Fortuyn komt met eigen lijst BINNENLAND 1 Nagel geen lijsttrekker Nieuwe onderzoeken in gang gezet in Puttense moordzaak 'Honderd miljoen euro extra nodig voor rampenbestrijding' 'Discriminatieartikel is fout beoordeeld' Van der Valk Leefbaar Rotterdam blijft vasthouden aan Pim als lijsttrekker Topdrukte rond Valentijnsdag list om everkrachter 0ven - In het Eindhoven- Isdeel Stratum is hoogst- ■hijnlijk een seriever- er actief, die in ruim een 1 tijd vier keer heeft toe- en. De politie heeft giste- i onderzoeksteam van rechercheurs in het leven jen om de dader te vin- ulgens de verklaringen slachtoffers is er sprake n dader, die zeer geweld- te werk gaat. De vier offers werden geschopt lagen. Ze variëren in leef- 113 tot 45 jaar oud. De chter is blank, ongeveer 1,85 meter lang, heeft finaal postuur, kort ach- gekamd donker haar, en Nederlands met mogelijk jbants accent. seven jaar r ontvoerder dam - Tegen één van de n, die musicus Jaap van en één van zijn vrien- itvoerden, beroofden en ten is gisteren in Am- n in hoger beroep zeven geëist. Volgens advo- neraal G. Haverkate is jaar cel die de Utrechtse ink vorig jaar oplegde 27-jarige verdachte te Vergeleken met straffen len uitgedeeld als er len of gewonden vallen, lar te veel, aldus Haver- medeverdachte trok zijn hoger beroep in. k is op 25 februari. i bijstand noordenaar lag - Een Groningse se- Jdenaar mag geen uitke ken van zijn gemeente Kiur te kunnen blijven Itijdens zijn detentie. Dit hister Vermeend (so- ken) in een brief aan pen, waar de man De man zit vast op ver- li van moord op drie «s. Hij had bij de ge- jeen verzoek op bijzon- nd ingediend, omdat is dat hij anders geen pr heeft als hij weer vrij ichteren was al twee n in dubio of er aan het |van de man gehoor /orden gegeven. Wette- fcen gedetineerden geen been bijstandsuitkering. de haal met ivalsbonnen Inbrekers met kennelijk ilannen voor de carna- hebben in de nacht lag op maandag een kluis met 10.000 con- bonnen gestolen in Go- luis zat ingemetseld in ir van een wijkcentrum dag carnavalsfeesten /houden. Behalve de ag er ook nog een van 400 euro in de dinsdag 12 februari 2002 jn r/fji nzichtig te werk met rtjn van valse aangiften, hij keringsmaatschappij- rtffo ®n koesterden en aan- ,ati Het betrof gefin- braken in de woning tótieman, het vemie- •gendommen en dief- den haag/gpd - Pim Foituyn, ex-lijsttrekker van Leefbaar Nederland, denkt ten onrechte dat af schaffen van "antidiscriminatieartikel 1van de grondwet de drempel verlaagt om met meer vrij heid over anderen te oordelen. Dat stelt prof. A. Brenninkmeijer, hoogleraar staatsrecht aan de Universiteit van Leiden. 'Allen die zich in Nederland bevinden, worden in gelijke gevallen behandeld. Discriminatie wegens godsdienst, levensovertuiging, politieke gezind heid, ras, geslacht op welke grond dan ook, is niet toegestaan', zo luidt artikel 1. Fortuyn vindt dat mensen zich door de beperkin gen van het artikel niet meer vrij uitspreken over anderen. Maar volgens Brenninkmeijer is dat een verkeerde beoordeling. „Artikel 1 bepaalt dat de overheid burgers gelijk moet behandelen. Het gaat dus niet om de vrijheid van meningsuiting van mensen ten opzichte van elkaar. Fortuyn werd door het bestuur van LN afgezet als lijsttrekker. Dat gebeurde na uitlatingen in de Volkskrant over 'achterlijke' islamieten. Brennink meijer sluit niet uit dat 'een islamitische instantie' via de rechter verhaal wil halen bij Fortuyn. Daar bij is niet het 'antidiscriminatieartiker van belang maar het wetboek van strafrecht. Daarin biedt ar tikel 137 een maximale celstraf van een jaar of een geldboete voor 