G7 optimistisch over economie ECONOMIE Schroder speelt gevaarlijk pokerspel met 'onze' euro Gezonde bedrijven gedwongen te stoppen bij gebrek aan opvolgers Klein, digitaal, gestileerd en hip Enron-topman Lay wil zwijgen bij hoorzitting derzoek FBI ikhouding bal Crossing Alleen toestand in Japan en Argentinië zorgelijk AIB: Fraude gevolg slechte investeringen npo stijging gaven neemt af luge - De Nederlander iog steeds meer geld uit, iet tempo waarin de uit stijgen, neemt flink af. De ,andel ontving vorig jaar icent meer geld dan in )at betekent nog altijd maar het is wel de klein- oei in zeven jaar. Dat blijkt fers die het Centraal Bu- mor de Statistiek (CBS) ihtend heeft bekendge- Winkelen is vorig jaar jiiurder geworden. De de- [ïdelsprijzen stegen met jocent ten opzichte van pe omzet, de totale hoe- fid geld die in de kassa's l winkels binnenkwam, met 6,1 procent toe. er reïntegratie ir verzekeraars IAAG - Verzekeraars heb- Drig jaar tweemaal zoveel Werknemers weer aan het proberen te helpen als het [voor. Het ging om circa zieke werknemers, aldus prbond van Verzekeraars ■htend. Het jaar ervoor [dat nog 5100 zieke werk- ts, in 1999 ging het om taensen. Volgens de verze- ts leidde bijna de helft van htegratiepogingen tot ver- p terugkeer naar het werk. maandag 11 FEBRUARI 2002 door onze correspondent Mare Peeperkorn brussel - Wat Italië nooit zou mogen doen, flikt Duitsland: morrelen aan de hardheid van de euro. Onder zware druk van Berlijn laten de Europese mi nisters van financiën het oplopende be grotingstekort in Duitsland deze week onbestraft. Zes weken na de introductie blijken de in 'marmer gebeitelde' ga ranties voor de euro minder slijtvast dan gedacht. De euro is ons geld. Dat weten we sinds 1 januari, de datum waarop de nieuwe munt zijn uiterst succesvolle invasie van de Nederlandse porte monnee startte. Vanaf volgende week komt daar een tweede, heel wat pijn lijker besef bij: dat het nieuwe geld niet alleen van ons is. Maar ook van Duitsland bijvoorbeeld, het land dat momenteel de hardheid van ieders euro op het spel zet. Het gaat niet goed met de Duitse eco nomie. De groei hapert, de werkloos heid loopt op en bijgevolg stijgt het fi nancieringstekort van de regering- Schröder. Veroorzaakte 'verkoudheid' van Berlijn altijd al een snotneus in Nederland, sinds twaalf Europese lan den één munt hebben zijn hun eco nomieën meer dan ooit met elkaar verbonden. Een oplopend tekort in Duitsland - de grootste economie in de eurozone - ondergraaft het ver trouwen in de euro, en daarmee de waarde van ons geld. Juist daarom hebben de Europese re geringsleiders en hun ministers van fi nanciën in 1997 harde afspraken ge maakt over gezonde overheidsfinanci ën. De tijd dat ieder land voor zich - en vaak tegen de ander - maar wat aanrommelde ten tijde van een reces sie, was voorbij. Als de burger ooit vertrouwen moest krijgen in de euro dan was een solide financiële basis van de munt toch wel het startpunt. De toenmalige Duitse bondskanselier Helmut Kohl was destijds de grootste voorstander van strikte euroregels. „De hardheid van de D-mark zal zich voortzetten in de euro", verzekerde hij zijn mede-Duitsers om het afscheid van de eigen munt te verzachten. En dus werd het zogenoemde Stabiliteits pact opgesteld, waarin is vastgelegd dat het financieringstekort terug naar nul moet en zeker nooit de grens van drie procent van het bruto nationaal product mag overschrijden. Een euro land dat deze in 'marmer gebeitelde' regels overtreedt