Jeremy Wotherspoon imiteert Ard Schen OLYMPISCHE f SPELEN Fabrikant blijft met afgekeurde schaatsen zitte Ploesjenko: de meester van de viervoudige sprong Amerikaai kunststuk op 500 mei dinsdag 12 FEBRUARI 2002| SALT LAKE 2002' 089 Jelena Berezjnaja en Anton Si- charoelidze. Foto: AP Publiek boos op jury kunstrijden salt lake city - Het Salt Lake Ci ty Ice Centre barstte bijna uit zijn voegen. Maai' zoals wel va ker bij het kunstrijden op de schaats niet van een daverend applaus, maar van een hart grondig boegeroep. De iets ho gere jurywaardering voor het Russische paar Jelena Berezjnaja/Anton Sicharoelidze werd door het publiek luid be twist. Rusland won daardoor het elfde achtereenvolgende olympische goud bij het kunst rijden voor paren. De wereld kampioenen van 1998 en 1999 schaatsten gepassioneerd en vloeiend het stuk Meditation uit Massenets' opera Thais. Het re sultaat was zeven keer de bijna perfecte score van 5,9. De Ca nadezen Jamie Sale en David Pelletier brachten een vlekkelo ze uitvoering van Love Story. Het publiek scandeerde 'zes, zes, zes'. Toen op het scorebord die zessen uitbleven, was het Ice Centre te klein. Aegon nodigt families uit salt lake city - Schaatssponsor Aegon laat tijdens de Olympi sche Winterspelen in Salt Lake City de zakenrelaties thuis. In plaats daarvan heeft de geld schieter van de KNSB ouders en andere familieleden van schaat sers uitgenodigd in Salt Lake. Familie van Jochem Uytde- haage, Carl Verheijen, Tonny de Jong, Renate Groenewold, An drea Nuyt en shorttracker Cees Juffermans verblijven momen teel in de olympische stad. Succes Powers op muziek Madonna park city - Op de muziek van Material Girl van Madonna sprong en gleed Ross Powers op zijn snowboard naar het olympische goud op de halfpi- pe. De 22-jarige Amerikaan scoorde 46,1 punten op het maximum van 50. Dat was ruim voldoende voor de titel. Het zil ver en brons gingen naar zijn landgenoten Danny Kass en Jarret Thomas. Titelverdediger Gian Simmen haalde de finale niet. FitzRandolph nadert wefeldrecord Shimizu door Frank van den Heuvel salt lake city- Jeremy Wother spoon is de grote verliezer van de olympische 500 meter geworden. De wereldkampioen sprint ging a la Ard Schenk bij de Winterspelen van '72 in Sapporo direct na de start onderuit waardoor er al na tien meter een einde kwam aan zijn gouden droom. Gerard van Velde heeft een goed uitzicht om op het podium. De schaatser van TVM staat na de eerste sessie van het sprintnummer op een vierde plaats. Hij reed in het Utah Olym pic Oval een nieuw Nederlands record: 34.72 seconden. De beste kaarten voor de hoofd prijs zijn voor de verrassende Casey FitzRandolph. De Ameri kaan kwam het dichtst in de buurt van het wereldrecord van Hiroyashu Shimizu (34.32). Fitz Randolph, lid van de Neder landse TVM-ploeg, klokte 34.42 en verwees daarmee de Japanse keizer van de sprint voorlopig naar de tweede plaats. Shimizu mag nooit te vroeg afgeschreven worden, maar de kans is groot dat hij zijn olympische titel kwijtraakt. De tijd van de Japan ner viel enigszins tegen: 34.61. „Ik heb nog nooit zóveel druk gevoeld", reageerde het kleine sprintfenomeen. „De mensen moeten begrijpen dat ik het hele seizoen rugklachten heb gehad en nu pas voluit kan gaan." Het meest dramatische moment van de avond in de olympische schaatshal kwam op het conto van Jeremy Wotherspoon, die met Shimizu de favorietenrol koesterde. De 25-jarige Cana dees maakte een dramatische entree op de Winterspelen, waar hij de eerste gouden plak in zijn carrière hoopt te pakken. Zijn 500 meter duurde amper tien meter. Hij haakte bij zijn vierde pas met de punt van zijn linker- schaats in het ijs en ging languit. Wotherspoon zag in één klap al zijn kansen in rook