Ook achterban LN laat Fortuyn vallen Bestuur van Leefbaar Nederland wil breuk met lijsttrekker niet lijmen Ludiek protest tegen verhuizing Vrijplaats Openingsweekeinde Spelen levert goud en zilver op 999 Israël belooft harde reactie na raketaanval Palestijnen Leidsch Dagblad Leidse prominenten verwachten stemmenverlies Agent aangereden bij arrestatie in Leiden Connexxion haalt bijna 200 bussen van de weg Leidsch Dagblad NR. 42846 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 maandag 11 FEBRUARI 2002 aadsels rond istorten arkeerdek fiilips' nieuwe ektronische ufjes Wethouders enten Luifelbaan maat duw sporthal egstgeest 2005 uick Boys ril vaandel rel dragen elman neemt ntslag bij oordwijk '9/10° janna- w [11/12° 5/6 aard leeuw >gen - Het zwaard in de klau- ran de leeuw boven de ngspoort naar de burcht Ie Nieuwstraat in Leiden is igen. De gemeente houdt p het werk van vandalen sluit een studentengrap lit. Wanneer het zwaard is igen, is onbekend maar Dnenden vermoeden dat 1 de nacht van donderdag ijdag is gebeurd. iemoordenaar it dader Putten varden - De vorig jaar in s tot levenslange gevange- af veroordeelde serie- rdenaar Guy Georges heeft le verkrachting van en td op de Puttense Christel tosius op zijn geweten, onderzoek heeft de ils verdachte uitgesloten- hof in Leeuwarden is van- begonnen aan de inhou- e behandeling van het eningsproces rond de Put- moordzaak waarvoor Puttenaren in 1995 zijn irdeeld tot elk tien jaar cel. i-Amerikaanse ogingen in Iran an - Honderdduizenden en zijn vandaag in de se hoofdstad Teheran de opgegaan om te proteste ren de Verenigde Staten, tl andere steden waren er nstraties. Khatami en elijk leider Khamenei had- Pgeroepen om van de inking van de 23ste ver- agvan de islamitische re- ie een protest tegen de VS iken. President Bush deel- an onlangs in bij 'de as van waad'. In Iran zijn daar- de anti-Amerikaanse ge- ins sterk aangewakkerd. derlands fregat it op drugsboot iestad - In de eerste week ?t fregat de HMS Abraham er Hulst in het Caribisch *1 de Amerikaanse kust- l|t assisteert, heeft de Ne- ndse marine een drugs- Dnderschept. De twee be- ^igsleden konden wor- angehouden. In het boot- fden sporen van cocaïne 'troffen, de rest was over- gegooid. De bemanning •e HMS Van der Hulst na haar succesvolle actie van de Amerikaanse ma- ürnplimenten gekregen. OPGERICHT 1 MAART 1860 071-5128030 Leidsch Üfe Dagblad [5 den haag/gpd - Het bestuur van Leefbaar Ne derland voelt niets voor een lijmpoging met de gisteren aan de kant geschoven lijsttrekker Pim Fortuyn. De oproep van 'tweede man' op de lijst prof. David Pinto om de breuk te her stellen - in het belang van een goed verkie zingsresultaat - wordt terzijde gelegd. „Ik blijf bij wat ik gisteren heb verklaard, dat was dui delijk genoeg", aldus partijvoorzitter Jan Nagel vanochtend. Pinto, hoogleraar interculturele betrekkingen, meent dat de verschillen van opvatting tussen de partij en Fortuyn zwaar worden overdre ven. „Als je er nog eens goed naar kijkt, valt het wel mee", verklaarde hij vanochtend. De hoogleraar is zelfs bereid een duo-lijsttrekker schap met Fortuyn aan te gaan. „Als hij dan te ruige uitlatingen doet, kan ik misschien een beetje bijsturen." Op 10 maart moet het congres zich uitspreken over de crisis in de partij. Volgens Pinto zal het bestuur aftreden als de leden de zijde van For tuyn kiezen. „Maar ik ken Nagel, die zal zo'n botsing willen voorkomen." Pim Fortuyn benadrukte gisteravond dat niet het partijbestuur maar de leden de baas zijn in Leefbaar Nederland. Hij wil aanblijven, maar niet aansturen op een conflict tijdens het con gres. „Misschien heeft Nagel nog wel een potje lijm in zijn nachtkastje." Als de partij niet met hem verder wil, belooft Fortuyn met een eigen lijst te komen. Het bestuur van LN kon zich niet verenigen met Fortuyns uitlatingen in een kranteninter view. Hij zei daarin artikel 1 van de grondwet, dat discriminatie verbiedt, te willen schrap pen. Verder stelde hij dat geen islamiet meer het land in zou mogen en dat hij het Vluchte lingenverdrag van de Verenigde Naties zou opzeggen. Deze stellingen gaat in tegen het