Eigen onderzoeken Tiel en Van der Valk BINNENLAND 2 'Toekan' is familie-imperium in voor- en tegenspoed Meer, maar kleinere gaten in ozonlaag boven Europa Scholen willen meer zwart in de bankjes Opnieuw breuk Seniorenpartij Zaal geschikt gemaakt voor 2500 bezoekers Vermoorde vrouw na 18 jaar geïdentificeerd 'Boetes door brandweer' Granaat treft woning van ambassadeur in Suriname adionverbod ax opgeheven .jrdam - De KNVB heeft de jonverboden voor 44 Ajax- norters gisteren opgeheven. oetbalbond gaf hen het jod na de wedstrijd Ajax- afgelopen november. Na op van de wedstrijd richtten ms rond het stadion verme en aan en weigerden het terrein te verlaten. „Een tal aanhoudingen was ten ichte", zei een woordvoer- pan de KNVB gisteren. De fó gaf in totaal 76 suppor- een stadionverbod. De d heeft er 44 omgezet in lorwaardelijk verbod. - onsorBingo erij groeit terdam - De SponsorBingo jij kende in 2001 een totale van ruim 52 miljoen euro. s een groei van 3,8 procent ttn jpzichte van het jaar daar- r. De groei werd vooral ge- seerd in het laatste kwar- a toen de lotenverkoop steeg Mruim 50 procent. De netto- engst, ruim 32 miljoen eu- lat naar goede doelen op l5 [ebied van sport, cultuur en wonden gr storm hol - Storm heeft gisteren veel overlast gezorgd in Idefcerdam. Daar raakten twee H sen gewond toen een re- !pt ebord door de harde wind beneden kwam. Een oude- an moest zwaar gewond het ziekenhuis, een 14-ja- ongen liep een wond aan rang op. Meer reclamebor- dakpannen en airconditio- dreigden door de storm beneden te komen, maar a9fandweer voorkwam dit. geëist tegen teder en zoon Je- rot haag - De officier van justi- oo eeft gisteren voor de recht- mQ in Den Haag celstraffen icht en tien jaar geëist te en moeder en haar zoon. I-jarige vrouw en haar 19- zoon worden verdacht et doodsteken van de 39- Johnny Ramdas uit Den vorig jaar februari. Ram- ou vermoord zijn om de le-eer te redden. Die was onden door zijn geheime e hindoehuwelijk met een ig hindoestaans nichtje, raak op 25 februari. Iers klagen ir bestuur 20Asend Leden van skütsje- ndi iging IFKS stappen naar tragecommissie wegens lizie met het bestuur over jjj'jfcanisatie van wedstrijden, jmi zie is ontstaan, omdat het toenemende aantal emers niet iedereen in de mst mee kan doen aan de h' rijden. De IFKS telt in to eshonderd leden. Zestig in hebben het Comité van dinsdag 12 FEBRUARI 2002 )A( ei 'Et itruste Leden opgericht. uitgebrand na en met vuur S!1 rmeer - Een flat aan het inbos in Zoetermeer is ra! en grotendeels uitgebreid dj lat een zesjarig meisje met ■ga speelde. De bewoners, er en kind, konden het tijdig verlaten. Het vuur and in een slaapkamer, ;\ti iet meisje speelde. De e bedraagt ongeveer )0 euro. De brandweer wam dat het vuur over- van de flat, op de 5de eta- jar omliggende panden. ing over ruzie fistenUnie a - Het conflict tussen ndriks, oud-fractievoor- van de ChristenUnie in iciale Staten van Gelder en zijn opvolger Andries n iWoestijne gaat naar een hoogtepunt. Hendriks :bnj; een kort geding aange sist ®n te8en Van de Woestij- 70, ij vindt dat zijn opvolger gcvt stercampagne tegen hem Volgens hem schuift Van Jiestijne hem de partijcri- D i oktober geheel in de IS ien. Beide kemphanen ikr t toen zelfs op de vuist. door Paul Bolwerk den haag Bijna een halve eeuw heeft de familie Van der Valk in betrekkelijke rust kunnen werken aan het opbouwen van een fami lie-imperium. Tót de ontvoering van Toos van der Valk in 1982 door Italiaanse gangsters. De ontvoering van Toos van der Valk werd door Nederland op de voet gevolgd. Pas na drie weken gevangenschap in Brussel kwam ze tegen betaling van twaalf mil joen gulden losgeld vrij. Het