Ongelukkige prinsen in schaduw van de troon GESPREK VAN DE DAG o z ui D t— D Virtuele begraafjplaats voor vis 'Stevie Wonder' Marktpraatjes MENSELIJK Gl Joe, het beroemde Amerikaanse speelgoedsoldaatje, is in een bitter gevecht verwikkeld met een groeiend aan tal rivaliserende 'krijgsheren'. Sinds de aanslagen van 11 september zijn diverse nieuwe actiefiguren op de markt gebracht, met actuele namen als TORA BORA TED. Ted is een commando van de Delta Force voor speciale opera ties. Zijn missie speelt zich af in de bergen rond het Af ghaanse dorpje Tora Bora, waar Osama bin Laden zich zou hebben schuilgehouden en Amerikaanse militairen strijd voerden met de Taliban en al-Qaeda. De soldaatjes zijn voorzien van levensechte superwapens. Ze worden geleverd met decorstukken die lijken op het daadwerke lijke slagveld. De prijs ligt tussen de 30 en 50 dollar per stuk. De commerciële Brit se zender Channel 4 is op de vingers ge tikt voor het uitzen den van SCHUT- TINGTAAL door MA DONNA. De Ameri kaanse zangeres nam het woord 'mother fucker' in de mond bij de uitreiking van kunstprijzen twee maanden geleden in Londen. Channel 4 zond de prijsuitrei kingen rechtstreeks uit, maar kon het omstreden woord net niet tijdig 'weg- bl i^pen'. Medewerkers van de zender waren voorbereid op mogelijke uitspattingen van de zangeres en ze hadden haar ook gewaarschuwd te dimmen tijdens de uitreiking. Ondanks twee publieke excuses voor Madonna's taal, stapten vijf kijkers naar het Britse commissariaat voor de media. Die gaf Channel 4 daarop een standje wegens overtreding van de programmacode. Een 77-jarige Amerikaanse is zaterdag TEN ONRECH TE DOOD VERKLAARD na dat ambulancepersoneel haar bewusteloos in haar badkamer had aangetrof fen. De blunder kwam pas aan het licht toen de vrouw uren later bijkwam terwijl zij in een lijkenzak werd gestopt. Een medisch on derzoeker kreeg de schrik van zijn leven toen zij plot seling bewoog en haar ogen opsloeg. ,,lk had ie dereen gebeld dat mijn moeder was overleden en moest daarna iedereen weer terugbellen om te zeggen dat zij nog leefde", zei haar dochter. De vrouw overleed gisterochtend als nog in het ziekenhuis aan de gevolgen van een be roerte. De twee hulpverle ners die haar als eerste aantroffen hebben han gende een onderzoek bu- reaudienst opgelegd gekre gen. Het wereldberoemde Britse supermodel NAOMI CAMP BELL heeft gisteren voor een Britse rechtbank toegegeven dat zij drugs heeft gebruikt. Campbell deed haar uit spraak tijdens een proces dat zij aanspande tegen het bou levardblad Mirror waarin een foto heeft gestaan van Camp bell die op dat moment een bijeenkomst van de Anonie me Drugsverslaafden verlaat. De 31-jarige Campbell be weert dat de Mirror haar privacy heeft geschonden en haar vertrouwen heeft beschaamd toen het blad de foto vorig jaar publiceerde naast een artikel waarin werd be schreven hoe zij hulp had gezocht voor haar drugpro bleem. Campbells advocaat zei dat zijn cliënte de bijeen komsten van de Anonieme Drugsverslaafden destijds zo goed als dagelijks bezocht. Op de dag waarop de foto werd genomen - 30 januari 2001 - had het model drie bijeenkomsten bijgewoond. De advocaat van de Mirror zei dat het blad slechts de waarheid over Campbells druggebruik had onthuld. Een meisje dat deel uit maakte van de ZESLING die zondag in Portugal na 22 weken werd geboren, is gisteren overleden. Enkele uren na de bevalling stier ven al een jongetje en een meisje. De drie kinderen die nog in leven zijn wor den op de afdeling inten