FBI: Jemeniet plant nieuwe aanslag in VS BUITENLAND Gretige Milosevic wil zijn verhaal kwijt Israël doodt Palestijnse agent bij inval op Westoever Jacques Chirac knippert als eerste met zijn ogen Het Jaar van het Paard 'Nederlandse ambassade in Jakarta op terreurlijst' Vredesakkoord Molukken Washington onderzoekt mishandeling Afghanen yen lichamen WTC gevonden vork - Bergers hebben in ünhopen van het World Center in New York de li- ïen gevonden van zeven ien. Het gaat om zes me rkers van de beheerder iet gebouw en een vrouw, •s mannen probeerden de rüjvige vrouw waarschijn- redden door haar in een naar buiten te dragen. De men zijn gevonden in de van 1 World Trade Cen- e tweede toren die op 11 mber ineenzakte. Het do- dis opnieuw naar bene- lijgesteld, en bedraagt nu golees slikt )0 diamanten ml - De Angolese douane zondag op de luchthaven rianda een man aange- en die 1.304 diamanten oorgeslikt om ze in zijn li- mde grens over te smok- De man was afkomstig ifunfu, dat in de diamant- irovincie Lunda Norte ligt. larde van de diamanten, plastic waren verpakt, is liet bekend. De smokke- an tot een gevangenisstraf issen de acht en twaalf eroordeeld. pleegsters in hanistan terug Voor het eerst sinds de tsovername door de Tali- 1996 zijn in Afghanistan en verpleegsters afgestu- ,De Rode Halve Maan 59 wouwen een tiendaag- eiding tot ziekenverzorg- egeven. Onder de Taliban it voor vrouwen verbo- werken of te studeren, [oor er in de Afghaanse "leidszorg nu ongeveer iizend mannen werken, ijwel geen vrouwen. jrers maken 6,5 sn dollar buit - Overvallers hebben ig 6,5 miljoen dollar (7,4 euro) in cash buitge- bij een overval op de ise luchthaven Heath- et geld was juist binnen - ien op een vlucht van Bri- rways (BA) uit Bahrein. twee mannen overvielen tuurder van een geldwa- n BA in een beveiligd ge- van de luchthaven. Ze tde man vast en laad- geld over in een bestel- die later uitgebrand iruggevonden. Van de Iers en de buit ontbreekt babwe stelt nissie eisen Zimbabwe laat bij de dngen van maart geen imers van de Europese ie als de lidstaten zich 111 de richtlijnen van de lg-Mugabe houden, emers uit Nederland en lere EU-landen zijn in eval welkom, omdat die de Zimbabwaanse re de oppositiepartijen n. Zweden staat op de landen die geen waar mogen afvaardigen, dt ook voor de Zweed ichori die gisteravond in 3we aankwam als dele- ider van de Europese imers. dinsdag 12 FEBRUARI 2002 lert) van overval: |oo mobieltjes Dieven in Groot-Brit zijn aan de haal gegaan 5121 ,000 mobiele telefoons liddlesex lagen opgesla- j'^j otland Yard maakte van- n bekend dat de lading gif» arde heeft van ongeveer "J* oen euro. De mobieltjes lij een transportbedrijf m te worden gedistribu- osi )e diefstal van telefoons po* oot-Brittannië onder- ïworden van een verhit- ïssie. Een recent over- ipport meldt dat het aan- SEil ireemdingen van gsm's sl! 995 bijna is verdrievou- J'® en aantal gewelddadige Dagb 'en °P tieners met het in gsm buit te maken, voor gezorgd dat de op het stelen van mo- lefoons aanmerkelijk idffzwaard. in bekritiseert lak misdrijven de-u De Russische presi- ;ven letin heeft gisteren fel nt u aid naar de openbare fdel ;ers in zijn land. Tijdens «nkomst met de top openbaar ministerie zei duizenden criminelen dlopen. Hij droeg de lers op het aantal opspo- en vervolgingen de ko- tijd flink op te voeren. "•Poetin blijft de helft ..