Zoeterwoude zoekt partners in de buurt LEIDSE REGIO Warmondse politiek vraagt om meer parkeerplaatsen Leiderdorp laat asbest aan Van Diepeningenlaan liggen Warmond krijgt 'bruisend centrum' Leiderdorp, Warmond en Rijnwoude RANDVERSCHIJNSELEN 973 ngehouden door Jan Preenen zoeterwoude - Wanneer Zoeter woude niet zelfstandig kan blij ven, gaat de gemeente eventueel samen met Leiderdorp, Rijnwou de en Warmond. De gemeente raad moet daarover volgende week donderdag beslissen. „Maar zover is het nog lang niet. We krijgen eerst een snuffelpe- riode om te kijken wat we aan elkaar hebben", aldus burge meester Koopmanschap van Zoeterwoude. Zij doelt daarbij op nauwere samenwerking met de drie gemeenten. „Als die goed uitpakt en we krijgen te horen dat we moeten fuseren, dan bestaat de kans dat we met één of meerdere van deze ge meenten samengaan. Voorlopig staat de zelfstandigheid voor ons echter voorop. Uit diverse onderzoeken is gebleken dat we krachtig genoeg zijn." CDA, Progressief Zoeterwoude en WD benadrukten dat gister avond ook tijdens een commis sievergadering over de toekomst van hun dorp. Net als andere gemeenten is Zoeterwoude door provincie en het ministerie van binnenlandse zaken gedwongen om na te denken over vergaan de samenwerking en eventuele fusie met omliggende plaatsen. In dat kader is op 22 januari in Zoeterwoude een bestuurlijke conferentie gehouden, waarin Leiderdorp, Rijnwoude en War mond hebben aangegeven ver der te willen praten. „Met Rijnwoude zijn we al lan ger in contact. Leiderdorp heeft duidelijk gemaakt dat zij net als wij de groene Grote Polder groen wil houden en met ons wil zoeken naar vormen van sa menwerking. Warmond is mis schien opvallend in dit rijtje, omdat het verder weg ligt, maar vergeet niet dat die gemeente zich ook gedeeltelijk uitstrekt over de Kagerplassen, dus aan deze kant. Net als bij ons spelen daar groen en recreatie een gro te rol. Bovendien heeft War mond ons al regelmatig uitge nodigd voor gesprekken. Al kemade en Jacobswoude, waar aan je eerder zou denken, heb ben duidelijk geen behoefte om met ons over de toekomst te praten. Als ze hun zelfstandig heid moeten opgeven, dan gaan ze liever met elkaar verder." Voor het CDA kan Zoeterwoude zich beperken tot één gemeente. Fractievoorzitter Ates: „We heb ben een grote zielsverwant en dat is Rijnwoude, waarmee we een lat-relatie willen zolang on ze zelfstandigheid niet in het ge ding is. Nauwere samenwerking met Warmond en Leiderdorp hoeft niet zonodig voor ons. We houden liever de A4 als grens aan. Daarachter werd nog niet zo lang geleden gesproken over Rijnstad. En dat is heel iets an ders dan wij willen." Fractievoorzitter Sanders van de WD vindt het juist wel goed dat Zoeterwoude zich breder oriën teert. „Het is verstandig om ver der te kijken en niet alleen sa men te werken met Rijnwoude. We moeten ons niet aan deze fi nancieel zwakke gemeente over leveren. Dan zijn we op korte termijn failliet." Ook PZ steunt het voorstel van B en W, dat daardoor op een meerderheid kan rekenen tijdens de raadsver gadering. 'leiderdorp en Warmond geen logische partners' Burgemeester Westra van Rijnwoude ziet een samen werking tussen de vier ge meenten niet zitten. „Leider dorp en Warmond zijn voor ons geen logische partners", zegt hij. „Als het gaat om ge meentelijke herindeling is Zoeterwoude mijn eerste lief de. Maar die liefde moet wel van twee kanten komen. Als Zoeterwoude in zee gaat met Leiderdorp en Warmond ligt een hechte samenwerking met Zoeterwoude duidelijk minder voor de hand. Wij kij ken nu al voorzichtig naar Boskoop, en sommigen zelfs naar Alphen aan den Rijn als fusiepartners voor de toe komst." Leiderdorp en War mond waren vanmorgen niet voor commentaar bereik baar. door Pieter van Langevelde warmond - De Warmondse po litiek wil meer parkeerplaatsen hebben op de kop van de Dorpsstraat. Ook de super marktorganisatie