was voor het eerst dat de fa milie Van der Valk zo publieke lijk in de schijnwerpers kwam te staan. Tot die tijd kende Neder land weliswaar de Van der Valk restaurants, maar de familie er achter was niet of nauwelijks bekend. Het familie-imperium kwam door het dramatische voorval in volle omvang in beeld. Zo maakte Nederland ineens kennis met de leiding van het familiebedrijf: de broers Arie en Gerrit, de man van Toos. En met Joep van den Nieuwenhuyzen, schoonzoon van Gerrit, onder handelaar bij de ontvoering van Toos. Al vrij snel bleek dat de Van der Valk's een familiebedrijf van on gekende omvang te bezitten. In de lijn van de familietraditie kan elke Van der Valk in welke graad dan ook een baan tegemoet zien. Voor buitenstaanders is geen plaats. Het familie-imperium valt op door zijn vrijwel volledig zelf- voorzienende structuur. Van de aankoop van grond en onroe rend goed (onder andere Van der Valk Real Estate/Develop ment) tot aan architectuur, bouw en inrichting (onder an dere Techval BV) van de restau rants/motels. Ook elk gerecht is voor en door Van der Valk gele verd. Van een hertenbieflapje van 'eigen bodem" tot aan het slibtongetje van de eigen vloot. Ook kan desgewenst met het ei gen reisbureau Power Tickets een vlucht worden geboekt naar een zonnig verblijf in een Van der Valk-hotel op de Antillen. De Van der Valks beschikken over een wereldwijd vertakt net werk van ondernemingen. Van de Pier in Scheveningen en het voormalige Oriental Palace in Breukelen tot aan vestigingen op de Nederlandse Antillen, in Chili en in de Verenigde Staten. Het is een megabedrijf met een zeer fijnmazig en ondoorgron delijk netwerk, bestaande uit honderden kleine bv's. Een exacte schatting van het vermo gen van het Van der Valk-con cern (grootgrondbezitter) is vrij wel niet te geven. Het loopt naar alle waarschijnlijkheid in de mil jarden euro. Het familiebedrijf onder leiding van de 73-jarige 'peetvader' Ger rit van der Valk heeft in de afge lopen twintig jaar een onstuimi ge groei doorgemaakt. De Van der Valks hebben al die jaren veel voor-, maar ook tegenspoed gekend. Van ontvoering, afper sing, branden, FIOD-onderzoek, de arrestatie van Arie en Gerrit van der Valk op Curasao in 1994 - op verdenking vpn economis che/fiscale delicten -, vermis sing van een familielid (januari 2001 verdween Corrie van der Valk uit Nederasselt) en dit weekeinde dus de instorting van het parkeerdak van het Van der Valk-hotel/restaurant in Tiel. Al met al verklaart Gerrit van der Valk in de door hem geautori seerde biografie (najaar 1998) in verband met zijn zeventigste verjaardag met tegenslagen te kunnen leven. Hij kijkt met te vredenheid terug op de bereikte bedrijfsresultaten. Hij heeft naar eigen zeggen leren leven met de handelwijze van een bedilzuch- tige overheid. In de voormalige lijsttrekker van Leefbaar Nederland, Pim For- tuyn ziet hij een geestverwant. Met genoegen mag Gerrit publi caties aanhalen, waarin de co lumnist Fortuyn de arrestatie van Arie en Gerrit van der Valk's op de Nederlandse Antillen he kelt, aanhalen. Fortuyn: „Man nen die met hard werken een concern hebben opgebouwd, dat iedere Nederlander weieens bezoekt als hij of zij op pad is langs 's Nederlands dreven. Dat kan er bij ons niet in." den haag/gpd - De Verenigde Senioren Partij (VSP), die alle ouderen in Nederland onder één politiek dak wilde brengen, is anderhalve maand na de op richting uit elkaar gevallen. Een deel van de partij, waaron der individuele leden en de hele Ouderenunie, presenteert nu voor de Tweede Kamerverkie zingen een lijst samen met de Vrije Indische Partij. De partij rekent op drie tot zes zetels in de Kamer. Een