Babyface temt Grizzly OLYMPISCHE S SPELEN eiden voelt zich beledigd De Jong schaatst als een beginneling Pa en ma Uytdehaage zijn opeens publiek bezit Nieuwkomer Ammann verrast op de schans Veldkamp wil zo snel mogelijk naar Nepal Traa maakt favorietenrol waar os loot tegen fotherspoon u lake city - Jan Bos rijdt in eerste 500 meter van het mpische schaatstoernooi in Lake City tegen de Cana- s Jeremy Wotherspoon. De ee vormen het negentiende jar dat in de baan komt. Ge- rd van Velde moet het twee ten eerder opnemen tegen de q janne Hanninen. Ids Post- a mag van de vier Nederland sprinters het spits afbijten, j start in het zevende paar te- m de Italiaan Dino Gillarduz- Erben Wennemars werd or de elfde rit gekoppeld aan Koreaan Kyu-Hyuk Lee. [tdehaage één lAdelskalendern !%lake city - Met zijn wereld- ord (6.14,66) op de 5000 me- l heeft Jochem Uytdehaage iweer aan kop van de ikalendem, de eeuwige ijst voor allrounders, ge ld. Uytdehaage raakte zijn te positie vorige week kwijt Gianni Romme, die per- nlijke records reed op de en 1500 meter. Het punten- al van de olympisch kampi- over de vier klassieke af- ïden (500,1500, 5000 en )00 meter) is nu 149,597. ïme is tweede met 149,972. »jvee WK-tickets vergeven lake city - Met hun presta- op de olympische vijf kilo- olier hebben Jochem Uytde- en Carl Verheijen defini- Jëen startplaats afgedwon- dt voor de wereldtitelstrijd all- m nd, half maart in Heeren- ij j i. Nederland heeft op dat nu lement recht op drie start - tsen bij de mannen. De tij- net sde Europese titelstrijd in ii rt behaalde resultaten door eg lederlanders bezorgden ons ed 1de drie startplaatsen. ie npisch kampioen Uytde- i;e veroverde begin januari rfurt de Europese titel all- nd. Verheijen eindigde daar veede. Een plaats bij de ite zes op de Olympische terspelen op de vijf kilome- Du daarna voldoende zijn e worden uitgezonden. het derde startticket wordt Hst bij het Nederlands kam- nschap allround. maandag 11 FEBRUARI 2002 Eberharter op afdaling verslagen door Cijs van Oosten salt lake city - Met vijf van de acht wereldbekerzeges achter zijn naam was de Oostenrijkse skiër Stephan Eberharter de grote favoriet op de olympische afda ling. Maar zijn minder illustere landgenoot Fritz Strobl schoot hem op het moment suprème voorbij. De zwarte beer die volgens de overlevering op de hellingen van Mount Allen zijn territorium be waakte, brulde in lang vervlogen tijden. Maar zijn erfenis voor de mensheid, de olympische piste waar de afdaling en de super-G wordt gehouden, is niet minder beangstigend. Grizzly heet de helling, met stei le stukken die de skiërs ervaren als een vrije val in een lift schacht waarna onmiddellijk een scherpe bocht wacht. Op een parkoers van drie kilometer dalen de skiërs in een minuut en veertig seconden 883 meter. Fritz Strobl, een 29-jarige poli tieagent met een babyface, tem de gisteren de Grizzly met een foutloze run op een piste vol sprongen en verraderlijk schuin aflopende bochten. De afdaling was door ontwerper Bemhard Russi zo gemaakt, dat een over winning van een 'dark horse' zo goed als uitgesloten zou zijn. „Ik wist dat ik het kon doen", zei Strobl. „Ik had een goed gevoel over mijn kansen." Strobl is geen eendagsvlieg, al is het olympisch goud pas zijn eerste medaille op een groot kampioenschap. Hij is net als Eberharter, Kjus en Aamodt een technische skiër met een groot hart. Strobl, vier jaar geleden elf de in Nagano, is het hele sei zoen al vooraan te vinden. Hij won één keer, in Bormio, een wereldbekerwedstrijd. Strobl eindigde op de trainingen tweemaal als tweede en staat tweede in het klassement voor de wereldbeker, achter Eberhar ter. Strobl is dus geen spectacu laire voorbijganger zoals Bill Johnson in 1984, Tommy Moe in 1994 en Jean Luc Cretier in 1998. Maar toch, dat Eberharter, sinds de uitschakeling van Her mann Maier oppermachtig, niet won, is verrassend te noemen. Eberharter had