'Valkenburg is geen afvoerput je' DUIN BOLLENSTREEK Boerenbruiloft is een feest voor het hele gezin Ministerie houdt vast aan studiela Blieperdebliep hoera, de Noordwijkse Hema heeft een pratende kass rn^mJcki Debat over sport in Noords Hulp bij aangifte Forse opknapbeurt van gemeentehuis Brand in slooppand noordwijkerhout - Een leeg staand winkelpand aan de Dorpsstraat in Noordwijker- hout is afgelopen nacht uitge brand. De brand ontstond rond kwart over drie door een nog onbekende oorzaak. De brand weer was snel ter plaatse en bij na net zo snel de brand mees ter. Dankzij het feit dat naast het uitgebrande pand een steeg ligt, hebben de buren geen schade. Zij hoefden niet eens hun huis uit. Het pand - waar een nieuw bouwplan voor be staat - was al rijp gemaakt voor de sloop. De brandweer sluit brandstichting niet uit. CDA'er Barnhoorn naar PCK katwijk - CDA'er G. Barnhoorn stapt na een jarenlang lidmaat schap over van zijn partij naar Protestant Christelijk Katwijk, de partij van Zwaan en Van Rooijen. Barnhoorn stond bij de vorige verkiezingen nog elf de op de CDA-lijst, maar dit jaar kwam hij er, na de voor dracht door de kiescommissie en stemming door de leden, he lemaal niet op voor. Barnhoorn vindt dat de partij ingewikkelde en ondoorzichtige procedures hanteert en gesloten verbond- jes sluit. Nu staat Barnhoorn op de lijst van PCK, overigens wel op een onverkiesbare plaats. Discussie over wonen sassenheim - Op 20 februari or ganiseren de afdelingen van PvdA en D66 van Voorhout en Sassenheim een verkiezings avond in De Oude Tol. Kamer leden, Statenleden en lokale politici discussiëren met elkaar en met de belangstellenden over de volkshuisvesting en ruimtelijke ordening in de Duin- en Bollenstreek. Is er in een gemeente wel genoeg ruimte om te bouwen voor jon geren, voor ouderen en voor mensen met een wat smallere beurs? En als het inderdaad zo is dat zulke problemen makke lijker zijn op te lossen als ge meenten samenwerken, zijn we dan ook bereid om over en weer eens iets toe te geven voor een betere samenwerking? De Kamerleden Van Ooven (PvdA) en Hoekema (D66) houden kor te inleidingen vanaf 20.00 uur. Verkiezingsavond Christenunie katwijk - De ChristenUnie in Katwijk opent haar verkiezings campagne met een muzikale bijeenkomst in het Andreas College op 15 februari. Het pro gramma begint met een debat met wethouder Post, fractie voorzitter Ten Hove, de raads leden Noordhuis en Kuijt en Tweede-Kamerlid Van Middel koop. Verder is er zang en wordt er informatie verstrekt. De bijeenkomst is in de school aan de Helmbergweg en begint om 20 uur. dinsdag 12 FEBRUARI 2O0J noordwijk - Sport en politiek, teamgenoten of tegenstanders? Dat vragen ze zich in Noordwijk af op donderdag 28 februari, een week voor de gemeente raadsverkiezingen. De jubileren de sportraad (40 jaar) nodigt de fractievoorzitters van de politie ke partijen in Noordwijk uit, en ook de verenigingen worden dringend verzocht aan het debat mee te doen. Gespreksleider is F. van Zinnicq Bergmi stuurslid van de sportr voormalig voorzitter Noordwijkse Golfclub. I bat gaat onder meer ovei commodatiebeleid, vrijw beleid, (jeugd-) subsidie we sporten en de rol sportraad in Noordwijk cussie is in centrum De aan de Molenstraat. A 20.00 uur. (advertentie) Als het u niet lukt om zelf uw aangifte in te vullen, dan kan de Belastingdienst hulp bieden. U moet dan wel eerst telefonisch een afspraak maken. Hiervoor kunt u tot en met 15 maart iedere werkdag bellen: (071) 524 44 44. Houd bij het maken van een afspraak uw sofi-nummer bij de hand. Leiden