partijprogramma van LN, aldus partijvoorzit ter Jan Nagel. Daarom moest de lijsttrekker weg. Fortuyn is het afgelopen weekeinde door an dere politieke leiders vooral aangevallen over zijn wens om artikel 1 van de grondwet af te schaffen. Fortuyn overschrijdt hiermee een absolute grens, klonk het bij de PvdA, WD, CDA, D66, Groenlinks en de Christenunie. De politieke partijen reageerden gisteren positief op het vertrek van de LN-lijsttrekker. Nagel en Fortuyn hebben gisteren onder meer de PvdA en de WD ervan beschuldigd dat zij een campagne voeren tegen Leefbaar Neder land en die partij in een rechtse hoek willen duwen. De WD wil niet ingaan op deze be schuldiging. De PvdA-woordvoerster zegt dat haar partij bezig is met de eigen campagne en niet bezig is andere partijen in welke hoek dan ook te dnikken. Pagina Binnenland: Fortuyn wil toch meedoen aan verkiezingen Commentaar door Ruud Sep leiden - Pim Fortuyn heeft ook voor de achterban van Leefbaar Nederland afgedaan. Prominente LN'ers uit de regio staan achter het besluit van het partijbestuur dat dit weekeinde besloot For tuyn af te zetten als lijsttrekker. Leden van LN worden sinds za terdag bestookt met e-mails waarin gevraagd wordt steun te betuigen aan Fortuyn. Daan Sloos, voorzitter van het district Leiden van LN en lijst trekker van Leefbaar Leiden, vindt dat Fortuyn hoe dan ook heeft afgedaan. „Als je één keer gezegd hebt dat je je niet wilt conformeren aan artikel 1 van de grondwet, kun je dat niet vijf minuten later terugdraaien", al dus Sloos. Wat hem betreft is Fortuyn onder geen enkele voorwaarde meer welkom bij LN. En volgens hem deelt het hele Leidse smaldeel in LN die mening. „Wij als Leefbaar Lei den steunen die man in ieder geval niet meer." Gerard Meereboer, LN-lid en lijsttrekker van Leefbaar Alphen, houdt zich op dit moment het liefst afzijdig van alle ophef rond de persoon van Fortuyn. „Ik ben niet voor en ik ben niet tegen. Laat het bestuur dit maar oplossen." Aan de andere kant is Meereboer van mening dat een lijsttrekker die zich niet aan het partijprogramma houdt, het veld moet ruimen. „Maar ik vind het zonde dat hij weg is. Misschien dat de beste man over tien of vijftien jaar gelijk heeft, maar daar kun je nu niet veel mee." Overigens rekent de Alphenaar ondanks het gedwongen vertrek van de lijsttrekker op niet min der dan dertig tot veertig zetels voor Leefbaar Nederland. „Er verandert verder niks." Sloos schat dat toch anders in. Hij verwacht dat de affaire-For- tuyn niet alleen Leefbaar Ne derland, maar ook Leefbaar Lei den stemmen zal kosten. Vorige week voorspelde Sloos nog dat zijn partij volgende maand bij de gemeenteraads verkiezingen wel eens tien ze tels zou kunnen halen. „Ja, dat zullen er nu waarschijnlijk min der worden." Sloos heeft overi gens nog een voorspelling. „Ik garandeer je dat Fortuyn met een eigen lijst straks bij de ver kiezingen 35 zetels haalt. Let maar op, die krijgt hij onherroe pelijk." Demonstranten eisen voor het Leidse stadshuis het behoud van de Vrijplaats Koppenhinksteeg. Foto: Frans Roomer door Timoteus Waarsenburg leiden - De politie is op zoek naar de automobilist die zaterdagnacht rond twee uur op de Nieuwe Beestenmarkt in Leiden een hoofdagent aanreed en zich vervolgens uit de voeten maakte. De 43-ja- rige politieman brak bij de aanrijding zijn enkel en scheenbeen. De hoofdagent was samen met een collega naar het uitgaansgebied gekomen om een man aan te houden die zich even daarvoor schul dig had gemaakt aan mishandeling. Terwijl de hoofdagent de hevig tegenstribbelende arrestant in de politieauto probeerde te krijgen, kwam een andere wagen langsrijden. Deze reed over het been van de agent heen. Zonder zich om slachtof fer te bekommeren, reed de bestuurder weg in de richting van de Lammermarkt en Molenwerf. „We zijn nu op zoek naar mensen die deze aanrij ding hebben gezien," zegt politiewoordvoerder J. Nelemans. „Er waren vrij veel getuigen van de ar restatie, dus we hebben goede hoop dat iemand ook een goede beschrijving van de auto kan ge ven. De aanwezige agenten hebben in alle com motie in elk geval geen kans gezien om het kente ken van