halverwege de race de snelste tussentijd, maar na een fout verloor hij zoveel snelheid dat de perfect skiënde Strobl hem wel voorbij moest gaan. Zijn voorsprong bedroeg uiteindelijk 0,28 seconden. De Noorse veteraan Lasse Kjus, evenals Eberharter 31 jaar, kwam tussenbeide en greep het zilver. „Dit kan gebeuren", zei de weinig spraakzame Eberhar ter. „Ik was er op voorbereid. Maar de Olympische Spelen zijn nog niet voorbij." Voor Kjus, ook al tweede in Na gano, was het zijn veertiende medaille die hij op diverse we reldkampioenschappen en Olympische Spelen (goud in 1994) won. Hij jaagt op het re cord van vijfden medailles dat zijn jeugdvriend en teamgenoot Kjetil-Andre Aamodt in handen heeft. Aamodt viel net buiten de prijzen. Hij werd vierde, overi gens op respectabele afstand van Eberharter (0,37 seconden). Voor Oostenrijk zag het er eer der in het seizoen slecht uit, na dat de een na de andere skiër in navolging van Hermann Maier zwaar geblesseerd was uitgeval len. Eén van hen, wereldkampi oen afdaling Hannes Trinkl, her stelde op tijd van een schedel breuk. Eenmaal in Salt Lake Ci ty, verloor hij in de trainingen zijn startplaats aan landgenoten Greber en Gruber. De hegemonie van Oostenrijk is park city/rtr/anp - Simon Am mann heeft in Park City voor een sensatie gezorgd door olym pisch goud op de kleine schans (90 meter) te veroveren. De 20- jarige Zwitser verwees de topfa vorieten Sven Hannawald en Adam Malysz naar zilver en brons. Voor Ammann betekende de overwinning de eerste in zijn korte loopbaan, voor Zwitser land het eerste olympische goud ooit bij het skispringen. De nieuwkomer uit Grabs had sprongen van 98 en 98,5 meter en werd gewaardeerd met 269 punten. Hannawald sprong 97 en 99 meter en kwam 1.5 punt tekort. Malysz kwam tot 98,5 en 98 meter en kreeg 263 punten. De sensatie tekende zich al in de eerste manche af. Ammann nam de leiding voor Hannawald en Malysz. De Duitser stond bij de bookmakers nummer een. Hij was rond de jaarwisseling de eerste springer die alle wedstrij den in de vierschansentoemee op zijn naam bracht. Malysz stond nummer twee. Hij was de regerend wereldkampioen, de houder van de wereldbeker en de aanvoerder in het huidige klassement. En Ammann? Ammann stond voor de eerste keer dit seizoen drie keer op het podium met twee tweede plaatsen en een derde. Maar zijn voorbereiding op de Spelen was in de war ge gooid door blessures aan rug en hoofd. Hij maakte in januari niet een sprong. Toch werd hij naar Salt Lake afgevaardigd met het oog op de landenwedstrijd. Ammann stond volkomen on bevangen op de kleine schans. Druk kende hij niet, hij had niets te verliezen. Ook na de eerste rondgang sloeg de stress niet toe. Hij zag Hannawald bij zijn tweede sprong na 99 meter landen, Malysz na 98 meter en besefte nauwelijks dat hij bij een soortgelijke afstand de olympi sche kampioen zou zijn. Pas op het allerlaatste moment schoten de rillingen door zijn lichaam. Maar dat weerhield de jonge Zwitser niet perfect van de tafel te vertrekken. De 20.000 toeschouwers rond de schans hielden de adem in. De Zwitserse lichtgewicht (55 ki lo) zweefde als een adelaar door de lucht. Na 98,5 meter zette hij zijn ski's in de sneeuw. De olympische titel kwam als een shiock. Hij kon geen woord uit brengen. Zijn ploeggenoten rol den hem door de sneeuw en droegen hem op de schouders naar het podium. Fritz Strobl vliegt door de lucht tijdens zijn gouden afdaling. Foto: Reuters onaangetast. Het Alpenland had gisteren drie skiërs bij de eerste zes. Met de Noren Kjus en Aam odt voorin, blijkt dat de oude garde het nog steeds goed doet. De grootste tegenvaller was Dahron Rahlves, de 'sunshine kid' uit Californië. Hij had het chauvinistische Amerikaanse publiek warm gemaakt met op timistische voorspellingen. Rahlves, wereldkampioen su per-G, zei dat de Grizzly voor hem geschapen was en dat hij alles zou geven voor goud. De ontgoocheling onder de 