Schuitema, die op de plaats van 't Meerpunt een Cl000 gaat bouwen, is daar voor. Gisteravond sprak de raadscommissie voor ruimtelij ke ordening over de plannen van wethouder J. van de Velde (Progressief Warmond) voor de kop van de Dorpsstraat. Het huidige plan van burge meester en wethouders voorziet in een kleine parkeergarage met 26 plaatsen. De garage wordt niet openbaar, maar slechts toe gankelijk voor bewoners en voor personeel van de toekomstige supermarkt. Fractievoorzitter A. Lemmers (CDA) voorziet dat dit tot par keerproblemen leidt: „Er komen rond de supermarkt maar dertig parkeerplaatsen voor het winke lend publiek. Dat lijkt mij erg weinig." G. Slingerland (PW) deelt deze zorg. „Het uitgangs punt moet zijn dat er voldoende parkeergelegenheid komt voor de bewoners en het winkelend publiek", aldus Slingerland. WD'er J. Kwestro: „Zijn er geen mogelijkheden om meer par keerplaatsen te creëren? Het zou zo jammer zijn als we er na een paar jaar achter komen dat er toch te weinig plek is." Wethouder Van de Velde vindt de zorgen van de raad onnodig. „Volgens de normen zijn er ruim voldoende plaatsen, zelfs wanneer we geen parkeergarage bouwen." Van de Velde bena drukt daarnaast dat de kelder niet voor iedereen toegankelijk kan worden, omdat dat veel te duur is. „Een openbare parkeer garage moet je bemannen. Dat kost heel veel geld." Ook het bouwen van een parkeerkelder met meer dan 26 plaatsen acht de wethouder niet mogelijk. Daarvoor ontbreekt het geld. Naast de kritiek op de parkeer voorzieningen vinden CDA en PW de plannen voor de kop van de Dorpsstraat te beperkt. Zij willen dat het college ook de panden van de Dorpsstraat 2 tot en met 12 erbij betrekt. Slinger land: „Het doel moet zijn de re vitalisering van de Dorpsstraat, te beginnen met de kop. Je moet duidelijk voor ogen hebben waar je met het hele stuk naar toe wilt." Wethouder Van de Velde ziet echter weinig moge lijkheden om ook de Dorps straat actief te ontwikkelen. „De eigenaren van panden van de Dorpsstraat 2 tot en met 4 kun nen zich aanmelden voor het project, maar het aankopen van deze panden is voor de gemeen te simpelweg onbetaalbaar." Een woordvoerder van super marktorganisatie Schuitema zegt blij te zijn over de plannen met de kop van de Dorpsstraat. Schuitema hoopt echter op een supermarkt van minimaal 900 vierkante meter, terwijl de toe komstige Cl000 het in het hui dige schetsplan met 100 vier kante meter minder moet doen. Ook hoopt Schuitema op meer parkeerplaatsen dan het aantal waarin het huidige plan voor ziet. Grasveld door Eric Went leiderdorp - Leiderdorp gaat de met asbest ver vuilde grond rond de Rabobank pas volgend jaar saneren. Tot die tijd wordt het grasveld aan de Van Diepeningenlaan afgedekt met folie en speci ale korrels. Daarna gaat de gemeente het terrein asfalteren. Leiderdorp kiest voor deze tijdelijke oplossing, omdat uit onderzoek van BK Ingenieurs blijkt dat er geen aanleiding is de grond snel. schoon te maken. Op sommige plekken wordt de veiligheidsnorm net over schreden, op andere plaat sen blijft de verontreiniging onder die norm. Alleen mensen die in aanraking komen met de grond, om dat ze erin graven, lopen 'enig risico', denken de on derzoekers. Bovendien heeft de ge meente de grond hard no dig als parkeerterrein en lo catie voor de markt, als win kelcentrum Santhorst later dit jaar wordt uitgebreid. „Voor versteviging hebben we die korrels sowieso al nodig, dus dat zijn geen extra kosten voor de gemeente. En de prijs van het folie is te verwaarlo zen", aldus wethouder Roest. Als de uitbreiding van Santhorst over een jaar klaar is, wil de ge meente alsnog de verontreinigde grond afgraven. Daarvoor wordt een saneringsplan opgesteld. Vorig jaar juli werd bij proefboringen op het gras veldje op twee plaatsen asbest aangetroffen. Het precies op dat veldje asbest ligt. parkeer- en marktterrein gaat