-zware misdrijven in n 1 I onbestraft. De publie- |st in Rusland is de afge- ijd toegenomen door nkbarende stijging van lal geweldsdelicten. den haag/ap-rtr-anp Slobo dan Milosevic is klaar voor de confrontatie met het Joegosla- vië-tribunaal in Den Haag. Dat hebben zijn juridische adviseurs gisteren duidelijk gemaakt. De voormalige president van Joego slavië 'staat te popelen', zei ad viseur Zdenko Tomanovic. Milosevic hoopt wel dat hij de kans krijgt zijn verhaal zonder interrupties te houden, aldus de jurist. Vandaag is het tribunaal begon nen aan het proces tegen de van genocide en misdaden tegen de mensheid verdachte Milosevic. In de ogen van de verdachte is zijn berechting oneerlijk en het hof illegaal. Milosevic zal de rechters en de aanklagers van het tribunaal volgens zijn advi seurs onder meer de waag voor leggen hoe het mogelijk is dat zijn beleid destijds door wester se leiders werd gesteund, maar nu misdadig wordt genoemd. De Amerikaanse oud-president Bill Clinton is slechts een van de getuigen die Milosevic wil op roepen. Adviseur Dragoslav Ognjenovic beschrijft Milosevic als 'optimis tisch en in zeer goede doen, zo wel fysiek als geestelijk'. Milose vic heeft in zijn cel in de Scheve- ningse Oranjegevangenis hard gewerkt aan zijn lange redevoe ring. Ontspannen doet hij door naar muziek te luisteren, het liefst naar 'My Way' van Frank Sinatra, aldus de mensen die Milosevic van juridisch advies dienen. Milosevic weigert een advocaat aan te wijzen omdat hij het hof niet erkent. Het pro ces zal mogelijk twee jaar duren. Het tribunaal heeft ongeveer driehonderd getuigen klaar staan. Dat heeft hoofdaanklaag ster Carla del Ponte gisteren ge zegd. „Milosevic kan er zeker van zijn dat er onweerlegbaar bewijs is dat aantoont dat hij schuldig is aan genocide", aldus Del Ponte. Volgens haar worden veel getuigen met de dood be dreigd. Om hen te beschermen, worden hun namen in veel ge vallen pas tien dagen voordat zij worden opgeroepen bekendge maakt. Del Ponte zei verder dat het on derzoek tegen Milosevic wordt belemmerd door de tegenwer king van de huidige Joegoslavi sche president Kostunica. Hij zou haar de toegang tot militaire dossiers hebben ontzegd. Toch toonde zij zich optimistisch over de afloop van het proces, dat volgens haar het bewijs zal leve ren 'dat er geen straffeloosheid bestaat voor de machtigen'. Voor het historische eerste pro ces tegen een ex-staatshoofd voor een tribunaal van de Ver enigde Naties zijn honderden journalisten in Den Haag neer gestreken. Alleen al de BBC stuurde een ploeg van vijftig mensen. Ook kwamen gisteren mensenrechtenactivisten en ad vocaten in Den Haag aan, even als wetenschappers die zich be roepshalve met het Milosevic - proces bezighouden. Circa 280 journalisten hebben een verzoek ingediend voor een van de schaarse plaatsen in de zaal. Op de verschillende dagen van deze week rouleren de 89 beschikbare tickets onder de wereldpers, zodat zoveel moge lijk mensen de gelegenheid krij gen Milosevic 'in het echt' te zien. Een onbekend aantal an deren neemt er genoegen mee het proces via tv-schermen te volgen. Jakarta - Voor ons is 2002 al weer bijna anderhalve maand oud, maar de Chinezen in de hele wereld vieren vandaag bij de komst van de nieuwe maan pas nieuwjaar. Volgens de Chinese horoscoop begint het Jaar van het Paard. Deze etnische Chinees in de Indonesische hoofd stad Jakarta steekt ter gelegenheid daarvan wierook aan in een tempel. Sinds enkele jaren kunnen de Chinezen in het grootste moslimland ter wereld dat in vrijheid doen. Foto: AP/Dita Alangkara hebron-den haag/afp-anp - Israëlische troepen hebben