'hij die zich in het openbaar, mon deling of bij geschrift of afbeelding, opzettelijk be ledigend uitlaat over een groep mensen wegens hun ras, hun godsdienst of levensovertuiging of hetero- of homoseksuele gerichtheid'. De hoogleraar vindt het niet zo interessant om te speculeren over de eventuele juridische gevolgen van de uitspraken van Fortuyn. „Het goede van deze opwinding is dat er nu een publiek en poli tiek debat ontstaat. Dat zou een reinigende wer king moeten hebben", aldus Brenninkmeijer. Illustratie: Wim Stevenhagen COMMENTAAR Gerrit van der Valk, godfather van het gelijknamige concern, zei het in 1988 ooit als volgt: "We vragen geen bouwvergun ningen aan, we beginnen gewoon'. Zie hier het geheim ach ter het ongekende succes van het familie-imperium. In plaats van af te wachten, neemt het bedrijf voortdurend het initiatief. Deze rasondememers laten zich niet de wet voor schrijven, nemen grote risico's en opereren voortdurend op de grens van de illegaliteit. Of het nu gaat om bouwvergunningen of om het massaal in dienst nemen van zwartwerkers, het concern neemt iedere keer weer gecalculeerde risico's en weegt de voordelen van gesjoemel tegen de mogelijke nadelen van strafvervolging af. En iedere keer blijkt die afweging in het voordeel van het ge sjoemel uit te vallen. De uiteindelijke schikking met de fiscus voor het zwartwerken bedroeg een fractie van de oorspron kelijke aanslag. Ondanks of juist dankzij deze vrijgevochten mentaliteit heeft de familie bij het publiek een soort Dalton-imago opge bouwd. Goed het mogen schurken zijn, maar het zijn wel onze schurken. Ze bieden veel werkgelegenheid en boven dien kun je er met de hele familie tegen een redelijke prijs een kwalitatief behoorlijke hap naar binnen werken. Wat niemand schijnt te beseffen, is dat Nederland afgelopen zondag aan een ramp is ontsnapt die, wat aantal slachtoffers betreft, Enschede en Volendam ver achter zich had kunnen laten. Tientallen, zo niet honderden mensen zijn op het nip pertje aan de dood ontsnapt. Dat er sprake is van malversa tie bij de bouw moet natuurlijk nog worden bewezen, maar Van der Valk heeft de schijn tegen. Eerder kwam bij Avifauna in Alphen aan den Rijn een deel van het plafond naar bene den. Onze 'schikkende' overheid kan nu niet langs de zijlijn blijven staan, maar zal in het onderzoek naar de oorzaak van de bijna-ramp letterlijk de onderste steen boven moeten ha len. den haag/anp-gpd - Pim For- tuyn, de voormalig lijsttrekker van Leefbaar Nederland, doet op eigen kracht mee aan de verkiezi- gen voor de Tweede Kamer. Hij maakte dit gisteravond bekend nadat voorzitter Nagel van Leef baar Nederland even daarvoor had gezegd dat de breuk tussen de partij en Fortuyn niet meer kon worden gelijmd. Fortuyn verwacht dat het moei lijk zal zijn om op eigen kracht nog een campagne op te zetten voor de verkiezingen. Hem is, zo liet hij weten, al hulp toegezegd van 'bekwame mensen' als on dernemers en juristen. Namen werden niet genoemd. Volgens Pim Fortuyn heeft hij nog voldoende tijd om zijn zaakjes te regelen. De uiterste datum voor het inleveren van een kandidatenlijst is dinsdag 2 april. Uiterlijk op die dag moe ten de hoofden-stembureau van elk van de negentien kieskrin gen een lijst-Fortuyn op hun bureau hebben liggen. Volgens een woordvoerder van de Kiesraad dient Fortuyn in de week vóór 2 april in alle distric ten wel dertig mensen zien te vinden die hem willen steunen. Deze sympathisanten moeten hoogstpersoonlijk naar het ge meentehuis om ter secretarie een zogenoemde ondersteu ningsverklaring af te leggen. Fortuyn blijft wel lijsttrekker