om kleine losse deeltjes ondergronds, die bij het omwoelen van de bodem kunnen gaan zwe ven. Ook werd er direct aan de oppervlakte asbest gevonden, dat alleen gevaar oplevert als het be werkt wordt. Uit voorzorg heeft de gemeente bei de plekken afgedekt met stalen rijplaten. Daarna volgde een uitgebreider onderzoek. Alle struiken zijn van de grond verwijderd en uit voorzorg heeft de gemeente bouwhekken om het terrein ge plaatst. Volgens P. Langendorff van de Huurdersvereniging flat gebouw Vogelwijk vinden veel omwonenden de as- bestvondst not altijd 'te mooi om waar Rfeajn'. „Wij hebben een procedure lo pen bij de rechtbank tegen de kap van bomen op het terrein. Vervolgens wordt er op precies hetzelfde gras veldje asbest gevonden, en moet de hele boel, met uit zondering van de bomen alvast kaal worden ge maakt. Maar er is geen ster veling die gelooft dat er een dusdanig asbestgevaar is dat dit nodig is. Daardoor ziet het veldje er nu al uit als een geteisterde woestenij. Ik kan me dus heel goed voorstellen dat mensen het niet helemaal vertrouwen." Langendorff behoort niet tot die groep. „Dat is in fantiel en een vorm van bestuurlijk amateurisme waarvoor ik het gemeentebestuur te hoog acht. Maar ik kan me tegelijkertijd ook heel goed voor stellen dat de gemeente niet echt rouwig is dat er iirdorp - Drie 17-jarige jon- 5 uit Leiderdorp zijn giste- door de politie aangehou- £ij worden ervan verdacht rond de jaarwisseling lenspiegels en ruitenwissers auto's hebben afgebroken e wijk Ouderzorg. Ook heb- ze vernielingen aangericht de buiten- en tuinverlich- van drie woningen en wor- te ervan verdacht aange- en vuurpijlen door brieven- sen naar binnen te hebben Qoid. De verdachten zijn iehouden na een uitgebreid tonderzoek. Tegen hen dt proces-verbaal opge- kt. irmond krijgt iëmonument mond - De gemeente War- d krijgt een eigen gedenk- ivoor de gevallenen tij de politionele acties in In- )at hebben burgemeester ethouders vorige week be- n. Tijdens de politionele sin de periode 1945-1949 men twee Warmonders om >ven. Hun namen komen >n gedenksteen bij het mo- ient tegenover het gemeen- is. Eerder leidde de komst :en Indiëmonument bij tde Put in Leiden tot pro- Het beeld werd tot drie toe vernield. Burgemeester in weet niet of er ook in nond protest te verwach- „Veel gemeenten in de hebben een gedenksteen ;esneuvelden in Indië. De ies waren nogal verschil- We zullen zien hoe War- Ihierop reageert." ingVOC iegstgeest geest - Op uitnodiging &0 Oegstgeest houdt J Blussé van Oud Alblas sdag 27 februari vanaf uur een lezing over de in het Gemeentecentrum iLijtweg. De sinoloog en eraar geschiedenis belicht el en wee van kooplieden i politiek roerige tijd. ■heeft een aantal boeken lederlanders overzee ge werd. Dat de VOC 400 lieden werd opgericht onder meer herdacht en expositie in het Am- n imse Scheepvaartmuse- &0 wil hier een rondlei- aan verzorgen, in samen- ig met kunsthistorica G. De rondleiding staat ge- voor woensdag 20 maart, jn ng 10.30 uur. Mogelijk '0 een tweede rondleiding d dag 22 maart verzorgd. 2 in voor lezing en rondlei- vf ijn verkrijgbaar bij K&O de avond van de lezing izaal, vanaf 19.30 uur. II :a De werkzaamheden rond het sociaal cultureel centrum zijn nog in volle gang. Stratenmakers leggen de laatste tegels en bouwvakkers plaat sen bruggen over de gracht rond het gebouw aan de Herenweg. Foto: Hielco Kuipers door Pieter van Langevelde warmond - Wanneer, gemeen teambtenaar Cees Neefjes via de achteringang het nieuwe War mondse sociaal cultureel cen trum wil ingaan, komt een tuin der op hem afgelopen. „Komt er wel een goede doorgang naar de volkstuinen", vraagt hij bezorgd. „Ik wil wel met een aanhanger bij mijn tuintje kunnen komen. Ik heb geen zin om het hele stuk met een kruiwagen heen en weer te lopen." Neefjes kan de man geruststellen: „Ik heb hier zelf ook twee tuinen, dus ga er maar van uit dat het