Juffermans schaatst nu met flair Schaatsers koesteren hun materiaal OLYMPISCHE S SPELEN 'Nederlanders krijg later spijt van beslu Tranen vloeien rij kei i bij openingsceremon Dan Jansen het ongeluk voorbij vrijdag 8 FEBRUARI 2002 Prins Albert van Monaco droeg gisteren het olympische vuur. Foto: AP FNV: kleding deugt niet Amsterdam - De vakcentrale FNV heeft grote bezwaren te gen de kleding van de fakkel dragers die het Olympisch vuur in Salt Lake City komen bren gen. De kleding van de totaal 11.500 fakkeldragers is gemaakt in Myanmar (Burma). De FNV wijst erop dat Myanmar een ge welddadig militair regime heeft, dat mensen martelt en mis bruikt voor dwangarbeid. De FNV, de Schone Meren Kamp- agne, Burma Centrum Neder land en de Novib roepen het Internationaal Olympisch Co mité (IOC) op zijn inkoopbeleid te herzien. Recordaantal deelnemers salt lake city - Een recordaan tal deelnemers doet vanaf mor gen mee aan de Olympische Spelen in Salt Lake City. In to taal hebben zich 2531 atleten uit 77 landen geaccrediteerd. Dat zijn 355 sporters meer dan vier jaar geleden in Nagano. In Japan waren 72 landen verte genwoordigd. De groei van het aantal sporters komt door de uitbreiding van het olympische programma met tien wedstrijd- onderdelen. Amerika heeft als gastland de grootste afvaardi ging. Het team van de VS be staat uit 211 deelnemers. Hong kong, Tadzjikistan, Thailand, Nepal en Kameroen debuteren in Salt Lake City. Bobsleeër twee jaar geschorst salt lake city - Het internatio nale gerechtshof voor de sport (CAS) heeft de schorsing van de op dopinggebruik betrapte Amerikaanse bobsleeër Pavle Jovanovic verhoogd naar twee jaar. Jovanovic was bij het tri bunaal in beroep gegaan tegen de negen maanden schorsing die hem door de Amerikaanse bobsleesbond was opgelegd. De bobsleeër reageerde positief op een dopingtest die werd af genomen bij de olympische kwalificatiewedstrijden eind de cember in Park City. Jovanovic gold in de tweemansbob met Todd Hayes en de viermansbob als kanshebber op medailles in Salt Lake City. Skiloopster Na- talja Baranova-Nasolkina is be trapt op het gebruik van epo. De 26-jarige Russin wordt voor twee jaar geschorst. Baranova werd op 18 januari in de Oos tenrijkse wintersportplaats Tauplitz buiten de competitie om gecontroleerd. Amerikaan Easton vice-president IOC salt lake city - De Amerikaan Jim Easton is in Salt Lake City gekozen tot vice-president van het Internationaal Olympisch Comité (IOC). Hij kreeg de voorkeur (52-32 stemmen) bo ven de Canadees Paul Hender son. Er was een post vacant door het vertrek van Keba Mbaye uit Senegal. Chileense skiër breekt been salt lake city - De Chileense skiër Thomas Grob is gisteren tijdens de eerste training van de olympische afdaling in Salt La ke City zwaar ten val gekomen. Hij brak bij de val op de zoge heten Grizzlypiste zijn lin- kerscheen- en kuitbeen. Grob eindigde in 1998 in Nagano als elfde in de combinatie (slalom en afdaling), het beste resultaat ooit behaald door een Chileen op de Winterspelen. Verbod nieuwe klapschaats salt lake city - De internatio nale schaatsunie (ISU) heeft in Salt Lake City haar veto uitge sproken over de nieuwste ldap- schaats. Bij de schaats wordt het klapmechanisme bestuurd door een minicomputer die on der de schoen is aangebracht. Op de eerste tien tot twintig meter functioneert de klap schaats bovendien als de con ventionele schaats met vaste schoen. Pas als