DUIN BOLLENSTREEK Bakkers: „We hebben geen 'meel' gekregen!" Neem een proefabonnementWEKEN VOOR 22,00 BEL 071-5128030 Islamitische school v ton voor taalonderwi Nieuwe sociale dienst in Sassenheimse school immanuëlkerk snel weer Vaterdid D66 praat over wonen in de streek Twaalf appartementen in Sassenheimse bollenschu 'Vuurtorenplein moet wi een visitekaartje worden' Carnaval in Leiden gewoon een lekker feessie 'Drooglegging' en slecht weer géén spelbreker in Noordwijkerhout bollenstreek - De Intergemeen telijke Sociale Dienst (ISD) wordt de eerstkomende drie jaar gehuisvest in Sassenheim. De leegkomende Kompasschool aan de Westerstraat wordt in de komende maanden verbouwd voor de huisvesting van de amb tenaren van de sociale diensten van de gemeenten Sassenheim, Noordwijkerhout, Lisse, Hille- gom en Warmond. Na die perio de verhuist de dienst naar Lisse. De vijf gemeenten voegen op 1 juni hun sociale diensten sa men. Dat is onder meer nodig omdat per gemeente vaak maar weinig uitkeringsgerechtigden zijn waardoor de diensten klein en dus kwetsbaar zijn. Als een ambtenaar ziek is, blijft al snel werk liggen. Ook is het werk van de diensten steeds ingewikkel der geworden. De gemeenten houden voorlopig nog wel alle maal een loket in het eigen dorp voor het aanvragen van een uit kering. Dat verdwijnt wellicht op ter mijn als de sociale diensten naar Lisse verhuizen om met andere uitkeringsinstanties onder een dak gehuisvest te worden. Het is namelijk de bedoeling dat het nu nog in het voormalige ar beidsbureau van Lisse gehuis veste Centrum voor Werk en In komen (CWI) maar ook een uit keringsinstantie als het GAK straks met de sociale diensten in een gebouw terecht komen. „Dat betekent dat iemand die werk zoekt of een uitkering moet hebben, in een gebouw kan worden geholpen. Nu moe ten Bollenstrekers zich nog in Lisse melden voor werk en in hun woonplaats voor een uitke ring. Het is wellicht logischer als ze dat in hetzelfde gebouw kun nen", aldus H. van den Hil, lid van het projectteam voor Noordwijkerhout. Bij het CWI in het voormalige arbeidsbureau intrekken was volgens Van den Hil geen optie. Daar was onvoldoende ruimte voor. Waar het nieuwe pand in Lisse precies moet komen, is nog niet bekend. Van den Hil is niet bezorgd dat na de fusie er 'nog lijken in de kast' zitten. Die vrees sprak de CDA-fractie in Hillegom deze week uit. „Hillegom betaalt straks mee om de puinhopen van andere gemeenten op te ruimen, terwijl wij onze zaakjes redelijk op orde hebben", aldus fractievoorzitter A. de Jong tij dens een speciale vergadering over de ISD. Volgens Van den Hil bestaan er door personeels tekort bij sommige gemeentelij ke diensten wel achterstanden maar is de situatie niet schrikba rend. „Het verstrekken van uit keringen is niet in gevaar. Ter wijl er gepraat werd over sa menwerking, zijn er mensen vertrokken. Zodra wij de bud getten hebben, willen we ook nieuwe mensen gaan aantrek ken. En desnoods zetten we uit zendkrachten in." door Roza van der Veer rijnsburg - De koster van de Rijnsburgse Imma nuëlkerk kan over een paar weken zijn emmertjes opruimen. Nu heeft hij die nog regelmatig nodig om het water dat door het dak van de kerk in de centrale hal terecht komt, op te dweilen. De actie onder de Rijnsburgse kerkgangers waarbij voor 250 gulden een dakdeel 'gekocht' kan worden, is zo'n doorslaand succes dat de benodigde 79.000 euro al binnen is. In maart of april wordt het lek in het dak gedicht. De Immanuëlkerk aan de Kerkstraat wordt al ja ren geteisterd door een lekkend dak. Zodra het hard regent en er een oostenwind waait, komt het water langs de wanden van de centrale hal naar