vanmorgen in het dorp Halhoul op de Westoever een Palestijnse agent in een vuurgevecht doodgescho ten. Het leger was het dorp binnenge drongen op zoek naar Palestijnse activis ten. Het Israëlische leger zei in een verklaring dat tijdens de actie een 'gewapende ter rorist' is doodgeschoten. Het totale aan tal dodelijke slachtoffers sinds het begin van de tweede intifadah in september 2000 komt hiermee op 1.173: 915 Palestij- nen en 258 Israëli's. Volgens de Israëlische radio werden tij dens de actie twee mannen gearresteerd. Het zou gaan om Khaled Nabil Zamara, die volgens Jeruzalem lid is van de para militaire organisatie Tanzim van Arafats Fatah-beweging, en diens broer. De mili tairen doorzochten ook een huis waar ra ketten zouden worden geproduceerd. Daarna trokken ze zich uit het dorp te rug. Bij A-Ram. ten noorden van Jeruza lem, pakte het Israëlische leger tien ver moedelijk militante Palestijnen op. De Israëlische luchtmacht voerde giste ren zware aanvallen uit op doelen in Ga- za-stad. De bombardementen, op onder meer het hoofdkwartier van het Pales tijns bestuur, waren een vergelding voor een Palestijnse aanslag zondag bij de stad Beersheva. Door die aanslag kwa men twee Israëlische militairen om. Bij de Israëlische aanval van maandag vielen zeker 37 gewonden, onder wie Pa lestijnse politieagenten, burgers, twee VN-medewerkers en een Amerikaanse journalist. Honderden Palestijnen be stormden na de aanval de gevangenis, en probeerden gedetineerden vrij te krijgen. Zij werden door veiligheidstroepen uit eengedreven. In de stad Hebron lukte het demonstran ten wel gedetineerden uit een gevangenis te bevrijden. Volgens ooggetuigen waren politieagenten niet in staat de menigte die de gevangenispoort bestormde, in toom te houden. Er zouden tien gedeti neerden, leden van de radicale groepe ringen Harnas en Islamitische Jihad, vrij zijn gekomen. Een militante groepering, de Brigades van de Martelaren van Al-Aqsa, heeft gis teren laten weten zich te zullen opheffen, op last van de Fatah-beweging van Ara fat. Fatah zou hebben besloten dat de ac tiviteiten van verscheidene Palestijnse ra dicale groeperingen moeten worden in gedamd. De Verenigde Staten hebben gisteren de Israëlische aanvallen 'contra-productief genoemd, en hun zorgen uitgesproken over de toename van het geweld in de re gio. Washington liet echter ook weten dat het nog steeds het recht van Israël erkent zich te verdedigen tegen Palestijnse ter- reuraanvallen. In Den Haag maakte minister van bui tenlandse zaken Van Aartsen bekend dat zijn Israëlische collega Peres en de Pales tijnse parlementsvoorzitter Abu Ala wer ken aan een nieuw vredesplan voor het Midden-Oosten. Dat heeft Ala hem ver teld tijdens een bezoek dat Ala gisteren aan Nederland bracht. Het 'rudimentaire plan' houdt volgens Van Aartsen onder meer in dat de Palestijnen en Israëli's el- kaars staten erkennen, en vervolgens een reeks concessies aan elkaar doen. door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - De FBI heeft giste ren gewaarschuwd voor een nieuwe terreuraanval, die al van daag zou kunnen plaatsvinden in de VS of op Amerikaanse doelen in Jemen. Achter de mogelijke aanslag zou een Jemeniet met de naam Fawaz Yahya al-Rabeei kunnen zitten. Het is het meest concrete alarm van de Ameri kaanse opsporingsdienst tot nog toe. Volgens de FBI is de waarschu wing gebaseerd op 'geloofwaar dige informatie', die afkomstig is uit Afghanistan en uit verhoren van gedetineerden op de Ameri kaanse marinebasis