Uytdehaage nog niet verzadigd oenewold: 'ontzettend moe, maar ook heel blij' Trainer Eelman neemt ontslag bij Noordwijk Wereldrecord en olympische gouden medaille op vijf kilometer SI A Ian der Velde onent van iden generatie uick Boys het vaandel dragen erland in ■renzone ld let Nederlands tennis- li ieft de Davis-Cupwed- ic gen Frankrijk in Metz 0 Gisteren verloor Sjeng d in een hoogstaande tvan de Franse num- n jbastien Grosjean: 2-6 -2 3-6. Hierdoor kwam idèkop de beslissende ia ong van 3-1 in de inter- m [bekerhouder speelt in n( kwartfinale van de we- ac! ip tegen Tsjechië. Het atjnds team is door dit re- edwongen tot een pro- v 'gradatiewedstrijd in va ier. Hiervoor wordt ;ele maanden geloot, in ales op rij zijn de Au- tennissers ook ver- I tot een promotie/de- - duel. Zonder Lleyton 'atrick Rafter en Mark ussis verloren de Au- in Buenos Aires van Ar- Naast de Argentijnen 1 in ook Zweden, Rus- jatië, Amerika en Tsje- i bij de laatste acht. ylken kan het niet al- e Davis Cup hjrer eu EK gtL ik Jankzij zijn tijd van pi inden op de 60 meter dv rtijn Ungerer uit Al- Vc i den Rijn sinds afgelo- an rdag op de kandidaten- v de Koninklijke Neder- tletiek Unie (KNAU) k Iname aan de Europe- rkampioenschappen. rijd wordt van 1 tot en lart gehouden in We- i ;erer won zaterdag in df e Vaasa de korte sprint ,o( otnia Games. De loper en Atletiek verbeterde ponlij k record met een gi ikelijk grote marge van vr inde en is na Miguel tei (6,63 in 1998) de twee- i ti dander aller tijden. Op lese indoorranglijst levende, 0,03 seconde td van de Griekse drie Aristotélis Gavél- or irer: 'Ik heb gewoon s nodig om goed te 981 SPORT maandag 11 FEBRUARI 2002 door Frank van den Heuvel salt lake city - De man die de gouden medaille dankte aan zijn nuchterheid en mentale kracht kon zijn emoties na afloop even niet bedwingen. Nadat het laat ste paar op de vijf kilometer was gefinished, liet Jochem Uytde haage zijn tranen de vrije loop. „De Olympische Spelen zijn zo'n groot evenement. Ik dacht bij mezelf: waarom zou ik niet mo gen huilen?" Ook 's avonds was de Utrechter in niets de koele kikker die hij op het ijs is. Hij liet zich door 20.000 mensen fêteren op het Medal Plaza in het centrum van Salt Lake City en was het mid delpunt van het eerste uitbundi ge feestje in het Holland House. „Het is een gekkenhuis, maar wel een heel leuk gekkenhuis", zei hij op een rustig moment tussen alle huldigingen door. „Hier droom je van. Eén dag mocht hij plezier ma ken van zichzelf, gisteren stond hij zichzelf toe om 'na te genie ten', vanaf vandaag richt hij zich op de 1500 meter. Uytdehaage maakte in de dagen voor de start van het olympische schaatstoernooi zelf de vergelij king met Johann Olav Koss. De Noor behaalde tijdens de Spelen van '94 in Lillehammer gouden medailles op de afstanden die Uytdehaage in Salt Lake City rijdt; naast de 5000 meter ook de mijl en de tien kilometer. Koss verkeerde destijds in een roes, die hem naar grote hoogte stuwde. Volgens coach Gerard Kemkers is het denkbaar dat Uytdehaage hetzelfde zal over komen. Op de 1500 meter zou een uitschieter tot een medaille moeten leiden, op de tien kilo meter behoort hij tot de favorie ten. Hoewel zijn Spelen nu al geslaagd zijn, is Uytdehaage dan ook verre van verzadigd. „Als de 1500 meter straks niet goed gaat, zal ik boos zijn op mezelf. Dan