goed komt." In de week voor de opening zijn de werkzaamheden rond het so ciaal cultureel centrum (SCC) in Warmond nog in volle gang. Stratenmakers leggen de laatste tegels en bouwvakkers plaatsen bruggen over de gracht rondom het centrum. Het water in de gracht heeft een viesbruine kleur, maar volgens projectlei der Neefjes komt daar verande ring in zodra de gracht aanslui ting krijgt op stromend water. Alle verenigingen en organisa ties hebben inmiddels hun plek je gevonden in het gebouw dat moet gaan uitgroeien tot het bruisende centrum van het dorp. Voor de meeste verenigin gen is het nieuwe onderkomen wel even wennen. Neefjes: „De verenigingen konden altijd op elk willekeurig moment hun ei gen gebouw in- en uitlopen. Nu kan dat niet meer. Elke vereni ging heeft zijn vaste tijdstip waarop een zaal in het SCC be- schibaar is." Ook een mede werkster van de bibliotheek is nog niet helemaal gewend. Ze heeft moeite boeken te vinden en mist een warmwaterkraan. „Onze lippenstift blijft aan de rand van de kopjes zitten en dat wast zo lastig af als je geen warm water hebt." Ondanks deze kleine ongemak ken zijn alle gebruikers erg en thousiast over het nieuwe ge bouw. Een leidster van de oude- rengymnastiek: „We kunnen hier na afloop met elkaar koffie drinken. Voorheen zaten we in Klim Op. Daar kon dat niet, ter wijl het sociale aspect van het koffiedrinken voor ouderen toch juist heel belangrijk is." Uniek voor Warmondse begrip pen is vooral de grote theater zaal waar maximaal 180 bezoe kers in kunnen. Jeugdcircus At- leta, St. Matthias en Brassband Warmond gebruiken de zaal. Daarnaast biedt de ruimte gele genheid voor het houden van popconcerten en professionele theatervoorstellingen. Voor de zomer zijn onder meer cabare tière Hester Macrander en groe pen als de Tomeloos Band en Mazzeltov geboekt. Neefjes sluit niet uit dat volgend seizoen be roemdheden als Youp van 't Hek en Freek de Jonge War mond aandoen. De bouw van het SCC heeft de gemeente 3,6 miljoen euro ge kost. Per hoofd van de War mondse bevolking is dat 720 eu ro. Een goed besteed bedrag, vindt Neefjes. „Je kunt wel heel zuinig doen, maar dat betaal je later dubbel terug. Kijk maar naar sporthal De Geest. Hier hebben we voor kwaliteit geko zen." Om deze kwaliteit in stand te houden, is het pand goed be veiligd. Drie camera's zijn voort durend gericht op de lange gan gen in het centrum. Vanuit de controlekamer naast de hoofd ingang kunnen de camera's met een 'stuurknuppel' worden be diend. Inzoomen. draaien, zwenken, alles is mogelijk. Neefjes hoopt dat het SCC een centrum wordt waar mensen gemakkelijk even naar binnen lopen om een kop koffie te drin ken. „Iedereen kan hier altijd te recht. Daarom hebben we hier ook een leestafel neergezet." Vanaf de aankoop van de grond, vier jaar geleden, is Neefjes bij het SCC-project betrokken. Hij is dan ook zichtbaar trots op het uiteindelijke resultaat. Het ge bouw is zelfs te beschouwen als zijn afscheidscadeau aan het dorp, want over een paar maan den gaat Neefjes met pensioen. Burgemeester Vosjan onthult vrijdag de naam van het cen trum, tijdens de officiële ope ning van het gebouw. d ijnveiligheid bedreigt fietsers in j de Leidse regio. De nieuwe Tangsregels zijn gevaarlijk voor al tweewielers. ai )e ChristenUnie/SGP doet in ierdorp een brutale greep naar tej lacht. De partij 'bepaalt zelf wel g ie ze de bloemetjes buiten zet'. tsers blijven de sluitposten in het rkeer. Alle zogenaamde verbete zijn in werkelijkheid alleen maar n ichteringen. De nieuwe regels zor- 1 oor schijnveiligheid en leiden, als hn laar consequent aanhoudt, tot de Ie weg naar het ziekenhuis. De -r die zich sinds 1 mei onder alle andigheden aan de voorrangsrege- roor alle verkeer van rechts houdt ins op gelijkwaardige kruisingen), - het risico om in het gunstigste ge- de voorruit van een auto te be- n. En met een simpele beweging le