de auto te noteren." Volgens de politie heeft de aanrijding niets te ma ken met de arrestatie zelf. „We gaan er niet vanuit dat de bestuurder de agent bewust heeft aangere den. Maar we kunnen ons ook niet voorstellen dat iemand het gewoon niet merkt als je over ie mands been heenrijdt", aldus Nelemans. De ge wonde hoofdagent is overgebracht naar het zie kenhuis. De arrestant is uiteindelijk in een politie cel aan de Langegracht beland. door Bas Benneker leiden - Het carnaval lijkt naar Leiden gekomen, zaterdagmid dag op de Hooglandse Kerk- gracht. Voor de Weggeefwinkel staat een orkest van tromme laars, er lopen kabouters rond en een lieveheersbeestje. In de harde wind wapperen overal kleurige vlaggen met de letters VK. Dat het om een demonstra tie gaat, wordt pas duidelijk wanneer een spreker de micro foon pakt. „De Vrijplaats moet blijven als broeinest van tegen draadse politieke en culturele organisatie", schalmt uit de luidsprekers, die op het dak van een groen busje zijn gemon teerd. De gemeente Leiden wil de pan den aan de Koppenhinksteeg ombouwen tot luxe apparte menten en winkels. De bouw vergunning is inmiddels ver leend. Voorstanders van de Vrij plaats hebben tegen dat besluit 600 bezwaarschriften ingediend, en de demonstratie moet ze kracht bijzetten. Toch lopen er zeker niet zoveel mensen mee. De optocht telt uiteindelijk hoogstens honderdvijftig, welis waar luidruchtige demonstran ten. De spandoeken dragen tek sten als 'No City-Marketing' en 'De stad is niet te koop'. Reto riek wordt niet geschuwd: 'Woon-werkpanden tegen de Markt-Terreur'. Omgeven door flarden rook van een rookbom hangen twee 'Koppenhinkers' een spandoek aan de trappen van het stadhuis. Er gaat een luid gejuich op. 'Stop het kapi taal, de stad is van ons allemaal'. Vandaag lijkt de stad even van de demonstranten, al verspert een cordon van twee agenten te paard de weg naar de Beesten markt. Bij Lammermarkt 41 wordt halt gehouden. Dit is het pand dat de gemeente als alternatief heeft aangeboden. Een klein en ver vallen huisje. Het verklaart de aanwezigheid van diverse ka bouters. Op muziek van Kabou ter Plop maken zij duidelijk dat de organisaties van de Vrijplaats wel erg zouden moeten krimpen om hier in te passen. Het zijn dan ook alleen De fabel van de illegaal en de Weggeefwinkel die ervoor in aanmerking komen. Voor de andere, zoals het vega- nistische Eetcafé Las Vegas en Bar&Boos, is geen plaats. Eenmaal terug bij de Vrijplaats onthullen de actievoerders een nieuwe naam van de Koppen hinksteeg. Een blauw straat naambord met 'Vrijplaats Kop penhinksteeg' prijkt nu onder het oude bord. Optreden Bob de Jong stelt sponsor teleur teren van De Jong. „Ik denk dat we terug moeten naar de sport zelf. Kijk naar zo'n Parra, die doet gewoon wel mee aan de openingsceremonie en wordt een dag later tweede. We moe ten niet zo moeilijk doen. Je kunt gewoon meegaan met zo'n opening en ervan genieten. Dan sta je een dag later volgens mij een stuk relaxter op het ijs. Het wordt bij ons allemaal een beet je overtrokken." Leen Pfrommer, columnist voor deze krant, vraagt zich in zijn eerste bijdrage vandaag af of De Jong niet vervangen moet wor den op de tien kilometer. Gretha Smit was tevreden over haar olympische debuut. „Op zich ging het best goed", zei Smit. „De eerste paar rondjes liepen lekker, maar het was niet helemaal vlak. Als je te hard weg gaat, kom je jezelf op dit ijs te gen, maar eigenlijk word je wel gedwongen om hard te vertrek ken. Met de zenuwen ging het wel." Smit werd tijdens het trainings kamp in Calgary ziek en was pas sinds vijf dagen weer volop in training. Sportkatern: Meer over Winterspelen SALT LAKE 2002 salt lake city/anp - Een gouden en een zilveren medaille is de Nederlandse oogst van het ope ningsweekeinde van de Olympi sche Winterspelen. Voor goud zorgde Jochem Uytdehaage op de vijf kilometer, zilver was er voor Renate Groenewold op de drie kilometer. Teleurstellingen waren er ook met de elfde plaats voor Gretha Smit en de 30ste plaats voor Bob de Jong. Met zijn zwakke optre den stelde De Jong zijn sponsor TVM teleur. De Leimuidenaar eindigde ontluisterend