'Vliko naar nieuwbouwwijk op vliegveld Valkenburg' 'Houd Voorschoten dorps' LEIDbE REGIO R5 Warmondse vandalen aangehouden 'Verwarrend signaal Zoeterwoude' STEMMEN De Stelling Bromfietser gewond oecstceest - Een 28-jarige bromfietser uit Leiden raakte gistermiddag aan zijn been ge wond bij een verkeersongeval op de Warmonderweg in Oegst- geest. Op de kruising met de Prins Bernhardlaan kwam hij in botsing met een 25-jarige Leid- se automobiliste die wilde af slaan. Ze zag de bromfietser over het hoofd. Het slachtoffer is overgebracht naar het Diaco- nessenhuis. Gestolen bus terug voorschoten - Een bedrijfsbus die gisterochtend in een bedrijf aan de Voorschotense Treub- straat werd gestolen, is in de loop van de dag teruggevonden in de Rotterdamse wijk Over- schie. De dief heeft zich ver moedelijk via een niet afgeslo ten deur toegang verschaft tot het bedrijf. Daar kon hij de sleutels pakken en met de auto wegrijden. Aanrijding op zebra voorschoten - Een 65-jarige Voorschotenaar raakte gisteren aan hoofd en been gewond, na dat hij werd aangereden op een oversteekplaats in de Voorscho tense Trompweg. De dader was een 54-jarige Leidse automobi list. Het slachtoffer is overge bracht naar het Rijnland Zie kenhuis in Leiderdorp. PW wandelt door Warmond warmond - Progressief War mond houdt zondag een 'poli tieke wandeling' door het dorp. De wandeling voert langs Kou- denhoorn, de kop van de Dorpsstraat en de Klinkenber gerpolder. De toekomst van de ze plaatsen staat hoog geno teerd op de Warmondse politie ke agenda. Er is volop gelegen heid om op locatie van gedach ten te wisselen met huidige en toekomstige PW-raadsleden. De wandeling begint om 14.00 uur bij het Oude Raadhuis en eindigt om ongeveer 16.00 uur in Het Wapen van Warmond. door Eric Went leiderdorp - Leiderdorp en ver schillende andere gemeenten uit de regio voelen er sterk voor om afvalverwerkingsbedrijf Vliko te verplaatsen naar Vliegveld Val kenburg. Als daar woningbouw komt, kan het bedrijf door warm- tewinning uit afval een bijdrage leveren aan energiezuinig wo nen, redeneert wethouder Mol- kenboer. Vliko-directeur Koen be vestigt dat hij 'in gesprek' is met de regiogemeenten. „Maar over een concrete locatie praten we nog niet." Dagelijks rijden tientallen con tainerwagens vol afval dwars door het centrum van Leider dorp naar de thuisbasis van Vli ko. Vooral Leiderdorp is daar niet blij mee. De situatie op de Achthovenerweg is de gemeente en omwonenden van het bedrijf al jaren een doorn in het oog. De drukte op deze weg neemt de komende jaren zelfs nog ver der toe als de nieuwbouwplan- nen aan de Ruigekade en de Mauritssingel doorgaan. Verplaatsing van het bedrijf naar Valkenburg is volgens Molken- boer 'een serieuze optie'. „Maar we kijken ook nog wel verder dan alleen Valkenburg." Met verplaatsing van Vliko naar het vliegveld slaan Leiderdorp en de regio meerdere vliegen in een klap. Het bedrijf is dan weg uit de Leiderdorpse polder en kan tevens een bijdrage leveren aan energiezuinig wonen op de nieuwe woningbouwlocatie. In passen van het bedrijf kan zon der overlast voor de woonomge ving, als het vroegtijdig wordt meegenomen in de woning bouwplannen. Op die manier komt er ook een einde aan het 'enorme gesleep' met afval. Volgens Vliko-directeur Koen is het idee van de regiogemeenten 'heel goed mogelijk'. „We zijn volop bezig met een onderzoek naar het omzetten van afval in warmte. Dat moet wel, want over een jaar of dertig zijn alle door Pieter van Langevelde warmond - Zes