Belastingdienst/Particulieren Ondernemingen Leiden Stationsplein 7 Vergeet vooral niet de gegevens mee te nemen die nodig zijn voor het invullen van de aangifte. Belastingdienst Leuker kunnen we 't niet maken. Wel makkelijker. Vliegveld in rapport SDB/SLR aangewezen als bouwlocatie door Rob Onderwater valkenburg - Boos en diep te leurgesteld. Dat is politiek Val kenburg over de conclusies, die zijn getrokken door de samen werkingsverbanden SDB/SLR en de provincie Zuid-Holland over de toekomst van de Leidse regio en de Duin- en Bollenstreek. Daarin wordt onder meer gezegd dat het vliegveld Valkenburg als bouwlo catie moet worden aangewezen. Het rapport is samengesteld op aandrang van de Stuurgroep Krachtige Gemeenten. Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg formu leren een gezamenlijk stand punt, maar de Valkenburgse po litici vinden dat de stem van hun dorp niet krachtig wordt verwoord. CDA-raadslid Imt- hom stelde gisteravond tijdens een ingelaste, gezamenlijke commissie dat de raad helemaal niet akkoord moet gaan met be vindingen van SBD/SLR-werk groep wonen. Die meent dat het marinevliegkamp bebouwd moet worden. Burgemeester Van der Reijden moest gisteravond alle zeilen bijzetten om de raadsleden in toom te houden. Het antwoord dat voor 1 maart aan de samen werkingsverbanden moet wor den gegeven (die op hun beurt rapporteren aan de provincie), is immers een gezamenlijk standpunt van Katwijk, Rijns- burg en Valkenburg. Dan kan er volgens hem niet te veel reke ning worden gehouden met de belangen van Valkenburg alleen. Alle gemeenten van de SDB/SLR moeten trouwens hun mening geven over het rapport, waarna de samenwerkingsverbanden SDB/SLR een definitief stand punt bepalen. Van der Reijden: „Wat winnen we ermee, als we. niet akkoord gaan met het rap port. Dat maakt onze situatie er niet sterker op. Hoe graag ik het ook anders zou willen zien, we zijn natuurlijk wel de kleinste gemeente van het geheel." Aten (CDA) eiste dat de visie uit het rapport Valkenburg 2010 met daarin ook behoud van het vliegkamp, wordt onderschre ven. „Het is schandalig dat daarover in het rapport niets is terug te vinder).Veenstra (PvdA) vond dat andere ge meenten niet over alternatieve bouwlocaties hebben nage dacht. Dat heeft Valkenburg wel gedaan. In het gebied Duyfrak kunnen als alternatief tussen de 750 en 1000 woningen worden gerealiseerd. Dat geen enkele andere gemeente met een voor stel is gekomen, ergert de Val kenburgse politiek in hoge ma te. Aten stelde dat de andere ge meenten Valkenburg als 'afvoer- putje' gebruiken. In het concept-antwoord van de KRV- gemeenten staat op advies van Valkenburg de notitie dat er nog steeds 4000 woningen in de nieuwbouwwijk Haaglanden, waar 50.000 woningen gebouwd worden, voor de Leidse regio zijn bestemd. Dat heeft in een aanvullende notitie van de Vier de Nota gestaan. Van der Reij den maakte zich gisteren boos op staatssecretans Remkes, die hem nog steeds niet heeft dui delijk gemaakt waar die wonin gen zijn gebleven. Aten (CDA): „De duurdere woningen kun nen ze daar aan niemand meer kwijt. Dan is het toch belachelijk dat wij hier kostbare grond be schikbaar moeten stellen voor woningbouw." Van der Reijden beloofde de commissieleden met zijn colle ga's van de buurgemeenten over een 'nieuwe' formulering te gaan praten, voordat de ge meenteraad op 19 februari het definitieve KRV-standpunt vast stelt. valkenburg - Het gemeentehuis van Valkenburg krijgt een fikse opknapbeurt. Ook het parkeerter rein wordt opnieuw ingericht. Daarvoor wil het college een bedrag van 267.000 euro uittrekken. De