Guantana- mo. De informatie is naar poli tiediensten in de VS en andere landen gestuurd. De dienst heeft niet aangegeven wat het mogelijke doel kan zijn. Wel wordt gezegd dat de aanval 'op of rond' 12 februari kan plaats vinden. Er gold in de VS al een hoge alarmfase in verband met de Olympische winterspelen, maar de FBI heeft alle politiediensten nu nog een extra waarschuwing gegeven. Op de website van de FBI (www.fbi.gov) zijn foto's te zien van dertien van de mogelijk zeventien samenzweerders, in clusief al-Rabeei. De vermeende beramer van de mogelijke aan slag is in 1979 geboren in Saudi- Arabië. Op een Tunesiër na ko men ook alle anderen uit Jemen of Saudi-Arabië. Het is de vierde keer dat de FBI waarschuwt voor mogelijk ter- reurgevaar, maar alle voorgaan de alarmeringen waren van zeer algemene aard. De informatie was enkele dagen oud; maar de FBI bepaalde pas gisteravond dat een publieke waarschuwing gerechtvaardigd was. De ge noemde mannen zijn volgens de FBI 'zeer gevaarlijk' Alhoewel de naam al-Qaeda niet valt, is bekend dat Osama bin Laden trainingskampen had in Jemen. Ook denken de Amerikanen dat Bin Laden het brein was achter de aanslag van oktober 2000 op het marineschip USS Cole in de Jemenitische havenstad Aden. Washington zal desondanks geen militairen naar Jemen stu ren voor de jacht op al-Qaeda. maar regeringseenheden trai nen. Dat zei generaal Tommy Franks, de commandant van het Amerikaanse Central Com mand, gisteren na een onder houd met de Jemenitische pre sident Ali Abdullah Saleh. Volgens Franks heeft Saleh niet om Amerikaanse militairen ge vraagd, maar had hij wel be langstelling voor militaire trai ning en hulp bij het opzetten van een kustwacht. Jemen heeft een kustlijn van 2.400 kilometer. Franks zei dat Washington bin nen zekere grenzen aan het hulpverzoek zal voldoen. Was hington poogt Jemen - het ge boorteland van de vader van Osama bin Laden - al tijden te bewegen harder op te treden te gen verdachten van terreur. jakarta-singapore/anp - De In- donesische inlichtingendienst heeft plannen ontdekt van de militante moslimgroepering Je- maah Islamiah. Daaruit blijkt dat onder meer de Nederlandse ambassade in Indonesië het doelwit was voor grootschalige en gelijktijdige bomaanslagen in Jakarta, Singapore en Maleisië op 4 december vorig jaar. De krant The Straits Times in Singapore maakte hier gisteren melding van. Het bericht maakt niet duidelijk of de Indonesische autoriteiten de aanslagen heb ben verijdeld, of dat Jemaah Is lamiah om een andere reden niet toesloeg. De dienst vond in de stad Solo een vijftien pagina's tellend stuk met de titel 'De jihad-operatie in Azië', met daarin gedetailleerde aanvalsplannen. Doel in alle drie de landen was de Ameri kaanse ambassade. In Jakarta stonden ook de ambassades van Nederland, Duitsland, Groot- Brittannië en Singapore ver meld. Het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag wist niets bekend van deze specifieke drei ging, zegt een woordvoerder. Wel is sinds de aanslagen op 11 september de beveiliging ver scherpt bij een aantal posten, waaronder de ambassade in Ja karta. Jemaah Islamiah zou banden hebben met het terroristennet werk al-Qaeda van Osama bin Laden. Dertien vermeende le den van de groepering werden vorige maand in Singapore op gepakt. Acht van hen zouden opleidingskampen van al-Qaeda in Afghanistan hebben bezocht. jakarta/anp-rtr - De strijdende partijen op de Molukken heb ben vandaag een vredesakkoord getekend. Dat moet een einde maken