kan rekenen op een waarschuwing, aanbevelingen en in het uiterste geval een boete. Minister Zalm (financiën) was in zijn nopjes. Dat juist Duitsland de eer ten deel valt als eerste een waarschuwing te krij gen, is misschien wrang maar doet niets af aan de juistheid van het Pact. De Europese Commissie adviseerde twee weken geleden tot een 'gele kaart' voor Berlijn omdat het tekort dit jaar oploopt naar 2,7 procent. Dat is gevaarlijk dicht bij de drieprocents- grens, oordeelde verantwoordelijk Commissaris Solbes (monetaire za ken). Daarnaast verzaakt Berlijn zijn plicht om in 2004 de begroting in evenwicht te hebben.Als we nu niet optreden, wanneer dan wel?", hield Solbes de lidstaten van de Europese Unie voor. „De geloofwaardigheid van de euro staat op het spel." De huidige bondskanselier Schroder reageerde woest op de waarschuwing van Brussel. Hij lanceerde een zware politieke lobby om de EU-ministers van financiën morgen het Commissie voorstel voor een officiële waarschu wing te laten afwijzen. Het is Schroder gelukt verschillende grote en kleinere EU-landen achter zich te krijgen. Groot-Brittannië, Frankrijk, Italië en Portugal zien hun kans schoon de eu roregels een beetje op te rekken nu 'bovenmeester' Berlijn zelf een oogje toeknijpt. Het politieke pokerspel van Schroder is zonder meer schadelijk. Allereerst voor de Europese Commissie, wier positie danig verzwakt raakt als haar weloverwogen advies voor een 'gele kaart' sneuvelt. Voor het Stabiliteits pact, dat tijdens de eerste praktijktest direct terzijde wordt geschoven. Maar het eigenmachtige optreden van Schroder is bovenal funest voor de eu ro. De financiële markten zullen niet aar zelen de munt af te straffen, als de po litieke leiders haar verdedigingslinies moedwillig ondergraven. Daarnaast opent het de deur voor an dere landen met begrotingsproble men. Waarom zou Italië nog bezuini gen als een oplopend tekort toch niet wordt afgestraft? De vier grote EU-landen hebben ge noeg stemmen om de waarschuwing voor Berlijn van tafel te vegen. Minis ter Zalm belandt daardoor in een moeilijk parket. De WD-bewindsman staat in Brussel bekend als iemand die strikt de hand houdt aan de Europese begrotingsregels. Hij koestert die re putatie en zou dan ook het liefst de Commissie steunen in haar publieke vermaning richting Duitsland. Maar Zalm is ook politicus. Pijnlijker nog dan verliezen, is verliezen na een knallende ruzie, weet Zalm. De EU- ministers van financiën vechtend over straat doet de euro helemaal geen goed. Samen met zijn collega's zal Zalm daarom kiezen voor een mooi 'compromis'. De Commissie krijgt lof voor haar goede werk, maar de waar schuwing gaat van tafel. In ruil daar voor belooft Berlijn via extra bezuini gingen snel uit de gevarenzone te ko men. Over zes maanden volgt dan een nieu we beoordeling van Duitsland. 'Eind goed, al goed', is de boodschap voor de buitenwereld. Daar beseft de burger inmiddels dat andermans schulden met ons geld, hem persoon lijk raakt. iteerder elt Airbussen [- De investeringsmaat- lij achter de kwakkelende lische luchtvaartmaat- lij Ansett heeft dertig toe van de Airbus A320-serie en een optie genomen l tien andere toestellen, ft Airbus gisteren ge- Ansett, de tweede maat- lij van Australië, is sinds nber2001 failliet, maar erheidssteun zijn enkele chten hersteld. Samen resteringsmaatschappij poogt de overheid een inkte versie van Ansett op n te krijgen. De toestel- rden vanaf de tweede an dit jaar afgeleverd, ai rbus. oemel Duitse