van de lokale partij Leefbaar Rotter dam. Dat zijn het bestuur van de partij en de in opspraak ge raakte Fortuyn gisteravond overeengekomen. Fortuyn ver klaarde na afloop dat hij on voorwaardelijk achter het Rot terdamse partijprogramma staat. De vergadering in huize Fortuyn duurde ruim een half uur. Volgens R. Sörensen, num mer 2 op de lijst, verduidelijkte Fortuyn zijn zaterdag gedane uitlatingen over het asielzoekers en afschaffing van het verbod op discriminatie. Voor twee le den, N. Kok en H. Bouwhuijsen, volstond die uitleg niet en zij stapten op. Over de door zijn uitspraken ontstane commotie is Fortuyn duidelijk: „Ik heb nooit in het donker gefunctio neerd. In de strekking van mijn betoog is nooit een wijziging ge komen." Voor Sörensen is het duidelijk dat Leefbaar Rotter dam ondanks de ophef verder gaat met de lijsttrekker. „Lokaal hebben wij echt geen probleem met Fortuyn. Vreemdelingen en asielbeleid is een landelijke kwestie, geen Rotterdamse." Van een scheuring in de partij is volgens hem geen sprake. „We zijn volwassen mensen en die kunnen van mening verschil len." De kandidatenlijst voor de ge meenteraadsverkiezingen met Fortuyn op de eerste plaats is overigens al ingediend en vast gesteld. De lijst is bindend en kan niet meer worden aange past. hilversum/anp - Voorzitter Jan Nagel van Leefbaar Nederland is niet beschikbaar voor het lijst trekkerschap van zijn partij. Hij geeft de voorkeur aan de ge meenteraadsverkiezingen in Hilversum. Hij is lijstaanvoerder voor Leefbaar Hilversum. Nagel zei dit gisteren in het televisie programma 2 Vandaag. Nagel is sinds een aantal maan den wethouder in Hilversum. Hij wil een nieuwe periode als wethouder aangaan, mits zijn partij bij de raadsverkiezingen niet verliest. De partij behaalde bij de verkiezingen in 1998 veer tien zetels. Nagel liet doorschemeren dat hij bij verlies van Leefbaar Hil versum altijd nog een besluit kan nemen over deelname aan de verkiezingen voor Leefbaar Nederland. De gemeenteraads- ting nekt Jnbaddirecteur ten antisemitische uitla- hift de directeur van een in Delft zijn baan ge- pteren werd hij door de Ie uit zijn functie gezet. ;ra| 'eek vroeg de directeur j ki t of zij werkelijk van ilip 'een feestje te vieren iha >od'. Hij doelde daarbij zal |enaar van het zwemb- ;ssi trant. Vorig jaar ontving ïha «n excuusbrief van de n e, nadat een monteur trö I toegeroepen: „Het nli maar joden." org et immel bij u" j* ■rh diercentrum tb erd Enkele tientallen ac- Phi :rs hebben gistermid- n n tijd actie gevoerd bij iie( tedical Primate Re- e le entre (BPRC) in Rijs- otflluid getrommel on- pi den de actievoerders ,-ee est tegen het nemen >rh 'roeven. De demon es! kwamen onder politie- )t. ing naar het onder- 'trum in Rijswijk, om- lemonstratie bij TNO n werd verboden. Bij tden ook dierproeven In BPRC verblijven n. Ongeveer 25 daar- geïnfecteerd met chro- ekten, zoals HIV. a t na m e ontslagen l/;)e leiding van het poli- een Midden- enWest-Bra- ,,j ft een 24-jarige agent opt lvvegens het oplichten ,j j„ keringsmaatschappij- ,en penbaar ministerie in )i oDel een besluit nemen mogelijke strafrechte- jai °'ë'ng van de man. De e ging de afgelopen ja- leeuwarden/gpd - Justitie geeft zich bepaald niet zonder slag of stoot gewonnen in de Puttense moordzaak. Het openbaar mi nisterie (OM) brengt in het her zieningsproces voor het ge rechtshof in Leeuwarden allerlei nieuwe onderzoeken in stelling om te voorkomen dat de Twee van Putten bij wijze van 'hamer stuk' worden vrijgesproken. Advocaat-generaal J. van der Neut heeft een reeks onderzoe ken bij het Nederlands Foren sisch Instituut