aan drie jaar geweld, dat duizenden mensen het leven heeft gekost. De inhoud van het akkoord is nog niet bekend. Het werd getekend na onderhande lingen tussen de twee partijen en een regeringsdelegatie op Su matra. In december spraken de partijen al via bemiddelaars met elkaar. De directe besprekingen tussen moslimleiders en christe lijke leiders lokten eerder al op timistische reacties uit. Er zijn nog pijnpunten. Zo willen de christenleiders dat alle leden van de radicale Laskar Jihad uit de provincie worden verbannen. De moslims willen dat de over heid maatregelen neemt tegen de separatistische RMS. door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Het Amerikaanse ministerie van defensie onder zoekt of abusievelijk opgepakte Afghanen zijn mishandeld en geslagen door Amerikaanse sol daten. Het onderzoek volgt na berichten in diverse media over de mishandeling. De 27 gevan genen waren op 23 januari op gepakt na invallen in een school en een overheidsgebouw in Ha- zar Qadam. Daarbij werden 19 mensen gedood. Abdel Rauf, de 60-jarige politie chef van het dorpje, zegt in de New York Times en de Washing ton Post dat hij gekneusde nie ren en gebroken ribben heeft overgehouden aan zijn gedwon gen verblijf op de Amerikaanse basis in Kandahar. Ook drie an deren zeggen na hun arrestatie te zijn geschopt en geslagen door Amerikaanse soldaten. De 27 werden vorige week vrij gelaten, nadat het Pentagon had vastgesteld dat ze onschuldig waren. Het leger doet nog steeds onderzoek naar de aanval, om vast te stellen of er zich onder de doden wel al-Qaeda- of Tali- banstrijders bevonden. Legerwoordvoerder Stufflebeem zei gisteren geen aanwijzingen te hebben voor misdragingen, maar de aantijgingen te zullen onderzoeken. Hij erkende dat het leger in de jacht op resteren de terroristen en Talibanstrij- ders steeds meer moeite heeft met het vinden van betrouwba re informatie. Er zijn uiteenlo pende schattingen van het aan tal burgers dat inmiddels door het Amerikaanse ingrijpen is ge dood, maar mogelijk gaat het om enkele duizenden. Er waren gisteren ook vragen over de beschieting bij Zawar Kili op 4 februari. Een onbe mand vliegtuig vuurde een raket af op een groepje mannen, in de veronderstelling dat het om ho ge al-Qaedastrijders ging. Op de plek van de aanval zijn menselij ke resten, documenten, wapens en munitie aangetroffen. Het Pentagon gaat er van uit dat het 'een gerechtvaardigde actie' was. Volgens dorpelingen zijn de slachtoffers gewone Afgha nen die metaalresten verzamel den, aldus de Washington Post. door onze correspondent Henk Glimmerveen parijs - Politieke tekenaars in Frankrijk hebben president Jacques Chirac en eerste minister Lionel Jospin vrij recent geportret teerd als twee jongetjes die het spelletje spelen wie het langste zijn ogen kan open houden zonder te knipperen. Sinds giste ren weet heel Frankrijk wie het spel heeft gewonnen: Jospin. President Chirac heeft gisteren als eerste van de twee laten weten namens de gaul listische RPR kandidaat te zijn voor het presidentschap. Iedereen in Frankrijk wist dat al maanden, maar geen van de twee wilde als eerste over de brug. Ze hebben er zó lang mee gewacht dat het de Fransen de keel begon uit te hangen. In de peilingen kreeg ex-minister Jean- Pierre Chevènement, een kruising van Frits Bolkestein en Jan Pronk, ineens on verwacht grote aanhang. Hij reikt in de polls naar 15 procent van de stemmen, en werd daarmee een regelrechte bedrei ging voor zowel Jospin als Chirac. De