opgaan en hield de race ook meteen voor gezien. Hij concentreert zich nu op de 1000 meter, al zal het nog een hels karwei worden om de ze opdoffer te verwerken. „Jere my is mentaal een van de sterk ste schaatsers", aldus FitzRand olph. Sean Ireland, de coach van 'the Spoon', zei dat zijn pupil meer verdrietig was dan gefrus treerd. „Maai' misschien wordt hij later wel boos op zichzelf." Wotherspoon start vanavond zeker op de tweede 500 meter. „Hij wil laten zien waar hij toe in staat is op deze afstand", al dus Ireland. FitzRandolph was niet zo heel erg onder de indruk van zijn ei gen optreden. „Ik kon voor mijn gevoel niet helemaal voluit gaan." Een andere Amerikaan, Kip Carpenter, verblufte het pu bliek met een tijd van 34,68 se conden waarmee hij voorlopig derde staat. FitzRandolph en Carpenter ontmoeten elkaar Wereldkampioen sprint Jeremy Wotherspoon is tien meter na de start gevallen. Foto: Reuters vanavond in de laatste rit. Van de Nederlanders kan alleen Van Velde nog dromen van een medaille. „Ik ben blij dat ik er op dit moment zo dicht bij zit", glimlachte de rijder die ook de snelste eerste honderd meter in zijn carrière liet noteren. De laatste keer dat Van Velde (30) het Nederlandse record op de 500 meter in handen had was zes jaar geleden. Hij reed toen een tijd van 36.48 seconden. Van Velde gaf toe vooraf ietwat gespannen te zijn geweest. „Het is toch een rare wedstrijd, het gaat om Olympische Spelen." Maar eenmaal gestart, voelde het meteen goed aan. Volgens de Heerdenaar moet op het ijs in de Utah Olympic Oval gedo seerd gereden worden. „Het ijs i6 zachter dan normaal. Daar door schiet je schaats sneller uit in de bochten. Als je hier te veel wilt, ga je op je snufferd." Geert Kuiper, coach van Van Velde, wilde niet vooruitlopen op de volgende dag. „Er is nog van alles mogelijk. Tussen plaats twee en zeven zit weinig ver schil. Alleen goud is voor Gerard wel heel erg ver weg. Het wordt spannend. Voor diegenen die nu bovenaan staan, wordt het ongetwijfeld een zware nacht." Over de race van Van Velde was hij dik tevreden. „Hij verbetert zich iedere keer weer." Erben Wennemars en Jan Bos konden niet beantwoorden aan de hoge verwachten. Wenne mars was teleurgesteld na af loop van de race, die hij in 35.00 seconden afraffelde. Hij kon zijn kracht niet kwijt op het ijs. „Ik ging te veel op de punten rijden, was iets te wild. Maar goed, dit zijn de Olympische Spelen. Hier moet je alles riskeren." De val Vallen, een pirouette en dan nog de eerste derd meter in minder tien seconden schaa Mare Pelchat, Amerili sprinter, slaagde er gist in op de eerste 500 mete de Winterspelen in Salt City. Pelchat kreeg na aflooj plaus van de Amerikaii de Utah Olympic Ovali voor zijn eindtijd maai' voor zijn wond capriolen kort na de sta splinter zette zijn r schaats verkeerd neer te vallen. Met uitzond atletische vermogens hij toch weer overeind, na hij een pirouette en doorschaatste. „Dit kunnen alleen met een verleden shorttrack of het ijshoi zei Spaar Select-coach Mueller bij het zien va kunststukje. Pelchats ning, 9.92, was nog dan bijvoorbeeld die va Postma (10.24), zonder 1 van Wotherspoon had he echt verrast. „Ik zag hen training ook al een mispi ken. Op die jongen staat druk." Jan Bos deed het op het 0 sche ijs nog slechter dan nemais. De DSB-rijder, 1 op de 1000 en 1500 mei komt, schudde teleurgest hoofd na het zien van z 35.14. Hij was geschrokk de buitelingen van zijn nent Wotherspoon. „Da af', zei Bos. „Ik hoorde gi moes in het publiek 1 richtpunt was weg, waari concentratie verloor. Dat tijd." Van een grote teleurstelli de Jan Bos niet weten. H zich vooral op de 1000 „Die moet je veel techi rijden en dat ligt mij veeli Ids Postma is hersteld griep die