Warmondse jongeren zijn aangehouden voor de brandstichtingen en vernielingen tijdens de nieuw jaarsnacht. Vier van hen heb ben enige tijd in de cel door gebracht. Het onderzoek naar de mishandeling van een vrouw in dezelfde nacht löopt nog. Eén verdachte is aangehou den en verhoord voor het in brand steken van een brom fiets in de Ganzenwei. De brommer stond tegen de gevel van een woning waarvan de bewoners lagen te slapen. De brand werd ontdekt vlak voor dat ook de woning vlam vatte. In de Bijleveldlaan werd een bestelauto in brand gestoken en in de sloot geduwd. Voor die daad verhoorde de politie twee verdachten. In de nieuwjaarsnacht gingen verder kinderspeelattributen en vuilnisbakken in vlammen op. Aan de hand van getui genverklaringen hield de poli tie hiervoor de afgelopen drie weken tien verdachten aan. Enkelen werden verhoord en één of twee dagen vastgezet. De slachtoffers van de vernie lingen kunnen de schade ver halen op de daders. De politie onderzoekt nog wie verantwoordelijk is voor het mishandelen van een vrouw. Zij werd geschopt, nadat ze aanmerkingen maakte op het afsteken van vuurwerk. Een woordvoerder van de politie zegt goede hoop te hebben dat ook deze zaak wordt opge lost. Burgemeester Vosjan wil via gesprekken met betrokkenen, hun ouders en maatschappe lijke instellingen voorkomen dat het in december opnieuw misgaat tijdens de jaarwisse ling. „We moeten er achter komen waarom de jeugd dit doet. Samen met maatschap pelijk werk, artsen, de predi kant en de pastoor gaan we daarover praten." De eerste bijeenkomst is over een maand. Over het doel van de sessies is Vosjan duidelijk: „Volgend Oud en Nieuw wil ik dit van dalisme beslist niet meer. Ge lukkig zijn de daders nu be kend. Hun opsporing heeft vast wel wat impact." Kritiek Grote Polder Groene Hart op gemeentebestuur fossiele brandstoffen op." Hij kent voorbeelden van dorpen in Noorwegen die al volledig op af val stoken. „In Italië en Duits land heb ik zelfs installaties ge zien middenin woonwijken, zonder dat dit tot stankoverlast leidt." In gesprekken met regioge meenten heeft Vliko aangegeven wel oren te hebben naar ener giewinning uit afval. „Nu zitten we in de fase dat we met elkaar bekijken of het ook werkelijk haalbaar is. Want aan dat proces hangt natuurlijk ook een pittig prijskaartje." Dat verschillende regiogemeen ten Vliko graag naar Valkenburg zien verkassen, is voor Koen eveneens bespreekbaar. „Wij willen over alle oplossingen pra ten die goed zijn voor de regio. Maar het moet wel een oplos sing voor minstens twintig jaar zijn. Want met zo'n verplaatsing zijn veel investeringen gemoeid. Dat geld geef je niet uit als je weet dat je binnen enkele jaren al weerweg moet." zoeterwoude - Zoeterwoude geeft volgens de Stichting Grote Polder Groene Hart een 'zeer verwarrend signaal aan de bui tenwereld' door bouwlocaties aan te wijzen in het 'bescherm de' gebied. „Zoeterwoude heeft steeds een beleid gevoerd om dat niet te doen. Als de gemeen te nu de contouren gaat over schrijden, denken velen buiten Zoeterwoude dat een andere koers is ingeslagen. We noemen hier de omringende gemeenten, de verschillende regio's waarbij Zoeterwoude is betrokken, de projectontwikkelaars, de provin cie, het parlement en de rege ring", zo schrijft de stichting in een brief aan het gemeentebe stuur. Volgens de stichting worden sommige partijen gestimuleerd in hun streven het groene ge bied binnen te trekken. .Ande ren zullen zich afvragen of de weerstand tegen c.q. de afwij zing van