idsbureaus iberg - De positie van de urvan de Duitse ar- ureaus, Bernhard Jago- ïkelt. Hij zou cijfers over liddeling van werklozen !n baan mooier hebben steld dan ze in werkelijk- jn. Zijn woordvoerder zei keinde dat Jagoda al op de hoogte was juiste bemiddelingsaan- n dat jaar kwam gesjoe- ït cijfers bij een aantal is aan het licht. Jagoda ttoen onterecht ruimere pen rond bemiddeling te rleg CAO voor ici loopt vast idam - De onderhande- over een nieuwe CAO afici hebben een fikse pgelopen. Vakbond FNV s 'diep beledigd' door het >d van de werkgevers, dat sde bond neerkomt op (cent per 1 januari en tocent loonsverhoging ecember van dit jaar. De leilt deze week de actie heid van kaderleden bij gener huis-aan-huisbla- de maandag erop bij de srij van de Telegraaf, al- Brug van FNV Kiem. De rafimedia geldt voor cir- 100 werknemers. vork - De Amerikaanse ommissie SEC en de fe- recherchedienst FBI zijn lerlijk onderzoek begon- 'aar de boekhouding van ecombedrijf Global Cros- lat eind vorige maand uit- m betaling vroeg. Global ng bevestigde op de hoog- gesteld van het onder- >r de SEC, maar wilde eggen over speurwerk van I De directe aanleiding e SEC (Securities and E\- Commission) is een ian een vroegere werkne- in Global Crossing waarin frijf ervan wordt beschul- omzet kunstmatig te opgeschroefd via ge- met de boekhouding. Het z°ek bij Global Crossing, 'P Bermuda gevestigde der van snel dataverkeer, 'kt de bezorgdheid over pkhouding in het Ameri- bedrijfsleven. Daarover tiden grote twijfels door landaal rond het failliete foneem Enron. Ook an- •ednjven, waaronder het •meraat Tyco, zijn in op geraakt. 'De G7, IMF en Bush: de ware 'As van het Kwaad" staat er op het spandoek van deze demonstranten tijdens de G7 in Ottawa. In vergelijking met vorige financiële topbijeenkomsten bleef het afgelopen weekeinde relatief rustig in de Canadese stad. Foto: AP/Jonathan Hayward ottawa/rtr-afp-dpa - De finan ciële leiders van de zeven belang rijkste industriële landen zijn voorzichtig optimistisch over her stel van de economie. Ondanks de vele risico's die er nog zijn, zien ze toch verbetering van de conjunctuur. Dat bleek dit weekeinde in het Canadese Ottawa bij de G7-bij- eenkomst van de ministers van financiën en centrale bankpresi- denten. De situatie toont vol gens hen sporen van verbete ring in vergelijking met hun laatste vergadering in november vorig jaar. „We blijven waak zaam en zullen stap voor stap aan een zekere en duurzame verbetering werken", klonk het in de slotverklaring. „We zijn het erover eens dat de teruggang snel verleden tijd zal zijn", zei de Canadese minister van financiën Paul Martin. Pre sident Wim Duisenberg van de Europese Centrale Bank meent dat het gevaar van een wereld wijde recessie geweken is. De Duitse economie heeft vol gens president Ernst Welteke van de Duitse centrale bank zijn dieptepunt bereikt. De Duitse regering werd eind januari nog door de Europese Unie berispt voor het oplopende begrotings tekort. De G7 betitelde de Duitse eco nomie als „langzaam". Welteke verwacht dit jaar een iets hogere groei dan de 0,6 procent van af gelopen jaar. Zorgen zijn er vooral over de Ja panse economie. De Japanse re gering moet impulsen geven om dit land weer tot een economi sche motor in de wereld te ma ken, meent de G7. Japan kampt met de vierde recessie in een periode van tien jaar. De werk loosheid is opgelopen tot 5,6 procent. Martin omschreef deze economie als de 'zorgwekkend- door Gerry van der Lit woerden - Veel