Bush blijft met Arafat praten BUITENLAND Powell: VS gaan Saddam Hussein desnoods alleen te lijf Brieven Bohr werpen licht op raadsel bom Kritiek op besluit Bush over gevangenen Cuba ABC toont bomschoen Zuid-Afrika verwacht actie van onbegrepen Mbeki Gekrakeel in Caracas ntvoerde vrouw kinderen dood „atsburg Een 30-jarige jigaise en haar twee kinde- i\ran 4 en 6 zijn dinsdag in aatsburg ontvoerd en daarna een auto verbrand. De Fran- lolitie trof de wagen met de [oolde lichamen gisteren i in een bos bij de stad. De jarige vader van het gezin zei isdag tegen de politie dat on- ;enden hem met geweld ongen uit zijn auto te stap- n en er met de vrouw en de deren vandoor gingen. De n ligt in shocktoestand in i ziekenhuis. est en eed voor itse immigrant iden - De Britse minister van nenlandse zaken Blunkett immigranten een eed i trouw aan hun nieuwe land iggen. Ook zouden ze moe slagen voor een test in het >els en kennis van de Britse atschappij. Het asielbeleid is hot item in Groot-Brittan- Elke nacht proberen hon den illegalen het land bin- ite komen via de Kanaal tun- Bovendien wachten dui den buitenlanders op uit- tsel over asiel of immigratie. i-piloot slaat issagier met bijl nos aires - De co-piloot van lAmerikaans vliegtuig heeft eren een agressieve passa- neergeslagen met een bijl- Het toestel van United Airli- was onderweg van Miami r Buenos Aires. De passa- een Uruguayaan, stond op legon op de deur van de kpit te bonken. Hij eiste een jrek met de bemanning, de deur het dreigde te be- i, ontstond een worsteling, i-piloot maakte daar een aan. Over de motieven Ie Uruguayaan is niets be- Hij is aangehouden. Steeds meer nger in wereld - De wereld verliest ter- éin de strijd tegen honger, lei topman Diouf van de dsel- en landbouworga- Itie FAO gisteren in Cairo, (ereldvoedseltop van vijf [geleden beloofde dat het d mensen met honger in Ijerde Wereld vóór 2015 zou Wen tot 400 miljoen. In het ïge tempo kan dit doel niet 12050 worden gehaald. An- TAO-mensen zijn zelfs nog ferder. Zij verwachten dat ntal hongerende mensen È015 helemaal niet afneemt. andela genezen bestralingen itad - De voormalige I-Afrikaanse president Nel- Tdandela (83) is genezen >staatkanker. Hij vertelde i in Kaapstad dat zijn n na een bestralingsbe- leling hebben verklaard dat 8en kanker meer heeft. De fewerd afgelopen zomer bij iidela vastgesteld. Daarna rging hij een zeven weken fende kuur yan bestralingen. ianistan: 400 ensen uit tunnel ui - Reddingswerkers heb- gisteren 400 mensen be- Idie woensdag opgesloten ten toen een lawine ten rden van de Afghaanse !7 fdstad Kabul beide ingan- van de Salangtunnel blok- de. De hulp kwam voor vijf isen te laat. De hulpverle- [werd bemoeilijkt door het r. Het stormt en het vriest 30 raden. De Salangtunnel jj nt de belangrijkste verbin- tussen Kabul en de noor- ke stad Mazar-i-Sharif. restatie wegens gelse aanslagen De Noord-Ierse politie teen 33-jarige man gear- eerd wegens vermeende be- kenheid bij drie recente aanslagen in de Engelse Jen Birmingham en Londen, er waren al twee mannen lat van beschuldiging ge in verband met de aansla- Die worden toegeschreven de Real IRA. Dat is een ra- Ie afsplitsing van het Iers nt ublikeins Leger IRA, dat on- sis begonnen zijn wapens 'leveren. ika krijgt half rd tegen aids iGTON - De Wereldbank W Afrika een krediet van peen half miljard euro toe- d om de strijd tegen aids meieren. Het geld is voor voeld voor zuidelijk Afrika, de ziekte het hardst om Neen slaat. In Afrika zijn de 7°pen