sieve zorg van het zieken huis beademd. Artsen kun nen mets zeggen over de overlevingskansen van de overgebleven twee jonge tjes en het meisje. Hun moeder had een vrucht baarheidsbehandeling ge kregen na eerder een drie ling te hebben verloren door complicaties tijdens de zwangerschap. Zij ver telde vorige week aan een krant dat zij had geweigerd in te gaan op het voorstel van haar artsen vier van de zes foetussen te laten aborteren om de overblij vende kinderen meer over levingskans te geven. Omdat ik zo graag nog een kind wilde hebben, be sloot ik het aan God over te laten." Een Russisch gezin heeft van de rechter een SCHADEVERGOE DING van 13.000 roe- bêl (220 euro) toegewe zen gekregen omdat het ernstig te lijden heeft gehad onder de TREIN REIS van de Noord-Ko- reaanse president Kim Jong II. De familie uit de stad Perm, in de Oeral, was van plan vo rig jaar augustus'de va kantie door te brengen in de Oekraïense Krim. Onderweg zou het gezin een dag doorbrengen in Moskou. De trein die hen naar de hoofdstad bracht, liep echter negen uur vertraging op als gevolg van de zwaar bewaakte treinreis van Kim. Van het dagje rondkijken in Moskou bleven niet meer dan dertig minuten over, waarin het gezin van het ene station naar het andere moest rennen. Het gebeurt niet vaak dat Rus sische burgers in het gelijk worden gesteld in rechtsza ken die ze hebben aangespannen tegen het machtige overheidsapparaat. De schadevergoeding moet worden opgehoest door de regionale spoorwegmaatschappij. f i 9 tf A l De echo van de Nederlandse prins Hendrik weer kaatste de afgelopen dagen door de straten van Kopenhagen. De echtgenoot van koningin YVilhel- mina klaagde bijna een eeuw geleden dat hij 'slechts haar bagage' was. Meer stelde zijn rol niet voor. Naamgenoot Henrik voelt zich in Denemar ken om dezelfde reden aan de kant gezet, gede gradeerd en vernederd. Hij keert vandaag terug vanuit zijn geboorteland Frankrijk, waar hij een 'denkpauze' heeft gehouden. Hij heeft de afgelo pen periode benut om na te denken over de zin van zijn bestaan, zo meldde de opperkamerheer van het Deense hof gisteren. De Denen zijn niet onder de indruk van de klaag zang van de 'met modder gooiende' prins-gemaal. Volgens een opiniepeiling van het boulevardblad Ekstrabladet heeft 85 procent geen begrip voor Henrik (68), die met zijn openhartige en harde uit latingen de Deense monarchie voor het eerst in jaren in opspraak bracht. De tweede viool spelen naast koningin Margrethe was voor Henrik tot daar aan toe, maar nu kroonprins Frederik (33) steeds meer op de voorgrond treedt, is voor de voormalige Franse diplomaat de lol eraf. Het is niet het eerste protest van Henrik. In 1985 'staakte' hij korte tijd om ook een persoonlijke uit kering uit de staatskas te krijgen. Linten knippen mag dan, in de woorden van zijn Nederlandse collega prins Claus, tot de kerntaken behoren, Henrik wilde daarvoor wel betaald worden. Het parlement gaf de koppige prins-gemaal uiteinde lijk zijn zin. Maar de Deense media stelden de toe lage van de prins deze week direct weer ter dis cussie toen hij dreigde 'lange tijd' weg te blijven. Volgens de in Odense werkende Franse professor Dominique Bouchet speelt mee dat de Denen tra ditioneel een hartstochtelijke hekel hebben aan Fransen. Die vinden ze per definitie arrogant, zelf ingenomen en formeel. Henrik is daarom on danks een bijna 35-jarig verblijf in Denemarken nooit helemaal geaccepteerd, mede omdat zijn uitspraak van het Deens niet perfect is. Wat dat betreft