het bouwen in het veenweidegebied nog wel wen selijk of nodig is. De discussie over het overschrijden van de contouren heeft ook nog plaats op een zeer ongelukkig tijdstip, namelijk tijdens de voorberei ding van de besluitvorming over de Vijfde nota ruimtelijke orde ning in de Tweede Kamer." In een notitie over de toekomst van Zoeterwoude houden bur gemeester en wethouders na drukkelijk de mogelijkheid open om op langere termijn te bou wen tussen het Dorp (Swetter- hage) en de Zuidbuurt. De colle gepartijen Progressief Zoeter woude en de WD steunden dat voorstel afgelopen maandag in een commissievergadering. Het CDA wil de discussie doorschui ven naar de volgende raadspe riode. Jongeren die de gemeente eerder 'oogkleppengedrag' heb ben verweten, zijn blij met het meerderheidsstandpunt in de raad. „Ik hoop dan ook dat de gemeente vóór juni reageert naar de provincie. Tot die tijd is herziening van het streekplan nog mogelijk. Het CDA vind ik een beetje tegenstrijdig. Die par tij zegt dat er nog genoeg kar binnen de huidige bebouwings grenzen, maar maak het dar ook waar zeg ik dan", aldus An nelies van der Ham, een van dit jongeren. Tijdens de vergadering merkte wethouder Stuijt op dat hij er 'Grote Polder Groene Hart' op dezelfde lijn zitten. Hij trok die conclusie vooral uit de slotali nea in de brief van de stichting „Wij vragen u met de grootste nadruk om, indien u het over schrijden van de contourer eventueel tot uitvoering brengt met de uiterste zorgvuldigheic de besluitvorming voor te berei den en te onderbouwen me zeer overtuigende en contro leerbare argumenten'. Een woordvoerder van de stich ting benadrukte vanmorger echter dat er wel degelijk eer 'groot verschil van mening' is er kondigde aan op deze kwestie vanavond tijdens het verkie zingsdebat in het Muziekcen trum waarschijnlijk terug te ko- In de aanloop naar de gemeenteraadsverkiezingen bezoekt het Leidsch Dagblad een straat in elke gemeente in de regio. De bewoners spreken zich uit over de problemen van die straat, hun politieke voorkeur en waar het op het gemeentehuis over zou moeten gaan. Daaruit komt een stelling voort, waarop een aantal lijsttrekkers vervolgens reageert. Welke straat bezocht wordt, bepaalt de burgemeester door blind te prikken op de plattegrond. Wilma Verver stuurde de redactie naar de Handellaan in Voorschoten. Voorschoten - Handellaan Frank Vos van 7 jaar weet pre cies wat hij wil. Als zijn vader Koos (42) hem vraagt-wat hij mist in de Handellaan in Voor schoten, heeft hij geen bedenk tijd nodig. „Een zwembad." Vos irobeert hem duidelijk te ma ten dat die wens al lang in ver vulling is gegaan. „Hier vlakbij is Het Wedde. Daar ben je zo." De opmerking maakt geen enkele indruk op Frank. „Een zwem bad voor de deur is nog leuker. Kun je er zo inspringen." Onbewust geeft Frank daarmee aan dat het bijna perfect wonen is in deze straat in de wijk Ade- geest. Of om met Joyce Hartog te spreken: „Je hoeft niet naar Sporthuis Centrum. Je hebt hier 'n beetje alles om je heen. Een park aan de overkant en op de hoek van de straat een boerde rij. Je zit zo in de weilanden en toch heel dicht bij het centrum. Waar heb je dat tegenwoordig nog?" Koos Vos, voorzitter van het CDA, voegt daar nog de scholen an het winkelcentrum Adegeest aan toe. „Eerst woonden we in itarrenburg, een vrij jonge wijk. We zijn hier naartoe verhuisd, omdat alles ruimer van opzet is. vlet vier kinderen is het ideaal." toor ouderen trouwens ook. J. Ie Graaf van 69: „Het is hier nog andelijk en