in gang gezet die hem in de rest van de heropen de moordzaak, die gisteren werd hervat met de werkelijke behan deling, munitie kan geven tegen de zwagers Herman du Bois en Wilco Wets. Zij werden ander half jaar geleden uit gevangen schap vrijgelaten, na hun straf te hebben uitgezeten. Een eerste succesje heeft de advocaat-ge neraal al geboekt. Acht jaar na hpt misdrijf ontdekte het NFI pas recentelijk dat nooit onder zoek is gedaan naar bloedspat- ten die in het slipje van slachtof fer Christel Ambrosius zijn ge vonden. De recherche bleek niet eens op de hoogte van dat bloedspoor. De NFI-deskundige verontschuldigde zich gisteren met het argument dat het on derzoek was gericht op het DNA-materiaal in het sperma dat in de liesstreek van het slachtoffer was aangetroffen. Dat sperma bleek volgens DNA- vergelijking in elk geval niet van de twee zwagers. De advocaat- generaal kon gisteren verwach ten dat de Nijmeegse gynaeco loog Eskes, door wiens herziene oordeel de Hoge Raad de zaak heropende, gisteren als getuige- deskundige geen spaan heel zou laten van de zo omstreden sleeptheorie. „Justitie heeft die gedachtenkronkel ontwikkeld om haar verhaal sluitend te ma ken", aldus Eskes. Justitie heeft de bizarre theorie in de ogen van Eskes destijds gelanceerd omdat het spermaspoor de Twee van Putten dreigde vrij te pleiten. Het sperma zou volgens justitie afkomstig zijn van eerder seksueel contact van Ambrosius en tijdens de verkrachting door de zwagers naar buiten zijn 'ge sleept'. Eskes vindt dat hij voor het kar retje van justitie is gespannen. In opdracht van justitie heeft ook een reeks misdaadanalisten zich over de zaak gebogen. Zij kunnen justitie mogelijk tegen wicht bieden aan de nauwkeuri ge reconstructie die oud-hoofd commissaris Jan Blaauw van de nu acht jaar oude zaak heeft ge maakt. Blaauw, gisteren de eer ste getuigedeskundige, stelt aan de hand van een tijdsbalk van de dramatische gebeurtenissen op de namiddag van die 9de ja nuari 1994 dat de kroongetuigen Gerrit Schuchard en Willem Bet- tink de verkrachting en moord nooit kunnen hebben gadege slagen. Niettemin hebben de twee getuigen verklaard dat ze beiden alles hebben waargeno men. Opnieuw wordt verder be keken of een mes mogelijk toch sporen van het misdrijf of de verdachten bevat. Ook haren, die op de trui en in de hals van de vermoorde ste wardess werden aangetroffen, worden aan nader onderzoek onderworpen. Hoogst curieus is het onderzoek dat opnieuw wordt verricht naar het melktandje dat bij het slachtof fer lag. Begin 2000 berichtte jus titie daar onverwacht nog over dat het kindertandje van een vriend van de stewardess moest zijn. Maar volgens Van der Neut zijn er berichten dat Viets in het Huis van Bewaring zou hebben losgelaten hoe hij in de woning het tandje uit een ring is verlo ren. den haag/anp - De komende jaren is minstens honderd miljoen euro per jaar extra nodig om de rampenbestrijding op adequaat niveau te bren gen. Dat geld, wat Rijk, provincies en gemeenten bijeen moeten brengen, is onder meer nodig voor betere communicatiemiddelen, extra rampenoe feningen, en het geïntegreerd opleiden van politie, brandweer en geneeskundige hulpverleners. Dit stelt vice-president B. Eenhoorn van Cap Ge- mini Ernst Young op basis van een onderzoek naar rampenbestrijding. Hoewel de afgelopen ja ren vorderingen zijn gemaakt, constateert hij ook nog veel tekortkomingen. De ambities die in 1999 zijn gesteld zijn nog niet gehaald. Er zijn hoge verwachtingen gewekt, maar die zijn door beperkte financiële middelen, gebrek aan menskracht en moeizame fusies in de brand weerregio's en