de schaatsers gaan glijden, wordt het klapme chanisme door de computer in geschakeld. De ISU verbiedt de klapschaats op basis van haar reglement dat zegt dat elektro nische hulpmiddelen verboden zijn. Shorttracker is volwassen geworden door Frank van den Heuvel en Peter van der Hulst Cees Juffermans had zich al vroeg gekwalificeerd voor de Olympi sche Spelen. Hij hoopte dat enke le landgenoten hem zouden vol gen richting Salt Lake City, maar dat ging niet door. Juffermans, 19 jaar nog maar, is Nederlands eni ge shorttracker in Utah. Een ver haal over zijn olympisch debuut - 'als je het heel eerlijk bekijkt, is het niet anders dan een belang rijke wedstrijd'- en de toekomst. „Als bondscoach Yves Nadeau vertrekt, is de kans groot dat ik in het buitenland ga trainen." Eind oktober was hij in Salt Lake City om mee te doen aan het pré-Olympisch kwalificatietoer nooi. Toen kreeg hij de 'eerste kriebels'. „Die wedstrijd stond op zichzelf. Of je nu in Heeren veen, Salt Lake City of Chang chun rijdt, dat maakt niet uit. Maar daaromheen stond alles in het teken van februari. Ze leg den de laatste hand aan de we gen, aan de kunstwerken in de stad. Alles moet er spik en span uitzien. Overal kwam je de em blemen tegen, zelfs op de put deksels. De hele stad ademde Olympische Spelen, dat doet je wel wat." Het is hem de voorbije maan den al vaak gevraagd. Of hij voorbereid is op alle indrukken die een Olympisch debuut met zich zal meebrengen. „Ik merk het nu al", vertelt hij in de huis kamer van de ouderlijke boerde rij in Stompwijk. „Ik heb het drie keer zo dnik als normaal, met interviews en andere gek kigheid. Het is de eerste keer dat ik dit meemaak. Alleen vorig jaar na het EK (tweede, red.) was ik even interessant, maar dat ebde dan weer snel weg." Hij wil zich niet te veel aan laten praten. „De Spelen worden wel heel erg opgehemeld en bijzon der gemaakt, vind ik. Als je het heel eerlijk en puur bekijkt, is het gewoon een belangrijke wedstrijd waar je hard moet schaatsen. Grote sterren worden op WK's en Olympische Spelen geboren, dat weet ik, maar voor mij geldt niet, zoals bij gearri veerde topsporters, dat ik vier jaar weggooi als ik het in Salt La ke niet red. Uiteindelijk ben je bezig om een keer die gouden plak te pakken. Over vier jaar, over acht jaar misschien. Nu is dat nog niet realistisch en kan ik het me nog permitteren om me zelf niet zoveel druk op te leg gen." Die komt vanzelf wel, vermoedt de student MTS-werktuigbouw- kunde. Daarom vindt hij het zo jammer dat hij de enige Neder landse shorttracker is in Salt La ke City.Als je met een ploeg bent. is de aandacht een beetje verdeeld. Nu ben je een beetje het boegbeeld. Dat is niet per se leuker. Soms is het wel lekker om in de schaduw te opereren." Juffermans komt in het Salt Lake Ice Center, de tot ijspaleis om gebouwde thuisbasis N'an NBA- basketbalclub Utah Jazz, uit op de 500 en 1500 meter en vrijwel zeker ook op de kilometer. „Ik hoop op een plaatsje in de top tien. Dan zet ik redelijk laag in. Belangrijk is dat ik het beste uit mezelf haal. Perfect is het nooit, maar ik hoop zo dicht mogelijk in de buurt van de honderd pro cent te komen. Hij haalde eerder finales, in we reldbekerwedstrijden. „Maar toen reed ik nog niet zoals nu." De geluksfactor was destijds groter. „Nu schaats ik met meer flair, volwassener. Ik was een wanhoopsschaatser, speelde an deren link uit. Als iemand me probeerde te