als der tigste, met een tijd die totaal niet bij hem past: 6.43,97. De stayer heeft nog geen contract voor volgend seizoen. „Hij zal nog wel iets moeten laten zien", al dus TVM-directeur Arjan Bos. „We hebben Bob eerder al een aanbieding gedaan, maar hij door John Oomkes haarlem - Connexxion haalt 190 bussen van de weg voor ver nieuwing van de stuurstangen. Connexxion gaat de bussen van het merk Den Oudsten Alliance van een nieuwe stuurstang voorzien. De vervoersmaat schappij wil haar klanten niet blootstellen aan onnodig risico nu tot tweemaal toe ernstige de fecten zijn geconstateerd aan de stuurinrichting. Volgens woord voerder H. Opneer kan Connex xion de bestaande dienstrege ling in stand houden met ver vangend materieel. De vervoerder heeft het afgelo pen weekeinde op brede schaal bussen gecharterd om het even tueel ongemak voor de reiziger zo veel mogelijk te beperken. Een deel van de vervangende voertuigen komt uit de zogehe ten technische reserve. Dat is het deel van de vloot dat voor regulier groot onderhoud eigen lijk de remise in moet, maar nu 'iets langer doorrijdt'. Connex xion klaart de garageklus met voorrang via Techno Service Nederland, omdat uitstel 'niet kan worden geduld'. Bij contro le is vastgesteld dat het defect zich bij alle Alliance-bussen kan voordoen bij 180.000 kilometer of meer op de teller. Mogelijk kan de operatie nog gevolgen hebben voor Connex xion, omdat Den Oudsten in Woerden in surseance van beta ling verkeert. Woordvoerder Opneer „Veiligheid gaat voor de vraag wie hier voor op draait." Renate Groenewold (links) wordt gefeliciteerd door Jochem Uytenhaage, na haar zilveren race op de 3000 meter. Uytenhaage won zaterdag goud op de vijf kilometer. Foto: ANP/Marcel Antonisse wilde zelf wachten tot na de Olympische Spelen. Als hij straks op de tien kilometer weer zo slecht rijdt, snijdt hij zichzelf wel in de vingers. Dan zal het een aanbieding onder heel an dere voorwaarden zijn." Bos heeft een vermoeden over de oorzaak van het zwakke pres- door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Israël heeft laten weten dat het hard zal reageren op het gebruik door de Palestijnen van Kassam-2 raketten. De bekendmaking volgde op een spoedbij- eenkomst van premier Sharon met zijn ministers van defensie en buitenlandse zaken. Twee vanuit de Gazastrook gelan ceerde raketten overbrugden gisteren een afstand van zes kilometer en landden in Israël, zonder schade aan te richten. Het was de eerste keer dat de Palestijnen het wapen gebruikten. De Kassam-2 is een primitieve, door de islamitische Ha- mas-beweging geproduceerde raket, met een geschat bereik van maximaal acht ki lometer. Israël is bang dat de Palestijnen Kassams in de buurt van steden zullen lanceren. Gelanceerd vanaf de Westoever kan de raket voorsteden van Tel Aviv en het internationale vliegveld Ben-Goerion bereiken. In antwoord op de raketaanval en drie in de loop van het weekeinde door Palestijnse militanten uitgevoerde terreuracties, heeft de Israëlische lucht macht gisteravond doelen in de Gaza strook gebombardeerd. Boven Gaza-stad wierpen een F-16 twee bommen af, die zware schade aanrichtten aan gebouwen van de Palestijnse veiligheidsdiensten. Er vielen tien licht gewonden. In het vluchtelingenkamp Jabalya ver woestten Israëlische gevechtshelikopters een metaalwerkplaats, waar mortierpij- pen zouden worden geproduceerd. Van ochtend vroeg trok een Israëlische leger eenheid de Palestijnse stad Nablus, op de Westelijke Jordaanoever, binnen. In de loop van de actie, die een paar uur duur de, zouden arrestaties zijn verricht. Bij Palestijnse aanslagen zijn het afgelo pen weekeinde vier Israëli's omgekomen. Pagina Buitenland: Minister Israël moet VS excuses aanbieden Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 1 kwartaalabonnement automatische betaling C 52,00 betaling per acceptgiro52,50 Handtekening: (Lvm cortrcte nabeaxgng)^ Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bi «momoncto tmaÉng e ir(n brhyuMiiHB 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl ■•I*"' I Hl.',''»!»'-!!™

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1