rustig. Er is geen loorgaand verkeer. De Beetho- venlaan loopt parallel aan onze straat. Dat is de lokale racebaan. Mensen die hard willen rijden, kunnen zich daar uitleven. Bij ons gebeurt dat niet." Joyce Hartog is het daar hele maal niet mee eens. De Graaf wóont dan ook aan het einde van de laan in een drive-inwo- ning. Zij vooraan in een rijtjes huis. „In de spits scheuren de mensen hier wel degelijk voor bij. Dat komt omdat het een lange, overzichtelijke weg is. Dat nodigt uit tot heel hard rijden. Het heeft best wel lang geduurd voordat ik m'n kinderen hier te genover in het park durfde te la ten spelen. Bovendien is het daar niet zo netjes. Er is een hondenuitlaatstrook, maai' hon den houden zich daar niet aan. Die doen het overal in het park. Het zou mooi zijn als er wordt gecontroleerd en als het hier al lemaal 30-kilometergebied wordt." Bij nader inzien heeft ook De Graaf wel een klacht. „Hierach ter ligt een vijver. Die wordt door de gemeente onderhou den. Dat wil zeggen: de gemeen te zou dat moeten doen, maar het gebeurt niet. Die bezuinigt op het groen. Er hoopt zich al lerlei rotzooi op. Waterplanten die er niet in thuishoren." Mevrouw Geerlings van 74 klaagt over containers, die 'uit gerekend' voor haar deur zijn gezet. Vos heeft het over de ho ge grondwaterstand, waardoor het gras vaak drassig is ('geluk kig heb ik er geen last van onder m'n huis') en Tom Struyk (58) wijst op de bestrating, die ver zakt. „De afvoerputten steken uit de stoepen." Maai' allemaal benadrukken ze dat het niet ten koste gaat van het wonen. Struyk: „Ik heb op veel plaatsen gezeten, maar hier is het het mooist." Zoals dat in hun ogen eigenlijk voor heel Voorschoten geldt. Goed, het centrum mag 'wat minder rommelig' zijn, er mo gen best wat winkels bijkomen en auto's én fietsen moeten he lemaal weg uit de Schoolstraat. Maar verder hoeft er niet zoveel te veranderen. De Graaf: „Vroe ger was het misschien oubollig in het centrum, maar wel zo aardig. In de loop der tijd zijn er winkels gekomen met van die moderne gevels, die kraak noch smaak hebben. Nee, laat het dan maar bij het oude." Als eni ge heeft Koos Vos op dat punt een afwijkende mening: „Ik wou dat gemeente en winkeliers niet zo tegenover elkaar stonden. Er moet in het centrum wel dege lijk wat veranderen. Neem nu Wassenaar. Daar is het winkel aanbod veel gevarieerder en completer. Je kunt daar deels ondergronds parkeren. Daar moeten wij ook naar toe, maar in Voorschoten gaat het alle maal zó langzaam." Dat geldt ook voor de aanleg van nieuwe wegen. In dat op zicht is Vos het met de anderen eens. „Er is een beetje sprake De Voorschotense partijen praten veel, maar veranderen niets. En dat is volgens bewo ners van de Handellaan ook maar het beste. Peter Verschoor (WD): De VVD zet zich in voor het be houd en de versterking van de leefbaarheid en het groene en kleinschalige karakter van ons dorp. De vele kansen, maar ook bedreigingen die hierbij op ons afkomen als gevolg van vaak van een patstelling. Als er ergens wat verandert, heeft dat meteen elders weer gevolgen en klinken daar de protesten. Laat Voor schoten maar zo blijven. Er is geen behoefte aan grote wegen. Houd Voorschoten dorps." Anders dan zijn partij, de WD, ziet ook De Graaf niet veel in een randweg langs de spoorlijn Leiden-Den Haag om het cen trum te ontlasten. „Je haalt er veel mee overhoop. Parkjes en volkstuinen verdwijnen. Niet doen, dus." En als Voorschoten zonodig wil bouwen, omdat 'mensen toch moeten wonen', dan het liefst