beneden zetten. „En als het 's nachts gaat regenen terwijl je in bed ligt te slapen, is het de volgende morgen net een zwembad. Het gaat toch altijd om zo'n emmer of tien", aldus J. van Delft, ko de kerk. Tot vorig jaar was niet duidelijk waar het d cies lekte. Uitgebreid onderzoek heeft uitg dat de verbinding met de aan de kerk gei hal niet waterdicht is. Vervolgens is een b< opgesteld en is de actie met de verkoop dakdelen bedacht. Met groot succes, want nodigde geld is al binnen terwijl er nog n ties op stapel staan. Zo wordt vrijdag de sl( gehouden waarbij toneel, een playbacks karate en een optreden van een deel van d band op het programma staan. De kaartje son van een euro vliegen inmiddels de den Hij schat dat de hele actie meer dan 90.CX opbrengt. „Dat extra geld is voor het ont van de kerk. Er moet weer geschilderd wo een zaal is aan een opknapbeurt toe. Daar we wel wat extra voor gebruiken." maandag 11 FEBRUARI 200] Meisje aangereden lisse - Een 16-jarig meisje uit Lisse heeft zaterdagavond haar been gebroken toen ze in haar woonplaats werd aangereden. De politie vermoedt dat de Lis- sese door rood reed, op het kruispunt van de Heereweg met de Westelijke Randweg. Daar door kwam ze in aanrijding met de auto van een 41-jarige Sas- senheimer. Computerdiefstal eindigt in water hillegom - De diefstal van een computer in Hillegom, door een 26-jarige inbreker, viel gis ternacht - letterlijk - in het wa ter. De man, zonder vaste woon- of verblijfplaats, was via het dak een bakkerij in de Hoofdstraat binnengedrongen. Met een computer en beeld scherm uit de winkel stapte hij op de fiets. Dat hield hij niet lang vol, want toen de politie hem achterna zat liet hij zijn gestolen waar her en der op straat vallen. Na een lange ach tervolging vluchtte hij uiteinde lijk het water van de Haven in, waar de agenten hem op het droge hielpen en aanhielden. Na verhoor is hij op vrije voeten gesteld. Belastingaangifte op de computer noordwijk - Voor mensen van af vijftig jaar die geïnteresseerd zijn om hun belastingaangifte te doen op de computer, orga niseert de Stichting CON samen met onder andere de belasting dienst Leiden morgen een bij eenkomst in de Wieken en het Trefpunt in Noordwijk. Ook mensen die thuis geen compu ter ter beschikking hebben, zijn welkom. De belastingdienst stelt voor hen vanaf 19 februari computers beschikbaar in zo wel De Wieken als het Trefpunt om hun aangifte te verzorgen. Aan de instructie-ochtend zijn geen kosten verbonden, ook is het niet nodig de eigen belas tinggegevens mee te nemen. Vijftig-plussers kunnen zich op werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur aanmelden bij de Stichting CON, tel. (071) 3641020. lisse - De afdelingen van D66 in Lisse, Sassenheim en Voorhout gaan een openbare werkconfe rentie houden met als centraal thema het wonen in de bollen streek. De bijeenkomst is op 14 februari in wegrestaurant De Engel, Heereweg 386 in Lisse, van 20.00 tot 22.00 uur. Thema's zijn voor wie gaan we bouwen en hoe en waar? Wie krijgen voorrang? Gaan eigen bewoners boven vestigers? De discussie wordt gestart door de D66-kandidaten voor de ge meenteraden in Sassenheim (Ineke van Steensel), Lisse (Cees Verburg) en Voorhout (Ton Heijligers) tezamen met de par tijvertegenwoordigers uit de Provinciale Staten (Hans Weber) de Leidse regio en Leiden (Alexander Pechtold) en de Tweede Kamer (Fransica Raven- stein). Ook woningcorporaties, huurdersorganisaties, project ontwikkelaars en makelaars, ge zondheidszorg, de verenigingen Oud Sassenheim en Oud Lisse en jongeren en ouderen doen mee. Gespreksleider is Wim van den Ende, de huidige fractie- vooorzitter