hem drie dage ie ningsachterstand gaf, m 1 Fries slaagde er op 500 v niet in om een bevredigei k neer te zetten. Postma ei 2 in 36,41 seconden, ruil 0 tiende boven zijn perso record. „De scheipte is niet, maar dit helpt er wi vind dat ik op de twee I meter een persoonlijk k moet rijden." Nu staat zij e 35,99 seconden. FREESTYLE Moguls: 1,2 m heuvels Opbouw scoringspercentage Snelheid 25% Sprong 25% Uitvoering en combinatie van sprongfiguren uit de vijf hoofd groepen Schanskeuze is afhankelijk van de uit te voeren spi Landing 30% Combinatie van houding en souplesse bij het neerkomen aerial springers moeten hun luchtca- priolen precies zo uit voeren als van te vo ren aan de jury is "V gemeld. Moguls (m) J. Mosely VS FEBRUARI Aerials (m) E. Bergoust VS Moguls (v) T. Satoya Oekr. 9 110111112|13|14|15|16|17|18|19|20 Aerials (v) A.Tsuper Japan II Ril I ft! ft»! O GRAPHIC NEWS/CPD door Marcel Luyckx den bosch - Zo'n 160.000 euro had Viking-directeur Jaap Have- kotte over om de Nederlandse sprinters op weg te helpen naar olympisch goud. Zo hoog zijn de ontwikkelingskosten opgelo pen voor een elektronisch start- mechanisme in de klapschaats. „En dan heb ik al die uren die vrijwilligers erin gestoken heb ben niet eens meegeteld." Om het geld zou hij niet ge maald hebben, als hij daarmee voor het eerst in de geschiedenis van de Olympische Winterspe len een Nederlandse schaatser aan goud had geholpen op de 500 meter. Want op de sprint nummers is Nederland nooit verwend geweest. Met trots en ergernis showt directeur Have- kotte in de werkplaats van zijn fabriek in Almere het elektroni sche startmechanisme. Trots omdat voor hem vaststaat dat het werkt, ergernis omdat in Salt Lake City geen enkele schaatser ermee rijdt. Zijn ergernis is niet zozeer te wijten aan de Internationale Schaats Unie (ISU) die een paar dagen voor de opening van de Spelen formeel een verbod uit vaardigde tegen het gebruik van de nieuwste klapschaats. Het re glement van de ISU laat geen ruimte voor elektronische hulp middelen. De frustraties van Havekotte dateren van afgelo pen zomer, toen Erben Wenne mars en Jakko Jan Leeuwangh het nieuwste type klapschaats aan de kant gooiden. Havekotte: „Ik geloof heilig in het startsysteem. Daarmee valt 0,1 seconde winst te pakken op de eerste 100 meter". Op de 500 meter wordt daar doorgaans al het verschil gemaakt. En er wor den schaatswedstrijden beslist met een kleinere marge dan 0,1 seconde. Het idee van een spe ciaal startmechanisme is inge geven door de vaststelling dat schaatsers dankzij de klap schaats een enorme progressie hebben geboekt, behalve op de eerste 100 meter. Havekotte: „Op een vaste schaats sta je ste viger bij de start en kun je beter rennen. Met een klapschaats probeer je al na twee slagen te gaan glijden. Rennen blijkt toch sneller op de eerste meters". De nieuwste klapschaats werkt bij de start als een ouderwetse vaste noor. De schaatser kan zelf instellen na hoeveel slagen de hak van de schoen loskomt van het ijzer en hij verder gaat op klapschaatsen. Op de 500 en 1000 meter zouden schaatsers baat hebben bij dit moderne stukje techniek. Maar Wenne mars testte de schaats af. „Je doet alle moeite om je materiaal zo licht mogelijk te maken en door zo'n startmechanisme maak je je schaatsen weer 100 gram zwaarder", was het argu ment van Wennemars. „Onzin", oordeelt Havekotte. „Het gaat om het resultaat." Bovendien slaat de wijzer van de weeg schaal maar 30 gram verder uit als een 'gewone' klapschaats vervangen wordt door een exemplaar met startmechanis me. Breekpunt tijdens de experi menten is volgens Havekotte ge weest het haperen van het me chanisme tijdens een laatste Vier jaar was Evgeny Ploesjenko toen hij door zijn moeder Tatjana