telt deze gouden medaille even niet meer." Zijn vergelijking met Koss was als een grap bedoeld. Toch be schouwt hij de Noor wel degelijk als een voorbeeld. Uytdehaage heeft 'Effect' in de kast staan, het boek van Koss over de weg naar succes, waarin veel aan dacht wordt besteed aan psy chologie in topsport. Hij laat zich ook regelmatig adviseren door een 'mental coach'. Gees telijke sterkte is - naast een uit zonderlijke portie talent - wel licht de belangrijkste troef van de Utrechter. Hij is in staat om te presteren onder druk, hard te schaatsen op de momenten dat het moet. Dat bleek dit seizoen eerder al tijdens het olympisch kwalificatietoernooi, het EK all round en de skate-off om het laatste olympisch startbewijs op de 1500 meter. Telkens trok hij aan het langste eind. Uytdehaage heeft razendsnel 'leren winnen', zoals dat in trai nerstaai heet. Hoewel hij al 25 jaar is, begon zijn internationale carrière pas anderhalf jaar gele den. De gouden vijf kilometer Trainer Gerard Kemkers moedigt Jochem Uytdehaage aan. Foto: GPD/Catrinus van der Veen van Gianni Romme in Nagano, vier jaar geleden, zag hij niet. Uytdehaage lag in bed, omdat hij zelf enkele dagen later moest rijden op het NK voor neo-seni- oren. Zijn tijd? 6.54, veertig se conden langzamer dan zater dagmiddag. Zijn eerste podium plek in een mondiaal veld haal de hij pas in november, tijdens de World Cup in Den Haag. Achteraf bezien heeft die late doorbraak hem geen kwaad ge daan. „Mijn fundament is daar door extra stevig." Bij zijn olympisch debuut hield Uytdehaage zijn zenuwen als een routinier in bedwang. Ook toen in de ritten voor hem rare dingen gebeurden. Reputaties sneuvelden (Dittrich, Verheijen), niet verwachte namen kwamen bovendrijven. Met name de Duitser Jens Boden (derde in 6.21.73) en Derek Paira baarden opzien. De Amerikaanse pupil van de Nederlander Bart Schou ten liet zien dat je ook als semi- prof nog op een olympisch po dium kan komen en dook met 6.17.98 als eerste onder het we reldrecord van Gianni Romme (6.18.72). Uytdehaage was op dat moment nog bezig met de warming-up, maar liet zich niet imponeren. „Op de vijf kilome ter ben ik altijd sneller geweest dan Parra. Als hij hiertoe in staat was, moest ik dat ook zijn." Kemkers en Uytdehaage bleven bij het uitgedokterde schema, dat in theorie moest leiden tot 6.14. Het werd 6.14.66. Kemkers: „Ik keek Jochem na de rit van Paira een keer diep in de ogen, itsster verrast met zilver op drie kilometer nei mi k van den Heuvel ine» city - Renate Groene- haar coach Gerard hielden het hele sei- dat de uitgestippelde ir een podiumplaats in City zou leiden. Gister- erd hun gelijk op in- iaa lende wijze bewezen, n ii 'old reed op de drie ka li 3.58.94 minuten naar t g we persoonlijk en Ne- an record en pakte verras- iez zilveren medaille, ach- j w ires Claudia Pechstein. he d leek Groenewold zelfs te laar een hoofdprijs. Pas ijlste ronden moest ze op de nieuwe mon- o tijd die Pechstein in de om »aar had neergezet. De scherpte haar eigen 'rei cord aan met anderhal- ior ide. Vorig jaar brak voor het eerst de vier dif-grens (3.59.26), nu oaar 3.57.70 minuten, pol fold: „In de laatste ron- en mijn benen vol, ik l meer. Ik had een aak in mijn strot. Ik ben 10 'd moe, maar ook heel d toy de Jong haalde een >e( inde vijfde plaats t b Gretha Smit kwam L w dan