passeren en hij zat maar een beetje fout, dan gooi de ik het gat dicht. Nu blijf ik rustiger en denk; als ik sneller ben, pak ik je dadelijk wel te rug." Een kwestie van leeftijd. En een andere manier van denken. „Heeft Yves me geleerd. Yves is Yves Nadeau, de 63-jarige Cana dees die afgelopen zomer Wilf O'Reilly opvolgde als bonds coach van de shorttrackers. De eerste vijf dagen na zijn aan komst logeerde Nadeau in het huis van de familie Juffermans, waardoor een speciale band is ontstaan. Cees Juffermans ge looft in de man uit Montreal, die eerder de Koreanen, Canadezen Cees Juffermans: „Ik was een wanhoopsschaatser." Foto: ANP/Jasper Juinen en Bulgaren naar de wereldtop leidde maar hevig twijfelt over een langer verblijf in Nederland. Te weinig faciliteiten, te weinig geld, te weinig aandacht van de KNSB. Juffermans begrijpt hem. Hij zegt zelfs: „Mocht Yves ver trekken, dan moet ik ook eens gaan nadenken over de toe komst. Dan is de kans groot dat ook ik volgend seizoen in het buitenland ga trainen. Ik heb een bepaald proces doorlopen om op dit niveau te komen. Ik heb geleerd van mijn fouten. Als de KNSB Yves laat gaan, heb ik het gevoel dat ze op het bonds- bureau niet van hun fouten le ren. Dan is het wellicht beter om mijn eigen plan te trekken." Hoewel Nadeau eerder kantte keningen plaatste bij de reis naar Amerika, het overgrote deel van de selectie blijft immers in Nederland, zal hij Juffermans gewoon coachen en begeleiden bij de verwezenlijking van een droom. Hoewel, droom? De Stompwijker was al vroeg over tuigd. „Toen de relayploeg zich plaatste voor Nagano meende ik al dat ik het de gevestigde orde lastig had kunnen maken. Een jaar later zat ik ook daadwerke lijk in de ploeg." Tijdens de Spelen van '98 liet hij een aantal lesuren op school schieten om op tv naar Dave Versteeg cum suis te kijken. „Ik zei toen al; over vier jaar ben ik erbij. Werd ik natuurlijk niet se rieus genomen, uitgelachen. Hoorde je achter je; Ja, Cees, nog een koekje?"' Juffermans wist beter. Eerder, als talentje van 14 jaar, was hij al eens met de Canadees Mare Gagnon, veelvoudig wereldkam pioen, vergeleken. „Door de trainer van Gagnon, die dat te gen mijn trainer zei. Vpnd ik zo gaaf. Gagnon was een voor beeld, iemand van wie ik toen een handtekening had. Ik ben trots op die uitspraak. Als het niet goed gaat, houd ik me daar aan vast." En, memoreert hij fijntjes, dit jaar versloeg hij Gagnon voor het eerst een keer. door Ellen de Boer/Huub Snoep haarlem/heerenveen - Uren lang kan Rintje Ritsma aan zijn schaatsen prutsen. Soms is hij drie uur bezig met het slijpen van zijn ijzers. Want de dwarsstreep- jes die achterblijven op de ijzers nadat er machinaal een ronding is in gemaakt, heeft hij liever niet „Dan ben ik zo lang bezig die er uit te slijpen. Dan doe ik het lie ver zelf. Met de hand", zegt de 31- jarige schaatser, die zich voor de Olympische 1500 meter heeft ge kwalificeerd. Eenvoudig is het allemaal niet met de schaatsen van de profs. De recreant koopt in de winkel een paar noren, al dan niet met klap, en gaat schaatsend heen. Voor de topschaatsers is daar entegen elk detail belangrijk. Hoe moet de ronding van de buizen zijn? Welke kromming is noodzakelijk? Waar staat de klap het beste? Ritsma experimenteert veel, maar doet dat op z'n gevoel. Hij speelt vooral met het bevesti gingspunt van de klap. Het gaat slechts om millimeters, maar voor elke afstand wijzigt hij