Huizen waren vóór kruitramp al gammel Leiden LEIDEN REGIO i Schuld en boete voor drie rolletjes plakband ChristenUnie: lijstje voor college GERECHT .midden zuid noord Lezingen van Heumakers WD in discussie met ondernemers west dinsdag 12 FEBRUARI 2002 R3 [LADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, de buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt ar stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden tuurd naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. Fax: 071-5321921; e-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl |r RAS Liefhebbers van een potje klaverjassen kunnen zondag ruari om 13.30 uur in buurthuis De Pancrat een kaartje leg- |Tie klaverjassen wil leren kan daarvoor elke dinsdagmiddag 13.30 en 16.00 uur terecht in het buurthuis aan de Midcfel - •ht 85. RAS De Wereldwinkel Leiden staat deze maand in het teken iendschap, want donderdag 14 februari is het Valentijnsdag, j. ;eliefden zijn er dan mooie cadeautjes te koop. bijvoorbeeld lt] iendschapsbeeldje van speksteen uit Kenia. Natuurlijk zijn andere producten van speksteen te koop in De Wereldwin- vestigd aan de Burgsteeg 12. DVEST Three Times a Lady'. Het COC aan de Langegracht rijdag 15 februari vanaf 17.00 uur alleen voor vrouwen. Edith J leest voor uit eigen werk. Aansluitend is er disco. De toegang ïei is- ADWIJK Het buurtcomité Tuinstad-Staalwijk houdt vrijdag wari een bingo in De Linde, Herenstraat 64. Er is dan ook llf terij. Er wordt om 20.00 uur begonnen, maar om 19.30 gaat iropen. Toegangskaarten a 0,70 euro kunnen besteld wor- 1 Wilma, telefoon 5124439. w IUISWIJK I het clubgebouw van wijkvereniging Aktief kun- ifiiebbers vrijdag 15 februari om 19.30 uur kaarten en sjoe- 1 ezaal in het clubgebouw aan de Berlagestraat 2 is om 19.00 ch ien. trc 'ei (IZEN In het centrum voor ouderen, Rijn en Vliet aan de Aal- ls irdewierlaan is zondag 17 februari om 14.45 uur weer een 011 nningsactiviteit voor 55-plussers. Wegens succes spelen uc i Corona weer licht klassieke muziek op viool en piano. De 811 g bedraagt 1,20 euro. De zaal is vanaf 14.15 uur open. liq gn WIJK In buurthuis Op Eigen Wieken aan het Valkenpad 5 is igde maandelijkse Line dance-avond, verzorgd door de Country Dancers. Meer informatie is te krijgen tijdens de onden of bij Sjaak en Nel de Heiden, telefoon 5221360. De om 20.00 uur open, om 20.30 uur wordt begonnen. In buurtcentrum De Kooi is zondag 17 februari weer een Er worden tien rondes en een superronde gespeeld. De zaal 12.30 uur open en om 13.00 uur begint de bingo, in een je ruimte. Voor rokers worden wel pauzes ingelast. Voor 55- s is er woensdag 20 februari van 14.00 tot 16.30 uur bingo att or meer informatie: buurtcentrum De Kooi. Driftstraat 49. >5221197. e'| >1 Voor de kinderrommelmarkt die in de voorjaarsvakantie tcentrum De Kooi wordt gehouden, kunnen kinderen van 8 larvoor 1,10 euro een kraam huren. De inschrijving voor ide 16 kramen begint op 14 februari. Voor meer informatie: ntrum De Kooi, Driftstraat 49, telefoon 5221197, e-mail: oi@lwo.nl iRKWARTIER Sinds de opening van het Intemetstation Per rijn vele buurtbewoners lid geworden. Ook heel veel jonge- ben de weg naar het intemetstation aan de Bernhardkade evonden, waardoor medewerkers en vrijwilligers hun han- hebben om alles goed te laten verlopen. Om te voorkomen oor de andere doelgroepen te weinig tijd overblijft, is beslo- af maandag 18 februari een tijdelijke ledenstop in te voe- betekent dat jongeren tot en met 18 jaar op een wachtlijst geplaatst, maar tot die datum kunnen zij nog lid worden. )ytf >kj ERKWARTIER De koopjesmarkt wordt zondag 17 februari 1K houden in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade 40. 