LEIDE LWO moet banen opheffen )e burchtleeuw heeft een kromzwaard D66 lanceert keiharde aanval op Leefbaar Leiden Huurdersverenigingen trots op sociaal statuut bij sloop 1 erke kaspositie houdt Crucell overeind REGIO R1 litie blokkeert actievoerders tegen dierproeven Schrapen in de Merenwijk Organisator Joop Visser (86) overleden dinsdag 12 FEBRUARI 2002 erenbruiloft est voor «gezin eimuidén t om Ise viert haar de verjaardag Mevrouw L.J. Otten- heeft gisteren haar verjaardag gevierd. Ter inheid daarvan bracht neester J. Postma haar •zoek in haar woning aan igweg. Mevrouw Otten is februari 1900 geboren in Na dertien verhuizin- rok ze in 1944 haar hui- ining, waar ze nog geheel zelfstandig Haar gezondheid is :owel geestel'jk als licha- Het geheim van haar eeftijd is volgens haar een positieve instelling. door Wim Koevoet leiden - De kwestie Fortuyn is voor Alexander Pechtold, lijst trekker voor D66 in Leiden, aan leiding voor een keiharde aanval op Daan Sloos, de nummer één van Leefbaar Leiden. Pechtold vraagt in een open brief aan Sloos niet alleen of die zich overduidelijk wil distantiëren van Fortuyn - wat Sloos inmid dels heeft gedaan - maar ook waarom er nog steeds foto's op de Leefbaar Leiden-website staan waar Sloos en Fortuyn sa men op prijken. In de brief noemt Pechtold For tuyn na diens uitlatingen in het roemruchte Volkskrant-inter view 'een racist van het zui verste soort'. „De gemeente raadsverkiezingen gaan niet over Fortuyn en Leefbaar Ne derland maar wel over jou =Sloos, red.) en mij en onze par tijen", aldus Pechtold. „Je zult nu moeten laten zien waarvoor je kiest. Ik heb je internetpagina bezocht en trof Fortuyn nog steeds vele malen parmantig aan. Het verbaast me ook niets want je zult wel weer afwachten tot de rook is opgetrokken voor dat jij je standpunt bepaalt. Zo kennen we je immers." En: „Zolang ik je ken tracht je politiek te bedrijven vanuit de onderbuik, zogenaamd opko mend voor de 'gewone en echte Leidenaar'. Inmiddels heb je een fraaie carrière achter de rug. Vorige week meldde je in het Leidsch Dagblad dat ik in elk ge val niet mocht terugkeren na de verkiezingen. Zonder argumen ten. Graag geef ik hierbij argu menten waarom ik vind dat kie zers maar beter niet op jou en je partij kunnen stemmen." Pechtold schrijft vervolgens dat Sloos nog nooit één oorspron kelijk idee in de gemeenteraad naar voren heeft gebracht en dat hij mooi weer speelt bij be zwaarmakers. Pechtold noemt de nummer drie van Leefbaar Leiden, Schoonderwoerd, die in het verleden door het plaatsen van handtekeningen extreem rechts in het zadel hielp. Aan vankelijk schorste Sloos Schoonderwoerd na onthullin gen hierover, maar later nam hij hem weer in genade aan. Daan Sloos vindt dat 'de angst van Pechtolds brief druipt'. „Normaal ziet hij mij niet staan, maar nu het verkiezingstijd is gaat hij ineens op mij reageren. Ik vind het prima hoor, zo ko men de kiezers als vanzelf naar mij toe." Sloos vindt wel net als Pechtold dat Pim Fortuyn een racist is „Dat vind ik sinds dit weekeinde, ja." Over het feit dat hij desalniettemin op enkele fo to's met Fortuyn is te zien op de website van Leefbaar Leiden, zegt hij: „Gooit Pechtold dan di rect foto's weg van mensen met wie hij het niet meer kan vin den?" Sloos bestrijdt dat hij 'geen in houd' heeft, zoals Pechtold be weert. „Ik praat niet anderhalf uur lang met meel in mijn mond, nee. Ik ben kort en bon dig." Het verwijt dat hij in de persoon van Schoonderwoerd, derde op de lijst bij Leefbaar Leiden, een verkeerde politieke vriend heeft, doet Sloos ook