Alt-tijd kwartet zet de altviool in de spotlights KUNST CULTUUR Keurige doorsneeavond, geen woord over Fortuyn lmflops van supersterren gaan voor de Gouden Framboos =rokodillenkaken of een huis voor de eeuwigheid II IDS li R7 Gouden Harpen voor De Kast en Meuldijk 'SCHATGRAVERS' cabaret USflVüi dinsdag 12 FEBRUARI 2002 'Geen gewoon klassiek concert' komend weekeinde in Voorschoten Madeleine Rood 0CHOTEN - Esther Apituley altijd al een van de weinige kanten die de altviool solo in onnetje zette. Een jaar gele- ieeft ze een kwartet van lou- Itviolisten opgericht, waar- ze de komende tijd door het trekt. Dit Alt-tijd Kwartet gt geen gewone klassieke •rten. Esther Apituley is druk jhaar 'jongensdroom' wer- heid te laten worden. Zij t niet van de statische, seri bijeenkomsten, maar wil ffecten, mooie kleding en osse, informele presentatie, ende zaterdag staat de vio- met 'De dans van de Altvi- jn de Voorschotense Dorps- eidde Esther Apituley een lelleven. 's Nachts speelde ixofoon en synthesizer in lunkband. Ook zong ze in itown Band. Overdag stu- e ze viool aan het conser- ium. Het waren twee com- verschillende werelden en »bei voelde ze zich als een het water. idelijk moest ze kiezen een van beiden. Het werd ;ke muziek. „Ik vroeg me it me dieper raakte. Als en vlak voor het podium Het Alt-tijd Kwartet brengt geen gewone klassieke concerten. Esther Apituley (tweede van rechts): „Ik doe alles los, net als bij popconcerten gebeurt." Foto: GPD dansen en helemaal uit hun dak gaan of als ik klanken kan pro duceren die ik wil. En ik houd meer van klassieke muziek. Daar heb ik meer mee. Ik houd van de stilte in de muziek. Het is subtieler, extremer." De altviool zelf was doorslagge vend in haar keuze. Ze begon met viool spelen op haar twaalf de, maar vond de diepe klanken 'zo verschrikkelijk prachtig' dat haar leraar vroeg waarom ze geen altviool ging spelen. „Dat deed ik en ik vond het heerlijk. De viool was een broek die veel te strak zat; de altviool was veel losser en comfortabeler. Daar voelde ik me veel prettiger bij. De klank was veel vrijer; het was een openbaring. Het is dieper, melancholischer en warmer dan de viool. Zeker met zijn vieren, dan wordt het nog versterkt. Je weet echt niet wat je hoort!" De altviool is altijd een onderge schoven kindje in orkesten. „Ons kwartet bestaat uit vier lot genoten. Naast mij ook Mieke Honingh, Rogier van der Tak en Ernst Grapperhaus. Ze bespelen geen solo-instrument, maar moeten altijd invullen en opvul len. In symfonieën en strijk kwartetten is het een ondersteu nend instrument. Terwijl er echt heel veel moois is geschreven of gearrangeerd voor altviolen." Dan is het toch vreemd dat Api tuley ooit dit ondersteunende instrument koos. „Ik heb het ka rakter van een eerste violist, maar het warme en diepe van de altviool past ook bij mij. En alles wat ik uitstraal; niet be paald een klassiek dametje. Dat komt door dat karakter van mij. Maar van binnen klopt alles met wat ik doe. En ik ben extravert. Ik wil graag veel aandacht en wil mijn stem laten horen." De altviool stond echter nooit in de spotlights. Dat inspireerde haar het juist wél te doen. Ze bruist van de ideeën. Ten eerste al in de presentatie. Het visuele, losse en extraverte van de pop muziek mist ze in de klassieke wereld. „Dat formele gedoe... Ik wil wat anders dan dat strakke en keuri ge. Ik doe alles los, net als bij popconcerten gebeurt. Ik vertel erover, maak grapjes en dan doorbreek je al snel de sfeer." De komende maanden treedt het kwartet op met werken van Telemann, Bach, Bernstein en een compositie van Apituley zelf. Bij de concerten is te zien hoe het kwartet licht gebruikt. „Als iemand een solo speelt, moet de spotlight erop. Net als een