m 'OM negeert rapporten in zaak-Vos' IETS Nova: Tien zetels voor Pim Fortuyn Sassenheim controleert tekeningen Van der Valk Sprinter Van Velde: Er zit nog meer in Q&P SPRAY GO 'Fout stuwt studielast te hoog op' foongetuige' ;r„ijtten trekt ■klaringen in verkopen? Duitse advocaat eist heropening Protest tegen Milosevic Tanker even op drift voor kust Katwijk Duizenden Alphenaren zonder tv ZEEMAN 35 L-^ Leidsch Dagblad NR. 42847 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 dinsdag 12 FEBRUARI 2002 Chirac knippert l ils eerste net zijn ogen enden voedend over tod Philips )e burchtleeuw eeft een romzwaard /armond pent nieuw ruisend centrum •h I <k di een steun voor 01 ppartementen Leimuiden pans spreekwoord 7i let geluk komt graag nnen waar A igewektheid heerst g< u Oi lj Regenbuien NW 4/5 uw griepvirus Nederland - In Nederland is week een nieuwe griep - ontdekt. Het gaat om irus van de B-stam, enigs- m (wijkend van de in Neder- SÏTf»ekende A-stam. Het virus oorspronkelijk alleen in flf$fOor, maar is nu ook in Eu- ipgedoken. De viroloog dr. A. Osterhaus van het naai Influenza Centrum in Rotterdam meldt dat '°t luwe variant in Nederland i d> itoe bij één kind en één di ssene is vastgesteld. igramp met inse Tupolev 'té - In het westen van •vanmorgen door nog on- ide oorzaak een vliegtuig an 05 passagiers en een on- m ld aantal bemanningsle- ia" eergestort. Vermoedelijk ""I Ie inzittenden omgeko- Het ongeluk met de ie Tupolev 154 gebeurde Pe gachtig gebied bij de stad amabad. Het toestel, dat istig was uit Teheran, was an Air Tours. ,o/l 'arden/anp - De 47-jarige „i Itink, een van de 'kroonge- gd, 1' in de Puttense moord on heeft vanmorgen voor het Leeuwarden onder ede al irdere, zeer gedetailleerde ringen ingetrokken. De ^{verdachten in de zaak, H. wrf.is, en W. Viets, zijn volgens rjci-p 'onschuldig'. 1 itende verklaringen die in 1994 bij de politie, 'ter-commissaris en later htbank in Zutphen en htshof in Leeuwarden het tweetal aflegde, zijn 'ien' en 'onder druk van rche' gedaan, verklaarde destijds dat ;etuige is geweest van de chting van en de moord htel Ambrosius (23), op 9 1994, in het huis van "na aan de rand van het dorp Putten. „De re- moest een verhaal heb- ik wou er vanaf wezen", "dde hij op indringende van zowel het hof als ad- neraal J. van der Neut. Binnenland 1: ^onderzoeken in fczet in moordzaak Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad SPRINTERS door Peter Groenendijk alphen aan den run - Het open baar ministerie (OM) heeft tien tallen medische rapporten gene geerd in de zaak tegen het bedrijf Vos BV uit Alphen aan den Rijn. De Duitse advocaat Hensier be weert dat hij 34 autopsierappor ten in zijn bezit heeft, waarnaar het OM nooit heeft gevraagd. De rapporten tonen volgens hem aan dat er een verband is tussen de levering van onzuive re glycerine door Vos BV en de dood van minstens zestig kinde ren in Haïti. De advocaat van de ouders van de overleden kinde ren eist dat het openbaar minis terie de zaak heropent. Het OM deed jarenlang onder zoek naar het Alphense bedrijf omdat het verantwoordelijk zou zijn voor de dood van de kinde ren in 1996. Vos zou onzuivere glycerine hebben geleverd voor de productie van hoestsiroop in Haïti, waardoor de kinderen zijn overleden. Eind vorig jaar werd bekend dat het OM een schik king heeft getroffen met Vos. Het bedrijf betaalde 500.000 gul den, het OM liet de zaak verder rusten. Volgens het openbaar ministerie en Vos is het oorzake- Hilversum/ANP - De Lijst For tuyn zou, als er verkiezingen voor de Tweede Kamer waren geweest, tien zetels hebben be haald. Leefbaar Nederland zou vijf zetels hebben behouden. Dit blijkt uit een peiling die het tele visieprogramma Nova gisteren heeft laten houden. Afgelopen week bleek uit een peiling van Nova dat Leefbaar Nederland nog 22 zetels zou behalen. De peiling van Nova is uitge voerd door het bedrijf Inter- view-NSS. Dit bedrijf onder vroeg 273 mensen die bij eerde re peilingen aangaven op Leef baar Nederland te zullen stem men. Negentien procent van die groep gaf aan na het vertrek van Fortuyn op een andere partij te stemmen. Dit kost Leefbaar Ne derland vier van de 22 zetels die de partij vorige week nog be haalde