Tweenies helpt kinderen en ouders MEDIA Dialoog kost vooral tijd Win een ruimtereis, of steek geld in kortere wachtlijsten Will Brenton, bedenker van de pratende poppen Op elk potji past een dekseltje Ruud de Wild Foto: ANP Ruuddewild.nl vanuit Parijs Hilversum - Het radio 3-pro- gramma Ruuddewild.nl van BNN komt donderdag op Va lentijnsdag vanuit Parijs. Pre sentatoren Ruud de Wild, San- der de Heer en Jeroen Kijk in de Vegte presenteren tussen 16.00 en 18.00 uur hun programma vanaf verschillende locaties in Parijs in samenwerking met Ra dio France. In het programma gaan de makers op zoek naar de ware liefde en romantiek. Ook gaan ze op jacht naar het origineelste Valentijscadeau. Van Goudkust naar Onderweg... Hilversum - Filip Bolluyt doet vanavond zijn intrede in de da gelijkse Yorinsoap Onderweg naar morgen (19.25 uur). Bol luyt speelde jarenlang de rol van Henri van Cloppenburg in de soapserie Goudkust. In On derweg naar morgen kruipt hij in de huid van Wouter Lansink die het hoofd van Aafke Reitse- ma op hol brengt. Matthias Scholten spil in The bar Hilversum - Matthias Scholten gaat de presentatie van het multimediale project The Bar van Yorin voor zijn rekening nemen. Hij presenteert vanaf april wekelijks de live-uitzen ding van het programma waar in twaalf beginnende bareige- naren verdeeld in twee teams een bar zo succesvol mogelijk moeten zien te runnen. De bar keepers wonen samen in een huis en worden zowel daar als in de bar met camera's gevolgd. Via tv, internet en sms zijn de belevenissen van hen te volgen. Fox Kids Planet 2002 in Ahoy' Hilversum - In Ahoy' in Rotter dam vindt zondag 28 april voor de tweede keer Fox Kids Planet Live plaats. Vanaf maart kun nen kinderen via de site van Fox Kids (www.foxkids.nl) stemmen op him favoriete ar tiesten en zo bepalen wie er op treden tijdens het muziekeve nement en wie de Fox Kids Pla net Live Award 2002 krijgt. Vo rig jaar ging de onderscheiding naar Jody Bernal. De kaartver koop voor dit muziekevene ment start zaterdag bij de gro tere postkantoren,VW's en de Grenswisselkantoren. Kaarten zijn ook telefonisch te bestellen via 0900-3001250 en online via www.ticketservice.nl en www- .foxkids.nl. Amsterdam - In vijftig landen zijn ze al een succes en sinds gisteren veroveren ze Neder land: de Tweenies. Na Lala, Dip- sy en Po van de Teletubbies mag Nederland wennen aan de poppen Milo, Bella, Jake en Fizz. In Engeland zijn ze een enorm succes. Een van hun liedjes stond zelfs 11 weken bovenin de hitlijsten. De Tweenies is bedacht door Ian Lauchlan en Will Brenton. Samen bezitten ze het produc tiebedrijf Tell-Tale in Engeland. Brenton heeft als acteur in het theater gestaan en heeft ook een rol gespeeld in de tv-serie In spector Morse. Sinds drie jaar doen hij en Lauchlan niet veel anders dan zich bezighouden met de Tweenies. Er staan bijna 390 afleveringen van twintig mi nuten op de band. En Brenton is betrokken bij de theatertour van de Tweenies in Engeland. Will Brenton was in Nederland tijdens de introductie van de Tweenies om te praten over zijn succes. Hoe is het idee voor de Tweenies ontstaan? Brenton: „Ian en ik wisten dat de BBC zocht naar een pro gramma voor kinderen die nog niet naar school gaan, tussen de 3 en de 5 jaar. Die kinderen zijn net iets ouder zijn dan de doel groep voor de Teletubbies. We hebben een hele tijd zitten den ken wat we er mee aan moesten en dachten uiteindelijk dat kin deren