andere deel van de VSP, die voortkomt uit de Algemene Se nioren Partij, gaat vooralsnog wel gewoon onder de naam VSP door. De ravage na de instorting van het parkeerdak bij het Van der Valk-hotel in Tiel. Foto: GPD/Marc van der Kort tiel/gpd-anp - Zowel de gemeen te Tiel als Van der Valk stelt een onderzoek in naar de instorting zondag van het parkeerdek bij het Van der Valk-hotel in Tiel. Ze schakelen daarvoor onafhankelijk van elkaar een bouwkundig bu- De ingeschakelde bureaus had den gisteren contact met elkaar. Tijdens het onderzoek zijn de heiwerkzaamheden voor de Be tuweroute vlakbij het hotel ge stopt totdat hét bouwtechnisch onderzoek is afgerond. De beurszaal waarin het deel van het parkeerdek naar bene den stortte, was vergroot in de periode na 1994 in welk jaar ook een gebruiksvergunning is afge geven. Magazijnruimte is toen bij de beurs-/feestzaal getrok ken en waarna de ruimte ge schikt werd voor 2500 bezoe kers. Burgemeester E. vanTellingen van Tiel wilde gisteren geen vra gen beantwoorden over de ver gunningen die Van der Valk al dan niet heeft. „We moeten zorgvuldig te werk gaan", zei hij. Hij wilde geen termijn noemen waar binnen dat 'dossieronder zoek' klaar kan zijn. Ook op vra gen over de lange bouwtijd (van 1982 tot 1986) wilde hij niet in gaan. In Tiel deden en doen hardnekkige geruchten de ronde dat Van der Valk tijdens de bouw gebruik maakte van jonge en tamelijk onervaren arbeids krachten. De commandant van de regio nale brandweer, P. van Ommen, is in 1999 in Tiel aan de slag ge gaan. Volgens hem bestaat er sindsdien een goede relatie tus sen Van der Valk en de brand weer. In de van 1994 daterende gebruiksvergunning staan voor al voorwaarden omtrent de brandveiligheid. Na 1994 werd de beurszaal vergroot. Van Om men: „Daarvoor zijn een paar tussenwandjes weggehaald, maar die hadden absoluut geen stuttende functie voor het dak." De brandweer vond dat door die vergrotingen wel de gebruiks vergunning aangepast moest Worden. Daarvoor maakten ge meente en Van der Valk in 2001 een 'plan van aanpak'. De be langrijkste punten daaruit wer den ook inderdaad uitgevoerd, zoals het maken van extra nood uitgangen. De bouw van het hotel is vol gens Van der Valk exact gegaan volgens de voorschriften. Vol gens woordvoerder Harry Betist heeft het familiebedrijf op ieder moment van de bouw aan de vergunningsvoorschriften vol daan. „Alle bouwwerkzaamhe den verricht aan of bij Van der Valk-locatie Tiel zijn conform de regels verlopen. Waarbij even eens alle gangbare en gewenste inspectieprocedures zijn ge volgd." De zoektocht naar mogelijke slachtoffers onder het ingestorte parkeerdek van motel-restau rant Van der Valk in Tiel is in middels gestaakt. Er is alleen grote materile schade. Burge meester Van Tellingen verklaar de gisteren dat zijn gemeente is ontsnapt aan een ramp. De overblijfselen van deels inge storte gebouw worden tijdelijk gestut. Het Van der Valk-con- cem verwacht dat het hotel morgen weer open gaat. Dan zijn er extra verstevigingen in de overblijfselen van de ruimte met het parkeerdek aangebracht. Duidelijkheid door DNA-onderzoek den haag/gpd - Dankzij DNA- onderzoek heeft de politie na ruim achttien jaar het lichaam van een vermoorde vrouw geï dentificeerd. Het gaat om Ingrid Akkerman, een Haagse die in 1983 op mysterieuze wijze ver dween. Ze was toen 32 jaar oud. Het lichaam van Ingrid Akker man ligt begraven op een Belgi sche begraafplaats, even buiten Brussel. Haar stoffelijk over schot werd op 20 juni 1983 in de berm langs de Belgische snel weg A12 gevonden. Het was in stukken gesneden en hoofd en handen ontbraken. Daardoor was het toen niet mogelijk vast te stellen