gi taarsolo in de popmuziek of jazz. De waarde die ik aan één noot geef, geef ik net zoveel aan het opkomen, het buigen, het licht. Het visuele en het muzika le wil ik even veel kwaliteit ge ven." Ze beseft dat ze met het theatra ler maken van klassieke muziek een nieuw gebied betreedt. Al was het alleen maar omdat het moeilijk is genoeg geld bijeen te krijgen van subsidiegevers en sponsors. Die weten niet wat ze precies van plan is. Zelf is ze overtuigd van het bestaansrecht van haar theatrale concerten en wil ze hen voor zich zien te win nen. „Als je het informeel houdt, kun je het publiek veel beter vast houden. Mensen gaan dan ac tiever luisteren en kunnen veel meer uit de muziek halen. Mu ziek moet je zodanig spelen, dat de dingen worden uitvergroot. Ik wil mensen nog dieper ra ken." Esther Apituley met het Alt-tijd Kwartet, 16 februari in de Dorpskerk, Kerkplein 2, Voor schoten. s slechtste vrouwelijke hoofdrolspeler voor Mariah Carey ieles/ap - Comedy-acteur ireen en erkend spierbonk Ster Stallone zijn elk vier- genomineerd voor een in- uele Gouden Framboos, de die jaarlijks wordt toege- aan degenen die verant- Jelijk zijn voor het aller- ste op filmgebied dat het pen jaar is uitgebracht. De n Raspberry Award Foun- S11 maakte de lijst met geno- el irden gisteren bekend, tra- e{ itrouw een dag voordat de ïominaties wereldkundig -r' :n gemaakt. r en regisseur Tom Green j e afgelopen jaar een wan- tie met 'Freddy Got Finge- lordeelden de vijfhonderd van de jury. Als het Greens bedoeling was beledi gend, dom en aanstootgevend te zijn, dan heeft hij een mees terwerk gemaakt, zei Razzie-be- denker John Wilson. „Maar de film blijft beledigend, dom en aanstootgevend." En werd daar om in totaal achtmaal voor een Razzie genomineerd. De overige nominaties voor slechtste film zijn voor: 'Driven' (met Sylvester Stallone), 'Glitter' (met Mariah Carey). 'Pearl Har bor' (met Ben Affleck) en '3000 Miles to Graceland' (met Kevin Costner in Elvis-pak). De twee laatstgenoemde acteurs maken ook kans op de prijs voor slecht ste mannelijke hoofdrolspeler. Hun concurrenten zijn: John Travolta (voor zijn rollen in 'Do- mestic Disturbance' en 'Sword- fish') en Keanu Reeves ('Hard Ball' en 'Sweet November'). De prijs voor slechtste vrouwe lijke hoofdrolspeler kan Mariah Carey nauwelijks ontgaan. Maar liefst 93 procent van de juryle den zette haar naam bovenaan het formulier. Vermoedelijk tot opluchting van de eveneens ge nomineerde Penelope Cruz ('Blow', 'Captain Corelli's Man dolin' en "Vanilla Sky'), Angelina Jolie ("Lara Croft: Tomb Raider' en 'Original Sin'), Jennifer Lopez ('Angel Eyes' en 'The Wedding Planner') en Charlize Theron ('Sweet November'). Op 23 maart worden de win naars bekendgemaakt, een dag voor de grote Oscar-uitreiking. amsterdam/anp - De Friese popgroep De Kast en tekst schrijfster Belinda Meuldijk zijn de winnaars van de Gou den Harpen 2001. De win naars krijgen hun prijs, een kleine harpvormige speld, op 27 februari uitgereikt tijdens het Nederlands Muziekfeest in de Music Hall in Amster dam. De Gouden Harpen rijn pres tigieuze onderscheidingen voor artiesten en componis ten die zich tijdens hun carri ère op bijzondere wijze ver dienstelijk hebben gemaakt voor de Nederlandse lichte muziek. De Gouden Harpen werden in 1962 voor de eer ste keer uitgereikt. Eerder werd al bekend dat rapper Brainpower, dj Tiësto en de bands De Kift en Green Lizard de Zilveren Harpen 2001 krijgen. De Zilveren Harp is een aanmoedigings prijs die jaarlijks wordt toege kend aan veelbelovende Ne derlandse muzikanten. Tijdens het muziekfeest wor den niet alleen de Gouden en Zilveren Harpen uitgereikt, maar ook de Edisons en de Exportprijs. Onlangs maakte muziekorganisatie