twintig jaar zijn 18 oen mensen aan aids be- 1. Dagelijks raken in Afri- Qgeveer 9.000 mensen met Nesmet. Van de ongeveer biljoen seropositieven in de 'd wonen er naar schatting "tijoen in Afrika. vrijdag 8 FEBRUARI 2002 washington-ramallah/dpa- afp-rtr-anp-ap - De Amerikaan se president Bush is de Israëlische premier Sharon, die op bezoek is in Washington, gisteren een eind tegemoet gekomen. De VS blij ven druk uitoefenen op de Pales tijnse leider Arafat om terreur aan te pakken. Bush weigerde echter alle contacten met hem te verbreken. .Arafat heeft van ons gehoord. Ik kan niet duidelijker zijn", al dus Bush na het gesprek. „Ik heb premier Sharon beloofd dat we druk blijven uitoefenen op Arafat om hem ervan te overtui gen dat hij door moet gaan seri euze, concrete en echte stappen te nemen tegen terroristische activiteiten in het Midden-Oos ten", zei de Amerikaanse presi dent. Op vragen of Washington zou toegeven aan de vraag van Sha ron alle contacten te verbreken met Arafat, antwoordde Bush ontwijkend. Uit zijn woorden was evenwel op te maken dat de VS ondanks alle kritiek niet van hem af willen. Bush verklaarde tegelijkertijd dat Washington de vorming van een Palestijnse staat zal steunen, maar dat daarvoor wel het geweld ge staakt moet worden. Ook Sharon liet weten dat een Palestijnse staat mogelijk is, 'aan het eind van het vredesproces'. Wel benadrukte hij dat Arafat voor hem geen gesprekspartner is, en dat ook niet meer zal wor den. .Arafat heeft zichzelf bui tenspel gezet door aan het hoofd te staan van een terroris tische coalitie." En: „Het is mo gelijk om met andere Palestij - nen te praten, zoals ik al heb ge daan." Eerder deze week sprak Sharon onder meer met de tweede man van de PLO, Mah- moud Abbas. Die werd in een gisteren gepu bliceerd interview met het Egyp tische tijdschrift al-Mussawan ook door Arafat zelf als opvolger genoemd. In de bijna veertig George Bush luistert naar Ariel Sharon. Foto: AP/Kenneth Lambert jaar dat Arafat de leider van de Palestijnen is, heeft hij zich nooit eerder uitgelaten over zijn opvolging. Ook parlementsvoor zitter Ahmed Qureia wordt ge noemd als opvolger. Zowel hij als Abbas staat bekend als ge matigd en voorstander van een washington-new vork/ap-rtr - De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Colin Powell heeft gezegd dat de Verenigde Staten desnoods op eigen houtje het regime van Saddam Hussein in Irak omver zullen werpen. „President Bush bestudeert alle mogelijke opties", zei Powell, daarmee aangevend dat mili taire acties niet zijn uitgesloten. „Maar we geloven ook nog steeds in een regeringswisseling in Irak, en we kijken uit naar de dag waarop een democrati sche, representatieve regering, die in vre de leeft met haar buren, Irak terugleidt naar de familie van naties", zei de minis ter tijdens een hoorzitting van de com missie voor buitenlandse betrekkingen van het Huis van Afgevaardigden. Powell wees het aanbod dat Irak begin deze week deed om weer te gaan overleg gen met de Verenigde Naties van de hand. Het overleg ligt al een jaar stil. Irak wil af van het in 1990 ingestelde econo misch embargo, maar dan zal Bagdad eerst de terugkeer van VN-wapeninspec- teurs moeten toestaan, zei Powell. De Amerikaanse vice-president Dick Cheney reist volgende maand naar Sau- di-Arabië, Jordanië, Turkije en Koeweit, allemaal buurlanden van Irak. Woord voerder van het Witte Huis Ari Fleischer zei echter dat hieruit niet geconcludeerd mag worden dat Cheney steun moet pro