niets. „Hij heeft in het verleden een fout gemaakt. Hij heeft spijt betoond. Zand erover." imistische Valerio maalt niet om aanhoudend verlies Alfred Simons - Het Leidse biotechnolo- rijf Crucell heeft afgelo- ar een groter verlies ge- lan ooit, maar toch is er iden tot zorg. Dat zegt di- Dinko Valerio in een re- de gisteren gepubliceer- rijfers over 2001. „Dat we instgevend zouden zijn, wacht en bovendien ge teerd", zegt hij. „Belang- dat we in het afgelopen te begroting niet hebben ireden en dat onze kas- met 120 miljoen euro erk is. Daarmee blijven itrekkelijk voor partners -|g otechnologische sector." haalt zijn inkomsten uit onnen. Het bedrijf ont- zelf geneesmiddelen en vaccins tegen kanker, ontste- kings- en infectieziekten en werkt aan 'drug targets'. Dat zijn eiwitten die zieke cellen opspo ren en zich eraan vast hechten, zodat ze met diagnostische mid delen zijn op te sporen. Daar naast heeft Crucell een 'produc tieplatform' dat op zijn eenvou digst gezegd bestaat uit een vat met genetische gemanipuleerde menselijke zenuwcellen. Die cellen, PER C.6 genaamd, kun nen geneesmiddelen en vaccins maken na toevoeging van stofjes die hen daartoe aanzetten. De ontwikkeling van nieuwe ge neesmiddelen kost Crucell slo ten geld, om precies te zijn 17,4 miljoen euro in 2001. Het ver markten van eerdere uitvinden, zoals het uitgeven van licenties aan bedrijven die PER C.6 als platform willen gebruiken, loopt daarentegen goed. Ook sloot Crucell een deal met Centocor voor de verdere ontwikkeling en vermarkting van de al eerder ontwikkelde CD 46-antilicha- men, een kankermedicijn. De omzet steeg afgelopen jaar met 33 procent tot 9,2 miljoen euro. Het is vooral de sterke kaspositie die Crucell aantrekkelijk maakt voor andere partners. Bedrijven die lange aanloopverliezen heb ben, worden alleen vertrouwd als eventuele partners weten dat zij genoeg geld hebben om moeilijke tijden te doorstaan of nieuwe producten te ontwikke len. Buurman Pharming ging in augustus vorig jaar juist onder uit op het moment dat de kas leeg was. Zakenpartners verlo ren het vertrouwen in Pharming en vroegen hun geld terug. Werkelijk winstgevend wordt Crucell pas als zijn experimen tele medicijnen de markt berei ken. „Dan krijgen we inkomsten uit royalty's", zegt Valerio. Wan neer dat moment komt, durft hij niet te zeggen, want dat hangt af van het succes van de klinische testen die de medicijnen moe ten ondergaan. Gemiddeld ge nomen duurt het ontwikkelen van een nieuw medicijn zeven jaar en veel producten halen de markt nooit, wegens giftigheid, bijwerkingen of onvoldoende werkzaamheid. „De farmaceuti sche industrie doet nooit uit spraken over de vraag wanneer nieuwe geneesmiddelen winst gevend worden. Omdat wij ons tot die branche rekenen, sluiten wij ons bij die gewoonte aan." leiden - Een reuzenschraper verwijdert de oude asfaltlaag van de Zwartemeerlaan in de Merenwijk. Dit onderdeel van de rondweg krijgt dezer dagen een nieuw asfaltdek. Tegelijkertijd komen er vrijliggende fietspaden. Eerder heeft de gemeente al trottoirs aangelegd langs dit deel van de rondweg, zodat voetgangers niet meer door de wijk hoeven te dwalen. De werkzaamheden moeten eind deze maand zijn afgerond. Tot die tijd geldt op dit stukje weg eenrichtingverkeer. Bovendien moeten auto's tijdelijk gebruikmaken van een andere rijbaan. Volgens sommige be woners leidt dit tot onduidelijke verkeerssituaties. Een woordvoerster van de gemeente meldt echter dat er nog geen klachten zijn binnengeko men bij het bureau dat het werk begeleidt. Foto: Dick Hogewoning