heeft zijn collega Claus niet te klagen, maar ook die is tegen de grenzen van het bestaan naast de troon aangelopen. Henrik is in veel opzichten het evenbeeld van Claus. Hij werd geboren a\s graaf Henri de Labor de de Monpezat. Hij groeide ten dele op in Frans Indo-China, waar hij onder andere Chinees en Vietnamees leerde. Hij ontmoette (toen nog) prin ses Margrethe van Denemarken in Londen waar hij als jonge diplomaat werkte op de Franse am bassade. In 1967 volgde het huwelijk, waarvoor Henri zijn naam, taal, nationaliteit, geloof en werk moest opgeven. Claus kent een soortgelijke achtergrond: jonkheer, opgegroeid in voormalig Duits Oost-Afrika, brede belangstelling, jong Duits diplomaat die op een feest van vrienden de Nederlandse kroonprinses leert kennen en in 1966 met haar trouwt. Evenals Henrik had geen Claus geen idee wat hem te wachten stond, hetgeen leidde tot depressies en ziekte. „Onze talenten zouden beter gebruikt kun nen worden", meende Claus. Legendarisch is de woede-uitbarsting van zijn Britse collega Philip (80). „Wat ben ik eigenlijk? Een slijmdiertje?", vroeg deze boos nadat precies vijftig jaar geleden zijn leven op zijn kop werd ge zet door de troonsbestijging van zijn vrouw Eliza beth. Opeens werd van Philip verwacht dat hij niet langer naast zijn vrouw zou lopen, maar op drie passen afstand. De regering bepaalde dat het paar moest verhuizen naar Buckingham Palace, maar Philip mocht zich niet bemoeien met de in richting of de huishouding. Staatszaken waren he lemaal taboe. Eigenlijk, zo werd Philip pijnlijk duidelijk, had hij zijn belangrijkste taak al verricht; er waren twee troonopvolgers, Charles en Anne. En die kregen niet eens zijn (geadopteerde) achternaam (Mountbatten). Hetgeen de trotse prins verleidde tot de vergelijking met een slijmdiertje: een wor- telvormig eencellig beestje, niet ongelijk een sper matozoïde. Jaloers keek hij naar zijn toenmalige lotgenoot, prins Bernhard, met wie hij graj een tweepersoons vakbond vormde. „Jij ki minste van het leven genieten", zou Philip ben gezegd. En inderdaad zijn van Bernha meer vrijheid van handelen had en als 'zal prins' de wereld rondreisde, geen depressi problemen bekend. Hoogstens dat Bemh: veel vrijheid nam en daardoor zichzelf in i ten werkte. Het probleem van de gefrustre prinsen - vrouwen schikken zich beter in I al maakt de Tweede Kamer zich nu al zorg de toekomst van prinses Maxima - is niet j kelijk op te lossen. Staatsrechtelijk bestaan en een vastomlijnd takenpakket is er derhl niet. Bemhard en Claus hadden nog het b lijke voordeel dat in Den Haag was geleerd ontsporingen van prins Hendrik. Prins Phi juist de pech dat het establishment hem ni trouwde en dat de regering uit de geschied van koningin Victoria en prins Albert de le dat een prins-gemaal niet mocht meerege nemarken kreeg in 1972 met Margrethe pa tweede koningin in bijna 600 jaar, dus vee ring met een prins-gemaal was niet voorhi Henrik zal zich, zo menen staatsrechtdesl gen, gewoon moeten schikken in zijn lot. Hans Jacobs De Britse koningin moeder (101) is vastbesloten vrijdag de uitvaart van haar jongste dochter Mar garet bij te wonen. Haar artsen hebben dat afgeraden, zo meldde de BBC gis teren. De 'QUEEN MUM' heeft een hardnekkige verkoudheid. Artsen vrezen dat zij te zwak is voor de 160 kilometer lange reis van haar buitenverblijf in Sandringham naar Windsor. Zij heeft echter aan haar bedienden duidelijk gemaakt dat zij van plan is wel te gaan. Prinses Margaret overleed zaterdag aan de gevol gen