gezamenlijke commissies gingen daarmee gis teravond akkoord. Dat ging overigens niet zonder slag of stoot. De partijen vonden dat de handel wijze van het college om het voorstel 'er doorheen te drukken' geen schoonheidsprijs verdiende. Vol gens de PvdA had het geld op de begroting van 2002 gereserveerd moeten worden. Volgens wet houder Van der Horst was dat onmogelijk, omdat een aantal gebreken onlangs bij een inspectie aan het licht zijn gekomen. De PvdA brak een lans voor een sobere inrichting van het parkeerterrein, maar de overige raadsleden voelden daar weinig voor. De raad beslist op 19 februari over het voor stel. door Anton Diedrich noordwijk - Voor Amerikanen en Noordwijkers is het niets nieuws. In de Verenigde Staten staan er al duizenden, in Noord wijk ééntje. De onbecaissièrde kassa. Na drie weken proef draaien maakte de Hema in de Hoofdstraat gisteren bekend dat hij blijft en - sterker nog - dat er zo snel mogelijk nog drie bij ko men. Het werkt. De reacties in Amerika en tot zover in Noordwijk zijn ernaar. Klanten vinden het een prima idee, zelf hun boodschappen langs de scanner halen - bliep - en afrekenen bij een automaat. „Misschien is het niet zo - want je kunt heus niet sneller scan nen dan de caissière die dag in dag uit niks anders doet - maar de mensen hebben het gevoel dat het sneller gaat", vertelt M. Knijnenburg. Zij presenteert na mens NCR, de verkoper van de onbemande kassa's, de nieuwe vinding aan de verzamelde pers. Zelfbediening wordt steeds snel ler geaccepteerd, zegt Knijnen burg, en mensen verwachten te genwoordig ook dat in de maat schappij steeds meer technolo gie wordt gebruikt. „Als je ziet hoe normaal het nu is om geld uit de muur te trekken, of bij een benzinepomp automatisch te betalen, dan is duidelijk dat zoiets ook zal werken." Voor de Hema zelf heeft het ook een prettig effect. Het winkel personeel verplaatst zich van de kassa naar de winkel, kan weer mensen helpen in plaats van al leen maar afrekenen. En ook voor de omzet is het goed, zo wijst onderzoek in Amerika uit. De kassa ziet er simpel genoeg uit. Scannen - bliep - inpak ken, betalen, wegwezen. Om te voorkomen dat mensen de helft van hun boodschappen scan nen, of op een andere manier het betalen proberen te vermij den, zijn er verschillende maat regelen genomen. Onder het in- pakgedeelte van de kassa zit een weegschaal, die controleert of het gewicht van de boodschap pen wel overeenkomt met de in- gescande produkten. En een magneetstrip in de onderbroe ken of pannenlappen werkt ook tegen diefstal. Er is altijd een medewerker in de buurt van de kassa, als er meer staan dan hebben ze een controlescherm waarop van elke kassa te zien is wat er is ingescand - bliep. „Maar dat mensen af en toe iets onder hun jas stoppen gebeurt nu ook al", zegt Knijnenburg. „En dat zul je altijd wel blijven houden." In de Verenigde Sta ten is er geen verschil tussen de diefstalcijfers voor en na het in voeren van de zelfbetalingskas- sa's. Hoeveel zo'n apparaat kost, wil len noch Knijnenburg, noch ei genaar van de Hema E. de Boer zeggen. „Ongeveer drie keer zo veel als een gewone, inclusief caissière", is het enige dat ze kwijt willen. „We hopen dat hij zichzelf in anderhalf jaar terug verdient", zegt De Boer. De an dere Hema-franchises in Neder land hebben al veel interesse ge toond in het Noordwijkse expe riment, en ook andere winkelke tens - Albert Heijn, V8JD - vol gen de ontwikkelingen met ar gusogen. „We geven de mensen het idee dat we een modem be drijf zijn, dat we met oiu meegaan", zegt De Boer. een goed image