Conamus bekend dat Rob de Nijs en de Britse band Simple Minds dit jaar de Edison-oeuvreprijs krijgen. Gouden Harp-win- nares Belinda Meuldijk schreef overigens vele lied teksten voor haar echtgenoot Rob de Nijs. Conamus ondersteunt de Nederlandse lichte muziek. De organisatie reikt de prijs uit in samenwerking met de muziekrechtenorganisatie BUMA. «li vonden er hun laatste rustplaats en ook hun vertrouwelingen I1' n er ten grave gedragen: de woestijn bij het Egyptische dorpje a. Sinds 1975 reist jaarlijks een team van Leidse archeologen ze plek om de geheimen die nog verborgen liggen onder het helpen ontsluieren. 'Schatgravers' van het Rijksmuseum van ei den en de Universiteit Leiden leggen hier momenteel het graf 'p van Meryneith, een hogepriester uit de tijd van farao Achnaton. j idsch Dagblad volgt de expeditie op de voet. Vandaag deel 2 serie 'Schatgravers' over de Egyptische grafcultuur. memphls^ Om hun leven na de dood veilig te stellen, borgen de oude Egyptenaren hun gemummifi ceerde doden op in sarcofagen. Dit prachtexemplaar ligt sinds kort in het Egyptische Muse um in Cairo. AP Photo/Amr Nabil eerste dat in het oog springt bij in bezoek aan Sakkara is de pi- van farao Djoser. In de oud- imineerde dit massieve, trap- [e grafmonument de horizon ze dodenstad al en vandaag de iet niet anders. Het gaat niet al- et hoogste bouwwerk van Sak- naar ook om de eerste, echte pi- uit de Egyptische geschiede- ect van deze piramide, en daar- eitelijk de schepper van hét van Egypte, was Imhotep, de tionaire bouwmeester van farao Imhotep, die leefde in de 27ste oor Christus, moet destijds be- k veel lef gehad hebben om zo lus met de bestaande tradities en. Want hoewel de Egyptische tuur nu onlosmakelijke ver- n is met de piramide, bouwden penaren nog vele andere soor- izen' voor hun doden, t te zien, hoefje maar een wan dje rond de piramide van Djo- maken. Het merendeel van de bij Sakkara is helemaal niet tnig, maar bestaat uit een plat, bouwsel, voorzien van ire kamers en kapellen. De laren noemen dit type graf een w. iniale vondst van Imhotep in het opeenstapelen van als maar kleinere mastaba's tot er een zestig meter hoge piramide ontstond, een monument zijn farao waardig. Het veranderde het aanzien van Egyp te voorgoed. Bouwmeesters na hem verfijnden zijn concept, met als hoog tepunt de drie gigantische, wereldbe roemde piramiden bij Gizeh. Dit bete kende overigens geenszins het einde van de mastaba, omdat de piramiden slechts voorbehouden waren aan de goddelijke farao's. Ook hogepriester Meryneith, die zo'n dertien eeuwen na Djoser leefde, heeft een graf met een meer 'tempel achtige' architectuur. Op het voorhof bevindt zich een zes meter diepe schacht die uitmondt in een grafka mer en een zich vertakkend gangen stelsel. Met een takelinstructie zijn de Leidse archeologen de afgelopen we ken begonnen met het uitgraven van de grafkamer en de onderaardse gan gen die daarmee verbonden zijn. De archeologen hopen hier op een spoor van de hogepriester Meryneith te stui ten. Bij het zien van deze eindeloze do denstad dringt zich onherroepelijk de vraag op waarom de Egyptenaren zo veel tijd, energie en rijkdom in de bouw van hun grafmonumenten sta ken. Zeker als je bedenkt dat ze gedu rende hun leven in eenvoudige hui zen woonden, opgetrokken uit onge bakken klei, hout en riet. Het ant woord is simpel: het graf was voor de Egyptenaar niet zomaar een gedenk teken, maar een huis voor de eeuwig heid, noodzakelijk om het leven na de dood te kunnen voortzetten. Het was overigens geen kwestie van 'sterven en het dodenrijk binnenwan delen'. Voor het zover was, moesten er de nodige voorbereidingen getrof fen worden. De bekendste daarvan is het mummificeren van het