heel bescheiden. Tom Struyk: „Elk stuk dat van het groen af gaat, is zonde. Voorschoten gaat steeds meer op andere foren sengemeenten lijken. Het eigen karakter verdwijnt en we wor den onderdeel van het Rand stadsteen." Ook hij stemt waar schijnlijk WD, net als Joyce Hartog. De 74-jarige mevrouw Gerlings zit politiek gezien in een heel andere hoek. Haar partij was D66, maar die vindt ze 'niets' meer. Ze twijfelt tussen de PvdA en Groenlinks. „Ik moet de pro gramma's nog doornemen. In elk geval mag het bouwen van mij stoppen. Neem nou die hoek van de Prins Bernhard laan. Daar zijn die oudjes ko men wonen. Ik weet ook wel dat ik niet helemaal recht van spre ken heb. Ik zit hier immers lek ker aan de Handellaan. Maar meneer, ze kunnen toch niet blijven plukken van het groen?" Jan Preenen landelijke of regionale regelge ving maken het voor het ge meentebestuur noodzakelijk om hierop actief te reageren. Dit betekent veel overleg. Ik moet toegeven dat we met overleg in Polderland en ook in Voorschoten niet zuinig om gaan. Zoals de bewoners ook aangeven, is het goed wonen in hun wijk en in Voorschoten, maar het kan nog beter, zoals het onderhoud van onze infra structuur. Aad Draijer (CDA): Voorscho ten en zeker ook de Handellaan kent een hoogwaardig, klein schalig en groen woonmilieu. Bewoners stellen dat zeer op prijs, zo blijkt. Terecht is de op merking over het matige onder- houdsniveau van de straat Dat moet verbeteren. Zuinig zijn op ons groen: van harte mee eens. Voor het dorpscentrum is wel degelijk een grondige aanpas sing nodig: ondergronds parke ren, aantrekkelijker winkel- en woonmilieu, autoluw maken. De politieke partijen moeten zich daarover de komende raadsperiode uitspreken. Wim Carabain (PvdA): Er wordt in de gemeenteraad in derdaad veel overleg gevoerd. Dat is nu eenrhaal nodig om een meerderheid achter een voorstel te krijgen. Speerpunten van de PvdA voor de komende periode zijn versterking van het dorpscentrum, onder andere door nieuwbouw van een cultu reel centrum/bioscoop, het te gengaan van criminaliteit, van dalisme en overlast, het zorg vuldig beheren van het prachti ge buitengebied, de aanleg van een rotonde bij Beethovenlaan- /Bachlaan en het verbeteren van de kwaliteit van de speel veldjes voor de kleintjes. Dat zullen ook de bewoners van de Handellaan merken. Steef Harlaar (Groenlinks): In de gemeenteraad wordt door de collegepartijen veel gepraat, maar weinig gedaan. De Han- dellaanbewoners noemen een aantal zaken waarvoor de ge meente al lang - samen met de bewoners - een oplossing had moeten vinden: verkeer, con trole, onderhoud groen. Uit het artikel blijkt mijns inziens dan ook dat de tweede zin van de stelling niet klopt: veranderde de gemeente maar eens wat aan die zaken. Groenlinks heeft re gelmatig gepleit voor de aanleg van de 30-kmzone, voor het veel sneller auto- en fiets-vrij- maken van de Schoolstraat en tegen de gevels 'zonder kraak of smaak'. De mqpderheid van de raad durfde of wide dat niet. Freddy Blommers (D66): Com municeren kan in Voorschoten duidelijk beter. Het lijkt wel of het college alleen met de eigen partijen wil praten en niet wil luisteren naar anderen. Zo heeft het college het wekelijkse spreekuur van de wethouder af geschaft. Weer een extra drem pel voor de burger. D66 wil meer inspraak van de burger, meer en beter luisteren en han delen naar de kritiek en wensen van de bewoners. Alleen op die manier kunnen dingen worden verbeterd.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 17