's 1 kt gaat om 10.00 uur open en sluit om 15.30 uur. De toe gratis. •da VARTIER D Vereniging Natuurmonumenten verzorgt cha fag 27 februari een dialezing over eenden en andere vogel- v die in Leiden en omgeving te zien zijn. Deze lezing wordt lij* en in het Koetshuis in de Leidse Hout en begint om 20.00 ngi op Golvende fundamenten maakten herbouw Steenschuur veel te duur door Wilfred Simons leiden - Toen stadsarcheoloog Maarten Dolmans en zijn mede werker Gerben van Veen de res tanten van de kruitramp van 1807 eenmaal hadden blootge legd, krabden zij zich wel even achter de oren. Wat een rare, golvende fundamenten vonden zij daar aan de Leidse Steen schuur! Hoe konden die muren zo verzakt zijn? Pas in de loop van het onderzoek kwamen zij daar stukje bij beetje achter, ver telden zij gisteravond tijdens een lezing voor de Vereniging Oud Leiden en de AWN Rijn land in het gemeentearchief aan de Boisotkade. Het antwoord ligt in de vroegste bewoningsgeschiedenis van de Steenschuur en de directe om geving. Zo omstreeks 1300 was dit deel van Leiden al om muurd. Binnen het bemuurde gebied lag echter nog heel wat land braak. Op de hoek van de Steenschuur en de Nieuwsteeg stond een huis, maar de rest was weiland of moestuin, met greppels voor afwatering en kui len met een onbekende functie. In de loop van de veertiende en vijftiende eeuw werden die uit gravingen gevuld met aarde en daarop verrezen nieuwe huizen. Maar omdat het 'vulsel' van veel slappere en lossere grond was dan de rest van de bodem, zak ten de fundamenten langzaam maar zeker weg in de gedempte greppels en kuilen. Dat verklaart veel over de kruit ramp van 12 januari 1807, aldus Dolmans en Van Veen. Natuur lijk was de klap immens. Er wa ren 150 doden, 227 huizen wer den onbewoonbaar en binnen de singels was geen raam meer heel. Maar duidelijk is ook dat veel getroffen huizen niet al te stevig meer waren. Het dubbele woonhuis van schepen Van Noort, dat omstreeks 1750 op de De opgravingen naar de fundamenten van de door de kruitramp verwoeste huizen aan het Steenschuur, vorig jaar. Archieffoto: Henk Bouwman hoek van de Steenschuur en de Nieuwsteeg was gebouwd, over leefde de explosie namelijk wél. Het werd na de ramp hersteld en daarna nog vijftig jaar be woond, voordat het het veld ruimde voor het Kamerling On nes Laboratorium. Hieruit blijkt ook waarom de ei genaren (of hun erfgenamen) nooit de moeite hebben geno men om hun huizen weer op te bouwen. Dan hadden zij im mers ook de fundamenten moe ten herstellen en dat was veel te duur. Liever'incasseerden zij de schadevergoeding die ze kregen en betrokken een ander, degelij ker huis. Het geld was geen pro bleem. De schade was becijferd op 1,6 miljoen gulden, voor die tijd een groot bedrag, maar daartegenover stonden donaties van Leidse burgers, het rijk, ko ning Lodewijk Napoleon en ste den uit heel Nederland van maar liefst 1,9 miljoen gulden. Na aftrek van alle ambtelijke kosten hield de gemeente zelfs enkele duizenden guldens over. De opgraving aan de Steen schuur heeft de Leidse archeo logen ook geleerd dat de ge schiedenis van de stad veel ver der teruggaat dan tot nu toe werd gedacht. Doorgaans gra ven ze tot anderhalve meter on der het maaiveld, maar vooral in de Pieterswijk zitten de eerste bewoningssporen, die in de elf de of twaalfde eeuw beginnen, wel tweeënhalve meter diep. Naast meer graafwerk levert dat ook financiële problemen op, want er moet meer grond wor den verzet en opgravingscam pagnes zullen langer gaan du ren. waarschuwde Dolmans. leiden - De voorlichtingsavon den van het Hoogheemraad schap Rijnland zijn geflopt. Op de vier bijeenkomsten in no vember vorig jaar kwamen nau welijks mensen af. In Haarlem mermeer verscheen helemaal niemand. In Leiden waren er op een paar ambtenaren en be stuurders na, vier mensen. Dit soort bijeenkomsten is dan ook niet voor herhaling vatbaar, is de conclusie van dijkgraaf en hoogheemraden. In de toekomst wil het Hoog heemraadschap alleen voorlich tingsbijeenkomsten organiseren als er een actuele aanleiding is. Want als er daadwerkelijk wat speelt in een bepaalde regio, zijn wel veel mensen geïnteres seerd in de werkzaamheden van het Hoogheemraadschap, is de ervaring van voorlichter K. Meij er. Veel geld heeft het voorlich tingsproject volgens Meijer niet gekost. „We hebben op