in de peiling. Vijftien procent van de ondervraagden zei op dit moment niet te weten op wie ze zouden stemmen. De ze groep kost Leefbaar Neder land drie zetels. Fortuyn zei gisteravond in Nova niets te geloven van alle peilin gen die worden gehouden. „Het is virtuele winst. Het js een spel letje." Volgens hem zal de dag van de verkiezingen de dag van de waarheid zijn. Dan immers zal blijken hoeveel steun hij lijk verband tussen de levering van verkeerde glycerine en de dood van de kinderen nooit aangetoond. „Het OM heeft geen autopsierapporten gezien waaruit dat blijkt", aldus een woordvoerder. Gisteren maakte het VPRO-pro gramma Waskracht! echter een autopsierapport openbaar, waaruit wel degelijk blijkt dat een Haïtiaans kind is overleden aan de gevolgen van het gebruik van de foute glycerine. Volgens de Duitse advocaat Hensier is dat nog maar het begin. „Ik heb de autopsierapporten van 34 kinderen", zegt hij. „Het OM heeft daar nooit naar gevraagd. Ik ben geschokt door de schik king en hoop op heropening van de zaak." Hensier heeft daar namens de ouders van de over leden kinderen ook om ge vraagd. Vermoedelijk wordt bin nen enkele weken bekend of het openbaar ministerie de zaak in derdaad gaat heropenen. Vos BV blijft erbij dat het causa le verband tussen de levering van de onzuivere glycerine en de dood van dc kinderen niet is aangetoond. „Als dat wel was gebeurd, was er ook niet ge schikt", zegt een woordvoerder van het bedrijf. sassenheim-regio - De gemeente Sassen heim gaat de bouwtekeningen van het in de jaren zestig gebouwde motel Sassen heim aan de Warmonderweg nog eens bekijken. Aanleiding is het instorten van de parkeergarage bij het Van der Valk motel in Tiel en de verhalen over gerom mel bij de bouw van andere motels. „Voor alle zekerheid", zegt wethouder Van Beek, die daaraan toevoegt dat hij niet verwacht iets te vinden. De gemeente zal zich beperken tot een 'quick scan', die volgens Van Beek over hooguit een paar dagen is afgerond. Hij benadrukt niet van plan te zijn om in het motel zelf de constructie te gaan contro leren. „Daar kunnen we denk ik moeilijk bij komen. We kunnen toch niet zien of de heipalen wel lang genoeg waren of dat er wel voldoende wapening in het beton zit." In Leiden blijft een onderzoek achterwe ge omdat de verbouwingen aan het Van der Valk restaurant/motel Het Haagsche Schouw niet door het aannemersbedrijf van het horecaconcem zelf zijn verricht. Ook voor de gemeente Wassenaar vormt het ongeval in Tiel geen aanleiding om poolshoogte te nemen in Hotel Bijhorst van het Van der Valk-concem. Voorschoten ziet eveneens geen enkele aanleiding om de bouwtekeningen van het onlangs verbouwde hotel-restaurant De Gouden Leeuw opnieuw te bekijken. „We hebben ons dat na de ontwikkelin gen in Tiel wel afgevraagd. Maar vooraf is zorgvuldig gecontroleerd. Bij ons bestaat niet de indruk dat we dat werk moeten overdoen. We zouden Van der Valk al leen maar in een kwaad daglicht stellen", aldus een woordvoerder vein de gemeen te. De Van der Valkvestiging Avifauna in Al phen aan den Rijn is eveneens niet bang voor 'Tielse toestanden'. De bouwplannen die Avifauna heeft, maakt het bedrijf in nauw overleg met de gemeente. Gerrit van der Valk doet in de geautori seerde biografie Het oog van een Valk, die in 1998 verscheen naar aanleiding van zijn zeventigste verjaardag, een boekje open over de methodes van het bedrijf. De godfather van het hotel- en ver- maaksimperium vertelt trots hoe hij re gels omzeilde, ambtenaren van bouw- en woningtoezicht schoffeerde en er een sport van maakte zo goedkoop mogelijk aan tweedehands bouwmaterialen te ko men, desnoods afkomstig van de sloop. Zo kocht hij in 1954 het vervallen restau rant De Witte in Vught. Zonder bouwver gunning begon hij het pand eigenhandig te verbouwen. Een ambtenaar van de ge meente die kwam inspecteren blufte hij af met de woorden 'Als je niet komt om te helpen, kun je beter weggaan'. Uitein delijk wist hij de burgemeester voor zich in te nemen, die besloot een oogje toe te knijpen en Van der Valk kon zijn gang gaan. Pagina Binnenland 2: Eigen onderzoeken Tiel en Van der Valk werkelijk krijgt van de kiezer. Verschillende andere televisie