naar de ijsbaan werd gebracht voor zijn eerste les op kunstschaatsen. Zeven jaar later werd zijn doorzettingsvermogen getest toen op de ijsbaan in zijn geboorteplaats Volgo grad eerst de Zamboni stuk ging en ver volgens de verwarming uitviel. Het was een cruciaal moment in zijn loopbaan. In Volgograd blijven zou bete kenen dat zijn droom om olympisch kampioen te worden nooit zou uitko men. Opnieuw nam zijn moeder hem bij de hand. Ze reisden samen naar St. Peters burg waar Ploesjenko ging trainen onder de befaamde coach Alexei Mishin, die een paar jaar geleden nog parttime- bondsüainer was van de IÓMSB. Ploesjenko, van 3 november 1982, en zijn moeder bewoonden een eenkamerap- partement in St. Petersburg. De vader van de kunstschaatser, een timmerman, en een oudere zus bleven achter in Volg ograd. Het waren harde tijden, met een Evgeny Ploesjenko. Foto: Reuters laag inkomen. Maar in 1997 openbaarde zich het talent van Ploesjenko. Hij werd wereldkampioen bij de junioren. In 1998 miste Ploesjenko de Olympische Winterspelen in Nagano, maar werd hij wel tweede op het Europees kampioen schap en derde op het wereldkampioen schap. Het was ook het jaar waarin zijn ploeggenoot Alexei Jagoedin besloot naar de Verenigde Staten te vertrekken om onder Tatjana Tarasova te gaan trainen. Sindsdien zijn Ploesjenko en de twee jaar oudere Jagoedin rivalen. Elk internatio naal kampioenschap - EK, WK of Olym pische Spelen - draait uit op een con frontatie tussen de twee Russen. Zo ook deze week tijdens de Olympische Winter spelen in Salt Lake City. Flet kantelpunt is het jaar 2000, toen Ploesjenko voor het eerst de Europese ti tel won. Een jaar later voegde hij ook het wereldkampioenschap erbij. Ploesjenko won vorig jaar bijna alles wat er te win nen viel. Het was zijn jaar. Alleen in de cember werd hij door Jagoedin verslagen, met miniem verschil, dat wel. Zijn Europese titel raakte Ploesjenko in training voordat Wennei i consorten afreisden trainingskamp in Calg: klapschaats weigerde to; pen. Achteraf bleek het van verkeerde batteriji t probleem. Al met al zit Havekotte een partij onverkoopbai f schaatsen met elekt s startmechanisme. Hij 1 uit op financieel gewin, extra gouden plak en eer gratis publiciteit was V i dik tevreden geweest. M i vekotte heeft een schrall n ook de doorbraak van de ne' klapschaats heeft I op zich laten wachten. januari in Lausanne wel weer kwijt aan Jagoedin. Van een confrontatie was dit maal geen sprake. Ploesjenko, die sinds december een nieuw olympisch pro gramma aan het perfectioneren is, meld de zich met een blessure af. Het handelsmerk van Ploesjenko is de viervoudige sprong die hij normaliter tweemaal in zijn vrije kür opneemt. Eén keer in de Rittberger-combinatie (vier- voudige-drievoudige-dubbele sprong) en één keer solo. Zijn sprongkracht geeft Ploesjenko een streepje voor op zijn con currenten, die de viervoudige sprong niet beheersen of er meer moeite mee heb ben. Zijn moeder, die zijn zoon strekoefenin gen liet doen om zijn lenigheid te trai nen, is er tijdens wedstrijden niet bij. Ze bekijkt de trainingen zonder vrees, maar als er juryleden aan te pas komen, maakt ze dat ze weg komt. Liever ziet ze na afloop de kür op video terug. Dat is minder zenuwslopend. Olympische medailles Land Goud 1 Duitsland 2 Ver. Staten 2 3 Noorwegen 2 4 Italië 2 5 Oostenrijk 1 6 Rusland 1 7 Finland 1 Nederland 1 9 Zwitserland 1 10 Spanje 1 11 Canada 0 12 Frankrijk 0 13 China 0 Tsjechië 0 Polen 0 Zweden 0 0 I, WINTERSPELEN De Winterspelen ooit zijn groter geworden. Een uit Costa Rica kreeg een startbewijs voor d en de 10 kilometer vriji daarmee nam het aan nemende landen toe zijn 2527 atleten ingesd

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 24