geneeskundige diensten niet be reikt. Veel gemeenten hebben nog steeds geen rampenbestrijdingsplan, of hebben die niet aan gepast aan de nieuwste wetgeving. Sommige regio's liggen goed op schema, maar anderen dreigen steeds verder achterop te raken, zo blijkt uit het rapport 'Zicht op vooruitgang, vooruitgang in zicht'. Het onderzoek is gisteren aangeboden aan staats secretaris De Vries van binnenlandse zaken. Mede naar aanleiding van de rampen in Enschede en Volendam zijn er veel beleidsvoornemens in gang gezet om de rampenbestrijding te verster ken. Ook is er veel geld uitgetrokken. Voor brandweer en rampenbestrijding is in 2001 bijna 600 miljoen euro uitgetrokken, tegen ruim 440 miljoen euro in 1997. naaldwijk -Op de veiling van Flora Holland Naaldwijk is het een drukte van belang. Bloemenwinkels wor den deze week extra bevoorraad met verse bloemen. Gisteren zijn er in Naaldwijk 3,5 miljoen rozen geveild met een gemiddelde prijs van 73 eurocent. Donderdag is het Valentijnsdag. Foto ANP/Wiebe Kiestra verkiezingen zijn namelijk op 6 maart, het volgend congres van Leefbaar Nederland is 10 maart. Nagel sluit echter uit dat hij lijst trekker wordt voor Leefbaar Ne derland bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer op 15 mei. Hij zou dus kunnen kiezen voor een plaats in de fractie van de partij. Leefbaar Nederland blijft dus op zoek naar een nieuwe lijsttrek ker. Een lijmpoging, zoals de in middels gewezen lijsttrekker Fortuyn die voorstelde, was niet realistisch. „Ik hou van lijmpot ten in de politiek als het echt kan en nodig is", zei Nagel. „Maar op dit asielbeleid, zo n essentieel punt, dat raakt het hart van de partij." Zelfs het praten over lijmen zou de ge loofwaardigheid van zowel Leef baar Nederland als Fortuyn aan tasten. 'Poepkliniek' voor drugskoeriers in Bloemendaal door Pauline van der Mije bloemendaal - Bloemendaal krijgt volgende week een be waakte kliriiek voor vijftig bolle tjesslikkers. Het ministerie van justitie heeft burgemeester en wethouders gevraagd de Everts - kliniek - waarin tot eind mei agressieve psychiatrische pati ënten gehuisvest waren - be schikbaar te stellen. Omwonen den zijn gisteravond schriftelijk op de hoogte gesteld van wat er staat te gebeuren. Het Rijk is naarstig op zoek naar ruimte om de noodwetgeving voor de bestrijding van drugs smokkel uit te kunnen voeren. Er is niet alleen behoefte aan ge bouwen waar koeriers gevangen gehouden kunnen worden, maar ook aan medische opvang. \Vie bolletjes cocaïne heeft inge slikt, loopt het risico dat die bol letjes in het lichaam openbar sten. Dat is levensgevaarlijk. De Evertskliniek krijgt een ver gelijkbare functie als het peni tentiair ziekenhuis in Scheve- ningen. De koeriers worden er in de gaten gehouden zolang ze cocaïne in hün lichaam hebben. Als alles na een dag of vijf is uit- gepoept, worden de koeriers overgeplaatst naar een huis van bewaring. Psychiater Kuiper overlwien amsterdam/anp - Prof. P.C. Klfi- per, hoogleraar psychiatrie aan de Universiteit van Amsterdam van 1961 tot 1985, is overleden. Hij stond bekend als de man die de psychoanalyse introduceerde in de Nederlandse psychiatrie. Kuiper is 82 jaar geworden. In zijn boek Ver heen' (1988) schreef hij over zijn eigen de pressie. Hij maakte de psychia trie toegankelijk voor een breed publiek door mee te werken aan tv-programma's. Hij wordt ge zien als een van de bekwaamste psycho analytici van Europa. Kuiper krabbelde uit zijn ernsti ge depressie. Daarbij had hij baat bij medicijnen die hij in zijn leerboeken altijd had afge raden.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3