best veel lijken op volwas senen. En waar kijken die graag naar op televisie? Naar soaps en comedie-programma's. Eigen lijk kijken ze dus naar zichzelf. Dat hebben we vervolgens ook met de Tweenies gedaan. De Tweenies is niet meer dan vier kinderen in een kamer. Kinde ren kijken naar kinderen." Waarom zijn het poppen? Brenton: „Echte kinderen gaat niet. Die kun je niet zo intensief inzetten. Daarom hebben we acteurs in poppen gestopt. De poppen kunnen via een vernuf tige techniek wel emoties tonen. Voordeel van de poppen is ook dat we ze als karakters kunnen neerzetten. Elke pop heeft be paalde eigenschappen waaraan kinderen wennen. Ook zijn de poppen internationaal makkelij ker. Of je wit, zwart of geel bent, je kunt je altijd identificeren met de Tweenies. Kinderen kiezen vrijwel meteen een favoriete Tweenieuit." De Tweenies zijn overal een suc ces. Had u dat venvacht? Brenton: „Het was een absolute gok. Ook in Engeland. Dit was voor kinderen nog nooit eerder gedaan, gewoon een kinderpro gramma waarin kinderen kijken naar allerdaagse kinderen van andere kinderen. Na de eerste uitzending wist ik dat we goed zaten. Kinderen gingen met el kaar praten over de karakters en gingen de uitzending naspelen. Dat is precies de bedoeling." Wat wilt u met de Tweenies be reiken bij kinderen tussen 3 en 5 jaar? Brenton: „Kinderen tussen de drie en vijf jaar oud ontdekken hun omgeving. Ze merken dat de wereld groter is dan alleen papa, mama en zij zelf. Tweenies helpt hen daarbij. Kin deren identificeren zich met een van de karakters, ze zijn Milo, Bella of Jake. En we sporen ze aan om mee te doen. Ook gaan de uitzendingen over thema's waarmee kinderen op die leef tijd bezig zijn. Wat mag wel en wat mag niet. Wij laten kinderen via de poppen zien wat wel en niet kan. Kinderen leren daar in Nederland heeft Teleac/NOT Tweenies gekocht in de hoop dat het kinderen beter voorbereid naar de basisschool gaan. Dat ze socialer zijn en meer regels ken nen. Gelooft u daarin? Brenton: „Ik denk dat de Tweenies daarbij kunnen hel pen. Als je thuis geen speel- maatjes hebt, dan geeft Tweenies je die. Je kunt mee doen. Daarom is het belangrijk dat er veel afleveringen zijn, zo dat kinderen de Tweenies vaak zien. Het moeten vrienden wor den. En als je thuis wel vriendjes hebt, kun je de Tweenies naspe len." Hoe kan het dat de Tweenies in vijftig landen zowel kinderen als ouders aanspreekt? Brenton: „Op die leeftijd zijn kinderen nog met universele dingen bezig. We moeten alle maal de wereld leren ontdekken en allemaal leren hoe we met el kaar omgaan. Daar gaat Tweenies over en dat spreekt mensen in Europa, Latijns Ame rika en Azië aan. Kinderen vin den het leuk zich te identifice ren met een van de poppen en ouders doen hetzelfde. Ze zeg gen, mijn kind lijkt op Milo of Jake. We merken ook aan reac ties op onze website dat ouders echt wat aan de Tweenies heb ben. Kinderen leren bijvoor beeld dat ze iets wel of niet mo gen doen. Een kind zegt bijvoor beeld tegen zijn vader: dat mag ik niet doen, want Bella mag dat ook niet. Zo kunnen ouders en kinderen via de Tweenies met elkaar in gesprek komen, kun nen ouders zaken uitleggen via ons programma." De Tweenies is zeer verantwoord gemaakt. Is het onderwijs of is liet gewoon leuk? Brenton: „Om het aan de BBC te verkopen, hebben we het woord edutainment gebruikt. Het pro gramma is samengesteld in overleg met het Britse onder wijs. Maar daarna is het