programma's presenteerden gisteren ook verkiezingsprogno ses voor Leefbaar Nederland en Fortuyn. Het televisieprogram ma 2Vandaag liet een enquête uitvoeren door het NIPO. Uit dat onderzoek blijkt dat 55 pro cent van de achterban van de partij wil dat er een lijmpoging komt tussen Fortuyn en Leef baar Nederland. Gisteren was overdag nog niet bekend dat het bestuur van Leefbaar Nederland de breuk als onherstelbaar zou bestempelen. Bijna driekwart (71 procent) van de achterban van de partij zegt in de NIPO- enquête, na het vertrek van For tuyn, Leefbaar Nederland de rug toe te keren. De onderzoekers rekenen die mensen tot de ach terban die bij eerdere peilingen hebben aangegeven hun stem op Leefbaar Nederland uit te brengen. Ten slotte concludeerde Into- mart, in opdracht van Netwerk, dat Fortuyn 23 zetels zou kun nen halen als hij op eigen kracht mee zou doen aan de verkiezin gen. Ook hier geldt dat op het moment van het onderzoek nog niet bekend was dat Fortuyn voor deze optie zou kiezen. Pagina Binnenland 1: Meer over Fortuyn den haag - Voor het Joegoslavië-tribunaal in Den Haag hadden zich vanochtend demonstranten verzameld, waaronder het 'Gesellschaft für bedrohte Völker'. Zij toonden foto's en spandoeken met teksten van de schade die Milosevic, voormalig president van Joegoslavië, heeft aangericht in Kosovo. De demonstratie is georganiseerd in sa menwerking met Bosnische overlevenden van de oorlog. In Den Haag is vandaag het proces tegen de begonnen. Hij wordt verdacht van ge nocide en misdaden tegen de mensheid. Pagina Buitenland: Gretige Milosevic wil zijn verhaal kwijt. Foto: GPD/Phil Nijhuis katwuk - Een op drift geslagen tanker heeft gisteren enige tijd onder de Katwijkse kust gelegen Het schip kwam tot op een mijl van het strand, ter hoogte van de Te Brittenstaat en trok veel belangstelling. Het 160 meter lange vaartuig, de Golden Diana, vaart onder Panamese vlag. Het schip lag aanvankelijk op een ankerplaats tussen Sche- veningen en Wassenaar. De bemanning was gewoon aan boord en had niets in de gaten, totdat de Scheveningse KNRM poolshoogte kwam nemen. Even eerder hadden medewer kers van de Verkeerscentrale in Scheveningen op de radar ge zien dat de tanker zonder mel ding zijn ankerplaats had verla ten. Daarop werd de KNRM ge alarmeerd. De Scheveningse reddingwer kers legde de kapitein vervol gens via de marifoon uit dat hij het ruime sop moest kiezen om dat het schip anders zou stran den. De kapitein vertelde dat hij een half uur nodig had om de motoren te starten. Inmiddels was het imposante vaartuig, dat melasse (een grondstof voor sui ker) vervoert, de Katwijkse Bou levard tot een mijl (ruim 1800 meter) genaderd. Uiteindelijk lukte het de bemanning om de motoren op tijd te starten en weer terug te varen naar de an kerplaats in Scheveningen. De vrijwilligers van de Katwijkse KNRM hoefde niet in actie te komen. Lissese wiskundeleraar maakt zelf berekening (advertentie) door Wilfred Simons lisse/groningen - Foute bereke ningen van het ministerie van OC&W hebben de studielast in de tweede fase van havo en vwo tot absurde hoogten opgestuwd. Om aan de eisen te voldoen, moeten leerlingen ook in vakan ties, weekeinden en feestdagen doorleren, zegt leraar wiskunde Bert van Rooijen van het Fioretti College in Lisse. De Groningse hoogleraar Anne van Streun on derschrijft zijn bevindingen. Maar het ministerie meent dat 'de gemiddelde leerling' best 1.600 uur per jaar les kan krijgen en huiswerk kan maken. De rekensom van het ministerie van onderwijs leek zo eenvou dig. Een jaar telt 52 weken, daar van hebben leerlingen er offici eel twaalf vakantie. Blijft over: veertig weken, waarin de leerlin gen geacht worden veertig uur per week les te krijgen en huis werk te maken. Veertig weken maal veertig uur is 1.600 uur, die de leerlingen aan hun opleiding moeten besteden. Op basis van die 1.600 uur stel de het ministerie de lescurricula vast. Al snel kwamen de docen ten en de leerlingen in het mid delbaar onderwijs erachter dat ze het verlangde tempo niet konden bijbenen. Geen wonder, ontdekten Bert van Rooijen en Anne van Streun onafhankelijk van elkaar: het hoge studietem po berust op een fout. In werkelijkheid kunnen de