aan wie de lichaams delen toebehoorden. Met de huidige DNA-technieken is dat wel gelukt. Het lichaam is in oktober vorig jaar op verzoek van de familie van Akkerman opgegraven. Re chercheurs van de Brusselse en Haagse politie waren daarbij aanwezig. De DNA-sporen op het stoffelijk overschot zijn ver geleken met het DNA van de dochter van Ingrid Akkerman. Dat gebeurde bij het Nederlands Forensisch Instituut (NFI) in Rijswijk. Ingrid Akkerman woonde tot aan haar verdwijning, op 13 juni 1983, samen met haar man en dochtertje. Ze had die dag een afspraak met een advocaat om haar echtscheiding te regelen maar is daar nooit aangekomen. Haar man was destijds de hoofdverdachte in het onder zoek naar de verdwijning, maar hij heeft altijd volgehouden dat hij niets met de zaak te maken heeft. Het is onduidelijk waar hij nu verblijft. Een strafrechtelijk on derzoek is nu uitgesloten. De termijn waarop iemand voor het plegen van een moord kan wor den vervolgd, is achttien jaar. De familie wil niet reageren. den haag/gpd - De laatste jaren zijn er steeds meer kleine gaten in de ozonlaag boven Europa bijgekomen, wijst een groot Eu ropees onderzoek uit. Volgens ozononderzoeker Mare Allaart van het KNMI zijn de gaten niet direct gevaarlijk voor de ge zondheid. „Het is wel een waar schuwing dat het nog niet goed gaat met de ozonlaag." De toename heeft te maken met veranderende luchtstromingen. „Maar wat er precies aan de hand is, weten we nog niet", al dus Allaart. Onderzoek met een nieuwe satelliet die op 1 maart wordt gelanceerd moet meer duidelijkheid geven over het ontstaan van de mini-ozonga ten. De ozongaten verschijnen meestal in november boven Eu ropa. In november 1999 ontdek ten onderzoekers voor het eerst een mini-ozongat boven Neder land. Er is volgens de onderzoeker een grote kans dat de gaten va ker boven Nederland komen. „Dat de gaten vooral in novem ber boven Europa zijn. is vol gens Allaart gunstig. Mensen liggen dan toch niet uitgebreid te zonnen en de zon is niet zo fel." Het onderzoek wees ook uit dat de dikte van de ozonlaag sinds 1970 met twintig tot dertig procent is afgenomen. Dit houdt volgens Allaart in dat mensen zo'n tien tot twintig procent sneller door de zon ver branden dan in de jaren zeven tig. Dit kan gevaarlijk zijn omdat zonnebrand huidkanker kan veroorzaken. Verder heeft het onderzoek vol gens Allaart definitief bewezen dat het aftakelen van de ozon laag een direct gevolg is van het gebruik van cfk's, schadelijke stoffen die onder meer in spuit bussen en koelkasten werden gebruikt. De hoeveelheid scha delijke chemicaliën in de atmos feer'is langzaam aan het dalen. Van deze daling is de komende tien jaar nog niets te merken, omdat het lang duurt voordat deze stoffen weer uit de atmos feer verdwijnen. arnhem/gpd - De brandweer moet net als de politie de be voegdheid krijgen om bekeurin gen uit te delen. Bedrijven en particulieren die milieudelicten plegen of veiligheidsregels aan hun laars lappen, kunnen dan direct door de brandweer wor den bestraft. Dat zegt scheidend directeur van het Nederlands Instituut voor Brandweer en Rampenbestrijding (Nibra) Pe ter van Lochem. Van Lochem meent dat politie en brandweer gezamenlijk kun nen patrouilleren. Net als de po litie moet de brandweer kunnen rondkijken en adviseren in wij ken. „De overtredingen die de brandweer nu constateert, zijn ook strafbaar. Alleen moeten wij er een agent bijhalen voor een bekeuring. Waarom kunnen wij zelf geen bestuurlijke boetes uit delen?" De politie is niet gecharmeerd van de 'takenhonger' van de brandweer. Cees den Bakker van het Nederlands Politie Insti tuut (NPI) en woordvoerder van de Raad van