gewoon lol maken." Boeken, cd's, volle zalen voor de Tweenies live. De Tweenies is big business. Kan dat: harde com mercie en kinderen? Brenton: „Commercie is een ge geven. Ik denk dat het kan. We doen niets waar ik niet achter sta. Overigens hebben wij met het speelgoed en zo niets te ma ken. Dat doet de BBC. Wij doen wel de theatershows. Al met al hebben we nog nooit kritiek ge had op de commerciële kant." Ik las een kritische column in een Britse krant over de theater show. Die zou duur en niet leuk zijn. Brenton: „Dat is dan ook de eni ge kritiek. Ik heb overwogen die dame een brief te sturen. Ze had uitgerekend dat we binnen zou den lopen van die shows. Dat is niet waar. We hebben 420.000 bezoekers gehad. Per week kost te de show bijna een miljoen gulden en om hem te ontwikke len ruim het dubbele. Eén zin kan ik me nog herinneren uit haar column. Ze schreef dat alle kinderen het leuk vonden, maar ja die klappen toch voor alles. Ik denk dat als alle kinderen het leuk vinden, dat je het dan goed doet." Wat verwacht u van de Tweenies in Nederland? Brenton: „Natuurlijk hoop ik dat het aanslaat en dat kinderen een band opbouwen met de pop pen. Die kans lijkt me groot, omdat Engeland en Nederland op elkaar lijken. Misschien kun nen we hier langskomen met de theatertour. We hebben wel za len nodig met vijfduizend men sen. Binnenkort gaan we naar Duitsland en Australië." dinsdag 12 FEBRUARI 2O02 De Tweenies bestaat uit zeven karakters; vier kinderen, een hond en twee volwassenen. Dt karakters zijn zo samengesteld dat kinderen zich doorgaans in een van hen zullen herkennen En ook zullen ouders waar schijnlijk in een van de Tweenies hun kind herkennen Bella: een meisje. Is bijna vijf jaar en de oudste van de Tweenies. Ze weet meestal alle het beste, maar zit er ook gere geld naast. Ze neemt graag hei initiatief voor spelletjes en is mede daardoor erg bazig. Jake: is de jongste jongen en nog niet zindelijk. Hij wil heel graag meedoen met de oudere kinderen ook al lukt dat niet al tijd. Jake mag graag de boel uil elkaar halen. Milo: een echte doerak. Hij is vier jaar oud, zeer luidruchtig, heeft veel fantasie. Hij is erg aanwezig zonder een opschep per te zijn. Hij mag graag stoei Fizz: ze is bijna vier jaar oud Een zeer direct en energiek da metje. Ze houdt van alles datri ze is en met ballet te maken heeft. Ze wil graag alles weten over wat ze tegenkomt en om zich heen ziet. Ze betrekt graaf haar vriendjes bij het spel. Doodles: de hond. Een rustpu voor de Tweenies. Als ze er evi niet uitkomen, overleggen de kinderen met Doodles. En na tuurlijk kunnnen kinderen ma de hond praten en volwassem niet. Judy: een van de twee volwas» nen helpers van de Tweenies Judy is creatief en lief. Toch ka ze ook streng zijn en ze houdt van grappen. Max: de oude, wijze man. Hij vertelt de kinderen niet wat ze moeten doen, maar begeleidti in hun spel. De lieveling van 4 kinderen. IKON over het gesprek tussen moslims en christenen Hilversum - De dialoog tussen christenen en moslims in Ne derland is een moeizame zaak. Beide geloven worstelen met de vraag of dat gesprek wel zo no dig is en hoe dat dan moet. Na elf september lijkt de discussie wel een impuls gekregen te heb ben. Zeker in een klein land als Nederland zijn we een beetje tot elkaar veroordeeld. In het tweeluik Een wereld te winnen?, vanavond en volgende week op Nederland 1, maakt de IKON de balans op. Hoe staat het met de