leer lingen geen 1.600 uur per jaar salt lake city/gpd - Gerard van Velde denkt dat hij op de 500 meter nog sneller kan rijden dan het nieuwe Nederlandse record. „Het rondje was niet optimaal. Tweetiende zit er nog wel in", reageerde de sprinter gisteren na de verbetering van de natio nale toptijd tot 34,62 seconden. Van Velde staat na de eerste 500 meter op een vierde plaats in het klassement, achter winnaar Casey FitzRandolph. Favoriet Je remy Wotherspoon kwam ten val. „Ik mag niet klagen. De race ging erg goed. Ik ben tevreden over mijn eerste 100 meter en mijn Nederlandse record. Ik sta er goed voor en hou aansluiting bij de plaatsen twee tot en met zeven", aldus Van Velde. Fitz Randolph heeft volgens hem te veel afstand genomen. „Maar in de tweede race ga ik voor alles of niets. Ik moet alle risico's ne men. Wat er gebeurt, gebeurt er. Ik wil proberen het podium te halen." Gerard van Velde komt van avond in rit zestien uit tegen de Amerikaan Joey Cheek. Die staat na de eerste dag zevende. De Gerard van Velde liet in zijn race de Fin Janne Hanninen achter zich. Foto ANP/Marcel Antonisse Nederlander heeft de laatste binnenbocht. In de zeventiende en voorlaatste rit zitten de Cana dees Mike Ireland en de op de tweede plaats staande Japanner Hiroyasu Shimizu. De beslissing valt in de laatste rit tussen de Amerikanen Casey FitzRand olph en Kip Carpenter, de num mers één en drie uit het voorlo pig klassement. Ids Postma treedt in de vierde rit aan tegen de Amerikaan Mare Pelchat. Jan Bos start in de veertiende rit te gen de Japanner Toyoki Takeda. In de rit daama schaatst Erben Wennemars tegen de Zuid-Ko- reaan Lee Kyu-Hyuk. SALT LAKE 2002 Volgens Lieuwe de Boer, win naar van olympisch brons op de 500 meter in Lake Placid (1980), kan Van Velde zeker brons ha len: „Ik hoop dat hij erbij kan komen. Met nog een klein schepje er bovenop moet het lukken. Hij is weer helemaal te rug. Op zijn race was weinig aan te merken. Een goede start en een heel goede opening. De vol le ronde kon misschien nog iets sneller, maar het was een uitste kende race." Meer nieuws over de Winter spelen op de olympische pagina's en op www.leidschdagblad.nl aan hun opleiding besteden. Het ministerie heeft namelijk geen rekening gehouden met de feestdagen door het jaar heen, zoals Pasen, Kerstmis, enzo voorts. In totaal zijn dat onge veer twee weken. Daarnaast doen de eindexamenkandidaten doorgaans in mei examen en hebben ze in juni en juli dus vrij: nog eens zeker vijf weken. De studiebelasting is in de prak tijk dus hooguit 33 a 35 weken per jaar en daarin kunnen zij slechts zeventig procent van de lesprogramma's afwerken, 1.300 uur maximaal per jaar. Pagina R6: Ministerie houdt vast aan studielast alphen aan den rijn - Meer dan zevenduizend huishoudens in elf wijken van Alphen aan den Rijn zaten gisteren van half ne gen 's ochtends tot negen uur 's avonds zonder televisie- en ra dio-ontvangst. Ook was het voor hen onmogelijk te inter netten via de kabel. De kabelstoring werd veroor zaakt door wegwerkzaamheden aan de President Kennedylaan. Volgens kabelmaatschappij Casema trok een aannemer daarbij gisteren per ongeluk twee glasvezelkabels kapot. Een gespecialiseerd bedrijf had de hele dag nodig om de glasvezel kabels weer aan elkaar te lassen. De kabels lagen onder het oude fietspad, dat plaats moet maken voor een vernieuwde en brede re weg. Om de storing te verhelpen sloot Casema gisteren de kabels aan die al onder het nieuwe fietspad klaar lagen. textielScpers JAAR. 500ml.^A29 GROTE SCHOONMAAK, •Tesa afvalzakken g O49 Afwasteil cO89 Spontex A89 raamdoekjes w Emmer 10 liter cO" Duizenddingen #%09 doekjes 10 stuks €W KLEINE PRIJZEN! Sponsset ei" Stofwisserdoekjes p 25 stuks 2 •Glassex Anti vet 29 2 stuks €2 Stofwisser met «59 6 doekjes WIE SLIM WINKELT, KOOPT BIJ ZEEMANlJ Postcode Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling kwartaalabonnement automatische betaling betaling per acceptgiro Handtekening: 52,00 52,50 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau automated» betalng 61091 bantiyfoixfnmer 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl l-iTTrr'M.T»ll:l ITM

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1