van een beroerte. Margaret zal volgens de BBC wor den gecremeerd en niet worden begraven. Aangenomen wordt dat de as van de overleden prinses in een urn naast het graf van haar overleden vader, koning George VI, zal worden geplaatst. Hij werd vrijdag exact vijftig jaar gele den begraven in de St. George's Chapel in Windsor. lijden van een huisdier een heel ingrijpende gebeurtenis is. Mensen willen een herinne ring behouden, er met lotgenoten over kun nen praten, net als op een echte begraaf plaats. Maar een plekje op een dierenbe graafplaats is voor veel mensen vaak een grote stap en te duur. Je zit zo op vele tien tallen euro's of meer." Bij Fennema betalen nabestaanden voor een digitale zerk vijftien euro per jaar of der tig euro per drie jaar. Het graf mogen ze ver volgens geheel naar eigen inzicht inrichten met een tekst, foto en eventueel een e-mail- adres voor condoléances of contact met lot genoten. Op zich kan iedereen met enig benul van computers en internet ook zelf een digitale begraafplaats voor zijn huisdier in elkaar zetten. „Dat gebeurt ook al," zegt Fennema. „Alleen kost het nogal wat zoekwerk om die te vinden. Dit soort individuele begraaf plaatsen liggen verspreid over het hele in ternet. Bij mij liggen alle dieren bij elkaar." Van groot belang vindt Fennema de 'ont moetingsfunctie' van zijn site. „Mensen kunnen eikaars monumenten bekijken. Ge deelde smart is toch halve smart, hè?" zegt de dierenarts, die wijst op de mogelijkheid om te zoeken op woonplaats, datum van overlijden en ras. „Je weet zo of nog meer mensen in de buurt van Rotterdam wonen die net hun hond zijn kwijtgeraakt." De digitale grafstenen zijn soms aandoen lijk. De een laat het bij een kort tekstje. Zoals de nabestaanden van konijn Timmy uit Ge leen, die vorig jaar na dik elf jaar het leven liet: „Hij lag er mooi bij." Lenneke en Anne Wolf uit Klaaswaal kiezen op hun monu ment voor goudvis Stevie Wonder, die begin juni vorig jaar zijn laatste bubbels uitblies, voor een wat persoonlijker aanpak: „Je was een heel mooi sluiervisje, de mooiste in de kom. We hopen dat je nu in de vissenhemel lekker verder dobbert." Menig baasje kruipt echt diep in de pen en neemt afscheid met een gedicht. Zoals Lin da, nabestaande van fret Snuffle (t 7 oktober 2000, Dordrecht): „Hoger dan de blauwe luchten en de sterretjes van goud woont de Vader in de hemel die van alle fretjes houdt." Het baasje dat maar geen afscheid kan ne men van zijn overleden huisdier, kan zijn vis, paard, hond of slang nu virtueel begra ven op internet. Op de digitale begraafplaats dierlief.nl, een initiatief van dierenarts An ton Fennema uit Oud-Beijerland, liggen in middels tientallen huisdieren 'begraven'. Virtuele begraafplaatsen voor mensen zijn al lang niks nieuws meer. Op diverse sites kunnen nabestaan den nu al weer een paar jaar een virtuele grafsteen plaat sen met foto's, tekst, geluid en zelfs filmpjes van hun overleden dierbaren. Maar volgens Fenne ma, die naar eigen zeggen als enige in Europa een virtuele dierenb egraafplaats biedt, is ook een monument voor beesten geen over bodige luxe. „Uit mijn praktijk weet ik dat het over- De kleinste vakbond van de wereld telt slechts drie leden en is koninklijk goedgekeurd. De gemiddelde leeftijd is ruim 74, de gezamenlijke werk ervaring bedraagt 101 jaar. De taken van de prinsen-gemaal Claus (Nederland), Philip (Groot-Brittannië) en Henrik (Denemarken) zijn echter in geen enkele cao of grondwet vastgelegd, hetgeen keer op keer leidt tot frustratie en