beren te werven om frak het volgende doelwit van de strijd tegen terreur te ma ken. Bush heeft Irak genoemd als onderdeel van de 'as van het kwaad', waarvan vol gens hem ook Iran en Noord-Korea deel uitmaken. De landen zouden het inter nationale terrorisme steunen en steeds aansturen op destabilisering van hun re- caracas - De Venezolaanse kolonel Pedro Soto staat de pers te woord, nadat hij gisteren had opgeroepen tot het aftreden van de populistische president Hugo Chavez. De officier van de luchtmacht werd voor korte tijd vastgehouden, maar hij werd dezelfde dag nog vrijgelaten onder druk van luidruchtige demonstranten. Soto gebruikte gistermorgen zijn spreektijd op een forum over persvrijheid tot verrassing van de aanwezigen voor een aanval op de regering-Chavez, die hij ondemocratisch noemde. „We zijn hier om de pre sident te vertellen dat vrijheid van meningsuiting een van de belangrijkste dingen is en niemand zal ons die afnemen", zei Soto. „Het kan niet zo zijn dat de president denkt dat wij hem gekozen hebben om Venezuela in eigendom te nemen." Soto zei dat hij sprak namens een meerderheid van officieren en soldaten, maar volgens de regering werd hij gedreven door een persoonlijke grief omdat hij na twintig jaar dienst nog altijd niet be vorderd was. Gisteravond werd Soto door de militaire politie in hechtenis genomen, maar toen burgers uit de betere wijken van Caracas de straat op gingen en begonnen te toeteren, op pannen begonnen te slaan en 'vrijheid' begonnen te roepen, werd hij weer op vrije voeten gesteld. Daarna trok hij met enkele duizenden medestanders naar de re sidentie van Chavez. Foto: AFP/Juan Barreto vredesakkoord met Israël. Bush uitte gisteren aan het adres van Sharon zijn bezorgd heid over de gewone Palestijnen die niets met het geweld en ter rorisme te maken hebben. De VS zullen alles ondernemen hen bij te staan in hun dagelijkse le ven, aldus Bush. De Amerikaan se regering heeft daarvoor 300 miljoen dollar vrijgemaakt. Intussen gaat de strijd verder. Israëlische troepen zijn afgelo pen nacht het Palestijnse dorp Tamun op de Westoever bin nengedrongen, vlakbij een jood se nederzetting die woensdag is overvallen. Bij die aanval kwa men drie Israëliërs en een aan valler op het leven. Soldaten hebben bovendien in de auto nome steden Hebron en Bir Zëit drie vermoedelijke terroristen opgepakt, zo meldde de Israëli sche radio. Ook trokken twee tanks van het Israëlische leger de stad Nablus op de Westelijke Jordaanoever binnen. gio's. Noord-Korea staat desondanks open voor overleg met de Verenigde Sta ten. Dat zei de Noord-Koreaanse afge vaardigde bij de Verenigde Naties giste ren. Als Washington bereid is tot een dialoog met Noord-Korea op basis van gelijk waardigheid en zonder voorwaarden vooraf, is er volgens afgezant Pak Gil Yon 'geen enkel probleem". Washington en Pyongyang onderhouden geen diploma tieke betrekkingen, maar VN-gezant Pak wil wel als tussenpersoon optreden. door onze correspondent Wierd Duk Berlijn - Het is één van die raad selachtige historische ontmoetin gen. In september 1941 reizen de Duitse kernfysici Werner Heisen- berg, leider van Hitiers nucleaire programma, en Carl-Friedrich von Weizsacker naar het bezette Ko penhagen. In de Deense hoofd stad voeren de twee wetenschap pers gesprekken met de beroem de Deense natuurkundige Niels Bohr. Waarom had de ontmoe ting plaats? Waarover spraken de mannen? Tot nog toe tastten historici in het duister. Wilden de Duitsers zien te achterhalen