25.000 met vlaggen zwaaiende toe schouwers was groot. Rahlves werd zestiende. „Ik heb fouten gemaakt. Ik hou van grote sprongen, maar vandaag over dreef ik dat Gelukkig heb ik nog een kans op de super-G. Ik kijk er al naar uit." deer valley/rtr - Kari Traa kon het olympisch goud op de buckelpiste van het freestyle ski- en zaterdag nauwelijks ontgaan. De 28-jarige Noorse was toren hoog favoriet als wereldkampi oene en houdster van de we reldbeker. Die rol viel de skister uit Voss zwaar op de maag. In de kwalificaties was ze goed op dreef. Ze ging als eerste van de zestien over naar de eind strijd. Met ruime voorsprong, meer dan een punt. In de finale voelde ze de zenuwen. Haar sprongen op het 265 meter-par koers waren minder spectacu lair dan in het wereldbekercir cuit. Haar snelheid compen seerde veel en de zeven juryle den waardeerden haar met 25,94 punten. „Het was geen droomrun", gaf Traa na haar overwinning toe. „Maar het was wel voldoende voor goud en daar ging het om. Traa behaalde in haar carrière al negentien overwinningen in de wereldbeker. Achter haar werd de Amerikaan se Shannon Bahrke tweede en de Japanse Tae Satoya derde. Satoya verdedigde in Deer Val ley, waar ruim 13.000 toeschou wers aanwezig waren, haar olympische titel. lake city/gpd - Eric Heiden zich beledigd door de or- 1 a latoren van de openingsce- inie van de Olympische in erspelen in Salt Lake City, ud-schaatser die in 1980 vijf goud won, had graag de idefcpische vlam aangestoken. waren de Amerikaanse ijs- iiji eyers, die in hetzelfde jaar Ik Heiden goud wonnen, die ien len gevraagd voor de eer. ine len werd wel benaderd om si ïls Bonnie Blair en Dan Jan sen de fakkel het olympisch sta dion in te dragen. Maar de 43- jarige orthopedisch chirurg uit Californië wilde alleen als laatste in de rij zijn opwachting maken. Hij vindt dat die eer hem toe komt. „Wat moet ik nog meer doen? Zes keer goud winnen?" Heiden is de meest succesvolle atleet in de historie van de Olympische Winterspelen. „Ik vind dat ik de vlam in het olym pisch stadion had moeten aan steken." salt lake city/gpd/anp - De één werd zesde, de ander dertigste. De medaillekansen van Carl Verheijen (26) en Bob de Jong (25) op de olympische vijf kilo meter waren zaterdag na 1200 meter al verkeken. Beide schaat sers bliezen hun benen na een paar ronden op. Wat het hoogtepunt in hun loopbaan had moeten worden, werd zowel lichamelijk als gees telijk een martelgang. Zowel bij Verheijen als De Jong spookte het tijdens de race door het hoofd wat er was misgegaan. Na afloop leken zij verdoofd. „Bob en ik kwamen niet op snelheid, we gingen kapot", stamelde Verheijen (6,24.71). De medaillekansen zouden op de vijf en tien kilometer bij de mannen liggen. Een één-twee drie voor Nederland lag in de lijn der verwachtingen, maar al leen Jochem Uytdehaage kon daaraan voldoen. Bob de Jong maakte het met zijn dertigste plaats, in een tijd van 6 minuten en 43.97 seconden, wel heel bont. Het leek wel alsof de Leimuidenaar, nota bene we reldkampioen op de vijf kilome ter, op een buitenbaan op zee niveau schaatste. Mentaal knak te hij, waarna de rondetijden omhoog schoten. „Ik leek wel een beginneling", zei De Jong. De Jong en Verheijen verklaar den allebei dat ze voor de start nog heel goed waren. Dat gevoel was snel verdwenen. Onafhan kelijk van elkaar vonden ze dat het 'superijs' van Salt Lake niet zo goed gleed als ze verwacht ten. Verheijen: „Misschien is het geen toeval dat de lichte man nen (Uytdehaage en Parra, red.) één en twee zijn geworden." Voor Verheijen is het toernooi na één dag voorbij. De stayer uit Woudenberg was alleen voor de vijf kilometer geplaatst en moet zich tevreden stellen met een olympisch diploma. Voor De Jong volgt nog een kans op eer herstel op de tien kilometer. Geert Kuiper, de coach van Bob de Jong bij TVM, stond zaterdag voor een raadsel. Hij had zich zijn olympisch debuut als coach anders