gezonde Neder landse bedrijven leggen vanaf volgend jaar het loodje. Niet om dat de ecónomie instort of we gens financieel wanbeleid, maar omdat de huidige eigenaren oud worden en geen opvolger vinden. De groei van het aantal onderne mingen neemt hierdoor sterk af, voorspelt de landelijke Vereni ging Kamers van Koophandel (VKK) in Woerden. De komende vijfjaar worden 90.000 goed draaiende onderne mingen in het midden- en kleinbedrijf te koop aangebo den, blijkt uit recent NIPO-on- derzoek in opdracht van de VKK. Dat is 15 procent van het totaal. Het is ondenkbaar dat voor al die bedrijven voldoende gegadigden zijn. De grootste klap valt bij onder nemingen met hooguit twintig werknemers. Ongeveer 45 pro cent van alle bedrijven valt in die categorie. Dat betekent dat goed lopende winkels zullen sluiten, drukkerijen worden op gedoekt, kroegen andere leve ranciers moeten zoeken en han delsfirma's verdwijnen. Het probleem wordt veroor zaakt door de babyboomers die hun levenswerk in de verkoop gooien. Ze worden te oud, wil len niet meer werken. Volgend jaar worden de vele baby's die in 1946 zijn geboren (een enor me piek destijds), 57 jaar. Een leeftijd waarop de meeste be drijfseigenaren stoppen of daar serieus over gaan nadenken. Opvolgers zijn moeilijk te vin den. De Kamers van Koophan del hebben daarom een inter netsite opgezet, waarop verko pers en potentiële overnemers elkaar kunnen vinden. Een groot deel van de bedrijven die te koop worden aangebo den, zijn familiebedrijven. Bin nen de familie is de animo al ja ren niet groot om de zaak over te nemen. Het aantal familiebe drijven zal dus ook onherroepe lijk afnemen. Een andere oorzaak van het ge brek aan opvolgers is dat men sen die een eigen bedrijf willen, liever zelf iets opzetten. Dan kun je immers klein beginnen en heb je dus weinig kapitaal no- dig. Zelfs als er een opvolger wordt gevonden, is de kans erg groot dat de koop uiteindelijk niet doorgaat. Ook als twee partijen oprecht in elkaar zijn geïnteres seerd, en de overnamekandi daat geschikt is, dan nog strandt naar schatting 20 procent van de overnames. Belangrijkste oorzaak van het mislukken van een overname is dat de 'chemie' tussen de nieu we en de oude eigenaren niet klopt. Het personeel voelt zich vaak niet lekker met de nieuwe baas en pakt de biezen. Gevoel speelt uiteindelijk de belangrijk ste rol bij succesvolle of misluk te bedrijfsovernames. De Nederlandse economie zal echter niet ter ziele gaan door het gebrek aan opvolgers voor goed draaiende ondernemin gen, erkent Vemooij. „De Ne derlandse economie stort niet in, het percentage verminderde economische groei zal niet heel groot zijn. Waar bedrijven failliet gaan of ophouden, vullen ande re de plekken weer op. Onder de grootste bedrijven, met de grootste invloed op de econo mie, speelt dit overnamepro bleem niet. Die hebben hun ei gen kanalen bij het vinden van opvolgers, via de Raden van Be stuur en de netwerken van top ondernemers." washington/rtr-ap - Kenneth Lay, de voormalige topman van het Amerikaanse energiecon- cem Enron, zal morgen bij de hoorzitting geen antwoorden geven aan de handelscommissie van de Amerikaanse Senaat. Dat maakte zijn woordvoerster Kel- ley Kimberly gisteren bekend. „Óp aanraden van zijn raadslie den zal Lay zich beroepen op het recht dat het vijfde amende ment hem geeft", aldus Kimber ly. Het vijfde amendement op de Amerikaanse grondwet geeft verdachten het recht te zwijgen bij ondervragingen om zodoen de belastende verklaringen