De politie heeft gister- alle toegangswegen eiden afgezet om een an zo'n 75 actievoerders lerweg waren naar TNO voor een demonstratie ierproeven op te vangen. :n van de massale poli tie-inzet is volgens een woord voerster dat er geen toestem ming was voor de demonstratie. „We hebben de actievoerders aan de rand van de stad opge vangen en daarna onder bege leiding naar Rijswijk gebracht. Daar hebben we ze overgedra gen aan de politie ter plaatse", aldus de woordvoerster. De actievoerders wilden in Lei den demonstreren omdat de farmaceutische onderzoeksin stelling TNO Pharma nauwe banden onderhoudt met het Biomedical Primate Research Center (BPRC) in Rijswijk dat jaarlijks op 1500 apen proeven doet. De actievoerders willen dat TNO Pharma niet langer op drachten aan BPRC geeft en zich sterk maakt voor onderzoek naar alternatieven voor dier proeven. door Wim Koevoet leiden - De Leidse Welzijnsorga nisatie (LWO) moet als gevolg van het 'subsidiegat' tien tot twaalf banen schrappen. Dat komt neer op het vertrek van zo'n vijftien van de 200 mede werkers. Gedwongen ontslagen zijn daarbij niet uitgesloten. Drie leden van de onderne mingsraad maken deze inkrim ping op eigen initiatief bekend. Zij doorbreken hiermee de ra diostilte die de LWO-directie, het LWO-personeel en de ge meente Leiden hadden afge sproken. Maar S. Paauw, buurt opbouwwerker in Leiden Zuid West, D. Koldenhof, coördinator van buurthuis Stevenhof en H. de Wekker, beheerder van dat zelfde buurthuis, vinden dat ze te lang moeten zwijgen. De ko mende periode wordt de be sluitvorming over de aanvullen de subsidie afgerond en de drie willen geen enkele kans onbe nut laten om 'invloed op de be slissers' uit te oefenen. De LWO ruziet, net als andere gesubsidieerde instellingen zo als de bibliotheek en de Centrale Organisatie Kinderopvang Lei den (COKL), met de gemeente over loon- en andere kosten. Die zijn de afgelopen jaren aan zienlijk gestegen maar de ge meente houdt daar nauwelijks rekening mee bij het uitkeren van de subsidies. Ook wil de ge meente een zakelijke relatie met de instellingen. Zo moet aan het begin van een jaar vaststaan wat de gemeente van de subsidie ontvangers verwacht en welke prijs zij daarvoor moet betalen. De gemeente hanteert daarbij een subsidieplafond. En dat ligt lager dan de prijs die de LWO waagt voor het welzijnswerk- pakket voor dit jaar. Extra probleem is dat de ge meente voor dit jaar, dat al bijna anderhalve maand onderweg is, nog altijd niet heeft aangegeven wat zij wil dat de LWO aan pro ducten levert. De LWO gaat daarom maar uit van hetzelfde pakket als vorig jaar. Maar de organisatie weet dus nu al dat ze daarvoor niet volledig krijgt be taald, mede omdat de gemeente de kostprijsberekening van de LWO aanvecht. Het subsidiegat bedraagt zo'n 1,2 miljoen gulden, zegt Kolden hof, voorzitter van de onderne mingsraad. Hij houdt de ge meente volledig verantwoorde lijk voor wat hij 'de afbraak van het Leidse welzijnsklimaat' noemt. Bestuur en directie van de LWO is niets te verwijten. „Die moesten direct na de fusie, in 1995, waaruit de LWO is voortgekomen, met een negatie ve bruidsschat beginnen." Dat de financiële problemen zich nu vrij plotseling zo hevig openba ren. komt volgens de drie wel zijnswerkers doordat 'de LWO de laatste jaren haar reserves heeft opgegeten om haar niveau te kunnen handhaven'. Noodza kelijke investeringen werden uitgesteld, scholing en automa tisering werden op een laag pitje gezet. Ondertussen, zegt Paauw, bezuinigde de gemeente Leiden stug door. „Met vele honderd duizenden