dialoog tussen chris tenen en moslims? En wat zijn de verwachtingen? Eindredacteur Ida Overdijk trok daarvoor mei haar ploeg aller eerst naar de Utrechtse wijk Zui len. Op één kruispunt zitten daar een moskee, een katholieke kerk en een Samen-op-weg-kerk bij elkaar. De programmama kers liepen bij alle drie de ker ken binnen om te peilen of er sprake is van een gesprek met de naaste buren van het andere geloof. Overdijk: „Bij de Marokkaanse gemeenschap kwamen we on danks lang proberen niet bin nen. De Samen-op-weg-kerk wil wel een dialoog op gang bren gen, maar is toch meer bezig met haar eigen fusieproces. Ei genlijk is alleen de katholieke kerk erg actief in een poging het gesprek op gang te brengen. Mede gezien de houding van de andere twee gaat dat erg moei zaam. Het blijft toch bij elkaar gedag zeggen en af en toe eens bin nenlopen. Ik denk dat Zuilen symbool staat voor veel Neder landse gemeenten." Moeizaam In de tweede aflevering van Een wereld te winnen? draagt Ümit Tas, voorzitter van de stichting Islam en Dialoog wel een ant woord aan voor het moeizame verloop van de dialoog. Over dijk: „Hij zegt in de uitzending dat de eerste generatie moslims in Nederland voor de dialoog ei genlijk verloren zijn. Die genera tie is druk bezig geweest met het scheppen van randvoorwaarden om hier in Nederland moslim te kunnen zijn en ze waren hard aan het werk. De tweede gene ratie heeft meer tijd en ruimte voor de dialoog/' Vandaar dat Overdijk hoopt dat kijkers de moeite nemen beide afleveringen van het tweeluik te zien. „De eerste aflevering heeft toch iets van een bevestiging van het vooroordeel dat er van een dialoog geen sprake is. Uit de tweede aflevering spreekt juist hoop. Tas zegt bijvoorbeeld dat hij liever met christenen praat dan met fundamentalisten uit zijn eigen gemeenschap. Dialoog betekent voor hem de bereidheid tot veranderen, an ders heeft praten geen zin." Dolf Rogmans Een wereld te winnen? is van avond om 22.55 uur op Neder land 1 bij de IKON te zien. Twee de aflevering op dinsdag 19 fe bruari op Nederland 1 om 22.55 uur. Marokkanen in gebed in Utrecht Foto: IKON KIJKC IJFERS Top 10 meest bekeken programma's 1Journaal (zo-20.00) NOS 3.985 2. Schaatsen OS 3km dames NOS 3.445 3. Schaatsen OS 5km heren NOS 2.835 4. Studio Sport zondag NOS 2.830 5. Spoorloos KRO 2.540 6. Baantjer RTL 4 2.395 7. Goede tijden... RTL 4 2.200 8. Netwerk zondag KRO 1.855 9. Kees Co RTL 4 1.545 10. TV-Show TROS 1.505 Top 10 meest bekeken kinderprogramma's 1. Jeugdjournaal (4-2) NOS 380 2. Tussen schuifdeur VPRO 365 3. Klokhuis NPS 335 4. Bulten (film) VPRO 305 5. Kipper VPRO 295 6. Wolven heksen VPRO 285 7. Sesamstraat NPS 280 8. Dier apart (doe) VPRO 205 9. Pokemon Fox kids 205 10. Digimon Fox kids 190 Marktaandelen in Nederland 1 12,7 (12.5) Nederland 2 22,5 (19,8) Nederland 3 7,4 (7.4) +/- RTL 4 16,7 (17,8) RTL 5 3,4 (3,6) - Yorin 5,2 (5,0) SBS 6 10,3 (11,4) - NET 5 4,8 (5,1) - V8 3,5 (3,9) - De weekcijfers zijn afkomstig van de afdeling Kijk- en Luister- onderzoek van de NOS. Het aantal kijkers x 1000. De lijst met meest bekeken kinderprogramma's bestaat uit kijkers van 3 tot en met 12 jaar.Tussen haakjes staan de marktaandelen van vori ge week. Staatsloterij durft prijs van 14 miljoen euro niet aan door Dolf Rogmans Hilversum - Kan een overheids instelling in een spelshow een prijs weggeven van veertien mil joen euro (dertig miljoen gul den)? Of kan dat geld beter naar de