van D66 in Sassen heim. door Timoteus Waarsenburg leiden - De overheidssubsidie voor onderwijs in 'levende al lochtone' talen, staat voor de is lamitische school Er Risèlèh op de tocht. De gemeente wil de subsidie, bijna 100.000 euro per jaar, niet langer geven omdat de school de uren voor Arabisch taalonderwijs onttrekt aan de het reguliere lesprogramma. De school heeft bezwaar aangete kend bij de commissie voor de beroep- en bezwaarschriften van de gemeente. Inzet van het meningsverschil is de overheidssubsidie. De wet Onderwijs in Allochtone Leven de Talen (OALT) uit 1998 biedt subsidie voor onderwijs in de moedertaal, mits dit onderwijs buiten het reguliere lesprogram ma wordt aangeboden. En dat betekent bovenop de 880 les uren per jaar voor de onder bouw van het basisonderwijs en 1000 uur voor de bovenbouw. Volgens de gemeente voldoet El Risèlèh al een aantal jaren niet aan die voorwaarde. En daar is de school het niet mee eens. „Wij hebben eei gestuurd naar de gemeeni ons voorstel voor het ondc programma. Daar hebbe nooit meer iets op gehoo daarom dachten we de goed was. Bovendien hi we de schooldag met eeni tier verlengd, waardoor h wone onderwijs niet ondi extra taalonderwijs lijdt." De gemeente is niet omj indnik van de redenerinj school geeft wel Arabisdi maar heeft niet kunnen i nen meer uren onderwijs! ven dan het wettelijk vasij de minimum," zegt ea meenteambtenaar. „D moeten we concluderen j school het OALT-ond ontrekt aan het reguliere! gramma. Dat druist in tej wet en daarom kennen i subsidie niet meer tod commissie wil de twee p over anderhalve week noj horen. Wil de school de alsnog veilig stellen, d; zij een uitgewerkte lesi kunnen overleggen die! uren vertoont dan het minimum aantal lesuren.! sassenheim - Twaalf apparte menten komen er in de monu mentale bollenschuur aan de Teylingerlaan in Sassenheim. Daarnaast worden er twintig huizen rond de schuur ge bouwd. Met de opbrengst van deze huizen moet niet alleen de schuur gerenoveerd worden maar ook de ontsluitingsweg van de toekomstige nieuw bouwwijk Overteylingen worden gefinancierd. Eind februari of begin maart is een voorlich tingsbijeenkomst over de bouw plannen. Overteylingen, het bollengebied aan de noordkant van de Teylin gerlaan in Sassenheim, is de laatste grote bouwlocatie van Sassenheim. In totaal moeten daar zo'n 350 veelal luxe huizen komen. Daarmee moet worden voorkomen dat Sassenh met wat meer geld op l uit het dorp wegtrekkei verdwijnt namelijk ooi groot deel van de ozb-i sten uit de gemeente. Met het renoveren schuur en de bouw van a| menten en woningen i Teylingerlaan neemt heim alvast een voorsch de bouw van de hele wijk 2005 wordt in Overte verder gebouwd, wil voor die tijd nog het 2 ten gebied Langeveld, la Hoofdstraat aan de van het dorp, bebouwd licht nog deze maand i de eerste plannen voor d van zo'n zestig tot tachi zen op dat terrein bekend noordwijk - Het Vuurtoren plein biedt al veel te lang een troosteloze aanblik. De Progres sieve Combinatie (PvdA/GL/D66) in Noordwijk wil dat daar wat aan wordt ge daan. De discussie over bad plaatsvernieuwing is ten on rechte beperkt gebleven tot de boulevard, vindt De Combina tie. Het Vuurtorenplein, waar dichtgetimmerde puien nu het beeld bepalen, moet volgens de partij worden heringericht als 'modem verblijfs- en evene mentenplein'. Daarbij hoort het vernieuwen van de beboi Bij de herinrichting plein hoort rekening ge te worden met de Rijn Lijn, zo meldt De Con De lightrailverbinding Gouda, Leiden en de ku op het Vuurtorenplein de eindhalte in Noordwi de unieke ligging tussen i levard en het Wantveld een nieuw theater wo bouwd - kan het