te gen zichzelf af te leggen. Diverse Congrescommissies doen onderzoek naar eventuele malversaties en wetsovertredin gen rond het grootste faillisse ment uit de Amerikaanse ge schiedenis. Door de schulden buiten de boeken te houden zag het bedrijf er gezond uit en sta ken tienduizenden investeerders geld in het concern, dat handel de in termijncontracten voor energieleveranties. De onder gang van Enron heeft de ge spaarde pensioengelden van duizenden werknemers doen verdwijnen. Kenneth Lay werd afgelopen week gedagvaard om voor de commissie te verschijnen. Eer der had hij aangegeven vrijwillig te komen getuigen. Hij draaide echter op het laatste moment bij omdat hij zich bij voorbaat al veroordeeld voelde. Tot nu toe is Jeffrey Skilling, de tweede man bij Enron, de enige hoge functionaris van het ener- gieconcem geweest die zijn mond heeft opengedaan op een hoorzitting. Over zijn uitspraken zijn inmiddels twijfels gerezen. Een lid van het Amerikaanse Congres heeft gezegd dat Skil- lings uitlatingen niet geloof waardig zijn en dat zijn verkla ring weieens kan leiden tot een aanklacht wegens meineed. ste' van de zeven rijkste landen. Ook in Argentinië is veel te doen. Het land balanceert op de rand van een faillissement. De G7 gelooft wel dat Buenos Aires stappen in de goede richting heeft gezet. Maar naast deze maatregelen is er meer te doen. Dat moet gebeuren in samen spraak met het Internationaal Monetair Fonds (IMF) en de in ternationale gemeenschap. De bijeenkomst met vertegen woordigers van Groot-Brittan nië, Frankrijk, Italië, Canada, de Verenigde Staten, Japan en Duitsland werd nauwelijks be laagd door demonstranten. De protesten klonken veel minder dan bij vorige internationale ontmoetingen. Voor een deel kwam dat ook door de lage tem peraturen. Een klein groepje dat binnen gehoorafstand van de minsiters kwam, werd door po litiemensen op sneeuwscooters afgevoerd. dublin/rtr-anp - De grote frau de die afgelopen week aan het licht kwam bij Allied Irish Banks (AIB) is bedoeld geweest om een serie van slechte investeringen af te dekken. Dat vermoeden heeft AIB gisteren uitgesproken. Woensdag werd bekend dat handelaar John Rusnak bij All- First, de Amerikaanse divisie van AIB, 750 miljoen dollar heeft verduisterd, circa 860 miljoen euro. Hij deed dat door com plexe optietransacties in yens en dollars. De 37-jarige Rusnak zou daarbij hebben samengespan nen met anderen. Op een derge lijke fraude staat in de VS een maximale straf van 30 jaar en een boete van 1 miljoen dollar. AIB heeft de Amerikaanse finan cieel specialist Eugene Ludwig aangewezen om het interne on derzoek te leiden. Hij moet er achter komen hoe Rusnak te werk kon gaan zonder de lei dinggevenden te alarmeren. Philips handhaaft opvallende vormgeving elektronische snufjes door Monique Prins monaco - Knalrode gsm's met een foto van de kinderen als screensaver, radio's met internet aansluiting, breedbeeld-tv's in groen lederen behuizing en goed kopere dvd-recorders. Philips gaf de internationale pers in Monaco alvast een voorschot op de nieu we elektronische snufjes die het concern op de internationale te lecom- en pc-beurs Cebit begin maart wil presenteren. Klein, digitaal, gestileerd en hip. Dat zijn de meest opvallende kenmerken van de nieuwste consumentenproducten en pc- randapparatuur die Philips de komende maanden op de markt zal brengen. Veel producten zijn gericht op jongeren. Want wie de jeugd heeft, heeft de toe komst, zegt Rudy Provoost, Eu ropees topman