de kos ten bespaard door de bijeen komsten in gemeentehuizen te houden." leiden - Gastschrijver Arnold Heumakers (52) van de Univer siteit Leiden houdt in maart drie zogeheten 'Albert Verwey-lezin- gen'. Deze lezingen in het Aca demiegebouw zijn openbaar toegankelijk. In de lezingen wil Heumakers een antwoord geven op de vraag hoe het ervoor staat met de hedendaagse literatuur, waarin verschillende discussies door elkaar heen zouden lopen. „De literaire geschiedschrijving laat het afweten, in de kritiek heerst spraakverwarring", meent Heumakers. De lezingen zijn op 7, 14 en 21 maart om 20.15 uur. Aanmelden kan tus sen 10 en 12 uur op 071- 5272604. leiden - Ze gaan binnenkort ook nog gewoon met een kraampje op de markt staan. Dat vaste on derdeel van iedere verkiezings campagne gaat zelfs niet voorbij aan de Leidse ChristenUnie. Maar verder lijkt de aanloop naar de gemeenteraadsverkie zingen voor de partij van F. van As weinig op de gebruikelijke acties om zoveel mogelijk stem men te trekken. Gisteravond hield de partij een verkiezings bijeenkomst zonder aanspre kende namen en zonder christe lijk tromgeroffel. Een ambtenaar die uitleg gaf over de gevolgen van de invoering van het dualis me in de plaatselijke politiek, en een lijsttrekker die van de aan wezigen wil weten hoe het ge meentebestuur de contacten met de wijkcomités kan verbete ren. Daar moesten de aanwezi gen bij speeltuinvereniging Ons Eiland het mee doen. De moraal van de avond, die door enige tientallen vertegen woordigers van wijkorganisaties werd bijgewoond, lag voor de hand: wethouders en raadsle den moeten meer de wijk in gaan. Ze moeten de bewoners in het algemeen en de wijkcomités in het bijzonder beter informe ren, ze moeten makkelijker be reikbaar worden voor de gewo ne man, en bovenal: ze moeten iets doen met de informatie die ze op die manier binnen krijgen. Het systeem van 'wijkwethou ders' moet gereanimeerd wor den, en daarnaast zouden er 'wijkraadsleden' of zelfs com plete raadscommissies per wijk moeten komen. Bij wie kunnen inwoners in de toekomst hun ideeën en klach ten kwijt? De verantwoordelijk ambtenaar had hier een mooie paradox te pakken. Onder de nieuwe gemeentewet is het de bedoeling dat raadsleden meer de straat op gaan. Maar diezelf de raadsleden zijn in de nieuwe constructie niet meer aan spreekbaar op los liggende stoeptegels en afstervende bo men. Voor individuele klachten is er de wethouder: raadsleden houden zich straks als het goed is alleen nog maar bezig met de grote lijnen. Of de bijeenkomst Van As en de zijnen volgende maand in het stemhokje veel stemmen op zal leveren, is de waag. Maar de lijsttrekker van de ChristenUnie heeft na gisteravond in ieder ge val een mooi lijstje met aanbe velingen. „We hebben het niet alleen voor het zeggen", tem perde Van, As bij voorbaat de verwachtingen. „Daarom geven we het lijstje straks aan de on derhandelaars voor het nieuwe college." En zo hoopt de kleine partij op haar eigen manier toch nog wat invloed uit te oefenen op het toekomstig bestuur van de stad. NHOEK In het kader van de tentoonstelling Oergraffiti in is aan de Darwin weg 2, is er in het auditorium van het mu- serie lezingen. Dr. Helen Westgeest, kunsthistorica van Jrsiteit Leiden geeft zondag 17 februari van 14.00 tot 15.00 jn lezing met als onderwerp 'Oergraffiti en rites in de moder- t'. De toegangsprijs voor de lezing bedraagt 2,50 euro, een ltjj( atiekaart voor 8,50 euro geeft ook toegang tot het museum. 