Vuurtol weer een visitekaart Noordwijk worden, partij. door Timoteus Waarsenburg leiden - Carnaval in Leiden. Het bestaat, maar daar is dan ook al les mee gezegd. Waar de stad massaal uitloopt om het ontzet van Leiden zo uitbundig moge lijk te vieren, namen slechts zo'n honderd mensen de moeite om zaterdagavond met de Hutspot ten de vastentijd in te luiden. En voor vrolijke verkleedpartijen lij ken de nuchtere Leidenaars al helemaal niet te porren. Minder dan de helft van feestvierders in het Antonius Zalencentrum dook de verkleedkist in voor het feest. „Carnaval leeft niet in Leiden," vertelt raadslid Rijk van Kom mer van de Huttspotten van achter een biertje. „We hebben veertig leden. Maar dat wil niet zeggen dat we het niet naar ons zin hebben hoor," haast hij er aan toe te voegen. En daar heeft hij gelijk in. De stemming onder de aanwezigen is opperbest. Het zou alleen een willekeurig feest kunnen zijn. Er wordt gedanst, gelachen en gedronken. En bij tijd en wijlen zetten de feestvierders zelfs een polonaise in. Maar ook dan is het zuidelijke carnavalsgevoel ver te zoeken. De polonaise wordt gelopen op een manier waar het Duitse leger nog wat van kan leren. Iedereen in de maat, de passen op elkaar afge stemd en één arm zwaait rit misch mee langs het lichaam. „Leiden is eigenlijk te groot voor een carnavalsvereniging," zegt Kommer. „In Warmond en Sas senheim bijvoorbeeld, leeft het al veel meer. En in Noordwijker hout is het echt groot feest. Daar gaan we morgenochtend ook naar toe. Frühschoppen: drie uur polonaise lopen in pyjama. Lachen hoor." Maar eerst is het dus feest in Leiden. De hele avond is er muziek. Voornamelijk Hollandse hits die live worden gezongen. Af en toe krijgt de zanger wat rust en ne men de Maretoeters het over. De feestvierders zitten in groep jes aan tafeltjes. Te kletsen en te drinken. Zo nu en dan staan ze op om te dansen. Vanaf een van die tafeltjes kijken prins Bertus de eerste en zijn gemalin prinses Hennie tevreden toe. Tegen twaalven lijkt heel even het echte carnavalsgevoel toe te slaan als 'huiszanger' Johnny van Tongeren geheel onver wachts het podium bestijgt. Als hij zijn eigen carnavalskraker 'De Ganzenpas' zingt, springt plotseling iedereen op voor een uitbundige en veel lossere polo naise. Maar zodra hij de micro foon weer weglegt, wordt er vooral weer 'gewoon' gedanst. Carnaval in Leiden. Bij lange na niet de carnavalsstemming uit het zuiden des lands, maar de aanwezigen lijken zich daar niet om te bekommeren. Het is een gezellig feestje'en dat is goed ge noeg. Twee bakkers, op het hoofd de onvermijdelijke witte hoge muts, slingeren op de fiets tus sen de carnavalswagens door. Ze maken met veel misbaar dui delijk een probleem te hebben. Op hun stuur prijkt op oncon ventionele wijze een computer. „Ik heb mijn 'meel' niet ontvan gen", schijnt het euvel te zijn en inderdaad de 'meelbox', een bus naast het toetsenbord, laat zien dat de bakker het bij het rechte eind heeft. Geen carnaval ook zonder aan dacht voor de geestelijke over heden. De monnikenpijen wa ren ook dit jaar weer niet aan te slepen. De Victorkerk zit zonder pastorale leiding nadat pater Hooijmans de parochie verlaten heeft. Er is dringend een opvol ger nodig. „Een hemelse baan, iets voor U?" luidt de vraag. Op de melodie van André van Duins 'Alle klokken van het Zui den' wordt een beroep gedaan op de aspiraties van eventuele gegadigden. Na ruim een uur, het zonnetje doet juist een verwoede poging er toch nog wat van te maken, sluit de Noordwijkerhoutse brandweer de feestelijke stoet af. De honderden deelnemers van de optocht, hun achterban en andere belangstellenden ver