om te heb! Trots toont de Hema w Noordwijkers al drie weke ten. Een vrolijke vrouwe uit de ingewanden van de vertelt de klant wat hi moet doen. Inscannen de boodschappen inpak! het weegschaalplankje touchscreen indrukken da; les hebt gehad en dan nen. „Hartelijk dank gebruik van deze zelf ningskassa", zegt de stem Leerlingen verrichten 'Aziatische inspaningen' om examen te halen door Wilfred Simons Vervolg van voorpagina lisse/groningen - Het ministe rie van OC&W wil van geen re kenfout met de studiebelasting weten. Staatssecretaris K. Adel- mund openbaarde eind vorige maand een nieuw onderzoek naar de studielast in de tweede fase (vier en vijf havo, vier, vijf en zes vwo). Hieruit blijkt dat het grootste deel van de leerlin gen keurig tussen de 35 en de 45 uur per week aan schoolwerk besteedt. Als ze dat veertig we ken per jaar doen, dan kloppen theorie en praktijk 'voor de ge middelde leerling nagenoeg per fect'. Lissenaar Van Rooijen is op het ministerie geweest om de amb tenaren op de rekenfout te wij zen. „Het viel me toen op dat ze de theoretische studielast nooit met de werkelijke tijd hadden vergeleken. Binnenskamers er-' kennen de ambtenaren de fout wel, maar ze vrezen nieuwe po litieke onrust over 'het Studie huis' als het naar buiten komt. Tweede Kamerleden bagatellise ren het probleem, door te zeg gen dat het 'niets nieuws' is of dat de discussie erover 'de rust in het onderwijs niet bevor dert'." Hoogleraar Van Streun heeft on derzocht hoe de werkelijkheid is: in de vakken wiskunde, na tuurwetenschappen en econo mie, met duidelijk omschreven studieprogramma's, moeten de leerlingen dertig procent harder studeren om net zoveel te weten als vóór de invoering van de tweede fase. Van Streun noemt dat 'Aziatische inspanningen', waarmee hij verwijst naar Singa pore en Japan, waar leerlingen zelfs zelfmoord plegen om aan de hoge studiedruk te ontsnap pen. In de andere vakken kun nen de leerlingen lang niet be studeren wat de lesprogram ma's voorschrijven. En dat, ter wijl er in de examens wel naar de niet-bestudeerde stol gevraagd. Door de ministeriële rel maar ook door de ove heid van het vakken, volgens Van Streun niets Studiehuis terecht. Het daaraan was juist dat lee l op onorthodoxe wijze leren, door het uitvoert J onderzoeksopdrachten groepsopdrachten en een sief gebruik van ICT. Zt centen die zich die nieuw van lesgeven hadden e maakt, doen er niets met is Van Streun opgevallt vallen terug op voordt doen- oefenen - reproduce Boerin Leentje en boer Dorus zijn getrouwd. Het is echt waar en het is niet te ontken nen. Wie het toch niet gelooft moet het maar even gaan vra gen aan een van de 1.400 gas ten, die gisteren in De Schelft in Noordwijkerhout op de vrolijke boerenbruiloft mochten ko men. Leentje en Dorus zijn 'on echt in de echt verbonden' door prins Costa de man die deze carnavalsdagen de hoogste man van Kokkerhout is. Plaats van handeling was het gemeente huis, het vertrekpunt voor de bruiloftsstoet naar De Schelft. „De tocht duurde dit jaar maar tien minuten, want door de re gen en de wind was het zo koud dat we op een drafje hier naar toe zijn gelopen", zegt Stef War merdam die als ceremonie meester voor het vierde jaar de op tredens van de gasten aan elkaar praat. Voor zien van een stijlvolle boerenjas en met een platte pet op zijn hoofd vertelt hij dat carnavals vereniging de Ka- ninefaaten 37 jaar gele den op het idee van een boerenbrui loft is geko men. „Het carnaval miste op de maandag een feest. Ze hebben toen een boerenbruiloft gepro beerd, dat een feest voor het hele gezin moest