wat Bohr wist over de Amerikaanse vor deringen bij de speurtocht naar de eerste atoombom? Wilden ze Bohr, die vanaf 1943 de Ameri kanen en Britten zou helpen bij de ontwikkeling van de atoom bom, tot medewerking zien te bewegen? Of wilde Heisenberg - zoals hij later beweerde - de wereld waarschuwen voor de monstrueuze plannen van de nazi's? Na de oorlog zei Heisenberg de Duitse plannen stelselmatig te hebben gedwarsboomd. Niels Bohr, die Heisenbergs intellec tuele mentor was, heeft zich nooit in het openbaar over de bijeenkomst uitgelaten. Het duurde tot afgelopen woensdag voordat een tip van de sluier werd opgelicht Het Niels Bohr Archief in Denemarken gaf elf brieven vrij, die Bohr na de ont moeting in Kopenhagen aan Heisenberg schreef. De teksten zijn op het internet te lezen. Onduidelijk blijft wat de reden van de gesprekken was. Duide lijk wordt wel dat Heisenberg - evenals Bohr winnaar van de Nobelprijs - in tegenstelling tot hetgeen hij later beweerde tij dens de oorlogsjaren wel dege lijk koortsachtig werkte aan de ontwikkeling van het kernwa pen. Uiteindelijk waren de Duit sers domweg te laat. Bohr wist destijds niets over Hitiers atoomprogramma, en de Deen reageerde geschokt op Heisen bergs bewering dat de Tweede Wereldoorlog 'mits hij lang ge noeg duurt' zou worden beslist met de inzet van atoomwapens. Het werd Bohr uit de gesprek ken duidelijk dat Heisenberg 'tot in de details' op de hoogte was van de nucleaire vorderingen in Duitsland. „Bij mij ontstond de stellige indruk dat onder jouw leiding in Duitsland alles in het werk werd gesteld om een atoomwapen te ontwikkelen." Daarom, schrijft Bohr, be schouwde hij Heisenberg sinds dien als zijn persoonlijke vijand. „In deze grote vragen voor dé mensheid moeten wij elkaar, ondanks onze persoonlijke vriendschap, bejegenen als ver tegenwoordigers van verschil lende partijen in een strijd op leven en dood." Na de oorlog ergerde Bohrt zich aan Heisenbergs pogingen om zichzelf vrij te pleiten. „Het is voor mij werkelijk onbegrijpelijk dat jij beweert in onze gesprek ken te hebben gesuggereerd dat Duitse natuurkundigen een der gelijke toepassing van de nucle aire wetenschap uit alle macht wilden verijdelen", schrijft de Deen in 1962. Maar Bohr besluit de brief niet te versturen. Volgens de nu 89-jarige Carl- Friedrich von Weizsacker, broer van de voormalige Duitse presi dent, zijn Bohrs herinneringen 'onbetrouwbaar'. De bedoeling van de ontmoeting in Kopenha gen zou zijn geweest om Bohr over te halen de geallieerden er van te overtuigen het werk aan de atoombom stop te zetten. Heisenberg, Von Weizsacker en hun Duitse collega's zouden zich al in 1941 tegen Hitler's atoomprogramma hebben ge keerd, aldus Von Weizsacker te gen het persbureau DPA Oorspronkelijk wilden de naza ten van Bohr de brieven pas in 2012 - vijftig jaar na Bohrs dood - aan de openbaarheid prijsgeven. Maar een prijswin nend toneelstuk, 'Copenhagen' van Michael Frayn, dat die nachtelijke ontmoeting van de fameuze kernfysici als onder werp heeft, deed de belangstel ling voor de werkelijke toe dracht toenemen. De familiele den gaven toe aan de druk, en besloten tot vroegtijdige publi catie over te gaan. WASHINGTON/DPA-AFP-RTR - De mensenrechtenorganisaties Am nesty International en Human Rights Watch hebben kritiek op het besluit van de Amerikaanse president Bush dat de Geneefse Conventies alleen van toepas sing zijn op Taliban-strijders die op Cuba vastzitten. Dat maak ten beide organisaties gisteren