een elfde plaats. en plak was voor Groe- B.f25), die als eerste Ne- minder dan vier mi- fer de drie kilometer Renate Groenewold en haar trainer Gerard Kemkers. Foto; ANP/Jasper Juinen. deed, meer dan op voorhand verwacht. Algemeen werd gere kend op een Duits onderonsje. Anni Friesinger was topfavorie te. Er werd al volop gespecu leerd over een goldrush op vier afstanden. De Russin Lydia Sko- blikova reed in 1964 naar vier gouden medailles, het maximale aantal destijds omdat er nog geen vijf kilometer in het pro gramma was opgenomen. Friesinger had graag in haar voetsporen getreden. Zij rijdt naast de 3000 meter ook nog op de 1000 meter, de mijl en de vijf kilometer. Gisteravond bleef ze met 3.59.39 echter steken op een vierde plaats, net achter de Canadese Cindy Klassen. Zo deelde Pechstein de eerste harde tik uit in de tweestrijd met Friesinger. De twee kunnen el kaar niet luchten of zien. In de catacomben van de Utah Olym pic Oval en op de ijsbaan nege ren ze elkaar volkomen. De con troverse tussen de Duitse schaatstoppers is niet van van daag of gisteren. De kiem ligt in de benadering en beleving van de sport. Friesinger, opgegroeid in het Zuid-Duitse Inzeil, heeft de Berlijnse Pechstein altijd ge zien als een exponent van het harde en starre Oost-Duitse sportsysteem. De verbale strijd leidde in januari tot een voorlo pige piek. Tijdens het EK all round in Erfurt zette Friesinger voor de Duitse tv-camera's haar vraagtekens bij de griep die Pechstein in de aanloop naar het titeltoemooi zou hebben ge had. „Ze was kennelijk niet ziek genoeg om de 5000 meter te kunnen winnen", vuurde Friesinger. Pechstein kreeg gisteren haar revanche. Ze staat er altijd bij de Olympische Spelen. In 1992 in Albertville was ze nog een jong, anoniem talent en pakte ze al brons. In 1994 in Lillehammer en vier jaar later in Nagano kaapte ze het goud op de vijf ki- 'Ik denk dat dit de juiste stap is' door Willem Spierdijk noordwijk - Trainer John Eel man van Noordwijk heeft vrij dagavond met onmiddellijke in gang ontslag genomen. Aanlei ding is de kritiek van een aantal spelers op zijn werkwijze. Die hebben gedreigd de club te ver laten als het contract met Eel man zou worden verlengd. „Als er bedenkingen zijn, kan ik be ter opstappen. Dan komt de verantwoording voor de presta ties bij de spelersgroep te liggen. Bij een andere club had ik deze stap nooit gezet. Maar ik heb zo lang bij Noordwijk gezeten, dat ik denk dat dit de juiste stap is", aldus John Eelman. Als vervan ger van de trainer zat zaterdag middag zijn zoon John Eelman jr. op de bank. Hij zag zijn ploeg met 0-1 verliezen van hekken sluiter De Beursbengels. De belangrijkste spelers van Noordwijk zijn al enige tijd on tevreden over Eelman. Zij vin den zijn trainingen veel te saai en hebben kritiek op de tactiek die wordt gevolgd. Er is eigenlijk sprake van een generatiekloof tussen de spelers, die - als ze drie keer in de week komen trai nen - ook een beetje lol willen hebben en de trainer die meent dat trainingen er zijn om beter te gaan voetballen. Eigenlijk begrijpt Eelman hele maal niets van de kritiek van de spelers. „Ik ben geen autoritaire trainer, communicatie is al 35 jaar m'n sterke punt, en dat zou nu in drie, vier maanden zijn veranderd?" De trainer van Noordwijk geeft wel toe dat er discussies waren tussen trainer en