgens een ijn voerder had het toestel, C-130, negen beman den en een nog onbe- r d antal passagiers aan /rijf Over hun lot gaf hij geen tart 'atie. net zo min als over e t( rieze plaats waar het ?sc*g is neergestort. Andere re bronnen spreken van •Wonden, van wie nie- in levensgevaar zou zijn. Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad woensdag 13 FEBRUARI 2002 Leidsch door Roelf Reinders leiden - Werknemers in de zorg moeten voorrang krijgen bij ope raties in ziekenhuizen en bij hulp van huisartsen, tandartsen en psychologen. Het voortrekken van verpleegkundigen, artsen en andere zorgmedewerkers is de beste maatregel om snel en goedkoop het personeelstekort in de zorg en de wachtlijsten aan te pakken. Dat zegt voorzitter D. van der Wedden van de vereni ging van verpleeghuizen in Zuid- Holland Noord. Mensen die in de zorg werken, moeten een streepje voor krij gen, vindt Van der Wedden. „Hoe korter een zorgwerknemer ziek is, hoe eerder er weer han den aan het bed beschikbaar zijn." De winst die dat aan extra zorg oplevert, vindt hij belang rijker dan de langere wachttijd van de patiënten die niet in de zorg werken. „Het voortrekken van zorgpersoneel levert heel veel zorg op", aldus de verpleeg huisdirecteur. „Daar wordt ie dereen beter van. Als een ver zorgende van een verpleeghuis ziek thuis zit en weken moet wachten om een specialist te zien en dan nog eens weken moet wachten op een behande ling, hoeveel uren zorg gaan er dan niet verloren? Bovendien kost ziekteverzuim kostbare tijd om voor vervanging te zorgen en nieuwe roosters te maken." Voorrang voor personeel in de zorg boven anderen mag ver gaan, vindt Van der Wedden. „Zelfs bij een harttransplantatie moet je afwegen of iemand uit de zorg niet voor mag." Eerlijk is het misschien niet, erkent hij. „Maar het is wel te rechtvaardi gen. Dat topvoetballers voor rang krijgen bij de behandeling van zere knieën vinden we wel normaal. Het voortrekken van zorgmedewerkers moet net zo gewoon worden. Het is hard no dig dat we iets extra's doen voor het personeel dat we hartstikke nodig hebben." Voorrang voor zorgmedewer kers kan het imago vah de zorg oppoetsen, zegt Van der Wed den. „Het personeelstekort in de zorg is groot en het wordt alleen nog maar erger. Met voorrang in het ziekenhuis en bij de huis- en tandarts, kun je de zorg interes santer maken." Grote wonderen verwacht de verpleeghuisdirec teur niet van het voortrekken van zorgpersoneel. „Het ziekte verzuim ligt nu op ongeveer tien procent. Als we met voorrangs- zorg op negen procent kunnen komen, ben ik blij. De proble men in de zorg zijn zo groot dat we alle ideeën die aan een op lossing kunnen bijdragen moe ten benutten, hoe onorthodox ook. Met voorrangszorg kunnen we echt winst boeken." SALT LAKE 2002 door Johann Mast salt lake city - Het scenario van het jongensboek was al ge schreven. Tien jaar nadat Ge rard van Velde bij de Olympi sche Winterspelen van Albert- ville het brons op de 1000 me ter op eenhonderdste seconde miste, leek hij in Salt Lake City op weg naar de medaille die hem toekomt. Het mocht weer niet zo zijn. Op de 500 meter kwam hij tweehonderdste te kort. „Het mag gewoon niet lukken", somberde de sprinter. De 30-jarige Van Velde is niet het type dat zich gauw te bui ten zal gaan aan ordinaire be zigheden als het intrappen van een deur. Gisteren was die nei ging er wel. Hij zag dat de Amerikaan Kip Carpenter in de allerlaatste rit tegen winnaar Casey FitzRandolph net vol doende overhield voor het brons. Hiroyasu Shimizu pakte het zilver. Van Velde kon wel door de grond zakken. „Op tweehonderdste een medaille verspelen is eigenlijk niet nor maal", zei de vijfvoudig Neder lands kampioen sprint kort na de wedstrijd op opvallend kal me toon. „Het is waarschijnlijk mijn noodlot. Ik zou me nu het liefst even op iemand willen af reageren." Bij een wrange nederlaag als deze worden altijd oorzaken gezocht. Bij Van Velde's beslis sende rit lagen die in het mati ge begin en de misslag in de slotmeters. „Dat heeft me een- tiende gekost", rekende Van Velde uit. Om daar echter het verlies aan op te hangen, ging coach Geert Kuiper te ver. „Ie dereen maakt foutjes. Daar mag je het niet op gooien. Als je een jonge sprinter van twin- Gerard van Velde verbijt de