Hoofdcommissa rissen: „Dit ligt in het verlengde van de VNG-discussie." Hij doelt op de kwestie dat de Ver eniging van Nederlandse Ge meenten vindt dat gemeente ambtenaren verkeersovertredin gen moeten kunnen beboeten. Het verkeerstoezicht door de politie schiet nu tekort, vindt de VNG. Den Bakker „Ons ant woord is duidelijk: wij zijn tegen een nieuwe handhavingsorgani- satie." Ook bepaalde ambulancetaken kunnen volgens Van Lochem bij de brandweer worden onderge bracht. „In bijna het hele land is de brandweer gegarandeerd binnen zes minuten ter plaatse en dat is interessant voor de noodhulp aan burgers. Motieven en dader nog onbekend i cht over lid toneel kliniek ired noen - Een oud-patiënt aide Van Mesdagkliniek in ngen heeft een klacht in- o; ld bij het regionaal tucht- Zijn behandelaar heeft een studie tot basisarts Jd en geen verdere scho of 1 de psychiatrie gehad, zich voordoet als psychia- iden van het tuchtcollege :g ïrden gisteren verbaasd 11 e aangeklaagde basisarts 0)j| erantwoordelijkheden iteef. „In mijn functieom- nng staat dat ik de hoofd- 16 delaar ben, dus ik bepaal gnose en het behandel- zei de vrouw. Uit- Y over twee maanden. dj paramaribo/anp - Een onbe kende heeft gisterochtend een handgranaat gegooid naar de residentie van de Nederlandse ambassadeur in Suriname. De granaat ontplofte in de tuin en heeft weinig schade aangericht. Er vielen geen gewonden. De Surinaamse politie en het mi nisterie van buitenlandse zaken in Den Haag hebben dit gemeld. Het ministerie heeft geen enkel idee wie de dader is en weet ook niet over diens motieven. Er wa ren eerder geen bedreigingen geuit aan het adres van ambas sadeur Treffers. De Surinaamse politie zegt dat de handgranaat vanuit een auto is gegooid, die daarna hard is weggereden. Het is niet duide lijk of ambassadeur Treffers op dat moment thuis was. Politie en leger zijn een onderzoek be gonnen. Het ministerie in Den Haag heeft gistermiddag de Su rinaamse ambassadeur Edgar Amanh op hoog niveau op het departement ontvangen en hem gevraagd aan de autoriteiten in Paramaribo over te brengen dat zij verantwoordelijk zijn voor de veiligheid van het Nederlands ambassadepersoneel. Het is niet voor het eerst dat de Nederlandse diplomatie in Para maribo doelwit is van een be schadigingsactie. In januari 1999 werden enkele ruiten van de ambassade kapotgeschoten. Volgens de politie pleegde de schutter een 'wanhoopsdaad'. Hij was enkele maanden daar voor Nederland uitgezet. In Pa ramaribo poogde hij herhaalde lijk, maar tevergeefs, een nieuw visum voor Nederland te krij gen. In november 1997 werden twee schoten gelost op de residentie van de toenmalige ambassa deur. Oktober vorig jaar werd de ambassade ontruimd na een te lefonische bommelding. door Carine Neefjes utrecht - Steeds meer scholen vinden zichzelf te wit. Ze willen meer kleur in de schoolbank. Aparte wachtlijsten voor zwarte en witte leerlingen moeten er voor zorgen dat de klas weer multicultureel wordt. „Als we niets doen zijn we binnen een paar jaar helemaal wit. Dat willen we niet." Het is een gek gezicht. Het schoolplein van de Utrechtse basisschool De Koekoek, waar kinderen tijdens de pauze uitge laten heen en weer rennen, oogt vooral wit. Ruim tien jaar gele den doemde hier een compleet ander beeld op: donkere kop pies domineerden het speel kwartier. Jan tien van Riel, ouder en bewoonster van de Utrechtse Vogelenbuurt waar basisschool 'De Koekoek' staat, is getuige van de metamorfose. Tien jaar geleden was dit een verpauper de wijk waar voornamelijk Ma rokkaanse en Turkse gezinnen woonden. Na een grootscheepse renovatie trokken veel allochtonen weg, de huizen werden te duur. Wel