spelers. „Er leefde het een en ander. Je moet wennen aan el kaar." Eelman miste vooral beleving bij zijn spelers. „Je moet de beste zijn op het veld en niet met woorden. Als er al direct bele ving in deze ploeg zou hebben gezeten, had deze ploeg al jaren het Bollenstreekvoetbal kunnen domineren." Voorzitter Leen Korbee van Noordwijk heeft begrip voor de stap van Eelman. „In zijn situa tie had ik hetzelfde gedaan. Hij wil voor zo'n korte periode geen energie meer steken in deze spelers." Aanvoerder Arnold Reinders vindt het jammer dat de trainer voortijdig opstapt „Het klikte niet tussen spelers en trainer. Dat kan een keer gebeuren. We vinden Eelman geen beroerde vent en hadden het seizoen met hem willen afinaken." Reinders vindt wel dat het bestuur van de club de zaak te lang heeft laten sudderen. „Nu lijkt het alsof wij zo'n lastige groep hebben, maar wij zijn helemaal niet moeilijk. Als er een paar weken geleden een besluit was genomen, dan hadden er drie regels in de krant gestaan." Noordwijk moet nu op zoek naar een interim-trainer. John Eelman jr. behoort niet tot de kandidaten. „Dat kan je die jon gen niet aandoen. Ik wil het hem niet eens vragen", zegt voorzitter Korbee. Mogelijk wordt de opvolger gezocht in de categorie 'oud-spelers'. Gister avond sprak Korbee met Geert- Jan Bakker, die Eelman en zijn voorganger Ruud Bröring assis teerde. „Ik wil weten hoe hij er over denkt zonder hem meteen een kandidaat te noemen. Dat de discussies over de positie van trainer John Eelman ook hun weerslag hebben op de prestaties, bleek tegen De Beursbengels. De Noordwijkers speelden zonder inzet en al he lemaal zonder bezieling en ver loren terecht met 1-0. Met een beetje pech was Noordwijk met 3 of 4-0 afgedroogd door de Am- stelveense hekkensluiter (tot za terdag vier punten uit dertien duels). Natuurlijk stond er een handvol invallers in het elftal, maar ook dan zou De Beursbengels, met afstand de zwakste ploeg in de hoofdklasse, door Noordwijk moeten worden weggespeeld. Maar niemand in het elftal leek bereid ook maar iets aan vuil werk op te knappen. Een doel punt vlak na rust van de Amstel- veense spits Rody Spaan was beslissend. Daarna kreeg de thuisploeg via Jelle Korbee, Rocky Pitti en invaller Albert van der Heiden wat kleine kansjes op de gelijkmaker, maar De Beursbengels was veel vaker dicht bij een tweede treffer. Noordwijk: Korft Ten Brinke. Korbee. Van der Niet: Heipen. (67. Regeer). Reinders (83. Van der Heide). Kotten- hagen. Van der Laan; Pitti. Van Dam. Bartels (60. Klein). maar hij zei meteen; 'we veran deren niets aan ons plan, ik ben sterk genoeg.' Dat tekent zijn zelfverzekerdheid." Uytdehaage wist van zichzelf dat hij in staat was om sneller te schaatsen dan ooit iemand voor hem had ge daan. Kemkers: „Je weet op voorhand dat je bijna allemaal rondjes 29 moet rijden. Erop vertrouwen dat je een dergelijke barrière kunt breken, is niet voor iedereen weggelegd. Jo chem kan dat wel." lometer weg voor Gunda Nie- mann-Stimemann. Pechstein, getraind door Joachim Franke, kan zich als geen ander op één evenement focussen. De andere wedstrijden in het seizoen tellen dan niet. Voor Groenewold zijn het de eerste Olympische Spelen. Ook in haar geval blijkt de door Ge rard Kemkers uitgedokterde op bouw zeer heilzaam. Groene wold: „Toen ik Anni zag rijden wist ik dat er een