Alles verpletterd tijdens het Grote Sterven GELOOF SAMENLEVING Askruisje op voorhoofd, nu ook voor protestanten Kruiswegstaties in de kroeg 'Steun van priesters is nodig na keu; euthanasie' WETENSCHAP Getransplanteerd orgaa slaat beter aan bij blanl Vis in olie is goed vo( het gezichtsvermoger Dienst rond aswoensdag oecstceest - 'Een gezamelijke start op weg naar pasen'. Onder dit motto houden dominee Ro nald da Costa en pastoor Kees van Vliet vanavond vanaf 19.00 uur een oecumenische gebeds dienst. Zij delen tijdens de vie ring in de parochiekerk aan de Rhijngeesterstraatweg in Oegst- geest de askruisjes uit. De Schola Cantorum zorgt voor de muziek. Werkgroep naar Bijbels Museum valkenburg - De Valkenburgse afdeling van de Werkgroep Ne derlands Bijbelgenootschap gaat zaterdagmiddag 9 maart naar het Bijbels Museum in Amsterdam. Het gezelschap vertrekt om 13.00 uur per bus vanaf het Castellumplein. Het Bijbels Museum geeft informa tie over inhoud en geschiedenis van de bijbel en de cultuur-his torische achtergronden ervan. Naast de collectie van het Bij bels Museum kunnen deelne mers nog twee tentoonstellin gen bezoeken. Die van het Ne derlands Bijbelgenootschap, 'Vertaald Verleden (Vijftig jaar Nieuwe Vertaling)' en de ten toonstelling INRI van de Franse fotografen Bertina Rheims en Serge Bramly over het leven en lijden van Jezus. Belangstellen den voor deze excursie kunnen zich vóór 18 februari aanmel den bij Henk Rijneveld, Hoofd straat 108, tel. 071 4015999. Stilte temidden van rumoer leiden - Meditatiecentrum Tsuki In Leiden houdt zaterdag een zogeheten Clarity Dag. De bedoeling is dat deelnemers voor even uit het rumoer van alledag stappen. Dit gebeurt aan de hand van een door mys ticus Jeru Kabbal ontworpen methode, het zogenoemde Cla rity Process. Kabbal is een mys ticus die oosterse wijsheid en spiritualiteit tracht te verbinden met westerse psychologie en cultuur. Zijn methode zou ertoe leiden dat angsten en spannin gen verminderen, en omge keerd zelfvertrouwen, plezier en levensvreugde toenemen. De kosten van de dag, die duurt van 10.00 tot 17.30 uur, bedra gen 30 euro, inclusief koffie en thee, exclusief lunch. Aanmel ding: 071-5173508 ofin- fo@tsuki.org. Tsuki huist aan de Rijnsburgerweg 86. woensdag 13 FEBRUARI 2002 door Silvan Schoonhoven leiden/katwijk - Boete doen voor begane zonden kan nooit kwaad. Maar je van top tot teen insmeren met as om je spijt te to nen is ook weer onpraktisch. De katholieke kerk heeft met as- woensdag de gulden middenweg gevonden. Een kruisje van as op het voorhoofd en de gelovige is klaar voor de veertigdagentijd. Het ritueel rond Aswoensdag wordt tegenwoordig niet alleen in de katholieke kerk gevierd, meent hoogleraar liturgiek M. Barnard. Het sijpelt via oecumene ook door naar protestanten. Volgens Barnard, theoloog aan de lutherse predikantsopleiding in Utrecht, markeren steeds va ker protestantse kerken As woensdag met een ritueel. Hoe wel daar bij zijn we'ten nog nooit onderzoek naai' gedaan is, weet hij dat diverse protestantse ker ken in de laatste jaren een As woensdagritueel hebben inge voerd. Oecumenische contacten geven volgens Barnard de aan zet om op de dag na carnaval, de eerste dag van de veertigda gentijd, een viering te gaan hou den. Rond Leiden kan slechts een en kele predikant Barnard's waar nemingen bevestigen. De Mara- nathakerk van de gereformeerde predikant F. Rooze viert al jaren gezamenlijke diensten met de katholieken. Ook met Aswoens dag. Het aanbrengen van het as- kruisje op het voorhoofd was even wennen, maar 'na een paar jaar went het'. „Met name wat oudere mensen stonden er in het begin wat onwennig tegen over", herinnert hij zich. Ook de Leidse Regenboogge meente viert een oecumenische dienst. Predikant J. Boon ziet Aswoensdag als een moment om hem even uit het gewone ritme van de week te halen. Het