lijk. Een ontzettend arbeidsintensief procédé, dat maar liefst zeventig dagen in be slag nam. Het achterliggende idee was dat zelfs een dode niet zonder rijn li chaam kan. Hierin huist namelijk wat de Egypenaren de ba noemden, ver gelijkbaar met ons idee van de 'ziel'. Die ba kon volgens de Egyptenaren af en toe afwezig zijn. Bij iemand die slaapt of dronken is bijvoorbeeld. Maar uiteindelijk keert hij altijd terug. Ook bij een mens die is overleden. Daarvan vliegt de ba weliswaar over dag de zonnegod Re achterna, maar zodra de zon ondergaat en Osiris, de god van het dodenrijk, het roer over neemt, neemt hij zijn intrek weer in het lichaam. Niet voor niets beelden de Egyptenaren de ba af als een vogel met een mensenhoofd. Begrijpelijkerwijs moest het lichaam in een optimale conditie blijven, an ders zou de dode een tweede, 'echte re' dood sterven. Mummificeren al leen was daarvoor niet voldoende. De dode moest ook regelmatig eten. Om die reden beschikt vrijwel iedere ma staba over een kapel met offertafel, waarop de nabestaanden eten en drinken konden achterlaten. En om het zekere voor het onzekere te ne men, smeekten de doden via teksten op hun graven ook de toevallige voor bijganger een offer te plengen. Overigens bleef het, alle voorbereidin gen ten spijt, altijd spannend of je tot het dodenrijk toegelaten zou worden. Want na het sterven, zo geloofden de Egyptenaren, moest je rekenschap van je daden afleggen. Om vast te stel len of je al dan niet goed geleefd had, gebruikten de goden een hele simpele methode: ze wogen het hart op een weegschaal. Hier stapelde het gewe ten zich immers op. Sloeg de weeg schaal door, dan voerden de goden het hart aan de krokodillenkaken van Ammoet, de dodenverslinder. Woog je hart daarentegen zo licht als een struisvogelveer, dan zwaaiden de poorten van Osiris' rijk wagenwijd open en kon het leven na de dood be ginnen. Rody van der Pols Donderdag: Smokkelaars, rovers en mannen van de wetenschap. Vierentwintigste editie Leids Cabaretfestival theater recensie Wijnand Zeilstra Voorstelling: eerste voorronde van het Leids Cabaretfestival Gezien: 11/2, schouwburg, Leiden. Geen woord over Pim Fortuyn. Nou krijgt die man toch al bui tensporig veel aandacht, dus erg is dat niet. Maar toch is het opvallend dat niemand van de eerste vijf deelnemers aan het Leids Cabaretfestival zich ook maar iets aan de actualiteit ge legen laat liggen. Ooit was dat anders. Het moderne cabaret richt zich kennelijk meer op het eigen ik en op vrolijke, dwaze fantasietjes. De vierentwintigste editie van het cabaretfestival is begonnen. En zoals gebruikelijk, gebeurt dat altijd op een rustige manier op de maandagavond. De jury heeft nog geen woord gespro ken, iedereen heeft nog maar de helft van het nieuwe aanbod gezien. Dus luidt het devies: kruit droog houden en niet te veel zeggen. Over de kansen op een over winning voor deze eerste kan didaten valt overigens ook nog bar weinig te beweren. Hoe sterk is de concurrentie van de dinsdagavond? De eerste voor ronde kan worden getypeerd als een keurige doorsnee-festi valavond zonder spraakmaken de uitschieters. Geen gekke ex perimenten, de meesten hou den zich aan de befaamde ca barettradities. 