gestelde Nederlanders vestigden zich in de buurt en met hun komst veranderde ook de schoolpopulatie. Het speelkwartier van basisschool De Koekoek in Utrecht, de school met te weinig allochtonen. Foto: GPD/Sieko Kloosterhuis „Slechts achttien procent van onze leerlingen is nog alloch toon. Dat is te weinig en ik vind dat een probleem", zegt direc teur Leo Groenewegen. „Een openbare basisschool in een grote stad moet een afspiegeling zijn van de maatschappij. Het is toch te gek voor woorden dat ze pas als puber ontdekken dat er in dit land ook vrouwen zijn die hoofddoekjes dragen? In een multiculturele samenleving moeten kinderen van jongs af aan leren omgaan met andere culturen." Leerkracht Yvonne de Ridder: „Op een zwarte school houd je meer rekening met andere nor men en waarden. Tijdens aard rijkskunde vertel ik bijvoorbeeld dat het in Turkije heel normaal is dat vrouwen voor de kinderen zorgen en niet buitenshuis wer ken." De Ridder geeft haar leerlingen nadrukkelijk mee dat dit niets te maken heeft met achterlijkheid, zoals de gewezen leider Pim Fortuyn van Leefbaar Nederland beweert. „Dat hoort gewoon bij de cultuur van Turkije." Vooral scholen in voormalige achterstandswijken doen hun best om weer multicultureel te worden. In een korte periode zijn ze ver kleurd van zwart naar wit en nu willen ze weer meer zwart in de schoolbanken. De 'verwitting van de scholen', zoals docenten de verandering omschrijven, heeft ook te maken met de leef tijd waarop kinderen worden aangemeld. Allochtone ouders komen soms een dag voordat hun kind vier jaar wordt en dan zit de school meestal vol. Hun Nederlandse leeftijdgenootjes zijn immers allang aangemeld, soms al vlak na hun geboorte. Folders in buurthuizen en con sultatiebureaus om allochtonen op te roepen hun kroost eerder op te geven, bieden weinig soe laas. Sommige scholen nemen ver gaande maatregelen om alloch tone leerlingen binnen te halen. Basisschool De Pijler in Rotter dam heeft een witte en een zwarte wachtlijst: veertig pro cent van de plaatsen is gereser veerd voor allochtone kinderen. Indien nodig wordt 'blank' ge weigerd. Als we niets doen, is dit binnen een paar jaar een compleet witte school. Dat wil len we niet", vertelt directeur H. Reitsma. De Pijler had aanvankelijk alleen allochtone leerlingen uit de ach- terstandsbuurt Feijenoord. Toen de nieuwe wijk de Kop van Zuid met dure koopwoningen uit de grond werd gestampt, kleurde ook hier het schoolplein snel wit. „Nederlandse ouders in de ze buurt kiezen bewust voor een gemengde school. Ik vind het dus niet meer dan normaal dat wij een plekje reserveren voor allochtone leerlingen." Niet alle scholen durven daar openlijk voor uit te komen. „Wij houden ook plaatsjes voor hen vrij, maar hangen dat niet aan de grote klok. Er is niks vies aan dit beleid, maar niet alle ouders hebben hier begrip voor", aldus een docent van een basisschool in Utrecht. Openbare scholen mogen leer lingen in principe niet weigeren op grond van geloof etniciteit. Bijzondere scholen Unnen wel selecteren op basis van geloofs overtuiging. Ben Vermeulen, lid van de On derwijsraad en hoogleraar staats- en bestuursrecht aan de Vrije Universiteit van Amster dam: „Het gaat hier om positie ve discriminatie. Allochtone kin deren met een taalachterstand presteren beter op een gemeng de school. In die zin begrijp ik de maatregel wel, maar aan de schoolpoort selecteren op huidskleur blijft wel problema tisch. Het is beter om te kijken of kinderen thuis wel of niet Ne derlands spreken. De taalachter stand als criterium is een cor rectere manier om scholen ge kleurd te houden."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5