opbrengen van het askruisje on dergaat hij als 'een stukje onder werping in de goede zin des woords'. „De mens wordt zich zo bewust van zijn eigen ver gankelijkheid." Ook hij relati veert Bamards waarnemingen, en denkt dat zijn gemeente de enige protestantse is in Leiden met een dienst op Aswoensdag. „En als de protestanten As woensdag al overnemen, betwij fel ik of ze dat ook doen met de rite, het askruisje dus. Het is een nieuw element. Misschien is het ook wel het protestantse blijf van mijn lijf. Protestanten zijn het niet gewend, hè. Die zitten in een traditie waar het alleen om het woord gaat. Maar ja, we zitten tegenwoordig nou een maal in een beeldcultuur." De as die de priester op het voorhoofd van de kerkganger smeert, moet officieel afkomstig zijn van de palmtak, uitgereikt op de Palmzondag van het vori ge jaar. De as herinnert aan de middeleeuwse gewoonte om misdadigers in het openbaar te vernederen, door het met het grijze goedje in te snieren. Ook een enkele asceet wilde zich wel eens inzepen met as om publie kelijk zijn zonden te belijden. Vandaag de dag moet het kruisje de mens zijn eigen sterfelijkheid inwrijven. De priester begeleidt het ritueel daarom met de woor den „Gedenk, mens, dat gij stof zijt en tot stof zult wederkeren." Aswoensdag markeert het begin van de veertig dagen voor Pa sen, voor christenen een tijd van inkeer. Vasten, bijvoorbeeld in de vorm van soberder eten, minder tv kijken of roken en tij delijk de snoeppot dichtschroe- ven hoort daar voor steeds meer gelovigen bij. Het overnemen van rooms-ka- tholieke elementen uit de litur gie is een gevoelig punten onder protestanten. Boon keek een keer de kat uit de boom bij een Aswoensdagviering, beleefde toen een 'onwennige' eerste keer en zegt nu 'volmondig ja' tegen het ritueel. Maar niet al zijn protestante col lega's omarmen het Roomse ge bruik met evenveel liefde. De hervormde predikant Vlietstra van de Katwijkse wijkgèmeente Morgenster laat desgevraagd weten dat hij over het onder werp 'met één volzin kan vol staan': „Wij prakkiseren er niet over." lisse - De Lissese stamgasten van café 't Vierkant kijken wat onwennig om zich heen. Felle lampen maken hun donkerbruine café tot een licht- paleis. Overal staan camera's en op de bar prijkt een immens Jezusbeeld. Hun kroeg is voor heel even het decor van het KRO-televisieprogram- ma Rond Kerk en Kroeg. Onderwerp van de uitzending is onder anderen de Lissese Ineke Schutte. Deze vrijwilligster van de Agathakerk staat in de schijnwerpers vanwege haar opmerkelijke initiatief om samen met andere vrijwilligers van de parochie nieuwe kruiswegstaties te maken. Het idee borrelde op toen bleek dat tijdens het vorige paasfeest de originele staties door een restauratie afwezig zouden zijn. „Toen riep ik in mijn enthousiasme 'dan maken we ze toch zelf. Nou dat heb ik geweten. Het was een hele klus en ik heb er best slapeloze nachten van ge had." Vier maanden lang zetten tientallen vrijwilligers zich in voor de verwerkelijking van Schuttes idee. Maar de inzet loont. De staties, die als- een mozaïek zijn opgebouwd uit kleine blokjes heldere kleuren, krijgen van veel kerkbezoekers een hogere waardering dan de originele werken, weet Schutte te vermelden. Weinig verwonderlijk dus, dat de staties twee prijzen in de wacht sleepten. Zo werd het initiatief uitgeroepen tot het beste vrijwilligersproject en het origineelste en creatiefste project van het dekenaat Leiduinen. Maar wat Schutte betreft is dit nog niet het eind. „Het is mijn stille wens dat de staties een plekje krijgen op het kerkhof. Dat zie je vaker in landen als Italië. Het zou toch mooi zijn dat je lopend langs de staties kan bidden voor degenen die je verloren hebt." De televisie-uitzending is morgenmiddag te zien op Nederland 1 om 12.30 uur. Foto: Dick Hogewoning eindhoven/gpd - De Katholi Bond van Ouderen (KB0) Brabant wil dat priesters 'sti en mededogen' demonstre in het geval ouderen kiezen actieve levensbeëindiging, schrijft de bond in een brief de bisschoppen Hurkm (Den Bosch) en Muskens (1 da). Aanleiding voor de brief is opschudding over de handeli ze van twee priesters van Heilig Hartkerk in Eindho\ Zij hadden in eerste instai geweigerd mee te werken een uitvaart van Toos Tinui mans, toen ze vernamen d vrouw door actieve euthan zou komen te overlijden, priesters wilden geen deel maken van de planning rond euthanasie. Volgens de Brabantse KB0 h de zaak veel van haai' 100.00(1 den 'diep geraakt'. „Om mensen, die aan het einde hun leven staan en geen uifc meer hebben, kunnen beslu om binnen de regelgeving vragen om hulp bij levensbe diging", zo schrijft de bond de twee Brabantse bisschop] Van de kerk verwacht de oi renbond optimale paste zorg en begeleiding, ook i degenen die achterblijven. bestaanden moeten zo mogelijk in de eigen para worden opgevangen, vooral ten aanzien van het afscheid men en de rouwverwerkin| moet vertrouwen zijn dal ook op cruciale momenten beurt." Vice-voorzitter drs. J. Was van de KBO-Brabant is van ning dat priesters bij zorgvi getoetste actieve euthanasi alle gevallen medewerking i ten verlenen aan uitvaart en grafenis. Volgens Wassing hecht de anderzijds veel waarde aan betering van de zorg in pleeg- en verzorgingsinstt gen. „Mijn praktijkervarii dat in instellingen waar de minale zorg uitstekend gen is, vragen over euthai slechts zelden gesteld words door Henk Hellema den haag - Het behoren tot een bepaald ras is mede van invloed op het succes van een trans plantatie. Al eerder waren daar voor aanwijzingen gevonden bij patiënten die een donornier kre gen, maar volgens Amerikaanse onderzoekers speelt de etnische achtergrond ook een rol bij le vertransplantaties. Aanwijzin gen daarvoor halen ze uit hun studie van meer dan tiendui zend patiënten die tussen 1988 en 1996 in de Verenigde Staten een donorlever kregen. Uit de studie blijkt, dat de trans plantatie onder Amerikanen van Afrikaanse afkomst, en in min dere mate van Aziatische origi ne, beduidend vaker mislukt dan onder blanke Amerikanen. Volgens onderzoeksleider Paul Thuluvath hebben Afro-Ameri- kanen een 34 procent grotere kans om twee jaar na een lever transplantatie te overlijden dan hun blanke landgenoten. Voor Aziatische Amerikanen is die kans 25 procent groter. De onderzoekers hebben nog ontdekt waardoor die hogere sterfte wordt veroorzaakt. Het ligt niet aan leeftijd, geslacht of een verschil in bloedgroep. Hun wat minder rooskleurige levens omstandigheden, en daardoor wellicht minder goede nazorg, zou een oorzaak kunnen wordt wel beweerd. Mogelij het aan de onderliggende zi want de Afro-Amerikanen ren vóór transplantatie vee ker dan de andere patié Onder de Aziatische Ami nen bevonden zich veel p ten bij wie het leverfalen ve zaakt was door het hepati virus. Maar er moet meer a hand zijn, schrijven de a zoekers in The Lancet. Ze ken daarbij met name aan schillen in immunologisch toren, die tot chronische ting van de nieuwe lever lei Over de invloed van ras c succes van transplantaties Eurotransplant geen uitspi doen. Deze organisatie co neert alle transplantaties binnen het gebied van N land, België, Luxemburg, 1 land, Oostenrijk en Slo plaatsvinden. „De reden d daarover niets weten, is si bij de oprichting van Euro! plant is besloten het ras wa een donor of ontvanger bel niet te registreren," zegt disch directeur dr. G. „Ongetwijfeld zijn er verse tussen mensen van divers sen, zoals genetische vei len. Maar met de invloed d heeft op de overleving vai nieuw orgaan wordt zo vee gelijk rekening gehouden." door Peter de Jaeger Aanstaande moeders die inge blikte vis in olie eten, zoals sar dines en makreel, krijgen kinde ren met betere ogen. Dat blijkt uit een grote Engelse studie