bekend. Beiden willen dat ook gedeti neerde leden van al-Qaeda vol gens de Geneefse Conventies behandeld worden. Bovendien moeten beide groepen mensen als krijgsgevangenen worden beschouwd. Witte Huis-woordvoerder Flei scher maakte gisteren bekend dat Washington de gevangenen niet zal erkennen als krijgsge vangenen. Mochten zij die sta tus wel krijgen, dan hebben ze tijdens verhoren het recht te zwijgen. Bovendien zouden krijgsgevan genen volgens de Derde Geneef se Conventie, over de behande ling van krijgsgevangenen, di rect worden teruggestuurd naar hun land zodra de vijandighe den zijn afgelopen. De VS hebben de afgelopen we ken veel kritiek gekregen op de behandeling van de gevangenen die worden vastgehouden op de basis Guantanamo op Cuba. In artikel 4 van de Derde Ge neefse Conventie staat om schreven wie tijdens een gewa pend conflict in aanmerking kunnen komen voor de status van krijgsgevangene. Bij twijfel moeten gevangenen altijd het voordeel van de twijfel krijgen. Krijgsgevangenen zijn 'de leden van de gewapende strijdkrach ten van een partij in het conflict, alsmede leden van milities en vrijwilligerskorpsen die deel uit maken van deze strijdkachten'. Of het gezag waaronder deze strijdkrachten vallen door de andere partijen in het conflict is erkend, is volgens de Conventie niet van belang. Wel stelt de Conventie dat huur soldaten geen aanspraak kun nen maken op de status van krijgsgevangene. Een huursol daat is afkomstig uit een land dat niet bij het conflict betrok ken is, en is speciaal gerecru- teerd om deel te nemen aan de gewapende strijd. Dat geldt ech ter alleen als daar een materiële vergoeding tegenover staat. Artikel 5 van de Derde Geneefse Conventie stelt dat bij twijfel over de status van een gevange ne, hij volgens de bepalingen van de Conventie behandeld dient te worden tot een bevoegd tribunaal zijn status heeft vast gesteld. washington-manilla/anp-rtr - De Amerikaanse televisiezender ABC heeft foto's gepubliceerd van de schoenen waarmee de Brit Richard Reid eind vorig jaar een Amerikaans verkeersvlieg tuig probeerde op te blazen. Het gaat om stevige wandel schoenen waarin explosieven waren verstopt De bomschoe- nen waren krachtig genoeg om het vliegtuig neer te laten stor ten. Het schoeisel bevatte geen draden of metaal. Daardoor gin gen de detectiepoortjes niet af toen Reid instapte. Reid had de schoenen aan tij dens een vlucht van Parijs naar Miami, op 22 december. Met een lucifer zou hij hebben ge probeerd de bom af te laten gaan. Dat lukte niet. Hij werd overmeesterd en wacht nu op zijn proces. Volgens ABC heeft Reid niet in zijn eentje gehan deld. De VS gaan er van uit dat de Brit is opgeleid door al-Qae- Foto: AFP/ABC News da, het terroristennetwerk van Osama bin Laden. De politie op de Filipijnen heeft intussen honderd valse pas poorten ontdekt die vermoede lijk bedoeld waren voor leden van al-Qaeda. De papieren wa ren in bezit van een man uit Maleisië, die gisteren is gearres teerd. Volgens het Japanse pers bureau Kyodo had hij een mo biele telefoon bij zich, met in het geheugen de naam van Osa ma bin Laden. door onze correspondent Eelco van der Linden pretoria - Vandaag heropent het Zuid- Afrikaanse parlement de poorten en spreekt president Thabo Mbeki zijn 'State of the Nation' uit. De druk op de man die in 1999 het roer overnam van Nelson Man dela is immens. „Als Thabo nu niet aids de oorlog verklaart en banen creëert, heeft hij in dit land geen politieke toekomst meer." Het beeld van Mbeki