01 leiden - De verkiezingskaravaan brengt de Leidse WD morgen in de Doezazaal in de nieuwbouw van de Groenoordhallen aan de Willem de Zwijgerlaan. Vanaf 20.00 uur wordt onder voorzit terschap van oud-burgemeester C. Goekoop, ook een WD'er, gediscussieerd over het thema 'de concurrentiekracht van de Leidse regio: hoe verhogen we productiviteit en innovatie?' In het forum zitten Melanie Schultz, WD-lijsttrekker en Leids wethouder economische zaken, Rob Mantel, voorzitter van de Leidse Vereniging van Industriëlen, Hella Voute-Dros te, WD-parlementariër, Joris van Bergen, vice-voorzitter van het college van bestuur van de Universiteit Leiden en Kees Broeksma, plaatsvervangend di recteur van de Kamer van Koop handel Rijnland. Het is aan het publiek om on derwerpen aan te dragen. In elk geval zullen het stadscentrum en het Aalmarktproject de revue passeren, (water) toerisme en de afschaffing van de onroerende- zaakbelasting. Via de website www.wdleiden.nl kunnen be langstellenden zich aanmelden en kunnen de forumleden alvast met vragen worden bestookt. Dat kan ook met een e-mail die dan moet worden gestuurd naar vandenbrink@wdleiden.nl. Heling uit Grozny pocht e Nederlandse maat- heel goed kent. Maar ijk leert dat er wel wat enl in zijn kennis over de sende winkeletiquette. erechter benadrukt in dat in Nederland nog st betaald moet worden :n artikel de winkel )k al gaat het om niet drie rolletjes plak- i november, toen de man uit Grozny een wilde sturen naar Rus- am hij er op het laatste achter dat hij niets had los dicht te plakken. 1 plakband uit een van 'gen van het postagent- t n0 acht uitkomst. De da- ^en ar de balie had volgens nrll egd dat hij het kon ge- zjjp Niet veel later presen- 'och een rekening voor 'ies. Toen hij weigerde i. zou de medewerkster ben uitgescholden, de in het asielzoekers centrum verblijvende vluchte ling valt diefstal hem niet te ver wijten. Hij heeft zich keurig aan de regels gehouden. Als bewijs en opperste teken van triomf zwaait hij met zijn kleine over- winningsvlag: het bonnetje voor de rollen plakband. „Hier, ik heb betaald." Volgens de baliewerkster liggen de zaken toch ietsje anders. Zij zegt dat ze hem vanuit haar ooghoeken de rolletjes zag weg- graaien en dat hij niet reageerde toen ze hem sommeerde te be talen. En na aandringen be weerde hij zelfs dat hij het plak band ergens anders had ge kocht. Maar de kiene beambte had gezien waar de man de ge bruikte rolletjes had gedropt. Ze had ze daar weer tevoorschijn gehaald terwijl de man haar voor alles en nog wat in het Duits uitschold. Erger nog, hij had een harde stomp op haar ami gegeven. Dan slaakt de Grozny'er iets uit in het Rus sisch dat door de tolk adequaat wordt vertaald, inclusief uit- roep- en vraagteken. 'Een stomp!?' Rechter: „Volgens de politie was er een rode vlek zichtbaar." En dat betekent dat de verdach te naast een veroordeling voor diefstal ook straf voor mishan deling boven het hoofd hangt. Njet! Volgens de verdachte is het verhaal van het begin tot het eind verzonnen. Maar de man zelf is een nogal wisselvallige bron van informatie. Bij de poli tie verklaarde hij eerst dat hij niet voor die kleine dingen wilde betalen, om dat later te verande ren in „Ik wilde wel betalen, maar ik kreeg geen gelegen heid." Bij diezelfde politie zei hij over de postbeambte: „Ze lachte me uit en ik laat me niet uitla chen door een hoer." Nu: „Ik heb nog nooit in mijn leven een vrouw geslagen." De officier van justitie perst zijn lippen samen en zegt zuinigjes 'oké'. Hij heeft het dossier voor zich. En daar staat weliswaar niets in over mishandeling, maar des te meer over eerdere winkeldiefstallen. Als de rechter hem daarmee confronteert, valt hij haar in de rede. Verdachte: „U mag dat niet ge bruiken." Rechter (getergd): „Dat maak ik zelf wel uit." Officier: „U heeft haar hier op de zitting nog een slechte vrouw genoemd." Verdachte: „Dat is ze ook." Rechter: „Ssttt. As u uw mond niet houdt, dan moet u de zaal verlaten." De officier vindt dat het bonne tje de man niet vrijpleit. Want de verdachte probeerde er in de winkel in eerste instantie onder uit te komen. Alles in aanmer king genomen - misdaad be gaan tijdens de proeftijd, de eer dere vergrijpen en de stomp - komt de officier van justitie op twee weken gevangenisstraf. Verdachte: „Danke schön, pro cureur." De rechter geeft hem uiteinde lijk maar een week cel. Hij lacht schamper, niets deert hem. Hij besluit zijn exit te ma ken met een tragische variant op het kinderachtige 'doet lekker toch geen pijn'. „De