wereldrecord nodig was voor goud. Je kan zo maar naast het podium staan, maar ik reed de hele week al lek ker." Ze maakte deze week gebruik van de diensten van een Neder landse chiropractor in Salt Lake City. Die zorgde er voor dat haar chronische rugproblemen, waar ze ook dit seizoen danig last van had, werden verholpen. Gerard Kemkers: „Ze had rug pijn bij de olympische trials in Heerenveen, maar daar hebben we sindsdien hard aan gesleu teld. Mijn blijdschap is zo groot dat ik hier wel kan staan sprin gen. Dit was spannender dan de rit gisteren van Jochem Uytde haage. Het was zo krap, maar ze reed een fantastische race. We wisten dat ze de eerste rondjes solide en op techniek moest rij den. Daarna heeft ze gas gege ven. Ik ben ontzettend blij voor Renate." De materiaalhokken liggen vol, de schoenen staan in het vet, de kantine is dicht. Het weekeinde is voorbij, maar nog niet vergeten. Gelegenheidscolumnist Martin Hersman zet de mislukte vijfkilometerrace van zijn ploeggenoot Bob de Jong in de herhaling. ,,De race van Bob was een klassiek voorbeeld van hoe je aan de druk ten onder kunt gaan. De Olympische Spelen zijn een enorme kermis. Pers en commercie, met in hun kielzog het publiek en de spon sors, maken die wedstrijden zó belangrijk, tot het waanzinni ge aan toe. Het wordt zo gepre senteerd dat werkelijk alles van die ene race afhangt. Dat is ook wel waar, maar het is als sporter enorm moei lijk om met die opge klopte ver wachtings patronen om te gaan. Je ziet op de Olympische Spelen dat sommigen het wel aan kunnen en anderen gaan eraan onderdoor. Sporters wor den in feite gedwongen de rol aan te nemen die van ze wordt venvacht: superzelfbewust, al les onder controle. Mensen zien dat en schatten de schaat sers daardoor vaak hoger in dan ze zijn. Dat is met Bob ook gebeurd, denk ik. Het is een beetje als met een examen op school. Er wordt vooraf gevraagd wat je ervan verwacht en dan zeg je, eigenlijk automatisch, dat je je goed voelt en dat je het goed hebt geleerd. Je wilt niet toege ven aan onzekerheden. Maar als je je dan over het vragen vel buigt, blijkt dat je jezelf toch iets te hoog hebt ingeschat. Te gen Bob werd van alle kanten gezegd dat dit zijn kans was op olympisch goud, nu Gianni Romme niet meedeed, dat ver grootte de druk nog verder. Uiteindelijk spookte er zo veel door zijn hoofd, dingen waar hij helemaal niet bezig mee moest zijn. Hij was bezig met het resultaat, niet met de race. Dat hebben zijn begeleiders ook onderschat, denk ik. Ze hebben niet gezien hoe enorm ge spannen Bob was. Hij is iemand die vlak voor de start nog even flink 'door elkaar moet wor den ge schild'. Zijn rondetijden vielen al meteen tegen en dan ga je verkrampen om toch har der te gaan. Dat zasje bijvoameeld ook bijCarl Verheijen en bij Sayutin. Bij Bob ging het meteen al fout. Na 200 me ter lag hij al te ver achter om goud te winnen. Dat was zijn doel en als je je zo vroeg in de wedstrijd al realiseert dat je doel onhaalbaar is geworden, dan stort je in. Logisch. Maar ik denk dat het op de tien kilo meter nog wel goed gaat ko men. Dan is hij niet meer de grote favoriet, want Gianni Romme doet weer mee. Dan kan Bob weer zichzelf zijn. Martin Hersman uit Usse is schaat ser bij de TVM-ploeg en teamge noot van Bob de Jong

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 17