teleurstelling. Prins Philip aan de zijde van koningin Elizabeth (foto links), prins Henrik met koningin Margrethe (foto rechts) en prins Claus naast koningin Beatrix (foto onder). Foto's: AP, Reuters, ANP Al tien jaar kom ik op dezelfde markt. De kaasman snijdt zonder vragen een pond je oude kaas af. Ik groet de jongens die broodjes worst verkopen, al heb ik in al die jaren niet vaker dan vier keer iets bij ze gegeten. Maar pas sinds mijn vrouw twee minuten per week te zien is in 'Baantjer'horen weer helemaal bij. Regelmatig komen kraamhou- ders nu met flarden tekst die zonder voorkennis volstrekt on begrijpelijk zijn. Hoezo wil Wi- mie tegenwoordig geen melk in haar koffie en alleen zoetjes? Dat zijn dan citaten uit de Baantjer-afle- vering van gisteren, die meestal al een jaar eerder is opgenomen, maar dat weten zij weer niet. Dat wij zelf gis teren niet gekeken hebben willen wij evenmin laten blijken aan de fans, dus neemt mijn vrouw als ze iets raars hoort in een reflex een passende gezichtsuit drukking aan, van bescheiden dankbaar heid voor het stille applaus. Maargoed, het heeft tien jaar geduurd, wij horen nu bij de ouwe hap. Erkende neo- Jordanezen. Vandaar dat ik begin januari zomaar afstapte op Jan de Plantenman, hem de hand schudde en een welgemeende nieuwjaarswens uitsprak. Dat was duide lijk een stap te ver. Het ritueel onder scheidde zich noch in tijdsduur, noch in diepgang van het geven van wisselgeld. Ik zeg het u eerlijk, ik had daar meer van ver wacht. Het menselijk aspect, dat is waarvoor je de regen trotseert en de one-stop-shopping bij de Heijn overslaat. Verhalen willen we ho ren, zoals van de man van de kruidenstal die opeens nooit meer kwam. Hij bleek een ernstig ongeluk gehad te hebben met delta vliegen en was, volgens Kaasman, nu een plant in een rolstoel. Iedere zaterdag, tivee jaar lang, heb ik waar vroeger de krui- denkraam stond even aan die jongen ge dacht. Verder hoorde je er nooit meer iets over. Nu staat zijn familie ook op een andere markt en toen ik daar laatst kwam, voor kruiden, kon ik niet laten te vragen hoe het nu met die arme jongen ging die twee jaar geleden enzovoort. Die vraag bleek ik uit gerekend gesteld te hebben aan zijn vader. Nee, zoon was geen overmoedige hobbyist, wat ik altijd had gedacht, maar een ge sponsorde professional en derde van de wereld in deltavliegen. De voorspelling dat zoon, eenmaal uit coma, een plant zou blijken werd door de familie eenvoudig niet geaccepteerd. Zij hadden direct hun dependance op de Lindengracht opgehe ven en zetten tivee jaar lang alles, maar dan ook alles opzij voor de revalidatie van de hersenbeschadigde zoon. Inclusief een Amerikaans neuroloog die voor tiendui zenden guldens per consult speciaal kwam invliegen. In mijn ogen verscheen blijkbaar een vra gende uitdrukking bij die bedragei vader legde uit dat hij eigenlijk eet was. De kruidenhandel was een u hand gelopen hobby, daar kwam neer. Ze hadden er eigenlijk helen op willen houden vanwege zoon, 1 was niet doorgegaan. Als door een leerde hij langzaam weer praten, zelfs lezen. Nu heeft de winkel opt een nieuwe functie. Zodra zoon in kei werkt, wat hem al twee dagen lukt, keert het volle leven in zijn e* rug. Toen ik hem voor het eerst zag, ja den, had ik geen idee dat ik mijn gels afrekende bij de nummer dril vliegen van de wereld. Die sportm hij voor mij pas op de dag dat hij lang niet meer was. Nu is hij indt leen nog kruidenman. Maar watt tatie.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2