guldens, jaar in, haar uit." Van de 16 buurthuizen die de LWO onder haar hoede had, zijn er nog negen over. De drie vin den dat minimaal voor een stad als Leiden. De Wekker: „En als het nu zo was dat die buurthui zen volledig zijn betaald met de subsidie die de LWO van de ge meente krijgt. Dat is dus niet zo. Als een wijkcomité hier komt vergaderen zou het zo moeten zijn dat ik de leden alleen maar welkom heet. Maar ik moet ze ook een rekening presenteren, ik moet dit buurthuis exploite ren." Koldenhof: „Als or-voor- zitter maak ik me natuurlijk druk om die twaalf banen die op de tocht staan, maar dit is niet alleen een interne LWO-aange- legenheid. Dit gaat de Leidse sa menleving als geheel aan." „Niet uit te sluiten is dat er nog een buurthuis dicht moet. Dan komen er weer jongeren op straat te staan. Als die voor over last zorgen, dan roepen de poli tiek en de politie weer dat wij daar wat aan moeten doen." De drie willen de LWO 'aan een schone lei' helpen. Dat kan als de gemeente het subsidiegat dicht. Verder moet er een visie voor de langere termijn komen. Het college wil op dit moment nog niet reageren, omdat er nog geen definitief besluit is geno men over de LWO. Fin Pro Patria, staat er onder uw op de poort voor de Ofwel: Ik strijd voor het and. Heldhaftig blikt de der dieren de Nieuw- Cofn. Het is echter maar want het enorme wapen klauw maakt een pot- e indruk. Onverlaten het zwaard omgebogen <ER soort kromzwaard, het irake van vandalisme of bor splaatste studentengrap? T 71 nd die het weet. Feit is eet( trotse leeuw boven de qj gspoort naar de Burcht Burgsteeg/Nieuwstraat 1 dhaftigheid heeft inge- et 1.80 meter lange van verguld metaal is 1975 inder handen genomen. - enaamde grappenmaker ^SDI kers moeten de nodige va hebben uitgeoefend om 5te* r te buigen. Het is niet de eerste keer dat vandalen toeslaan. In april 1998 werd het originele zwaard ge stolen. Restaurateur S. Scher mer Voest uit Noordwijkerhout, tevens verzamelaar van antieke wapens, maakte toen voor ruim 15.000 gulden een replica om huld met bladgoud, die voor 99 procent op het originele exem plaar leek. Wethouder Alexan der Pechtold onthulde het één jaar en vier maanden na de diefstal. Het originele zwaard, in 1662 gemaakt door stads bouwmeester Pieter Post, kwam niet lang daarna boven water. Het werd gevonden in een vuilniszak in de Burgsteeg. Dat zwaard bevindt zich mo menteel in De Lakenhal. Schermer Voest bleek tijdens zijn werkzaamheden al een vooruitziende blik te hebben. Hij raadde de gemeente aan het Gemeente tast diep in de buidel Het zwaard in de klauw van de leeuw op de toegangspoort naar de Burcht is niet meer wat het geweest is. Foto: Niek Bavelaar leiden - Huurders die moeten verhuizen vanwege de sloop of renovatie van hun huis krijgen voortaan een riante verhuispre mie en dito huurgewenningsre- geling. Gisteren ondertekenden de woningcorporaties Portaal Leiden, De Sleutels, Ons Doel en Zijl en Vliet, de vier betrokken huurdersorganisaties en de ge meente Leiden 'het sociaal sta tuut bij sloop of ingrijpende wo ningverbetering'. En ere wie ere toekomt: vooral de huurdersor ganisaties werden bij de onder tekening in wijkcentrum Vogel vlucht bedolven onder compli mentjes. Volgens wethouder Hillebrand is het Leidse sociaal statuut voor huurders uniek. De verhuispre mie bedraagt tussen de 3600 en 4500 euro en de zogenoemde huurgewenningsregeling is eveneens riant. Dit houdt in dat huurders die verhuizen naar een duurdere woning het eerste jaar alle extra huur vergoed krijgen en in het tweede jaar de