waarbij 14.000 kinderen jaren lang worden gevolgd, vanaf de conceptie in de baarmoeder. „Het is de eerste keer dat er een direct verband is aangetoond tussen het dieet tijdens de zwangerschap en het visueel vermogen van het kind", zegt projectleider Cathy Williams. De resultaten bewijzen dat kir ren van moeders die vis eti op vroegere leeftijd diepte ren. Eerder was al bekend een sterk verband is tussen zien van diepte en een goc mentale ontwikkeling. Dei van de kinderen zijn getest en 7-jarige leeftijd. Olierijke vis is een grote br van DHA, een meervoudig verzadigd vetzuur, dat een langrijke bouwstof is van branen rond zenuwcellen hersenen. Dit vetzuur zit o gens ook in moedermelk. door Ben Apeldoorn Het staat al jaren bij wetenschap pers bekend als de tijd van het 'Grote Sterven'; 248 miljoen jaar geleden verdwenen vrijwel alle levensvormen als bij toverslag van de aardbodem. Geologen vonden in toen afgezet gesteente de bewijzen van de oorzaak: een tien kilometer grote rotsmassa sloeg in op aarde. Het was letterlijk en figuurlijk een wereldomvattende ramp. Het rotsblok, een asteroïde, gro ter dan de Mount Everest, sloeg met een snelheid van ongeveer 80.000 kilometer per uur in op het aardoppervlak. Tot duizen den kilometers in de omtrek werd alles verpletterd en ver brand. Miljarden tonnen ge steente verdampten bij de inslag tot stof, dat hoog in de atmos feer werd opgeworpen. Het ver spreidde zich over de hele aarde en blokkeerde jarenlang zon licht. De gemiddelde aardtem- peratuur zakte tien, twintig gra den en het fotosyntheseproces, de basis van de voedselketen, werd onderbroken. Meer dan 90 procent van alle flora en fauna gaf de geest. „Bij paleontologen is het ge steente, dat toen werd gevormd, heel bekend", zegt geoloog dr. Luann Becker, verbonden aan de universiteit van Californië in Santa Barbara. „Het geologische tijdperk Perm (P) ging toen over in het Trias (T). Vlak onder de P/T-sedimentslaag wemelt het van fossiele overblijfselen van planten en dieren. Maar nét daarboven vinden we vrijwel geen fossielen. Dat betekent dat er toen iets ingrijpends, iets rampzaligs gebeurd moet zijn." Luann Becker en haar team vonden in de P/T-laag, die in Hongarije, China en Japan aan de oppervlakte ligt, zogeheten buckyballen: golfbalvormige koolstofmoleculen. Daarin trof men isotopen (atomen met een afwijkende kemsamenstelling) van helium en argon aan, in een verhouding die op aarde niet voorkomt, maar wel in kleine hemellichamen zoals asteroïden en kometen. NASA-astronoom en kunstschilder Don Dixon heeft de inslag van een tien kilometer grote asteroïde op aarde, 248 miljoen jaar geleden, op zijn eigen wijze uitgebeeld. Illustratie: NASA/Don Dixon „Dat moet toen dus vanuit de ruimte hier op aarde zijn ge bracht", aldus Becker. „Het meest waarschijnlijke is, dat dat door een inslaande asteroïde ge beurde. Verder blijkt dat het proces van uitsterven hoogstens enkele tienduizenden jaren kan hebben geduurd. Geologisch gesproken is dat plotseling." Twee jaar geleden vonden Beck er's teamleden al buckyballen, met daarin genoemde isotopen, in de veel bekendere Krijt (K)/ Tertiair(T)-laag. Die is 65 mil joen jaar oud en markeert het definitieve uitsterven van onder meer de dinosauriërs. Geologen spraken al ruim twintig jaar ge leden het vermoeden uit, dat de K/T-laag was ontstaan door een kosmische inslag. De vondst van de buckyballen en de isotopen daarin bevestigden dat. Nu geldt dat ook voor de P/T-laag. In bei de perioden vonden echter ook enorme vulkaanerupties plaats die de levensomstandigheden nadelig beïnvloedden. Waar schijnlijk waren beide, de insla gen én het vulkanisme, verant woordelijk voor het Grote Ster ven in die perioden. Ook op we reldschaal geldt kennelijk dat een ongeluk nooit alleen komt. DOBBELEN OM ZUN KLEED

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 14