dwijnen naar De Schelft voor de prijsuitreiking en het hartver- sterkertje tegen de kou. Dat is, in de beslotenheid van het huis adres van de Kaninefaaten, offi cieel toegestaan. door Margrit Tibboel vervolg van voorpagina noordwijkerhout - Wie waant zich niet graag bij tijd en wijle in een andere wereld? De sleur van alledag doorbreken door eens goed uit de band te springen kan een heilzame werking heb ben op jong en oud. Carnaval, de voorbode van de veertig da gen durende vastentijd, is het feest dat daar bij uitstek voor ge schikt is. In Noordwijkerhout weten ze daar alles van. Veel duimen draaien is er niet bij geweest, de laatste maanden. Wie niet met knippatronen en naaimachine in de weer is geweest om de meest opzienbarende kostuums in elkaar te flansen, was aan de slag om met vereende krachten een spectaculaire carnavalswa gen in elkaar te zetten. Dat de gemeente een alcoholverbod uitvaardigde tijdens de optocht was van ondergeschikt belang. De animo was er niet minder Zaterdagmiddag, om exact 13.11 uur, was het eindelijk zo ver en kon het resultaat van de inspan ningen van de Noordwijkerhou- ters worden aanschouwd. Hoe wel de weersomstandigheden niet optimaal waren, er stond een stevige zuidwestenwind en het regende, liet het publiek het langs de vijf kilometer lange route niet afweten. De Ka ninefaaten hebben niet voor niets de reputatie niet onder te hoeven doen voor de meer erva ren collega's van beneden de grote rivieren. De raad van elf, die met burge meester Polman voor het ge- Tovenaars in de carnavalsoptocht van de Kaninefaaten. Foto: Hielco Kuipers meentehuis aan de Herenweg heeft postgevat, ziet er op z'n paasbest uit. De dansmariekes zijn in topvorm en huisorkest De Koetillers speelt de ene na de andere carnavalskraker inmid dels feilloos uit het hoofd. Dan bijt de Jeugdband Van Adest Musica het spits af en komt met een daverend Kabouter Ploplied de Herenstraat in gemarcheerd met vierentwintig carnavalswa gens, twintig loopgroepen ep wat losse deelnemers in het kiel zog. Vooral de beide laatste catego- Dat het hart van de Noordwijkerhouters meer bij de bollenteelt dan bij een bollenstad ligt, werd zater dag tijdens de optocht meer dan duidelijk. Foto: Hielco Kuipers rieën hebben de actualiteit aan gegrepen om de lachers op hun hand te krijgen. Zo zijn minister Korthals met de bolletjesslik kers, het falend beleid van de NS-directie en de steeds weer opduikende plannen voor de bouw van een Bollenstad het doelwit van de feestgangers. Ook de lokale politiek moet het ontgelden. De plaatselijke week markt heeft nog steeds de juiste plek niet gevonden. „Wai blaive kaike", laat een aantal markt- kooplieden-met-kraam weten. De uitgestalde waren hangen vervaarlijk schommelend op buikhoogte op een houten blad dat met riemen aan hun schou ders is bevestigd. Alles is storm- vast bevestigd, melden ze een verontruste toeschouwer, waar na ze vrolijk verder hobbelen. Terwijl de wind aanwakkert, de confetti en de serpentines tot ver in de omgeving een kleurig spoor nalaten, en de regen in middels gestaag neerdrupt, kriskrast een in het zwart uitge dost paar over de Herenweg. Elk een bord met de raadselachtige tekst omhoog houdend: 'Ik loop hier voor...' „D'r zal wel iets op de achterkant staan", roept ie mand uit het publiek. „Ik snap d'r geen moer van!" Dan komt een inventieve buurman met de oplossing. Gebarend naar het tweetal concludeert hij triom fantelijk: „Kijk, hij heeft spek in z'n koekenpan en zij heeft bo nen in d'r steelpannetje. Begrijp dat dan!" De Hutspt tijdens hu feest in h< tonius Zal centrum,! Eric Taal

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 14