voorgesteld dan met een dertigste plaats in een veld van 32 rijders. Een regelrechte af gang was het, van iemand die dacht in topvorm te verkeren. „Ik denk aan een mentale oor zaak, want fysiek is Bob in or de", analyseerde Kuiper. „Hij is misschien te veel favoriet voor deze afstand geweest. Dat geeft een behoorlijke druk. De Olym pische Spelen zijn een apart fe nomeen. Sommige schaatsers krijgen er een kick van, anderen breken." De Jong bleef nuchter onder de zware nederlaag. Hij was te geschokt om boos te worden. De Jong, met grijns: „Ik heb één woede-uitbarsting ge had. Ik heb mijn muts op de grond gesmeten." Geert Kuiper houdt moed voor de tien kilometer van De Jong. Het is volgens hem geen discus sie of zijn plaats, gezien zijn be labberde prestatie, aan iemand anders moet worden gegeven. „Daar moeten we over ophou den. De tien kilometer is een an dere race. Bob kan met een schone lei beginnen." Bob de Jong zoekt na zijn dramatisch verlopen race steun op de rug van zijn coach Geert Kuiper. Foto: GPD/Catrinus van der Veen Crippler 720: Gecombineerde sprong met een rotatie van 720 graden met een achterwaartse salto. Gecombineerde sprongen van spins en flips hebben een hogere moeilijk heidsgraad en leveren meer punten op. B (10 punten): snelheid waarmee -en hoogte waarop de sprongen worden uitge voerd. Door een val vermindert de snelheid, en daarmee de hoogte. Loskomen van de halfpipe levert 6 punten op, elke 30 cm boven de halfpi pe één extra punt. indruk (20 punten): de variatie van stan daard sprongen en rotaties, moeilijkheidsgraad en risico van de combinaties, het gebruik van beide zijden van de halfpipe. Intensiteit, het vloeiend in elkaar laten overlopen l van de verschillende sprongen en beheersing van het board. Voor een val geldt max. 2,5 punt aftrek. 33 D- nnen: Gian Simmen, Zwitserland Uwen Nicola Thost, Duitsland n^| Locatie: Park City Mountain Resort FEBRUARI 9 110111112|13|14|15|16|17|18|19|20 110111112 h-M GRAPHIC NEWS door Frank van den Heuvel salt lake city - Hij reageerde op de teleurstellende tijd op de voor hem bekende wijze: emo tioneel en met drastische verwij zingen naar het einde van zijn carrière. „Ik zie geen motivatie meer om door te gaan", zei Bart Veldkamp na de olympische vijf kilometer, die hij in 6.25.88 als achtste afsloot. Vader en trainer Hans hechtte er vooralsnog wei nig waarde aan. „Dat heeft hij al zo vaak tegen me gezegd als we na de race samen op het bankje zaten." Toch schoof Veldkamp- senior de opmerking van zijn zoon za terdagmiddag niet achteloos op zij. Hij wist dat de klap hard was aangekomen. In vorm moet de Hagenaar op de lange afstanden met de besten meekunnen. Nog steeds, meent Hans Veldkamp. „Op het EK in Baselga vorig jaar reed hij 6.38 op baggerijs, dan is deze 6.25 puur slecht." Feit is dat Bart Veldkamp dit sei zoen nooit zijn top heeft ge haald. Hij heeft voortdurend ge worsteld met de naweeën van een trainingskamp in Salt Lake City in oktober. Toen raakte hij, alle ervaring ten spijt, over- traind. De grens bepalen blijft delicaat. „Overtraind zijn voelt aan alsof je niet getraind bent." Hij is nooit volledig hersteld. In het wereldbekercircuit kon hij niet overtuigen, op het EK all round eindigde hij op een ano nieme dertiende stek. De aan loop naar de openingsafstand van de Olympische Spelen paste in dat beeld; zaterdag overwoog Veldkamp om zijn koffers te pakken en terug te gaan naar Nederland. In een testwedstrijd over drie kilometer reed hij 3.57. Bart Veldkamp ligt op een bankje uit te hijgen van zijn race. Foto: GPD/Catrinus van der Veen „Ik heb hier niets te zoeken, dacht ik toen. Ik kom hier niet naar toe om zomaar wat mee te doen. Mijn vader kon me met moeite ompraten." Extra kopzorgen had Veldkamp om het schaatspak. Dat had hij al eerder gepast, maar kwam pas vrijdag binnen. „Maar daar ligt het niet aan. Als je goed bent, rijd je zelfs in een jogging broek goed." Hij