'Praatje-liedje-praatje' bijvoor beeld is het model waaraan Roel C. Verburg zich vasthoudt. Eén perfect liedje heeft hij in elk geval al op zijn naam staan: het is een olijke tekst op rijm om een relatie te verbreken. Zijn thema is eenzaamheid, die met branie en fantasie dient te worden bestreden. Over het al gemeen biedt hij aardig materi aal waarmee hij met wisselend succes aan de slag gaat. Een te rechte festivalkandidaat, maar absoluut geen gedoodverfde fi nalist of mogelijk zelfs winnaar. De Mannen op de Maan daar entegen zijn er nog lang niet. Hun programma is flinterdun. Een parodie op een televisie spelletje is niet bepaald origi neel te noemen. Dat is nog niet eens zo erg, maar helaas ont breekt een clou. Dat geldt voor de meeste speelscènes in hun programma. Daardoor blijft er van deze festivalbijdrage weinig over. En ineens is daar een kandidaat die heel veel power op het podi um brengt. Ze heet Renee van Bavel en ze heeft een dijk van een stem. Van timing heeft ze nog weinig kaas gegeten. Haar verhaal over haar lotgevallen tijdens de ontgroeningsrituelen in de universitaire introductie week duurt bijvoorbeeld veel en veel te lang. Ze speelt het enig, maar bederft uiteindelijk zelf het effect. En het thema 'jonge meid op zoek naar haar identi teit' is eveneens afgezaagd. Maar ze is in elk geval een kan didaat die je graag nog eens wilt zien. Ook al is er nu nog heel wat mis, het lijkt niet al te ge waagd om haar een plaats in de halve finale toe te dichten. Misschien dat die voorspelling ook op gaat voor de Vlaamse deelnemer Wim Helsen. Zijn humor is een soort kruising tus sen het werk van cartoonisten- /humoristen als Kamagurka en Gummbah. Hij goochelt met dwaze fantasieën en geeft een geheel eigen draai aan de naam en het werk van Abba. Dit soort eigenzinnige figuren krijgen veelal een kans bij dit soort fes tivals. Je weet immers nooit hoe zoiets uitpakt. Helsen valt dui delijk in de categorie onvoor spelbare, rare snuiters. Veel braver is het trio Voorwaar. Leuke liedjes en verhaaltjes voor ouderwets degelijk schoolcabaret, ook al lijken de drie heren de echte schoolleef tijd wel ontstegen. Geen mens kan dit een nare festivalbijdra ge vinden, de onderlinge lol straalt er onmiskenbaar van af. Op een professioneel podium horen de heren met hun sim pele humor echter vooralsnog niet thuis. Sanne Wallis de Vries Winnaar van de jury- en pu blieksprijs van het Vara Leids Cabaret Festival in 1996: 1Waar zou je zijn zonder het Leids Cabaret Festival? „Ik zou inmiddels wel iets in het vak doen. Als het niet via het Leids Cabaret Festival was, dan had ik wel een ander festi val gekozen. Van jongs af aan wilde ik al het theater in, dus dat was er ook wel van geko men." 2. Wat was in 1996 je beste grap? „Op aanraden van vrienden heb ik op het laatste moment een stukje toegevoegd, waarin ik 'uit het programma stapte' en er new age-achtig commen taar op gaf. Dat sloeg erg aan. Ik denk dat die sketch de doorslag heeft gegeven." 3. Wat onderscheidt jou van andere cabaretiers? „Ik doe wat ik wil doen, mis schien is dat mijn kracht. Ik schrijf mijn eigen tekst en ik heb nu eenmaal een eigen kijk op de wereld, die ik grappig on der woorden kan brengen. Sommige dingen lukken nu eenmaal goed: imitaties bij voorbeeld." 4. Welk taboe zou je willen doorbreken? „Ik zou niet zo snel een speci fiek taboe kunnen noemen. Ik merk wel dat de laatste tijd het fatsoen weer in opkomst is. Er is minder seks op tv, mensen walgen ervan. Misschien ko men met het fatsoen de taboes weer terug. Dat zou ik helemaal niet erg vinden." 5. Wie is de beste Nederlandse cabaretier? „Ik noem er altijd ditM Freek de Jonge, hoe irritant en prekerig hij ook kan zijn. Hans Teeuwen. rijn werk heeft me over de streep getrokken om ook te be ginnen. en Brigitte Kaandorp omdat ik haar zo vreselijk grap pig vind. Ik ben bij een voor stelling van haar een keer echt van mijn stoel gevallen." 6. En wie is de slechtste? „Dat wil ik niet zeggen, dat vind ik niet netjes. Ik zie wel vaak ca baret waar geen aandacht is be steed aan de aankleding, waar het theatrale niet benut wordt. Dat vind ik erg jammer." Tekst: Coen Polack Foto: GPD/Lex van Rossen

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 19