teleurstelling. Foto ANP/Jasper Juinen tig jaar bent, is het niet zo'n pro bleem, die krijgt wel weer een kans. Maar op je dertigste is het wel erg. Ik kan me Gerards woe de en frustratie goed voorstel len." „Je kunt beter op je bek gaan dan vierde worden op tweehon derdste. Dat doet meer pijn", zei Van Velde. „Ik word liever ze vende of achtste dan dit. Bij het wereldkampioenschap werd ik laatst al net vierde en het ver haal van Albertville is ook be kend. Het is wel goed, maar kennelijk net niet goed genoeg." Meer nieuws over de Winterspe len op de olympische pagina's en op www.leidschdagblad.nl In een vluchtelingencentrum in Tuzla in Bosnië, kijken vrouwen van verdwenen mannen naar het proces tegen Milosevic in Den Haag. Foto: Reuters/Damir Sagolj den haag/anp-gpd - De aanklagers van het Joegoslavië-Tribunaal hebben oud-presi dent Slobodan Milosevic van Servië en Joe goslavië vanochtend geconfronteerd met gruwelijke foto's van massagraven in Sre brenica. Duizenden moslims werden in de zomer van 1995 door Servische troepen ge dood in deze Oost-Bosnische moslimencla ve. Die kon niet goed beschermd kon wor den door Nederlandse VN-militairen van Dutchbat tegen de Servische overmacht. Milosevic bleef uiterlijk onbewogen. Net als gisteren maakte hij driftig aantekeningen; zodra de aanklagers klaar zijn met hun ope ningsverklaring, mag hij het woord voeren. Zijn juridisch adviseurs hebben aangekon digd dat hij mogelijk twee dagen van dat recht gebruik zal maken. De aanklagers beschuldigen Milosevic in de Bosnië-aanklacht niet alleen van misdaden tegen de mensheid en oorlogsmisdaden, maar ook van genocide (volkerenmoord). Dat is de zwaarste aanklacht die het tribu naal kent. In Bosnië werden gebieden tus sen 1992 en 1995 etnisch gezuiverd om ze deel te laten uitmaken van een Groot-Servië. Srebrenica is een van de voorbeelden van genocide. Milosevic, zo staat te lezen in de Bosnië- aanklacht, controleerde de eenheden van het Joegoslavische volksleger die meededen aan de verdrijving van Bosnische moslims en Kroaten. Milosevic gaf financiële, logis tieke en politieke steun aan de Bosnisch- Servische leiders Karadzic en Mladic. Ook steunde Milosevic Servische milities die in Bosnië actief waren, zo somde Geoffrey Ni ce, medewerker van hoofdaanklaagster Car- la Del Ponte, op. Volgens Nice was er een duidelijk plan om de door de Serviërs uitge roepen autonome gebieden met 'moeder land' Servië te verbinden. De 'staatjes' wa ren op zichzelf niet levensvatbaar. „Zij ver klaarden zich autonoom met de bedoeling zich ergens bij aan te sluiten: Servië." Gisteren, aan het begin van het proces, noemde hoofdaanklager Carla del Ponte Milosevic persoonlijk verantwoordelijk voor de misdaden. „Wij moeten achter zijn da den geen idealen zoeken. Onder het mom van nationalisme en achter de horror van de etnische zuiveringen is het de honger naar macht die Milosevic motiveerde. Het zijn niet zijn persoonlijke overtuigingen, nog minder patriottisme of eer, zelfs niet racis me of xenofobie die de verdachte dreven, maar persoonlijke macht." Tiel trok al eerder aan de bel tiel/anp - Horecabedrijf Van der Valk heeft zich bij de bouw en exploitatie van het motel in Tiel op een aantal punten niet aan de vergunningen gehou den. Dat blijkt uit door de ge meente Tiel vrijgegeven stuk ken. Zondag stortte een deel van het parkeerdek van het motel in. Ambtenaren stelden al in 1985 tijdens de bouw van Motel Tiel vast dat Van der Valk zich niet aan de bouwvergunningen hield. Zo is de hoofddraagcon structie op sommige punten in staal uitgevoerd en niet in het voorgeschreven beton. Boven dien bogen betonplaten op de vierde verdieping door en wa ren ze volgens de ambtenaren te kort. Ook betonplaten op de begane grond waren door een te hoge belasting doorgebogen. In 1988, twee jaar na de ope ning van het motel, stellen ambtenaren vast dat „Motel Tiel wordt geëxploiteerd zon der dat over alle gemeentelijke vergunningen of toestemmin gen wordt beschikt. Strikt for meel levert dit een serie straf bare feiten op". De gemeente heeft Van der Valk meermalen op de gebreken gewezen. Uit de stukken blijkt niet in hoe verre de bouwkundige tekort komingen zijn verholpen. Van der Valk maakte verder op eigen houtje wijzigingen in de bouwplannen. Zo werden