de bevestiging. Ook knutselt de we reldkampioen allround zelf aan de kromming van zijn ijzers. Met een speciale buigmachine fabriceert hij er een banaanach tige vorm in. Maar alleen in het rechter ijzer, in de linker niet. Erben Wennemars (26) heeft eveneens gekromde ijzers aan zijn voeten. „Maar de kromming is echt heel minimaal. Met het blote oog kun je die niet zien. De buizen hebben een buiging met de bocht mee, zodat je gro tere snelheid in de bochten kunt maken. Maar op het rechte eind is het weer een nadeel. Die ervaring deelt Gerard van Velde. De 30-jarige schaatser heeft evenals Ritsma een krom mingsapparaat, maar maakt Rintje Ritsma buigt zijn linker schaats recht op het erepodium in Heerenveen. Dat was tijdens een trai ning vlak voor het Wereldkampioenschap afstanden in maart ïggg.Foto: ANP/Jasper Juinen hiervan minimaal gebruik. „Veel kromming in de schaatsen is helemaal niet goed. De kunst is met een rechte schaats de bocht te houden. Iets wat gebogen is, gaat tegenwerken", vindt Van Velde, die net als Wennemars in Salt Lake City op de 500 en 1000 meter uitkomt. Ook drievoudig Oympisch kam pioene Yvonne van Gennip had destijds al verschillend afgestel de ijzers. „De buizen van de Vi king blackies kon je van links naar rechts verplaatsen. De rechter had ik iets naar binnen gericht, waardoor ik gemakkelijk de bocht kon insturen. De linker liet ik op z'n plek, want als die naar binnen stond, klapte de schaats in de bocht weg", vertelt Van Gennip die in 1988 Olym pisch goud won op de 1500, 3000 en 5000 meter. De blackies, waarmee ze haar Olympische medailles behaalde, werden al vrij snel niet meer ge maakt. „Voor de jongens waren ze te zwak. Bij hen braken ze wel eens, maar bij mij hielden ze wel. Ik baalde dat ze niet meer waren te krijgen. Jaap Ha- vekotte van Viking heeft toen speciaal voor mij schaatsen op maat gemaakt, maar die hebben nooit lekker gezeten. De schoe nen waren te strak. Ik wilde al tijd een beetje speling hebben. Ik wilde m'n voeten voelen draaien." Zo nauw kan het dus luisteren. Gerard van Velde noemt het dan ook 'een enorm megaprobleem' als hij tijdens de Olympische Spelen niet over zijn vertrouwde schaatsen had kurinen beschik ken. „Het duurt toch vaak één tot twee weken voordat je aan andere gewend bent. En dan is het nog maar de vraag of dat 't dan is. Het is altijd vervelend als je je eigen schaatsen niet hebt. Ik heb al een keer twee dagen zonder tas gezeten. Dat was in Calgary. Mijn tas is toen wel ge traceerd, dus is het allemaal goed gekomen, maar die twee dagen heb ik niet geschaatst." Van Velde zal dus ongetwijfeld opgelucht het vliegtuig richting Salt Lake City zijn ingestapt. Want een sponsor vond een op lossing waardoor de ijzers wel in de passagiersruimte werden toegelaten: stalen koffertjes. Van Gennip: „Ik mocht mijn schaat sen altijd gewoon in de handba gage meenemen. Die werden gekoesterd." Ook voor het slijpen gaf Yvonne van Gennip haar schaatsen niet uit handen. „Daar kwam geen ander aan te pas. Iedereen heeft z'n eigen manier van slijpen", zegt de inwoonster van Zand- voort. „En het hoort bij je hele programma. Inlopen, slijpen, pak aantrekken. Een soort hou vast. Maar ik heb ook wel eens meegemaakt dat ik mijn schaat sen niet op tijd scherp kreeg. Jacques Rogge verontwaardigd door Frank van den Heuvel salt lake city - Als de Neder landse schaatsers straks ouder en volwassener zijn, zullen ze spijt