president gaf gisteren als eerste toe. In Avignon kwam het hoge woord er ein delijk uit. Zijn toespraak ging vergezeld van een bittere aanval op de regering- Jospin en met name op de 35-urige werk week die tijdens het bewind van de soci alisten is ingevoerd. Het was niet toeval lig dat Chirac Avignon had uitgekozen om zijn vierde campagne voor het presi dentschap aan te kondigen. In die stad leden de socialisten hun zwaarste neder laag bij de gemeenteraadsverkiezingen van vorig jaar. Analisten wijzen erop dat Chirac niet lan ger kón wachten met zijn kandidatuur. In het afgelopen half jaar is het tij drastisch gekeerd in het nadeel van de gaullisten. Vlak voor het begin van het nieuwe par lementaire jaar scoorde de RPR onge kend goed in de opiniepeilingen, maar vooral januari bleek een rampmaand voor de president. Allereerst was daar het met veel spektakel omgeven ontslag van onderzoeksrechter Eric Halphen. De magistraat, belast met een onderzoek naar gaullistische steek penningen, legde zijn functie neer omdat hij zich tegengewerkt voelde. Vervolgens onthulde een Figtfro-joumalist in een boek over Chirac dat de president het in 1995 op een akkoordje had willen gooien met de uiterst rechtse politicus Le Pen ('steun mij, maar schreeuw het niet van de daken') en tenslotte was daar de affai- re-Schuller, de directeur van een wo ningbouwvereniging in Hauts-de-Seine die in interviews toegaf dat er een gaullis tisch netwerk van omkoping heeft be staan. Vorige week toonde een opiniepeiling van het weekblad Valeurs Actuelles aan dat Jospin voor het eerst voorzichtig op kop lag. De premier heeft tot dusver heel Chirac poseert in Avignon voor de pers. Foto: Reuters/Jacky Naegelen behoedzaam gemanoeuvreerd. Iedereen weet dat hij, net als Chirac, kandidaat zal zijn maar zijn officiële kandidatuur moet nog komen. Jospin werkt zorgvuldig aan zijn image dat eerst het karwei als rege ringsleider moet worden afgemaakt voor dat hij zich gaat wijden aan de campag ne. Vlak voor kerst liet hij in een televisie-in terview weten dat hij 'mogelijk' kandi daat zal zijn. Eind januari verklaarde hij op een partijbijeenkomst met het mid denkader dat hij beschikbaar' is voor 'komende politieke initiatieven'. Die stra tegie werkt. Althans bij Jospin. Ex-pre mier Balladur heeft het in de jaren ne gentig ook geprobeerd, maar dat werd een fiasco. Ook Chirac heeft zo lang mogelijk willen profiteren van zijn functie als staats hoofd. Het is een strategie die kan wer ken, maar ook risico's heeft. Zijn voor ganger Mitterrand wist dat zijn socialisti sche partij aan de linkerkant (fcygrootste en de doorslaggevende factortras Chirac heeft die zekerheid niet. Aan de rechter flank opereren ook gaullistische afsplit singen en dc liberalen. Plus niet te verge ten natuurlijk het Front National van Jean-Marie Le Pen. dat in de peilingen momenteel op 10 procent staat. Een ander verschil met Mitterrand is dat die slechts twee jaar een coalitie met een rechtse regering heeft moeten dulden. Chirac zit al vijf jaar opgescheept met zijn linkse rivaal Jospin. Nogal wat con servatieve kiezers verwijten het de presi dent dat hij er mede daardoor niet in is geslaagd zijn beloften na te komen. Ster ker, hem wordt verweten dat hij in 1997 een enorme blunder heeft begaan door het parlement te ontbinden en nieuwe verkiezingen uit te schrijven. De verkie zingen werden tegen de verwachting van Chirac in gewonnen door de socialisten van Jospin.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7