het zwembad en een dakkapel niet volgens de vergunningen ge bouwd. Daarnaast bleek in 1988 dat het motel niet over een hinderwetvergunning be schikte. Het motel, dat deze li centie volgens de stukken nooit had aangevraagd, kreeg haar uiteindelijk pas in 1993. De ge meente stelde ook vragen bij de brandveiligheid van het mo tel. De gemeente en Van der Valk willen niet reageren op de in houd van het gemeentelijke dossier. Beide zijn een eigen onderzoek begonnen naar de oorzaak van de instorting. Ze willen eerst de resultaten daar van afwachten. De eerste con clusies worden voor het week einde verwacht. Een woordvoerder van Van der Valk stelde maandag wel dat alle bouwvergunningen in orde waren. Het motel kan weer open zodra de gemeente Tiel een bouwtechnische veilig heidsverklaring heeft van de brandweer en van een onaf hankelijk ingenieursbureau. Die verklaring volgt mogelijk later vandaag. (advertenties) www.hesasd.nl HEAO-OPLEIDINGEN MET BAANGARANTIE HOGESCHOOL VOOR ECONOMISCHE STUDIES AMSTERDAM Bewoner zwaar mishandeld woubrugge - Een 39-jarige man uit Woubrugge is in de nacht van maandag op dinsdag ernstig gewond geraakt bij een overval op zijn boerderij aan de Kruisweg. Overvallers drongen de woning van de man 's nachts binnen. Hij werd zwaar mishandeld. De overvallers doorzochten vervolgens de wo ning. Het slachtoffer, dat alleen woont, was er zo slecht aan toe dat hij niet in staat was om na de overval alarm te slaan. Hij werd pas de volgende ochtend om negen uur door een familie lid gevonden. Hij is met ernstige verwondingen overgebracht naar het LUMC. De overvallers zijn nog voortvluchtig. Wat zij precies uit de woning hebben geroofd, is niet bekend. De politie is op zoek naar getui gen. De boerderij staat op de hoek van de Kruisweg en de provinciale weg N207, vlak naast de verkeerslichten. (advertentie) tuincentrum HAARLEM Westelijke Randweg/hoek Vlaamseweg Tel 023-510 15 30 HILLEGOM Beeklaan 18 Tel: 0252-53 59 35 Moordzaak Putten steeds schimmiger leeuwarden/gpd - Het dossier van de Puttense moordzaak bevat zeker mysteries en vraagte kens. Dat moest de destijds voor het onderzoek verantwoordelijke officier van justitie J. Klunder gisteren erkennen op de tweede zittingsdag van het herzieningsproces in Leeuwarden. Deson danks heeft de officier tot op de dag van van daag geen enkele twijfel dat Herman du Bois en Wilco Viets op 9 januari 1994 Christel Ambrosi- us hebben vermoord en verkracht. De officier werd gisteren als getuige gehoord in de heropende moordzaak. Dat het sperma op het slachtoffer volgens DNA-onderzoek niet van de twee later veroordeelde zwagers was, heeft Klunder nooit op de gedachte gebracht dat ze wel eens onschuldig konden zijn. „Het heeft me wel verontrust dat niet kon worden verklaard van wie het sperma was. Maar ik heb me er op zeker moment bij neergelegd dat niet alles ver klaarbaar was in deze zaak. er waren wel meer raadsels. In elk onderzoek gaat wel eens wat mis." Er waren volgens de officier zoveel andere bewijsmiddelen dat hij 'voor 98 procent' over tuigd was. Het voornaamste bewijs tegen Herman du Bois en Wilco Viets bestond uit bekentenissen. Die zijn volgens de verdachten en deskundigen door ontoelaatbare druk, manipulatie en mislei ding afgedwongen. Maar naar het oordeel van de officier zijn de bekentenissen van Wilco Viets en Herman du Bois, en de belastende verklarin gen van de ooggetuigen Willem Bettink en Ger- rit Schuchard op aanvaardbare wijze tot stand gekomen. Uiteraard oefenden de verhoorkop- pels wel enige druk uit op de verdachten, erken de Klunder. „Het is tenslotte geen praatje bij de thee. het gaat om moord. Als de verdachten sig nalen gaven dat het te ver ging, werd ik daar over geïnformeerd, evenals de rechter-commis- saris. Het bleek in alle gevallen niet waar." Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam Straat Postcode Plaats Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 (Tl kwartaalabonnement automatische betaling betaling per acceptgiro Handtekening: 52,00 52,50 Qe\ (iv.m controte naberortyng) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bi| aulcmatscfte betatog e mfri barA-^roni^mer 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl inn tttt

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1