krijgen van hun beslissing om niet aanwezig te zijn bij de openingsceremonie van de Olympische Spelen. Dat zei IOC-voorzitter Jacques Rogge gisteren (afgelopen nacht Ne derlandse tijd) tijdens een inter nationale persconferentie in Salt Lake City. Rogge reageerde opvallend fel op de afmelding van alle Neder landse schaatsers voor de ope ningsceremonie in het Rice-Ec- cles Stadium, die vannacht om drie uur Nederlandse tijd begint. De sporters zijn bang een ver koudheid op te lopen tijdens de vele uren in de buitenlucht. „Het stelt me teleur dat de atle ten niet bij de openingsceremo nie aanwezig willen zijn", aldus Rogge. „Die sporters maken een fundamentele vergissing. Als je de openings- en sluitingscere monie niet bijwoont of bijvoor beeld niet in het olympisch dorp wil verblijven, wat op dit mo ment een trend is, ga je voorbij aan de diepere, universele waar den van de Olympische Spelen. Ik vind het een verkeerde sing van de Nederlander ze volgens mij later spijt len krijgen", verklaarde <j die zelf als zeiler meede j( de Spelen van 1968 en 19 f Ook liet de hoogste baas internationale sportkoep B kritisch uit over het feit r e nig animo bestaat om de j, landse driekleur te drage s *NSF heeft na veel gepm colien Sauerbreij, debut; de Olympische Spelen, wezen als vlaggedraagsti ques Rogge trok een verg jj met de beleving in het g van de negentiende Olyn Winterspelen. ,Alle Ame vinden het een grote eer vlag te dragen. Zij zoud leven geven om daan worden gevraagd. Dat r s) landers daar anders te n kijken, is een droevig ver! j Ook Erica Terpstra, bes a van NOC'NSF en oud-s cretaris van sport, hee verontwaardiging getoo y, pleit voor een soort erea der sporters. „Wat nu j|e kan echt niet. Het drager vlag en het meelopen in ningsceremonie zou e moeten zijn." salt lake city/anp - De tranen zullen vannacht rijkelijk vloeien bij de openingsceremonie van de Olympische Winterspelen. Het hoogtepunt lijkt nu al dui delijk. Als de Amerikaanse dele gatie de vlag van Ground Zero het Rice-Eccles stadium binnen draagt. Of binnen laat vliegen. Zelfs het IOC heeft zich laten meeslepen, om het gehavende vaandel van het World Trade Centre toe te staan. „De tragedie van 11 september is niet iets wat alleen leeft bij de Amerikanen. De hele wereld heeft hierbij een gevoel. Succesvolle Spelen zul len een fundamenteel antwoord zijn op geweld en terrorisme", zei Francois Carrard, directeur van het IOC. De koude oorlog heeft plaatsge maakt voor de oorlog tegen het terrorisme en niet iedereen in Salt Lake City heeft het gevoel dat de Amerikanen er op de juiste wijze meekunnen om gaan. Veel begrip bestaat er wereld wijd voor de gevoelens die in de Verenigde Staten leven na de desastreuze aanslagen van 11 september. Toch maant tot enige voorzichtigheic L, veer drieduizend atlete y cheren komende nacht dion binnen. Verschillen tieke- en religieuze achi den zullen daarbij levi p zijn. Het zal niet de eerste dat de vlag van Groi aan de wereld wordt v Het doek vloog eerdi e Kandahar in Afghanista T zijn opwachting bij de Series en was de afgelop c| nog te bewonderen bij van de Super Bowl. 