had - Veld kamp eigen - sowieso geen zin om excuses te zoeken. „Het liep gewoon voor geen meter. Ik kon niet diep gaan. Op de Olympi sche Spelen moet je gewoon hard rijden en verder niet zeu ren. Ik had gehoopt hier het goede gevoel weer terug te vin den. Nou, niet dus." Volgens Hans Veldkamp is het probleem mentaal van aard. „Fysiek is hij in orde, maar hij mist ontspan ning in zijn rijden." Hij trok een mooie vergelijking: „Schaatsen is als pianospelen. Als je een vinger verkeerd neerlegt, klinkt het nergens naar. Kort na zijn race leek zelfs deel name aan de tien kilometer in gevaar te komen, maar uiteinde lijk doken minder schaatsers dan gedacht onder zijn tijd: ze ven. Veldkamp krijgt een revan che op de tien kilometer, de af stand waarop hij precies tien jaar geleden in Albertville olym pisch goud pakte. Hij durft er nu niet eens aan te denken. „Ik zou het liefst meteen naar Nepal gaan. Ik heb mijn buik vol van deze sport. Ik zou die schaatsen het liefst in een boom hangen, zo hoog mogelijk." Maar dergelijke opmerkingen moeten doorgaans met een kor reltje zout genomen worden. Hans Veldkamp: „Hij heeft de neiging om alle negatieve din gen op een rijtje te zetten, ik de positieve zaken. Die strepen we dan altijd tegen elkaar weg en dan kunnen we weer door. salt lake city - Het liefst hou- den pa en ma Uytdehaage al les onder controle. Met de pers op afstand proberen ze hun ei gen leventje te leiden. Door vijf verbluffende kilometers van zoon Jochem stond dat leven tje zaterdag totaal op z'n kop. Toen zijn uitzinnige zoon stond te dansen op het podi um in het Holland Heineken House, moest pa Ton voor de zoveelste keer uitleggen dat hij inderdaad 'de vader van' is. En miste een mooi moment. „Jammer, maar er waren veel meer prachtige momenten." Waar Maria Uytdehaage alleen maar genoot van een prachtige dag, was Ton behoorlijk ner veus. „Je hoopt dat je zoon op zo n moment niet een slechte dag heeft. Ik kan me voorstel len dat de ouders van Carl Ver heijen het heel moeilijk had den. Ze hebben ons nog wel gefeliciteerd, maar het was een moeilijk moment. Ze drukten ons op het hart om hier intens van te genieten. Jochems ouders zaten, hoe toevallig, vlak voor de ouders van Derrek Parra, de winnaar van het zilver. „We hebben nog even een praatje ge maakt", zegt Maria. „En ze. hebben ons hartelijk gefelici teerd. Jochem heeft trouwens nog een hoop lol gehad met Parra, toen ze moesten wach ten op de prijsuitreiking." Ongeloof was de eerste emotie van Maria. „Pas toen we op Medal Plaza stonden, tussen al die duizenden mensen, werd het reëel. Helemaal toen Jo chem die prachtige plak in zijn handen had. Die is echt schit terend. Groot, mooi van re liëf." Jochem, liefhebber van vormgeving, had de medaille waarschijnlijk zelf gemaakt willen hebben. Snelde Jochem naar goud, zijn ouders belandden in een pop penkast. Ton Uytdehaage kreeg Charles Groenhuijsen. NOS-correspondent in de Ver enigde Staten, voor .zijn neus. „Dat was indrukwekkend. Ge lukkig was een van de lampen kapot, kreeg ik even de tijd om te wennen aan die indrukwek kende man." Maria Uytdehaage werd door Mart Smeets voor het voetlicht gehaald. „Zag het er een beetje leuk uit op televisie?", vraagt ze. Ze zitten in een roes, zeggen Ton en Maria Uytdehaage. .Als we na de Spelen terug zijn in Nederland", zegt de laatste, „krijgt het allemaal mogelijk weer een andere dimensie. Ik heb begrepen dat onze buren allemaal samen hebben geke ken. Wij merken nu dat we op eens publiek bezit zijn. Ieder een trekt aan je, vraagt naar je emoties." Twee trotse ouders waren on der de indruk van de kalmte van hun zoon. „Jochem had een tijd van zes minuten en vijftien seconden voorspeld", verklapt Maria. „Hij was dus nog iets sneller." En zijn vader .Jochem heeft blijkbaar ge leerd waar het echt om draait. Consequent serieus met je sport bezig rijn."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 19