is niet veranderd: onbegrepen in eigen land, maar excelle rend daarbuiten. Hij was prominent aan wezig op het Wereld Economisch Forum om zijn Marshallplan voor Afrika aan te prijzen. En er wordt geluisterd. Het her stelplan is het gespreksonderwerp zowel voor de Britse premier Blair, die dezer dagen door West-Afrika reist, als de Fran se president Chirac, die met twaalf Afri kaanse staatshoofden om de tafel zit. Maar één ding blijft een raadsel, ook voor de buitenwereld: Mbeki's twijfel over de relatie tussen hiv en aids, en zijn weige ring op grote schaal medicijnen te ver strekken. Ook in New York begreep men niet waarom je met zeker vijf miljoen ge- infecteerde onderdanen het roer niet omgooit. Zuid-Afrika werd aangeraden aanvragen in te dienen voor geldelijke steun bij de internationale steunfondsen. Trevor Manuel, de naar de VS meegereis de minister van financiën, merkte vervol gens op dat geld het probleem niet is. Hij vergrootte daarmee het ongeloof en deed het thuisfront bijkans ontploffen. Want in Zuid-Afrika zelf is alle geduld inder daad op. Ondanks een gerechtelijke uit spraak, artsen die rebelleren en partijge noten die steeds vaker zwichten voor de druk van de publieke opinie, blijft de re gering bij haar omstreden standpunten. Vooral het veto dat de president uitsprak over het toedienen van de goedkope me dicijnen aan seropositieve zwangere vrouwen, wordt niet meer geaccepteerd. „Hij (Mbeki) moet nu absoluut plannen aankondigen voor het redden van onze ongeboren kinderen", schrijft het dag blad The Star. Zal hij het doen? Niemand die het weet. Mbeki is erg koppig, maar ook een politicus. Hij zal het opinieon derzoek hebben gezien waarin hij nog maar van 31 procent van het volk ver trouwen krijgt. Anderen geloven overigens dat armoede en werkloosheid Mbeki meer schaden dan aids. Met een rigoureuze politiek van bezuinigen, inflatiebestrijding en het li beraliseren van de markt, heeft Mbeki veel respect afgedwongen. Hij heeft ech ter niet de investeringen, de nieuwe ba nen en de economische groei gekregen die volgens de handboeken van IMF en Wereldbank de beloning vormen van een dergelijke politiek De Zuid-Afrikaanse economie doorstaat de wereldwijde neergang, maar zal het komende jaar naar verwachting met minder dan 2 procent groeien. Dat is veel te weinig om de (zwarte) massa's te ver heffen. Ongeduld en onvrede over de ho ge werkloosheid (officieel 25,8 maar vol gens sommigen 40 procent) hebben een gevaarlijk niveau bereikt. De vakbonden en de communistische partij, beide rege ringspartners van het ANC, éis en dat het economisch beleid wordt omgegooid. Werkverschaffing en armoedebestrijding moeten de prioriteit krijgen. De ironie is dat de overheid over flink wat geld beschikt Door het strakke fi nanciële beleid en een succesvolle fiscale politiek zou er nu genoeg besteed kun nen worden. Het probleem is dat de pro vincies, die in het nieuwe Zuid-Afrika voor het eerst budgettaire verantwoorde lijkheid hebben gekregen, het beschikba re geld niet weten uit te geven. Sommige provincies hadden na negen maanden niet meer dan 8 procent van hun gezondheidsbudget uitgegeven of 16 procent van wat het onderwijs toekomt. Verbeteringen zijn inmiddels waarneem baar, maar weer gaat het langzaam. Voor de man in de straat is 'wel geld maar geen actie' onverteerbaar. Aan de presi dent vandaag de taak om hem - en alle Zuid-Afrikaanse aids-lijders - weer voor zich te winnen.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7