wachtlijsten? Met die vraag worstelt de Staatsloterij nu het mogelijk blijkt via het nieuwe spelprogramma The Big Mission iemand mee te sturen naar het internationale ruimtestation ISS. De Staatsloterij durft zonder po litieke en maatschappelijke dek king het risico niet te nemen en wil eerst van staatssecretaris Bos van financiën en minister Jor- ritsma van economische zaken een akkoord hebben. „Want als er 85 miljoen gulden overheids geld aan het schilderij Boogie Woogie van Mondriaan wordt uitgegeven, wordt ook de vraag gesteld of dat geld niet beter naar de wachtlijsten kan", aldus presentator Mare Klein Essink. Hij presenteert vanaf 26 februari bij RTL 4 The Big Mission, een spelshow rondom de maande lijkse trekking van de Staatslote rij. Tijdens de finale eind vol gend jaar dingen ongeveer tien kandidaten mee naar de hoofd prijs: een ruimtereis van een half uur of vijfhonderdduizend euro. Voor die jongensdroom hebben zich al duizenden kandidaten aangemeld. Zaterdag was de eerste selectiedag waarbij vijf honderd mensen (vooral man nen) voor de eerste uitzending werden uitgekozen. Daar werd de kandidaten ook verteld dat de hoofdprijs mogelijk nog veel spectaculairder wordt. Liever geeft de Staatsloterij een echte ruimtereis weg. Daarbij gaat de prijswinnaar niet een half uur de ruimte in, maar mag hij of zij mee met een achtdaag se bevoorradingsreis richting het internationale ruimtestation ISS. Die trip wordt om de paar maanden gehouden en er is steeds een stoel vrij voor een passagier. Rusland verkoopt de kaartjes. Om mee te mogen, moet de winnaar Russisch leren en een kosmonautenopleiding van vijf maanden volgen in Kazachstan. De Staatsloterij wil bovendien met de winnaar de Nederlandse astronaut André Kuiper meestu ren. Kosten van de trip. het doorbetalen van het salaris van de kandidaat en verzekeringen: zeker veertien miljoen euro. Veertien miljoen euro die niet terugvloeit naar de staatskas. Dat durft de Staatsloterij niet zo maar voor haar rekening te ne men. De loterij zet jaarlijks on geveer zeshonderd miljoen et om. Het meeste geld gaat aan prijzen, de televisieshfl en de organisatie. Uiteinde schiet er voor de staat jaarlj toch nog 130 miljoen eurooi bijvoorbeeld voor het wegw ken van de wachtlijsten in! gezondheidszorg. „Wij zijn van de staat en legg verantwoording af aan het i nisterie van financiën. Wij kil nen niet zomaar zo'n grote pi weggeven. We willen horei( het maatschappelijk vera woord is", aldus Klein Ess Maai- wanneer is iets 'ma schappelijk verantwoord'? Staatsloterij denken ze het a woord gevonden te hebben/ rig jaar heeft de Tweede Kan de Staatsloterij verzocht nu aan goede doelen te doen iets minder geld te storten in staatskas. Klein Essink: „We kijken nu we de ruimtereis naar het een educatief karakter kunt geven. Ook willen we astrofl André Kuiper erbij betrekb Als de Staatsloterij zijn reis I taalt, kan hij misschien een de ruimte in om wetenschap! lijk onderzoek te doen." Achter de schermen werkt Staatsloterij in overleg met Europese ruimtevaartorgani tie ESA en de verschillende) nisteries aan een oplos» Slaagt de opzet, dan raakt) derland ongetwijfeld de kon* de twee jaar in de ban van ruimte. Bedenker van de Tweenies, Will Brenton: „Dit is nog nooit eerder gedaan voor kinderen". Foto: GPD Mark Klein Essink, presentator van de Staatsloterijshow Foto: Frans van Zijst

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 10