helft. Leiden moet volgens Hillebrand diep in de buidel tasten voor de ze regeling. „Het kost de ge meente mogelijk 7 miljoen euro. Dat zijn astronomische bedra gen. maar als je constateert dat herstructurering in bepaalde wijken noodzakelijk is dan moet je de huurders tegemoetko men." Met name de naoorlogse wijken moeten worden verbeterd, meent Hillebrand. „Want als de woningmarkt ontspant en de huizen worden beter betaalbaar dan lopen deze wijken het risico in een negatieve spiraal terecht te komen." De huurdersorganisaties heb ben de belangen van de huur ders die betrokken raken bij de ze plannen goed behartigd. „Ze hebben hard en scherp onder handeld. Hadden veel kennis van zaken en een goed inzicht. Ook wisten ze het draagvlak van hun achterban goed in te schat ten. Ik heb daar veel waardering voor." Ook de woningcorporaties, die net als de gemeente de helft van de kosten van het statuut voor hun rekening nemen, waren vol lof over de huurdersorganisa ties. Portaal-directeur J. de Greef: „Zij hebben htm rol zeer profes sioneel ingevuld. En dat terwijl ze best een lastige achterban hebben waar intern nog wel eens was oppositie was. Dat is moeilijk opereren en dat heb ben zij goed gedaan.'MJe huur dersorganisaties namen de complimenten met gepaste trots in ontvangst. De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Ene-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 zwaard niet alleen aan de kop van de leeuw te bevestigen maar ook aan de klauw vast te klinken. Dat is gebeurd. Hij ad viseerde de bestuurders ook er voor te zorgen dat vandalen niet meer langs de poort om hoog konden klimmen door het toegangshek beter te beveiligen. Dat is dus niet gebeurd. Het re sultaat van dit 'foutje' is inmid dels bekend. Fons Delemarre van de ge meente laat weten dat de ver nieling vorige week donderdag is gemeld. „En we gaan het zwaard sowieso herstellen. Af hankelijk van de ernst van de schade is dat binnen één of twee weken gebeurd. Ik schat de kosten op rond de 2000 gul den. Bouwbedrijf Voscuyl voert de reparatie uit." Overigens is de gemeente vol gens Delemarre niet van plan de veiligheidsmaatregelen rond de poort met daarop de leeuw aan te scherpen. „Wat kan je doen? Het gebeurt altijd 's nachts. Als je op de poort wil komen, lukt dat altijd. Zet er maar een ladder tegenaan. Ken nelijk zijn er nog steeds mensen die het als een uitdaging zien om iets met dat zwaard uit te halen." Eric-Jan Berendsen leiden - Joop Visser, het creatie ve brein achter de Leidato en 35 optochten van de 3 October- Vereeniging en het Rijnsburgse bloemencorso, is vrijdag overle den, twee weken voor zijn 87ste verjaardag. Visser begon vlak na de oorlog een reclame- en ontwerpbureau dat uitgroeide tot V&R ateliers. Al snel toonde hij zich niet al leen een bekwaam ontwerper, maar ook een gedreven organi sator. Zo was hij een van de me deoprichters van de Leidato, midden jaren vijftig. Eerst in de Stadsgehoorzaal, later op het Schuttersveld en in de Groenoordhallen wist hij dui zenden bezoekers naar zijn huishoudbeurs te trekken. Ook ontwierp hij vele jaren het bloemencorso en de optochten voor de Leidse 3 October-Ver- eeniging. Vooral met zijn praal wagens voor het Bloemencorso verwierf Visser ook internatio nale faam. Hij werd vanwege zijn verdiensten voor het corso zelfs benoemd tot ereburger van de stad Berlijn. Visser is in Lei den altijd een bekende en graag geziene persoonlijkheid ge weest, die genoot van aandacht en belangstelling. Hij wordt morgen begraven.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13