gevangenis is toch veel beter dan het azc." En hij loopt zwaaiend de deur uit. Pablo Cabenda uit de Leidsch Dagblad/1 R€BHKVEW Woensdag 12 Februari TWEEDE KAMER - Opleiding Indische ambtenaren te Leiden. In zijn antwoord op het Voorloopig Verslag omtrent het wetsontwerp tot aanvulling en verhooging der In dische begrooting voor 1902 zegt de minister, dat dringend noodzakelijk is, dat de nieuwe regeling reeds dit jaar in werking zal kunnen treden en dien tengevolge in 1904 de eerste ambtenaren van de nieuwe opleiding naar Indië zullen kunnen worden uitgezonden. De minister doet een beroep op de me dewerking van de Tweede Kamer om daartoe al het mogelijke te doen. Hij acht het niet onmogelijk dat in de eerste helft van April, uiterlijk in de tweede helft dier maand, het ontwerp tot wet zal zijn verhe ven. Het ontwerpen van het vast te stellen Kon. besluit behoeft niet te wachten en het zal al spoedig na de bekrachtiging van het wetsontwerp tot stand kunnen komen. Ook maatregelen tot uitvoering van het ko ninklijk besluit kunnen alvast voorbereid worden ge durende de behandeling van het wetsontwerp in de Staten-Generaal. ANNO 1977 LEIDEN - Gerben Karstens kan behalve wielrennen ook drummen. Dat bemerkten de bezoekers van de Ton Menken-ijshal gisteravond, toen de coureur plaats nam achter het drumstel om daarop met één hand een roffel te slaan, gadegeslagen door Wim Rijsbergen (I), Ton Kamphues van Telstar (m.) en Ni co Jansen van Feyenoord (r). Het was één van de hoogtepunten van de carnavalsavond voor De Sleu tels, de sportvereniging voor minder validen. Foto: Archief Leidsch Dagblad Zaterdag 12 februari LEIDEN - Ruwweg vijfentwintig procent van de Lei- denaars koopt alles wat hij nodig heeft in de eigen stad. Hij reist daarvoor nooit naar andere koopcentra als Den Haag, Leidsenhage of Amsterdam. Dat is een van de opmerkelijke uitkomsten van een enquê te die werd gehouden onder de bezoekers van de laatste Leidato in de Groenoordhal. Aan de enquête werd deelgenomen door ruim vijfhonderd personen, zodat de uitkomsten een aardig beeld verschaffen. Over het algemeen is de Leidenaar nogal tevreden over zijn stad. Wat oprijst uit de gegevens is het beeld van een 'gezellige stad'. Tien jaar geleden werd een vrijwel identieke enquête gehouden en toen was het beeld aanmerkelijk minder gunstig. Toen kwam Leiden er uit als een stad met een zeker dorps karakter. Dat men tevreden is over hetgeen Leiden te bieden heeft blijkt duidelijk uit de vraag wat men vindt van het geboden assortiment in de Leidse binnenstad. Van de ruim 500 geënquêteerden beoorde^fcuim 300 de assortimentskeuze als uitstekend. sRhts 22 vinden dat het volstrekt onvoldoende is. 159 per sonen vinden dat in Leiden 'bijna alles te krijgen is'. Op de vraag wat men de gezelligste winkelstraat van het centrum vindt komt de Haarlemmerstraat en naaste omgeving duidelijk als winnaar uit de bus. De beoordeling Haarlemmerstraat-Breestraat valt uit in het nadeel van de Breestraat Overigens blijken de meeste Leidenaars volgens deze Leidato-enquête per jaar 1 tot 4 maal naar Den Haag. Rotterdam of Amsterdam te reizen om daar te winkelen. LEIDEN - 'Beheersing, techniek en conditie, dat zijn wel de voornaamste pijlers waar het Teakwon-do op rust. En dan vooral beheersing, dat is verreweg het belangrijkst', zegt Gerard van den Berg. De acht tienjarige Leidse metselaar weet waarover hij praat. Zijn jeugdige leeftijd ten spijt kreeg hij vorige week de eervolle uitnodiging van de Budo Bond in de bus om dit weekeinde in de-Nederlandse ploeg tegen West-Duitsland uit te komen. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien d bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t-n.v. Daghl ad uitgeverij 1] onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d. (datum van plaatsing) of door Leidsch Dagblad. HoosevHtstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen Haarlem. betaling aan do balie van het drie weken thuisgestuurd.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15