worden. De eerste keer waren er maar vijftig bordjes boerenkool, maar het was meteen een ontzettend groot succes." Onder redactie van Rob Onderwater tel 071 5356457 De boerenbruiloft is voor het hele gezin, letterlijk van jong tot oud. „Er lopen jochies van een jaar of drie tot oma's van tach tig." Met bijna alles daartussen in. „Oudere jeugd loopt er niet tussen. Als je een jaar of twintig bent, en geen kinderen hebt, zoek je je lol ergens anders." Het is aan de bewaking te mer ken, tussen de bijna anderhalf duizend bekielde feestgangers lopen slechts vier bewakers, op een jongerenfeest zijn er mini maal tien. Jacco van Wieringen heeft zijn zoontje Lars (3) meegenomen. Voor de peuter is het zijn twee de boerenbruiloft. Jacco heeft geen kind aan hem: „Vorig jaar moest hij eerst aan de harde muziek wennen, maar al snel vond-ie het geweldig. Het ver schil is dat hij toen vooral bij ons in de buurt bleef hangen en nu loopt hij overal rond te rennen en te dansen. Voor mij is het wel een leuke afwisseling, lekker rustig en heel anders dan de vier avonden dat ik bij Van der Geest ben." Boer Doms is de korte naam voor Boer Do ms van Leet van Meelboer Janus van Atlas tot Wai Blaive Kaike en Leentje heet eigenlijk Boerin Leentje van Willem van Willem van Klaas Hoed. Tenminste, zo heetten zij de afgelopen drie weken nadat op het Boerenbal hun verloving bekend was ge maakt. Vanaf vandaag zijn hun namen weer Ted de Merk en Met 1400 man aan de boerenkool. In Noordwijkerhout is carnaval een feest voor jong en oud. Foto: Dick Hogewoning Lisette van der Vossen-Duiven- voorden en is zij keurig ge trouwd met de vriend van Ted. „Voor deze drie weken mocht ik haar lenen." Ze hebben veel aan elkaar ge had, want in die afgelopen pe riode is meerdere keren getest of zij wel in staat waren het boerenhuwelijk aan te gaan. Doms, een watersportfanaat, onderging nogal wat conditie tests, want aan een bmidegom worden zware eisen gesteld. Hij moest onder andere elf meter onder water ploegen, gekleed met klompen en das moest hij twee keer elf seconden water trappelen en vervolgens ook nog eens de uitzet met boeren bont van de bodem van het zwembad duiken. Doms slaagde glansrijk: „Het is echt een eer om vandaag de bmidegom te zijn, je speelt de hoofdrol in een fantastisch spel waar het hele dorp aan mee doet. Waar vind je dat nog?" Om een uur of vijf volgt het hoogtepunt van het met veel hoogtepunten omlijste feest. Het is de boerenkool met worst, die wordt opgediend onder de bezielende leiding van de Werk groep Oude BabyTaaten, oftewel de WOB. De WOB'ers, herken baar aan een gele bouwhelm, hebben een reputatie te verde digen. Hun met militaire preci sie uitgevoerde operatie leidt er toe dat in tien minuten tijd 1.400 mensen te eten krijgen, zodat iedereen tegelijk met het feestmaal kan beginnen. Dat is belangrijk, omdat het wel zo gezellig is als de gasten op het bruiloftsmaal op hetzelfde moment hun eerste hap nemen van hun eenvoudige, maar voedzame maaltijd. Bovendien zijn de WOB'ers wereldrecord houder 'eten snel opdienen aan heel veel mensen', een jaar of tien geleden is dat zelfs nog of ficieel genoteerd door afgevaar digden van het gezaghebbende Guinness Book of Records. Dat het lukt om het record in Noordwijkerhout te houden, verbaast niemand. Laat dat maar aan die boeren over. door Gerard Baas Wiskundeleraar Bert van Rooijen: „Binnenskamers erkennen de ambtenaren de fout wel, maar ze vrezen nieuwe politieke onrust over Studiehuis' als het naar buiten komt. Foto: Henk Bouwman

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 18