van Philips Con sumenten Elektronica. Philips verwacht dit jaar een we reldwijde doorbraak van de dvd. De opvolger van de cd is volgens het concern een ongekend suc ces. „Het duurde meer dan tien jaar voordat de consument de overstap van langspeelplaat naar cd durfde te maken. De dvd-recorder -die slechts een half jaar op de markt is- maakt een groei door die ongeëve naard is in de moeilijke markt voor consumentenelektronica", zegt Provoost. Philips verkocht in het laatste kwartaal van vorig jaar circa 25.000 dvd-recorders. Dat aantal zal dit jaar naar ver wachting groeien tot vele hon derdduizenden. Het laatste zetje van de defini tieve doorbraak moet komen van de twee aanzienlijk goedko pere dvd-recorders die Philips volgende maand op de markt brengt. Kostte de eerste dvd-re- corder van Philips nog meer dan 2.000 euro, de twee opvolgers gaan voor 1300 en 1400 euro over de toonbank. Philips boekte vorig jaar een re- cordverlies van 2,6 miljard euro, onder meer door de dip in de markt voor computers en con sumentenelektronica. Deson danks is Provoost net als Phi- lips-topman Kleisterlee optimis tisch gestemd. Op het gebied van breedbeeld televisie wist Philips vorig jaar zijn marktaandeel van meer dan 25 procent te handhaven terwijl deze markt een groei liet zien van meer dan 23 procent. In de dvd-markt handhaafde Philips zijn nummer twee posi- Ook Allard Bijlsma, topman van PC Peripherals (computer- randapparatuur zoals pc-came- ra's en -monitoren) maakt zich geen zorgen over de problemen in de wereldeconomie. „De computerindustrie kreeg we reldwijd harde klappen. Naast de gedaalde vraag hadden we te kampen met een prijzenoorlog. En een opleving wordt pas na de tweede helft van dit jaar ver wacht." De markt voor pc-rand- apparatuur was vorig jaar echter goed, vooral in Europa. Philips heeft er enkele jaren geleden be wust voor gekozen zich niet op de verkoop van pe's maar enkel van randapparatuur te richten. Bijlsma: „Onze marktonderzoe ken tonen aan dat consumenten liever investeren in uitbreidin gen van hun computer dan in de aanschaf van steeds nieuwe re en snellere computers. De verkoop van zowel pc-camera's, cd- en dvd-schijfjes als pc-spea- kers is flink gegroeid. En we ver wachten dat die groei de ko mende jaren nog zal doorzet ten." Vooral de markt voor Icd- schermen (liquid crystal display, vooral toegepast in draagbare computers en mobiele tele foons) is veelbelovend. Binnen 18 maanden zal naar verwach ting een kwart van alle beeld schermen voorzien zijn van lcd- technologie. En Philips ver wacht hier via zijn joint venture met het Koreaanse LG duidelijk een graantje van mee te kunnen pikken. Als je alle uren bij elkaar optelt dat je naar een beeldscherm zit te kijken, zowel die van de tv als van de computer, zit je ongeveer eenderde van je leven naar een monitor te kijken. Dan kun je er Philips blijft het proberen met mobiele telefoons. Hier een toestel met een foto van de kinderen als screensaver. Foto: GPD beter voor zorgen dat het een hele goede is", zegt Bijlsma. pc- schermen waar een klein tv- scherm is ingebouwd. Vandaar dat Philips de komende Wat televisie betreft introdu- maanden een groot aantal hoogwaardige lcd-schermen voor de pc op de markt brengt. De schermen zijn in vele groot tes beschikbaar en er zijn zelfs ceert Philips binnen enkele maanden de Pixel Plus met sterk verbeterde beeldkwaliteit en breedbeeld-tv's met een houten of lederen behuizing.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7