'Light the Fire Within' centrale thema van de nie in Rice-Eccles. Het n r binnenuit komen. PI helden van het Mom bemacle Choir nemen spektakel deel, alsmede sterren van het kalibe President Bush is ook aa - En in hoeverre zal de die het vuur uiteindel - steekt gerelateerd zijn dramatische gebeurten New York en Washingto september? Toen verscheen ik te laat aan de start en verknalde ik de vijfhon derd meter. Dat was helemaal in het begin en is me één keer overkomen. Daarna zorgde ik wel dat ik op tijd klaar was." Gerard van Velde laat eveneens geen vreemde handen aan zijn materiaal. Niet dat hij er nu zo ontzettend veel aan rommelt, want hij probeert zijn schaatsen zo constant mogelijk te houden. Voor een belangrijke wedstrijd slijpt hij ze even tien minuutjes tot een kwartiertje en contro leert de ronding. „Het is niet verstandig er dan nog heel veel aan te doen", vindt hij. Wennemars lijkt niet zó'n innige relatie te onderhouden met zijn materiaal. Zelfs het slijpen laat hij wel eens aan iemand anders over. „Maar wel iemand die ik goed ken, die ik vertrouw." Dat Ritsma zelfs zijn schaatsen over een bankje probeert te buigen, gaat Wennemars te ver. „Zo ri goureus ga ik niet met mijn ma teriaal om. Ik rijd altijd op de zelfde buizen. Daar heb ik een paar jaar geleden voor gekozen en die bevallen prima." Bijna had Wennemars deze Olympische Spelen op chip- schaatsen gereden. Hij heeft nog geëxperimenteerd met de schaats waarin een chipje zit verwerkt dat op elk gewenst tijd stip de klap k,an inschakelen. Hierdoor blijft het ijzer zolang als nodig aan de schoen en kan de schaatser de ouderwetse puntstart maken. Maar Wenne mars heeft de noviteit lekker thuis gelaten. „Ik ben er niet sneller mee", concludeert hij. „De eerste tien meter ben ik al heel erg snel op de klapschaats. Bovendien, die chip is een klei ne computer. Die kan altijd ka pot gaan. Ik heb er niet zo'n ver trouwen in. Het was de bedoe ling er deze Olympische Spelen al mee te rijden. We hebben er alles aan gedaan, maar voor mij kwam de schaats te laat. Je hebt een paar jaar de tijd nodig om er goed op te leren schaatsen." STERREN VAN DE SPEL Februari 1994. De telefoon gaat. President Bill Clinton belt vanuit het presidentiële vlieg tuig Air Force One.Amerika is trots op je.Even later gaat de telefoon nog een keer. Hillary Rodham Clinton, de First Lady, wil ook haar gelukwensen overbrengen. De man voor wie de telefoon tjes bestemd zijn zit bij een persconferentie. Hij is 28 jaar en heeft zojuist de laatste schaatswedstrijd van zijn leven gereden. Hij weet dat het geluk hem vaak in de steek heeft ge laten, maar hier in het Noorse Hamar is Dan Jansen de geluk kigste man op aarde. Hij heeft de gouden medaille gewonnen op de duizend meter. Die lag al jaren op hem te wachten. Al in 1984, bij zijn eerste Winterspelen, stond de Amerikaan te boek als een groot sprinttalent. Als 18-jarige werd hij vierde op de vijfhon derd meter. Vier jaar later moest het gebeu ren, maar sloeg het nood r( In de nacht voordat Jam 1; vijfhonderd meter in Cal zou schaatsen, overleed 2 Jane aan leukemie. De u kampioen sprint startte 1 jj maar overmand door en viel Jansen zowel op de 1 5 honderd als op de duizel N ter. Weer vier jaar later zind Alberti'ille op revanche, geefs, hij faalde. Voor de kaanse media was dat n om een mythe te creëren zijn overleden zus en de ma's die Jansen nog steeSJ{ zich mee zou dragen. Zijn kans op olympisch leek verkeken toen hij in mar achtste werd op de honderd meter. Maar in allerlaatste race als schat niet eens een perfect optr kwam het toch nog aller goed. Hollywood verfilm levensverhaal: 'The story Dan Jansen'. Het werd et slechte film.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 26