ruitenwisser weer op de grond te en gekwakt, jhijnveiligheid is zo mogelijk nog op rotondes. Fietsers op een ro- binnen de bebouwde kom heb- Jorrang. Dat wil zeggen, in zestig et int van de gevallen. In de resteren- ertig procent (onder meer in Kat- is de automobilist gewoon nog en meester, of zo men wil dame en teres. Twee proefprocessen van de irsbond hebben niets uitgehaald. echter die zich waarschijnlijk Jeweegt in een auto of met een or heeft besloten dat alles bij het moet blijven. naakt het in de praktijk weinig 1lil of de fietser in theorie nu wel of 'oorrang heeft. Dat bleek bijvoor- onlangs nog op de nieuwe roton de hoek niadeseweg/Acacialaan in Leider- Onooglijke bordjes maken auto- s listen er op dit kruispunt op at- [Cl dat fietsers óp de rotonde voor- ■el( 'ebben. De borden voor de kop- in menige automobilist zijn ech- olI e' groter en ontnemen het uitzicht k( waarschuwingen en de haaien- je n op de weg. Dat bleek bijvoor- vorige week. Een fietser dacht te i n en te kunnen oversteken. Fout- ee o oorverdovend getoeter herin- 1 hem eraan dat niet hij, maar de lobilist dat beslist. Hoeveel voor- De Leiderdorpse verkeerswethouder Molkenboer weet maar al te goed dat fietsers op rotondes vaak over het hoofd worden ge zien. Alle voorrangsborden en haaientanden ten spijt. Om ongelukken te voorkomen, is er dus eigenlijk maar één preventief middel: zorg als fietser datje flink opvalt. De wethouder gaf gistermiddag zelf het voorbeeld. Dat kan nog leuk worden, met al die vreemd uitgedoste fietsers op de Leiderdorpse dreven. Fofo: Henk Bouwman rang de fietser ook heeft. Toch doorrij den is dan een vorm van SM: een pijn lijke confrontatie met de eerder ge noemde meester of meesteres. De fietser was kennelijk niet in voor zo'n behandeling en stopte. Nieuwe re gels zijn leuk voor fietsers als gemeen ten automobilisten dwingen daarmee rekening te houden. Bijvoorbeeld met grotere borden en uit de grond schie tende haaientanden. Principes Leiderdorpers, let op uw zaak. De ChristenUnie-SGP komt eraan. Princi pes Daadkracht heet het verkiezings programma waarmee deze politieke nieuwkomer een brutale greep naar de macht doet. Met een springerige, speel se jonge hond in de voorste gelederen. Waar het gevaar zit, werd woensdag avond haarfijn duidelijk in de Muzen- hof. Daar mocht minister Zalm op uit nodiging van de PvdA-afdeling Leider dorp nog eens uitleggen waarom de WD de onroerend-zaakbelasting wil af schaffen. Maar hoe aantrekkelijk zijn argumenten ook waren ('de gemeenten gaan er niet op achteruit, want het rijk compenseert')ChristenUnie-lijsttrek- ker Dirk Jan van den Heuvel liet zich niet van zijn stuk brengen. „Een slecht idee", was zijn slotoordeel toen de mi nister eindelijk zijn mond hield. „Wij bepalen in Leiderdorp liever zelf hoe we de bloemetjes buiten zetten." Een opvallende uitspraak van deze youngster van een politieke club die landelijk nu niet bepaald te boek staat als het toonbeeld van onbeheerste fri voliteit of tomeloze verkwisting. Van den Heuvel lijkt echter te willen breken met het oerdegelijke en bloedsaaie ima go van zijn partijgenoten, en geeft indi rect aan dat er wat hem betreft best wat euro's over de balk mogen worden ge smeten. Maar het wordt nog erger. Want op die zelfde verkiezingsavond beweerde deze christelijke big spender doodleuk dat burgers het eigenlijk helemaal niet erg vinden om gemeentelijke belasting te betalen. Als je maar goed uitlegt waar het voor is, betoogde hij. De conclusie lijkt duidelijk. Wij voor spellen dat met Dirk Jan van den Heu vel aan het roer de OZB in Leiderdorp in recordtempo 'sky high' gaat. Een programmapunt uit Principes Daad kracht moge in dat geval een schrale troost zijn. 'De Christenunie - SGP wil de burgers waar voor hun geld geven'. Het is maar dat we het vast weten. Jan Preenen Eric Went

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 17